landen openbaren, nu ook nog dit huiselijk leed te toreen krygt. En dan vragen we: waarom dezen moord? Het antwoord zal misschien eenvoudig moeten luiden: omdat de dader een anarchist was, die een gekroond hoofd wilde treffen, het het eerste het beste. Misschien zal hel gerech telijk verhoor van den moordenaar nog iets bekend maken omtrent do redenen die hem tot zijn afzichtelijke en nnttelooze daad heb ben bewogen, die zyn dolk hebben gericht op een ongelukkige vrouw, wier leven niemand ten last was, en toch waarschijnlijk niet lang meer zou hebben geduurd, want cenige weken geleden hebben zich bij de Keizerin verschijn selen geopenbaard, die toonden dat zij sterk achteruitging. Dc Keizerin hield zich nooit lang aan de haar voorgeschreven levenswijze en was zelf de grootste vijandin van haar eigen gezondheid. Vier-en-veertig jaar was zjj gehuwd ge weest: den 24en April 1851 werd te Wecnen het huwelijk tusschcn den jongen Keizer Oostenrijk en de zeventienjarige Beiersclie hertogin, dochter van hertog Maximiliaan Jozef en prinses Louise, ingezegend, een hu welijk uit liefde. In 1856 werd hun oudste dochter Gisela geboren, in 1858 hun zoon Rudolf, eu in 1868 hun jongste dochter Maria Valeria. Tegelyk met haar gemaal werd de Keizerin don 8en Juni gekroond tot Koningin van Hongarije, en zij was in dat land bijzonder geliefd, omdat zij zelf veel van Hongarije hield en ook wat Hongaarsch sprak. In 1879 vierden de Keizer en de Keizerin onder luisterrijke feesten hun zilveren bruiloft. Het grootste keerpunt in Elizabeth's leven was dé tragische dood van haren zoon Rudolt op 't slot Mayerling. Dien slag is zij nooit te boven gekomen. In de Losschen om haar eigen heerlijke villa op Korfoe gaf zij zich eerst ongestoord over aan haar herinneringen aan dien zoon, maar later ging zjj naar dc Rivicra of de bergen in. l)e laatste maal dat zjj zich op een feestelijkheid vertoonde, was toen de Hongaren hun duizendjarig feest vier den, in 1896. Meestal verving haar nicht Maria Jozefa haar ten bove. Do Keizerin zwierf rond, rusteloos zoekende naar c die ze niet kon vinden. Dat juist deze vrouw door een moorde naarshand moest sterven, is een van de onbe- grijpelijkste en een van de meest AA'cemoe- digste feiten in de geschiedenis. Omtrent den moordenaar geeft de .Ind. Beige*'"de volgende inlichtingen: Lucchini werd door den qiicstuur van Boulogne vervolgd wegens opruiing tot op roer. Hjj is betrokken geweest in de onlusten te Milaan en uit Italië verbannen. Twee maanden geleden ongeveer, werd naar aanleiding van het oproer te Milaan in kelder van een brouwecy te Zürich een ver gadering van anarchisten gehouden. Lucchini was daar tegenwoordig. Zeven der aanwezi gen,., waaronder ook hy, werden aangewezen om een der groote vorsten van Europa, met name koning Umberto, te vermoorden. Een agent van den Franschen veiligheids dienst moet deze vergadering hebben bijgo woond en den Franschen minister van bui- tcnlandschc zaken gewaarschuwd. Deze waarschuwde do Italiaansche regeering en liet tevens president Faure scherp bewaken. Acht dagen geleden werd er te Zürich op nieuw een vergadering gehouden van anar chisten. Het zevental dat zyn taak niet had kunnen volbreugen, word voor lafaards en voor aan dc politie verkochten uitgemaakt. Toen riep Lucchini uit: «Welnu dan zal ik laten zien dat ik geen lafaard ben. Ik zal een slag doen, welken komt er niet op aan.* „Hjj ging daarop aan het zoeken naar een slachtoffer: liet toeval bracht hem te Genêve in de nabijheid vun de Keizerin van Oos tenrijk en om zyn moed te toondn, moordde hy de weerlooze vrouw. Weenen, 12 Sept. (R. 0.) Italiaansche werklieden, die in een restaurant aten, werden door de menigte aangevallen en veijuagd. Andere Italiaansche werklieden werden eveneens bedreigd, doch voorbij gangers kwamen tusschenbeide. [Genève, 12 Sept. (R. 0.). De lijkschou wing heeft heden met verlof van den keizer plaats gevonden. Daarbij bleek de oorzaak van den dood te zijn inwendige btoédttit&torting, veroorzaakt door een drie- hcfëklgF' wonde in 't hart 'Töefdng wits geheel doorboord. De wonde ^M. diep. Het lichaam is gebal- c be'keizer zal Weenen niet verlaten ;.irstoffelijk overschot zal waarschijnlijk jisdag vervoerd worden, i Lucchini volhardt in zijn cynische hjnuding. Londen, 12 September. Het «Neuc Wiener Tagblattc van heden bevat het verhaal der personen, die getuigen waren van den moord op de Keizerin van Oostenrijk, vpornameljjk dat van een der twee koetsiers, die den moordenaar gegrepen hebben. Uit het verhaal blijkt dat een wapen, dat ge- Vonden is, niet het wapen was waarmede de moord werd gepleegd, hetgeen overigens 6ok duidelijk gebleken moet zijn uit den 'aard van de wonde. Het werkelijke moord tuig is, volgens dezen ooggetuige, zoo dra de moordenaar het weggeworpen had, •opgeraapt door een onbekend gebleven medeplichtige, die er ijlings mede wegliep. Het moet een vergiftigd wapen geweest zijn. Dat verhaal schijnt het gerucht te be vestigen, dat de moord op de Keizerin op éen bijeenkomst vau anarchisten te Zürich beraamd is, waarbij Lucchini met de uit voering belust werd, terwijl andere anar chisten zouden toezien op de uitvoering. do 25 stuks, eenden dito f 2.90 a f 0. 313 biggen f 5.50 a 1' 8.0 kleine bokjes f0.— a lammeren fa f 0 Ezels f a Hoorn, IQ Sept. Aangevoerd tarwe f7,50 f9,rogge f 0.— a f 0.gerst f 4, f 5,haver f 3.a f 3,50, witte erwten f9.50 a i 10.groene dito f 10,50af 12. grauwe dito f 14.50 a f 17.—, vale dito f 10,a f 15.50, bruine boonen f 11.a f 12.—, karweizaad 1' 10.75 a fmosterd zaad 1 18.11 paarden f 80 af 800, 18 koeien f 130 af 200, 49 schapen f 18 a f 25, lammeren f af ,5 kalveren f'10 a 20, 32 varkens f 15 a 25, zeugen f af 142 biggen f 6,a f 10, kipeieren f 3.50 a 1 3.75, eenden dito fa per 100, 2525 kop boter f 0.45 a 0.55 p. K. Visschsrijberichten. Nicatvediep, 9 Sept. Aangebracht door 96 kordera 6 tot 100 tongen p. at. 60 a 70 cent, 10 lol 40 middcloi. tongen p. at. 40 n 45 cent, 10 lol 100 kleine longen p. at. 18 a 20 cent, 2 tot 10 roggen p. at. 10,90 a f 1. 1 tot 6 mand kinine schol p. in. 1 a 1 2, 1 tot 8 innnd achor in. f 2,50 a f 8. 10 Sept. i 60 kurilera inet 5 tot 50 tongen p. it. i a 76 cent, 5 tot 00 middelm. tongen p. at. 85 u 40 cent, 10 tot 100 kleine longen p. at. 16 a 20 cent, 20 tarbotten p. at. f 6 a f 8, 1 lot 10 roggen p. at. f 0,90 a 1 1, 1 tot 6 mand kleine schol p. m. i 0,80 a f 2,50, 1 tot 8 mand schar p. in. f 2 a 1 8, 1 ateur voor f 39. 12 Sept. 1 korder roet 20 stuks tongen. 60 kleine tongeo, butjes, acbol cn schor, besomming f 28.60. Stomnvaartberichten Het stoomschip «Sumatra», naar Amsterdam, pass. 8 Sept. Kaap lilauco. Het stoomschip «Merupi», naar Rotterdam, vertrok 8 Sept. van Fort-Said. llot stoomschip Burgemeester den Tex", naar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Fadang. Het stoomschip .Frins Alcxander," naar Amsterdam, pass. 9 Sept. Turifa. Ilct stoomschip .Koningin Wilhclinina", naar Amsterdam, arriv. 11 Sept. to Suez. Het stoomschip .Frins Hendrik", van Am sterdam pass. 10 Sopt. Gibraltar. Het stoomschip Voorwaarts", naar Am sterdam, vertrok 10 Sopt. van Pcriin. Het stoomschip .Prinses Mario", van Am sterdam, vertrok 12 Sept. van Perim. liet stoomschip .Oengaran", van Rotterdam, "arriv. 11 Sept. te Southumpton. Burgerlijke Stand, gem. Heider. Vnn 9 tot 12 Sept. GETROUWD: W G. Pommerel en E. M Mboiekcr. D. Uubbeling en A. M. Boll. F. 11 Hcykoop cn G. Slot. P- Puber cn G. Boon BEVALLEN i K. Tegelaar geb. Kranenburg, t. M. C. Wilkera veb. Kruk, d. L. van Loo geb. de Voogdt, z. G. Bak geb. Oostbuizen, 1 11. van Ttviik geb. Hubbe- liug, d. N. van Egmond geb. Kenria, z. A. Duinker geb. Vcrberoe, d. OVERLEDEN: J. G. Brandt, 3 m. J. Staalman, 22 j. V. P. van Halm, 3 w. J. li Henen. 4 m. Tijdstippen van verzending tier Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Verzendingaweg. p. zei'poat via Am»terda:n p. zeapoet via Rotterdam p. Hoi), mail via Genus. p llull. mail via Murseille. p. Franache mail via Maraeille p. Engelaebe mail via Briudi.i Naar Atjeh cn de Oustkust van Sumatra p. Duitacbe mail via Napel». Naar Guyana (Suriname) Datum der ter Tfjdat d laat. post-bcrorg. bual.ahPmtk. 16 eu 30 Sept. 6 80'iav. 28 6.30 'aav 18 cu 27 6 80 aav. 20 23 6.80 'sav. 16 en 30 9.30mor. eiken Vrijdag 9 80 'e mor. 19 Sept. 9.80 'a mor. p. zeepoet p. mail p mail Amiterduin •r Engeland St Naiaire 11*4 ei Naar Curafao, Bonaire en Aruba p. zcepoat via Atnnlerdam 114 en 80 Sept I 6 30'aav, p. mail via Li verpoot 15 en 26 6.30 'aav, Naar St. Martin, St. Eustatiiis en Saba p. mail over Engclaud I 19 Sept.I 6.30'aav Correspondentie. X. klaagt er over, dat Zondagavond alwéér de beide roosters boven de rioolputtcn in de Plantsoenstraat ontbraken. 't Is daar, bij gemis van straatverlichting, stikdonker bij avond. Ongelukken kunnen op die wjjze niet nilblyven. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Wilt U zoo goed zijn onderstaande regelen in uw veelgelezen blad te plaateen, waar voor by voorbaat mijn hartclykcn dank. IIII Landbouwers en Veefokkers Daar ik twaalf jaren in Amerika werkzaam ben geweest als koeknecht en in dien tjjd veel heb gezien en ondervonden, zoodoende heb ik twee Amerikaansche koestallen in klein gemaakt, tot model, en wil dezelve, voor allen die dit wcnschen, in 't groot maken tegen zeer billyken prys. No. 1 is een brandstal, waar de koeien zelfstandig in staan, zonder touw of ketting, cn vaststaan door middel van een hefboom. Haalt met dezen hefboom op, dan zijn alle koeien los en daar deze bij dc deur geplaatst is, is die in tyd van nood aliyd te bei-eiken. No. 2. is een gewone rcnistal, waar de koe ook los in staat en zich hierin kan draaien en lekken, dus wat een genot voor het dier. De modellen zijn bij my te zien. UEd. dw. dienaar, Ks. LUGTIG. Adres Brandewynshuis te Zijpe. Marktberichten. Alkmaar, 10 Sept. Aangevoerd 1 paarden, f 80 a 28 koeicu en ossen f 130 a f200, 4 vette kalv. f af per p. f 0.a 0.—, 82 nuchtere id. f 8 a f 18, 138 magere schapen 18 a f 16 per p., vette id. f 0 u f vette varkens a ct. per K. 130 magere id. f 11.a f 17.4 bokken eu geilen f 2.a f 6.boter per J>. f 0.50 a f 0.60, kipciorcu f' 0.75 a 0.87J Vervolg der berichten. Vau do 55 candidaten, die aan liettoe- latings-examcn in de le klasse voor de Ryks Hoogere Burgerschool alhier hebben deelge nomen, zyn geslaagd G. J. v. Ilolk, R.Bos, A. C. Verhoeve Bruin vis. C. Over de Linden, J. Weber, J. F. K. Oudt, C. Wjjker, D. Kliju, H. Ham, J. P. M. Korving, L. J. T. v. d. Heuvel, II. van Praag, C. P. Tempelaar, H. P. Mcycr, R. Govers. J. M. P. Riesselmann, W. Jonker, A. Wit- senbnrg, A. G. Robertson, P. Zaatman, H. F. Rung, G. Fabius, C. J. lley, M. Oudkork, A. Iluvers, M. C. Brouwer, M. J. C. Vogel vanger, C. W. D. Taaie, C. L. E. Versteeg, J. C5. H. A. Middelbeek, H. F. B. do Bar- banson cn J. J. de Beurs. De heer J. M. Torré, privaat-leerling van den heer J. J. Janzen, stenografie- onderwijzer alhier, heeft na overgelegd proefschrift, diploma A verworven als bewjjs van bekeudheid met de stenografie en ver trouwdheid met het systeem Stolze-Wery. 't Volgend telegram werd den 5den September jL aan H. M. verzonden «De Ned. Chr. Geh. Onth. Bond »Einanuel", afd. Helder, in Bidstond vergaderd, smeekt 's Hemelszegen aan den Potentaat der Potentaten af, voor den dag van morgen, den Kronings dag van II. M." Het antwoord hierop luidde: »De Koningin draagt mij op, U allen harteljjk le bedanken. Adjudant Gkovestins." Zaterdag waren aan 't strand eenige personen aan 't baden, waaronder ook een Engelsche heer. Deze, die zich te ver ge waagd had, riep op hulp. Door den bad meester II. Klein werden terstond maatrege len genomen en geholpen door J. F. Erd- man kon de Engelsman weer spoedig 't strand bereiken. Hjj toonde zich zeer dankbaar, daar hjj aan zijn helpers f 50 en f 10 ter hand stelde. Het terrein om te baden en zwemmen is ruim genoeg, maar gaat men te ver, dan is er allicht gevaar. Men wachte zich hiervoor Te Veldlust in 't Koegras had jl. Zondag de aangekondigde wedren door paarden plaats1G namen hieraan deel. Een talrijk publiek was opgekomen om den strijd te zien. Na hevigen kamp werden de prijzen toegekend, als de prijs aan het paard »Jans", eigenaar eu berijder J. Biersteker le premie aan «Bles", eigenaar Jb. Smit, berijder C. van der Oord2e premie «Immetje", eigenaar J. Zander, berijder G. Hardebol3e premie «Alida", eigenaar G. Visser, berijder J. Visser. Rijders en belangstellenden kwamen in 'tCafé Veldlust" van den heer J. Staade- gaard bijeen, waar J. Zander onder ge paste toespraak de prjjzen uitreikte. Nog lang en gezellig, onder gezang en dans bleef men bijeen en ieder toog genoegelijk huiswaarts. Kamersliiitinjr. Bij Kon. besluit van 5 September j.l. het eerste in de »St.-Ct." voorkomende met de onderteekening van Koningin Wil- lielniina is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September 1898, des middags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Stateu- Generaal, teneinde in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij Kon. besluit van 5 September jl. is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dins dag in September benoemd Mr. A. van Naamen van Eemnes, lid dier Kamer. Hulde aan «le Anist. politie. Als blijk van hulde aan de Amsterdam- sche politie, voor de flinke houding bij de feesten aldaar, ia door eene commissie het plan ontworpen om aan alle agenten een extra belooning te schenken. Daarvoor zijn reeds belangrijke sommen ingezonden een onbekende zond zelfs f 1000,De Holl. Spoorweg-Maatschappij f 500,Reeds gisteren was er ruim f2500 aan bijdragen ingezonden. Drunm te Zn'pken. Een droevig drama is Zondagavond te Zutphen afgespeeld. Een zekere v. Z., kantoorbediende by de Maatschappij »de Nederlanden" te 's Gravenhage, kreeg met zijn vriend een woordenwisseling. Eenigen tijd later vond men beiden vermoord lig gen in een afgelegen straat. Uit de om standigheid, dat v. Z. een afgeschoten revolver in de hand had, meent men te kunnen opmaken, dat deze eerst zijn vriend B. en daarna zich zelf heeft doodgeschoten. Beiden waren gehuwd en hadden kinderen. De kerkeraad der Doopsgezinde ge meente te Alkmaar had zijn predikant uitgenoodigd om op 31 Aug., ter gelegen heid der aanvaarding vau de regeering door H. M. koningin Wilhelmina, een gods dienstoefening te houden, gelyk overal el ders in den lande zon geschieden. De pre dikant, de heer G., onlangs uit Rottevalle naar Alkmaar beroepen, was daartoe op grond zijner persoonlijke overtuiging niet bereid, zoodat de voorgenomen godsdienst oefening niet werd gehouden. De predikant stak ook geen vlag uit. Het gevolg was, dat Zondagavond omstreeks elf uur een volksmenigte zich voor de woning van den predikant verzamelde en daar de glazen inwierp. Heden wappert uit de predikants woning de vlag, die naar men ons verze kert, door leden van den kerkeraad is uit gestoken. »(Vad Dan staat men ook gek te kijken Een bewoner van de Jonkerstraat te Amsterdam stond Woensdagavond, toen hij met zijn gezin van de feesten terug keerde, raar te kijken. Hij moest zich eerst bezinnen, of hij wel in zijn woning was. Deze had hij toch goed van meubelen voorzien verlaten en nu was er bijna niets meer Zijn geheele inboedel was gestolen Het bleek hem, dat men de meubelen met kleeren, bed en al door een slop had weggedragen. De daders zijn nog niet bekend. Nog eenige oordeelvellingen uit de bulfenluiidsclie per", omtrent de feesten te Amsterdam Do correspondent van het •Berlinor Tage- blatt» Theodor Wolff zendt een alleraardigsten brief aan zijn krant; de «blonde schoone' noemt hij het Nederlandsche volk, dat langen tyd blond, flegmatisch cn koel schijnt. Maar als de dag komt, waurop het in den een of anderen roes van liefdo of enthusiasme ge makt, reken er dan maar op «warme kussen.' Ily zoekt vergeefs naar woorden, om een be grip ervan to geven, wat die Hollanders onder .feest vieren» verstaan. Sedert tien dagen heeft hy dien roes zien klimmen, en sedert tien dagen weifelt hij tusschen verrukking en ontzetting. In do oogenblikken, waarop men nog zooveel kracht heeft, om de dingen partijdig en objectief te beschouwen, is men verrukt. Dat is vooral over dag. Maar de menscli, en vooral do mcnsch, die in de Kal- verstruat logeert, midden in het ietwat wilde hart van deze stad, Avordt op den duur, wan neer hij in geen tien nachten een oog heeft geloken, een zwak mensch. Het wordt aldoor rnoeielyker, zich op de reine hoogten van de objectiviteit te handhaven. En zoo komen dan in dezo lange slapelooze nachten ook oogen blikken, Avaarin men ontzet is. Het is zeer moeielyk menschen, die hier niet zyn, te schilderen, wat hier eigcnlyk gebeurt. Noch in het Zuiden noch in het Noorden heeft de schryver zoo iets gezien. Gelijk sedert eenige jaren de jaargetijden volmaakt omgeruild schynen, schynen ook de volkeren van tem perament verwisseld te hebben. Noch in Italië, noch in Griekenland, noch in Spanje is men zoo «zuidelijk» als in Holland. Het is als een sprookje, bet gaat alle begrippen te boven, zulk 'feestvieren. Dat «giebt es gar nicht», zooals een van myn vrienden pleegt te zeggen. Dat heeft iels van een ontketende natuurkracht, van een zee, die wild is geworden en niet meer tot rust komt. Toch is de meerder heid zonder kunstmatige hulpmiddelen be dwelmd. Ook niet ruw, neon een verfrisschende levenskracht, een onvervalschte onschuld, een vry vreugdegevoel openbaren zicb in de alge- meene jool. Men moet dezo nieuwe bacchanten en bac- cbantinncn maar eens 's avonds zien als zo in lange slierten over de kaden stormen De eeu of' andere kerel, die zyn gezicht met bouts kool besmeerd heeft en een lange oranje sjerp om zyn buik draagt, loopt voorop en zwaait zijn wandelstok als oen tamboer-majoor. Daar heeft iemand een paraplu opgezet en er bonte lampions aan gehangen; Een ander heeft den hoed van zijn buurvrouw opgezet en zijn buurvrouw den zijnen. Oranje boven oranje boven begint alles te zingen, te huilen, te schreeuwen en alles heft de beenen op en danst. Toevallig staat er een agent op straat. Vier sterke kerels beuren hem omhoog, zet ten hem op hunne schouders, de meisjes bin den zyn beenen samen met papieren slinger slangen, anderen overladen hem met confetti, alleu roepon .Leve de politie!» De agent lacht zalig, slaat de hand aan zyn helm en groet van zijn hooge zitplaats af. Die verhou ding tusschen volk en politie hoeft iets koste lijks, frisch, roerends. Nooit heeft do schrijver een «Schntzmann* zien .einschreiten". Altijd zag hy hem of op de schouders van zijne medeburgers of met andereu rondom een draai orgel dansenWaar orde moet lieersclien, ontstaat die van zelf. Ja, dat feestvieren is ontzettend, maar ook betooverend. Het is doodelyk, maar ook ver- frisschcnd. En bedenk, majesteit, dat de ge kroonde hooiden gelukkig te pryzeo zijn, Avien alleen de liefde van hunne onderdanen slapelooze nachten bezorgt! Over den hiatorischcn optocht zijn de Bel gische collega's, gekomen uit een land dat beroemd is om zijn talent voor het ineenzet ten van prachtige optochten, niet tevreden. «Dat kunnen wij bij ons beter!* is het kort begrip van hun beschouwingen, en zij vinden dat de dag van Woensdag veel bedorven heeft. De correspondent van de «Nieuwe Gazet» b. v. schrijft: «Enfin die stoet is dan langs het feestter rein voorbygegaande aanwezigen hebben geweldig in hnn handen gekletst en bravo en hoera! geroepen. Maar beerelief, wat miserie 1 «Ik ben zeker datgeen enkele Antwerpsche maatschappij het wagen zou, met het beste dat hier Avas, in een gewonen vastonavond- stoet te komen uitpakken. .Proper waren de verschillende kleedingen genoeg: maar dun, triestig en langs alle knoops gaten den .goeden koop" uitgeeuwend «Niet het minste schoonheidsgevoel in het rangschikken der groepen die, zoo poverkens mogeljjk, tusschen malkaar verloren liepen en door muziekkorpsen van een groote twee do zijn jagers of infanteristen afgewisseld werden. .Neen hoor, ge moet liet Landjuweel nog niet gezien hebben om hier een vergelyking te kunnen maken Vergiftig-inir. In ons nummer van 31 Augustus j.l. maak ten wij melding van eene weduwe in de Oranjeboomstraat te Rotterdam, te wier huize in één jaar tyds overleden haar man, een kostganger, de heer C., en onlangs hare doch ter, onderwijzeres van beroep, die allen zeer plotseling overleden, do laatste aan vergifti ging naar men vermoedt, en wel van dien aard, dat eene levensverzekeringmaatschappij geweigerd heeft dc levensA'erzekeringssom uit te betalen. Bedoelde weduwe J. P. S. is thans in ver zekerde bewaring genomen op last van een bevelschrift, door de rechtbank uitgereikt. (Tel.) Diefstal. Vrijdagnacht is te Munster een ernstige (liefstal gepleegd. De postkar, die de brieven en pakketten van het station inoest ver voeren, was in tegenwoordigheid van de bevoegde beambten behoorlijk gesloten, maar by aankomst aan het postkantoor Avas de deur open en vermiste men een zak met 22 brieven met aangegeven waarde en 19 aangeteekende brieven. Een der brieven bevatte 100,000 markin 't gelieel is er voor 150.000 mark gestolen. Zucht Londen onder watergebrek, te Parijs heerscht jjsnood. In de dagen van overgroote warmte zijn er ontzaglijke boeveelheden ijs verbruikt voor het koel- houden van eetwareu en allerlei dranken, en de afgeloopen winter is buitengetvoon zacht geweest, zoodat de voorraad uitgeput raakte en men uit andere landen, Noor wegen b.v„ niet voldoende ijs verkrygen kon. Pefrolenm-muziek. Een der merkwaardigheden en tevens een groote plaag op de Parijsche ten toonstelling zal een reuzendraaiorgel zyn, natuurlijk electriscli. Een Italiaan, An- tonio Zibordi, beeft er 15 jaar aan gewerkt. Het bevat dan ook een volledig orkest en bestaat uit 80.000 deelen en deeltjes. Twee petroleummotors elk van 3 paardekrachten eu twee dynamo's brengen alles in be weging en leveren tevens electrisch licht voor de zaal, waarin het toestel staan en spelen zal. De maker wil bet na de ten toonstelling aan de Koningin van Italië aanbieden. In den Atlantischen Oceaan dryven nog steeds lijken van den verongelukten Franschen stoomer «La Bourgogne" rond. Een der overlevenden van de ramp, rech ter Dillon uit New-York is met een stoom bootje naar de plaats van de ramp gegaan om de lijken van zijn vrouw en dochter op te sporen. Zyn tocht is echter tever geefs geweest. Hjj beeft tal van lijken gezien de meesten worden bovengehouden door reddingsgordels. Op een vlot werden niet minder dan twaalf lyken gezien, die naar het oordeel der geneesbeeren, allen van honger zyn omgekomen Het tweede onderzoek naar het vergaan van het schip zal binnenkort te Parijs worden geopend. In bet eerste rigiment dragonders van de garde te Potsdam is een pijnlijk schandaal voorgevallen. Naar de Daily Chronicle" meldt gaven, in strijd met het uitdrukkelijk bevel van den Keizer, de officieren zich over het baccaratspel. Op één nacht verloor Prins Alfred van Sak- sen-Coburg, de erfgenaam van den hertoge- lijken troon, zestigduizend uiark en een zekere luitenant Götze zyn geheele for tuin. Deze laatste kreeg twist met een officier, waaruit een tweegevecht voort sproot. De regimentscommandant hoorde van de zaak en rapporteerde haar aan den Keizer, die den prins deed ontbieden en hem bevel gaf tot den 30sten dezer maand verlof te vragen. Z. H. is nu op bezoek bij grootvorst en grootvorstin Ser- vius te Moskou en zal daarop naar Dar- stadt gaan. De beide twistende officieren zijn ontslagen. De prys van een kus. Onlangs vervoegde zich by een politie rechter in Londen een jong Iersch dienst meisje, Violette Vivian heette zij, om een aanklacht in te dienen tegen haar meester en meesteres, den heer en mevrouw Smith, van wie ze een schadevergoeding eischte. Er had n. 1. het volgende plaats gehad Den dag te voren, toen mevrouw Smith i thuiskwam, trok het geluid van stemmen in de keuken haar aandacht. Zij ging et; heen en verraste haar man, die de kleine' keukenprinses in de armen hield en har telijk kuste. Tevergeefs trachtte zij zich los te rukken, daar Suiith haar bljjkbaar goed vasthield, Woedend door dit tooneel, liep mevrouw Smith op haar dienstbode toe, en diende haar zulk een slag toe in het aangezicht, dat de sporen ervan den anderen dag nog te zien waren. Het meisje verliet dadelijk het huis. In den loop van den dag kwam haar moeder aanbellen eu dreigde mevrouw Smith met een aanklacht, daar het meisje tegen haar zin was Arastgehouden en dus volstrekt geen mishandeling had verdiend. Eenigszins bevreesd geworden, gaf me vrouw haar toen f60. Edoch, juffrouw Violette was niet zoo ganw tevreden als haar moeder en meende, dat de 60 gulden voor de mishandeling waren, doch dat zjj eveneens een schadeloosstelling moest ont vangen, niet alleen voor het kussen, maar vooral voor het verlies van haar goeden naam, en wel een van 300 gulden. De quaestie, voor den rechter gebracht, was nu maar, of de gegeven kus f300 waard geweest was. De een meende, dat hij voor een kus onder de gegeven om standigheden geen penny overhad, de ander evenwel eischte een voorbeeldige straf, waarop een derde zei, dat de eigenliefde van het meisje te veel zou gestreeld wor den, als bleek, dat een kus op rozeroods lippen zooveel waarde had. De rechter vond evenwel, dat de zonden der beide echtgeuooten Smith door de be taalde 60 gulden reeds voldoende waren geboet, de kus inbegregen. Discipline in het Engelsche leger. Naar aanleiding van het ongeluk der «Bourgogne" en de barbaarschheden, die er na de aanvaring hebben plaatsgehad, vertelt generaal Barail het volgende: Den 25en Februari 1852 liep op eenige mijlen van de «Kaap de Goede Hoop", het Engelsche fregat «Birkenhead" op een rots. Het water, dat tengevolge van het ontstane lek binnenstroomde, was niet te keeren en ook de pompen bleken on machtig om het schip drijvende te houden. Aan boord bevond zicli een regiment in fanterie met bestemming naar Kaapstad. Hef was onmogelijk allen, die zich op het schip bevonden, in de booten op te nemen: er was nauwelijks plaats voor de vrouwen eu kinderen en eenige passagiers. De kolonel liet daarom het geheele re giment op het dek in slagorde opstellen, het geweer bij den voet, en eiken officier op zijn post. Hjj zelf nam middenin plaats, terwijl het schip langzaam wegzonk. Geen dezer mannen, allen jong, sterk en gewapend, trachtte ten koste van zwakkeren een plaats in de booten te veroveren en zonder één kreet, zonder tegenspraak, ver zonk het geheele regiment met het schip in de golven, het offer van gehoorzaam heid en medelijden! De groote scheepsbouwmeester. Charles II. Cramp vertelt in «Carsier's Magazine" het een en ander van de ver anderingen, die cr gedurende de laatste 80 jaren gekomen zyn in den bouw van oor logsschepen en vergeljjkt daartoe de «Iron- sides", een pantserschip in 1863 door zijn firma aan de Vereenigde Staten geleverd, met de «IoAA'a», die dezelfde firma in 1898 aan de Vereenigde Staten heeft afgeleverd. Op de .Ironsides" was één machine, de hoofdmachine, waarbij slechts in 2 cylinders de zuigers heen en Avoer Averden bewogen. De dowa" heeft 71 machines, waartoe niet minder dan 137 stoomcylinders behooren. Op de ,lron8ides» geschiedde het ophyschen van de ammunitie, het sturen van het schip, het aanzetten en van beweging doen veran deren der hoofdmachine, alles uit dc hand. Het werd verlicht met olielampen en de ventilatie, voor zooverre die plaats vond, ge schiedde zonder mechanische hulp. Op de «Iowa» kan men bjjna zeggen, dat met de hand niets geschiedt dan liet drukken op clcctrischc knoppen, liet bewegen van handels- en hefboomen en liet openeneh sluiten van stopkleppen. Haar kanonnen worden mechanisch geladen, gericht en af gevuurd, de ammunitie opgeheschen, de torens gedraaid met behulp van machines. De tor pedo's worden mechanisch in de lanceerbuis gebracht en bewegen zich voort door de kracht van samengeperste lucht, die door middel van een kostbare machine de schroe ven doet draaien, Een machine beweegt het roer, een machine hjjscht de sloepen uit het water, een machine levert een electrischén stroom voor de verlichting en voor do zoek lichten, en talrjjke machines zorgen voor een behoorlijke ventilatie op de meest afgezonderde gedeelten van het schip. Door telephoons worden orders van de commando-torens naar alle deelen van het schip overgebracht. Daar door komt, zegt de heer Cramp, datdetjjden voorbij zyn, dat de man, die zich op een schoener bekwaamd heeft als zeeman en krjjgsman, niet meer zooals in den ouden tjjd geschikt is om ook op het grootste oor logsschip zijn diensten te presteeren. Inte gendeel zul men zelfs zien dat een zeeman, die op een groot oorlogsschip zijn werk kent en goed kan doen, op een ander oorlogsschip, wanneer het niet van geheel hetzelfde type is, eenigen tijd zal noodig hebben om we»r bruikbaar te zijn. Daarom kan het gebrnik, dat in Rusland, Duitschland en Frankrjjk, zoowel als in Engeland heerscht, om steeds nieuw types van oorlogsschepen te bonwen en steeds te trachten verbeteringen aan ta brengen, niet genoeg afgekeurd worden. WAT BLEEF EN BLIJFT. Verdord is het groen en verwelkt zjjn de [bloemen, Van 't schoon, onvergetelyk feest, Waarmede wjj do Konninne begroetten. Ons bleef slechts de bartljjke geest. Verstorven zyn woder de feestlijke tonen Weg 't licht, dat betooverend scheen. Geen tooi is meer over't het is alles [verdwenen. De herinnering bleef ons alleen. Geborgen is 't dundoek met alle versiering, Van toren en mast en gebouw. Maar wat voor de Koningin altijd zal bljjven, Dat zijn onze liefde en trouw. W. M. Tz. ERRATA. In ons buitenlandsch overzicht wordt de Keizerin van Oostenryk genoemd Hertogin van B e i n e n. De aandachtige lezer zal begrepen hebben dat een fout is ingeslopen en dat H. M. de Keizerin van Oostenryk van het üertogelyke huis van Beieren afstamt. RED.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2