BULLETIN van ,/T VLIEGEND BLAADJE". GEMEENTERAAD VAN HELDER. SSlttlns van Dinsdag 13 Docemlior 1808. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig bij den aanvang 15 leden afwezig de heeren Bitter, Kuiper, Stammes en Staalman, de beide eerste met kennisge ving van verhindering. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige zitting worden wegens de uitgebreidheid niet gelezen, maar ter inzage van de leden gelegd en zullen in de volgende vergadering worden vastgesteld. Er geschiedt raededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Missives van Gedeputeerde Staten, be helzende 1. goedkeuring van de verordening regelende het lager onderwijs, vastgesteld bij raads besluit van 25 October 1. 1. 2. goedkeuring der rekening over het dienstjaar io97 3. beslissingen omtrent eenige reclames tegen den aansjag in den hoofdelijken om slag, waaruit blykt, dat J. Kikkert is terug gebracht van de 8e in de 7e klasse, A. Ruhl van do 2e in de le, A. Zweerus van de 2e in de le, Wed. W. J. Maalsteed van de 10e in de 8e en C. Pluijlaar van de 4c in de 2e klasse 4. goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van het schoolgebouw in de Kolen- steeg. b. Dankbetuigingen van de dames A. W. La8sche en A. Wijn, onderwijzeressen aan School 8, voor de haar toegekende toelagen voor het geven van onderwys in de hand werken. c. Een verzoek van den heer J. A. Kna- ven, hoofdkommies der plaatselijke belastingen, om wegens hoogen leeftijd, met 31 Dec. a. s. uit zyn betrekking te worden ontslagen, on der toekenning van pensioen. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verlccnen, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten der gemeente bewezen, en het pensioen, overeenkomstig de verordening, te bepalen op f 500 's jaars. De heer Korver heeft be denkingen tegen het bedrag van dit pensioen en wil het berekend hebben naar het salaris van f 750, en de f 250, die hij genoot als ambtenaar, belast met de vervolgingsstukken der belastingen, buiten rekening laten. De Voorzitter bestrijdt deze zienswyze, om dat de heer Knaven van dat bedrag ook stortte voor de pensioen-bydrage. Het voorstel van B. en W. wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer Korver stemde tegen. d. Een adres van de heeren F. J. Ver meulen en J. G. Reitsma, onderwijzers aan school 8, verzoekende hun salaris op het maximum bedrag van f 900 en f 700 te brengen, op grond zij respectievelijk 19 en 7 jaar dienst hebben gedaan aan de gesubs. jongens school voor uitgebreid lager onderwys in deze gemeente. De heer Korver is tegen de in williging van dit verzoek, omdat adressanten bij het byzonder onderwys dienst hebben ge daan, terwyl bovendien hun salaris reeds f 50 meer bedraagt dan dat van de andere onder wijzers. De heeren Verfaille, Croockewit en de Wit pleiten uit een billykheidsoogpunt voor het toestaan van het verzoek, want de school voor uitgebreid lager onderwys is buiten hun schuld opgeheven. De Voorzitter doet daarop het voorstel het verzoek toe te staan en de verhoogde jaarwedden met 1 .Januari a. s. te doen ingaan, hetwelk met 12 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Tegen steraden de heeren Korver en Van Neck, terwyl de heer Over de Linden zich buiten stemming hield. e. Een brief van het Bestuur der Indu strieschool alhier, waarin dank wordt betuigd voor de verhoogde subsidie en protest wordt aangeteekend tegen eenige beweringen van den heer Dr. Frowein in de vorige zitting gedaan. f. Een schry ven van de Directie der Duin waterleiding-maatschappij, vergezeld van een concept-concessie. Dit wordt in handen ge steld der commissie in zake de waterleiding. g. Een adres van de wed. L. J. Van ViersenHollermann, verzoekende wederom in het genot van een jaarlijksche gratificatie te worden gesteld. Met uitzondering van den heer Korver wordt haar met algemeene stemmen een gratificatie van f 50 verleend. h. Een schrijven van B. W., waarin aan den Raad gevraagd wordt of aan den heer Vastenou, nu diens school gesloten en het gebouw aan de gemeente is overgegaan, de subside nog tot ultimo Dec. moet worden uitgekeerd. De heer Korver herinnert er aau, dat de subsidie verleend werd ter ge- moetkoming in de bezoldiging der onderwijzers, doch daar dezen reeds vóór September zyn ontslagen en in andere betrekkingen zijn overgegaan, vervalt de subsidie van zelve. De lieer Croockewit merkt op, dat door het besluit van den Raad de heer Vastenou on mogelijk zijn school kon voortzetten en deze door toedoen der gemeente te niet ging, waarom het billijk is den vollen termijn uit te betalen. (De heer Stammes komt ter ver gadering). De heer Frowein heeft een for meel bezwaar om de subsidie uit te keeren, omdat de school niet meer bestaat, toch wil hij den heer Vastenou te gemoet komen en hem voor geleden schade een som uit- keeren tot een gelyk bedrag als de subsidie. De hoer Kramer betwist het recht op ver goeding. De heer Van Neck brengt in hot midden, dat den 30en Juni 1.1. besloten is den 3len Dec. de subsidie te doen ophouden en de Raad verplicht is dat besluit te handhaven. Na nog eenige bespreking wordt op voorstel van den Voorzitter met 9 tegen 6 stemmen besloten den subsidie tot .31 December '98 te verleenen. Tegen stemden de heeren Terra, Korver, Hartsinck, Van Ede, Krijnen en Kramer, terwyl de heer Van Neck zich bui ten stemming hield. Alsnu is aan de orde de stemming over het voorstel van den heer Frowein om op de be grooting van 1899 een post pro-memorie uit te trekken voor School-bibliotheken, waarover in de vorige vergadering do stemmen staakten. De Voorzitter deelt mede, dat de adviezen zyn ingewonnen van de Vereeniging Hoofden van Scholen en van de Commissie van toe zicht op het lager onderwys. Beide adviezen luidden ten voordeele der Schoolbibliotheken. Mocht men tot invoering van zoodanige instel lingen overgaan, dan is het evenwel wensche- lijk in geen geval vóór lö99 tot die invoering te besluiten, met het oog op de onbillijkheid ten opzichte der leerlingen, die by de eerst volgende prysuitdeeling een prys zouden ont vangen. De heer Korver betoogt, dat de prysuitdeelingen byzonder geschikt zyn, om het schoolbezoek te bevorderen en zeer gewaar deerd worden door de ouders, terwyl hij vreest, dat er van de schoolbibliotheken weinig ge bruikgemaakt zal worden. De heer Frowein beweert het tegendeel en wyst er op, dat de hoofden van scholen en de Schoolcommissie aan zijn zyde staan. De heer Dito zou niet gaarne de prysuitdeelingen missen. Ze zijn een aanmoediging en op lateren leeftijd is men nog trotsch op de prijzen in zyn jeugd behaald. De heer Frowein wil de postprijsuitdee- lingen niet geheel schrappen, maar eenvoudig een post-schoolbibliotheken pro-memorie uit trekken. Tot stemming overgaande wordt het voorstel met 10 tegen 6 steramen verworpen. Daarna wordt met algemeene stemmen het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag ten bedrage van f 1028,57 vastgesteld, en ins- gelyk het suppletoir kohier der hondenbelasting tot een bedrag van f 62,50. Er komt ter tafel een schryven van B. en W., mededeelende, dat bij Ged. Staten bezwaar bestaat, dat op school 8 meerdere vakken worden onderwezen dan op de andere openbare scholen, ook al wordt dit laatste onderwijs aangevuld met den nog op te richten cursus voor de Fransche taal. De opneming der vak ken wiskunde en algemeene geschiedenis bij de leervakken van school 8 is daarvan de aanleiding. Na ingewonnen adviezen van de betrokken hoofden, schooltoezicht en den di recteur der hoogere burgerschool stellen B. en W. voor de vakken wiskunde en algemeene geschiedenis van het leerplan van school 8 af te voeren. Ook maken Ged. Staten be zwaar tegen het kosteloos onderwys op de herhalingsschool. In verband met het advies van den directeur van het herhalingsonderwys stellen B. en W. voor het leergeld voor die school te bepalen op 60 ct. per kwartaal, voor minvermogenden op de helft, terwyl onvermo- genden zullen worden vrygesteld. Zonder discussie worden met algemeene stemmen deze regelingen goedgekeurd. Naar aanleiding van vroeger gemaakte op merkingen om de verordening op de markt- gelden te herzien, opdat de opbrengsten voor de staanplaatsen van tenten, kramen, enz. gedurende de kermis grooter worden, doen B, W. een voorstel om de plaatsen voor stoomdraaimolen8, hippodrömes, schouwburgen enz. te verpachten, maar van kleine tenten de gewone marktgelden te heffen, en de veror dening in dien geest met een art. aan te vul len. Na een enkele opmerking van den heer Korver wordt met algemeene stemmen het voorgestelde aangenomen. Eveneens wordt een voorloopige vaststel ling van een wyziging op den ligger der we gen, door B. W. opgemaakt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van het adres van den heer P. Dekeraa Jbz., om tot makelaar te worden benoemd. B. W. adviseeren tot niet-inwilliging van het verzoek, omdat zy de benoeming van makelaar voor deze gemeente in geen enkel opzicht nuttig of noodig achten. De heer Korver kan zich met dit advies niet vereenigen. De Raad heeft niet te beoor- deelen of zoodanige personen noodig zyn; dit moet iemand, die zulk een betrekking vervult, zelf beoordeelen. Het betreft hier een serieuse aanvraag van een man, die goed met het vak van assurantiën bekend is. Na eenige dis- cussiën wordt het voorstel van den heer Kor ver, om aan adressant te kennen te geven, dat hy aau den Raad moet overleggen een door 2 geschikte personen onderteekende ver klaring, omtrent soliditeit en bekwaamheid, in stemming gebracht. Dit voorstel wordt met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Alsnn gaat men over tot het doen van ver schillende benoemingen. Tot onderwijzeres aan School 3 wordt gekozen mej. A. S. Bethe te Zierikzee met 11 lot onderwijzer aan School 8 de heer J. van Willigen te Tholen met 11 tot leeraar in de moderne talen aan de Zeevaartschool de heer D. A. G. Vastenou met 12 stemmen. (De heeren Stammes en Croockewit verlaten de vergadering). Herbenoemd worden tot leden van de Com missie van Toezicht op het middelbaar onder wijs de heeren Dr. P. P. C. Hoek met 11, A. C. Roem met 11 en Dr. P. C. F. Frowein met 9 stemmen. Herbenoemd worden tot leden van het Burgerlyk Armbestuur de heeren Jb. Metze- laar met 13, D. Hoogenbosch met 12 en J. Graaft met 11 stemmen. Tot regentes van het Algemeen Weeshuis wordt herbenoemd mevr. JelgersraaLast drager met 11 en tot regent de heer C. J. Verhei] met 10 stemmen. Tot Commissieleden voor de gemeente reiniging worden herkozen de heeren W. J. van Neck, Th. Terra en J. Sevenhnysen, respectievelijk met 9, 11 en 11 stemmen. Na verschillende stemmingen worden ge kozen tot leden van de Commissie, die belast is met de herziening der onderwijzerstrakte menten, in verband met een herziening van 't schoolgeld de heeren Korver, Dito, Terra, Frowein en Croockewit. De heer Verfaille, die ook benoemd was, bedankte. Hiermede is de agenda afgehandeld en gaat do Voorzitter over tot de rondvraag. De heer Korver verkrygt het eerst het woord. Deze wijst op den onbegaanbaren weg naar de school aan don Parallelweg. Vooral moeielijk te begaan voor de meisjes, die des avonds onderwys in de handwerken krijgen, te meer, omdat ook de verlichting aldaar slecht is. Hij zag gaarne, dat het handwerkonderwys Woensdag- en Zaterdag middags gegeven werd. Ook dringt hij aan op verbetering der voetpaden. De Voorz. zal overwegen, wat in dien geest kan gedaan worden. De heer Frowein vraagt of de gewijzigde verordening op het onderwys gedrukt wordt, opdat ieder lid een exemplaar kan bekomen. De Voorzitter zal, wanneer de kosten niet te hoog zijn, hiervoor zorg dragen. De heer Sevenhuysen wenscht eenige in lichtingen omtrent de plannen voor den bouw der hoogere burgerschool. De Voorz. zegt, dat deze in den Haag ter goedkeuring zyn. Ten slotte brengt de Voorz. in het midden de belangryke hulp, die door de brandspuiten der marine en door die van de landmacht is verleend bij den grooten brand in de vorige maand. Hy zag gaarne, dat aan de eerst- aangekomen spuit van de marine en aan die van de landmacht ieder een gratificatie werd verleend. Na eenige bespreking bepaalt men, dat aan elk f25.zal worden gegeven. Hierna niets meer aan do orde zynde, wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 5