KLEINE COURANT 1 JANUARI 1899. 't Vliegend Blaadje Welkomstgroet voor HelderTexel en Wieringen. VALENTINE. Ho. 2694. Zaterdag 10 December 1898. 26ete Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 81. ADormement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l2ys. id.voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuid«traat. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHf.l DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 3 m. Onderg. t 8 u. 44 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Nieuwe Maan. Woensdag 14 Donderdag 15 Vrydag 16 Zaterdag 17 We verzoeken onzen lezers die, volgens gewoonte, een aan Familie, Vrienden ol" Besriiiistisrers in ons blad willen plaatsen, beleefde lijk daarvan tüdig' opa-ave te willen doen. DE UITGEVERS. Vit het Buitenland. By voortduring ia to Parijs dc aandacht gevestigd op de behandeling der Dreyfus-zaak door het Hof van Cassatie aldaar. Achter eenvolgens zijn vyf elkaar opvolgende Minis ters van Oorlog gehoord, en 't spreekt van zelve, dat zoowel tegen- als voorstanders der herziening van 't proces daarop in groote mate hunne aandacht hebben gevestigd. Be weerd wordt, dat de getuigenissen dier vyf heeren blyk geven van eene soort Babylonische ideeën-verwarring. Men maakt er het vijftal ex-excellenties een ernstig verwijt van, dat zy vooraf niet onderling zijn overeen gekomen, wat zy tegenover het Hof van Cassatie zou den verklaren. Merkwaardig wordt het ge noemd, dat de afgelegde verklaringen heele- maal niet kloppen, ofschoon de als getuigen gehoorden zich hoofd voor hoofd overtuigd meenen van de schuld van Dreyfus. De aan gevoerde bewyzen bleken weinig ineer dan verdenkingen, onderstellingen en vermoedens te zyn, en verschillende punton van het ma teriaal, door de gewezen Ministers aangevoerd, tot steun van hun beweren, zyn blijkbaar onderling in lynrechte tegenspraak. Zonder te groote overdrijving kan dus gezegd wor den, dat de meening van elk der heeren voor zich, wordt tegengesproken door de vier anderen. De bevolking van Frankrijk is in 1897 met 108.000 personen toegenomen, wat echter geen gevolg is van eene vermeerdering van het aantal geboorten, maar wel van eene vermindering van het aantal sterfgevallen. De spoedige beëindiging der sansensprekin- gen van de Spaanscb-Amerikaansche vredes- commissie te Pariys werd dezer dagen door het gunstig verloop van eene der vergaderin gen in uitzicht gesteld. Onmiddellyk daarop volgde het bericht, dat de President der Ver- eenigdc Staten bij de opening der winterzitting van het Congres te Washington belangryko mededeelingen heeft doen verstrekken. In her innering werd gebracht de aanleiding tot den met Spanje gevoerden oorlog, om daarna op de voornaamste feiten uit den gevoerden ktyg te wyzen. Medegedeeld werd verder, dat do ontruiming van Cuba door de Spanjaarden niet voor den 1 Januari a. s. geëindigd zal zyn, terwyl de regecringivorm en de toekomst der nieawe bezittingen eerst later zullen wor den besproken. Intusschen blyft het militair bestuar voort bestaan. Aangedrongen werd op nauwe, we- derxydsche handelsbetrekkingen met de Cuba- nen door hen bytestaan in het vormen van eene onafhankelijke regeering. De zitting van den Duitschen Rijksdag werd in den loop dezer week plechtig geopend. Tal van hooggeplaatste personen waren in de ver gaderzaal bijeen, om deze opening bijtewonen. De Keizer, die er volstrekt niet vermoeid uit zag, hield eene troonrede, die in de Duitsche bladen kolommen druks beslaat. Toch wordt, ondanks de breedsprakigheid van den hoogen spreker, volgens sommigen nog wel het een en ander gemist, dat men zeker verwacht had vermeld te zien. Zoo o. a, de herziening der militaire rechts pleging en de door den Rijkskanselier gedane belofte betreffende het recht van vereenigen en vergaderen. Groote ruimte wordt in de Troonrede gelaten aan de bespreking der bui- tenlandsche aangelegenheden. De Keizer van Rusland wordt daarin .myn dierbare vriend" genoemd de Keizer van Oostenrijk heet „rayn trouwe bondgenoot". Den voorstanders van 't behoud van den vrede zal het ongetwijfeld genoegen doen, uit 's Keizers toespraak te vernemen, dat het streven der Duitsche staat kunde gericht is op het behoud van don wereldvrede. Zoo erg gaat het by ons hier in Nederland nog niet toe, zal men zeggen bij 't vernemen van het hier volgende bericht. Op de Kunst en Ambachtsschool te Aix (Frankrijk) zijn, tengevolge van het wegzenden van twee leer lingen, de leerlingen van het tweede leerjaar in opstand gekomen. Zij sloegen alles stuk, wat onder hun bereik kwam. De burgerlijke overheid kon de orde niet herstellen, ook de gendarmes slaagden daarin niet. Ten slotte joegen 150 soldaten de muiters niteen. De school is door militairen bezet en de regeering heeft gelast, dat alle leerlingen van het tweede studiejaar subiet ontslagen zullen worden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 December 1898. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Helder en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand November 1898: Ingelegdf 23158,84 Terugbetaald f 28675,27. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8494. Door de Herv. gemeente te Kuinre is toezegging van beroep gedaan aan den weleerw. br. J. M. Lammers, cand. alhier. Naar wij vernemen heeft de heer G. Dahne, die eenige jaren geleden hier twee populaire natuurkundige voordrachten heeft gehouden vergezeld van fraaie proe ven, het voornemen over eenigen tijd weer alhier twee avonden op te treden. Als onderwerp voor de eerste voordracht heeft hij gekozen het verband tusschen licht en electriciteit, wisselstroomen van hooge spanning, electrische trillingen, electrische stralen en de telegraphie zonder verbin dingsdraad. Den tweeden avond zal hjj de spectraalanalyse, in 't bijzonder die der hemellichamen, behandelen. De afdeeling Helder van den Bond van Oud-Onderofficieren had Dinsdag 11. ter eere van den goeden Sint den kinderen harer leden en donateurs een feest bereid. In feestgewaad getooid, met van blijdschap stralende gezichten waren een 250 kinderen des namiddags te 6 uren in de groote zaal van >Tivoli" vereenigd. Weldra klonk lustig het gezang der kleinen, daarna marcheer den zij met tamboer en pijper voorop, op gewekt door de zalen van »Tivoli", vervolgens keken zij, nu en dan door tee kenen van bewondering afgebroken, belang stellend naar de vertooning van de toover- lantaarnmaar de vreugde steeg ten top toen Sint Nicolaas in eigen persoon in vol ornaat te paard gezeten en vergezeld van zyn zwarten knecht de zaal binnen kwam. Hoe vroolijk klonk het nuSint-Ni- colaas is jarig" en »Zie de maan schijnt door de hoornen". De goede heilige" sprak daarop de kinderen vriendelijk toe en spoorde hen aan, zich steeds goed te gedragen. Toen hij even daarna, op het tooneel ge zeten, al de kleinen, één voor één, bij zich liet komen, tooverde hij vele dankbare ge zichten, door hen op specnlaas, taai-taai, bruidsuikers, enz. te onthalen. Na afloop daarvan vertrok Sint Nicolaas, maar den kinderen wachtte nog een verrassing. Een tombola werd er gehouden en ieder ontving een prijsje. Hiermede was het kinderfeest geëindigd. De Voorzitter .der afd., de heer H. C. Omans, bracht nu een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden dit feest te doen gelukken. De leden met hunne dames zetten evenwel het feest nog eenigen tijd door en vermaakten zich met zang en dans. De uitslag der herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het kies district Deventer is Uitgebracht 4870 geldige stemmen, gekozen jhr. mr. W. H. de Beaufort (libmet 2889 stemmen. De heer J. van Loenen Martinet (rad) had 1981 stemmen. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer I. S. Groen erkend en toegelaten als consulair agent van België te IJmuiden. Het volgende vermakelijke tooneeltje gebeurde Maandagavond op het uur der verrassingen op een plein in Den Haag. Bij een der bewoners wordt een pak voor de deur gelegd, gebeld en daarop ver dwijnen in de duisternis twee meisjes, die zich in de buurt bedekt opstellen. De bewoner opent zelf de deur, ziet het pak ket en geeft daartegen zulk een formida- belen schop, dat de inhoud, zijnde boter letters, uit het papier in brokstukken over het plein vliegt. Welwillende straatjon gens zyn onmiddellijk bij de hand en wer pen zich gretig op de lekkernij, maar ook de jonge dames schieten toe en met hen de verraste bewoner, die zijn vergissing bemerkt heeft. Tableau(D.) Men meldt uit Amsterdam Dinsdagavond omstreeks 8 uur heeft een lSjarige stoker, zekere Gerrit van Beek, geboren te Maastricht, uit minnenijd een revolverschot gelost op een 16jarig meisje, Cornelia Bartel, dienende bij eene familie in het het Oosterpark, met welk meisje hij vroeger had verkeerd. De moord aanslag werd gepleegd terwyl zij met een nieuwen vrijer stond te praten. Het schot trof haar in den mond. Vervolgens richtte de jongeling zijn wapen op den mede minnaar, doch miste zijn doel, en schoot zich zeiven daarna door de hersenen. Het meisje is naar het O. L. Vrouwe gasthuis gebracht en daar verbonden. Hare wonde was van weinig beteekenis, zoodat zij '8 avonds laat weer naar huis kon gaan. Van Beek zelf bleef op de plaats dood. Wel werd hij nog door dr. Schreve en dr. Stephan onderzocht, maar de genees- heeren hadden slechts den dood te con- stateeren. Zyn lijk is naar het Binnen gasthuis gebracht. We ontsnappen den dood zeven keer per week! „Het leven is vol gevaren dat weten we nu allemaal wel. Maar wat zeer wei nigen van ons weten is dat wij allen, zelfs de sterksten, de gezondsten, de flink- sten, eens in de vier-enrtwintig uur gaan over wat een knappe Fransche dokter noemde „een ware brug des doods". Dit oogenblik komt by den gewonen mensch ongeveer tusschen twee en drie uur in den vroegen morgen. Verondersteld, men gaat om elf uur naar bed en slaapt weldra in. De eene minuut na de andere gaat onze physieke persoonlijkheid, vier uren lang, onbeheerd door haar gewonen bewaker, de hersenen, haar gang. Het leven blijft, zooals men weet, in ons door de langzame vertering van het voedsel. Gedurende den slaap eten we echter niet; ons hart klopt bovendien langzamer en ons geheele inwendige samenstel gelijkt op een onbeheerde machine. Tegen dat fatale derde uur van den morgen staat de machine zoo goed als stil. Wat redt ons? Het is dit. Bij een gezond lichaam ver oorzaakt het komen van dat oogenblik een schok, welke ons onbewust noodzaakt armen en beenen uit te strekken, ons om te keeren of een diepen zucht te slaken. Hierdoor wordt het hart weer aan den gang gebracht. De dokters weten wel dat dit uur het gevaarlijkste van het geheele etmaal is en dat zij dan de meeste pa tiënten verliezen." (Aldus vertelt de Amst. Ct.) Maandagmiddag had in de Kalkoen straat te 's-Gravenhage tusschen eenige mannen een verwoede vechtpartij plaats. Een agent van politie, die de vechtenden wilde scheiden, werd door een van hen aangevallen eneen oor afgebeten. De stoomvaart-Maatschappij „Neder land" heeft aan de Nederlaudsche Scheeps- bouw-maatschappy opgedragen den bouw van groote stoomschepen, elk van 5200 ton inhoud, voor goederenvervoer. Zij zul len de namen dragen van „Flores" en „Timor" en aan het einde van het vol gende jaar worden afgeleverd. Zoowel de Staats-, als de Hollandsche Spoorwegmaatschappij brengen 3de klasse- waggons in dienst, welke voorzien zyn van waterclosets en van trijpen glasran- den aan de portieren, waardoor het hin derlijk rammelen voorkomen wordt. Ook in de verwarming van de rijtuigen wordt beter voorziendeze kan door de reizigers zelve geregeld worden. De wagens zyn en worden vervaardigd door de firma Beijnes te Haarlem. Voor zee- en visscherlieden. Op Woensdag 21 dezer zal in den Hol- landschen Schouwburg te Amsterdam eene uitvoering worden gegeven, waarvan de netto opbrengst zal strekken tenvoordeele der »Nederlandsche Vereeniging ten behoeve yan zee- en visscherlieden van elke nati onaliteit." Tot medewerking aan deze uit voering hebben zich, onder begunstiging van den vice-admiraat C. ten Bosch, ver bonden circa 50 onderofficieren der Koninkl. Nederlandsche Marine. Het programma voor dezen avond is èn door de verscheidenheid, die het biedt en door veler belangrijke me dewerking, zeer uitlokkend, 't Belooft een mooien avond voor een mooi doel. Uit de Tweede Kamer. Nadat de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1899 waren ge ëindigd, werd overgegaan tot de behande ling der onderscheidene hoofdstukken. Hoofdstuk ffl (Buitenlandsche Zaken) gaf stof tot breedvoerige bespreking, waarbij inzonderheid de aandacht viel op de be lemmeringen, die door buitenlandsche re geeringen (van België en Duitschland) aan den vee-invoer werden in den weg gelegd. De disenssiën werden besloten door de aanneming dezer begrooting met 55 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Kols, van der Zwaag, Troelstra en Staalman. Uit Zaandam schrijft men >Eene quaestie, welke zich meer heeft voorgedaan en hier en daar zelfs als wet wordt aangenomen namelyk dat de ar beiders met het verrichten van werkzaam heden op eigen grondgebied behooren te blijven ontstond Maandag ook aan de Hembrug, by de lossing van steenkolen uit het Engelsche stoomschip »Garay",ten behoeve van de Marineinrichtingen aldaar. »Dit schip zou gelost worden door ge mengde ploegen van Zaandamsche en Am- sterdamsche werklieden. By hunue komst konden 24 Zaandammers aan het werk gaan, terwijl 32 beweerden daarvoor den vorigen dag aangenomen te zyn. Het ge schil daarover werd echter op den ach tergrond gedrongen door den eisch der Zaandammers, dat geen enkele Amster dammer aan het werk zou deelnemen, waaraan ten slotte werd voldaan. Alleen de vier stortbazen, die het bed voor de kolen in de loodsen bereidden, bleven. Hoewel de houding tusschen de beide partyen zeer gespannen was, bleef de orde toch bewaard, dank zy de aanwezigheid en het optreden van den inspecteur van politie, vergezeld van zes agenten en den majoor der Rijksveldwaclit. »Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Zaandammers bij hun optreden zich heb ben laten leiden door de gedachte, dat ook zy te Amsterdam steeds, zelfs bij het kleinste getal, geweerd worden." Wat is er in den mensch? Deze vraag, onlangs door de Débats ge steld, is door een Duitscher als volgt be antwoord De voornaamste bestanddeelen van een mensch van gemiddeld gewicht van 68 K. G. worden in gelyke evenredigheid te ruggevonden in het wit en het geel van 1200 kippeneieren. In gasvormigen toestand gebracht zou de mensch 91 kub. meter gas opleveren en genoeg waterstofgas om een ballon van 70 K. G. draagkracht mede te vullen In normalen toestand bevat het inenschelijk lichaam genoeg yzer om er zeven groote spijkers van te bereiden, ge noeg vet voor ö'/j K. G. kaarsen, genoeg koolstof voor 65 gros potlooden en genoeg phosphor om 820,000 lucifers van koppen te voorzien. Bij deze ingrediënten komen verder nog twintig theelepeltjes zout, 50 stukjes suiker en 42 liter water. Brand. In het Eschendal bij Sonneberg brandde eergisternacht de boerdery van den heer Krantwnrst tot den grond af. Zeven per sonen, in den ouderdom van 8 tot 27 jaren, ondergeschikten zoowel als verwanten van den eigenaar, kwamen in de vlammen om. Slechts zijn vrouw en drie kinderen werden gered. By een brand in het dorpje Labbeck nabij Keulen (Kreits Moers) verbrandden vier kinderen. Het vuur was ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-IndIS: Verzandingiweg Datumder ter poit-kezorg. Tjjdat d ieet. auzl.aliPoatk. p. zeepoat ria Amaterdam p. zeepoat via Rotterdam p. Holl. mail via Genua. p Holl. mail via Maraeilla. p. Erantcha mail via Mzraeille p. Eageltche mail via Brindiii Naar Atjeh en de Oostkoit van Sumatra p. Duitaeh* mail vis Napelt. 9 en 23 Dec. 16 aa 80 20 18 en 27 18 en 30 2» eiken Vrijdag. 12 Dec. 7 - 'atv. 7.'aav. 7.— 'eav. S.'anam. 7-—'aav. 9.— mor. 9,'a mor. 9.— 'a mor. Naar Guyana (Suriname) p. zeepoat via Auaterdim 114es 31 De*. I 7.'aar. p. mail oTer Engeland 12 en 26 7.'aar. p. mail via St. Naiaire 7 Jan.) 7.— 'aar. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. zeepoat via Amaterdam Ilieatl Deo. I 7.'aar. p. mail via Soathaapton 19 I.aam Naar St. Martin, St. Euatatiua en Saba p. mail over Engeland 112 en 26 Dec. 7.'**v IFIEl TTIXjXJIBTCXN 8) •Een beroerte Ik bad het reeds lang ver wacht en eerlyk gezegd ik heb er naar verlangd,* vervolgde de dokter, terwyl hy de snikkende Valentine de hand drukje. ,Ja, ik verlangde er Daar,' herhaalde hy met na druk. »De arme man heeft lang en «waar geleden en dht lyden zou nog veel erger ge worden zyn, als een plotselinge, pijnlooze dood hem niot verlast had." •Maar de dood is hier veroorzaakt door schrik, door hevige aandoening," zei Valen tine. »U heeft ons daar altyd voor gewaar schuwd.* Dat was myn plicht als geneesheer, of schoon ik eigenlijk niets beters kon wenschen voor hem. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de beroerte is opgekomen zonder eenige aanleiding van buiten.' ,Dat zegt o slechts om mij gerust to stel len,» sprak het meisje. „U weet wel, dat dit niet zoo is en dat weet ik ook maar al te goed. Een heftige gemoedsaandoening heeft hem gedood, en ik ben er de oorzaak van.' Heor na eens, hoe dit kind zichzelve kwelt,» zei tante Constanee, terwyl zy haar tranen droogde. Wat kondt ge er aandoen, dat die ruwe boozc vrouw hier kwam en zich zoo aanstelde?' ,Ik had aan myn vader moeten denkenen alles met haar in stilte moeten afmaken,' ant woordde Valentine, wie een rilling door de leden voer. »Ik had moeten bedenken, dat hy zoo dicht by was.» Geef toch niet toe aan zulke gedachten," vermaande de dokter. „By vele menschen, en byzonder by vronwen, bestaat een neiging om, als ze door een ongeluk getroffen worden, de verantwoordelijkheid daarvoor op zichzelve te schuiven en zich verwijten te doen, en daarbij toont men dan een scherpzinnigheid, die een betere zaak waardig is. Maar u, juf frouw Valentine, houd ik voor te gezond om zulk eeu ziekelyke neiging te koesteren.' •Gezond gezond!' kermde Valentine, terwijl zij krampachtig de handen wrong. „O, als u eens wist, als u eens wist.' Haar geheele lichaam trildo, groote tranen biggelden langzaam over haar bleekc wan gen. ,ïk zal het bewys van overlijden schrij ven,' zei de dokter opstaande. „Kan ik nog van dienst zijn met het een of ander ?a voegde hy er dienstvaardig by, daar hij wist hoe afgezonderd zij leefden. Hartelyk dank, dokter, maar het zal niet noodig zyn weldra zal onze neef hier zyn, en die zal wel voor alles zorgen," antwoordde tanto Constanee. Valentine wierp de oude dame een ver wijtenden blik toe, doch zij zweeg, totdat de dokter vertrokken was. Toen ecide zy mis noegd „Heeft u om Adolf gezonden, tante Dat had u niet moetcu doen.* Maar kind, lioc kan je zoo zijn? Wat moeten wy beginnen Wy hebben niemand als Adolf, aan wien wy hulp kuunen vra gen.* Dat had u mij toch eerst wel kunnen vragen,' antwoordde Valentine nog immer op verwytenden toon. •Daar was geen tyd voor. Je was met den dokter aan het praten, en in dien tyd riep juffrouw Friesen myze vertelde my, dat haar man naar Berlyn moest met het rijtuig en vroeg, of ik iets te bestollen had. Ik greep de gelegenheid aan en zei, dat hy naar het hotel .Do Kroonprins," in de Linkstraat moest gaan en aan mynheer Bauerlich mede- deelen, wat hier is voorgevallen. Als hy hem tlinis getroffen heeft, zal neef wel spoedig hier zyn. Hy meent het zoo goed met ons.' Valentine zuchtte en liet het hoofd op de borst zakken. „Adolf is nu onze eenige hoop en steun,' vervolgde de oude dame, Je vader's pensioen vervalt door zijn dood en mevrouw Rechling zal toch nooit toegeven •Zwijg, tante, zwijg,» viel Valentine drif tig in. .Hoe kan u op dit oogenblik van zulke diagen spreken? Mijn arme vader heeft nauwelyks den laatsten adem uitgeblazen, en nu spreekt ge ,Ik zwijg reeds,* antwoordde de tante ge krenkt. .Ik heb zeker veel van myn broer gehouden en alles voor hem gedaan, wat een zuster betaamt. Ik zal hem altijd betreuren, zoolang ik leef, maar dat sluit niet uit....' Valentine vernam niet, wat zy niet uit sloot, want tante Constanee barstte opnieuw in tranen uitineengedoken in een leunstoel bij den haard, drukte zy haar gelaat in de kussens, in de stille hoop, dat haar nicht by haar zou komen eu verschooning zou vragen voor het onrecht hasr aangedaaa Valentine was daar echter niet too gene gen de woorden zoowel als dc daad van haar tante, nog meer de duidelijke bedoelin gen, die zij koesterde, hadden hare veront waardiging gewekt. Door de gebeurtenissen vau den dag in opwinding gebracht, duidde zy het haar tante zelfs euvel, dut ze plaats genomen had in den leunstoel, waar anders haar vader in zat. Dat kon ze niet langer aanzien, ze kon het in die kamer niet uit houden. Maar waarheen zou ze gaan In den tuin was het te ruw en ta koud, ook zouden de buren verwonderd zijn, als ze zoo weinige uren na baars vaders dood buiten liep te wande- Ion. Een eigen kamertje had zy niet, ze moest 's nachts op de sofa in de woonkamer slapen, en in haar vaders slaapkamer lag het lyk op het bed. Zy stond dus op om iets te gaan doenzij ruimde het glas en de flescb weg, die nog van mevronw Rechlings bezoek op tafel stonden. Zij droeg die op 't presenteer blad naar de keuken, zette de flesch ia de kast, spoelde 't glas om en zette 't weer op zyn plaats. Zy ging toen in de sluupkamer, waar het lyk haars vaders nog geheel gekleed op het bed lag. Nog eenmaal liet zij haar blik op die bleeke, doch nu rustige trekken rusten en drukte een kus op de koude handen haars vaders, nam toon in een laag stoeltje aan het voeteneinde van het bed plaats, bedekte haar gelaat met beide handen en verviel in een somber gepeins. Eeu oogenblik dook in haar brein de ge dachte op, aan Koenraad Rechling bericht te zenden van haars vaders dood; doch onmid dellyk wees zy die gedachte met trotschheid terug. Ik kan niet, heden niet,* mompelde zij hoofdschuddend. Heden niet, misschien mor gen of overmorgeu zal ik het kunnen. Zy heeft toch haar doel bereikt, eene vreese- lyke klovo is tusschen ons ontstaan, die wij niet kunnen dempen. Alles is verlorenmyn geliefde, mijn rust alles alles!' Langen tijd zat zy zoo; er heersehte in huis diepe stilte, doch het was geen welda dige, vredebrengende stilte, eorder boezemde ze angst cn vrees in. Eindelyk hoorde Valen tine beweging in huis; tante Constanee ging naar de keuken eat begon koffie te raaien. Nu herinnerde Valentne zich, dat ze sedert den morgen niets gegeten of gedronken haddoch ze gevoelde geen lust om met tante koffie te gaan drinken. Zy bleet onbe wegelijk zitten, terwijl de avondschemering hand ovor hand toenam. In de stille dorpsstraat kwam nu met luid geratel een rytuig aanrijden, dat voor het huis stilhield. Eon oogenblik later werd aan gescheld, en Valentine hoorde haar tante, die de deur opende, zeggen „Goddank, dat je hier bent, Adolf!' Ik was niet in het hotel, toen uw bood schap gebracht werd, anders zou ik wel spoe diger hier geweest zyn," antwoordde een scherpklinkende stem, met een ietwat vreem den tongvaL Zoodra ik het bericht kreeg, nam ik een rytuig om my hier te laten brengen. Hoe is het zoo plotseling ge komen •Een beroerte," antwoordde tante Con stanee. •Waar is Valentine?» Zy zit reeds uren lang by hot lyk in do slaapkamer,* antwoordde de oude dame schrei end en klagend; >zy heeft den geheele dag nog gsen kruimel gegeten Adolf Bauerlich, een lang, krachtig man van veertig jaar, met gebruind gelaat, don ker haar, donkere oogen en fraaie donkere knevels, luisterde niet verder naar de jam merklachten der tante en antwoordde er ook niet op. Hy klopte aan de deur der kamer, waar Valentine bij het lyk haars vaders zat, opende die, zonder eerst haar binnen!' af te wachten, cn zeide bij het binnentreden Waarom zit je hier. Valentine? Kom mee." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1