Tjitike. liet is veel beter els laags de straat te slenteren. Cor. Nou xcker, dat doe ik toch niet. Tjitske. Nu tot Woensdag. Misschien spreken wc elkaar nog wel eens. Cor. Nu Zondag toch hé Tjitske. O, js. Nn, loop nu nasar hard, want er fit inisaehieo een standje op vnn mevrouw. Cor. Ik spreek er dadelijk over. Dstag Tjitske. Dalig! C. K. l.id d. Cbr. Geh. Onth. Ver. »Em an nel". Marine en Leger. Do luit. t. z. Ie kl. W. Cornelis wordt met 1 Sept. heiast met de functie van officier- instructeur in de stuurmanskunst, de sterre- kunde en de cosmograpliie bij het Kon. Instituut. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Prins van Oranje", van Amsterdam, arriv. 12 Aug. te Padang. Het stoomschip .Burgemeester den Tex". van Amsterdam, arriv. 13 Aug. te Padang. Het stoomschip //Prins Alexandcr", naar Amsterdam, vertrok 12 Aug. van Padang. Het stoomschip „Smeroe", van Rotterdam, arriv. 14 Aug. te Southampton. Het stoomschip .Prinses Sophie", van Am sterdam, pass. 13 Aug. Gibraltar. Het stoomschip .Prins Hendrik" arriv. 15 Aug. van Batavia tc Amsterdam. Het stoomschip .Soenda", van Amsterdam, vertrok 13 Aug. van Suez. Het stoomschip «Lombok" arriv. 13 Aug. van Macasser en Padang te Marseille. Het stoomschip .Koningin Regentes", naar Amsterdam, arriv. 13 Aug. te Suez. Marktberichten. Alkmaar, 13 Aug. Aangevoerd 3 paarden, f 70 a 90, 84 koeien en ossen t 180 afl85, vette kalv. f 0 a f per p. f 0.a 0.30 nuchtere id. f8 af 18, 0 vette schapen f af per p., 107 magere id. f 10 a f 20, 0 vette varkens a ct. per K. G., 88 magere id. f 14a 1 17.4 bokken en geiten f 2.a f 5.boter per p. f 0.45 a f 0.50, kipeieren f0.75 a 0.87$ de 25 stuks, eenden dito f 2.90 a f 0. 272 biggen f 6.a f 8.50, 1 kleine bokjes f0.75 a lummeren fa f 0 Ezels f a Hoorn, 18 Aug. Aangevoerd tarwe f 9. a f 10,rogge f 0.— a f 0.—, gerst f 4,50 a f 5,haver f 4.a f 4,50, witte erwten f10 a f groene dito f af grauwe dito f a f vale dito f 12,50 a f 14.bruine boonen f 10.a f 12.50, knrweizaad f 11.25 afmosterd zaad f 18.25, 8 paarden f 75 a f 180, 29 koeien f 100 a f 200, 52 schapen f 20 a f 20, lammeren fOaf18 kalveren f{10 a 20, 47 varkens f 10 a 22, 0 zeugen f|a f 162 biggen f 5,a f 10, kipeicrcn f 2.75 a f 3.oenden dito fa per 100, 2325 kop boter f 0.42* a 0.47* p. K. Visscherijberichten. Nieuwcdiep, 12 Augustu». Aangebracht door 40 kor- der» 2 tot 15 tongen p. «t. f 0,00 f 1, 2 tot 10 middelm. tongen p. at. 40 a 50 cent, 5 tol 80 kleine tongen p st. 20 cent, 1 tot 8 roggen p. et. f 1,50, 1 tot 2 mand kleine ichol p. m. f 1,76 a f 2, 1 tot 2 meod nchar p ni schar p. m f 8,60. 18 Ang. 100 korden met 5 tot 40 tongen p. st. 00 70 80 cent, 5 tot 80 middelm. tongen p. st. 86 40 cent, 15 tsrbotten p. st. f 6.50 f 8,50. 1 tot 8 roggen p. st. f 1,50. 1 tot 8 insnd kleine schol p. m. vr 3.--rót-1- imiuii schar prmn n i 3.50. 10 tut 60 kleine tongen p. st. 15 20 eent. 15 Aug. 45 korders inet 15 tot 50 longen p. st. 66 00 cent. 10 tot 80 middelm. tongcu p. st. 35 a 4') cent, 10 tot 100 kleine longen p. st, 15 a 20 cent, 8 tarbotten p. st. f 7 a f 8, 1 tot 5 roggen p. et. j 1, 1 tot 8 mnnd kleine schol p. m. f 2 a f 3, 1 tot 3 mand schar p. ra. 8 a f 8,50. Burgerlijke Stand. gem. Helder. Ven 12 tot 15 Ang. BEVAI.I.ENC. W. Beekhuis ysn Til! neb. Ver hoeve Bruinvis i. A. Kersloot geb. Raven. x. N.Reyer.e geb. van Gcinert, d. M. C. Sturk geb. Ebregt, d P. Bontes geb. S, hagen. x. G. Klniter geb. van Wolfercn, z. OVERLEDENK. Lofvers, 29 j. 11, Groot, 14 m. J. Abbcnes, 15 j. J. Stoker, 15 j. G. den Duik, 50 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-indië: Vrrzendingiweg. Datum der ter poat-bexorg. Ttfdat d. lut. buaLiliPostk. p. xeepuat vil Amsterdam 10Au« 6.80 'nv. p. xcapost via Rotterdam 26 6.30 'siv p. Holt. mail vis Genui. 16 en 80 6.80'air. p Hol), mtil via Mnrsoille. 28 8.— 'uuom p. Fromi-he mail via Miracille 20 0.80 'air. p. Engeliche mail via Brindi.i 19 9.80 'a mor. Naar Atjeh nn (le Oostkust vau Sumilra eiken Vrijdag 9.80mor. p. Duitsehe mail ris Nipeli. 22 Aug. 9.80 'aanor. Naar Guyana (Suriname): p. icrpost via Amsterdam .1 81 Ang.B.30'sav. p. mail over Engeland 22 6 80'x ar. p. mail via St. Naxaire 7 Sept.6.80 'sav. Naar Cu^ao, Bonaire en Aruba p. zeepost viu Amsterdam I 31 Ang.l 6 30'aiv. p. me i via Liverpool 25 6,30'sav. Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba: p. mail over Engeland 22 Aug.6.80'sav Vervolg der berichten. De heer J. G. Schwantje, gediplo meerd mu2iek-onderwijzer alhier, ia door het bestuur der Zang- en Reciteervereeni- ging Harmonie" voorloopig benoemd tot directeur, in de plaats van den heer W. Kujjk. Evenals te Scheveningen, Zandvoort, enz., was het dc laatste warme dagen zeer druk aan het badpaviljoen te Huis duinen vooral Zondagavond was er een groote menigte, die verademing zocht. Elke tram voerde een groot getal menschen aan en eerst te 11 ure vertrok de laatste tram nog stampend vol passagiers. 'tWas er trouwens een aangenaam zitje en de Marburger kapel voerde den geheelen avond opwekkende muziek en zang uit. Hr. Ms. pautserdekschip >Holland", commandant de kapt. ter zee De Bruyne, vertrok gisteren van hier naar Amsterdam, tot het doen van proefnemingen op het IJ, in verband met de a. s. Inhuldigings feesten. Zondagnamiddag waren eenige jongens badende in het Noord-Hollandsch kanaal, naby 't fort Oostoevereen van hens een knaap van omstreeks 16 jaar, zonk de diepte weg, zonder dat één hulp kou bieden. Door dreggen beeft men zijn lyk gevonden en daarna bij zijn bedroefde ouders gebracht. 't Is niet de eerste maal dat daar een ongeluk gebeurt't was dan ook wensche- lyk, dat een geordende zwemplaats kon gemaakt worden, waar de jeugd en anderen zich zonder gevaar zouden kunnen ver- friBsehen. Een beroep op hen, die hiertoe het initiatief kunnen neuien, heeft in deze warme dagen voorzeker kans van slagen. Tot adjunct-commies ter Secretarie al- bier is door B. en W. benoemd de beer A. Prancken, thans ambtenaar ter Secretarie te Brielle. Gisterenavond werd in Tivoli de Ver gadering gehouden van de onderlinge ver- eeniging tot aankoop van veevoeder en mest stoffen in deze gemeente, tot bepaling van de aan to besteden hoeveelheid lijnkoek. Blij kens de bestelkaarten bedroog deze hoeveel heid 87700 stuks. Voor ben die nog niet mochten zijn toegetreden, werd besloten gele genheid te geven tot bestelling uiterlijk tot Woensdagavond a.s. bij den administrateur H. Bakker l)z., Koningstraat 43, alhier. Voor de aanbesteding der kunstmeststoffen werd de bestelling opengesteld met begin Januari 1899. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende wijziging in de dienstregeling der tram Hel derHuisduinen. Vanaf Maandag 15 Aug. werden de gewone diensten een half uur vervroegd. Een goede vangst deed gisteren onze politie. Onder de passagiers van den aankomenden spoortrein ten 3l/t uur, bevond zich een per soon, die zich1 eenige dugen te voren by een bewoner van de Koningstraat bad schuldig gemaakt aan diefstal van ruim zes gulden door insluiping. Toen lator de vermissing van dat geld werd bespeurd, hadden de buren een vreemdeling zien vertrekken, wiens signalement zij opgaven. Sedert was deze persoon verdwenen, tot dat hij gisteren werd gearresteerd; en het bleek dat by op het lichaam verborgen bad verschillende gouden lijfsieraden, waarvan men de herkomst nog moet opsporen. De teraardebestelling van 't stoffelijk overschot van den luit. ter zee 2e kl. K. Lofvers had Zaterdag, hoewel burgerlyk, op plechtige wijze plaats. Op de begraafplaats zag men tal van belangstellenden, burgers zoowel als officieren van zee- en landmacht, en onder de laatsten den schout-bij-nacht Engelbrecbt met zijne adjudanten. De lijk kist was met een aantal prachtige kransen getooid. Na afloop dankte de schoonvader van den overledene, de kolenel In de Beton, namens de familie voor de eer, den overledene be toond. ATJEH. Zaterdagmiddag kreeg het >N. v. d. D." het volgende telegram van zijn Indischen correspoudent Donderdagnacht trok een colonne haar Tjofc Geuëli en verraste Oemar's troepen bij Geudé Reumbajan. De vijand liet 24 dooden en 24 geweren achter. Aan onze zijde sneuvelde één marechaus see en werden drie gewond. Brand te Wormerveer. Een ontzettende brand is Zondagavond uitgebroken in de groote olieslagerij en meelfabriek van de firma Wessanen en Laan te Wormerveer. De brand was, door onbekende oorzaak, te ongeveer 10 uur uitgebroken in de olieslagerij >De Tijd" en het vuur had eenige oogenblikken later ook de beide aangrenzende meel fabrieken »De Vlijt" en het pakhuis »La Plata" aangetast. Woedend grepen de vlammen naar alle zijden om zich heen, en ofschoon uit den geheelen omtrek, van Wormerveer, van Koog-Zaandjjk, van Jisp, de brandspuiten aanrukten, zoodat binnen betrekkelijk korten tijd 22 spuiten het water uit de Zaan in de vlammen wierpen, was er geen denken aan, dat men van de gebouwen iets zou kunnen redden. Men kon niet anders doen dan de aangrenzende houten pakhuizen nat houden, die dan- ook, te meer daar de wind van hen af was, gespaard bleven. Het schouwspel was er een om niet licht te vergeten fantastisch verlichtten de vlammen aan den eenen kant de daar ter plaatse zeer breede Zaan, aan den anderen kant de polders, terwijl zware rookwolken den noordelijken hemel ver duisterden. Herhaaldelijk hoorde men het instorten der zware muren, en een aangrijpend oogenblilc was het, toen met donderend geweld een der gloeiende muren in de Zaan viel en een gesis veroorzaakte, alsof op hetzelfde oogenblik duizenden smeden een gloeiende pook in het water staken. De schade, door de firma geleden, is nog met geen mogelijkheid te overzien, maar uien mag veilig zeggen, dat zy een paar ton zal beloopen. Groote voorraden lijn zaad en lijnkoeken werden een prooi van het vernielend element; twee prachtige, bijna geheel nieuwe machines, de eene van 700, de andere van 300 paarden krachten, zijn totaal vernieldgelukkig dat de meelvoorraad voor een groot deel gespaard is gebleven. De groote fabrieksschoorsteen is blijven staan, en alles was op beurspolis verze kerd. Gelukkig dat by de ramp geen persoonlijke ongelukken te betreuren zyn. Ten slotte zij nog vermeld, dat deze fabrieken der genoemde firma ook in 1868 geheel door het vuur vernield werden. Naar wy vernemen, beloopt de schade, over verschillende assurantie-kantoren ver deeld, ruim een millioen gulden. Het comité voor den lichtstoet te Amsterdam, heeft nu vergunning van den burgemeester ontvangen tot het houden van den optocht op Zaterdag 10 Septem ber. Als voorwaarden worden gesteld dat de wagens niet hooger mogen zijn dan zes meter, dat niet hooger dan 2,5 meter boven den beganen grond open lichten mogen gehouden worden en dat onder de tepas- seeren eerepoorten ruimte genoeg zij. De lichtdragers moeten bovendien deel uit maken van den stoet zelf en mogen niet daarnaast loopen. Timmerlledcnbeweglng. Wij ontvangen de volgende mededeeling De Amsterdamsche afdeeling van den Christelyk-Nationalen Werkmansbond, hoe wel geen oordeel uitsprekende over de tim merliedenbeweging als zoodanig, betreurt ten zeerste, dat zij vóór de aanstaande feesten plaats vond, ten gevolge waarvan zij daarop onwillekeurig haren invloed doet gevoelen, en verloochent beslist alle gemeenschap met hen, die de werklieden in min of meer revolutionaire richting wil len sturen Namens het bestuurdr. J. Th. de Visser, eere-voorz.P. H. M. Schaeffer, le voorz.C. Scherer, le secr. en P Vis ser, le penningm. »N. R. Ct." Uit Amsterdam meldt men: De werkstaking loopt ten einde. Op on derscheidene werken moet het werk Maan dagochtend hervat zijn, en ook is dit te bespeuren aan vele voorbereidende werk zaamheden der versieringen. Bij de firma Oerlijn en De Haan, aan nemers o. a. van postkantoor en de Beurs, meldden zich gisterochtend 22 man weder aan, die gisteren daartoe het verlaugen te kennen gegeven, en dit ook in de huis houdelijke vergadering van werkstakers op Zaterdag jl. aan het loon-comité te kennen gegeven hadden. Hoofdmotief voor het verloopen der werkstaking is de geringe uitkeering uit de weerstandskas op jongstleden Zaterdag. Gisternamiddag half 4 hadden nagenoeg alle werkstakende timmerlieden van de firma Oerlijn en De Haan zich weder voor den arbeid aangemeld, zoodat in het nieuwe postkantoor en het daarachter gelegen fjroote werk der Twentsche Bank weer ustig getimmerd werd. Dit neemt echter niet weg dat de voltooiing van het nieuwe postkantoor voor de feestdagen tot de onmogelijkheden behoort, en dat de aan nemer, door force majeure gedwongen, ontslagen is van de verplichting het ge bouw nog deze maand in dien toestand op te leveren, dat de dienst daarin zou kun nen worden aaugevangen. Vojrels. De Vereeniging »Luscinia" hield dezer dagen in de groote zaal van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gravenhage eene tentoonstelling van zang-, sieraad- en volière-vogels. In groote mate wekte deze expositie de be langstelling van het publiek, dat in den fraaien tooi en in den lieflijken zang van de gevederden behagen vindt. En waren ter tentoonstelling niet minder dan 155 inzendingen. Uit onze gemeente was door den heer A. B. Weber ingezonden de bij ons, Helderschen, welbekende witte leeuwe rik, die, gelijk meu weet, indertijd aan den Hoorn op Texel werd gevonden. Onder dc meest opmerkelijke inzendingen, wordt die van den heer Weber vermeld. 13 Augustns 1820, J. A. Alberdingk Thijm geboren Jaren lang heeft de Roomsche dichter en kunstliefhebber Tliyui (f 1880) een dei- eerste violen bespeeld in vele zaken van smaak en kunst. Zijn studiën wisselde hij af met tooneelcritiek, kunstbeschrijving bijdragen over Amsterdamsche bijzonder heden. Ijverig werkte hij mede aan het tijdschrift de »Dietsche Warande". Zyn Portretten van Vondel" zijn beroemd ge worden. Zijn Vondel-kennis en vereering was dan ook zeer groot. Als dichter heeft hy menig welgebouwd en zinrijk vers voor zijn landgenooten gezongen. Hij was Am sterdammer in merg en been en heeft het dan ook lief gehad met zijn ganschehart, zoodat hy zelf een Amsterdamsche merk waardigheid werd. Hoe de uiollen 's winters leren. Prof. Ritsema Bos kwam het vorige jaar toevallig in het bezit van een groot aantal regenwormen, door een tuinman te Schager- brug in een mollen nest gevonden. Er waren een driehonderd stuks, in kluwen van 7 a 8 door zand of aarde van elkaar gescheiden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat aan alle wormen het kopeinde was afgebeten, de wond had zich gesloten door een nieuwe huid, terwijl waarschijn lijk de wintertemperatuur te laag was voor wederaangroeiing van het geamputeerde gedeelte. Zoo blijven de wormen den ge heelen winter levend als versche voorraad voor den sluwen mol, die de levenswijze der wormen uitmuntend schijnt te kennen en er zeer goed party van weet te trekken. De wormen toch bewegen zich al duwende of al vretende door den bodemal naar gelang deze los of vol gangen is of wel uit harde klei bestaat, doch zooals duidelijk is, steeds met den kop vooruit. Door nu deu worm van zyn kop te ontdoen, belet de mol hem te vluchten, en daar het winter is, is de stofwisseling één minimale en blijft de onthoofde worm dus in leven. De laatste voetganger. Onder dezen titel is dezer dagen een opstel verschenen in de te Leipzig verschijnende »G r e n z b o t e n". De schrijver schetst daarin op geestige wijze, hoe in 1950 de wielersport eene zoodanige uitbreiding heeft verkregen, dat ieder zich van een rijwiel bedient, wanneer hij zich naar een andere plek dan die van zijn verblyf wil begeven. De fiets werd in den loop der jaren hoe langer hoe meer volmaakt, en een voetganger wenl na eene zóó groote zeldzaamheid, dat aan den eenigen man, die zich in zyn leven niet van het rywiel wilde bedienen, enkel daarom na zyn verscheiden eene eervolle be grafenis werd bereid, 't Verslag daarvan luidt als volgt: .De lykstoet was als het ware eeu groot- sche demonstratie, waaraan byna de geheele volwassen bevolking van onze stad deelnam. De overledene was immers als laatste ver tegenwoordiger van eon reeds lang verdwenen klasse van menschen overal bekend en boven dien wegens zyn rechtschapen en vriendelyk karakter algemeen bemind. De militaire muziek, op zes achtplaatsige ry wielen gezeten, opende den stoetzy speelde den treur- rnarsch van Chopin. Daarop volgde dc kist, die rijk met bloemen versierd was, op twee machines gestuurd door vier rouwdragers en gevolgd door twee geestelijken op verzilverde «Electrics." Een onoverzienbare menigte sloot zich hierby aandaaronder merkten wy vele rouwfietsen op met zwartgelakte banden en omfloerste stuurstangen. Het waren eigenaardige gewaarwordingen' die de aan blik van dezen eiudcloozen stoet in ons op wekte zoo zal men in den ouden tyd ook wel de laatste diligence en den laatsten stoomspoortrein met weemoedige deelneming begeleid hebben. En wanneer wy, als be- hoorend tot een verlichte eeuw, ook met trots terugzien op een tijd, waarin zich een groot deel van de menschheid op zijn beroeps- en wandelwegen met de bespottelijk geringe snelheid van l'/a meter per seconde moest vergenoegen, dan schijnt het ons toch soms in stille oogenblikken toe, alsof de menschen destijds gelukkiger en tevredener leefden. Zonder ophouden rolt het rywiel der geschie denis door de eeuwen voort; moeilyker cn zwaarder wordt van jaar lot jaar de stryd om 't bestaan, Nu is ook hij heengegaan, dc laatste getuige van een idyllisch tijdperk, hij, de laatste voetgangerLicht drukke hom de aarde, die door zijn voet met zoovéél vol harding werd betreden Moordaanslag. Een brutale poging tot moord heeft van Zaterdag op Zondagnacht op den Ab- couderweg, onder Weespercarspel, plaats gehad. Terwijl de man des huizes naar het land was om zijn beesten te melken, is een tot nogtoe onbekend individu de wo ning binnengedrongen en dreigde de vrouw des buizes, die nog te bed lag, haar bij de keel grijpende, met een mes. Een wors teling ontstond. De moedige vrouw wist den booswicht het mes te ontwringen en beet hem in de worsteling een deel van zijn vinger af. De aanrander nam in de richting van Duivendrecht de vlucht, maar aangezien het nog te duister was, is de man ontkomen. De Duitsehe bark »01ga", den 29 Juli te St. Michaël binnengesleept, had gebrek aan proviand en water. De kapi tein, 3 officieren en 4 matrozen waren overleden en 7 anderen lagen ziek. Volgens berichten over de spoor wegramp bij Genua moest een goederen trein, die buitengewoon zwaar was, in de Gioritunnel een steile helling op er waren dus drie locomotieven voor den trein gezet, maar de ventilatie van den tunnel is slecht en de kolen ,die op de locomotieven ge stookt worden, waren van zóo slechte hoedanigheid, dat de trein slechts zeer langzaam vooruitkwam en in den tunnel bijna stilstond en de machinisten en stokers geheel bedweld werden door den met ver giftige gassen bezwangerden rook. Toen gleed de trein terug, met steeds versnel lende vaart, tot hij op den personentrein beneden aanvloog en de twee treinen ge heel vernield werden. In Engeland zyn, bij het omslaan van een pleizier-roeibootje op het Derwent- water, 5 jongedames omgekomen. De drie heeren, die haar vergezelden, werden gered. Een misverstand. Een ingenienr te Parijs bezocht met zyn jong, lief vrouwtje een koffiehuis, waar hij haar eenige oogenblikken alleen liet. In dien tusschentijd kwam er een andere bezoeker met de dame praten en daar hij haar eenige ongepaste woorden toefluis terde, verliet zy het lokaal, om haar man op te zoeken en hem met die onbeschaamd heid in kennis te stellen. Daar de schul dige intusschen ook was heengegaan, vroeg de ingenieur naar diens naam en het bleek, dat het een boekdrukker was, die in de buurt woonde. Dadelijk begaf hij zich naar diens werkplaats, om ge noegdoening te eischen, doch de boek drukker was er niet Daarom gaf de in genieur zyn kaartje af, met de boodschap aan de knechts, dat aan hun meester ter hand te stellen, die wel wist, waar voor het was. Eenige uren daarna ont ving de ingenieur tot zyn groote verbazing een pak met honderd visitekaartjes I one vens de rekening, De boekdrukker had namelijk gemeend, dat het een bestelling was geweest en had de commissie prompt uitgevoerd. In den loop van den dag werd het misverstand uit den weg geruimd de boekdrukker vroeg de vrouw van den ingenieui vergiffenis en deze betaalde zijn visitekaartjes Heldersche Mappen. Vader: Heb je wel eens bedacht Jansje, wat het voornaamste is by het huwelyk? Dochter: Een man. Vader: Gekheid! de dubbeltjes. Als die cr zyn komen de mannen van zelf! Een luitenant doet aanzoek om de hand eener koopmansdochter. Heeft u fortuin mijnheer? Nog niet: maar toch te wachten. Van wien, als'i niet indiscreet is? Van mijn toekomstigen schoonvader! Vrienschap kan onredclyk maken, zeide een jonge man met een zeer berustend voor komen. Hoezoo? Daar heb je bijvoorbeeld mijn vriend X., die ook kamers heeft in 't zelfde huis, waarin ik woon. Hy draagt iederen avond myn ge- kleede jas als hij uitgaat. Dat is vrypostig. Och, ik Iaat hem maar begaan, maar gisteravond vroeg by mij om mijn paraplu en toen ik zeide dat ik die zelf noodig had, nam hij ze toch. En wat denk je dat hy zei Nu? Hij zeiIk doe het om jou jaB te sparen. Onderofficier ?by het exerceeren.) Geeft acht! (een soldaat trekt met de gezichts spieren, 't geen door den onderofficier wordt opgemerkt). Als ik kommandeergeeft acht, dan sta je als een paal en je mag geen vin verroeren hoe durf jy het dan nog te wagen vrije oefeningen met je neus te maken Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrijdag 42 Augustus 4898. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heeren Frowein en Stammesl vacature. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en onver anderd gearresteerd. Daarna geschiedt mededeeling der volgende ingekomen stukken 1. Eën adres van de gemeenteboden R. Rail en W. Correll, verzoekende verhooging hunner jaarwedden. Men besluit dit by de begrooting te behandelen. 2. Een adres van de afdeeling Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers verzoekende a. het aanvangssalaris der onderwijzers aan de scholen 17b gelijk tc stellen met dat der ondcrwyzers aan school 8b. en de hoofdacte niet minder te bezoldigen dan die der Franscbe taal. Op voorstel van den heer Kor ver zal het adres bij dc begrooting behandeld worden. 3. Een adres van Jonkh. Mr. D. Van Foreest, administrateur der boerenplaatsen in het Koegras, verzoekende weder tot aan stelling van vaste hooistekers over te gaan. Ook dit adres zal by de begrooting behandeld worden. 4. Een missive van Ged. Staten, meldende, dat by Kon. besluit bet Raadsbesluit tot het heffbn van rechten voor het gebruik van openbaren gemeentegrond, is goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Een missive van Ged. Staten behelzende de goedkeuring van bet Raadsbesluit tot aan vulling der verordeningregelendedejaarwedden der onderwijzers aan dc npenb. scholen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een vraag van den heer Korver, of de goedkeuring reeds is verkregen op de veror dening, regelende de heffing van schoolgeld, antwoordt de Voorz. ontkennend. 6. Een verzoek van de afd. Helder van dc» Roomsch-Kath. Volksbond, om wederom een subsidie van f 100.toe te staan ten behoeve der teekenschool door de afdeeling opgericht. Dit verzoek zal by de begrooting behandeld worden. 7. Een adres van het Comité tot drank bestrijding, verzoekende godurendo de Inhul digingsfeesten op verschillende punten der gemeente gelegenheid te verschalfeu om frisch drinkwater te bekomen. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld. 8. Een praeadvies van B. en W. op het adres van mej. de Wed. P. Jonker, waarin zij verzoekt wederom in het genot van een subsidie te worden gesteld. Dit advies luidt om aan do weduwe de verleende toelage nog voor 2 jaren te bestendigen. Met 9 tegen 7 stemmen wordt aldus besloten. Tegen stemden de heeren Kramer, Kuiper, Van Ede, Korver, Hartsinck, Staalman en Terra. 9. Een praeadvies van B. cn W. naar aanleiding van ingekomen adressen vau schil ders en stukadoors, verzoekende het schilder en stukadoorwerk by den bouw van de hoogere burgerschool afzonderlek aan te besteden. Het advieB luidt, dat in overleg met den ge meentebouwmeester is opgemuakt, om afwijzend te beschikken, duur het in 't belang der ge meente is dat één aannemer optreedt. Nadat eenige leden hierover hunne meening te kennen hebben gegeven, wordt er besloten de volgende vergadering te dien opzichte een beslissing te nemen. Hiermede zijn de ingekomen stukken af gehandeld, en komt naar aanleiding van een verzoek van het hoofd van school 8 een voorstel van B. en W. ter tafel, om in diens woning 2 bedsteden op zolder te doen tim meren, de waterleiding boven in het huis aan te leggen en eenige kasten op den zolder der school aan te brengen tot berging van school- behoeften. De kosten van een en ander zullen bedragen f65.f24.en f20.Zonder discussie wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Vervolgens heeft de aanbieding plaats der gemeente-rekening over 1897. Deze bedraagt in ontvangsten f402.330,545, in uitgaven f 365.996,06*, zoodat zij een batig saldo van f 36.334,48 aanwyst. Ook wordt de begrooting over 1899 aan geboden. Deze bedraagt in ontvangst en uit gaaf f389.475,08 met een sluitpost voor on voorziene nitgaven van f2030,64*. Op een vraag van den heer Staalman, waarom do rekeniug van '97 met zoo'n aan zienlijk saldo sluit, antwoordt de Voorzitter, omdat er opgenomen gelden op voorkomen voor werken, die niet uitgevoerd zijn en weder voorkomen op de begrooting van 1898. Tot onderzoek der rekening en begrooting splitst bij loting de Raad zich in 3 sectie's, die later onder voorzitterschap van een der leden van 't Dag. Bestuur zullen vergaderen. Tot leden der le sectie behooren de heeren Kramer, Kuiper, Sevenhuysen, Korver en Verfaille; tot die der 2* sectie de heeren Dito, Croockewit, Van Ede, De Wit en Stammes; en tot die der 3' sectie de heeren Hartsinck, Staalman, Van Twisk, Terra en Frowein. AUuu wil de Voorzitter de benoemingen van onderwijzers^ en onderwijzeressen aan de orde stellenvooraf bespreken de heeren de Wit en Staalman de wijze, waarop de voor drachten voor ondcrwyzere aan school 7b. zyn opgemaakt en keuren de handelwyze van B. en W. af, die een 5-tal onderwijzers met ont slag gedreigd hebben, indien zy niet sollici teerden. Na oen warme woordenwisseling doet de lieer Staalman het voorstel B. en W. uit te □oodigen dc voordrachten in te trekken en zich in contact te stellen met He betrokken onderwijzers, hetwelk met 12 legen 4 stemmen wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Van Ede, Staalman, Kramer en de Wit. Aan de orde wordt gesteld de benoemingen aan school 8. Achtereenvolgens worden benoemd aan school 8 de hoeren C. Smit van 's Hertogen- bosch, F. J. Vermeulen, J. G. Reitsma, P. Pioters, Mej. A. W. Lassche, en Mej. A. Wijn, allen alhier woonachtig. Aan de school te Huisduinen wordt benoemd mej. B. E. Venetna te Muntendam eu aan school 7b. de dames A. W. Klik en A. C. H. v. d. Nagel en de heeren T. van Heusden, B. Th. Heiting en S. Gazan. Deze laatste 5 zyn heden werkzaam aan school 7a. Aan B. W. wordt ovorgelaten het tydstip te be- palcu, waarop zy hunne nieuwe betrekking zullen aanvaarden. Vervolgens beeft de indiening plaats van de suppletoire begrooting over 1898, ten be drage in uitgaaf en ontvangst van f 36.411.80*. Deze zal na de vaststelling van de rekening van 1897 behandeld worden. Tot Commissaris van 't Ziekenhuis wordt benoemd de heer Dr. C. J. de Bruyn Kops, offic. van gezondheid le kl. K. N. M. Daarna gaat men over tot het samenstellen van dubbeltallen van 3 leden voor het College van Zetters, die aldus worden samengesteld le dubbeltal: 1. J. Üortgysen, 2. J. Beth- lehem. 2e dubbeltal: 1. C. Abbenes. 2. J. Duinker. 3e dabbeltal: 1. W. V. Bruinvis. 2. W. ten Harmsen. Overgaande tot bet benoemen van eeu vierden Ambtenaar van den Burgelyken Stand, wordt gekozen de beer Dr. H. Bitter Jr., die deze benoeming aanneemt. Nog brengt de Voorz. in het middeu, dat zich voor de school aan den Parallelweg 244 leerlingen hebben aangemeld en het dus, in verband met het besluit in de vorige zitting genomen, dat de klassen 25 leerlingen zullen bevatten, wenschelyk is 9 onderwijzers en onderwijzeressen aan te stellen; dienvolgens stelt hy voor de verordening in dien geest te wyzigen en nog 2 onderwyzers en 1 onderwij zeres aau te stellen, waarvan 1 in het bezit van acte Frausoh is. Zonder discussie wordt dit voorstel met 13 stemmeu aangenomen. De heeren Staalman cn Kramer stemden togen en dc heer Korver onthield zich van stemming. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer Van Twisk de aandacht op den bouw- valligen staat Tau het buis aan de Spoor- gracht, waarin vroeger «hel leger des heila" was gevestigd. Dc Voorz. zal onderzoeken of het gevaar voor andereu oplevert. De heer do Wit wyst er op, dat nu het kanaal uitgebaggerd is, het vuil dient ver wijderd to worden. De Voorz. zal do noodige maatregelen daarvoor nemen. De hr. Korver brengt den slechten staat der Rozenstr. wederom ter sprake en zag gaarne, dat deze ter voorkoming van ongelukken in orde werd gebracht. De Voorz. belooft, hoewel het geen gemeenteweg is, de kosten van herstel op te zullen laten nemen cn zoo mogelijk daarin te voorzien. Niets meer aan de orde zynde, wordt de Vergadering gesloten. (Een uitvoeriger verslag is reed6 Zaterdag I.L aan de abonné's in de gemeente verzonden}.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2