KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. Ho. 2676. Zaterdag 8 October 1898. 26ete Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 81. Atoonnomont p. 8 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. voor het Buitenland fl.25,id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux» Spoorstraat en Zuid»tr«at. A.dv©rtentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatarnimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJPAGSMORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. OCTOBER, Wijnmaand 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 16 m. Ouderg. 5 u. 17 m. Zondag 9 Vrengdedag der Wet. Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrydag 14 Zaterdag 15 IJlt het Buitenland. De stukken betreffende de Dreyfus-zaak zijn door den procureur generaal Manau, aan wien het onderzoek er van was opgedragen, onderzocht, en reeds heeft hy die verzameling documenten, vergezeld van zyn requisitoir, by de griffie der Kamer van Strafzaken in gediend. De beslissing omtrent de herziening van het proces, waarnaar deor velen reik halzend wordt uitgezien, is daarmede een "stap nader gekomen. In een onderhoud met een verslaggever der Pers verklaarde de heer Manau dezer dagen, dat noch de regeering, noch het Parlement, noch zelfs heel Europa den.loop van het proces kan tegenhouden, en de zaak-Dr»yfus aan de gerechtigheid ont trekken. Do verslaggever voegde aan deze mededeeling nog toe: .Als mr. Manau van gerechtigheid spreekt, heldert zijn gelaat op, want voor deze zaak maakt hy zich warm*. Niet onbelangrijk is het zeker, om over de Dreyfus-zaak het een en ander van Duitsche zydé te vernemen Daarom wordt in deze dagen nogal aandacht gewyd aan hetgeen door de .Köln Zeitung'de spreektrompet »yan den .Rijkskanselier daaromtrent wordt 'gezegd: »De Duitsche regeering is in 't minst niet vanzins, om aftewijken van de vol strekt gereserveerde houding, die zij sedert de opkomst der zuak-Dreyfus heeft in acht genomen, en er bestaat ook geen enkele re den, die haar zou bewegen, van den gevolgdon weg aftegaan. Men beweerde sedert eenige dagen, dat Duitschland zijne staatkunde van onthouding zou laten varen, en dat het met liet zwijgen, tot dusverre in acht genomen, ophouden zal, eoodra deze of gene gebeurtenis zich zal voordoen. Dit zyn echter bloote onderstellingen, zonder eenigen werkelyken grond. Nu Frankrijk zich bezig houdt met de herziening, is er geen enkele reden, om terder te gaan dan de vroeger afgelegde verklaring der Duitsche regeering over deze gewichtige zaak*. Er is een oud spreekwoord, dat waarschuwt tegen zachte heelmeesters. Dit spreekwoord tyehooft niet in herinnering te worden gebracht tegenover den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken in Pruisen, die dezer dagen een schryven heeft gericht tot den re- geérings-president te Erfurt, over het optreden der politie bij opstootjes op de openbare straat. De Minister wyst er, naar aanleiding van de rapporten over de jongste straatoproertjes op, dat de politie niet onmiddellyk een afdoend gebruik van de wapens heeft gemaakt, waar aan. hy wyt, dat aan de ongeregeldheden niet terstond de kop is ingedrukt en gelast nu at de politie, zoodra zy moet optreden tegen eéhe menigte op de openbare straat, onmid dellijk na de driemaal herhaalde sommatie om uiteen te gaan, een afdoend gebruik van haar wapens moet maken. Als vuurwapens moeten worden gebruikt, moet zulks krachtig geschie den, en voor alles moet het schieten met losse patronen over de menigte heen wor den nagelaten. Politie-agenten en gendarmen, dia op vergaderingen of by straatoproertjes moeten optreden, bchooren niet met het plat, maar- met het scherp van de sabel te slaan Jl. Zondag kon te Parijs eene aangekon digde meeting ter bespreking ran de Dreyfus- zaak en van de herziening van het proces van 18114 niet doorgaan. De politie, die ernstige tooneelen tusschen vóór- en tegenstanders vreesde,'had weten te bewerken, dat de eigenaar van het gehnurde lokaal zijne deuren gesloten hield. Een vry ernstig opstootje in de nabyheid van" het vergaderlokaal was op die wyze on vermijdelijk. Een der Parysche nieuwsbladen heeft van de gevolgen der verongelukte mee ting het navolgende statistiekje opgemaakt ernstig gewonden 19, verongelukte hoeden 450, gebroken binocles 600, gescheurde over jassen 200, gebroken wandelstokken 500, en in do koffiehuizen in de omgeving ge broken glazen ruim 200. Uit deze merkwaar dige opgaaf blijkt voldoende, dat door de Drey fus-zaak de gemoederen in de Fransche hoofd stad vrijwel in beweging zijn gebracht. Door de Rnsttisch-Chineesche Spoorweg maatschappij zal eeno geregelde viertien- daagsche stoomvaartdienst worden ingericht tusschen de verschillende havens van Oost-Azië en Japan, in verbinding met de spoortreinen van Mandschoerye. Binnenkort zullen dus wordt uit Moskou verzekerd zes groote oceaau-stoomer8 van 3 tot 4000 tons, loopendc 15 knoopen, worden besteld, waarvan óén in Nederland. De booten zullen in hoofdzaak vrachtbooten moeten zijn, maar tevens ge legenheid bieden voor het vervoer van 50 eerste klasse, 35 tweede klasse, 150 derde klasse en 200 tnsschendeks-passagiers. De booten moeten in 1908 varen en znllen dan corres- pondeeren op de doorgaande treinen van Petersburg over Moskou naar Port-Arthur, waardoor de reis van Londen naar Sanghai zal worden bekort tot 20 dagen, en maar de helft zal kosten van wat men er nu aan betaalt. Verboden hu wel ij ken. In de Vereenigdc Staten van Noord-Amerika is eene beweging ontstaan, om het trouwen te ver bieden aan menschen, die met ziekten of ge breken zy behept. By de Wetgevende Ver gadering van den Staat Pennsylvanië is reeds een wetsontwerp aanhangig, waarby huwe lijken alleen worden veroorloofd, als beide partijen met eene geneeskundige verklaring kunnen bewyzen, dat zy uiet aan geheime ziekten, drankzucht, krankzinnigheid of tering lyden. In den Staat Texas is het huwelijk van lijders aan vallende ziekte verboden in Massachucheta het huwelijk van lyders aan vallende ziekte, drankmisbruik en geheime ziekten, in de Staten Ohio en Maryland zul len eerlang dergelyke wetten worden inge voerd. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 7 Oct. 1898. Aan de Memorie van Toelichting, toegevoegd aan de Begrooting der uitga ven voor het Departement van Oorlog, dienst 1899, ontleenen wij het volgende »In verband met klachten omtrent de onveiligheid van het terrein achter de schietbanen hij het fort >Admiraal Dirks", zijn deze banen buiten gebruik gesteld, en zullen voortaan voor 't houden van schiet oefeningen door het garnizoen te Helder uit sluitend de schietbanen in de duinen tus schen Doggersplaals en Huisduinen worden gebruikt." Op den oefeningsavond van den vierden dezer werd het bestuur der Gymnastiek en Exerc. Ver. »Pro Patria" samengesteld, als volgt: de heeren F. C. H. Schlahmilch, presidentHermann Buhse, vice-presi- dentG. D. Hagenaar, penningmees ter Jacob Klerk, commissaris en F. J. Boon, secretaris, Spoorstraat. Door vertrek naar elders traden afals commissaris de heer L. Schülmaijer en als secretaris de heer J. P. Remmers. Door de Directie der Marino alhier werd gisteren openbaar aanbesteed 1. Het maken van aanbouwingen voor pri vaten eu urinoirs tegen den uoorder- en zui dervleugel van het Marine-hospitaal en daar mede in verband staande werken. Ingekomen waren 15 inschrijvingen, van de heerenA. Nobbes f 8955W. de Jong f 8640B. Boon f 8360 J. Duinker f 8350 Gebrs. van Os f8150; K. Laagland Winder, Koogras, f 8149S. Meyers f 8100D. de Vries f 7970G. Laagland Winder f 7918L. Klein f 7838; J. F. Philips f7150; H. Wy- ker f 7148; J. Spruit f 7098; A. Krynen f 7071 en Gebrs. van Pelt f 6994. 2. Het verrichten van timmer-, metsel- en verfwerk en daarmede ia verband staande werken voor het Marine-hospitaal en de bij gebouwen. Ingekomen 18 inschrijvingon, van de heeren S. Goldstein, den Haag, f 4200; A. Nobbes f3569; P. Korff f3568; Gebrs. van Os f 3450J. Spruit f 8400 A. Bos f 3300H. de Wit f 3200F. Boon Jr. f 3199; G. Schellinger f 3186; Gebrs. de Boer f 8163 D. do Vries f 3120L. Klein f 3078 K. Laagland Winder f 3070 A. Krynen f 3001 H. Wijker f 2940C. Quak en A. van Pelt f 2900 Gebrs. Iloo- gerduyn f2840 en Gebrs. van Pelt f 2788. A T J E H. De correspondent van de »N. Rott. Ct," seinde Woensdag: De troepenmacht van overste Van der Dussen landde op den 8den bij Lagen en Gloempang, waar Toekoe Oemar, Mohamad Lagen en Bin Merdoe zich ophouden. De correspondent te Batavia van het »Hbld." seinde Dinsdagmiddag «Bij het landen van marechaussees te Rigas sloeg een boot om. Zes manschap pen beneden den rang van officier verdron ken, negentien geweren gingen verloren." Het »Hbld." teekent daarbij aan Rigas ligt op de Westkust. De mare chaussees waren vermoedelijk gezonden tot versterking van de colonne, die sinds eenige weken in die streek ageert. Op de raarinebegrooting zijn voor nieuwen aanbouw gerekend 42 ton, waar van 3 millioen voor de voltooiing van drie pantserdekschepen11 ton voor voortzet ting van den bouw van het nieuwe pant serschip, aan te vangen in het najaar 1898, en 1 ton als eerste termijn voor den bouw van een tweede schip van hetzelfde type, dat aan de particuliere industrie zal worden opgedragen en in 1902 gereed moet zijn. De fregatten Atjeh" en «De Ruyter" worden uit Oost-Indië terugverwacht en zullen buitendienst worden gesteldde »Tromp" is bestemd voor het auxiliair es kader. Men scliryft uit Schiedam Schiedam ligt op sterven. Zijn industrie, de kern van zijn bestaan, die aan zijn naam een wereldvermaardheid gaf, worstelt met den dood. Het brandersbedrjjf met zijn vertakkingen gaat langzamerhand ten gron de. Af en toe eene opflikkering, een pogen tot terugkeeren naaroude solide toestanden, doch verlamd vervalt het vooze lichaam weer in zyn apathie, lijdelyk aanziend de pogingen van anderen om zijn veerkracht te verlammen, zelf medewerkend tot zijn on dergang. *3n de resultaten van dat drukken en kalm berusten in het lot. Groote waarde vermindering van panden verplaatsing van kapitaal naar andere steden teruggang van andere bedrijven en als gevolg hiervan werkloosheid met haar trawanten armoede en gebrek. Welke zijn de oorzaken van deze malaise In de eerste plaats de concurrentie ten tweede gebrek aan energie en samenwer king, dan de taktiek van distillateurs en makelaars en ten slotte het ageeren der sluit-Schiedammers. Nu het spook der accynsvevhooging voor deur staat, is de vraag iets grooter en zyn bygevolg de prijzen wat boogsr. De reactie zal echter niet uitbly ven en dan ver dwijnen weer eenige branders uit degele deren, wier aantal in de laatste twintig ja ren tot op de helft geslonken is. De statistiek wyst uit dat in weerwil van het toenemen der bevolking het ver bruik van spiritualiën niet toegenomen is. Daartegen is de consumptie van limonade enz., aanmerkelijk gestegen. Dat dit niet zonder invloed is op den prijs van den moutwyn ligt voor de hand. Mij zyn dames bekend, zoo schrijft de Haagsche kroniekschrijver in de »N. Gr. Ct." die, zoolang HH. MM. de Koning innen hier waren, dagelijks naar het paleis gingen en soms uren daar wachtten om de Koningin te zien uitrijden of thuiskomen een winkeliersvrouw vertelde mij, dat zy, hoe ook door haar zaken gebonden, nu en dan eens een middag er uitliep en als de Koningin in Den Haag was, altijd naar het paleis ging om Haar te zien. En haar man kon, als zy thuis kwam, steeds raden of vrouw de Koningin ook had ontmoet hy zag 't aan haar uiterlykals ze met een kleur op de wangen, lachend terug kwam, wist hij er alles vandan had zy »Haar" gezien. Zóo zijn er duizenden in de hofstad. Misschien noemt gij dit ietwat sentimen teel ziekelijk, dweperijiets wat naar afgo derij zweemt, gelijk 't verzoek van de offi cieren van een schip, die H. M. vergunning vragen om een stuk yzer, waarop de Ko ningin by gebrek aan een stoel, eventjes ging zitten, van een gedenkplaat te mogen voorzien en voortaan met oranjeverf te mo gen schilderen. Het herinnert mij aan het onlangs medegedeelde feit, dat men in een bergpas ergens in Rusland een gedenkplaat had aangeslagen met de woorden «Pre sident Faure is door dezen bergpas gegaan waaraan een ondeugend varkenshoeder had toegevoegd«en mijn zwijnen ook". Vele weilanden in Noord-Holland hebben nog zooveel gras, dat enkele veehou ders genoodzaakt zijn het voor den winter in te kuilen. Tot Kapelaan te Burg op Texel is door Z. Hoogw. den Bisschop van Haarlem benoemd de Eerw. heer H. F. Heijtvelt. Willem Burendsfonds Een verzoek om steun van het Terschel- linger Willem Barendsfonds. Uit een schrijven, door ons van het bestuur van het Fonds ontvangen, blijkt, dat vele oude zeelieden en risschers nog op ondersteuning wachten. In den vorigen winter moest aan 58 hoofden van gezinnen hulp worden verleend. De achteruitgang van de kust- visscherij is een der voornaamste oorzaken van den armoedigen toestand der bevol king. Wie jong is trekt ter haringvis- scherij, maar voor de meer bejaarden en weduwen is stijving van het Fonds drin gend noodig. Secretaris van het Willem Barendsfonds is de heer P. J. Wichers te Terschelling. H M. de Koningin heeft afwyzend beschikt op een verzoekschrift om gratie, ingediend door de weduwe Hellinga, vroeger woonachtig te Roden, die door de reeht- bank te Assen in Februari 1891 is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het met rattenkruit vergiftigen van hare 20-jarige dochter Grietje Hellinga te Roden, in October 1890 en die sedert Maart 1891 is gedetineerd in de gevange nis voor Trouwen te Gorinchem. E'ijrelsehe flesschent rek kers. Een onzer lezers schrijft ons dat hij onlangs in een Engelsch tijdschrift een horloge vond aangekondigd, met uitloving van hooge prijzen (een van een huis van f 9000) als de kooper eenige rekenkundige vraagstukken goed oploste. Hij zond goede antwoorden in en lo-eeg de uitnoodiging nu eerst 35 shillingen voor het uurwerk over te maken, met juiste opgaaf van na men voor de akte van overdracht van het huis. Wantrouwend wendde hy zich toen tot den Nederlandschen gezant en kreeg tot antwoord dat men hier met een zwen- delarij te doen had, waartegen de politie in Engeland reeds had gewaarschuwd. Hij deelt ons na het geval mede tot waarschu wing voor anderen. (>HbL") Jaarlijks worden een aantal onderof ficieren en minderen van de Nederl. Zee- en Landmacht wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen zonder aanspraak te kunnen maken op pensioen. Zij ontvan gen slechts een gratificatie voor eens, en verder moeten zy trachten in hun levens onderhoud te voorzien, door werk te vinden in de maatschappij. De ontslagen militai ren worden echter dikwijls door werkgevers afgewezen, omdat zij alleen gezonde men schen in dienst willen nemen. Met het doel de militairen te helpen is te Amsterdam onder den naam «Neerlands Vlag" een vereeniging opgericht. Voorzit ter is jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, lid van de Eerste Kamer, en se cretaris-penningmeester W. D. H. baron Van Asbeck, luitenant ter zee le klasse, 's Gravenhage. De Ministers van Oorlog en Marine hebben aan de vereeniging hun steun toegezegd. De vereeniging zal zooveel mogelijk alle gegevens omtrent de ontslagen militairen inwinnen, zoodat de patroons bij het in dienst nemen volkomen ingelicht kunnen worden. Vrijdag 1.1. werd dr. Vermeulen te Ba- rendrecht geroepen tot het constateeron van den dood van een plotseling overleden werkman, wonende aan den Barendrecht- schen dijk onder die gemeente. De genees heer bemerkte dat geneeskundige hulp was verleend en geneesmiddelen waren ge leverd door een onbevoegde. De nog over gebleven geneesmiddelen nam hij mede en zond hij aan den officier van justitie te Dordrecht, die persoonlijk is overgekomen en een lijkschouwing heeft bevolen. (»N. R. C.") Men schrijft uit Utrecht dd. 3 Oct. In de gangen van het Paleis van Jus titie alhier werd heden een naar stukje afgespeeld, dat weer een treurig licht werpt op zekere maatschappelijke toestanden. Eene vrouw, vroeger te Montfoort, thans te IJsselstein woonachtig, bad een paar kinderen, wier vader tot de onbekenden behoorde. Zij huwde met Teunis Wever- wijk, die uit liefde voor de moeder zich niet ontzag de kinderen wettig als de zijnen te erkennen, ofschoon hy en de vader zijner vrouw elkander daarom dik wijls met «schele oogen aankeken". De kinderen schijnen het gedurende dien echt al niet bijzonder gelukkig gehad te heb ben, doch toen de grootvader en daarna de moeder stierf en eindelijk de «wettige" vader hertrouwde, toen was voor de on wettige kinderen de hel op aarde aan gebroken. De buren in Montfoort ergerden zich aan het gedrag der wettige ouders tegen over het oudste dochtertje vooral, een meisje van negen jaar ongeveer. Naar de veldwachter van die plaats verzekerde., hadden zy de «ouders" de stad uit ge- •teenigd, zoodat deze thans met hun kroost hun toevlucht in IJsselstein hadden ge zocht. Daar ging het dien kinderen ech ter niet beter. Ondanks gemoedelijke waarschuwingen ran den veldwachter ont hield men het oudste meisje het meest noodzakelijke voedsel, sloot haar dagen lang op den warmen zolder zonder eten of drinken op, en beriep er zich op dat kastijdingen binnenshuis door vader en moeder aan kinderen gegeven, niet straf baar waren. Zaterdagavond deed de «vader" zelfs pogingen om zyn kind in een bus te verzekeren, welke pogingen echter door de inlichtingen die den agenten verstrekt waren mislukten. En gisterenavond ston den een paar honderd menschen te IJael- stein voor het huis der ouders en maak ten kabaal, en vier vrouwen drongen naar binnen en haalden het arme kind van den zolder, waar het toen een paar dagen, van alles verstoken, op den naakten vloer ge legen had. Den Donderdag te voren had de veldwachter het meisje geheel met blauwe plekken overdekt en op sommige plaatsen zelf ontvleescht gevonden en mede dientengevolge waren de ontaarde wezens heden voor de rechtercommissaris ontboden. Het zwakke, mishandelde negenjarige meisje, dat niet loopen kon, zat op den schoot van een der buurvrouwen, die ge tuigen moest, en hief een hartverscheu rend 'geschrei aan, toen op een bericht van een veldwachter «dat de getuigen van Montfoort vertrekken konden", die buur vrouw met de haren, zelf schreiende ver trok, begaan met het lot van het arme kind, waaraan zy toch niets kon veran deren, want «zij had zelf vyf kinderen en moest hard werken om aan den kost te komen". Het kind moest weer met de «ouders'! mede. - Te Edam is een 18jarig meisje ver dronken gevonden in een sloot langs den vestingwalzij had kermis gehouden met een ruim 20jarigen jongen en was met dezen in den nacht den eenzamen singel opgegaan. Deze laatste verklaart haar daar te hebben verlaten. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Een ontsnapping. Uit het tuchthuis te Moabit (Berlijn) is een gevaarlijk misdadiger ontvlucht. Hy was opgesloten in een cel van het nieuwe gedeelte der gevangenis, waar de vensters wat breeder zyn en de ijzeren stangen 1 centimeter verder van elkander staan. Daar hy zeer mager is, gelakte het hem zich er tusschen door te wringenonder het Yens ter, waar een hoop zand lag, stond een ladder, en die gebruikte hy nu om over twee muren heen te komen, gedurende het half uur dat verliep tusschen den' rond gang van de oppassers. In de nabyheid had een werkman een jas laten hangen, die hy vermoedelijk heeft weggenomen, daarvoor zyn gevangeniabuis achterlatende. Hy ia spoorloos verdwenen. Radicaal De Transvaalsche regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij aan alle ingezetenen van Pretoria gelast wordt, zich binnen de 14 dagen te laten inenten of herinenten. De pokken heerschen er nl. in vry hevige mate. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndl6: Venendingeweg. p. Mepott via Amsterdam p. oeepoit via Rotterdam p. Holl. mail via Genua. p Holl. mail via Mnrseille. p. Fraoache mail via Maweille p. Eugelache mail via Brindiai Naar Atjeh en de Oostkust van Sumalra p. Duitache mail via Napela. Datumder ter puat-bczorg. Tydst d.Uat. buel.ehPoetk. 14 en 28 Oct. 7 'eer. 7 en 21 7.—'eev. 11 en 25 7.'eejr. 18 7 en 21 7. 14 en 28 9.80 mor. eiken Vrijdag. 9.80'e mor. 17 Oct. 9.10'e mor. Naar Guyana (Suriname): p. xoepoat vin Araaterdam |14ea 81 Oet. I 7. p. mail «ver Engelnud 117 au 81 7— mail via St. Naraire 7 j 7.'i Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba p. zeepoet via Amelcrdaaa 114 en 81 Oet. I 7.—'a p. mail via Liverpool .17 en 27 I 7. Naar St. Martin, St. Euatatlua en Saba: p. mail over Kogelend |17 en 81 Oet. 7.—'eav Marine en Leger. In de maritieme Directie te Amsterdam ia uit do jongens van Hr. Ms. instructie-achip Admiraal van Wassenaer" een opleiding tot stoker bij de zeemacht gevormd. Feuilleton. ORDER GEHEIMZINNIGE BE8CHEBMIBG. Vrjj bewerkt door AMO. 19) Maar reeds zeer vroeg, even na het op gaan der zon, was er een vrouw op het kas teel gekomen om naar den jonkman te vragen. Een der bedienden was naar zijn kamer ge gaan om hem te roepenhy was er niet en liet bed was niet beslapen. Toon de vrouw dit vernam en haar tevens werd medegedeeld, dat Edu&rd den vorigen avond een wandeling was gaan doen, waar van hy blykbaar niet was teruggekeerd, ont roerde «ij hevig. Zy verzocht den markies te mogen spreken, doch kreeg ten antwoord, dat hy nog niet wat opgestaan. Pas was dit antwoord gegeven, of de markies verscheen in 8e gaiig. Markies De Fiselle,* sprak de vrouw in hevigen angst, waar is de jongeling, die den luatsten tyd op uw kasteel vertoefde?' In zyn kamer, denk ik,« antwoordde de markies, wien de verschijning on de spraak der vrouw zeer schenen te bevreemden. Hij ia den afgeloopen nacht niet hier geweest, heer markies. Heeft hij u ook gezegd, waar hij gisteravond heen gegaan is «Neen,* antwoordde de markies, die meer op de vrouw dan op haar woorden lette en haar niet geheel begrepen had. Dan is hy overrompeld en opgelicht! Herinnert gy u niets, dat ons op het spoor van de gruweldaad kan brengen?' De vrouw sprak zoo gejaagd, dat de mar kies haar slechts gedeeltelijk had verstaan. Hy dacht een oogenblik na en antwoordde toen Als hy het voornemen heeft gehad eeni gen tijd afwezig te blyven, zal hy het zeker aan rayn dochter gezegd hebben, want hy geeft haar onderricht in het teekenen. Volg my naar haar studeerkamer, ik zal hanr da delijk laten roepen*» Marie was reeds een wandeling in den tuin gaan doen en terwyl de markies en de vrouw zich naar do studeerkamer begaven, ging een dor dienstboden haar zoeken. Zoo dra zy binneukwam ontroerde zy by het aan schouwen der zonderlinge vrouw. Haar edele gelaatstrekken' haar donkere oogen en zwart haar, haar fiere gestalte en daarbij die vreemde kleeding, dat alles verbaasde Marie; zy zag de vrouw met de grootste verwondering aan. Marie,* vroeg de markies, ,heeft mijn heer Dumat ook gezegd, waarom hy het kas teel heeft verlaten en waarheen hy ging?* ,Het kasteel verlaten Heden stotterde Marie. ,Neen, vader! Hy is toch niet ver trokken «Ja, gisterenavond heeft hy het kasteel verlaten en hy is niet teruggekeerd. Deze vrouw wenscht hem te spreken.» •Gy vroeg Marie, ziah tot de zonder linge vrouw wendende. .Wenscht gy mynheer Dumat te spreken •Ja, mejuffrouw En nu ik verneem, dat hy niet hier is, vrees ik, dat hem iets kwaads is overkomen.* Iets kwaads herhaalde Marie verbleekend. Wie zou hem leed willen doen «Hij heelt vijanden, mejuffrouw, die niet zouden schromen hem het leven te benemen. Maar heeft hij u waarlyk niet gezegd, dat hy plan had ergens heen te gaan «Neen,' stamelde Marie. En wanneer hebt ge hem het laatst ge zien .Gisteren, een uur vóór zonsondergang.' Hebt ge gezien, dat hy het kasteel ver liet Marie was niet in staat te antwoorden. De vrees,, die de vreemde vrouw voor Edu- ards lot toonde, had aanstekelijk op haar gewerkt. Zy slaakte een gil en zonk onmach tig op een stoel neer. De markies snelde toe, greep haar by de hand en vroeg: «Marie, wat overkomt u?* Hy stond als van den donder getraffenhij begreep, waarom zijn dochter zoo onstelde, en dit deed hem verbleeken. Eensklaps was ham nu alles duidelijk. Ach, heer markies, zoudt ge zoo goed willen zyn de dienstboden te laten onder vragen smeekte de vreemde vrouw doch de markies sloeg geen acht op hetgeen zy zeide. «Uw dochter is hevig verschrikt,sprak de vrouw weer. .Ge moogt wel een uwer dienst boden roepen om voor haar te zorgen •O neen, ik ben weer beter,* zeide Marie zacht, terwyl ze zich eensklaps oprichtte. Denk niet aan my, maar zorg voor Eduard spoedig, haast u. .Wy zullen ondersoek naar hem laten doen,* zei de markies, zyn ontroering trach tende te verbergen. «Ga naar uw kamer, Mariewy zullen de dienstboden in verhoor nemen.» Marie zag haar vader in het gelaatzy merkte de barsche uitdrukking ervan op en vermoedde, dat hij het geheim van hare liefde had geraden. Maar zy schaamde zich daar niet overde vrees dat haar geliefde Eduard misschien in levensgevaar verkeerde, i moed c schonk haar op nieuw kracht alles voor hom te wagen. .Vader,* sprak zy, .bedenk, dat mynheer Dumat wellicht in het grootste gevaar ver keert, en dat hy ons gered heeft, toen wy met d6n dood bedreigd werden.* Deze woorden schenen den markies op te wekken uit de pijnlyke gedachten, die hem bezighielden. Hy gevoelde medelyden met den jonkman, want hij was niet ondankbaar. Mocht er tusschen Eduard en zyn dochter meer genegenheid beslaan, dan hij wenschte, de dankbaarheid gebood hem den jonkman nist aan zyn lot over te laten. Hy beloofde zijn best te sullen doen om den vermiste op tc sporen, en schyubaar bemoedigd, verliet Marie de kamer. Nu werden de dienstboden geroepen. Eeni gen verklaarden, dat zy mynheer Dumat den vorigen avond legen zonsondergang naar den heuvel hadden zien gaan de oude bosch wachter voegde er by, dat hij omstreeks dien tyd drie mannen aau den rand vanhetbosch had zien rondsluipen. Intusschen was een oude visscher, die gewoonlyk de vibcIi voor de bewoners van bet kasteel leverde, naderby getreden. Toen de markies ook hem onder vroeg, vertelde hij, dat hy den vorigen mid dag, naar Saint Malo gaande om zyn fuiken te ledigen, oen wagen met drie mannen had ontmoet. By zyn terugkeer had hy denzelf den wagon naar de stad zien rydeu, doch nu met vier mannen, waarvan een de handen op den rug gebonden waren. .Ik liep op het voetpad naast den grooten weg,» herhaalde hy, «en meende een der mannen te herken nen. Later herinnerde ik me, dat hy veel geleek op den heer, die den laatstcn tyd hier op het kasteel heeft vertoefd.' Deze mededeeling liet geen twijfel meer overduidelyk bleek nu, dat Eduard over rompeld en weggevoerd was. Wie kan daarby de band in 't spel gehad hebben vroeg de markieB met klimmende belangstelling, >Toch niemand uit de nabuur schap, daar ben ik zeker van.' Niemand anders dan dezelfde man, die den jonkman reeds vroeger liet overrompelen en aan boort! van een Bcbip brengen,* ant woordde de vreemde vrouw. En weet ge, wie dat is?« •Ja ik weet het.' Wie is het dan •Die vraag zal ik vooreerst onbeantwoord laten, ge zult dien man vroeg genoeg loeren kennen. Ik moet nu naar de stad eu mag geen oogenblik verloren laten gaan.' Nog één woord vóór je ons verlaat.» zeide de markies op ernstigen toon. .Wie zytge?» /,Een vrouw, heer markies, die den braven jonkman wenscht te redden uit de macht van den laagsten schurk, die tot heden on gestraft rondloopt.» De markies was getroffen door den na druk, waarmee de vrouw hem dit antwoord gaf; hy Blaarde haar eonigo oogenblikkcn oplettend aan. Ik zie, dat go een kloeke vronw zyt,» hernam bymaar ik wenschte meer van n te weten. Ik heb u reeds vroeger gezien.* Welmogelyk, heer markies, want ik kom overal.» Ik scherts niet.» «Ik ook niet, monsieur Jules de Fiselle. Doch indien ik u alles zeide, wat gij wenscht to weten, zoudt ge waarlyk denken, dat ik slechts schetste.' Wacht nog even, madame,* riep de mar kies, ziende dat de vreemdelinge zich wilde verwyderen. Ik kan me niet langer ophouden,» gaf zy ten antwoord»ge weet dat ik me haasten moet. Ik dank u voor de vriendelijkheid, die ge my betoond hebt, en hoop eenmaal in staat te z(jn u die te vergelden. •Zeg mc dan tenminste uw naam.' «Ik ben »de Naamlooze,* heer markies; zoo heet ik sinds jaren.' Terwyl zij dit zeide, wenkte do vrouw af wyzend met de hand en liep haastig naar de deur. De markies had haar nog willen terug honden, maar waagde niet dit te doen. Die vrouw maakte op hem zulk een indruk, dat hy eerbied voor haar gevoelde. Een oogen blik later was ay verdwenen. Met snello schreden sloeg de Naamlooze den weg naar de stad in. Op ongeveer een half uur afstand van liet kasteel zag zij een paard in de weide. Zy sprong er op en draafde verder. Een uur later stond zy reeds temid den van een menigste smokkelaars van Saint Malo, die allen verwonderd opkeken. Weldra had zy van hen vernomen, dat den vorigen avond een wagen met vier personen naar do visschershuttcn aan de oostelyke landtong gereden was en daar was blijven staan. Ver volgens was van de kust een signaal gegeven, waarop men van do brik, dio in de haven lag, had geantwoord, en daarna had de brik zee gekozen. Zoodra de Naamlooze het kasteel verlaten had, ging do markies naar de kamer van zyn dochter. Zy zag er bleek en angstig uit. •Myn kind,» aldus begon de edelman, toen hy naast Marie plaats genomen had, ,ik kom u een verklaring vragen van oen voorval, waarover ik verwonderd en tevens zeer be kommerd ben. Zeg mij openhartig, wat do ontroering te betcekenen had, die de mede deeling der zonderlinge vrouw by u ver oorzaakte t Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1