KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Voor Helder, Texel en Wieringen No. 2663. Woensdag 20 Jnli 1898, 26ste Jaargang. ""Si Bureau: Zuidstraat. Telefoonn*. 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 30 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/** id. voor het Buitenland f 1.25, id. f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advortenttên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Uit het Buitenland. De lautstverloopen dagen hebben een groote verandering gebracht in den loop der zaken, wat betreft den Spaansch-Amerikaanschen oor log. Sedert in de vorige week Santiago heeft gecapituleerd, is de toestand zoodanig ge wijzigd, dat men met eenigen grond het herstel des vredes kan tegemoet zien. Te Madrid schjjnt men zich gereed te maken voor het sluiten van een vredestractaat met de Vercenigde Staten. En tevens zorgt het ministerie er voor, dat het sluiten van den vrede zoo min mogelijk aanleiding zal geven tot onlusten en beroeringen in Spanje, en vooral in de hoofdstad, ook al zouden de vredesvoorwaarden uitvallen tegen de ver wachting. Het militaire bewind is feitelijk ingesteld door het opschorten van alle staats- burgerlijke rechten, die de Grondwet des landsden Spanjaarden waarborgt. Geen enkele vergadering kan worden gehouden zonder vergunning der militaire Overheid, en bet publiceeren van geschriften of gravures zon der vooraf bekomen verlof is verboden. Het recht van vergaderen en de vrijheid der druk pers zijn dus opgeheven, in de hoop, daar door een uitbarsting van Carlistische of Re- publikeinsche opgewondenheid te voorkomen. Een scherpe censuur op telegrammen en wel licht ook op brieven is ingesteld, en 't wordt dus vooreerst moeilik bijzonderheden omtrent den toestand daar te lande te vernemen. Niemand betwijfelt het thans meer, of de vredesonderhandelingen zullen qrnstig voort gezet worden. De capitulatie van Santiago heeft in Spanje zoowel als overal in Europa de overtuiging gevestigd, dat de voortzetting van den oorlog nutteloos bloedvergieten zou zijn. Cuba is weliswaar nog niet geheel onder worpen eerst na de inneming van Havana zou daarvan sprake zijn doch met de hulp bronnen, waarover de Vercenigde Staten thans beschikken, zou ook de verovering der hoofd stad van liet eiland slechts een quaestie van tyd zyn. Duurt de oorlog echter nog langer voort, dan zouden de Amerikaansche cischcn zwaarder worden, en toch zou het resultaat niet meer te veranderen zijn. Men verzekert dan ook, dat de Spaansche regeering hoe eer hoe liever vrede wil sluiten. Een wapenstilstand schynt minder gewenscht. Rechlstreeksche onderhandeling met de regeering te Was hington zal daarom het verstandigste zyn, hoewel de last niet gering is, dat volgens do Spaansche Grondwet voor afstand van grond gebied de toestemming der wetgevende macht wordt vereischt. Als vredesvoorwaarden noemt men den afstand van Cuba en Portorico, en het recht, aan de Vereen. Staten te schenken om een kolenstation op een der Philippynsche eilanden te vestigen. Omtrent het bestuur van Kreta wordt de verzekering vernomen, dat de mogendheden op hun stuk blyven staan ter zake van 't vestigen van een provisioneel bewind op het eiland, ondanks de protesten der Porte. Door Italiö moet o. a. aan de Turksche re geering geantwoord zyn, dat de mogendheden besloten hebben een zelfstandig bestuur op Kreta te vestigen onder souvereiniteit van den Sultan, 't Lag echter niet in de bedoeling der mogendheden, het eiland zonder regeering te laten. Nu het onmogelijk blykt, een Turksch bestuur in te stellen, en een definitieve rege ling tusschen de Porte en de mogendheden niet kan tot stand komen, is het provisioneele bewind de eenige uitkomst, die de Europeesche mogendheden voor het oogenblik zien. Deze opmerkingen, hoe juist ook, worden in Turkye al heel weinig beaamd. De Turksche bladen slaan in den laatsten tijd een toon aan, die aan het opzweepen tot den heiligen oorlog tegen de .Ongeloovigen" doet denken. De gunstige afloop van den jongsten oorlog met Griekenland heeft bij den Turk een overmoed verwekt, die het verlangen heeft doen ont staan, om gelegenheid te hebben, Europa te laten zien, dat de Sultan volkomen baas is in zyn eigen Ryk en des zelfs onderhoorig- heden. Washington, 17 Juli. Generaal Sbafter deelde aan het departement van Oorlog mede, dat de Spanjuarden Santiago Zondag ten negon uur des morgens zullen ontruimen. De uittocht zal geschieden als met krijgsgevan genen, terwyl de Amerikaansche vlag boven de stad zal worden geheschen. Voor Santiago, 17 Juli, 10 uur 's morgens. Te negen uur 's morgens heeft het garnizoen onder generaal Toral de versterkingen ver laten en heeft zich binnen de Amerikaansche liniën begeven, waar ieder regiment zyn wapens uitleverde. Tegelykertyd werd de Spaansche vlag neergehaald en de Ameri kaansche in haar plaats geheschen. »K vertsen", de schoeners »Zee- hond" en »Dolfijn", de monitors Krokodil' en »Cerberu s", de kanonneerbooten »Brak", »Hadda"en >H e f r i n g", eenige torpedobooten, jroot en klein model en een paar Btoom- "oodsvaartuigen. De sloep voor de Koningin wordt 1 September van Amsterdam naar Hellevoetsluis overgebracht. De vloot zal staan onder bevel van den schout-bij-nacht F. K. Engelbregt, directeur en commandant der Marine te Willemsoord. Ingevolge de bevelen van Hare Maje steit is de datum van de groote revue vast gesteld op 21 Sept. aanstaande. Antidienstvervangingsbond. Het Hoofdbestuur van dezen Bond stelt zich voor, op 2 Augustus a.s., den ver jaardag van H. M. de Koningin-Regentes, eene algemeene vergadering van den Bond te houden, en daarin, na een 23jarig be staan, de Vereeniging, die na het tot stand komen van den persoonlijken dienstplicht, geen reden tot voortbestaan meer heeft, te ontbinden. Het Hoofdbestuur wil bij die gelegenheid een palmtak leggen op het ;raf van wijlen den luitenant-generaal M. graaf van Limburg Slirum, die indertijd als Minister van Oorlog de eerste krachtige poging deed, om de plaatsvervanging bjj de nationale militie af te schaffen, en die de stichter en als Voorzitter jarenlang de ziel was van den Antidienstvervangings- bond. Bededag. Op 31 Augustus, algemeene bededag voor de Koningin, zal in Den Haag een bjjzondere godsdienstoefening 's morgens in de Willemskerk voor Protestautsche militairen, alduar in garnizoen, worden ge houden, die met muziek naar het kerk gebouw optrekken, alwaar de predikant een toespraak zal houden. In het belang der werving van sto kers voor de Koninklijke Nederl. zeemacht zullen door twee riviervaartuigen tochten langs de waterwegen worden ondernomen. Door de commaudauten dier vaartuigen zal aan de burgemeesters der te bezoeken ge meenten en omliggende plaatsen tijdig ken nis worden gegeven van den datum van hunne komst en is verzocht hunne hulp fe dezer zake te verleenen. NIEUWST IJ DINGEN, HELDER, 19 Juli 1898. De dames C. Bakker en N. van Ben- degom, onderwijzeressen aan openbare, la gere scholen alhier, hebben op 14 en 15 dezer te Haarlem met goed gevolg het examen voor de hoofdacte afgelegd. Aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd aanbesteed: Het spannen en ophangen van twee dra den aan de palen der intercommunale te lefoonlijn langs het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht. Laagste inschryverA. Bos, te Helder, voor f2892. Beroepen te Beetgum (Friesland) ds. S. Miedema, van Anna Paulowna. Volgens »Het Vaderland", zullen aan de vloot-revue voor H. M. de Koningin op het Hollandsch Diep by Moerdijk in September a.s. de volgende oorlogsschepen deelnemen de pantserdekschepen H o 1- iand," iZeeland", en by mogelijken terugkeer uit Cura^ao ook de »Fries- )»D d", de pantserschepen »P i e t Hein" TWEEDE KAMER. Vaderschap. De minister van Justitie heeft thans inge diend het wetsontwerp tot wyziging en aan vulling van de bepalingen in het Burg. Wet boek, betreffende de erkenning en wettiging van natuurlijke kinderen en daarmede samen hangende artikelen, alsmede van eenige bepalingen, betreffende het vaderschap en de afstamming van wettige kinderen. De uitvoerige Memorie van Toelichting begint met er op te wyzen, dat in de laatste aren de openbare meening krachtig is opge- comen tegen het bestaande verbod van het onderzoek naar het vaderschap, en het volks geweten verzet heeft aangeteekend tegen een wettelijke regeling, die het onschuldige kind verongelijkt. Uit naam der gerechtigheid en uit naam der zedelijkheid heeft men gevraugd recht ook voor hot onechte kind. Aan die vraag naar recht te voldoen is het doel van het wetsontwerp. Het strekt uitsluitend om het onwettige kind de rechts positie te verschaffen, die in overeenstemming is met ons zedelyk bewustzijn, dat eenerzyds de ouders als de natuurlyke verzorgers hunner kinderen aanwyst, anderzijds verlangt dat iedereen verantwoordelijk zij voor zyn daden en haar gevolgen. Om het recht van het kind is het te doen, niet om de vrouw aanspraken te geven tegen den man. Het ontwerp staat geheel op den voorgrond van het geldende familierecht, waarin geen verandering wordt gebracht. De invloed, dien het huwelyk der oudors heeft op hun ver houding tot hun kinderen, is intact gelaten volgens het ontwerp dragen dan ook alleen de onechte door den vader erkende kinderen dien naam de door den vader niet erkende kinderen voeren den geslachtsnaam der moeder en allen staan zy onder voogdy. Met betrekking tot het erfrecht der on wettige kinderen worden geen principieele wijzigingen voorgesteld. Alleen bij erkenning kunnen aan het kind familierechten worden toegekend. Grondslag eener nieuwe regeling behoort te wezen, dat de afstamming zelve rechtsbe trekking tusschen de ouders en het onwettige kind in het leven roept, omdat zij is de natuurlijke bron dier betrekkingen. Gelijkstelling van het onechte kind met het wettige in zyn betrekking tot de moeder, ligt echter geenszins in de bedoeling. Met het begrip onderzoek naar het vader schap moet worden gebroken. De wet heeft slechts te omschrijven, welke verplichtingen uit de afstamming voortvloeien en hoe dit feit des noodig kan worden bewezen. De verdediging van het verbod naar het onderzoek, of van de regeling, welke aan het onechte kind rechten toekent tegen zyn vader, besprekende, betoogt de minister «lat de bezwaren ernstiger schynen dan zy inder daad zyn, en in geen enkel geval kunnen zy rechtvaardigen, dat aan het onechte kind nog langer onrecht worde aangedaan, dat de vader nog langer van alle plichten jegens zijn kind worde vrijgesteld. Ten aanzien van de erkenning door den vader handhaaft het ontwerp het in de gel dende wet bestaand verbod, echter met eenige beperking. Wat de moeder betreft, laat het w. o. ook ten opzichte van de in overspel of bloedschande verwekte kinderen de fictie der erkenning voortduren. Door den Minister van Marine zijn aan de Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van D. van der Brugge, ontslagen stoker by de Marine, wonende te Helder, houdende ver zoek om toekenning van pensioen. Uit de ge geven inlichtingen blykt, dat, naar aanleiding van een door dezen gewezen schepeling ge dane aanvrage om pensioen, twee nota's zyn overgelegd aan de Regeering van den Inspec teur van den Geneeskundigen dienst der zee macht, betreffende de ziekte, waarvoor adres sant was afgekeurd. Deze nota's zyn overlegd aan den militairen pensioenraad, die adviseerde, op do aanvrage afwyzend te beschikken, met welk advies 's Ministers ambtsvoorganger zich heeft vereenigd. De Minister, die deze nota's aan de Kamer overlegt, teekent er bij aan, dat aan genoemden van der Brugge is toege staan het voortdurend genot van kostclooze verpleging in het Hospitaal der Marine te Willemsoord. Te Zaandam is besloten het kerkge bouw aan de Westzijde den 4n Augustus e. k. voor afbraak te verkoopen, met den toren, de consistorie, het stoovenhok en het geheele ameublement tlaarby inbegrepen. Onschuldig veroordeeld De Haagscbe Rechtbauk, Vrjjdag uit- ipraak doende in de zaak van May en De Graaf, verdacht den diefstal met braak in 1894 te Delft gepleegd te hebben, waar voor destijds Stadhouders en Ruis, veroor deeld werden respectievelijk tot 6 en 4 jaren gevangenisstraf, veroordeelde Willem May tot 2 jaren gevangenisstraf en sprak Maar ten De Graaf vrij, terwijl diens invrijheid stelling door de rechtbank werd gelast. Te Utrecht is Vrijdag aangehouden de vermoedelijke dader van den moord, op Oudejaarsavond voor 3 jaren aldaar gepleegd. Doodslag in de Govert Flinckstraat te Amsterdam. De rechtbank veroordeelde J. A. Bronk- horst, den 18-jarigen knaap, die in een koffiehuis aan de Govert Flinckstraat een anderen jongen met een mes een steek in het hart toebracht, waardoor de dood werd veroorzaakt, tot 21/.. jaar gevangenis straf. De rechtbank ->i»»rtlificeerde het feit als zware mishandeling met doodelyK gevolg en nam aan dut de beklaagde opzettelijk, maar niet tot zelfverdediging gehandeld had. De heer en mevrouw T., te 'sHerto- genbosch, die voor eenigen tijd geleden hun zilveren huwelijksfeest vierden, be sloten bij die gelegenheid om hij wijze van aandenken aan die feestelijkheid, een acht tal woningen te laten bouwen ten gerieve van evenzooveel fatsoenlijke maar minder met aardsche goederen gezegende gezinnen. Als terrein daarvoor was gekozen een flinke tuin, naast dien van de familie T. gelegen, doch daarvan geheel afgescheiden, en thans staan bedoelde woningen gereed en zijn reeds betrokken. Van de twee grootste worden fl per week, van de twee daarop volgende t 0,75, van de twee dan volgende f0.50 en van de twee andere f0.25 per week huur betaald, en al is het ook dat ze meer dan het driedubbele aan huur waard zyn, toch zijn de eigenaren de meening toegedaan, dat de bewoners ervan gedurende de wintermaanden ook zelfs die lage huur niet moeten betalen in dien tyd wonen ze geheel vrjj. Nog is bepaald, dat iemand, die er zich eenmaal een plaatsje veroverd beeft, gedurende zyn leven lang kan bly ven wonen, een bepaling, die mede van kracht is voor de weduwe, ingeval de be woner zelf mooht komen te sterven. (»Vad.") Zooals reeds gemeld werd, is dezer dagen aan de school voor kunstnaaldwerk te Amsterdam gereed gekomen de japon, welke Hare Majesteit de Koningin bij de Inhuldiging zal dragen. Namens Hare Majesteiten werd de japon bezichtigd door eene der dames van het Hof, die daar van aan Hare Majesteiten verslag moest uitbrengen. De beschrijving mocht in alle opzichten de hooge goedkeuring van Hare Majesteiten wegdragen. In het Friesche dorp Haulerwijk deed een veehouder bij de politie aangifte, dat des nachts een zijner koeien gemolken werd. Dadelijk werd den volgenden nacht door de politie de koe bewaakt, en het duurde niet lang of twee dieven werden op heeterdaad betrapt. Het waren twee... varkens, wien het blijkbaar zeer goed beviel aldus voor skalfje" te spelen. De Oorlam. De heer mr. A. Kerdijk heeft in het Sociaal-Week blad de resultaten medege deeld van een door hem ingesteld onderzoek bij verschillende reederyen in het buiten land over het schenken van jenever aan boord der schepen. De schrijver laat bij de bespreking dezer aangelegenheid de vraag onbeslist, of het geraden kan zijn, in zeer bijzondere omstandigheden aan boord een oorlam te geven. Belangrijker acht hij de vraag: dient het geregelde, dagelijksche rantsoen aan boord onzer oorlogschepen te worden bestendigd? Van de Britsche handelsvloot weet de heer Kerdjjk te verzekeren, dat die geheel, of zoo goed als geheel, met de verstrekking van jenever gebroken heeft. Hy komt op grond van een en ander er tegen op, dat de oorlam als deel van het rantsoen door de Overheid wordt uitgereikt. Wel wil hjj er op gelet hebben, dat de manschappen soms langen tijd niet aan den wal kunnen komen, en dat de manschap van het leger die eene cantine te hunner beschikking hebben, in betere conditie verkeeren. Dat de Overheid harerzijds jenever doet uit reiken als deel van den dagelijkschen mond kost tot de menschen als 't ware zeg gende. dat jenever eene der dageljjksche levensbehoeften is dit is een grief, zegt de heer Kerdijk, die hoe eer hoe liever moet worden weggenomen. >La Bourgogne." (Halifax. 13 Juli.) De gezagvoerder van het schip »Cromartyshire" houdt, bij het heden voortgezette verhoor in zake de aanvaring met de >La Bourgogne", vol dat de »La Bourgogne", niettegen staande den mist, te oordeelen naar de vaart die het schip had, volle kracht moet hebben gestoomd en de booten en vlotten die gezien werden, niet meer menschen hadden kunnen bevatten dan gered zyn. Ook volgens verklaring van den gezag voerder van het stoomschip »Grecian" was liet noodeloos langer op de plaats des onheils te vertoeven, daar er niets meer te redden viel. Een zeldzaam rijke vagebond is dezer dagen door de Parijsche politie opgepakt. Hy zwierf, in lompen gekleed, in den om trek der Halles" en werd naar het poli tiebureau gebracht. Daar gaf hij geen ant woord op de vragen, welke men hem deed, en staarde de beambten als verbijsterd aan. Men doorzocht zijne zakken, en daar vond men, tot ieders verbazing, 20,000 francs aan bankpapier en 800,000 francs aan ver schillende effecten. Waar die man vandaan komt en wie hjj is blijft een raadsel. De politie is bezig het te onderzoeken. Maar de straatroovers van Parijs, zegt »Le Figaro", zullen het zich nooit ver geven, dat zij zulk een rijke en gemakke lijke prooi lieten ontsnappen. In Berlijn heeft een toer, welke een jonge vrouw Fedora Vona eiken avond in het Hippodromo verricht, veel bijval. Deze jonge dame springt te paard over een landauer heen, waarin zich vier personen bevinden. De landauer is 2.50 M. hoog en 3 M. breed. Toen zé dit voor den eer sten keer verrichtte, scheen ze den luitjes in hot rijtuig niet gewaarschuwd te heb ben, die dan ook hevig verschrikten. Dit is wel het record van hoogspringen. Een Caroussel ingestort. Op het kermisterrein van Eoghien (Frank rijk) is een stoomcaroussel ingestort. Toen de molen in vollen gang was, hoorde men plotseling een gekraak, en op hetzelfde oogenblik stortte de molen in op al de menschen, die er in waren. Dadelijk sloot de machinist den stoom af, doch daarmee stond het gevaarte nog niet stil. In zijn vaart wierp het de steunpalen omver. Zoo spoedig mogelijk verleende men hulp. Het getal der gewonden bedraagt vijftien, waar van drie ernstig. Een veertienjarige knaap brak zijn kaak en werd zoo belangrijk in wendig gekneusd, dat men aan zjjn behoud wanhoopt. Een jongen van vijftien jaar viel zoodanig, dat zijn hersenpan 's ge spleten zjjn toestand is zorgwekkend. En een 25-jarig meisje bekwam verwondingen aan kniëen en aangezicht. De anderen zijn lichter gekwetst, meest allen aan de beenen. Blanke slaven. Russische bladen melden, dat een land edelman het volgende bepaalde, toen er een werkman bij hem in dienst trad: Eerbiedig groeten op twintig pas af stand, voor mijnheer en mevrouw en voor de kinderen, die nog door de min wor den gedragen! Zelfs groeten bij het voor bijgaan van het huis van den landheer, al waren ook de bewoners afwezig, en nog tal van andere stipt voorgeschreven eerbewijzen, alles op straffe van boete of opsluiting in den kelder! Deze arme man heeft laatst f12 boete gehad en zes dagen in den kelder opgesloten geweest, ouidftt hij zonder voorkennis van zijn heer was getrouwd! Goudmijnen in Transvaal. De geheele goudproductie der wereld iu '97 was geraamd op 12 millioen oz. schat op 48 millioen pond sterling, opbrengst van de Transvaal was meer dan 7 millioen pd. st., en dit land naui dus een belangrijke plaats in onder die, welke goudmijnen bezitten, te meer daar dit ge tal alleen de opbrengst was van maatschap pijen in den Witwatersrand en Heidelberg- districten, en Lijdenburg en Barberton uitgesloten waren. De productie van '97 overtrof die van '96 met 341/» pc. Dit kwam, doordien er lo. meer maat schappijen aan het werk deelnamen 2o. eene betere wyze van ontginning werd ge volgd, en 3o. omdat de soort van erts wat beter was dan de vorige. De gemiddelde waarde der opbrengst in '96 was 39 sli. 31/, d. en in '97 betaalde men 39 sh. 9 Dit was ineer dan */4 der opbrengst en kouit overeen met 10 sh. 21/, d per ton onder den molen. In Engeland was men minder ingenomen met de dynamiet- en spoorkwestie, daar het eenigste voordeel aan de goudindustrie ten goede komende, kau genoemd worden eene kleine reductie van de spoorvrachten. Loter(j-pr(jzen. Een Brusselsche dagbladschrijver heeft zich de moeite gegeven, de personen op te zoeken, die bij de verschillende trek kingen der wereldtentoonstellingen hooge pryzen wonnen, en te zieu of die menschen nu gelukkiger zyn dan vroeger. En ziehier wat hij vernam: Een hunner die een affaire deed kan, van al de personen, die hem geld schul dig waren, niets meer los krijgen. Een ander heeft zjjn winkel gesloten en, daar hij veel leegen tijd heeft, wordt hjj gedurig door zyn vrouw beloerd, die vreest dat hjj het geld verkwisten zal. Een derde slaapt niet meer, omdat hjj het nog niet met zich-zelven eens is, hoe hij het het geld zal plaaten. Kortom allen beweren, vroeger gelukkig geweest te zijn. En toch tracht ieder naar hetgeen hem ongelukkig maakt Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlö: Verzendingtneg. I Datumderler I poit-bezofg. baiUbPottk. 22 Jnli. tlktn Vrijdag. 6.80 9.80 23 Jnli. 9.80 p. nepoit via Amsterdam p. ace post via Rotlirdam p. HolL meil via Gennm. p Hoil. mail via Marsmiilm. p. Franache mail vis Marsoille p. Engelache mail via Brindisi Naar Atjeh en de Oostkust van Suneatra e p. Duitsche msil vim Napelo. Naar Guyana (Suriname) p. icepott vim Amilerdam I 81 Juli. I 6.30'smt. p. mail over Engclund .1 25 i 0.30'» ar. p mail vla St. Noiairs 1 Aug. 6.30'smv. Naar Curagao, Bonaire en Aruba: S. «BrtWIfcAipsH- j Naar St. Martin, St. Eumtatlus en Saba p. mail over Engeland 86 Jnli. 6.80'amv Brieven, enz. voor Hr. Ms. «N au t i 1 n a" naar Ferceira (Azoriache eilanden), tot 30 Juli. UITTREKSEL uit liet Verslag van den toestand der gemeente IIELDEK, over het jaar 1897. II Brandweer. Vermeld wordt in het Verslag het personeel der gemeente-brand spuiten, waarvan één no. 7, gestationneerd aan de Kerkgracht bediend wordt door leden der gymnastiek-vereeniging «Oefening kweekt Kunst". Br zyn ifl-de gemeente 8 brandkranen, 9 brandputten on 12 kranen op de Waterleiding, die in gemetselde pulten geplaatst zyn. Bij de in 1897 plaats gehad hebbende gevullen van brand dus wordt in het Verslag erkend werd meestal kracht dadig hulp verleend met brandspuiten van Hr. Me. oorlogsschepen. Een dankbetui ging daarvoor wordt zeer gepast geacht. Over het algemeen is het brandblusch-mate- riëel in voldoenden staat. De straatver lichting voldeed in den loop des jaar# aan de daarvoor gestelde oischen. De kosten dor Politie bedroegen f17,414, die der brandweer f1273,— en die der straatverlichting f8152,65. Militie en Schutter y. Het aandeel der gemeente in de lichting der nationale militie bedroeg 47 man. Voor de militie waren ingeschreven 193 personen. By de land militie werden ingelijfd 34, by de zeemilitie 13 dienstplichtigen. De sterkte der Schut terij is actief 282, reserve 292, totaal 574 man. Omtrent do bewapening der actieve Schut- tcry wordt door B. en W. in het Verslag het volgende gezegd: .In ons oordeel betref- lende de gevolgen van de in 1895 (zie Terslag over dat jaar) gebrachte wijziging in dc be wapening van dc Schutterij dezer gemeente geweren in plaats van «abels op de bruikbaarheid der Kchuttery kwam geen ver andering. Met den Commandant der Schutterij, blijven wjj, om de redenen in bedoeld verslag en in dat over 1896 vermeld, een door den Minister van Oorlog gonoinen maatregel de oefeningen met bet geweer verplichtend to stellen betreuren. Op verzoek van genoem den Commandant, waarmede wij ten vollo konden instemmen, wondden wij ons daarom hjj brief van 18 November 1897 tot den heer Commissaris dor Koningin in deze provincie, met verzoek te willen bevorderen, dat de in dato 29 Juni 1895 aan dezo gemeente in bruikleen afgestane geweren met toebehooren weder door het Rijk mochten worden inge nomen. Hierop werd evenwel geantwoord, dat aan dat verzoek niet kan worden voldaan. 't Aantal officieren bjj de dd. Schutterjj is, blijkens de opgaven in 't verslag voorkomende, verre van compleet. Geen wonder dus dat de wensch wordt geuit naar de zoo noodige aan vulling van het incompleet. Onderwjjs. Aan deopenbaroscholen in deze gemeente, 8 in getal, was het aantal leerlingen op 15 Januari 1897 als volgtaan School 110. 1 (Koegras) 75, aan School no. 2 (Huisduinen) 54, aan School no. 8 (School straat) 474, aan School no. 4 (Hoofdgracht) 369, aan School no. 5 (Weststraat) 433, aan School no. 6 (Vischmarkt) 489, aan School no. 7a Vlamingstraat 669 en aan School 7b d. per ton. Dit wjjst op betere kwaliteit. (Ooetslootstraat) 183. Buiten de 8 hoofden Het bedrag aau dividenden was 2.713,580. I van scholen, waren aan deze inrichtingen van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1