Marine en Leger, Thans kunnen wij met zekerheid vernielden, dat ook door den minister van marine hot advies van den militairen pensioenraad is inge wonnen, aangaande eene bij dat departement in bewerking zijnde wijziging der militaire pensioenwet voor de zeemacht. I)e mach. 1ste kl. M. B. van Til heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor hoófd-mach. 2de klasse. Heldcrsche kanaal, de vraag te stellenZou ook hier afdoende verbetering te verkregen zijn door het niet meer doen afvloeien van faecaliën op den boezem dezer gracht? Stoonmartberichien. Het stoomschip .Soenda" arriv. 1 Juli van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam, pass. 1 Juli Dungeness. Het stoomschip >Koningin Wilhelmina", van Amsterdam, pass. 2 Juli Gibraltar. Het stoomschip .Prinses Amalia", Daar Am sterdam, pass. 2 Juli Kaap Rocca. Het stoomschip „Prinses Marie", naar Am sterdam, vertrok 1 Juli van Padang. Het stoomschip .Drenthe,* naar Rotterdam, vertrok 3 Juli van Port-Said. Het stoomschip Brorao", van Rotterdam, arriv. 3 Juli te Southnmpton. Het stoomschip .Koningin Regentes" arriv. 2 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip .Prinses Sophie,* naar Am sterdam, arriv. 4 Juli te Suez. Het stoomschip .Prins Alcxandcr," van Am sterdam, vertrok -1 Juli van Perim. Waarschuwing tegen liwakzalveiy. In den laatsten tyd wordt een buitenlandsch middel, .De Pink Piilen van Dr. Wil liams" genaamd, op zeer opzien wekkende 'en kwakzalverachtige wyze in de dagbladen aan het Nederlandsche publiek met allerlei over dreven en onware vooretellingen opgedrongen. Wie omtrent deze Pink Pillen wil in gelicht worden, leze het //Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalvery". Op schriftelijke aanvraag by den tweeden ondergeteekende wordt het No. van dit blad, waarin deze pillen worden besproken, gratis toegezonden. Het Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalvery C. G l'LDENSTF.EDEN EOBLIXO, Voorz. G. B. ScuMtDT, Secr. Amsterdam, Juni 1898. Marktoerichten. Alkmaar, 2 Juli. Aangevoerd 5 paarden, f 100 a 275, 1-1 koeien en ossen f 110 a f 180, vette kalv. f 0 a f per p. f 0.a 0.30 nuohteren id. f 8 a f 16, 0 vette schapen f a f per p. 18 magere id. f 12 a f 18, 0 vette varkens a ct. per K.G., 41 magere id. f 14.a t 17. bokken en geiten f 2.a f 6.boter per p. f 0.40 a f 0.47®, kipeieren f 0.75 a 0.87^ de 25 stuks, eenden dito f 2.90 a f 0. 331 biggen f 6.a f 8.50, 1 kleine bokjes f 0.75 a 0.89 lammeren f 8.a f 12. 0 Ezels f a Hoorn, 2 Juli. Aangevoerd tarwe f 8.75 a f 9,50, rogge f 0.a f 0.gerst f 4, a f 5,haver f 3.75 a f 4,50 witte erwten f af groene dito f 8,50 a f 10. grauwe dito f 15.a f 18.vale dito f 9,75 a f 17.bruiue boonen f 8.a f 8.75, karweizaad f a f mosterd zaad f 7 paarden f 80 a f 300 23 kooien f 180 af 200, 49 schapen f 21 a f25, 21 lammeren f8afl2, llkalveron f 10 a 20, 46 varkens f 14 a 20, 0 zeugen f af 116 biggen f 6,a f 1U, kipeieren 3.a f 3.25 eenden dito fa per 100, 2725 kop boter f 0.47J a 0.50 p. K. Visscherijberichten. Nieuwudiep, 1 Inli. 26 Korden. Anngebr. 5 t. 40 tong. p. at uk 55 b 75 cent, 5 «ot 80 middelm. tongen p. st, 80 n 40 ct.., 10 tot 100 kleine teugen p. at 13 u 15 et.. 10 tnrbolteu p. at. f 5 o f 7, 1 tot 5 roggen ji. it 90 cent. 1 tot 3 mund kleine schol p. m f2,'" f 3,50, 1 tot 2 mand schar p. m. f 8 n f 4. 2 ,luH. Van Texel 30 roggen p. st. 75 eent. 65 kordors mut 5 tot 80 tongen p. st. 45 a 65 ct 5 tot 80 middelm. tongen p. st. 80 a 85 ot10 Ur- botten p. at. f 5 n f 7, 10 tot 160 kleine tongen p. st. 18 a 16 ct-, 1 tot 5 roggen p. st. 80 cent. 1 tot 8 mand kleine schol p. m. f 2 a f 8,50, 1 tot 2 schar p. m. f 8 n f 4. 4 Juli. 8 kotders tc zurnen met 120 tongen p. st. 50 cent, 100 middelm. tongen p. st. 30 cent, 250 kleine tongen p. tt. 18 cent, 4 mand kleine aohol p. m. (2.1 8 mand schar p. m. f 8,50. 1 partij tarbotjea voor 1 25. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1 tot 4 Juli. BEVALLENE. Kerstens geb. van Waardenburg, d. N. Rijlteboer geb. Roos, z. A. Necl geb. 't Hoen, d. W, (l. Slootjes geb. Dioderika, z. A. Hos geb. Oom, d. A. C. A. liorrim geb. Stecgers, z. G. v. d. Eyk geb. Griu, d. OVERLEDEN: F. Kiljan geb. Harder, 39 j. J.Stoke brand, 81 j. M. M A. Greve, xved. L. Tjittei, 67 A. Ridder geb. Seliong, 28 j J. Al. Switink, 24 Soverleden te Middelburg). J. C. Lumkerann geb. Gomea, 16 j. (overleden tn Leiden). J. Hendrikse, 60 j. (overle den te Hloemendaal). 1 levenloos aangegeven van TjnUma. Burgerlijke Stand ven Wieringen, Gedurende de maand Jnni 1898. ONDERTROUWD: Dirk Wiegman Grietje Sprenkeling. GEHUWD: Jan Mostort cn Antje Metse laar. Dirk Wiegman en Grietje Sprenkeling. GEBOREN Sinion, z. v. Pieter Asjes en Trijntje Klein. Grietje, d. v. Jacob Kaleveld ou üilgonda Bakker. Arie Cornelis, z. v. Nanning Jan Poel en Gerritje Kaan. Nan, z. v. Elbert Lont eu Dienwertje de Haan. Jan, z. v. Cornelis Rntsen eu Maartje Stam. Meijort, z. v. Moyert Ileijblok en Geertje Kool. Nan, z. v. Cornelis Mulder en Grietje Mulder. OVERLEDENPïotertje Bays, oud weken. Jan Lont, oud 9 dagen. Willemyntje Post, oud 16 jaren. TytlsUpptn vau verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Ver/.endiugsweg. p. Mr.poit via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Hol), mail vin Gi-uua. p Hofl. mail via MarseUle. p. Frausche mail vin Marseillc p. EugoUche mail vin Briudisi Naar Atjeh en de Oostkust van Siunotra p. Duitsche muil via Napels. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost viu Amsterdam 114 en 81 Juli. p. mail over Engeland llen 25 p. mail via St. Nazaire 7 Dntumderter Tjjdst d.last poat-bezorg. budahPoetk S cu 22 Juli. 7 '»»v. 15 en 29 7.'sav 5 cu 19 7— '»av. 12 en 26 8.'snam 15 cn 29 8 en 22 9.80 'i mor eiken Vrijdag. 9.80 'a mor 25 Juli. 9.80 'i mor Ingezonden. 7.'sov. 7.'auv. 7-— 'sav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam ,14eu 31 Juli. I 7.— 'sav. p. tuut: via Liver(ool .j 14 en 25 8.'snnin. Naar St. Martin, St. Euatatlus en Saba: p. mail over Engeland j 11 en 25 Juli. 7.'»av Brieven, enz. voor IIr. Ms. •Nautilus" naar F tt n c h u l (Madeira) tot 14 Juli en daarna tot 30 Juli naar Ferceira (Azori- scho eilanden). Errata. In do vergadering van de Commissie, Kro ningsfeesten, Vrijdagavond gehouden, werd beweerd dat .Crescendo" een concert zou geven voor de Verpleegden in Oudelieden- hnizuu. Dit blykt een misverstand, daar men ona van bevoegde zydo later mededeelde, dat tic opbrengst te goede zul komen aan de armen tier verschillende Kerkbesturen, Liefdadigheid naar Vermogen en het Vissolier,ifonda. Gemeenteraad van Helder, gehouden Maandagavond 4 Juli 1898. (Voortzetting van de zitting van 30 Juni.) Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig de hoeren Korver, Kramer, Van Necken Van Twisk; 1 vacature. Na de opening deelt de Voorzitter mede 1. dat de Burgemeester met verlof afwe zig is, en 2. dat do heer Korver als lid van de Com missie voor do pensioen verordening heeft be dankt. Daarna worden de onafgedane zaken af gehandeld. Het eerst komt aan de orde het praeadvies van B. en W. ten opzichte va adressen der heeren H. Wyker en K. Zee- mae, aannemers van de school en de onder- wijzerswoning aan den Parallelweg, om ver goeding voor stormschade, aan die gebouwen toegebracht. Het praeadvies luidt gunstig voor do betrokken personen. B. en W. stellen voor aan den heer Wijker f74,66 en aan de* heer Zeeman f 11,44 uit te keeren. Nadat op enkele vragen van eonige leden door den Voorz. is geantwoord, dat by Waterstaat en Marine stormschade ook niet door den aan nemer wordt geleden en door een verzuim dezo bepaling in de bestekkon niet is opge nomen, wordt met algerneene stemmen over eenkomstig liet advies besloten. Vervolgons besluit men op voorstel van B. en W. eenparig om op den hoek van Wilhelminastraat en Kikkertstraat een gc- metselden brandput te maken, waarvan de kosten f125 bedragen. Alsnu komt een voorstel van B. en W. ter tafel om den aanvoer van vee op de week markt te verbieden. Zy doen dit voorstel, omdat de weinige aanvoer de uitgaaf van f 8 il f 4 per week of f 150 il f200 per jaar voor den veearts, uit Schagen, die het vee moet keuren, niet gewettigd is. De heeren Terra en Vcrfaille bestryden het voorstel en ten slotte wordt een tegen voorstel van laatstgenoemde, om by wijze van proef tot 1 Mei a. s. door to gaan, met toe lating van vee op de weekmarkt, met alge rneene stemmen aangenomen. Nog wordt raededecling gedaan van een ingekomen adres van eenige bewoners aan de Kerkgracht om de brandstoeg achter hunne woningen gelegen te beharden, opdat de kar van den viiilnisophaalder dio berijden kan. Adressanten bicden ter gemoetkoming in de kosten f 55. aan B en W. adviseeren tot een gunstige beschikking. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer Staal man stemde tegen, omdat hij het onbillyk vond, dat adressanten een deel der kosten bydroegen en de gemeente verplicht was dien weg in goeden staat te brengen. Het volgende punt der agenda, benoe ming van 2 leden der Commissie, die be last is met de herziening van de pensioen verordening wordt aan de orde gesteld. Als zoodanig worden gekozen de heeren Croockewit en Stammes, respectievelijk met 8 en 9 stemmen, die beiden zich de benoeming laten welgevallen. De commissie bestaat nu uit de heeren Frowein, de Wit, Van Neck, Croockewit en Stammes. Hierna niets meer aan de orde zijnde, wordt do openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige reclames tegen den aanslag van den hoofdelyken omslag. Correspondentie. Hot rapport der Commissie, door Gedep. Staten van Zuidholland benoemd tot hot doen van een grondig onderzoek naar 't vervuilen der grachten in don Hang en Delft, geeft 1'. alhier aanleiding, om, met het oog op het Vervolg der berichten. Zondag a. 8. gaat een extra trein van Helder naar Alkmaar, des avonds 11.14 aan alle tusschensttttions stoppende. Zie de annonce in dit blad. Volksbadhuis. Zaterdagavond vergaderde onder presidium van den heer Dr. Bitter Jr., in de Nieuwe zaal van Tivoli do afd. Helder van „het Witte Kruis". Nadat door den Secretaris, den heer G. de Ven, de notulen waren gelezen, wordt aan de orde gesteld de behandeling van het punt „Oprichting van een Volksbad huis". De Voorzitter brengt in het midden, dat zindelijkheid een der eerste voorwaarden is voor hel behoud der gezondheid, doch dat men in de woningen alhier meestal de gele genheid mist het lichaam goed te reinigen, terwyl in Helder geen inrichting bestaat, waar tegen een geriuge geldelijke vergoeding zulks kan geschieden. Wel kan men van zee baden gebruik maken, maar dit is alleen in den zomer on dan niet zonder gevaar, omdat alle toezicht ontbreekt. Wenschelyk acht hij daarom uit een gezondheidsoogpunt de op richting van een Volksbadhuis. Hy vertrouwt, dat de Gnanciëele bezwaren, daaraan verbonden wel to overwinnen zullen zyn. Vervolgens wordt het rapport van de Commissie, (die in de vorige vergadering was benoemd) en dat allen leden gedrukt was toegezonden, besproken. Verschillende inlichtingen en ophelderingen werden gevraagd en gegeven in het byzonder kwam ter sprake aan het badhuis een zwem inrichting te verbinden, doch hiervan werd, om de velo bezwaren, voorloopig afgezien. Met algerneene stemmen werd nu besloten pogingen aan te wenden, die tot de oprich ting van een Volksbadhuis kunnen leiden. Aan hel BcBtuur in vereeniging met de Commissie werd opgedragen dezo zaak voor te bereiden en tot uitvoering trachten te brengen. By de rondvraag gaf een der leden nog het Bestuur in overweging, om evenals in andere utdeclingen van t Witte Kruis, var. tyd tot tijd lezingen te doen houden. Hierna niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. Met ingang van 1 Juli is ingetrok ken de aanstelling tot rijksveldwachter, ter standplaats Amsterdam van J. de Jong, te Helder. De alliier wonende M. B., is heden ter zake van verduistering van een hand wagen ten nadeele van den wagenverhuur der van Meer ten, aangehouden. Bij de Geref. gemeente alhier is gis terenavond tot predikant beroepen, de WelEerw. heer N. H. Koers, predikant te Wanswerd. Voorbereidend Militair onderricht. Aan belanghebbenden wordt kenbaar ge maakt, dat door Zijne Excellentie den Mi nister van Oorlog nader is bepaald, dat voor dit jaar do aanmelding tot deel neming aan bovenvermeld onderricht kan geschieden tot 1 Augustus aanstaande. Het in ons vorig blad medegedeelde, omtrent den serg.-hofmeester G. B. en den serg.-konstabel R. H. T., is onjuist. Een veroordeeling over eenig feit ten hunnen nadeele uitgesproken, heeft niet plaats gehad. Wel zijn ze met H. M. Zeehond" te North Shields geweest en hebben, wat vele anderen vóór hen gedaan hebben, daar sigaren gerookt, maar het onderzoek hierover, in hoeverre zulks een misdrijf" is, is nog niet geëindigd, dit deelen we later mede. Gisteren opende de Ned. Tooneelver- eeniging de rij harer voorstellingen met het blijspel «Jan ongeluk". Dezo, voorgesteld door den heer M. Ternooy Apèl, was joner echt genoot, die niet kon vergeten hoe luWig en onbezorgd hij zyn vrye leven had doorge bracht. Van z'en vrienden in de sociëteit kon hy moeielyk anders dan laat in den nacht scheiden, en alles wat hy bedacht om zyn vrouw te verschalken, mislukte steeds. Van een avontuur op reis aan 't strand to OBtende waarbij hy als eerste persoon betrokken was, had de kinomatograaf opname gedaan en toen deze te Berlyn, zyn woonplaats, voor het publiek werd ten toon gesteld, gaf een der nommers een getrouw beeld van het gebeurde te zien; dit moment wekte groot opzien en hieruit ontspon zich een aantal vermakelyke scènes, waarin bleek, dat het noodlot hem weer ongunstig was. Tol het goed spel hebben medegewerkt voornamelijk de heeren L. van Westerhoven, A. Faassen Jr. en L. M. Smith en de dames Mevr. M. v. d. Horst, Mevr. B. d, Boer en Mev. M. Ternooy Apèl, alle gunstig bekend by het Ned. Tooneel, dio we om hun fijn en beschaafd spel gaarne terng zien. „Jan ongeluk" was een prettige vertooning en werkelijk een sucoesblyspel. Dat de reclameplaat, hier en daar aan geplakt, waarop de treffendste tooneelen uit De levende Brug" worden voorgesteld, de aan dacht had getrokken, bleek uit de goede op komst van 't publiek gisterenavond. Van 't begin tot 't einde werden de bezoe kers in spanning gehouden, en met de mecBte belangstelling volgde men de handeling van 't stuk in de verschillende bedryven. Daartoo bracht in de eerste plaat9 by 't werkelijk verdienstelijk spel van de dames G. Hartv. Hazonhorst, A. Wijlacker, A. Hart en van de HH. W. Hart, J. D. Blaaser, F. L. Hart, A. Wijlacker, J. Ronda en W. Briels. Na afloop van ieder bedryf klonk een da verend applaus, en wel 't luidst na de tooneelen: De levende brug en 't drama op den vuurtoren. In de grootste spanning wachtte 't publiek den uitslag af en gaf daarna blijk van zyne tevredenheid met den gunstigen afloop. By een volgende voorstelling zal 't publiek zonder twijfel de ruime schouwburgzaal geheel en al vullen, Texel, 3 Juli. De heer C. Rab, Gemeente-Ontvanger alhier, herdacht Vrijdag zijne 25jarige loopbaan als zoodanig. Van het Gemeente huis en van vele particuliere woningen wapperde het dundoek, terwijl den alge meen geachten jubilaris eene serenade werd gebracht door het »Texelsch Fan farecorps". Door het Bestuur der Gemeente werd hem een zilveren iuktstel vereerd, vervaardigd bij Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Het IIolland8ch Tooneelgazelschap uit het »Paleis voor Volksvlijt" heeft hier algemeen voldaanook over het circus »Roberti" wordt met veel lof gesproken. De alhier gevestigde Zee-assurantie- Maatschappij heeft Zaterdag te Oosterend hare jaarvergadering gehouden. De Maatschappij heeft thans verzekerd voor een bedrag van f 122400 aan tjalken on schuiten en heeft in kas f 1141,44'. De schade was in het verloopen jaar van zeer weinig beteekenis. Tot commissarissen zyn herkozen de hee ren P. Keijzer Tz. en S. Kuijper Gz. Besloten werd om geene posten voor een gedeelte van een jaar aan te nemen, terwyl de deelhebbers, die averijen beloo- pen, deze moeten doen herstellen binnen een halfjaar na het beloopen der schade. Na dien tijd, zal het recht op schadever goeding vsrloopsn zyn. De Directeur, de heer J. P. Noordijk wekte de aanwezigen op tot het verkrijgen van meerdere deelneming iedsr zou daar toe in zijn' buurt kunnen medewerken. Door een visscher van hier, genaamd A. Daalder, zyn opgevischt in het Oude Diep (Doove Balg) 6 ansjovisnetjes, die voor den rechtmatigen eigenaar, volgens achterstaande advertentie, terug zijn te be komen. PEDIR. De Regeering ontving Vrydag het volgende telegram In de III Moekims Gloerapang Pajong, alsmede bij Gloempang Minjeu, Kota Ssntoej en Djiat Manjang mpesten onze troepen her haaldelijk attaqueeren. Gesneuveld één Europeesche en drie Amboneesche militairen beneden den rang van officier. De vyand heeft een-en-vyftlg doodsn achtergelaten. De operatiën worden voortgezet." De correspondent te Medan seinde aan het z/Hbld." Zaterdagmorgen Maandag 27 Juni zijn het 3de en het 14de bataljon onder bevel van kolonel Van Heutsz in de richting van Endjosng uitgerukt. Woensdag had een ernstig gevecht plaats tegen Oemar, die naar de IX Moekims vlucht te, met achterlating van 51 dooden en wape- "nen. Aan onze zyde sneuvelden luitenant Goldenberg en 4 militairen beneden den rang van officiergewond werden 12 mili tairen beneden dien rang. Donderdag trok de colonne tegen Teupin Raja op." Aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is in de vorige week o. a. aanbesteedhet herstellen en ver beteren van rijks telegraaflijnen tusschen Zaandam en Helder en tusschen Uitgeest en Velsen. Minste inschry ver was de heer C. Koster, te Amsterdam, voor f 1912.50. De gebroeders Ilngerhnis. Aan den officier van Justitie te Leeuwar- n is dezer dagen een protest gezon den, door de moeder en de zuster van de gebrs. Hogerhuis en nog zeven ingezetenen van Menaldumadeel onderteekend. Zij houden daarin staande de onschuld der veroordeelden en de waarheid hunner verklaringen ten opzichte van Paulus van Dijk, Sybout Alberda en Allard Dijkstra, dat deze de ware schuldigen zijn aan den inbraak te Beetgum op 5 December 1895. Zij dringen er op aan, dat in eene openbare terechtzitting worde uitgemaakt wie de ware leugenaars zijnzij, of de officier van justitie met de getuigen op z ij n e zijde. De onderteekenaars verze keren, dat zij nooit den moed zullen op geven, om de onschuld der gebroeders Hogerhuis aan het publiek duidelijk te maken. De eisch, Zaterdag jl, door bet ge rechtshof uitgesproken tegen den 18jarigen moordenaar J. A. van Bronkhorst, die in een café den persoon van v. Rheden met een mes een doodelijken steek toebracht, is 5 jaren. De uitspraak is 15 Juli. Mr van Gich drong aan op een lichtere straf. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Mei 1898 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagen2,977,098.95 Terugbetaling, (waar onder 13.899.9lVs wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek obligatiënof certificaten van in schry ving 2,593,057,457i Meer ingelegd dan terugbetaald 386,041.49Vi Aan het einde der maand April 1898 was ten name van de ver schillende inleggers in geschreven 63,613,453.34 Zoodat het tegoed op uit®. Mei 1898 bedroeg 63,999,494.83'/, In den loop der maand zyn 7888 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3122 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 657,179 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Mei is voor een bedrag van 231,841.27 aan inschrijvers in een Groot boek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 319 inleggers aangekocht. (>St.-Ct.") De Staatscommissie voor het onder zoek naar de wenschelijkheid van verzekering van werklieden, enz. tegen invaliditeit en ouderdom is met haar rapport gereed, dat spoedig het licht zal zien. Naar wij vernemen, spreekt de commis sie in beginsel die wenschelijkheid uit, maar onthoudt zy zich een bepaald voor stel te doen in den vorm van een wets ontwerp by een groot verschil van meening, dat omtrent de uitvoering van het begin sel bestaat. Het bevestigt zich dat de jonge man, door de stoomboot >Pena Cabarga" in het Kanaal opgevischt en te Rotterdam aan gebracht, werkelijk is de bekende Haag- sche sportman, die op minder gebruikelijke wyze de stoomboot »Soembing" verliet. Bij zijn bezoek aan het Engelsch consu laat Vrijdag, werd hij ook herkend door de daar vertoevende matrozen van genoemde Lloydboot, die zulks aan den Engelschen consul verklaarden. Laatstgenoemde kreeg ook dadelijk argwaan, doordien de zich noemende Brown wel vloeiend Engelsch sprak doch met vreemden tongval. De politie is ijverig in de weer om hem op te sporen en zal daar hy slechts spaar zaam gekleed landwaarts in is gevlucht, wellicht slagen. Nader bericht Als vrij zeker kan thans aangenomen worden, dat de Haagsche sportman Z., alias Brown, vervolgd wegens wisselvervalsching, goed en wel over de Belgische grenzen gekomen is. Na van het stoomschip »Soembing" over boord gesprongen te zyn, heeft hij, naar men verneemt, slechts een uur in zee ge legen. Toen werd hy door het Spaansche schip, dat hem te Rotterdam aanbracht, opgepikt. Aan boord van de »Soembing" was hij niet opgesloten. Hij sprong 's nachts tusschen 3 en 4 uur over boord. Hij was toen gekleed met een oude trui met gaten in de ellebogen, een versleten broek en een soort jockeypet. (N. R. C.) De portier van het gerechtshof te Leeuwarden, die, wegeas overtreding zijner instructie, in xijnc betrekking was geschorst, heeft zich met een revolver voor het hoofd geschoten. Nadat hy sedert een paar dagen was vermist, werd zijn lyk gisteren bij het Tynjekanaal govondsn. Zondag te ruim 12 uur sloeg een zeil bootje, waarmede drie personen uit Leeuwar den uit visschen waren gegaan, in de Har- linger vaart by de stad door een rukwind om. Alle drie verdronken. Een, een gega- geerd O.-I. militair, fabrieksarbeider, was 30 een, mede fabrieksarbeider, was 20 jaarde derde, smidsjongen, was 13 jaar oud. De ly ken van de twee eerstgenoemden z(jn gevonden de derde wordt nog vermist. Dezer dagen vertrok zekere v. d. H., uit Edara, metterwoon naar Amsterdam. Zyn lSjarig zoontje en een neefje kochten daar een roomtaartje. Beide knapen werden on gesteld. Het neefje stierf en het zoontje van v. d. H. is, na doodelyk ziek geweest te zijn, hersteld. Uit Hunsingoo schrijft men In de Openbaring van Johannes staat ergens geschreven, dat de tyd zal komen, dat de zee baar schatten zal opgeven. Welnu, geen dag gaat er voorbij, of de zee geeft schatten op, door een laagje klei op liet strand achter te laten, maar een nieuwen schat levert zij thans, door het zee- of duingras. Wanneer de visscherlieden op de kusten van on» land hunne netten uit het water ophalen, dan zien ze eerst naar het aantal visschen, die ze buit gemaakt hebhen en vaak komt het voor, dat ze eene menigte planten in de netten hebben, die er met eenige moeite uit verwijderd worden. Zij noemen die planten onkruid of het ruit. Thans echter wordt dat ruit niet meer weggeworpen het wordt bewaard, gedroogd en dan verkocht. Het pond wordt met zes tig centen betaald't is ook al duurder geweest. Deze plant behoort tot bet zee gras. Zij is sober in kleur, waut zij leeft onder de oppervlakte van het water en mist dus het zonlicht, dat kleur en glans aan bloem en blad geeft. De bladereu echter zijn uiterst fijn bewerkt. Zij wordt thans gekocht om in prachtige vazen geplaatst te worden op den schoorsteenmantel. De plant zou in het sober kleed het zeker niet zoo ver brengen, maar de mensch weet het middel haar te kleuren en daardoor komt er meer sieraad aan. Wie dus zulke prachtige planten heeft, meene niet, dat ze uit de keerkringsge westen komen, och neen, ze komen van de kusten van Nederland. Veel echter wordt de plant ook gebruikt tot versiering der dameshoeden en zij maalct daar geene slechte vertooning. Deze industrie bestaat reeds eenigen tyd naar men verneemt; en de grondstof kwam uit Amerika, maar zoo dra men vernam, dat deze plant der Neder landsche kusten daartoe ook zeer geschikt was, hield de aanvoer uit Amerika op. Dit zeegras drijft niet, maar rolt op den bodem voortwanneer echter het zeewater in beroering komt, wanneer de zee hoogtij houdt en baar bonzend geluid verre land waarts in hoorbaar is, dan bedekt het water de kusten en bij den val blijft dat zeegras achter, alsmede op de zandbanken. Al het verzamelde gaat naar Duitschland, waar de zetel dezer nijverheid is. De Czarina vergiftigd? Alweer een samenzwering in Rusland, ditmaal tegen het leven van de Czarina. Een telegram uit Boekarest meldt, dat er pogingen zijn gedaau om de vorstin met arsenicum te vergiftigen,dat eiken morgen werd gemengd in een kop chocolade, die een der hofdames haar bracht. Als ver klaring voor deze nogal onbegrijpelijke daad wordt er by gevoegd, dat de Keizerin zeer impopulair is en zich den scheldnaam van »de Duitsche" heeft verworven. Spanje en de Vereenigde Stilten. Dc strp ora Santiago. Washington, 3 Juli. De Hooge Krygsraad in het Witte Huis maakt bekend dat admi raal Sampson Zondag de haven van Santiago binnenstoomde en de gelieele vloot van Cer- vera vernielde. Door het departement van oorlog wordt gemeld, dat de gelieele vloot van Cervera ver nield is, met uitzondering van één schip de schepen werden op het strand verbrand. De krygsraad in het Witte Huis ontving van Shafter het volgende telegram uit Playi del Este 3 Juli 's morgens Ik heb do overgaaf van Santiago geëischt, onder bedreiging de stad te zullen beschieten. Ik geloof dat de stad zich zal overgeven." Madrid, 4 Juli. Bij het verlaten van den ministerraad bevestigden de ministers het bericht van het sneuvelen van generaal Varavey, gedood bij den derden aanval op El Caney; hy streedt daar met minder dan 500 man. Aan Amerikaansche zijde waren meer dan 2000 man buiten gevecht gesteld. Siboney, 2 Juli, 's avonds. De rechter vleugel van het Amerikaansche leger is in een byna even heftig gevecht gewikkeld als gisteren. Toen generaal Lawton zijn troepen aanvoerde tot den aanval op El Caney, wer den zij ontvangen met een welgevoerd snel vuur, dat met bewonderenswaardige regel matigheid werd afgegeven. De Amerikanen beantwoordden dit vuur met een hevig geweer vuur, gesteund door de artillerie, die op een heuvel in battery was gekomen. Op het OQgonhlik van het afzenden van het telegram wordt gemeld dat Lawton, na versterking ontvangen te hebben, den linkervleugel der Spanjaarden omtrok. Zijn soldaten waren toen reeds in de stad, waar in de straten een ge vecht man tegen man plaatst had. De verliezen der Amerikanen op Vrijdag worden geschat op duizend man, waaronder ongeveer 150 dooden. Volgens een niet offi- cieele opgave, die gematigd schijnt, zijn de verliezen op heden (Zaterdag) veel minder. Londen, 4 Juli. Volgens berichten uit Madrid is Sagasta heden reeds geïnterviewd wegens de nederlaag te Santiago. Sagasta zcidewij denken niet aan capituleeren of vrede sluitenal mochten de Amerikanen Santiago genomen en Cervera's vloot vernield hebben, wy zullen toch den strijd volhouden. Honderdduizend Spanjaarden staan gereed Cuba tot het uiterste te verdedigen. Playa Del Este, 8 Juli de Spanjaarden hebben hun schepen by het strand gebracht en ze in brand gestoken allo zyn in de lncht gesprongen, op één na. WASHINGTON, 4 Juli. (R.O.) Een tele gram van admiraal Sampson uit Siboney van 3 Juli zegt: ,De vloot onder myn bevelen biedt de natie als geschenk ter gelegenheid van het feest der onafhankelijkheid de ver nietiging van de gehcele vloot van admiraal Cervera aan. Geen mensch ontsnapte. De vloot trachtte te half tien 's morgens te ont snappen en te twee uur in den namiddag strandde het laatste schip, de •CristobalColon", zestig mijlen ten westen van Santiago en streek de vlag. De rMaria Teresa", de «Oquendo', dc .Viscaya" werden gedwongen te stranden, in brand gestoken on sprongen in de lucht op vier raylen afstands van de haven. Ons verlies bedraagt één gedoode en twee ge wonden. Het verlies van den vyand bedraagt waarsohynlyk eenige honderdtallen door ge weerschoten, ontploffingen en verdrinken. Wij hebben ongeveer 1300 gevangenen ge maakt, waaronder admiraal Cervera. MADRID, 4 Juli (R.O.) De kustwachten van het fort Morro eu van Santiago zeggen, dat na de kanonnade der Amerikanen het Spaansche eskader geen enkel signaal gaf, dat het avery had bekomen. De Amerikaansche berichten over de neder laag van het eskader zouden dus van grond ontbloot zyn. Is deze tijding waar? Een Spaansch tele gram zegt, dat de ingesloten vloot zonder ongeval de haven verliet en dat daarna op zee een herig kanonvuur is gehoord, en een later telegram uit Madrid zegt dat het Spaan sche eskader, na do kanonnade der Ameri kaansche schepen geen averij aantoonde, zoo dat liet Amerikaansche bericht volkomen ge logenstraft wordt. Wie mag men nu gelooven. Dat Sampson eenigszins overdryft is zeker. Want hy zegt, dat aan zyn kant de verliezen één gedoode en één gewonde bedroegen. Maar in een tweede telegram wordt reeds het aan tal dooden op 100 man geschat. En het ver moeden komt op, dat wellicht ook niet alle schepen van Cervera in een paar uur tyda den grond geboord zijn, daar toch de berichten van de Amerik. over de vernieling van het eskader dus volkomen zijn gelogenstraft. Een particulier telegram te Parijs uit New- York ontvangen komt overeen met het offi- cieele telegram van Sampson en meldt de vernietiging van de Spaansche vloot, er bij voegende dat de Amerikanen 100 man verloren. Het is een ware zinkput van tegenstrijdige berichten, deze oorlog. Zoo heeft admiraal Sampson getelegrafeerd, dat de vloot van den Spaanschen admiraal Cervera, die te Santiago in de haven als in een groote flesch zat op gesloten, met de .Merrimac" als een kurk erop, de Spaansche vlootvoogd niet zonder eenige kansberekening de haven zal verlaten hebben. Doch één ding staat vast. De Spaansche vloot heeft de haven van Santiago verlaten. Advertentie n. Bevallen van een Zoon: J. CLEE-VAN WAART. Vlaardingen, 1 Juli 1898. Geboren ADRIANA JACOBA. Dochter van H. A. BOS en A. BOS-OOM. Helder, 3 Juli 1898. Heden overleed, na een smartelijk lijden van acht dagen, mijn geliefde Echtgenoote en onze Moeder en Be- huwdmoeder JANTJE ROSSEN, in den ouderdom van 59 jaar. Huisduinen, 4 Juli 1898. J. FRANSEN, Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed onze zeer beminde Vader, Behuwd-, Groot- en Over- Grootvader IDEM STOKEBRAND, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Helder, 3 Juli 1898. Uit naam der Kinderen, P. BARTEN. Strekkende deze tot algerneene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, na voorzien te zyn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Dochter en Zuster ANTONIA SCHONG, in den jeugdigen leeftijd van 23 jaar en 6 maanden. Allen die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar ver liezen. Nieuwediep, 3 Juli 1898. Namens haar diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters en Behuwdzuster J. SCHONG. A. SCHONG-GENET. Heden overleed na een doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der Stervenden, mijne geliefde Echtgenoote ANTONIA SCHONG, in den ouderdom van 23 jaar en 6 maanden. Nieuwediep, 3 Juli 1898. Uit naam van haar diepbedroefden Echtgenoot J. RIDDER. Heden overleed te Schagen, na ee» smartelijk lijden, onze geliefde «u zorgdragende Vader J. VAN TIL, in den ouderdom vau 74 jaa; en 8 maanden. Heider, I 2 Jd; 18g8 behagen, J. METZELAAR. M. METZELAAR - VAN TIL. J. ZEEMAN. A. ZEEMAN- VAN TIL. Strekkende deze tot algerneene ken nisgeving. Heden overleed onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. WILHELM IN 4 M ARIA ANTHOMA GREVE, Wed. van den Heer L. TJITTES, in den ouderdom van 67 jaren en 5 maanden. Helder, 3 Juli 1898. Namens Kinderen en Behuwd» Kinderen, R. TJITTES. J. TJITTES—KOK. F. J. BARB ARINI. J. BA RB ARINI—TJITTES. H. TJITTES. R. TJITTES—RIEMERS. W. TJITTES. M. TJITTES-ZWAAN. A. v. d. HOEVEN. M. v d. HOEVEN-TJITTES. JN. MINNEBOO. L. J. MINNEBOO-TJITTES. Hartelijke dankbetuiging voor de blijken van belangstelling, by 't overlijden van onze Eohtgenoote en Moeder, zoowel binnen als buiten deze gemeente ondervonden in het bijzonder aan den heer BOUMA, voor de troostvolle woorden, mij en mjjne Familie toegesproken. Helder, Juli 1898. JOHs. TERBEEK. Kinderen en Behuwdkinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 4