Bijvoegsel, behoorende bij 't Vliegend Blaadje, van Zaterdag 29 October 1898. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 25 October 1S98. Voorzitter (le heer Van Steijn, Burgemeester. Bij den aanvang zijn 16 leden tegenwoor dig, later door de komst van de heeren Bit ter en Staalman 18; afwezig is de heer Over de Linden. Nadat de vergadering is geopend, worden do notulen der vorige geleeen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat brieven zijn ingekomen van de heeren J. H. Corporaal en J. Katoen, dat zij hunne be noemingen van onderwijzers met verplichte hoofdacte aannemen, en dat Ged. Staten mede- deeling doen van genomen beslissingen om trent eenige aanslagen den hoofdelijken omslag betreflende. Alsnu heeft de stemming plaats over het voorstel des heeren Frowein, betreflende den leeftyd van 5s/4 jaar tot toelating der leer lingen op school 8, waarover in do vorige zitting de stemmen staakten. Het wordt nu met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Croockewit, Kramer, Van Twisk, Hartsinck, Van Ede, Sevenhuyson en Van Neck. De heer Van Neck, die de vorige zitting niet heeft bijgewoond, drukt zijn verwonde ring nit over de genomen beslissing, omdat nn om alleen op de school aan den Parallelweg kinderen van 5s/4 jaar toegelaten worden, terwijl op de andere scholen den zesjarigen leeftijd vereiseht wordt. Wil men het be ginsel van gelijkheid huldigen, dan dient men de verordening zoodanig te wijzigen, dat ook op de andere scholen kinderen van 5:l/4 jaar toegelaten kunnen worden. De heer Frowein geeft zijn verbazing te kennen, dat de Wet houder de verordening niet kent, waarin juist voor de scholen, waar éénmaal 's jaars kinderen toegelaten worden, dien leeftyd is vastgesteld. (De lieer Bitter komt ter vergadering). Daarna brengt de Voorzitter een voordrucht ter tafel voor een leeraur aan de Zeevaart school, die de namen bevat van de heeren H. L. Bouwman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, en D. A. G. Vastenou, institu- teur alhier. Daar de benoeming niet op de agenda staat, vraagt hij of ook een der leden bezwaar heeft om tot het benoemen over te gaan. De heer Korver verzet zich er tegen, zoodat de benoeming uitgesteld wordt. Vervolgens gaat men over tot de behande ling van de Begrooting dor gemeente voor den dienst van 1899. De Voorzitter stelt voor met de uitgaven te beginnen, omdat hij over enkele posten, de inkomsten betreffende, morgen waarschyn- lyk nadere inlichtingen kan geven. De heer Korver kan zich hiermede niet vereenigen. Hy wil liever de behandeling eenige dagen uitstellen, want men kan de uitgaven toch niet bepalen, als deze door do ontvangsten niet gedekt kunnen worden. Ook acht hy het rapport onvolledig. De Voor zitter betoogt, dat men niet langer kan wach ten, omdat met 1 Nov. de begrooting inge diend moet worden en wilde men wachten tot de Wetgevende macht een beslissing ge nomen heeft, dan kon men de begrooting voor einde December niet behandelen. De heer Frowein ondersteunt het voorstel van den Voorzitter en zegt, dat meu de belasting op het gedistelleerd maar brutaal weg moet uittrekken. Dit zal voor de regeering een bewys zyn, dat men deze buitengewone accijns niet kan missen. Na deze discussie stelt de Voorz. de uit gaven het eerst aan de orde en gaat men artikelsgewijze de begrooting na. Telkens leest de algemeene rapporteur, de heer Terra, de artikels voor, die by hot sectieonderzoek aanleiding tot bespreking hebben gegeven en de verschillende opmerkingen, die daar ge maakt zijn, benevens de antwoorden van B. en W., terwyi sommige posten niet in 't rap port genoemd, worden besproken. Volgnummer 45. (Jaarwedden voor ambte naren en bedienden ter Secretarieden conciërge en de boden 6080). In de le sectie werd het door de meerderheid billyk geacht den hoofdcommies f 200, de overige ambtenaren f 100 verhooging toe te kennen 1 lid wenschte ook don adjunct-commies f 200 te verlioogen eu had tevens bezwaar tegen de maxima der salarissen van de commiezen, die hy te laag vond. In de 2e sectio word een voorstel: hoofdcommies f 200 en de overige ambtenaren f 100 met algemeene stemmen aangenomen, terwijl men in 3e sectie in afwachting van de verdere regeling der traktementen allo ambtenaren ter secretarie f 100 wenschte toe te kennen. Voor de boden wordt voorgesteld aan don bode Ran f 50 en aan den bode Corell f 100 toe te kennen. Eenigo leden hadden tegen deze laatste verhooging bezwaar. B. en W. zyn niet eenstemmig, dat do voor gedragen veranderingon verbeteringen zyn, maar laten de beslissing aan don Baad over. Bij monde van den Voorz. vorklaren zy even wel hnn ingediende voordracht te handhaven. De heer Korver bestrydt de voordracht van B. en W., omdat het voorgestelde te bindend is in de toekomst. Hij wil wel een verorde ning, regelende do traktementen, vaststellen, maar dan moeten eerst de uitgaven door een besluit van de hooge regeering gedekt zyn. Evenwel acht hy een verhooging dier sala rissen wensehelyk, die bestreden kan worden door de vry gevallen som verkregen door de benoeming van den hoofdambtenaar tot secre taris. Hij stelt mitsdien voor de salarissen van alle secretarie-ambtenaren met f 100 to verlioogen en te brengen van den hoofdcom mies op f 1100, van de 3 commiezen op f900, f 850 en f 850, van de 2 adjunctcommiezen op f 500 en f 400, en van den Ion klerk op f 200. De heer de Wit wil in zooverre dit wijzigen, dat do beide adjunctcommiezen, die in rang gelijk zyn, ook in truktcment gelijk gesteld worden eu dus het salaris van den heer Bakker met f 200 verhoogen. De heer Sevenhuijsen doet het voorstel om de jaarwedde van den hoofdcommies met f 200 te verhoogen. Na eenige discussies worden de verschillende voorstellen in stemming ge bracht. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Dito, Croockewit, Krijnen, Stammes, Sevenhuijsen, do Wit, Bitter en Frowein. Het amendement van den heer de Wit wordt met 7 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Croockewit, Van Twisk, Hartsinck, Korver, v. Neck, Frowein en Bitter. Het voorstel van den heer Seven- huysen wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Frowein, Kramer, Verfaille, Stammes, Van Ede, de Wit en Sevenhuijsen. Daarna wordt het voorstel van den heer Korver met 11 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Frowein, Bitter, Krijnen, de Wit, Verfaille en Croockewit. Vervolgons wordt op voorstel van den heer Terra de salarissen van de boden Iian en Corell elk met f 50 verhoogd en alzoo ge bracht op f 700 en f 600. Deze verhoogingen werden mot algemeene stemmeu toegekend, met uitzondering van den heer Krijnen, die tegen de laatste stemde. Het eindcyfer van post 45 werd alzoo f 175 hooger gestold dan voorgesteld was en gebracht op f 6255. Volgnummer 49. (Schrijf-, bureaubehoeften enz. f 1300.) De vraag werd gedaan of de bureaubehoeften nu werden aanbesteed of dat de levering nog steeds onderhauds werd toe gestaan. B. en W. antwoorddeo, dat deze benoodigdheden thans aanbesteed en voor dit jaar geleverd worden door de firma Berkhout. Volgnummer 60. Kosten van advertentièn f 400). In de 2® sectie werd er op aange drongen, dat pogingen zouden aangewend worden tot vermindering der advertentiekos- ten, terwijl in de 3° sectie uitbesteding der door de gemeente geplaatste advertenties werd aanbevolen. B. en W. zyn reeds op ver mindering bedacht geweest en trachten ook hierbij uitbesteding te doen plaats hebben. By volgnummer 63. Uitkeering aan het llijk van het aandeel in de kwade postenwe gens de directe belastingen), maakt de heer Korver do opmerking, dat liy niet begrypt, hoe het komt, dat deze post zoo byster hoog is. (f2160). De Voorzitter zegt do opga ven van den Directeur der Directe belastin gen bekomen tc hebben en dat men in het oog moet houden, dat deze betrekking hebben op den dienst van 1897. Volgnummer 68. (Kosten van den vischaf- slag ƒ1950). Hierbij werd door B. on W. voorgesteld de salarissen van P. Oetelmaos en J. van Tongcrloo ieder met f50 te ver hoogen. In alle scctie's gingen stemmen op tegen deze verhoogingen. Enkele leden vondeu de voorgestelde verhoogingen billyk. B. en W. handhaven hun voorsteL De lieer Korver vraagt naar de motieven, die daartoe geleid hebben. De Voorzitter wjjst op den zwaren dienst van den afslager en op de vermeardering der werkzaamhedon Van Tongerloo door vergrooting van het gebouw. De heer Hartsinck verdedigt ook de voorge stelde verhoogingen. Dc keer Frowein wyst er op, d%t de opbrengst van den vischafslag minder wordt en de uitgaven vermeerderen. (De heer Staalman komt ter vergadering.) Beide verhoogingen worden evenwel toege staan; die van Oetelmans met algemeene stemmen en die van Tongerloo met 15 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Korver, Verfaille en Frowein. Volgnummer 69. (Kosten der weekmarkt f600). De voorgestelde belooning van f 400 voor een marktmeester vindt in alle scctie's be strijding. Voorgesteld wordt de bedoelde som in f100 onkosteu markt en f300 naar onvoor ziene uitgaven over te brengen. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen. Zonder hoofdelijke stemming besluit men dezen post met f 800 te verminderen en alzoo te brongen op f300. Volgnummer 72. (Dag- en weekgelden der werkliedenene. ƒ1350]. In een dor scctie's werd gevraagd of deze werklieden verzekerd zijn tegen invaliditeit. B. en W. antwoord den ontkennend, maar hebben geen bezwaar ook hen in een dergelijke verzekering op te nemen. De hr. Staalman vraagt of andere werklieden der gemeente wél verzekerd zijn, waarop de Voorzitter antwoordt: .ja, die van den reinigingsdienst"; vervolgens vraagt de hr. Staalman tot welk bedrag? De heer Van Neck geeft de noodige opheldering, waaruit blijkt, dat bij overlyden f' 1000 uitgekeerd wordt, bij totale ongeschiktheid tot werken insgelijks f1000 en bij tijdelijke ongeeschikt- heid fl daags en dat do premie fó.80 per persoon bedraagt. Volgnummer 73. (Onderhoud van straten en pleinen 5500). De wenschelykhoid van be strating van de Sluïsdijkstraat en verbetering van die der Rozen-, Wilkelmina-en Schagen- straat werd besproken en aangedrongen op beëindiging van bestaande kwostiön. B. en W. zijn hiervan ook overtuigd. By de eer lang te sluiten leening zullen voorstellen in den hier bedoelden geest opgenomen worden voor zoover deze straten eigendom der ge meente zijn. Volgnummer 74. (Onderhoud van wegen en voetpaden 500). In een der scctie's werd op de wenschelijkheid gewezen, de urinoirs te verbeteren. B. cn W. beamen de wensche lijkheid en zullen een onderzoek naar de kosten instellen. De heer Korver licht dit punt nader toe. Ook wijst hy op het Molcu- plein, dat in 't vervolg minder aan onderhoud zal kosten en stelt voor dezen post met f 125 te verminderen. De Voorzitter meent de geraamde som noodig te hebben, want de laantjes om de marinewerf verkeeren in de- solaten toestand en eischen dringend verbe tering. Dc heer Staalman bestrydt ook het voorstel van den heer Korver, dat dan ook met 16 togen 2 stemmen wordt verwor pen. Vóór stemden de heer Frowein en de voorsteller. Bij volgnummer 77. Onderhoud van riolen), wijst de heer Staalman op den slechten toe stand van het riool in de Langcsteeg, dat voor de bewoners aldaar zeer hinderlijk is. De Voorz. heeft reeds gelast een onder zoek in te stellen. Dc heer Korver meent, dat particulieren daarvoor dionen te zorgen, omdat de onaangenaamheden voroorzaakt wor den door niet-aansluiting mot het hoofdriool. Bij volgnummer 78. (Onderhoud van vaarten, kaaimuren, enz.), maakt de heer Staalman de opmerking, dat voor de herstelling der steen glooiing f175 is uitgetrokken. Men zou hier aanzienlijk op kunnen bezuinigen, wanneer men die glooiing liet begroeien. De Voorz. merkt op, dat het niet gemakkelijk is dien raad te volgen, omdat het niet overal groeien wil, zooveel doenlijk ontziet men evenwel de planten. Volgnummer 86. (Jaarwedden van de agen ten van politie) geeft de heer Staalman aan leiding er op aan te dringen, dat ook deze personen verzekerd worden tegen invaliditeit en informeert naar de kosten daarvan. De heer Van Neck zegt, dat zij tegen dezelfde premie verzekerd kunnen worden als de werk lieden van den reinigingsdienst en dat dit jaarlijks de gemeente op een uitgaaf komt van f 135. De heer Korver wijst erop, dat de politieagenten in de termen van pen sioen vallen, hetgeen bij de werklieden niet het geval is. De heer Staalman zegt, dat het pensioen voor jonge menschen gering is en hij daarom een uitkeering bij invaliditeit wen- schelijk acht. De heer Frowein wijst er nog op, dat de weduwen der agenten ook pensioen ontvangen, en men deze zaak alleen kan regelen in verband met de pensioenver ordening. De heer Staalman ziet in, dat een nadere regeling er bij behoort en gaat voor- loopig niet verder op de zaak in. Volgnummer 92b. (Onderhoud der hooistekers- gereedsahappen). Verschillende leden verklaren zich voor het weder aanstellen van hooiste- kers; in de 8" sectie wil men f20 beschik baar stellen voor het aanschaften van liooi- stekersgereedschappen. B. en W. kunnen met het aanschaften van deze gereedschappen medegaan. De heer Terra betoogt, dat het nuttig is voor Koegras en voordcelig voor de gemeente een paar hooistekers tegen f50 a f 60 aan te stellen. De heer Korver zegt, omdat de hooistekers zoo weinig diensten presteerden, zijn zy afgeschaft; hij acht het daarom beter gereedschappen beschikbaar te stellen, dan beambten daarmede te belasten. De heer Terra bestrijdt het gezegde van den heer Korver en zegt, dat de hooistekers gewoonlyk een paar malen per jaar bij de boeren in Koegras de rondto deden. Hy acht ze zeer nuttig en doet daarom bet voorstel f 50 uit te trekken voor belooning van 2 hooi stekers. De heer Frowein vindt, dat het ligt op den weg van den hoor Van Forcest, die een adres heeft ingediend. De heer Staalman wil den opperhrandmeester er mede belasten en deze 2 a 3 maal per jaar oen inspectiereis laten maken. De lieer Ver faille verdedigt het voorstel van den heer Terra en acht de kosten zeer gering. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden do heeren Van Neck, Frowein, Bitter, Staalman, Croockewit, Kramer en Korver. Alzoo wordt deze post met f50 verhoogd. Volgnummer 93b. (Onderhoud der lantaarns, enz.). Door enkele leden wordt gevraagd, waar de 6 nieuwe lantaarns zullen worden geplaatst, terwijl op verbetering der verlich ting wordt aangedrongen en op de vervan ging van de nog bestaande pctrolcumlantaarns door gaslantaarns. B. en W. plaatsen die, waar de behoefte het dringondst is. Deleden zijn vrij do punten aan te geven, waar de plaatsing 't meest noodig wordt geacht. Naar de koBtcn der vervanging van dc petroleum- lantaarns door gaslicht zul een onderzoek wor den. De lieer Korver meent, dat geen on derzoek noodig is. De gasfabriek is verplicht op 60 M. afstand der gasleiding een gaslan taarn to plaatsen, wanneer zulks verlangd wordt. De prijs van de 3 petroleumlantaarns bedraagt f 57. De Voorzitter herhaalt, wat in liet rapport is medegedeeld en kan er niets byroegen. Bij volgnummer 98 (Onderhoud der brand spuiten, enz. f 300), vraagt de heer Staalman of dit bedrag niet te hoog is geraamd, want in 1897 is maar f 62.70 uitgegeven. Do Voorzitter zegt, dat dit een post is die moeie- lijk is vast te stellen, omdat deze voor een groot deel van het aantal branden afhanke lijk is. Volgnummer 94. Kosten der Schutterij f 1720). Terwjjl in 1 sectie specificatie van den post bureaukosten wordt verlangd, wordt iu een andere voorgesteld die onkosten met f 100 te verminderen. B. en W. wyzen op de kosten dor schutterig in andere plaat sen, b.v. op Breda, waar die buiten het mu ziekkorps f 2500 bedragen en waar f 1000 aan traktementen bij de schutterij worden uitbetaald, benevens een toelage aan den commandant van f 300. Dc specificatie van de bureaukosten alhier is deze: bureaukosten majoor-commundunt f 85 id. leluit.-kwartiermeester 45 id. commandant le comp. 25 id. id. 2e ,25 id. secretaris v/d. schutters raad ,45 Totaal 225 De heer Staalman kan zich met de speci ficatie der bureaukosten niet vereenigen, want er blijkt volstrekt niet nit, waarvoor die noo dig zijn. Het voorbeeld van Breda acht hij slecht gekozen, want dit is een rijke ge meente en de onze een arme. Hy stelt daar om voor den post met f 225 to verminderen. Uit den post onvoorziene uitgaven kunnen de bureaukosten wel bestreden worden, want er komt op de rekening nog een aparte post voor drukwerken. De Voorzitter acht hot groote overdryving, terwyi de heer Korver in hoofdzaak met den heer Staalman mede- gaat. In stemming gebracht, wordt het voor- stol om de post schutterij met f 225 tc ver minderen, aangenomen met 10 tegen 8 stem men. Vóór stemden de heeren van Ede, Seven huijsen, Frowein, Staalman, Kramer, dc Wit, Korver, Terra, Dito en Krynen. Volgnummer 98. (Kosten wegens het opha len van haardtuch en vuilnis 14211). In do 2e sectie werd in overweging gegeven de gemeentereiniging aan particulieren te ver pachten. B. en W. meenen dit ten sterkste te moeten ontraden. De heer Korver liondt een pleidooi voor exploitatie van dezen tak van dieDSl door particulieren, omdat deze goedkooper is. Bijzondere personen zijn bij don verkoop van faeculién niot zoo gebonden als do gemeente. De heer Frowein wyst er op, dat de uitgaven jaarlijks hooger wor den. Gaarne zag hij, dat bij een volgende begrooting het advies van de Commissie van Bystand overgelegd werd, zoodat men niet op het oordeel van een ondergeschikt ambtenaar behoeft af te gaan. Do heer Staalman is ook, om «le meerdere voordeden, voor parti culiere exploitatie. Op het verlangen van don hoer Frowein zal do Voorzitter aan dc Commissie van Bystand het verzoek over brengen, om deze zaak nader te onderzoeken en verslag nit te brengen. Bij volgnummer 101. (Jaarwedde der onder wijzers) komen 2 adressen een van de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers en een van mej. A. Wijn in behandeling. De lieer Frowein brengt in *t midden, dat de Bond van Ned. Ondorw. steeds op ver betering der jaarwedden aandringt, omdat de laatste regeling niet afdoende is geweest. Zoo'n belangryke zaak eischt een oplossing,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 5