moord heeft begaan, en die teruggevon den is. Hij zingt in zijn gevangenis en yer- hoovaardigt zijne misdaad. Aan den Mila- neeschen DonMarzio heeft hij geschreven dat men hem toch vooral niet moest ver warren met de krankzinnigen, waarvan de theorieën van Lombroso gewagen. Men moet vooral de grooten treffen, schrijft hij verder. Hij hoopt dut zijn makkers niet alleen de souvereinen, presidenten en mi nisters zullen dooden, maar al degenen die de mensehen ongelukkig maken. Hij eindigt met de na dat alles vrjj overbodige verzekering, dat hij overtuigd anarchist is. Zijn naam ie nog altijd niet met vol doende zekerheid vastgesteld. Op 't oogeu- blik is de waarschijnlijkheid voor; Lnigi Lucelieni,zijndeeé» zoon van een onbekenden vader en een moeder Luigia Luccheni. Nu het optrekken van reusachtig hooge gebouwen in Amerika steeds meer in gebruik komt, krijgt het brandge vaar daar eene meer dan gewone betee- keuis, en de Amerikaansche bouwmeesters zelf zijn nog niet zonder bezorgdheid over do mogelijkheid van brand, ondanks de genomen voorzorgen om de gebouwen on brandbaar of minstens onverwoestbaar door vuur te maken. Een brand, die onlangs in de Nassau- atraat te New-York ontstond, beeft gele genheid verschaft om de theorieën, hier omtrent door de architecten aangenomen, te beoordeelen, en het is terstond gebleken, dat de in acht genomen voorzorgen den gelukkigen uitslag hadden, dien men daar van verwachtte. De brand was aangekomen in een klein gebouw, vol brandbare stof fen, staande dicht bij een huis van 15 ver diepingen, waarvan bet slechts door eene vrij nauwe straat was gescheiden. Op een gegeven oogenblik speelden de vlammen tegen den voormuur van bet hooge gebouw, en op de 10 en 11e verdiepingen vatten de houten buitenbekleedingen der ramen vlam, waardoor de glasruiten stuk spron gen en het vuur de vertrekken binnen drong. Tot overmaat van ramp kwam de brandweer niet vlug opdagen, en daar de opstijgtoestellen niet werkten, kostte het geene geringe moeite om de noodige hulp op de aangegeven hoogte aan te brengen. Daardoor werd bijna alles wat zich in de aangetaste vertrekken bevond, eene prooi der vlammen, doch noch de muren noch de vloeren werden verwoest, en deze laatste boden bovendien een verrassenden weer stand aan de werking van het water, dat, zoodra de spuiten waren aangekomen, in tuilden overvloed binnen de vertrekken ge- worpeu werd. Spanje voorheen en tliuns. Uit de volgende graphiscbe voorstelling kan men zien hoe zeer het grondgebied van Spanje is verminderd, sedert de dagen, dat zyn Koning de trotsche woorden zeg gen kon>In mijn rijk gaat de zon niet onder 1580. st. f 0.15; 2 tarbotten p. st. f 6.Af 5. 1 tot 3 roggen p. 8t f 1.— 1 tot manden kl. schol p. mand f "2.il f 1.1 tot 3 manden schar p. m.md f 3.50 a f 3. 14 Sept. ll'5 korders: 5 tot 60 tongen p. st. f 0.70 5 1 0.50; 10 tot 80 midd. tongen, p. st. f 0.10 ii f 0.3010 tot 200 kl. tongen, p. st. f 0.20 ii f 0.1145 tarbotten, p. st. f 7.5 f -1.2 tot 30 roggen, f 1.25 u f 0.001 tot 1U in. kl. schol, p. st. f 2.ii f 0.75; 1 tot 5 m. schar, p. m. f3.ft f2.50. 15 Sept. 3 korders zameu50 tongen, p. st. 1' 0.50; 30 midd. tongen, p. at. f 0.30; 50 kl. tongen, p. st. f 0.15; 10 ro. kL schol, p. in. 1' 1.75 a 1 1.— 1 m. schar, p. m. f 2.50 it f 2.25. 358'" Maats-Loterij. Trekking van Woensdag 14 September. No. 1531, 5013, 7284,13861, 15011, 16970, 17502, 19740 en 20497 elk 11000. No. 2822, 5345, 5566, 5999 on 19493 elk f 100. No. 16816 on 19691 elk f 200. No. 1026, 2747, 5221, 8147, 8444, 10270, 12163, 11301, 15667, 16631, 18520, 18531, 20524 on 20437 elk f 100. Trokking van Dondordag 15 September. No. 700, 836. 7317 18719 elk f 1000. No. No. 720, 2300, 11539, 11628, 12013, 12453, 13487 elk f400. No. 5212, 6572. 8874,9811 elk f 200. No. 2348, 5409, 9234, 9747, 10696, 16692, 16888, 20669, elk f 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndiê: Verreudiogêweg. p. tacpoit vla Amsterdam p. «-«post via Rolltidani p. Holl. mail via Genui p Holl. mail via Mnrsaille p. Kramchc uiail via Marseille p. Kngr.Hclie mail via Briudhi Naar Atjeli en de Oostkuat vim Sumatra p. Doilache mail viaNapcU. Naar Guyana (Suriname) p. arepoil via Amaterdmn I p. mail over Kngeluud p. mail via St. Naraire Datumder ter pott-bezorg. eiken Vrydng. 19 Sept. 80 Sepi.1 «3. X 19 6. r 7 Oet. Naar Curafao, Bonaire on Aruba -"V p. reepost via Amslerdim I 80 Sept' <^30 p. mail vin Liverpoul 20 in Naar St. Martin, St. Euatatlus en Saba p. muil over Engeland I 19 Sept.i O.SO'aav Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1315 September: GETROUWD: P. Janssen en A. van Put ten. A. J. Josée en C. Hulstkamp. L. H. J. Teygeler en C. Verberne. C. Boon en C. Bas. BEVALLEN; S. van der Harst geb. Brakke, A. Stam geb. Andriessen, z. C. Wessel geb. de Wijn, G. Bakker geb. Goedhart, z. M. F. L., 'Nak geb. Bord', - G. Wultlelé geb. Hopman, d. J. Wig gen* geb. Buijs, z. D. Blans, Bakker, d. M. E. Lcydeckors geb. Huisman, d. M. Heshof geb. Scliong, z. OVERLEDEN: C. vau der Kuyl, 32j. B. Hemelrijk, 68 j, J. J. van den Berg, 8 m. II. Kater, 7 m. C. J. van Loo Beenhouwer, 55 j. 16G8. 1713 1810—1828. 1899. De eerste lijn geeft aan den omvang van het Spaansche rijk onder de regeering Tan Philips II. De tweede streep zegt wat er 90 jaar later, na de afscheiding van Portugal, over was. De derde lijn toont de grootte van Spanje na het verdrag van Utrecht, de vierde na het verlies van het Amerikaansche vasteland, terwijl de laatste eindeljjk laat zien hoe groot Spanje waar schijnlijk zal zijn na den vrede met de Vereeuigde Staten. »(A. C.)" M.irine en Lege". Aan den scrgcant-kok A. Jongman en den marinier le kl. J. Elsinga is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst toe gekend. Stoomvaartberichten. Het stoomschip »Gedó", van Rotterdam, vertrok 14 Sept. van Suez. Hat stoomschip «Prins Alexander" ai 14 Sept. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik", van Am sterdam, arriv. 13 Sept. te Genua. Het stoomschip .Sumatra", van Amsterdam, arriv. 14 Sept. te Port-Said. Het stoomschip .Soembing" vertrok 14 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip .Ocngaran," van Rotterdam, pass. 14 Sept. Oucssant. Het stoomschip „Merapi", naar Rotterdam, vertrok 1-1 Sept. van Marseille. Het stoomschip Mudurn", naar Amsterdam, vertrok 14 Sept. van Marseille. Marktberichten. Helder, 14 September. Aangevoerd waren 12 lammeren, 1 bok, 1 geit, 4 korven ko- nijnen, 1 id. duiven, 2 stapels kaas partijen boter. De pryzen waren als volgtkonynon f 0,25 a f 1,00 kaas (0,30 a f 0,70 per stuk boter f 0,50 k 10,52>/i- Schngen, 15 Sept. Aangevoerd 4 paarden f 60 a 180, ossen f—0 a 0, 6 stieren f70 a 100, 20 geldckocicn f100 a 185, 30 vette koeien f 160 a 200, 65 kalfkoeien fllOa 180,5 pinken f 70 a 95,0 hokkelingen f 10 nucht. kalver. f 7 a 18,220 magere schapen f 10 a 16,50,200 vette f 18 u 22,50,125 lammer, fl 1 a 15,50, 30 magere varkens f 10 a 15, 19 vette varkens f 0.88 a 0,42 p. P., 75 biggen f5,a 8,50, 1200 kop boter, per 1'. f0,40 a f0,50, 7500 kipeieren f2, a f 3,50, 1000 eenden dito f 2,90 a 0, per 100 stuks. Purmorend, 13 Sopt. Aangevoerd 598 vette runderen f 0.50 0.60 p. p., 33 stieren, prijshoudend, handel matig, 227 vette kalve ren f 0.55 k 0.75 p. p. 158 nucht. idem f8 k 18, beide handel vlug, 18 paarden, 2586 schapen en lammeren, pryshoudend handel matig, 209 vette varkens 36 k 42 ct. p. p., handel vlug, 128 magere id. f 14 a 24, 389 biggen, f 6 a 9,beide handel stug, 125 zak appelen f 3, it -I,—75 zak peren f 7,a 9.per zak. Kleine kaas f 25,middelbare f 22, commissie f Aangevoerd *280 stapels, weg, kg.. 1827 kg. boter f 0.90 h 1, Kipeieren f 8,50 it-1,Eendeicren f2,90 ft 0. Visscherijberichter. Nieuwedicp, 18 Sept, Aangebracht werd door 45 korders: tot 20 Tongen, p. st, f 0.60 it f 0.55; 5 tot 10 middel tongen p. Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 6 Sept. tot 13 Sept. ONDERTROUWD:! f, GETROUWD: 1 t,eene- GEBORENJacob, zoon van Jacob dc Boer en Antje Bruin (den Burg). OVERLEDEN Geene. Het Badsaizoen wordt Zondag ge sloten, Ter gelegenheid hiervan zal des namiddags aan 't Badpaviljoen een Concert worden gegeven. Een tramrit, naar Huisduinen is door de Directie aangekondigd, van af heden voor 5 cent per persoon. De heer A |van Dissel, alhier, staat no. 1 op de voordracht voor leeraar in de Hoogd. taal en letterkunde aan de in richting voor Hooger en Middelb. onderwijs te Deventer. De jongeheeren P. M. L. Bock en C. L. Ekkers, leerlingen van den Heer D. A. G. Vastenou, hebben te Amsterdam met gunstig gevolg examen afgelegd voor surnumerair bij de H. IJ. Spoorweg- Maatschappij. Ook Ds. W. van den Berg, te Slie- dreebt, heeft voor het beroep bij de Ger. gemeente alhier bedankt. Naar wij vernemen zal de post ♦Ontvanger der kanaal- en havengelden", alhier niet meer afzonderlijk worden ver vuld, maar deze worden gecombineerd met andere Rijks-functiën. Het stoombergingsvaartuig »Gene- naai Booth" van den heer B. C. Welte vreden alhier, is in publieke veiling verkocht aau den heer A. D. Znr Muhlen te Am sterdam voor f 5000. Versiering-Spoorstraat. Het Uitvoerend-Comité voor de versie ring en verlichting der Spoorstraat tijdens de alhier gehouden Inhuldigingsfeesten heeft dezer dagen de rekening en verant woording van zijnen Penningmeester na gezien en goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen f 5G3,55, en de uitgaven f 575,03' Het nadeelig slot der rekening ad f 11.48', is door de leden van het Comité onderling gedekt. De rekening en verantwoording ligt van heden af gedurende acht da gen voor belanghebbenden op het Bureau van dit blad (Spoorstraat) ter inzage. Een knaap die de ouderlijke woning verlaten had, is door de politie aauge- I houden; hij was in 't bezit van eenig geld en liet bleek, dat hij bij een paar winkeliers de toonbankladen gelicht had. Ook een meisje is wegens diefstal van een horloge, naar Alkmaar gebracht, en een werkman naar het Wachtschip, wegens het achterhouden van Rijks Marine goe deren, die in zjjne woning gevonden werden. Gisteren namiddag vermaakten zich vele kleine jongens aan het >Hoofd" met baden. Een kleine dreumis, niet kunnende zwem men, geraakte op diep water en begon reeds te zinken, toen dit opgemerkt werd door Willem de Bic. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong hij gekleed te water en bracht den knaap op het droge. Eere dien flinken jongen. De levering der 114,000 van zuiver lijnzaad geslagen Lijnkoeken, ten behoeve der Onderlinge Vereeniging tot aankoop van Veevoeder te Helder is opgedragen aan den heer G. W- Lensvelt, Directeur der Ruhrorter Oliefabriek te Amsterdam, gehalte 34% eiwit, 12% vet en 95% zuiverheid. Vervolg der berichten. De R(jks Hiogere Burgerschool alhier zal op aanstaanden Maandag worden geopend. De lessen zullen, in afwachting van den bouw van een schoolgebouw op 't Molenplein, aan vankelijk worden gegeven in eenige lokalen der Gemeenteschool no. 8 aan den Parallelweg. Voor de plaats onzer inwoning znl de opening eener Middelbare School wel onder de belangrijke gebeurtenissen mogen geteld worden, on wy vinden er voldoende aanlei ding in, om er in 't bijzonder op te wyzen. Wc willen daarbij niet voorbyzien iil het goede, dat in den loop der jaren hier aan het op komend geslacht is bewezen door het onder- wys aan de scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs voor meisjes en voor jongens. Gaarne brengen we hulde aan de onderwijzeressen en onderwyzers, welke aan die inrichtingen van Onderwijs vroeger en later werkzaam zijn ge weest, en al hun krachten hebben gewijd aan het onderricht van knapen en meisjes, waar van velen later in belangrijke betrekkingen zijn opgetreden. Maar sedert lang openbaarde zich bij velen den wensch naar de slichting eener Middelbare School hier ter plaatse, als een eisch des tyds. Eene Commissie vormde zich, om ter vervulling van dien wensch werk zaam te zyn, en ten slotte vond de uitdruk king van 't verlangen naar eene School voor Middelbaar Onderwijs gehoor by de Hooge Regeering, dio, by de behandeling der Stnats- begrooting voor 1898, een voorstel by de Sinten-Generaal indiende, om hier eene Rijks Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cnrsns te stichteu. Het voorstel verwierf de vereischte meerderheid, Dudat de Rand dezer gemeente het besluit hud genomen, om den schoolbouw te bekostigen on duarvoor den benoodigden grond beschikbaar te stollen. Een en ander geschiedde wel niet zonder zorg en moeite, doch dut is zoo 's werelds beloop, cn de waar- doering van 't geen der gemeente geschonken werd, zal er zeker nog door vermeerdoren, En thans naderen dag en na waarop hier eene School voor Middelbaar Onderwijs zal worden geopend. Dagtcekent dc wet op dut deel van 't Ondcrwys reeds van voor ruim 30 jaren, men zal moeten toestemmen, dat onze gemeente, de derde in zielental van deze provincie, waarlijk niet te vlug is met het verkrijgen van zulk eene inrichting. Eindelijk dan behoeven ouders, die hunne kinderen van znlk ondcrwys willen laten gebruik maken, ze niet langer naar elders te zendon, hoezeer zulks ook door do Spoorweg-Maatschappij werd gemakkelijk gemaakt. By den aanvang der lessen aan dezo nieuwe inrichting van Ondcrwys uiten wy den wensch, dat de School in ruime mate bijdragen moge tot bevordering eener goede, degelijke oplei ding van jongelieden uit deze en omliggende gemeenten, dat zy onder dc leiding van Di recteur en Leerareu een sieraad moge zyn van deze stad, en tot baron bloei bijdragen moge We twyfelon er niet aan, of vele ingeze tenen, die, eenige maanden geleden, met ons verheugd waren over het door de Kamers ge nomen besluit in deze, zullen nu ook met vreugde begroeten den dag, dat de nieuwe inrichting van Onderwijs voor do jeugd te dezer plaatse wordt ontsloten. Welnu, laten we dat, ook al hebben wc er geen dudelyk belang by, toonen, door a. s. Maandag de vaderlandscho vlag van onze woningen uit De Vlootrevue. Te 12.50 uur zijn H.H. M.M. met groot gevolg gisterenmiddag aan den Moerdijk aan gekomen cn begaven zij zich onder groot ge juich met de prachtige koningssloep, bemand met 20 stoere roeiers, aan boord van »De Zeehond". Voor op de sloep waait de koninklijke standaard, inet don dry venden standaard daar boven. Tien minnten over éénen werd onder luide bravo's, waar hoog boven uitklonk liet drie werf hoezee der matrozen, de sloep van de ponton gezet en langzaam, onberispelijk gs- lyk, voortgeroeid met slechts twintig slagon in de minuut. De Koningin zut naast Hare Moeder achter in de sloep, al maar buigend en wuivend, vroolyk rondziende naar het prachtig schouw spel. Twee witte sloepen met de hofhouding werden door stoomsloepen gesleept. Nauwelyks vertoont de koninklijke sloep zich bulten den havenmond of alle oorlogs schepen paradeeren in het want en op de raas, terwijl de Alkmaar" en de «Nautilus" een koninklyk saluut van 85 schoten geven. Als katten klommen de mannetjes omhoog in het tuig en liepen ze uit over de raas, waar ze du, van hier gezien, onbewegelijk staan als poppetjes hand aan hand, allen kijkende in de richting van de koninklijke sloep. De commandanten van de schepen staan achteruit, de eerste officieren heelemaal vooruit op den bak, de etat-major op het halfdek, dc wacht aangetreden. Daarbij statig, met regelmatige lusschenpoozen, de doffe dreu nende saluutschoten, witgele rookwolken spu wende beurtelings naar bakboord en naar stuurboord, scherpe vuurflitsen door den rook heenvljjmonde. De .Cantor" zwygt hel eerst. Zy heeft minder dan 6 stukken geschut en vuurt dus, overeenkomstig de internationale bepalingen op het geven van saluten, alleen hare battery van 4 stukken af. Eindelyk sterven ook de echo's vau de laatste schoten weg. De koninklijke standaard ontplooit zich te 20 minuten over ëénen op de .Zeehond". De koninklijke sloep heeft het jaelit bereikt, waar schout-bjj-nacht Engelbrecht H. M. ont vangt aan den valreep. Vier olflcieron met den rang van luitenant ter zee 2e klasse doen dienst als valreepsgasten, terwyl de ge- lieele equipage staat aangetreden. Weldra zagen de menschen op het zeehoofd de witte gestalte van Hare Majesteit op de brug verschijnen, en na eenige «ogenblikken namen de Vorstinnen op het achterschip onder de zonnetent plaats. Zeer belangstellend zag de Vorstin om zich heen, vooral blijkbaar vol daan over het keurig parudeoren vau dc matrozen. Juist twaalf minuten bleef de >Zee- hond" nog liggen, weldra in een wyden kring van honderden roeischuitjes, tjalken, hooi- schepen en sleepbootjes vol met menschen. Te édn uur tweocnderlig voer de «Zeehond" langzaam weg. By het pnsseeren der schepen joelen de equipages in hel want en wuiven met de mutsen. De .Zeehond" koerst westwaarts, gevolgd door do .Dolfijn', .Bellona" en .Nederland", Na de linie van schepen aan stuur- en bakboord te zijn gepasseerd, wordt door de .Zeehond" even voorbij de .Zeeland" het anker geworpen cn gaan 11.11. M.M. met do sloep aan boord van de .Zeeland" over. Dit bezoek duurde ongeveer een uur. De Koning in nam by hel einde van dit bezoek plaats op het achterdek by den man, die met de seinvlaggen haren afscheidsgroet aan al de schepen seinde. Om half zes vertrokken H.H. Bij H. M. Besluit zijn benoemd tot oflicier in de orde van Oranje Nassau A. G. Ellis. J. H. M Jansen en H. G. J. Wolterbeek, en is verleend de zilveren eere-medaille van Oranje Nassau aan den opperschipper W. v. d. Roost en den schipper C. J. F. Denker. Texel, 15 Pept. In October vau bet vorige jaar werd door de bemanning van de blazerschuit ♦T.X. 152" die van den Belgischen stoom trawler »Quarto", Ostende 204, gered. Bij het consulaat alhier is thans inge komen voor den schipper van de »T.X. 152", een brevet en zilveren medaille voor moed en zelfopoffering. De knecht, A. Knijper, is helaas vergeten Aan de loting voor de Nat. Militie, die op 20 Oct. a.s. voor Texel zal plaats hebben, zullen deelnemen 58 lotelingen. Door 25 zijn redenen van vrijstelling op gegeven. Het schijnt er met de plannen der Ver eeniging tot stichting en instandhouding eener haven bij de Oostkaap wederom wat gunstiger voor te staan. Voor korten tijd toch werd door den Commissaris der Koningin in Noordholland een bezoek aan het terrein gebracht, terwijl zulks Dinsdag jl. geschiedde door den Rijks-Opzichter van den Watersiaat. Een verzinsel. Het bericht, dat de »Bredanaar< uit goede bron« verneemt, dat dr. Schaepman zich na de inhuldigingafeesten uit de Tweede Kamer en het politieke leven zou terugtrekken, is, naar wij van de meest betrouwbare zijde vernemen, uit de lucht gegrepen. Meu meldt uit Rotterdam Woensdagmiddag is iu tegenwoordig heid der justitie opgegraven op de alge- meene begraafplaats onder Crooswijk het lyk van den man der vrouw in de Oranje- boomstraat, die, verdacht van vergiftiging van hare 18jarige dochter, zich in arrest bevindt. Ook is opgegraven het lyk van zekeren C., destijds kostganger bij bedoelde vrouw. Onlangs werd gemeld dat een onzer bekende componisten op 31 Augustus het slachtoffer was geworden van een zakken roller, die hem zijn gouden horloge met ketting ontfutselde. Dezer dagen in Sche- veningen zijnde om de feestdrukte te ont vluchten, stond hij op de tram naar Sche- veningen en zag een klein heertje op den Iraui staan, die een gouden ketting droeg precies op den gestolene gelijkende. Hij deelde zijn argwaan aan een paar Haagsche schilders mede, die ook (op de tram stonden. Een hunner beduidde hem zich stil te houden en vroeg aan het netje, of hij ook kon zeggen hoe laat het was. De man voldeed daaraan heel beleefd. Maar toen hij op den knop drukte en het deksel opensprong, zag onze componist zijn naam en de inscriptie in het deksel staan. In zyn zenuwachtigheid greep hij hor loge en ketting beet en het mannetje liet zich van de tram zakken en verdween in de boschjes, zich verontschuldigend dat hy het horloge in Amsterdam voor een prikkie gekocht had. Maar hoe toevallig, dat de eigenaar op zulk een wijze zyn eigendom terugkreeg De drukte, waarop men te Amster dam in de bakkerij gedurende de feestweek gerekend had, is geducht tegengevallen. Ons onderzoek zoo schrijft de Bakkers- Ct., daaormtrent, bracht aan het licht, dat er in de eerste dagen belangrijk minder aan brood geconsumeerd is dan in de laatste dagen der daaraan voorafgaande week. Waaraan dit vreemde verschynsel moet worden toegeschreven, is moeielyk te zeggen Wij voor ons meenen, dat de pers onwil lekeurig door haar berichten over dood kisten, brancards en ziekenverpleegsters, eerste hulp bij ongelukken enz., de Am- sterdamsche burgerjj een zeer slechten dienst beeft bewezen. Angst en schrik waren hiervan zoozeer het gevolg, dat 'tals een gevaarvolle on derneming werd aangemerkt de feesten tè Amsterdum te gaan by wonen! Zaterdagavond was de 19-jarige Matheus Wagner, smidsknecht te 's-Gra- venhage, met een makker naar het West- land gekomen ora te visBchen. Zij hadden plaats gehad bij de z. g. Jeneverbrug te Naaldwijkde vangst was niet gelukkig en de visschers besloten omstreeks midder nacht wat rust te nemen, in de hoop, dat met het aanbreken van den dag de vangst voordeeliger zou wezen. Ze waren in de overtuiging, dat de laatste tram voorby was en ze dus niets te vreezen hadden en legden zich ter ruste in het zand tusschen de rails. Ongelukkig hadden ze er niet aange dacht, dat met de feesten in Den Haag een extratrein om 11 uur van de Lynbaan vertrok. Toen die trein om half 1 te Honseler- dijk aankwam, waren beide visschers diep ingeslapen; een werd nog bijtijds wakker, maar te laat om zyn makker te wekken en bet gevolg was dat deze de locomotief en de wagens over het lichaam kreeg. Totaal verminkt werd hij opgenomen Nedcrlandsclie volk bij de kroningsfeesten was voor dezen berichtgevei' wel liet opmer kelijkste van alles. Van Vlissingen tot Gro ningen deed het beele land mee. Alle steden en plaatsen, groot en klein, waren versierd. Het tafereel van de hooge spoorbrug over de Maas te Rotterdam, op den verjaardag der koningin, was schitterend, met die honderden schepen van allo afmetingen, van Ooatinje- vaarders tot tjalken, met vlaggen opgesierd. Rotterdam, Den Haug, Amsterdam de handelsliool'dstad, do residentie, de oecono- misclie hoofdstad des rijks zijn even over vloedig getooid met vlaggen, wimpels, groen, cerebogen en bloemen, als dc straten van Londen verleden jaar, waar dc jubileums- optocht langs kwam. Maar hier zijn de ver sieringen algemeen, ook zonder dat er sprake is van een koninklijken stoet of cenigcrlei plechtigheid. De nauwste steegjes, de verlo ren gehuchten, ze toonen even sterk het ver- laugcu om Oranje en Nederland te vereenigen in een symbool." «Uit een geschiedkundig cn constitutioneel oogpunt zegt de correspondent is het Nederlandsche volk van dezen tijd een aller belangrijkst onderwerp van studie en een haast eonig voorbeeld van koningsgezindheid inet republikeinsche instellingen vereenigd. Hol land is nog heden ten dage, wat het inder daad drie een wen lang geweest is, een ge- mecnebest met een erfelyk hoofd. In weerwil van onderbrekingen en wyzigingen zyn dc Verecnigde Provinciën sedert den inoord van hun grooten leider Willem van Oranje in 1584 in den grond altyd een republiek ge bleven maar een republiek met een sou- verein hoofd uit het heldengeslacht van den stichter der natio. Wy weten in Engeland hoe volkomen goed de instellingen, door het volk gemaakt, kunnen bestaan naast trouw i verknochtheid aan een oude dynastie, aar in Nederland heeft men deze samen voeging nog verder gebracht dan zelfs in Engeland. Op dit oogenblik is de trouw van de Nederlandera, niet enkel aan de persooq, maar ook aan het Huis van hun jonge Ko ningin, even krachtig als wy ooit by onszelf hebben waargenomen. By onze jubileumfeesten was niets dat de eenstemmigheid on harte lijkheid te boven ging van het Oranje Boven, zooals dat thans klinkt uit den mond van en, vrouwen en kinderen in Nederland, koningsgezindheid is echter geheel zon der de feodale en kerkelyke elementen die men alleen vindt in de oude monarchieën en by de nieuwe dynastieën die deze trachten na te bootsen. Wy Engelsohen vinden het natmirlyk dat oen kroningsplechtigheid ver» gezeld gaat van het antieke ceremonieel dat zyn oorsprong vindt in den fcodalen en katho lieken tijd. Het maakt deel uit van onze ge schiedenis en tradities. Maar in Nederland komt by de inhuldiging van den Souvereia noch kroning, noch zalving, noch aartsbis schoppen, priesters, adellijk of militair vertoon te pas. De toewijding ann de jonge Vorstin, die drie eeuwen van schitterende diensten, door hare voorouders aan den staat bewezen, belichaamt, is zoo algemeen en bartelyk mo gelijk. Maar het is de eerbied en de liefde van burgers van een gemeenebest voor hun groot verleden, en op ons maken die uitiugen den indruk alsof daarmede een groote natio nale schuld aan een held afbetaald wordt.' Uit de buitrnlandsehc per* In de rTimes' geeft een berichtgever in Holland nog eenige indrukken van de inhul digingsplechtigheid, en algemoone beschou wingen over do aanvaarding dor rogeering door dc Koningin. Evenals alle aanwezigen heeft hot ook hem getroffen hoe de jonge Koningin, tot dusver zorgvuldig achteraf go- houden, dadelijk eu volkomen berekend bleek voor de taak, die zy op zich had te nemen .zelfs Maurits, toen hij op zeventienjarigen leeftyd het erfdeel van zyn vader moest aan vaarden, kan dat niet gedaan hebben met grootcr zclfbohoersching en vusteren wil." llij heeft ook opgemerkt dat koningin Emma bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk de gelukkigste van allen scheen als moeder en koningin verheugde zij zich dat haar dochter nu zonder leiding voortschreed, het hoofd vun den staat, door het volk begroet als zyn souverein on hoe na afloop van de plechtig heid de spontane hulde aan do Regentes de uiting was van de diepe erkentelijkheid van het goheele volk voor al wat koningin Emma in die acht lange en moeilyke jaren ver richt had. Da aWmeenheid in de geestdrift vun het Hoe duur liet leven in Klondyke Is. Op het oogenblik heeft Dawson City een bevolking van 80.000 inwoners, die in blok huizen en tenten op den rechteroever van den Yukon wonen. Het Leger des Heila t eenige tenten op den linkeroever opge slagen. De hoofdstraat der stad is de Front Street, die zich vyf myl langs de rivier uit strekt. Alle regeeringsbureaux en openbare gebouwen bevinden zich in deze straat, en voorul des avonds is het verkeer er «eer levendig en ziet men er lieden in allerlei kleederdracht. In dezen tijd van 'tjaar is er bijna geen nacht. Wegens de groote hitte slapen de mecsten overdag en werken des nachts, ten minste gedurende de uren, dat de nacht er moet zyn. Verkwikkende dranken ziju er in overvloed, doch de minste kost nog 2 shilling (f 1.20) per glas, zelfs limonade, terwyl een flesch bier 1 pond slerling (12 gulden) en een flesch champagne 8 pond sterling (96 gulden) kost. Dag eu nacht wordt er gespeeld aan de groote tafels der talryke saloons» waarvan eenige den naam van .theatre> dragen. Het parillon en het gebouw der Opera zjjn 4e beide grootste. Daar is eon •tingeltangel* (performance and singing) iu het begin van den avond en 0bal> tot 5 of 6 uur 's mor geus. Elke dans kost 1 dollar i2.50), waar van de .dame* 1 shilling t,60 cent)ontvangt. Deze inrichtingen maken dan ook goede zaakjes, daar men onafgebroken doordanst. Goudgravers, die er wat goed voorzitten, laten er soms tot 200 of 300 pond sterling (f 2400 u f 3600) in een nacht, Men draagt het goud in kleine leeren zakjes, en al» er betaald wordt, weegt de kashouder er zooveel af als do verschuldigde som bedraagt. Er z\jn ook banknoten (greenbacks) en zilveren geldstukken in omloop, doch goud is het middel, waarmode alle betalingen ge schieden. Een ons stofgoud is in Dawson City ongeveer 19 dollars waard, de bauken betalen 14 dollars. De voornaamste bank instellingen zijnBank of British North America en Bank of Commcrce. Meu ziet er allerlei soort van winkels. In den eenen verkoopt men varkensvleesch (pork), in den anderen boonen, meel, ham. enz., natunrlyk alles tot fabelachtige prijzen. Verach schapen- of rundvleesch kost 4 tot 6 shilling, (f 2,40 tot f 3.60) per pond, een kom kommer 10 shilling (f 6), een sinaasappel of banaan 4 shilling. Voor schereD, haarknippen of een warm bad (ook in barbierswinkels) betaalt men f 6 (10 shilling). De minste sigaar betaalt men 2 shilling (f 1.20). De restaurants maken goede zaken. Zie hier de spyslijst van een der eerste in Daw son Citygewone maaltijd zonder dranken 15 tot 20 shilling (een shilling] is 12 stuivers), een kleine kop koffie met een gebakjo 3 ehilling, met brood 4 chilling, ham met eieren 12 shilling, spek met eieren 10 shilling, een bcefstcak 12 shilling, een longenhachd 10 shilliDg, /.compote*, dat is drie of vier vcr- sche aardappelen, 4 shilling, spiegeleieren 10 shilling, ossenieren (virloin steak) 1 pond sterling. In den laatsten tijd hebben de schepen ernorme hoeveelheden levensmiddelen gebracht zoodat een prijsvermindering wel te verwach ten is. De huur van een blokhuis bedraagt 8 tot 20 pond sterling per maand (f 96 it f 240). Voor den tyd van 't jaar is de gezondheids toestand er op het oogcublik gunstig. Van de bevolking zyn 75 procent Ameri kanen de rest zyn Canadcezen, Kngelschen en Australiërs. Men zegt, dat er dit jaar reeds voor 8 tnillioen pond sterling aan goud opgegraven is! En ten slotte kost de grond in de Front Street 10 pond sterling per vierkanten voet. Penaloeneii. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika betalen jaarlijks aan hun civiele eu militaire gepensionneerden f 375 millioc V1 Er zyn er dan ook niet minder 989,613, waarvan de meesten uit den^

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2