Xngozondon. Hier ter plaatse heeft zich een comité gevormd, dat zich ten dool stelt, gelden te verzamelen ten hohoeve der slachtoffers van de stormen in September jl. in onze West- Indische bezittingen, bestaande uit bet bestuur der Korporaals-voreoniging der Mariniers Willem Joseph Baron van Genth", welke welwillend wordt bygostaan door een ocre- commissie, bestaande uit de fi.H. E. ltalider, Luitenant tor zee "2e klasse, J. O. J. liooms- winkel, le luit. der mariniers, G. H. Klasing, 2o luitenant-kwartiermeester der mariniers. Het comité heeft het plan gevormd den 18 en 19 December a.s. 2 coraedie-voorstellingen te geven ten behoeve van bovengenoemde noodlijdenden. Vertrouwende op de weldadig heid onzer stadgenooten, neemt het bovenge noemd comité de vryheid eeno circulaire ter inteekening aan te bieden. Hopende dat de roepstem om hulp uit onzo West-Indische bezittingen door de Ileldcrsche ingezetenen niet ter vergeefsch wordt gehoord en boven genoemd doel finantieel gesteund zal worden. Namens bet Comité. Marine en Leger. Volgens ,Het Vad.« zullen Hr. Ms. pant- serscbepen „Holland', commandant de kapi- tsin ter zee J. J. de Bruyne, Hr. Ms. „Friesland', commandant de kapitein ter zee L. A. H. Lumie, en Hr. Ms. punlsersohip „Piet Hein', commandant de kapitein ter zee J. E. Sickens, in divisie vercenigd onder be vel van de kapitein ter zee J. J. de Bruyne naar Indiö vertrekken. Hr. Ms. „Friesland' zul evenwel vroeger vertrekken en 14 dagen in do Levant vertoeven en de havens Smirna en Beyrouth bezoeken, om zich daarna tc Port-Said met de 2 overige schepen te ver eenigen. Hr. Ms. .Holland" zal voor zyn vertrek naar Indiö nog eerst een proeftocht muken naar de Noordzee. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Prins Alexander", naar Amsterdam, vertrok 2 Dec. van Padang. Het stoomschip .Java", van Amsterdam, pass. 2 Dcc. Dungencss. Het stoomschip Soenda" arriv. 11 Dec. van Batavia to Amsterdam. Hot stoomschip .Koningin Regentes", naar Amsterdam, vertrok 4 Dec. van Port-Said. Het stoomschip „Burgemeester den Tex", naar Batavia, arriv. 4 Dec. te Padang. Het stoomschip „Prins Hendrik", arriv. 4 Dec. van Batavia te Amsterdam. Het Btoomschip „Smeroe" naar Java, arriv. 4 Dec. te Southarapton. Het stoomschip .Oengaran", naar Rotter dam, arriv. 5 Dec. te Marseille. Marktoerichten. Alkmaar, 3 Dec. Aangevoerd 7 paarden, f 70 a 100, 9 koeien cn ossen i 150 a f 180, 0 vette kalv. f a f per p. f 0,- 0.—, 18 nuchtere id. I' 8 a f 16, 287 magen- schapen i 10 a f 20 per p., vette id. f 0 a f vette varkens a ct. per K. G., 72 magere id. f 12.a I 15. bokken en geiten f 2.a f 12.boter per P. 55 a U.60, kipeieren fl.25 a 1.50 per 25 Btuks, eendon dito f 0.de 100 st. 222 biggen f 5.a 7.50, 2 kleine bokjes fl.25 a 2.lammeren f a f - Ezels f a Visscherijberichten. Nieuwodicp, 5 Dec. Aangebracht door kotter Z.K. 33, schipper Jb. de Groot, mei 15 tongen, groote schol, kleine schol en ponen, besomming f 43. 6 Dec. Niets binnen. 359" Staats-Loterij. Trekking van Maandag 5 Dec. 1898. No. 6892 en 6455 ieder 1 1500. No. 17892 i 1000. No. 8367 f 400. No. 15701 f 200. No. 19155, 2325 en 221 ieder f 100. Burgerlijke Stand. gem. Helder. Van 2 tot 5 December. ONDERTROUWDT. J. Kommcrs en A. E. G. Hartsinck. J. T. Campagne en W. A. Hartsinck. J. Bruin en G. Kater. BEVALLEN C. Janssen geb. Roosloot, N. Roodenburg geb. Bruin, d. M. L. Nebbe- ling geb. Gorter, d. C. J. Koller geb. Na gel, d. J. de Haan geb. Bels, d. F. C. Ilarm» geb. Schipper, z. C. A. Folmer geb. Sipkcns, OVERLEDENA E. de Wcy, 56 j. Schendelaar, 7 m. J. Kramer, 21 m. Burgerlijke Stand van Wieringen Gedurende de maand November 1898. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Jacob Lont en Aafje Dove?. GEBOREN Simon, z. v. Herman Darp- korn en Frcdcrika Halfweeg. Jacob, x- Simon LoDt en Anfje Bakker. Pieter, t. Simon Wagemaker cn Wantje Luijt. Maartje, d. v. Dirk Klein cn Grietje Tysen. OVERLEDENGrietje Lont, oud 3 maan den. Jan Poppen, oud 79 jaren, weduwnaai van Tryntje Koorn. Albert Koorn, oud 77 jaren, weduwnaar van Trijntje Botter en van Hccdriktjc Klein. Simon Halfweeg, oud 30 jaren, echtgenoot van Aaltje Muit. Vervolg der berichten. Door den architect Th. Moorman werd Zaterdag in het Café ,dc Valk" opcnbaai aanbesteed: het bouwen van een woonhuis aan- eu verbouwen van het Mantelmagazyn ,de Lelie", Spoorstraat 97a enb. Ingekomen waren 7 inscbryvingen, van de hoeren: Gebrs. van Os, ad 5800 (mot verfwerk), J. Dninker f 5777 (zonder verfwerk), W. do Jong f5700 (met verfwerk), H. Wyker f 5696 (met verf werk) A. Krijnon f 5758 mot- en 5188 zon der verfwerk, Quak cn van Pelt f4692 (zon- dor verfwerk) on D. Mantol, to Enkhuizen, f 4883 (zonder verfwerk). De arme gemeente Helder. In on» vorig nummer deelden we mede, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Staten-Generaal het voorstel heeft gedaan, om deze gemeente te vergun nen den accjjns op het gedistilleerd (ad f 15 per Hectoliter) te blijven heften. Om trent de gronden voor het onveranderd be houd dier heffing vinden we het volgende medegedeeld »D«! fiuancieële toestand dier gemeente is namelijk zeer ongunstig. Wèl ontving zjj over 18118 f 50.000 aan Rjjks-uitkeering. of f 25.800 meer dan volgens de vroegere regeling, maar zy verliest, wegens de wij ziging der personeele belasting op haar 100 opcenten f 15 748. Bovendien is haar be grooting bezwaard met f 5287, wegens rente en aflossing eener leening voor openbare werken en met f 5839 voor hoogere uit gaven ten behoeve van het Lager Onder wijs. Zy is daardoor f1500 achtoruitgegaai en heeft tot dekking reeds den hoofdelyken. omslag met f 1000 verhoogd. Aan nieuwe verhooging is bezwaarlijk te denken. De opcenten op het personeel bedroegen reeds 100, en wegens het gering aantal hoogere inkomens moet de helft van den hoofdelijken omslag worden opgebracht door 3847 per sonen, wier inkomen i" 2000 of minder be draagt. Slechts 187 ingezetenen hebben liooger inkomen.'' In 't belang van deze arme gemeente zal zeker zyn, als de beide Kamers der Sta ten-Generaal welwillend genoeg zyn, om aan deze voordracht hunne goedkeuring te scheuken. Zondagavond kleurde in 't zuiden de lucht zich rood geruchten gingen da delijk- van een groote brand in 't Koegras opperbrandmeester, den heer P. Verhei), toog derwaarts. Het bleek dat het een hooiklamp was van W. Slijkerman gelegen uaby het terrein der Gemeentereiniging. De oorzaak schryft men toe aan onvoor zichtigheid. Gisterennacht is door den visch- kotter ZK 83, schipper J. de Groot, alhier aangebracht de uit 11 man bestaande equipage van het Noorsche barkschip „Jenny", kapitein Johansen, geladen met steenkolen, komende van Shields eu bestemd naar Kopenhagen. ^De „Jenny" werd Zaterdagmorgen om 8 uur in zinkenden staat door de equipage verlaten, N.W. van Texel, 3 injjl op zee. De ZK 33 trof' een uur later de sloep met schipbreukelingen mm en natu ze aan boord op. Des middags 2 uur werd het schip nog drijvende gezien, N N.W. van Texel, land 't zicht. De leerling C. Rab alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de vrijo- en ordeoef'euingen der gymnastiek. Vrijdag jl. werd alhier aan de sergt- maj. der mariniers W. v. d. Putten, 1). L. v. Pè'ursen, s'ergt. der mariniers B. de Boer en de marinier le kl. J. H Vink de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst, voor het front der troep met een toepasselijke aanspraak uitgereikt. Jl. Vrjjdagnvond gaf het Hollandscli Tooueelgezelschap van het PaleÏ9 voor Volks vlijt te Amsterdam, onder bestuur van de heeren Barendse, Verhagen en Portharst, in »Tivoli" een voorstelling. Opgevoerd werd »Een avond vol dwaasheden.4' De iuhoud van dit stuk is, zooals de titel reeds aanduidt, vol dwaasheden, deeene nog grap piger dan de andere, die op geestige en verrassende wijze aaneengeschakeld zijn. De vrijze van vertolking was uitstekend de rollen werden los eu levendig weerge geven. Men moest bij de voorstelling dan ook onophoudelijk lachen Jummer, dat niet meerderen van de gelegenheid, om een goed blijspel te zien, hebben geprofiteerd. Het jure en onstuimige weer was waarschijn- ijk de oorzaak van het geringe aantal bezoekers. Het Variété- en Operelten Gezelschap, onder directie van den heer Henri Ter Hall, gaf Zondagavond iu Tivoli een voorstelling. In groote getale wns hetpubliek opgekomen. Het gezelschap heeft zijn goede reputatie gehandhaafd, want het programma was zoo afwisselend mogelijk en werd ten genoege der bezoekers fliuk afgespeeld. Zuiver en opgewekt werden de aardige chansonetten gezongen vlug en duideljjk vervaardig de de snel teekenaar de goed gelijkende por tretten van de personen, die in het proces Dreyfus voorkomen verrassend waren de goocheltoeren van Professor Humbug en zyn dienaar verdienstelijk en vroolijk was de opvoering van de Operette Cowique Een Vrouwenhater"t en het geheel bijzon der geschikt mu het publiek een vroolijken avond te bezorgen. Werklieden-pensioenen. In de vorige week zyn in de openbare vergaderingen van do Tweede Kamer der Staten-Generaal algemeene beraadslagingen gehouden over de Staatsbegrooting voor 1899. Dagelijks gaf toon, als gcwoonlyk, het Han delsblad een beredeneerd verslag der ge voerde discussiön. Nu had de heer Troelstra by herhaling hot woord gevoerd, om zyne wenschen en verlangens, uitsluitend in 't be lang van den werkmansstand, to openbaren. Naar aanleiding daarvan lazen we in een der bodoelde artikelen: .I)e rechtsgrond, waarop de heer Troelstra de Staatspensioneering als e i s c h (dat is altyd een zeer geliefd woon!) der werklieden houwt, is nog zwakker dan de slapste grond in en om Amsterdam. Maar het fraaiste was zokef het betoog, waarom de arbeiders zelfs geene geringe bijdrage kunnen geven voor besparingen of pensioen. Die weinige centen, zegt de heer Troelstra, welke de werklieden nog van hun loon kunnen overhouden, zyn door hen nuttiger te besteden. Zjj moeten die gebruiken voor de weerstand- kas hunner vakvereeniringen, voor de politieke agitatie, en voor „lectuur",natuurlijk de lectuur van geschriften, die hen op de hoogte moeten brengen met hun eigen grievon, waarmede zy voorheen misschien minder goed vertrouwd waren. Wy mecnen, dut de heer Troelstra becyferde, dat een werkman voor een en ander meer dan f 1.per week noo- dig zon bobben. Toen wy dit zoo boorden, herinnerden we ons, hoe in de Staats-Commissie voor de pensioen-verzekering de opmerking is gemaakt, dat een werkman, die van zyn 18de tot zyn 25ste jaar wekelijks f 1. spaart, zioh daarvan op zyn 60ste jaar een penBioou kan verzekeren van 5 6 gulden in do week. Zon oen jeugdig werkman zoo dachten wy in onzen eenvoud daaraan niet meer hebben dun aan weerstandskas, politieke agitatie en socialistische lectuur? Er wordt, ook in do Kamer, nogal eens ge sproken van het geven van steenen voor brood. Geven de socialistische agitators den werklieden niet papier en opwinding voor pensioen? Het zal al heel lang duren, alvorens do heer Troelstra den werkman op zyn 60ste jaar aan een Staatspensioen van f6.per week geholpen heeft, of liorer; (dat is een totale onmogelijkheid. Zon hot daarom in elk geval niet verstandig zijn, wanneer de afge vaardigde van 'Tictjerkstenidrei, die meent de werklieden zoo goed tc kennen, die zich een eer maakt de leider te zyn eencr arbeids party, die zoo gaarne uit baar naam spreekt, maar toch eigenlek zyn eigen stokpaardjes rydt zou die afgevaardigde nu in geschrifte eu redevoeringen tot dat gedeelte van het arbeidersvolk, 't welk zoo gaarne naar hom luistert, zijn menschen niet aan 't verstand kunnen brengen, dat zy althans in de eerste jaren van bun jeugdig wcrkmausbeeUuin beter doen te sparen, dan hun geld te goven voor weerstandkassen, politieke agitatie en socia listische lectuur? Ons dunkt daar zonden èn de werkman èn de geheelc maatschappij wél by varen. Op die wyze deed de lieer Troelstra een nuttig werk-. Onlzc.tende brand op de Ueerengrucht te Amsterdam. Zondagmorgen om kwartier over zessen werd de brandweer gealarmeerd voor een hevigen brand ontstaan iu perceel 424 aan de Heerengracjjt bij de Leidsch est. raat. Hoe hjj ontstaan is, zal waarschijnlijk nooit met zekerheid bekend worden, aangezien, helaasde drie bewoners van het perceel de slachtoffers van den brand zijn gewor den. In het benedenhuis bevond zich de kap perswinkel van den heer Willem C. Selle, terwijl het overige gedeelte van het huis door hem en zijn vrouw werd bewoond met den heer C. J. A. Reael, die op de eerste verdieping zijn kamer had. Deze was de eigenaar van den sigarenwinkel in de Leid- schestraal no. 1, terwjjl hjj bovendien was oud-kapitein der d.d. schutterij. De brand is waarschijnlijk ontstaan op de tweede verdieping in de slaapkamer van het echtpaar Selle, anderen mecnen dat hij in den winkel ontstond nog an deren spreken van een gasontploffing in het sous-terrein, omdat ook de vloer van den winkel doorgebrand iseen nader on-- derzoek zal dit moeten aantoonen. Nog een andere lezing is, dat de brand ontstaan kan zijn op de kamer des heeren lleael. Deze was volgens getuigenis van' de knechts in de aangrenzende banketbak-, kerij, die den geheelen nacht aan het werk waren geweest, eerst vroeg in den ochtend thuis gekomen Dit staat vast dat de brand dadelijk een {frooten omvang nam en het vuur zich ungs de eenige trap, die het ingebouwde buis had, dadelijk naar de bovenverdieping verspreidde. De bewoners, door rook en vlammen uit hun slaap gewekt, konden niet meer de trap ut. De heer Selle sprong uit het raam der tweede verdieping op' straat, doch kwam op zijn hoofd op de steenen terecht. Hij werd door burgers binnengebracht hjj den banketbakker Coer- ten, duarnaast, en in den winkel gelegd. Doch de ongelukkige was zoodanig neer gekomen dat zijn schedel geheel verplet terd was en hjj reeds stervende was, toen hjj door de politie per raderbaar naar het Gasthuis werd gebracht. Daar aangekomen kon men niet anders dan den dood con- stateeren. De ongelukkige was slecht 24 jaar oud en in Februari jl. gehuwd met de 22-jarige Johanna Cornelia Zabel. Inmiddels werd de ter plaatse gekomen brandweer gemeld, dat er nog meer raen- schen in het huis waren, maar zoo fel sloegen de vlammen uit, dat het onmo gelijk was het huis binnen te treden. Toen het blusschingswerk zóó ver gevorderd was, dat zulks mogelijk was, vond men op de derde verdieping de vreeselijk ver brande lyken van de echtgenoote des heeren Selle en van den heer lleael. Zij hebben willen trachten den zolder te bereiken om te pogen langs de dakgoot te ontsnappen, doch dit is hun niet meer mogen gelukken. Waarschijnlijk zijn zij door den dikken rook bewusteloos geworden en toen verbrand. Het huis wus zeer ongelukkig ingericht; het is geheel ingebouwd en heeft geen achteruitgang. Boven het souterrein be vindt zich de kapperswinkel, dan volgt non entre-sol, dat als kantoortje dienst deeddaarna de kamer des heeren Reael, dan die van het echtpaar Selledaarboven weer een kamer en dan de zolder. Een ongelukkig gebouw dus voor de brand weer, omdat het slechts aan een kant wus binnen te dringen. Men vond de vrouw des heeren Selle liggende in haar kamer, den heer Reael op diezelfde ver dieping bij het trapportaal. In de kamer des heeren Reael vond men later bij het raam nog het Ijjk van zijn hond; het arme dier, waarop de eigenaar te recht steeds zoo trotsch was, was door den rook goatikt. liet huis van den kapper is zoodanig uitgebrand, dat een bezoek er van levens gevaarlijk zou zijn. Wy hadden echter ge legenheid het perceel van den heer Coerteu door te wandelen. Brandschade is hier weiuig te bespeuren. Alleen de zolder verdieping is uitgebrand, maar het water heeft hier het verwoestingswerk voort gezet. De bakkery is geheel ondergeloopen, hier staat een paar voet water. Overigens drupt door alle plufonds het gore, gele water. Kleedeu en bedden, alles heeft zich volge zogen met het smerige, drassige vocht. Door den verbranden wand op zolder, kan men een blik werpen op de bovenste ver dieping van het uitgebrande huis op de Heerengracht. 't Is eeu St. Nicolaas, die den heer Coer teu lang zal heugen De twee verbrande slachtoffers werden door politie naar het afdeelingsbureau aan den Singel gebracht, en later verzegeld vervoerd naar hetschouwlokaal in het Wil- helmina-Gasthuis* Er werd beweerd dat er nog een vierde slachtoffer was, de kappersbediende, doch gelukkig is dit niet het geval geweest. Deze bediende, de 20-jarige H. A. Ver hoeven, had den Zondag bij zijn ouders te Haarlem doorgebracht. Aangezien hij in opdracht had dezen ochtend vroeg klanten van zyn patroon aan huis te gaan scheren, was hij met den tweeden trein uit Haarlem vertrokken en toen hij op de Heerengraoht kwam, stond het huis in vlammen. Hij vernum daar, dat zijn patroon uit het raam was gesprongen, doch meende dat de vrouw en de lieer Reael gered waren. Hij is toen de familie Zabel in de Kerkstraat gaan waarschuwen, doch aangezien deze reeds wisten welk ongeluk den hoer Selle was overkomen, meende hij goed te doen de klanten te gaau scheren en begaf zich daar toe allereerst naar een heer in de Sarpha- tistraat. Inmiddels zocht de brandweer, toen zy het vuur meester was, overal naar den vermisten kappersbediende, maar vond na tuurlijk diens lijk niet. Alles helderde zich op, toen later de jonge Verhoeven weder op de plaats des onheils terugkeerde en eerst toen vernam hjj den geheelen omvang van het afgespeelde drama. Zyn bed op de bovenste verdieping heeft riet door het vuur geleden. Had hij er ech ter dezen nacht in gelegen, vermoedelijk zou hij door den rook gestikt zijn. De deelneming van het publiek was na tuurlijk groot; de geheele stad was spoedig vol van dit droevig onheil, men sprak ner gens anders over eu de menigte, die den gatischeu dag aan den overkant der gracht en op de brug aan het Koningsplein naar het uitgebrande huis stond te kjjken, was vol deernis voor de slachtoffers, maar bo venal voor de bejaarde moeders des heeren Selle en van den heer Reael. De dubbele moord te Hage. De getuigenverhooren en verklaringen der doctoren zijn gisteren afgeloopen en heeft dc sub. officier het volgende requi- sito r uitgebracht. Requisitoir. Het bloedige drama in den avond vau 5 Juni, aldus ving Z.E.Achtb. aan, heeft groote ontsteltenis te weeg gebracht, niet alleen in ons laad, maar zelfs over de grenzeu, waar bet in woord eu beeld werd weergegeven. Terecht wekte het groote ontsteltenis, dat twee beschaafde vrouwen in het centrum der beshaving door een beschaafd uian werden afgemaakt. Er werd, en terecht, op een gestreng onderzoek der justitie aangedrongen. Met gestrengheid is dit onderzoek aangevangen, doch bij al het geen het O. M. tegen dezen bekl. zal aanvoeren zal het ook veel verzachtende omstandigheden aau- voereu voer dezen ongelukkigeu bekl., ongelukkig wegens zjjn verleden, wegens zyn misdaad, wegens zijn toekomst. Wut de feiten betreft, volgens het oor deel der deskundigen staat het vast dat de dood van beide vrouwen het gevolg is geweest van de schoten door bekl. op haar gelostj ul mogen er ten aanzien van mevrouw Veiner bij-omstandigheden zijn geweest. Daarna gaat liet O. M. over tot het bespreken der vraag, of het opzet bij beklaagde bestond om te dooden. Uit de aanwezigheid van liet wapen blijkt dit nietevenmin uit de uitlatingen van bekl. Uit de verklaringen van de deskundigen hebben wij uitvoerige inlichtingen gebild l omtrent deu geestestoestand van dezen ongelukkige, die voorbeschikt was voor een zenuwlijder. Hy behoorde tot de gedegenereerden en nu mogen de des kundigen twisten over de herediteit, hier hebben wjj een tastbaar feit. In den breede releveert spreker het ge heele leven van beklaagde zooals wij dat in de vorige dagen uit de getuigenver klaringen hebben vernomen. Uit al die verklaringen bleek, dat de geestestoestand van beklaagde steeds verstoord was. Hij kwam altijd in verzet tegen zyn meerderen. Er liep, gelijk de generaal van Zyll de Jong verklaarde, een roode draad van ver zet door. En dat hij geprikkeld werd door tegenwerking van zyn chefs, soms ten onrechte blijkt hieruit, dat de krijgs raad hem twee of drie malen in het ge lijk stelde. Uit Indië alhier teruggekeerd begon zijn zenuwgestel te kalmeeren. De spiegel van het huweljjksgeluk bleef onbeslagen tot zich een derde in zijn huwelijk mengde. Toch had bekl. weerstand moeten bieden aan zijne zondige neigingen voor mevr. Meijer en aan de helsche machinatiën van die vrouw. Door dit niet te doen zal by de gevolgen moeten dragen van zyn eigen daad en moeten bedenken, dat de gevolgen daarvan hem met wiskundige zekerheid zouden treffen. >Van de dooden niets dan goed« maar toch mag het O. M. hier niet zwjjgen over een vrouw die niets te gemeen, niets te laag, niets te afschuwelijk heeft ge vonden om haar doel te bereiken om de vrouw te bezitten van dezen beklaagde, een vrouw, die, naar haar naam gevraagd, moet antwoordenmjjn naaui is legio. Hoe de attractie vau bekl. voor mevrouw Mejjer is te verklaren Het O. M. weet er het antwoord niet op le geven Spreker heeft heide vrouwen na liaar dood gezien. Mevrouw Mejjer was een vrouw van 50 jaren, aan wie niets aantrekkelijks was mevrouw Vemer een jonge frissche vrouw van 29 jaren. "Vervolgens gaat het O. M. uitvoerig de verhouding na tusschen bekl. en mevrouw Meijer Die vrouw zag, dat de vogel haar ont glipte eu zij deed een afschuwelijken greep, een belofte die hier niet herhaald wordt, om bekl. weer aan zich te binden. Hoe het te verklaren is dat mevrouw Venn genoegen nam met de verhouding tusschen mevrouw Meijer en haar manhoe zy steeds hartelijker werd tegenover die vrouw, het is een niet op te lossen raadsel. Er moet hier gedacht worden aan een enorme suggestie, die zich zoowel op be klaagde als op diens echtgenoote heeft doen gevoelen. Hjj, beklaagde, geraakte daaronder door zijn sexueel' prikkelbaar gestelzij zat als een vlieg in een net, dat steeds dichter en dichter werd ge trokken. Van alles werd partij getrokken om te stoken tusschen de beide echtge- nooten. Steeds werden door mevrouw Meyer scènes uitgelokt tusschen de echtgenooten. Eindelijk was het zoover gekomen, dat mevrouw Vemer op een avond vluchtte, omdat zy mishandeld zoude zjjn, waarvan intusschen niets is gebleken. Mijnheer Holtz heeft getracht eene verzoening tot stand te brengen, maar steeds verzette mevrouw Mejjer zich daartegen. En toen dit bleek te gelukken, speelde mevr. Meijer haar hoogste matador uit, door aan getuige Hotz te vragenZoudt ge denken, dat Vemer, wanneer ik mijn geld meenam, met mij naar Brussel zou gaan. Met verachting heeft get. Hotz zich toen van die vrouw afgewend, die niets ontzag om haar doel te bereiken. De verzoening kwam niettemin tot stand, doch slechts voor korten tjjd Op een avond vond hjj zyn vrouw verdwenen met mede neming van geld en goed. Toen werd de toestand voor dezen prikkelbaren beklaagde onduldbaar, en nog onduldbaarder door de speldenprikken, neen, dolksteken, hem door die heide vrouwen toegebracht. Tot her stel van zijn zenuwgestel ging hjj eenigen tijd naar Schotland. Spreker schetste voorts de verhouding van mevr. Mejjer tot bekl. in bijzonder heden. Wat zyn oordeel betreft over de toerekenbaarheid, komt spr. tot de conclusie, dat bekl. strafschuldig toerekenbaar is, overeenkomstig de conclusie der doctoren de Jong en Le Rfttte. Óndanks bekl's. zenuwleven, wil het O. M niet, dat de rechtbank zich zal laten leiden door ziekelijke beschouwingen. Waar bekl. recht bad, liet hjj hem dat wedervaren, maar dit neemt niet weg, dat bekl. had een vrijen wil, getuige zjjti toe- geveu aan den hartstocht, dc oorzaak van alles. Hij pleegde doodslag op een vrouw, die zijn ziel pijnigde, maar <>ok op ziju door hem vernederde en gehate vrouw. Dat zijn geen waanvoorstellingen, maar dit is het plegen van een daad in moedwilligen hartstocht. Wij hebben hier eenerzjjds een twee voudige misdaad, aan de andere zijde bekl's. ziekelijk zenuwgestel en de folteringen, die hjj te verduren had van beide vrouwen. Maar dan weegt het eerste het zwaaiste. Spr. vordert schuldig-verklaring aan doodslag, twee malen gepleegd en veroor- deèling tot een gevangenisstraf van 10 jaren De verdediger vau beklaagde mr. J. Limburg, betwist, ook op gezag der docto ren, toerekenbaarheidbjj beklaagde en eisckt ontslag van rechtsvervolging (De uit spraak is bepaald op 19 Dec. a. s.) Rij kspustxpaai bank. Gedurende de maand Oct. 1898 zijn ingelegd eu terugbetaald de navolgende bedragen Inlagen2,818,803.20 Ter ugbetalingeo (waar onder 16,932.72Vi wegens aankoop van in schrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrij ving) 2,478,717.84 Meer ingelegd dan te rugbetaald f 340,085.36 Aan het einde der maand Sept. 1898 was ten name van de ver schillende inleggers in geschreven »66,701,020.591/j pro- Zoodat liet tegoed op uit0. Oct. 1898 bedroeg ƒ67.101,105.951/! In den loop der maand zijn 7805 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 2742 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 681,197 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Oct. is voor een bedrag vau bfl,954,88 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 402 inleggers aangekocht. (>St.-Ct."j In November zijn bij het Koloniaal Werfdepot voor den Inlandsche dienst aangenomen 127 personen, waarvan 88 Nederlanders. Van de verschillende korpsen vau het leger hier te lande werden overgenomen 19 onderofficieren en minderen zoodat de totale werving 146 bedroeg. Aan hen werd aan handgeld uitbetaald 27.660. Naar Oost-Indiö vertrokken die maand 3 detachementen, onder geleide van 9 of ficieren, ter sterkte van 10 onderofficieren en 160 minderen van verschillende natio naliteiten en wel133 Nederlanders, 17 Duitschers, 15 Belgen, 2 Zwitsers en 3 Luxemburgers. Meting van binnenvaartuig* De toetreding van ons land ternationale regeling betreffende van binnenvaartuigen werd in d< gen- der Tweede Kamer vrij alg< gejuicht. Gevraagd werd inti uit de betrekkelijke overeenkoi moeielykheden zullen ontstaan vinciën, gemeenten en andere lichamen, wat betreft de heffing van liggelden. Men wenschte dat in het Vooruitzicht van de wijziging van de Nederlandsche meetwijs voor de Nederlandsche schepen de inter nationale meting zou gelden voor de hef fing van scheepvaartrechten hier te lande en vroeg ook of het niet wenschelijk is de kosten der meting voor Rijksreke ning te nemen. Het gebeurt menigmaal dat erwten boonen, linzen, enz. door het koken niet gaar willen worden. Als middel daar tegen gebruikt men gewoonljjk een weinig soda (koolzure 'potasch), maar de spijs krijgt daardoor een flauwen, onaangenamen smaak. Het is veel beter, in plaats van soda, een weinig suiker te gebruiken. Peulvruchten met suiker gekookt en daarna behoorlijk met zout gekruid, worden goed gaar, en krijgen een lekkeren smaak. Kachels zonder afvoer! Dr. D. Snoeck Heukemans waarschuwt iu het Vaderland" nog eens tegen het ge bruik van kachels zonder afvoerbuizen. Een verbrandingstoestel zonder afvoer verbruikt zuurstof en geeft daarvoor in de plaats in de kamer, waterdamp en koolzuur (welk laatste een vergif is), het bederft de lucht, die men inademt (nota bene nog wel dikwijls bjj voorkeur iu een slaapkamer!) Hoe lang zal het nog duren eer de vrees voor bedorven lucht even groot zal zijn als die voor bedorven visch of bedorven eieren Allerongelukkigst is in dit opzicht de in vloed van de wet op de personeele belasting die de stookgelegenheden zonder afvoer vnj laat en zoodoende de menschen voor de keus stelt tusschen beurs en gezondheid. Een avonturier. Men meldt uit Harlingen aan de >N. R. Ct." Het gebeurt meermalen, dat sloeper- lieden met hnn vaartuig de zee opgaan, om te zien of zich iets wil opdoen, waar uit voordeel is te behalen. Zoo was ook vóór eenigen tjjd onze stadgenoot C. P. uitgegaan, en daar het soort avonturiers, waartoe hy behoort, gewoon zyn flink te proviandeeren tegen alle eventualiteiten, verwondert men zich er niet over, wanneer ze dagen afwezig bljjven. Maar dituiaal bleef P. wel wat lang uithjj was al vier weken afwezig, en daarom besloot de familie eens naur hem uit te kjjken, en was de proviand op, ïoodat hjj zich met gevangeu visclijes moest voeden. Geluk kig werd hjj uit zijne benarde positie gered. Luitenant Ilobson, den held vau de »Merrimac", heeft men 10.000 dollars aan geboden voor een serie lezingen over zijn heldendaad. De bescheiden Amerikaan heeft dit aanbod van de hand gewezen met de te prijzen zelf-critiseerende mededeeling, dat vóór het zinken van de >Merrimac" zjjn leziugen waarschjjnlük geen 50 cents waarde badden en dat hij ter verbetering van zjjn liuancieele positie meent, niet het recht te hebben, een daad te exploiteeren, die hem zijn plicht als officier gebood. Eeu speeldoos voor ile.n keizer van China. De firma II. M. Emanuel te Portsea (Engeland) heeft voor eenigen tjjd een zeldzaam kunststuk voor den keizer van China vervaardigd. Het bestaat uit een groote orchestrion-speeldoos met alle mo derne verbeteringen van dit instrument. Zjj bezit aclit walsen, waarvan elk acht melodieën speelt. Veertig daarvan zijn bui- tenlandsche, de overige vier en twintig Chineesche muziekstukken. De gezamenlijke stukken werden door deu keizer zélf uit een groot aantal melodieën, hem door een Eugelsche dame voorgespeeld, gekozen. De westersche melodieën zijn alle uit oude opera's genomen, behalve de liedoren »Chin, Chin Chinaman" en »The Goldfish" uit de operette >De Geisha". Het op het deksel bevestigde programma is iu de Chi neesche taal opgesteld en de speeldoos zelf staat in een »Clrippendale" kast met ingelegd rozen- en satijnhout. Zoo wordt het sprookje van Andersen bewaarheid van de nachtegalen-speeldoos en den zieken keizer van China Een bevoorrechte beer. Toen koningin Victoria, op het kasteel van Balmoral verbljjf houdende, eenigen tijd geleden met haar kleinkinderen, zoontjes vau den prins van Battenburg, uitreed, ontmoette zij onderweg een berenleider. Op verzoek der kinderen liet ze stilhouden en den beer eenige dansen uitvoeren, waar voor ze den eigenaar een pond sterling, wilde ter hand stellen. Doch deze weigerde dit aan te nemen en ver/.ocht alleen de gunst een schrijven te mogen ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat zijn beer voor de koningin van Engeland had ge danst. Door dit verzoek geraakte de ko ningin niet weinig' in verlegenheid. Hoe kon ze voor een dier zulk een verklaring afgeven, zonder in strijd te komen met de etiquette, meende zy. Doch de kleine prins Henry wist er raad op. Er was immers te Rome wel een paard tot consul uitgeroe pen De kleine vleier wist het zoover te brengen, dat zjjn grootmoeder zeide»Wel- nu, als je mij den naam van den keizer kunt noemen, die deze dwaasheid heeft begaan, zal ik je zin doen." Zonder zich lang te bedenken riep de prins: »Galigula Denzelfden avond nog ontving de beren leider een schrijven namens de koningin, waarin vermeld stond, dat zijn beer ge danst had voor >H. M. de koningin van Groot-Brittannië en Ierland, keizerin van Indië." Een geschenk voor Menelik van Abessinlë. Eenige rijke grondbezitters van Engeland zjjn voornemens een groote jacht te orga- niseeren in A bessinië, met toestemming van den negus, Menelik. Als bljjk van erkente lijkheid zullen ze den vorst hjj die gelegen heid een prachtig tafelstuk ten geschenke geven van massief goud. Het bestaat uil een reusachtig wingerblad, gedragen doof eenige zittende hazen en ander Engelsch wild. Het geheel moet een waai- kunstwerk zijn. Ook een middel van beMaan! Een zonderling middel van bestaan houdt de stad Fargo in Zuid-Dakota er op na. De stad telt een groot aantal hotels en pensions, waar jaarlijks vele gasten komen logeoren, niet om de schoonheden der stad of om die harer omgeving, doch om dat de eclitscheidiug er zoo gemakkelijk gaatHet eenige, wat hier geeischt wordt, is dat uien 3 maanden in de stad heeft gewoond. Wel zyn er in den laatsten tjjd stemmen opgegaan om het geheele schandaal af te schaffen, doch het grootste deel der bewoners is er te veel door gebaat, dan dat men aan de eischen der moraliteit zou toegeven. Vlucht van een stoomschip. Te Cork werd onlangs beslag gelegd op een groot stoomschip, de »Briadene" van New-Castle, kapitein Johnston, bela den met graan, wegens een schuld van 630 pond sterling (f7560). Het stoomschip lag toen juist in het dok. Zooals de ge woonte is in dergelijke gevallen, werd er een groot papier aan de voormast gespij kerd, waarop de reden van inbeslagname was vermeld. Eenigen tijd daarna kwam de kapitein aan boord en gaf bevel tot vertrekken, om zooals hjj zeide. na'ar de ligplaats van het schip te varen. De ge rechtsdienaar zond in allerijl een boodschap naar den voorzitter van het hof van Ad miraliteit, doch op hetzelfde oogenblik was een loods aan boord gekomen, en steven de het vaartuig het dok uit. Natuurlijk zorgde de kapitein, dat de loods genoemd biljet op den mast niet in 't oog kreeg. Het schip geraakte echter na eenigen tjjd aan den grond en moest eerst hoog tjj afwachten om verder te kunnen gaan. Doch juist, toen er een vaartuig met de politie aankwam, om den kapitein te be velen terug te keeren, was het schip vlot geraakt en nu begon er een ware jacht tusschen de twee schepen. Verscheidene menschen hadden zich op de oevers ver zameld om het schouwspel te volgen, waar- bjj weldra bleek dat de »Briadene" de vlugste was, zoodat zjj weldra in volle zee kwam, waar de vervolging werd.gestaakt. UIT INDIË. Het Hilitair Tehuis te Makamr. Een succes dat de beste verwachtingen overtreft, heeft het Militair Tehuis te Ma- kassar. Vooral Janmaat en zijn onderoffi cieren dweepen met deze uitstekende gele genheid, waar zij zoo gezellig onder elkaar kunnen zjjn. Dc Jantjes behoeven nu niet meer als wilden in het rond te loopen, wauneer zjj gaan passagieren, waardoor zjj allereerst zette men koers naar de ballast- WÊKfÊBfÊ plaats Grint, en daar vond men werkeljjk I dikwerf uit verveling maar een pot van den den zwerveling. Zyne schuit was in het bekenden volkskanker gaan drinken, om zich wier geraakt en kou heen nog woêrook te verzetten, welk verzetje dan dikvryls da

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2