KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. VALENTINE. No. 2689. Woensdag 23 November 1898. 28ete Jaargang. Bureau: Zuidatraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 8L Ataonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/* id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat an Zuidatraat. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. lilt het Buitenland. De Fransche Ministerraad heeft besloten, dat de behandeling van Dreyfus op het Duivelseiland eene wyziging zal ondergaan. Het zal den gevangene vergund worden, van *8 morgens 8 tot 11 en van 'a namiddags 2 tot 5 uren, zich te bewegen op het gedeelte van het eiland, grenzende aan do plek, waar hy gedurende 4 jaar is gevangen gehouden. Omtrent de verhouding van Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt gemeld, dat, indien Spanje weldra geen be vredigend antwoord geeft op de Amerikaan- sche nota, de afgevaardigden der Vereenigde Staten in de vredes-commissie hunne Spaan- sche collega's een ultimatum zullen stellen. De vijandelijkheden zouden dan onmiddellijk hervat en ingeleid worden door een militaire bezetting der PhilHppyneu. De Amerikuan- sche Ministerraad heeft, naar men verzekert, besloten, in geen geval voorstellen, die eene scheidsrechterlijke tusschenkomst bedoelen, te aanvaarden. Men vermoedt, dat de Spaan- sche Regeering zich, daartoe gedwongen, wel by de door Amerika gestelde voorwaarden, betreffende de Philippynsche eilanden zal neêrleggen. Nog wordt door de dagbladen in onderschei dene landen van Europa druk gesproken over de aanstaande ontwapening3-conferentie, waar toe de Keizer van Rusland voor eenigen tyd het initiatief heeft genomen. Vry algemeen wordt de meening uitgesproken, dat deze samenkomst van gedelegeerden der regeeringen slechts een voorbereidend karakter zal dragen. Bindende besluiten zullen er niet worden ge nomen. Het werk-program der Conferentie zal door de Russische Regeering worden op gemaakt, nadat zij andere mogendheden zal hebben gehoord. Het doel zal zjjn, den goe den wil en het onderling vertrouwen der mogendheden te versterken't oorlogsgevaar in Europa en de zucht naar veroveringen in andere werelddeelen te doen afnemen. Als grondslagen zullen worden aangenomen de aardrijkskundige toestand, de uitgebreidheid van het gebied, de dichtheid der bevolking en de graad van voorspoed der verschillende deelnemende landen. Men verzekert zelfs, dat de gedelegeerden de legers en vloten van alle vertegenwoordigde laaden, hunne kolo niale legers, hunne vestingen, de beschikking over de troepen en hun krygsmaterieel te be spreken zullen krijgen. Of er op die wyze wel veel zal komen vua den door velen ge koesterde wenschen en verlangens naar een toestand van .vrede op aarde' de tyd zal het leeren. Maar recht helder is het uitzicht waarlyk nog niet. Te Parys is dezer dagea een prent in 't licht verschenen, en ook reeds naar Neder land verzonden, waarop de geschiedenis van .Een onschuldig veroordeelde' in 16 tafe- reelen is afgebeeld. Het laatste tafereel stelt voor de eere-herstelling van Dreyfus, waarby een generaal voor het front der troepen hem het eerekruis op de borst bevestigt, terwyl een engel boven hem zweeft en zyn kepi in de hand houdt. Chakir-Pacha, die tot dusver als Turksch gouverneur van het eiland Kreta heeft gefun geerd, moest dezer dagen, nadat de Turksche troepen waren vertrokken, mede scheiden van het land, waar hij, namens zijn Souverein, de lakens had uitgegeven. Hij had weinig lust, om zoo met de kous op 't hoofd aftetrekken, en weigerde beslist om heentegaan, bewerende, dat de Regeering des Sulians hem daartoe geene bevelen had gegeven. Nu werd hy door den sterken arm aan boord van een torpedoboot gebracht en zoo was de laatste levende herinnering aan de Turksche heerschappij van het eiland verdwenen. Tot verzending van het nog aanwezige oorlogsmateriöel zyn Turksche transportschepen naar de Soeda-baai gezonden, en inmiddels wappert allerwege de eigen vlag van Kreta, dat nu van het gehate dwangjuk is bevryd. Deze bevrydingwerd, inzonderheid in de hoofdstad Kanea, met geestdrift gevierd de winkels werden, als op een feestdag, ge sloten gehouden, en in de kerken werd een Te Deum gezongen. De Grieksche bisschop zond gebedea voor het welzyn der Europeesche mogendheden ten hemel. Er wordt verzekerd dat door de regeeringen van Frankryk, Italië, Rusland en Engeland, bij wyze van voorschot, door ieder minstens 1 millioen francs beschik baar zal worden gesteld, opdat het eiland aanvankelijk aan zyne verplichtingen zal kun nen voldoeD. Prins George zal wel eerlang zyn intocht doen op het eiland, waar hem door de Kretenzers eene feestelyke ontvangst zal worden bereid. De Prins is van Weenen naar Athene gereisd, waar hij door zijne fa milie en door de autoriteiten by aankomst werd verwelkomd, en waar de aldaar aanwe zige Kretcnsers hem met veel warmte begroet ten. Men verwacht, dat binnen enkele dagen 's Prinsen benoeming door de vier Europeesche mogendheden aan den Koning vun Grieken land officiëel zal worden medegedeeld. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 22 November 1898. Kamer van Koophandel. De uitslag der stemming voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op 18 Nov. 11., is als volgt: Wit stembriefje gekozen de heeren J. Beth- lehem met 41 en G. Buhse met 86 stemmen. Herstemming tusschen de heersn W. C. J. ten Harmsen met 19 en W. C. van Breda met 15 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren J. Graaff 11, R. Maalsteed 7, Th. Esselaar 5, J. F. Philips 5, Ph. L. Vrieslander 4, W. H. Burgers en H. Wyker 3 stemmen en één stem verkregen de heeren F. H. de Goey, B. Weyens, J. P. Sweering en A. L. Beek. Totaal uitgebracht 54volstrekte meerder- hein 28 stemmen. Blauw stembriefje, totaal geldige stemmen 55. Hiervan verkregen de heeren W. H. Burgers 22, Ph. L Vrieslander 13, B. Weyens 6, W. C. van Breda 3, H. Wijker 2, F. van Twisk Pz. 2, R. Maalsteed 2 stemmen en de lieeron C. J. Verhey, H. J. van Dale, S. M. de Jong, H. Riesselman en D. Heilberg ieder èèn stem. Herstemming tnsschen de heoran W. H. Burgers met 22 en Ph. L. Vrieslander 13 stemmen. Met groot genoegen woonden we Vrydag- avond 1.1. in Tivoli alhier, de 2e jaarlfjksche Voordracht-Oefening bij van de muziekschool, die onder directie van den heer A. J. Leewens gehouden wordt. De leerlingen van genoemde school legden proeven af van hunne bekwaam heden en vorderingen in piano- en orgelspel. Zoowel pasbeginnenden als meergevorderden gaven blijken, dat zy met vrucht het onderwys hadden gevolgd, en menig nummer werd har telijk geapplaudiseerd. Uit den aard der zaak vermelden wy geen namen van de meest uit blinkende leerlingen, evenmin noemen wy de titels van de best uitgevoerde stukken. De koorklasse gaf ook eenige zangnummers ten beste de stukken werden aardig gezongen en deden den directeur eer aan. Jammer, dat deze klasse niet talryker was, de vocale muziek zou dan ook zeker beter tot haar recht zyn gekomen. Dit neemt niet weg, dat de talryke genoodigden dankbaar waren voor hetgeaotene, en wy in onze overtuiging gesterkt werden, dat aan de muziekschool van den heer Leewens degelyk onderwys gegeven en een goede metho de gevolgd wordt. Met gerustheid kunnen wy daarom ouders, die een muzikale opleiding voor hunne kinderen verlangen, genoemde school aanbevelen. In de vorige week is te Hilversum de volgende salarisregeling voor onderwijzers vastgesteld 1. Onderwijzers met de gewone onderwij zersakte f500 f 650verhooging f25 per jaar. 2. Onderwyzers met onderwijzersacte en één of meer laalacten f 550 f 700verhoo- ging f 25 per jaar. 3. Onderwyzers met hoofdacte f 850 j f 1000; verhooging f100 om de 2 jaar. 4. Met verplichte hoofdacte f1000 f1400; verhooging f100 om de 2 jaar. 5. Voor het onderwys geven in vreemde talen wordt f100 f300 gegeven. De Heldersche onderwyzers zullen wel de opmerking maken, wat een groot verschil te Hilversum en hier! MAR NE-BEGR00TING 1899. Aan het verslag nopens het afdeelings- onderzoek der Tweede Kamer van hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegrooting voor 't volgende jaar, ontleenen wij het volgende Eenige leden merkten op, dat met de zware offers, die voor onze Marine worden gebracht, nagenoeg niets is bereikt, daar hot materieel onzer zeemacht nog steeds in onvoldoenden toestand verkeert. Er werd aangedrongen op het vaststellen van den werkkring onzer Marine, zoowel voor de Koloniën als hier te lande, daar er anders geen waarborg beBtaat, dat aan het stelselloos aanschaffen een einde komt. Men verlangde, dat de Regeering de diensten, die de Zeemacht met betrekking tot koloniën en moederland zal hebben te toonen, zoo scherp mogelyk zal aanwyzen. Vóór het opnieuw op stapel zetten van mate rieel, werd verlangd een beredeneerd plan voor de verdere reconstructie der oorlogsvloot, rustende op een uitgewerkt stelsel van ver dediging. Vooral werd er op gewezen, dat men, rekenende op oen jaarlijksch bedrag van f 4.200.U00 als maximum voor aanbouw, eerst in 1905 gereed zal zyn met 's Ministers stelsel, terwyl reeds in 1892 aan het gepant serde materieel alle strydwaarde werd ont zegd. Sommige leden zouden, alvorens gelden toetestaan voor een tweede pantserschip, willen afwachten hoe de eersteling van dit type in het gebruik zal blyken te voldoen. De voorstanders van het kruisertype meenden in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog steun te vinden voor hunne opvatting. Bij de be spreking van de wyze van aanbouw, werd het verlangen geopenbaard naar een onderzoek omtrent de bouwkosten op buitenlandsche werven, ten einde daarmede rekening te houden. Aanbouw van torpedobooten en mede- deeling van de uitkomsten der gehouden proeftochten werden gewensoht. Niet voor de eerste maal werd er de aandacht op geves tigd, dat de >Valk" ongeschikt is voor de vaart en voor tochten der Koninklijke familie. Ministers aandacht werd gevestigd op het groote verloop by het personeel der Marine en op den ongunstigeu toestand van hel personeel in Indië. Algemeen verklaarde men zich voor het zoo ruim mogelyk toekennen van Zondagsrust, 't Jenevor-verbruik kwam ter sprake, en men deed de vraag: wat de Minister thans meent te zullen doen. Ver- eeniging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van defensie werd ook nu ter sprake gebracht en vond zoowel bestrijding als verdediging. Er werd inlichting gevraagd naar 't over leg met den Minister van Koloniën, omtrent de herziening der verhoogde zeetractementen en soldyen en omtrent do gedwongen non- actieviteit van officieren, waarbij o. a. ook eene voortgezette opleiding ter sprake kwam. Bevreemding wekte het, dat de timmerman aan boord zelf moet voorzien in hot door hem te gebruiken gereedschap. Een toelage daar voor werd billjjk geacht. Hoogere raming der kosten van het korps Mariniers (f 409.000 tegen f 340.000 in 1898) deed de vraag naar de oorzaak er van ryzen. Men vroeg ook, of er geen reden bestaat, om een meer actief optreden van de officieren der Mariniers aan boord der schepen te bevorderen. Regeling by de wet van hel militair onderwys by de zeemacht werd wenschelyk geacht, en ver langd werd naar mededeeling der leerplannen voor het Kon. Instituut der Marine, met op gaaf der financiëele gevolgen. Opnieuw werd opgekomen tegen den eisch, dat tot toelating aan het vergelijkend examen voor de oplei ding van adsp. administrateur der Zeemacht het bezit van het einddiploma H. B. School met 5jarigen cursus vereischt wordt. De eerste stap des Ministers tot invoering van den stoomloodsdienst werd gewaardeerd, schoon de raming (f 160.000) voor een stoomloods- vaartuig nogal hoog werd gevonden. Naar de herziening der militaire pensioenwetten by de Zeemacht werd gevraagd. Men wenschte, dat o.a. mindere militairen, bijv. reeds na 12 jaren dienst afgekeurd wordende, in 't genot van 't halve pensioen gesteld zonden worden. Men keurde het af, dat ziekten en gebreken, die veelal 't gevolg zyn van 't verbef in de tro pen, by afmattenden dienst verkregen, geen aanspraak geven op pensioen in dit geval behoorden zij als in den dienst verkregen, recht op pensioen te verschaffen. Men vroeg of er reeds een onderzoek is ingesteld naar de vorming van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officieren. Aan eene nota, die door den heer Staal man aan het afdeelingsverslag der Tweede Kamer werd toegevoegd, ontleenen wy de volgende bijzonderheden. Het ontslag nemen door vele schepelingen wordt in deze nota toegeschreven aan de weinig verstandige wyze, waarop vele officieren tegen de manschappen optreden, aan hunne bejegening uit de hoogte, aan het opleggen van straffen op eene wyze, die afkeer van den dienst teweeg brengt. Verder worden de straffen met inhonding der soldy afgekeurd, althans zouden zy slechts toe gepast moeten worden op jongere schepelingen. Er wordt opgekomen tegen Zondags-inspectie aan boord der schepen on aan het Kon. Insti tuut der Marine, 't Gemis van Zondagsrust voor de muzikanten by de Marine, inzonder heid voorkomende in den zomer, wordt afge keurd. Voor de 108 leerlingen op 's Rijkswerf te Willemsoord wordt vakopleiding gevraagd, en belooning naar y ver en bekwaamheid voor alle werklieden op Ryks werven, zoowel leer lingen als knechts. De wenschelijkheid wordt aangetoond, dat, afgescheiden van hun leeftyd, aan de werklieden, die het verdienen, het maximumloon wordt toegekend, iets wat voor hen, ook met het oog op hun pensioen, van 't grootste belang is. Op de onregelmatigheid by de verhooging van soldyen dor Marine wordt gewezen. Öp de timmerlieden wordt attent gemaakt, als in 't afd. verslag. Ge vraagd wordt waarom konstabels niet tot het examen worden toegelaten, waardoor zy van hunne theor. en pract kennis konden doen blyken. De heer S. geeft verder in overweging 1. ban bekwame stokers, die by de invoering der nieuwe bepalingen boven den gestelden leeftyd waren (35 jaar), alsnog den sergeants- graad te verleenen 2. by meerdere bekwaam heid buitengewone belooningen toe te kennen S. stokers in aanmerking te doen komen voor den graad van sergeant-majoor. Eindelijk wordt voorgesteld den schepelingen gratia- verpleging te doen genieten in alle hospitalen, behalve als de ziekte ia ontstaan door ontucht en drankgebruiken om aan de sergeants der Mariniers en de oppassers aan het Kon. Instituut voor de Marine vermindering van diensturen te geven. De Zuiderzeevisschere klagen zeer over den last en de Bchade, welke de vele zee honden hun aandoen, nu de tyd voor de haringvisscherij is aangebroken. Menigmaal ziet men troepen zeehonden in de nabij heid der (staande) reepnetten, om de ha ring er uit te nalen. Op onderscheiden plaatsen worden die netten dan gehavend. Zoo moest dezer dagen een visscher den geheelen dag boeten in de gedeeltelijk ver nielde netten, waarin hy de overblijfselen van ongeveer 70 haringen gevonden had. Dicht by Urk, op >de Staart" (een zand bank), vindt men eene waro kolonie van zeehonden, welke van daar om het eiland op roof uitgaan. Bekend is het hoe vraat zuchtig deze dieren zynmen zegt, dat een zeehond per dag 5 K.G, visch veror beren kan. Slechts zelden gebeurt het, dat iemand jacht op die lastige dieren maakt. De opbrengst loont niet de moeite en den tyd aan deze vangst besteed en zoo doende kunnen zy ongehinderd voorttelen, zoolang van hoogerhand gsen maatregelen ter be stryding van deze plaag genomen worden. De justitie te Amsterdam heeft thans na gerechtelijke schouwing verlof gegeven tot begraving van het lyk van den adjunct-opzichter van 's rijks wa terstaat M. te N., te Ransdorp. Het on derzoek wordt voortgezet. Zooals wy reeds meldden, is de man han gende gevonden in den kelder zijner wo ning, met wonden in het gelaat. Men moldt ons: Op de ljjnen der H. IJ. Spoorw. Mij. komen in de laatste dagen verschillende grootere en kleinere diefstallen van goe deren voor. Zoo wordt er nu vermist voor een waarde van f 100 aan goederen, uit Almeloo aan iemand te Haarlem toege zonden. Een man en vrouw te Koewacht verkochten hun varkentje. De vrouw stak een hiervoor ontvangen bankbiljet van f 25 tusschen haar kleeren, ging de koe eten geven en daarna 't geld willende wegslui ten, kon zij, hoe ook gezocht werd. ner gens het biljet vinden. Vermoedelijk is het briefje tusschen het voer van de koe ge komen en hseft dit beest de f 25 van de menschen, die hard voor bun brood wer ken, opgegeten. Uit Renesse wordt aan de »Midd. Ct." gemeld, dat een roeiboot vol mosselzaad is omgeslagen. Drie man uit Ouddorp ver dronken, de schipper werd gered. Men schryft uit Dockum Met de visschery in onze twee visschers- dorpen Wierum en Moddergat is het ook dit najaar niet rooskleurig gesteld. In vroegere jaren werd er in den herfst veel schelvisch gevangen, welke vangst het meeste geld aanbracht Het vorige jaar was die vangst zoo goed als niets en ook dit jaar ia tot nu toe nog geen schelvisch aan den dyk gebracht. De vangst van een weinig rog en schol kan dit verlies niet goedmaken. Het algemeen armbestuur van West-Dongeradeel zal dezen winter dan ook wel moeten bijspringen. Voor verliefden Een inktfabrikant, ergens nit de Rijn provinciën, heeft door een annonce in enkele dagbladen de verliefdheid van jonge harten door ultra-practische raadgevingen eenvoudig geprofaneerd. Hij brengt een inkt in den handel, genoemd naar de be kende Grieksche toovenares Circa", die na achtweken langzamerhand van het papier opdroogt en door geen enkel chemisch middel weer zichtbaar gemaakt kan wor den en dezen inkt recommandeert hy voor verliefden Is dit geen gevaarlijke aanbieding. Een meisje, dat van haar aanbidder de warmste verzekeringen van zyn troaw op papier heeft ontvangen zal als zy hem later aan zyne eeden herinneren wil, onder zyn spottende oogen niets kunnen leggen dan schoon wit papier, als hy tenminste zoo boosaardig is geweest >Circe" te gebruiken. Maar ook voor anderen dan verliefden is deze inkt gevaarlijk. Hoe zal het ge zicht zyn van een schnldeischer, die opzeke- ren dag in zyn bureau op de schuldbeken tenis de onderteekening verdwenen riet. Die »Circe" is inderdaad een boosaardig inktsoortje. Gelukkig is er een wapen tegen dit verraderlijk ondernemen en dat is ae pho- tografie. Wy zouden derhalve allen ver liefde en allen schuldeischers in overweging willen geven voortaan hun minnebrieven en hunne schuldbekentenis eenvoudig te photografeeren. Een minnaar en eeo schuldenaar zullen leeljjk opkijken als, ondanks hun handig plannetje, zy toch overtuigd worden van hunne beloften, al is 't maar op een photografie I De model-vrouw. Wat is natuurlijk niet naar de eischen van de Hilda—van—Suilenbnrgsche—rich ting de eisch voor een model-vrouw, De model-vrouw, is zy te vinden in Weenen, in New-York, in Rome, in Parys Deskundigen beweren dat men daar ver geefs zoeken zal. Parys heeft een aardig model vrouwen, maar hst ware model vindt men er niet. De Parysche dame heeft te korten been en. In New-York io de model-vrouw zeker niet. New-York heeft de vrouw van toekomst, de door allerlei sport en lichaamsoefeningen in model gewijzigde vrouw. Grooter handen, groeter voeten, een omvangrijke buste, het zyn, in vergelijking met de model-vrouw de eigenschappen van de vrouw in New- York. En om 't raden nn maar ineens te staken: van de dames in de hoofdsteden is de dame in Weenen het meest model, 't model zelve vindt ge in Syracnee en op het eiland Sora. Zy dragen laarsje* do. 34 en handschoenen no. 6. Zy zyn lang en slank met een dun middeltje, tamelijk lange beenen en de lengte van haar hoofd, van kin tot en met voorhoofd is juist van de geheele lichaamslengte. Om het vergelijken gemakkelyk te maken hebben wy twee dames nit onze omge ving hare >afmetingen" gevraagd en zie hier wat zy ons mededeelden. Beiden gelden als model-vrouwen Mevrouw A. draagt handschoenen no. 6l/i en laarsjes no. 37. Zy is 1 m. 58 lang. De taille telt 62 cM., de heup- breedte is 107 cM., kuiten 311/» cM., pols 14 cM., voetlengte 24 cM., handlengte 16»/, cM. Mevrouw B. hoogte 1 m. 84, taille 52, heupbreedte 92, kuiten 31, pols 14, voet- lengte 22, handlengte 16'/,. De dames kunnen, naar deze modellen, voor zich zelve >het voldoen aan de eischen" narekenen. Vlsscben met een spiegel. Een Engelschman heeft een middel be dacht om de visschen door een spiegel te verschalken. Hy bevestigt aau den hen gel achter het aas een spiegel, xoodat de eene visch verbeeldt dat een andere er op komt aanschieten en zich haast hem vóór te zyn. Tijdstippen vso verzending der Brievenmalen. Nssr Oost-IndM: f. scapoit Ti* Rotterdam p. Holt. mail Ti* Gtau*. p Holl. mail Tia ManailU. p. Fraateh* mail ria Mancille EogeLcht mail ria BriadUi mi AtjaK «a de Oostkust Tin Somatra p. Duitech* mail Tia Napel». Nssr Guysns (Suriname): DatnmfrrUr 1fjdit Al***. port-bezorg. WaaLahPnatk. U Not. ito 18 D.c. 7.'»*T. 22 Nor. 7.—'.av. 29 1 S.a 16 Dec. 7.'aav. U Her. 'SSMT. «tka. V,^. i-'sM. U De*. 9.—mor. p. mail sver Engeland p. mail ria 8t. Naam Nssr OurtQao, Bonaire Tia Amitardam Ti* Soatharopt Tia Li ti rpeol Nssr SL Martin, SL p. mail over Xagelaad p. IMDMt V p. mail tU Soatharnpton IONov.1 7.- T- 7 Daa. 7.- in Aruba: IONOT.I 7.- MNar.l T.-W. Marine en Leger. Door den hser J. M. Ente van Gils, Is luit. der mariniers, officier-instructeur aan hst Koninklijk Instituut voor de Marine", is eea verkje in het licht gegeven: .Het Geweer Mod./95 en zyne Munitie*. Met dit geweer is land- en roem acht be wapend. Dit werkje zal zonder twyfcl succes hebben, omdat 't voor onderofficieren, korpo raals en manschappen geheel voldoet aan eea lang gevoelde behoefte, doordat liet groot aantal afbeeldingen tnsschen den tekst, het studeeren vergemakkelijkt en de beechryviaf geheel aansluit b(j de reglementen. De prijs is uiterst laag gesteld, zoodat het onder ieders bereik kan komen en derhalve een gereeds afname zal vinden. FETTILLUTON 3) Het kwam nu tot een heftig tooneel tns schen moeder en zoon. Kocnraad verklaarde dat Valentine zich met hem verloofd had en hg trachtte zyn moeder duidelijk te rnakea, dat het meisje niet van geringer stand was dan hjj en hun huwelyk in alle opzichten passend mocht heeten, al hield men volstrekt geen rekening met hun woderzydsche ge negenheid. Mevrouw s.chold Valentine uit voor bedelaarster en voor eene slang, die zich aan baar boezem gekoesterd had. Zy stelde zich aan als het slachtoffer van een schande lijk verraad en verklaarde het een schande als een meisje, dat als dienstbode in haar huis verkeerd had, haar schoondochter zou worden. Zulke onverstandige praat maakte Koenraad woedendhy zwoer, dat hij nooit van Valen tine zou afzien. Jelui beiden hebt dan van my niets te wachten dan myn vloek. Als je met haar trouwt, zet jy noch zy hier ooit weer een voet over myn drempel en ik zal wel zorgen dat je na myn dood geen penning krygt, van al myn geld.* Met deze woorden trok mevrouw Rechling zich in haar kamer terug en Koenraad, die den volgenden morgen wegens zaken naar Zeckta terugkeerde, kreeg haar- niet meer te zien. Zy liet hem door Hendri k zeggen, dat zy bleef by 'tgeea zij gezegd had i, dat hy terug, kon komen als hy die bedelaarster uit zjjo hoofd had gezet. Nog denzelfdea avond wae Koenraad naar Wilmersdorf gereden. Hy wilde den heer Zier spreken, zyn dochier ten huwelyk vragen en de verloving bekend maken. Valentine bezwoer hem echter van dit voor nemen af te zien, niet alleen om zya moeder niet tot het uiterste te brengen, maar ook ter wille van haar vader, wiens hartziekte thans zoo verergerd was, dat elke aandoening voor hem noodlottig kon worden. Er bleef den jonkman dus niets over, dan met zyn geliefde den eed van onwankelbare trouw te hernieuwen en te Zeckta den verde ren loop der dingen af te wachten. TWEEDE HOOFDSTUK. De gepensionneerde luitenant Zier woonde reeds sedert jaren te Wilmersdorf, zoowel om de geringe drukte als om het minder dure leven. Van jaar tot jaar breidde zich deie plaats uit, zoodat het eiDdelyk een bolangrjjke voor stad van Berlijn werd overal zag men fraaie villa's, die is de laatste verrezen. Hetkleino tuinmansbuis, waarvan do luitenant drie ka mers in huur had, werd aan beide zjjden be grensd door mooie villa's met schoone bloe mentuinen, zoodat het lieve huisje met zyn kleinen moestuin en boomgaard wel wat onbeduidend voorkwam, al maakte het geen onvriendelijken indruk. Mynheer Zier was reeds vele jaren we duwnaar; zyn vrouw had de geboorte hunner dochter niet lang overleefd. Sedert werd zyn huishouding bestuurd door zyn eenige jaren oudere, nog ongehuwde zuster Constanco, die zyn dochter Valentine met moederlijke zorgvuldigheid opvoedde. Korten tyd, nadat zy tot lidmaat der kerk was aangenomen, had Valentine het vader- ljjk huis verlaten, om zelve haar onderhoud te verdienen als helpster in de huishouding of als gezelschapsjuffer by burgerlijke of adel lijke familiën. Zij wilde haar vader niet lan ger bezwaren tante Constance kon den zieke wel verplegen en bovendien voor de huis houding zorgen. Vader en dochter hielden innig veel van elkanderhet scheiden viel hun zwaar, doch zy brachten dit offer, wegens de dringende omstandigheden, en omdat de oude tante, die beider dankbaarheid wel verdiend had, geen ander onderkomen had kannen viaden. Mynheer Zier was een veelzijdig ontwik keld man, maar in den laatsten tyd was hy knorrig en stoof hy spoedig op. Een hart ziekte, die hy uit een ernstigen aanval van rheumatiek in de gewrichten had gehouden, noodzaakte hem op nog jeugdigen leef tyd tot het verlaten van een loopbaan, die hy met voorliefde gekozen had. Naderhand schreef lijj met veel byval artikelen over oorlogszaken, maar de daaraan verbonden in spanning kon hy niet verdragen, ea daarom had hij ook deze bezigheden laten varen. Zoo leidde de beklagenswaardige man nu een eenzaam, treurig leven. De eenige gast, die hem au on dan kwam opzoeken, was een achterneef van zyn over leden vrouw, die voor eenige maanden uit Amerika was teruggekeerd, waar hy gerui- men tyd gewoond had. z(jn oenige vreugd was zjju dochter, en het deed hom vóór alles goed, zoo deze veor langeren of korteren tyd by hem kwam. Zoo dacht hij ook no, daar «yn dochter voor eenige dagen by hem te logceren was gekomen. Valentine wist, dat haar vaders leven als aan een zyden draad hing, en had hem daarom de waarheid niet dnrven bekennenvoor- loopig had z(j haar toevlucht genomen tot eon leugentje en gezegd, dat zy van me vrouw Rechling acht dagen vr|j had gekre gen. Daarin lag niets onwaarschynlyks, want mevrouw had haar reeds meermalen toege staan eenige dagen by haar vader door te brengen, wanneer zy zelve met haar zoon op reis was. Mynheer Zier zat in de ruime kamer, die als salon, woon- en eetkamer diende, en waarvan de meubelen, ofschoon netjes onder houden, van veeljarigen dienst getuigden. Hy zat in een met leer overtrokken leuning stoel by den haard, die slechts weinig warmte verspreidde, ofschoon bniten een snydende noordoostenwind blies, die ook zyn weg door de kieren van het half vermolmde venster wist te vinden. De luitenant had een lange, magere ge stalte en ingevallen trekken, die vroeger schoon geweest waren en waaruit nu nog veel verstand wae. Op de magere kaken lag een roode kleur, in de gryse oogen flikkerde oen onrustig vuur, dat verried hoe de geest van dezen man nog immer streed tegen de zwakheid van zyn lichaam. Zyn styve ledematen waren gehuld in een gryze kameijapon, een huismutsjo bedekte zyn duDne gryze haren en eon deel van zijn hoog kaal voorhoofd. Kussens en dekens dien den om hom te steunen en te verwarmen. Aan het andere einde van het vertrek sat Valentine. Zy droeg oen gryswollen japon met nanwsl ui lenden halshoe eenvoudig dit kleedingstuk ook was, bet deed de Qjne on- berispelyko figuur van het meisje allerToor- deeligst uitkomen. Zy zat met den rng naar het venster gekeerd, on terwyl de Februari zon nu en dan door de wolken brak, scheen die haar lokken met goudsn vonkjes te be strooien. Valentine hield een fraai gebonden boek in de hand, dat door zyn {nieuwheid aanmer kelijk afstak by de veelgebruikte klassieke en wetenschappelijke werken, dio in de boe kenkast in haar nabyheid stonden. Met baar wcllnidende stem las sij haren vader voor; dit was een der grootste genoegens, die de zieke nog smaken kon, en zyn dochter ver zuimde nimmer, hem dit genoegen te ver sohaften, selfs al kwam zy voor eenige uren. Ook nu dwong zy zich zelve om haar aan- daoht te sohenken aan de lectuur, ofschoon haar hoofd en hart met geheel andere dingen vervuld wazen, en reeds langer dan een unr had zy kaar vader reeds voorgelezen. Thans liet zy echter het boek even zakken, keek naar baar vader, die do oogen ge«loten hield en vroeg vol bezorgdheidSpant het u niet te viel in, lieve vader? Zal ik eenige oogon- blikden wachten?' Hij sloeg de oogen op, en antwoordde met levendiger en krachtiger stem dau men ver- waoht zon hebben *0, neen, neen lees maar verder, als het je tenminste niet vermoeit,' ,0, volstrekt niet, lieve vader,» verzekerde Valentine met een vriendelijken glimlach. ,Ik lees mevrouw Rechling meer dan eens uren lang voor, zonder dat het my inspan ning kost.' Dat sollen me mooie werken sQn, die het arme kind haar voor moet lezen,* dacht de loiteeant, die geen goeden indruk van me vrouw Rechling gekregen had, toen zy eens op oen rytoer eenige oogenblikken aan zyue woning was afgestapt. Doch om die onaan gename gedachten van zich af te werpen, zeide hy Inid.Het is toch wel lief van haar, dat s(j je acht dagen lang aan my gunt wc zullen daar dan ook part(j van trekken, je moet my maar veel voorleren en dan moet je nog eens die mooie stokken van Beetho ven voor my spelen on eenige liederen vaa Mozart en Weber voor my zingen. Ik hoop, dat onze oude rammelkast er niet valsch bH klinkt. H\j wierp een blik op de pianino aan dea wand tegenover hem, waarnaast een oud mu ziekkastje stond. Zoo zag hy de schaduw niet die over het reine voorhoofd vloog, hoorde hy de sucht niet, die aan haar boezem ontvloed. Adolf heeft beloofd van avond bjj ons te komen.' raide zy toen. Van avocd (alweer?' vroeg de luitenant, wiens voorhoofd zich rimpelde. «Die komt hier tegenwoordig byna eiken dag.» Over Valentine's wangen vloog een vluch tig rood. Ik dacht, dat z(jn bezoeken u aan genaam waren, vader. U speelt toch gaarne een partij schaak met hem,' zeide zy. De luitenant haalde de schouders op, mm antwoordde: ,De mensch is een slaaf vaa zyn gewoonteik geef volstrekt niat om Adolf en heb daar myn goede redenen voormaar gedurende den tijd, dat hy in Berlijn ver toeft, is hy mjj tronw komen bezoeken, dat ik byna iets mis als hy 's avonds wegbljjft. Ik dacht echter, dat hjj vandaag reeds hier ge weest wasik dacht zyn stem te hooren» toen ik nog te bed lag.» •Naar ik meen heeft hjj voor tante Con stance een boodschap gedaan, daarvoor is hjj er geweest. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1