Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje". Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 18 Oct. 1898. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 16 leden afwezig de heeren Van Neck, Van Twisk en Staalman. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige zitting gelezen en on veranderd goedgekeurd. Aan de orde is do installatie van het laatst gekozen raadslid, den heer S. Krynen. Deze wordt door den Secretaris binnengeloid en logt de beloften af, die door de wet zyn voorgeschreven. Na door den Voorzitter te zyn gelukgewenscht, neemt de heer Krynen zitting. Er geschiedt medededeeling van de vol gende ingekomen stukken 1. Missives van de dames onderwijzeressen E. W. van Doorn te Haarlem en N. van Bendegom alhier en van de heeren onderwij zers C. Lips te Texel, C. Smit te 's Herto genbosch, IJ. Lunshof en J. Gomes alhier, dat zij hunne benoemingen aannemen. 2. Een schrijven van den heer G. T. von Oterendorp, dat hy, wegens vertrek naar elders, ontslag neemt als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Een brief van Ged. Staten, mededee- lende, dat de heeren W. Verhoeve Bruinvis, C. Abbenes en J. Oortgijsen benoemd zijn tot leden van 't College Zetters. 4. Een schrijven van den heer Dr. Rijkens, waarin gemeld wordt, dat hy zyn benoeming als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs aanneemt. 3. Een missivo van Ged. Staten, mel dende de goedkeuring van de gewijzigde ver ordening, regelende het openbaar onderwijs. Deze stukken worden alle voor kennisge ving aangenomen. 6. Procesverbaal van de kasverificatie by den gemeente-ontvanger op 28 Sept. 11., waaruit blykt, dat de boeken in orde zyn bevonden en er f 30.239,05 in kas was. De heer Frowein maakt de opmerking, dat hy uit de stukken gezien heeft, dat B. en W. een kwi tantie van storting groot f27.350 hebben af gegeven. Dit acht hij in stryd met de ver antwoordelijkheid van den gemeente-ontvanger die niet anders dan op een bevelschrift gelden mag afgeven. De Voorzitter zegt, dat zulks niet anders kun, omdat, volgens de instructie niet meer dan flO.OOÓ in kas van den ont vanger mag zijn. De heer Frowein betoogt nogmaals, dat alleen de ontvanger comptabel is. De heer Korver beaamt hetgeen de heer Frowein in het midden bracht, maar acht de borgstelling onvoldoende, omdat deze 10 °/0 van do uitgaven moet bedragen. De Voorz. betwijfelt zulks, maar belooft in de volgende vergadering nadere ophelderingen te dien opzichte te zullen geven. 7. Een verzoek van den heer P. Dekema Jz. om tot makelaar te worden benoemd. B. en W. stellen voor afwyzend op het ver zoek te beschikken, daarby wijzende op vroe gere genomen beslissingen ten opzichte van de heeren J. van Rosendael en J. N. Prins. Do heer Korver kan zich met dit advies niet vereenigen. Hij meent, dat de Raad hierover moeielijk kan beslissen en zag daarom gaarne, dat er by zoodanig verzoek evenals in Amsterdam werd gehandeld. Wan neer er namolyk door 2 personen 6en ver klaring overgelegd wordt, dat hij aan de eischen van het vak voldoet en de noodige soliditeit bezit, wil hij de aanstelling van makelaar verleenen. De heer Over de Linden merkt op, dat in Amsterdam niet door 2 solide personen, maar door 2 make laars van hetzelfde vak zulk een verklaring afgegeven wordt. Na nog eenige bespre king besluit men in een volgende vergadering omtrent deze zaak een beslissing te nemen. 8. Een voorstel van de heeren Korver en Van Ede, om de Rozenstraat op kosten van de gemeente te herstellen. De voorstellers meenen, dat zulk een verbetering, al is het een particuliere straat, niet langer uitgesteld mag worden. De Voorzitter verklaart zich tegen dit voorstel, omdat ook anderen zullen komen, die men dan niet weigeren kan en dit zou de gemeente op hooge kosten te staan komen. Do hoor Verfaille had van B. en W. een voorstel verwacht om al de particu liere straten over te nemen en deze te laten herstellen, doch dan tegelykertyd een nieuwe regeling op het bouwen vast te stellen, opdat zulk een toestand niet weder voor kan ko men. De heer Korver wyst nogmaals op het onhoudbare van dien toestand en wijst op het gevaar voor het openbaar verkeer in bedoelde straat. De heer Frowein acht het ongeraden hedenavond zulk een gewich tige beslissing te nemen en stelt daarom voor het voorstel in handen van B en W te stel len om advies. Met 10 tegen 6 stemmen wordt dit aangenomen. Tegen stemden de heeren Korver, Kramer, de Wit, Van Ede, Dito en Krynen. 9. Een adres van de heeren J. C. van van Doorn, electro-technisch ingenieur te Rotterdam en W. ten Harmsen te Helder, verzoekende hun voorloopig concessie te ver leenen tot het leggen van electrische gelei dingen voor verschillende doeleinden in en onder openbare straten, pleinen en wateren der gemeente. Adressanten geven te kennen, dat zij binnen 6 maanden nadere gegevens aan B. W. zullen overleggen, dut zij zich verplichten willen een mindere kostbare ver lichting van pleinen en straten te leveren, en dat zy van eventuëele netto-winsten 30 pCt. aan de gemeente afstaan. De heer Korver maakt de opmerking, dat men op dit voorstel niet kan ingaan, omdat de con cessie voor straatverlichting eerst in 1902 eindigt. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen van een commissie te stellen tot nader onderzoek. Aldus wordt metalgemeene stemmen besloten. 10. Een adres van mej. A. Wijn, te ken nen gevende, dat zy door hare benoeming als onderwijzeres aan school 8 een verminde ring van jaarwedde lijdt, want aan school 7b ontving zy f 100 voor het geven van onder wys in de handwerken, terwijl aan school 8 dit onderwys ook na den schooltyd wordt ge geven, zonder een extra belooning te ont vangen; mitsdien verzoekt zy haar salaris op f 700 te bepalen. Dit adres wordt in handen van B. W. gesteld. Alsnu komt een voorstel van B. W. ter tafel, om het schoolgebouw van den heer Vastenou, staande hoek Dijkweg Kolen- steeg aan te koopen. Bedoeld perceel is zeer gescliikt, om de Hoogere Burgerschool aldaar tijdelijk te houden en later, wanneer de nieuwe Burgerschool gebouwd is, kan het dienstig zyn voor de plaatselijke teekenschool en voor de normaalschool. Besluit men aldus, dan komen aan den Parallelweg 5 lokalen vrij, zoodat de 36 kinderen, die op school 8 toelating verzochten, geplaatst kunnen worden; bovendien kan de normaalschoool van school 7 naar 8 overgebracht en de bouwzaal ont ruimd worden. De kosten van aankoop be dragen volgens taxatie, met inbegrip van den inventaris f 3675. De heer Kramer vindt het voorstel niet gewettigd en acht een uit gaaf van bijna f 4000 voor de plaatsing van 36 leerlingen veel te hoog. De Voorz. zegt, dat het niót alleen voor die 36 leerlingen is, maar ook om een teekenschool te hebben en om de bouwzaal te ontruimen, want deze laatste is voor de gemeente by verkiezingen, bij lotingen enz. onmisbaar. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel tot aankoop van het schoolgebouw in stemming gebracht en aangenomen. Alleen de heer Kramer stemde tegen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een voorstel tot wyziging van de verordening voor 't lager onderwys. De Comm. van Toez. op 't lager onderwys, wier advies gevraagd is, adviseert in dezen zin, dat aan school8 slechts éëumaal 's jaars leerlingen aangenomen kunnen worden en wel op den len Maandag van Sep tember. Op school 3 7b kunnen 2 maal 's jaars en wel den len Maandag van April en October kinderen geplaatst worden. Tevens acht de Comm. het wenschelijk om de ter mijnsbetaling van het schoolgeld gelyk te doen vallen met de gewone jaarskwartalen en de verordening op invordering van schoolgeld te wyzigen. De heer Korver meent, dat de be taling van schoolgeld per maand beter zal voldoen dan per 3 maanden. De heer Frowein vindt er iets onbillijks in, dat aan school 8 slechts óënmaal per jaar kinderen aangenomen kunnen worden, doch daar alle autoriteiten met hem verschillen, zal hy er zich by neerleggen; alleen voor dit jaar wilde hy by uitzondering 2 maal toelaten, omdat vele ouders hierop gerekend hebben. Een tweede bezwaar heeft hy tegen den leef tijd van toelating van 6 jaar; hij wil dien voor school 8 op 58/4 jaar bepalen. Breed voerige discussiën hebben hierover plaats, waarby de Voorzitter vooral aandringt, om het advies der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, omtrent deze voorstellen in te winnen. De meerderheid verklaarde zich daar evenwel tegen. Vóór het voorstel, om den leeftijd van toelating op school 8 op 58/4 jaar te bepalen, verklaarden zich 8 leden voor en 8 tegen, zoodat de stemmen staakten en in de volgende vergadering hierover nog maals gestemd moet worden. Het tweede voor stel van den heer Frowein, om by uitzondering ook den ln April 1899 kinderen op school 8 toe te laten, werd verworpen. Slechts 2 leden, de heeren Verfaille en Frowein verklaarden zich er vóór. Hierna wordt een uitgebracht rapport van de Commissie in zake de concessie der Wa terleiding voorgelezen, waarvan de conclusie is, dat zy den Raad voorstelt, om aan con cessionaris te berichten, dat men voor 1 De cember a. s. eventueele voorstellen verwacht, overeenkomstig de vier door den Raad gestelde eischen, die tot grondslag voor verdere onder handeling kunnen dienen. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. De heeren Stammes, Korver en Verfaille hielden zich buiten stemming. Aan de orde wordt gosteld de benoeming van een lid voor de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs. De ingediende voordracht bevat de namen van de heeren W. J. Cohen Stuart, luitenant ter zee le kl. en E. de Haan, Voor men tot stemming overgaat, brengt de heer Korver in het midden, dat hy, zon der iets af te dingen op de geschiktheid van de voorgedragenen, liever personen uit de bur- gery op de voordracht had gezien. De heer Frowein zegt, dat het toezicht op de Zeevaartschool ook aan de Commissie is opgedragen en het daarom wenschelijk is, dat personen op de hoogte der zeevaart daar in zitting hebben. Tot stemming overgaande wordt de heer Cohen Stuart met 10 stemmen benoemd. De heer de Haan verkreeg 1 stem en 5 briefjes waren blanco. Hierop volgt de benoeming van 2 onderwijz. met verplichte hoofdacte aan school 7 b. Deze zijn volgens de wet noodig, omdat het aantal onderwyzers 10 bedraagt. Als sollicitanten hebben zich aangemeld de heeren J. H. Cor- poraal, J. Katoen en T, van Heusden. De beide eersten worden gekozen, respectievelijk met 14 en 15 stemmen. Voorts stelt de Voorzitter aan de orde de benoeming van 5 leden der Commissie, in wier handen het adres der concessieaanvrage voor electrische verlichting zal gesteld wor den. Als zoodanig worden gekozen de heeren Stammes met 13, Korver met 12, Krijnen met 10, Croockewit met 9 en Frowein met 9 stemmen. By de nu volgende rondvraag vraagt de heer Korver eenige ophelderingen omtrent het aantal onderwyzers met verplichte hoofd acte aan school 7 b, die door den Voorzitter verstrekt worden. De heer Frowein geeft zijn misnoegen te kennen over het niet plaatsen op de agenda van de benoeming van een leeraar aan de Zeevaartschool. Dit uitstel is z. i. in het na deel van het onderwijs. De Voorzitter heeft inlichtingen gevraagd of éóa der voorgedrage nen by een eventueele benoeming die betrek king wel mag aanvaarden en wacht nog op antwoord. De heer Hartsinck wyst op den onbegaan- baren weg van de Jan In 't Veltsiraat. De Voorzitter zal, zoo mogelyk, eenige verbete ringen aanbrengen. Niets moer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 5