Bulletin van 't „Vliegend Blaadje", van Woensdag 21 Sept. 1898. GEMEENTERAAD VAN HELDER. Zitting van Dinsdag 20 September 1898. Voorzitter de lieer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 17 ledenafwezig de heer Van Twisk. Na de opening worden de notulen der vo rige vergadering gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het op 16 Augustus 1.1. gekozen raadslid, de heer S. Krijnen. Een commissie, bestaande uit de heeren Fro- wein, Kramer en Verfaille, belast zich met dit onderzoek en begeeft zich daartoe naar een nevenzaak De vergadering wordt zoo lang geschorst. Na heropening der openbare zitting rapporteert de Commissie bij monde van den heer Frowein, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, waarop men met alge- mecnc stemmen tot toelating van den lieer S. Krynen besluit. Daarna doet de Voorz. mededceling van een telegram van gelukwensching door hem, namens den Raad en de gemeentenaren, den 81 Aug. 1.1. aan H. M. de Koningin verzon den en van de dankbetuiging hierop ontvan gen. De vergadering betuigt door applaus hiermede instemming. Alsnu geschiedt mededeeling van de navol gende ingekomen stukken 1. Een adres van de afd. Helder van het Ned. Werkliedenverbond .Patrimonium", ver zoekende een subsidie van f250.—tot instand houding van de door de afdeeling in het rWilhelminagcbouw" gestichte scholen en de daarin gehouden wordende cursussen. Uit de rekening blijkt, dat in 1897 de uitgaven f 347.08* hooger waren dan de ontvangsten. Zij vertrouwt dat de belangstelling voor alles, wat voor de arbeidende klasse gedaan wordt, de inwilliging van het verzoek billykt. 2. Een adres van de Commissie roor Kin dervoeding, verzoekende een subsidie van f 100.De Commissie wijst er op, dat deze tak van pkilanlhropic moeielyk alhier gemist kan worden, omdat do aanvragen om boter hammen jaarlijks grooter worde. 3. Een adres van de sehildersvereeniging //Oefening kweekt Kennis", waarin verzocht wordt evenals vorige jaren in 't genot van een gratificatie van f 100,te worden gesteld. Men besluit deze 3 adressen by de begroo ting te behandelen. 4. Een verzoek van den heer A. van Dis sel, om wegens vertrek naar elders 16 Octo- ber uit zyn betrekking als leeraar aan de Zeevaartschool te worden ontslagen. Metal- gemcene stemmen wordt dit eervol verleend. 5. Een aanvrage van den heer W. Bak ker Wz. om als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te worden ontslagen. Onder dankbetuiging voor bewezen diensten wordt tegen 1 October a.s. hem eervol ontslag verleend. 6. Een verslag van de Industrieschool. Omdat het voor de leden ter inzage heeft ge legen, wordt het niet voorgelezen. 7. Een schrijven van Ged. Staten, waarin kennis gegeven wordt, dat zy het nemen van een beslissing omtrent de verordeuing rege lende het oj enbaar lager onderwys verdaagd hebben. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 8. Een adres van den lieer T. van Heus- den, onderwijzer aan school 7b, verzoekende aangesteld te worden als onderwijzer met ver plichte hoofducte, te kennen gevende, dat by met bet oog daarop gesolliciteerd heeft. De Voorzitter merkt op, dat deze benoeming nog aan de orde komt, waarop men besluit liet adres bij de stukken te deponeeren. 9. Een schrijven van de Duinwaterleiding- Maatschappij, zynde een untwoord op het door den Raad aan haar gericht schrijven. De Voorzitter merkt op, dat dit lijvig stuk hedenavond geen onderwerp van debat kan zijn. Hy stelt daarom voor het in handen te stellen van de Commissie, die deze zaak on derzocht heeft. Nadat de lieer Staalman de verzekering heeft ontvangen, dat ook de leden hiervan inzage kunnen verkrijgen, wordt aldus besloten. 10. Een verzoek van de in liquidatie zynde sloomtimmerfabriek .Do Zwaluw* om het besluit van 30 Juli 1.1., waarby goedkeu ring verleend werd aan het plan van ver kaveling dier terreinen in te trekken en een overgelegd gewijzigd plan goed te keuren, om moeilijkheden met derden te voorkomen. In dit gewijzigde plan komt de Vosstraat wederom voor. Na eenige toelichting van den heer Stammes wordt met algemeene stemmen de nu ontworpen verkaveling goed gekeurd. 11. Een praeadvies van B. W. naar aanleiding van de ingekomen adressen van schilders en stukadoors, om by den bouw van de hoogere burgerschool het schilder- en stukadoorwerk afzonderlijk aan te besteden, en waarvan de beslissing in de vorige ver gadering verdaagd werd, nadat de heer Kramer had voorgesteld, dat in het bestek de be paling opgenomen zou worden, dat by den laatsten ontvangsttermijn de aannemer een bewijs van den onderaannemer moest over- leggen, waaruit bleek, dat deze betaald was. liet praeadvies luidde ook nu weder afwijzend op de adressen te beschikken. B. W. zien er moeilijkheden in, als het geheele werk niet onder één hoofd staat, ook achten zij het moeilijk de voorgestelde bepaling in het bestek op te nomen, omdat de aannemer alsdan voorschotten zal moeten doen of geld opnemen, dat in het nadeel der gemeente is bovendien is het moeilijk een bepaald bedrag der aannemingssom uit te trekken vóór de aanbesteding is gehouden. De heer Kramer noemt de argumenten van het praeadvies zeer zwak. De betaling geschiedt in termynen, zoodat het opnemen van geld niet noodig is. Ook het bedrag der onderdeelen is door den gemeente-bouwmeester wel ten naaste by te berekenen. Hy wil de belangen der per sonen, die aan den bouw medewerken, be hartigen. Een zeer langdurige discussie heeft over dit onderwerp plaats. De heer Over de Liuden vindt, dat het werk gere gelder gaat, als één persoon verantwoordelijk is. De belangen der verschillende aannemers zullen met elkandor in strijd komen. De lieer Sevenhuysen meent, als men de onder aannemers iu bescherming neemt, men ook de belangen der leveranciers behartigen moet. De Voorzitter zegt, dat het bij werken van eenige betcckenis nimmer geschiedt. De heer Dito verdedigt liet voorgestelde van den heer Kramer, opdat de onderaannemers niet de dupe worden van do te lage aan nemingssom en zy de gelden kiygen waarop zij recht hebben. De heer Frowein onder steunt insgelijks het voorstel, omdat de Raad de raoreele belangen van allen moet behar tigen en door hot bepalen van minimum loon voor dc arbeiders reeds in deze richting werk zaam is. De heer Van Neck acht zoo danige bepaling zeer onpraetisch en vreest tal van moeilijkheden. De Voorzitter brengt in het midden, dat men over iets beslissen wil, wat adressanten niet vragen be.-lisl men ufwyzend op de adressen en is het hun be doeling zeker te zijn van hun geld dan kun nen zy zich nog altijd tot den Raad wenden. Hij geeft daarom den heer Kramer in overwe ging zyn voorstel in te trekken later kan hij altyd er op terug komen. De heer Stammes bcgrypt niet, waarom aan den wensch van adres santen niet voldaan wordt. Ook bij den bouwvan de Nntsspaarbank heeft men gedeelten aan besteed en geen moeielijkheden ondervonden. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op de adressen te beschikken aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Stammes, de Wit en Terra. De heer Kramer trekt zijn voorstel in onder bepaling er later op terug te kunnen komen. De lieer Stuulman neemt liet evenwel over on verdedigt het nogmaals op grond de belangen van de gemeentenaren te behartigen. Do heer Croookewit waar schuwt tegen de aanneming van liet voorstel omdat het te ingewikkeld is. Uit een rechts kundig oogpuut zijn de gevolgen niet te over zien. In stemming gebracht wordt het met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stem den de heeren Kramer, Verfaille, Staalman en de Wit. Daarna komt een voorstel van B. en W. ter tafel om art. 3 der verordening tot rege ling van liet openbaar lager onderwys te wijzigen. De wyziging betreft hoofdzakelijk een redactieverandering en een bepaling om trent het aannemen van nieuwe leerlingen op school 8. Dit laatste heeft plaats op den eersten werkdag in September. De heer de Wit maakt de opmerking, dat dit jaar nog geen oproeping heeft plaats gehad voor leer lingen, die den cursus in 't Fransch op school 7b wenschen te volgen. Do Voorzitter heldert dit op, omdat dit onderwijs nog niet behoor lijk geregeld is. De heer Frowein heeft be zwaar legen het voorgestelde omtrent school 8. Hy zag gaarne, dat ook daar tweemaal 's jaars leerlingen aangenomen weiden. Hij gelooft ♦niet, dat het zoo storend werkt, als voorge steld wordt, te meer omdat daar klassen van 25 leerlingen zyn. De Voorzitter maakt de opmerking, dat alsdan nog een onderwijzer noodig zou zyn, hetwelk de school te duur zou maken. De heer Frowein wil het oor deel van de Comm. van Toezicht op het lager onderwys in deze vragen. De heer Over de Linden wyst er op, dat 3 autoriteiten in deze geadviseerd hebben tot toelating van éénmaal 's jaars, nl. de schoolopziener, Ged. Staten en het hoofd. Niettemin doet de lieer Frowein het voorstel, om de schoolcommissie te raad plegen, hetwelk met 9 tegen 8 stemmen aan genomen wordt. Tegen stemden de heeren Kramer, Van Ede, Over de Linden, Bitter, Van Neck, Staalman, Dito en Korver. De heer Frowein maakt nog de opmerking, dat het leerplan van school 8 niet overeen komstig een raadsbesluit is opgemaakt, omdat de vakken o en p er niet op voorkomen. De Voorzitter kan hierover geen discussie toe laten, omdat het leerplan per abuis tusschen de stukken van den Raad is geraakt. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de voorloopige vaststelling der gemeenterekening over 1897. Deze is in sectievergaderingen onderzocht, heeft aanleiding gegeven tot eenige bemerkingen, die door den rapporteur, den heer Terra, voorgelezen worden. Zij betroffen onderdeden van de artikels Vischafslag, onder houd van Plantsoenen, verzekering tegen invali diteit der politieagenten, onderhoud der wacht huizen, ophalen van haardasch en vuilnis, subsidie van de teekenschool, kosten van de waterleiding iu het Ziekenhuis en onvoor ziene uitgaven. De opmerkingen waren door B. en W. beantwoord en gaven weinig stof tot debat, uitgezonderd het laatste pnnt. By de rekening der Schutterij maakt de heer Staalman de opmerking, dat herhaalde lijk is gevraagd een specificatie der bureau kosten, maar telkens blijft deze achterwege. Zoo lang zulks niet geschiedt, zal hij prote steeren en zijn stem niet voor deze rekening geven. Bij deze gelegenheid geeft hij tevens zijn verwondering te kennen over het weinige, dat de rapporten van het gesprokene in de Sectie's heeft weergegeven. Zoo is o. a. ver zwegen, dat men zijn afkeuring heeft uitge sproken over het feit, dat slechts een der plaatselyke bladen f 150 ontvangt voor het plaatsen van advertcnliëu van de gemeente. By de rekening van het Burg. Armbestuur werd de opmerking gemaakt, dat de post vergaderkosten niet gespecificeerd was.B. en VV. zyn bereid deze nader te specificeeren. De heer Staalman neemt met deze toe- zegg'ng g"-"en genoegen, want verleden jaar, toen de rekening f 238 voor verguderkusten aanwees, is daar met kracht op aangedron gen. Nu zy dit jaar f 100 minder bedragen, heeft men gedeeltelijk hier aan voldaan. Zoo vindt men f 40 a f 48 voor vuur en licht, f 100 voor maattdelyksche kwitanties en f9, f 12 en f 7,50 aan uitschotten van den heer Bierenbroodspot. Hij wil als lid van den Raad weten, wnar het gold van de gemeente blijft. De Voorzitter toont zich veront waardigd en noemt het een insolentie, een lompheid tegenover de leden van 't Armbestuur. De lieer Staalman vindt een bedrag van f 288 te hoog eu geeft nimmer zyn stem aan geheime uitgaven, ook niet aan die van den lieer Bierenbroodspot. De heer Van Neck zegt in de geheime zitting de noodige op helderingen gegeven te hebben. De heer Korver keurt ook zoodanige bespreking af; de loden van het Armbestuur suian te hoog en verdienen waardeering voor den arbeid, dien zy belangeloos verrichten. Op de rekening van het Algemeen Wees huis waren geen aanmerkingen gemaakt, maar toch vond men de verpleegkosten van f 200 per kind hoog. Do heer Staalman wees er op, dal in de sectie, waar hij zitting had, eenige posten besproken waren. Zoo noemde mer. de uitgaaf van f 150 voor zangonderwijs ongemotiveerd, het bedrag voor de rytuigen veel te hoog en over den lagen prys van de boter k 281/* het pond gaf men zyn ver wondering te kennendit kon onmogelijk boter zyn. De heer Stammes gaf eenige ophelderingen. De f 150 was niet alleen voor zangonderwijs, maar ook voor gewoon lager onderwys, dat aan de weezen gegeven wordt die op niet jeugdigen leeftyd in het gesticht komen en behoefte hebben aar. extra onder wys. Ten opzichte der kosten van de rytuigen moest men niet vergeten dat deze zijn voor regentessen van hoogeu leeftyd. De Voorzitter wist den toestand wel, maar meende op zoodanige dingen niet te moeten antwoorden. De heer Staalman heeft er niets tegen, dat de regentessen van hoogen leeftyd ryden, maar jonge kunnen wel loopon. De Voorzitter zegt, dat door dusdanige besprekingen aan de waardigheid van den Raad te kort gedaan wordt en hy den heer Staalman verder stilletjes zal laten praten. Hy roept alle ontwikkelden en weidenkenden tot getuigo of hy geen gelijk heeft, te zwijgen wanneer de menschen, die belangeloos hun diensten presteeron, op dusdanige wijze be klad worden. Dat is een schouwspel den Raad onwaardig en hy zal dus zwijgen. De heer Staalman zegt, dat cijfers door hem bestreden worden, maar geen personen. De Voorz. noemt het laag en valsch de wyze waarop hij over het gebruik van rijtuigen sprak. De heer Staalman beweert nog maals, dat de kosten der rytuigen te hoog zyn en hij het de jonge dames niet gunt. De Voorzitter: .Dat is vuil!" De heer Staalman .D a t is vuil, gemeen Na deze minder liefelyke discussie worden de rekeningen in omvraag gebracht en voor- loopig vastgesteld. De heer Staalman stemde tegen de gemeenterekening en tegen de reke ning van het Burgerlyk Armbestuur de heeren Staalman en Kramer. R-kening der gemeente: Ootvangsten 402.330,54* Uitgaven - 365.996,06* Voordeelig sildo 36.334,48 Burgerlyk Armbestuur: Ontvangsten 17.079,88* Uitgaven - i 6.095,845 Voordeelig saldo 984,04 Algemeen Weeshuis: Ontvangsten 10.969,94 Uitgaven - 10.182.80 V«vird»e'Jg saldo 837,64 dd. Artillerie-Schutterij Ontvaogmur* 2.086.68° Uitgaven 1.900,46 Voordeelig saldo 185,17* Zonder discussie wordt daarop met alge meene stemmen de suppletoire begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een be drag van f86.411,80". Vervolgens hebben eenige benoemingen plaats van onderwijzers en onderwijzeressen. Aan school No. 8 worden gekozon do heeren K, S. Oo3terhout te Zuid-Scharwoude met 15, LI. Lunshof te Helder met 16, C. Lips te Texel met 15 en J. Gomes te Helder met 15 stemmen. Aan school No. 6 mej N. van Bendegom met 16 en aan school No. 7b, mej. E. W. van Doorn te Haarlem met 8 stemmen. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwys wordt gekozen met 13 stemmen do heer Dr. R. Rijkens, stemmen blanco). Mot den benoemde stond op de voor dracht de lieer Mr. A. Croookewit. Daarna doet de Voorz. nog de in de vorige vergadering toegezegde mededeeling omtrent de Rozenstraat. Hy heeft de kosten tot ver betering laten opnemen deze bedragen f70. Ook heeft hy getracht met de bewoners dier straat een overeenkomst aan te gaan, maar dit is mislukt. Hierna niemand moer het woord verlan gende, wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 5