KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel en Wieringen. VALENTINE. No. 2702. 27ste Jaargang. Zuidstraat. Telefoonn", 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., jnet Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoonatraai en Zuidstraat. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JANUARr, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. 4 u. 3 m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Nieuwe Maan. Donderdag 12 Vrydag 13 Zaterdag 14 tUt het Buitenland. In Frankrijk heeft een oud-minister van Financiën eens uitgerekend, wat zoo om en by een oorlog in den tegenwoordigen tijd zal kosten. Hy komt dan, vooral ook op gezag van tot oordeelen zeer bevoegde por- sonen, voor eene groote Europecscho mogend heid op 105 millioen francs per dag. 't Zou zeker in 't geheel een enorm bedrag worden als, evenals in vroegere eeuwen, de oorlogen jarenlang duurden. Wij Nederlanders, den ken altijd nog aan den öOjarigen oorlog met Spanje. Doch de kans op zulk een vele jaren voortdurenden krijg is thans al heel geringgeen schatkist zou het kunnen vol houden. Om tot het bovenvermeld cijfer te geraken, heeft de bedoelde Fransche Staats man en financier de cyfers uit den Fransch- Duitschen oorlog in 1870 en '71 geraadpleegd, 't Is daarbij gebleken, dat het Fransche leger nii den nederlaag bij Sédan 10 millioen francs heeft gekost enkel aan do landskas, dus behalve 't geen de gemeenten en do depurteraenten te dragen hadden, 't Was in December 1870 zelfs zóó ver licen met do schatkist des Iiyks, dat zonder de hulp van de Bank van Frankryk en zonder eene buitengewone leening de oorlog door Frank ryk, wegens gebrek aan geld, had moeten worden opgegeven. De oorlogskosten van Frankrijk in het jaar 1871 worden geschat op 3650 milioen francs. Gaan wy de verdere opgaven omtrent den Fransch-Duitschen- oorlog voorby, dan mogen we nu, na meer dan een kwarteeuw, weieens een raming maken van 't geen een oorlog thans zou kosten, wanneer in onzen tijd eens een krijg mocht uitbreken. In 1870/71 telde het Fransche leger p. m. 600.000 manschappen onder de wapenen thans zou het aantal soldaten, dat aan den kryg moest deelnemen, 8 millioen bedragen. De dagelijkseho kosten per man zyn 9 francsdus kost zoo'n leger, mobiel gemaakt, aan onderhoud 27 millioen francs per dag. Voorwaar, geen kleinigheid! Maar dan komen daar nog bij dc ontzettend groote uitgaven voor mobilisatie, toerusting van vestingen, aankoop van 100.000 paardon, enz. enz. En dan bedenke men nog, dat de Bank van Frankrijk niet genoeg is voorzien, om de benoodigde reusachtige geldsommen ter beschikking te stellen. Dan zal tegen zeer nadeeligc voorwaarden geleend moeten worden. Op grond van een eD ander wordt verzekerd, dat liet bovengenoemde cyfer van 105 mil lioen francs per dag, die een toekomstige oorlog zal vorderen, niet maar uit do lucht is gegrepen. Zou het nn geen ontzettende geldverspilling afin, wanneer de eene of andere mogendheid er toe overging om een oorlog uittelokken Afgescheiden nog van het groot aantal kostbare menschenlovens, die er, by ae thans aangewende oorlogs materialen, zouden worden verwoest Nu de nienwe orde van zaken op Kreta zich van lieverlede gaat ontwikkelen, is de uandacht allerwege in groote mate op dat eiland gevestigd. De regeeringscommissaris, Prins George, heeft zeker geen gemakkelyke taak, om de nieuwe orde van zaken voorte breiden en te regelen. Hy is door de be staande overeenkomst gebonden aan het be slissende voorschrift tot instelling eenervoor- loopige nationale vergadering, die, na bespreking en overweging, over een aante- bieden ontwerp-grondwet te beslissen zal hebben. De geestdrift der bevolking van het eiland voor den nieuwingetreden toestand is gelukkig zeer groot en algemeen, en dus mag men zich vleien dat de voortedragen grond wet geen verzet zal uitlokken, maar dat zij integendeel met ingenomendheid zal worden ontvangen. En daarna kan dan de tydelijke bijeengeroepen vertegenwoordiging des volks weêr ontbonden worden. De Prins zal dan gelegenheid hebben, om vooreerst, zonder eenige lastige inmenning, rustig zyn gang te gaan, om den geheel nieuwen staat van zaken op goeden grondslag te vestigen. Intusschen komen in do laatste dagen tal van personen, die indertijd nuar Griekenland waren uit geweken, vandaar naar Kreta terug. Waren dit nu maar vermogende lieden, die konden helpen, om de welvaart des lands te ver meerderen Het tegendeel is echter het geval meerendeels zijn het arme en beroofde men- schen. Er zyn er, die zich geen onderdak kunnen verschaffen, en de hulp der Griek- sche regeering, zoolang reeds aan de uitge wekenen van Kreta betoond, wordt niet meer verleend. En vertrekken, ja, Mohammedanen naar Turksche landstreken, doch deze ver- trekkenden zijn niet zoo talrijk als het aan tel van hen, die op het eiland terugkeeren. De aankomst van Prins George op Kreta heeft het gevolg gehad, dat zeer vele eiland bewoners, nog altyd in 't bezit van vuurwa penen ter zelfverdediging tegen de Turken, thans gevolg gaven aan de uitnoodiging, om die intrumenten inteleveren. Uit een der districten ontving de regeering niet minder dan 2500 geweren, Tal van menschen kwa men zeiven naar dc hoofdplaatsen om hunne wapenen inteleveren. Vooraf veroorloofde men zich nog het genoegen, om dc geweren af te schieten, ter eere van den Prins, die harte lijk werd toegejuicht. Als nu de Mohamme danen, die op het eiland achterblijven, zich even tevreden toonen met het nieuwe bestuur des lands, dan kan men naar waarheid zeg gen, dat de mogendheden in 1898 een heel goed werk hebben gedaan, om de zoolang slppend gebleven Kretenser-quaestie op deze wyze ten einde to brengen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Januari 1899. Woensdagavond werd in „Casino" een algetneene vergadering gehouden Yan de werklieden op 's Rijks-marinewerf, die per advertentie in de plaatselijke bladen tot bijwoning waren uitgenoodigd. Van het verhandelde in deze vergadering kun nen wij niets mededeelen, omdat onzen verslaggever geen toegang verleend werd. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-reebtbank te Almelo, rnr. A. Croockewit, thans kan tonrechter te Den Helder. Bedankt voor bet beroep naar de Herv. Gemeente te De Cocksdorp op Texel, door ds. S. Dijkstra, te Hilversum. De beer Ds. J. L. Bommezjjn, pre dikant te Saeek, beeft bet beroep naar BeekUbbergen aangenomen. Bevorderd tot commies der poste ryen en telegraphie der 4de klasse de surnumerair K. E. A. Vries. De boerenplaats, bewoond door den heer P. Kossen, staande in bet Koegras, gemeente Callantsoog, is Maandagmiddag geheel afgebrand. Het vee kou nog wor den geredde inboedel is mede een prooi der vlammen geworden. De vereeniging bet Nationaal Fonds (tot ondersteuning van de nagelaten be trekkingen van in Nederl. Indië gevallen militairen) te 's Gravenbage heeft van H. M. de Koningin-Moeder f 600 ontvangen. De Amsterdamsche Omnibus Maat schappij verroerde in het afgeloopen jaar 21.820.526 passagiers, dat is 800.000 meer dan in 1897. Te Hurwenen werd Dinsdagmorgen in een sloot bet lijk gevonden van den beer v. d. W., burgemeester dier gemeente, die van Zondagavond af werd vermist. De werkman J. S. Dijkstra, Maandag te Stiens bezig met putgraven, was reeds op eene aanzienlijke diepte met het werk gevorderd, toen plotseling een deel van den grond instortte en D. onder de aarde bedolven werd. Met alle kracht en beleid werden maatregelen genomen om de aarde te verwijderen en D. te voorschijn te halen, tot Maandagavond echter zonder resultaat. Nadere bijzonderheden ontbreken. (»L.-C.U) De geïllustreerde briefkaarten nemen in aantal en verscheidenheid toe, wat aan liefhebbers van sport in dit genre nog al bedenking geeft. Toch ia bet een vriende lijk idee, van de plaats der inwoning, de schoonste punten en voornaamste gebeur tenissen, de mooiste momenten in beeld te brengen. Zoo heeft de firma Gebrs Dob- belmann, Zeepfabrikant te Nijmegen, een 14tal kaartformulieren den handel aange boden met voorstellingen van 't Kronings feest in Amsterdam. Deze brief kaartori zijn net bewerkt en verdienen plaats in bet album van den verzamelaar. De firma Dobbelmann, levert aan huismoeders, het bekende zeeppoeder dat in kistjes, merk »h e t Anke r", in den handel komt en de kaarten nu aan hare cliënten gegeven, zijn bet gemakkelijke middel om bet ar tikel aan te vragen, dat men grond ver zekerd wordt, dat bet is, zindelijk in de huishouding, voordeelig in de wasch en gemakkelijk voor de schoonmaak, deugden welke elk rechtgeaard buismoeder op hoo- gen prijs stelt. Zij nemen een proef, die met dit merkwaardig product niet bekend mocht zijn Gunstig voorteeken Volgens een mededeeling in betA.Hbld" is 1899 voor alles een jaar van geluk. Niet alleen toch heeft het in zyn naam cijfer twee negens, maar het eerste en tweede cijfer samen vormen een derde negen, de som der cyfers in 27 drie maal negen en deze cyfers vormen samen nog eens negen. Maandag zijn in Den Haag zakken rollers geducht berig geweest. Reeds is gemeld, dat by de politie aangifte werd gedaan, van de vermissing van een aan- geteekenden brief, inhoudende f 200. Een andere heer kwam by de politie klagen, dat men hem in de onmiddellijke nabij heid van bet postkantoor een aangeteeken- den brief, inhoudende f 100, bad ontvreemd. Voorts werd aangifte gedaan dat men iemand in of bij bet gebouw van de Ne- derlandscbe Bank een couvert met f 175 had ontfutseld. Te Oud-Vossemeer woont een meisje van 14 jaren, dat door baar reuzengestalte aller aandacht trekt. Den vader van bet kind zijn reeds vele malen aanbiedingen gedaan ora het meisje op kermissen enz. te ver- toonen, maar bij heeft dit tot heden nog niet willen doen. De schoenmakers te Vos- semeer hebben geen leesten om voor haar schoenen te maken. (Tel.) Maandagavond om 9 uur gingen de beide zoons van schipper G. J. T., beva rende het lichterschip Waalstroom, toen liggende in de Maas nabij het etablisse ment Fjjenoord, slapen in het vooronder van huns vaders schip. Eerst echter maakten zij in die kleine ruimte een kachel aan, en, vermoedelijk om bet uitregenen te voorkomen, legde een der zoons een dek sel op de boven het dek uitstekende pijp. Zij deden daarop bet luik dicht. Toen om 6 uur in den morgen de beide jongens, 19 en 15 jaar oud, nog niet aan dek gekomen waren, gingen de andere scbeepsgenooten hen wekken, doch zy vonden, na bet luik geopend te hebben, het vooronder met kolendamp gevuld, en de jongste zoon reeds dood door verstik king. De oudste zoon leefde nog, doch hjj was bewusteloos. Eeu dokter werd ter stond geroepen en op diens aanwjjzing werden de noodige maatregelen genomen om bet bewustzjjn op te wekken. De zaak-Hogerhulzen. Professor Simons, te Utrecht, vroeger een algemeen hooggeschatte pleitbezorger te Amsterdam, beeft in de Januari-afie- vering van het tijdschrift »De Gids" de Hogerhuis-zaak besproken, 't Artikel in zyn geheel is hoogst belangrijk, doch voor ons is het, by de zeer beperkte ruimte, waarover wij te beschikken hebben, on doenlijk ook maar een overzicht er van te geven. Daarom bepalen we ons bier tot de volgende regelen, aan dat artikel ont leend »Kan de rechtmatig gerezen twijfel, in welke richting dan ook, opgelost wor den door een wettig middel, door een on derzoek van aan de zaak vreemde, dus ook objectief volkomen onpartijdige rechters, dan mag dat onderzoek geen dag langer uitgesteld worden dan onvermijdelijk nood zakelijk is. Het nieuwe jaar brenge ons, zoo spoedig doenlijk, de wettelyke regeling, welke de herziening van het tegen de ge broeders Hogerhuis gewezen arrest zal mogelijk maken. Aan den Hoogen Raad dan bet oordeel, of later gebleken omstan digheden dio herziening kunnen recht vaardigen. Voor dat oordeel, 't welk niet lichtvaardig zal worden gegeven, zal ieder zich hebben te buigen, ook dan wanneer het zijne anders mocht luiden. Een recht spraak, die allen bevredigt, die allen twy- fél buitensluit, is eene illusie. Wat Jupiter niet kon, kan onze rechter evenmin 1" Vreemde geschiedenis! Een juffrouw in Den Haag, aan de Veenkade, beeft sinds een week of acht een lastigen logé. Indien zy zich in haar bescheiden kamertje achter den winkel bevindt, wordt zij opgeschrikt door een doordringend gekrysch, dat het meest heeft van bet geschreeuw van een aap, en onder den vloer vandaan komt. De vreemde gast bepaalt zich daartoe niet. Hij klopt en tikt op den grond en maakt op verschillende andere wijzen een zoo helach rumoer, dat van slapen niet veel komt. Het beest zoo het een beest is is bijzonder vernuftig. Indien men op een kist of een tafel klopt, antwoordt bet niet alleen dadelijk, maar tikt, een echo gelijk, evenveel malen terug, als men geklopt heeft. Op twee kloppen volgen twee tikken, op zeven, zeven enz. De vloer werd reeds herhaaldelijk open gebroken, maar tevergeefs. Alle pogingen om den ongewenschten gast te vinden, zyn ijdel. Voor hen. die aan spoken gelooven, zij echter ter geruststelling er aan toe gevoegd, dat de ongewilde gast zijn tegen woordigheid verraadt op alle uren van den dag, ook op die, waarvan alle spook geschiedenissen overeenstemmen, dat dé geesten slapen. De historie, hoe onaan genaam overigens ook voor de bewoonster, heeft voor haar dan ook de goede zijde, dat zij nooit zooveel klanten heeft gezien. Ieder koopt een koek of koekje, om de rat, den aap of hoe men het beest al verder heeft gedoopt eens te hooren. Gebruikt vrachten! Een onzer meest populaire schryversop wetenschappelijk gebied, dr. Snijders, schreef in de „Vragen des Tyds", een opstel over volksvoeding en wees op de voorname rol, die de vruchten daarin behooren te be- kleeden Dr. Snyders zegt: „Het ooft ontleent zijne groote beteekenis aan zyn suiker gehalte en aan de plantaardige zouten, ne organische plantenzuren en de arowa- tisch-aetherachtige verbindingen, waardoor het zoo hoogst gunstig werkt op den smaak en op dc spijsvertering, alsmede op de samenstelling van het bloed". Schrjjver bestrijdt hiermede de meening van velen, dat vruchten slechts een ge notmiddel zouden zyn. De Oudejaarsavond is voor den 18- jarigen smid, Sietze Jonkman, werkzaam op de beetwortelsuikerfabriek te Vierrer- land hoogst treurig geweest. Een pistool, reeds onderscheidene malen beproefd, wei gerde steeds af te gaan, waarom het ter zijde werd gelegd. Bij het afscheid nemen zeide Jonkman tot zijn vertrekkende vrien den 't nog éénmaal met het pistool te willen probeeren. Hy nam het op en roekeloos genoeg plaatste hy den loop in den mond, drukte afen 't schot ging toen helaas af. Deerlijk verwond is de jonge man naar het academisch zieken huis te Groningen overgebracht. Diefstal van 12000 rolden. Bij de politie te 's Graven hage is aan gifte gedaan van een zeer brutalen dief stal met braak, die in den avond van 1 Jan. tusschen 4 en 11 uur moet hebben plaats gehad ten huize van de weduwe R. op den Loosduinschen weg. De heer B. R. eigenaar van de bleekerjj, die achter het huis gevestigd is, houdt kantoor bjj zyn moeder de weduwe II. en had daar ook zijn brandkastje «taan in een soort kelderkast, met hoogst eenvou dige sluiting, terwijl ook het brandkastje van tamelijk lichte constructie is. Mejuffr. R. was by een harer kinderen mede op den Loosduinschen weg wonende en had de deur harer woning goed ge sloten. Zondagavond half elf werd de heer R. gewaarschuwd, dat men bij zyn moeder had ingebroken. Uit het feit dat de voor deur goed gesloten was, bleek dat men zich toegang had verschaft door het kan toor, waar de kinderen 's middags hadden gespeeld. By onderzoek bleek de brandkast ge forceerd, men had een stuk uit de voor plaat geslagen. Vermist zouden worden ruim f 9000 aan bankpapier, eeu paar duizend gulden aan specie en éen spaarbankboekje, waarop ongeveer f 1100 was ingeschreven. Niets werd in de brandkast achtergelaten. Een verschrikkelijke greheartenis. Van een tragisch voorval maakt het „Soerab. Hdbl." melding. Tijdens een on weer ergens in het Sosrabajasche schuilde een Inlander met zyn vrouw in een kleine goeboek, die op plm. 1 meter boven den grond op paaltjes was gebouwdbeneden schuilden twee iolnndsche jonge meisjes allen waren by het oogsten van djagoeng op de sawah door het onweer overvallen. Plotseling zag men een verblindenden bliksem door een oorverdooveuden donder slag gevolgd de bliksem had, na de twee meisjes onder de goeboek doodge slagen te hebben, zijn moordenden weg naar boren genomen en eischte ook daar de inlandscbe vrouw die nog wel in blijde verwachting was als zijn offer op. De inlander bleef wonder genoeg ge spaard, maar werd bewusteloos. Bijkomend was hij dus in gezelschap van 3 lijken, hetgeen de arme drommel zich zóó aan trok, dat hy zyn verstand er by inschoot. Hy snelde naar de dessa om hulp en bleef daarna als door furieën achtervolgd rondloopenalhoewel geen lichaineljjk letsel zichtbaar was, gaf de ongelukkige man des middags van den daaropvolgenden dag den geest en werd 's avonds naast zyn medeslachtoffers ter ruste gelegd. IFIETTIXjXJIETOJSI 15) Zy Dam de courant weer op en las ten tweede raalo het bericht, dat haar zoo ont roerd had. „Mevrouw li., weduwe van een pannenfabrikant ia de Victoriastrant en me juffrouw Z., dochter van een geponsionoerd officier te Wilmersdorf het is duidcljjk ge noeg. En toch hot kan aiet waar zyn. Mevrouw Rechling dood en Valentine gevat als haar moordenares? Het is om het ver stand er bij te verliezen I« Een oogenblik stond zy in gepeins. .Wat overleg ik toch Ik rjjd er heen en ga me overtn^eD,* sprak ze. Zy schelde tweemaal, ten toeken dat zy haar kamenier verlangde en toen deze bin nentrad, zei zo: „Ilelp mij spoedig kleeden, Elise L; moet uit, laat een huurrytnig ko men inspannen duurt me te lang Maar neen, ik weet niet waar ik been moothet is toch beUr als ik mijn eigen rytuig neem laat Krause do coupé aanspannen, Reinheid moat ook moe.» Het ineisja vertrok om dezo bevelen over te breDgen en mevrouw Von Beeren ging in haar kleedkamer. Nauwelijks ecu half uur later ging mevrouw Von Becren do trap af in een kostbare, fraaie winterklceding en nam plaats in de coapé, die voor de deur wachtie. In weinige min iten bracht het rytuig haar in dc Victoriastraat. Op haar aansche'len opende dc huisknecht de deur. Een blik op liet betrokken gelaat van den bediende deed haar begrijpen, dat het courantenbericht niet geheel gelogen kon wezen. .Hendrik, is het toch waar?» vroeg zy. .Alles, alles, mevrouw,» zuchtte hij. ,Is mevrouw Rechling dood?» „Dood herhaalde hij. „Wanneer is hot gebeurd?» .Eergisteren voor den middag.' .En mejuffrouw Zier?» »In.... in de gevangenis." „Maar dat is krankzinnig,» riep zy uit. Doch bedenkende, dat hot haar niet paste in de gang met een bediendo over het ge beurde te praten, vroeg zy .Kan ik myn- heer Rechling spreken?» .Hy is thuis, mevrouw, maar....* .Zeg hem, dat ik hier ben,* sprak zij en de bediende ging heen. Weinige oogenblikken later verscheen Koenraad Rechling zelf op den drempel eener deur. Agnes! gy hier?» stamelde h(j. Hadt ge iets anders van my verwacht?' vroeg zs, tcrw'y'1 ze hem in de smakeloos ge meubileerde kamer volgde, die mevrouw Rechling haar .mooie kamer» geliefde te noe men. .Hoe komt het toch, dat ik eerst alles heden en dan nog wel door eene courant moest vernomen?, vervolgde zy op vriende lijk verwytende toon, terwyl zjj by de tafel in een smakeloozen stoel plaats naul. .Ik kon toch geen kennisgeving verzenden,» antwoordde hy, zonder te -bedenken' dat dit antwoord aan beleefdheid te we» ach en over liet. Zy was er echter niet door beleedigd cn zei h&rtelyk Neen dat kon niemand van u verlangenmaar aan my hadt ge toch be richt kannen zenden. Ik geloof, dat op het oogenblik een goede vriendin n van nnt kan zijn en dat ben ik voor n steeds geweest.» Met innig medelyden liet zy haar gitzwarte oogen op den jonkman rusten, die met tranen in de oogen diep neerslachtig voor haar stond. „Dat had ik moeten doen,' zeide hy ,maar ik raak er het hoofd bij kwjjt. Stel u eens vooreen telegram meldt my, dat mijne moe der, die ik gezond verlaten heb, doodziek is. Toen ik hier kom, vind ik baar dood. Men zegt mij toen o, hel is vreeselyk onderbrak hy ziel» zolvcn. .Een bliksemstraal uit een helderen hemel heeft alles, alles vernietigd.» Do groote, krachtige jonkman weende als een kind. Mevrouw von Beeren kon het niet aanzien. Zij stond op, ging op de teenen staan en legde de hand op zyü schouder. .Koen- raad,» sprak ze, -kom, tracht u te beheer- schsn. Kom eens bij my zitten en vertel me, hoe alles gebeurd is. Wilt ge?» Zy vatte hem bij beide handen en trok hem op den stoel naast haar. Hy volgde haar, zooals hy als knaap reeds gewoon was ge weest zich te schikken naar den wil van de eigenzinnige Agnes Trolhart, die ongeveer een jaar jongor was dan hy. Zy waren buurkinderen en speelgeuooten geweest. Dc vader der jonge vrouw, de ambtsraad Trolhart, was vroeger eigenaar van een groot riddergoed en pachter van uitgestrekte konink- lyke domeien, die onmiddellijk aan de gron den van de pannenfabriek grensden. Als een dor aanzienlijkste beeren van het district had hy met do adellijke landsheereu en de offi cieren van het garnizoen der naaste stad op gelyken voet verkeerd en was door een breede klove gescheiden van de eigenaars der in bloei toenemende pannenfabrieken. Des te meer bad mevrouw Rechling getracht, die klove te over bruggen en toegang te verkrijgen in de kringen waar de familie Trolhart in verkeerde. Voor haar eigen persoon gelukte haar dit niet: maar ze was reeds gelukkig en trotsch, dat haar zoon bij den ambtsraad „kind aan huis» was, zooals ze sich uitdrukte. Tusschen den blonden knaap en de destyds zwarilokkige Agnes was een kinderlijke vriendschap ont staan, zooals men wel meer buiten opmerkt tusschen kinderen van zeer verschillende stand. De bedaarde knaap cu het beweege- lyke meisje vulden elkaar aan en daarby boog hy gewillig den nek onder hel juk dat zy hom oplegde. Mevrouw Rechling vormeide zich niet zel den in de gedachten, dat dio twee een paar zouden worden, doch Agnes' verloving en hu welijk, toen haar zoon pas het gymnasium verlaten had, haalden een dikke streep door haar rekening. De jaren kwamen, dat Agnes zich uit de wereld terugtrok cn do speelgenooten elkaar geheel uit het oog verloren, doch te Berljjn hadden zy elkaar weer aangetroffen. Mevrouw von Beeren ontving meermalen bezoek van Koenraad Rechlingin zyn na bijheid was het haar, of xy de frissche lucht van haar geboorteplaats weor inademde. Zy stelde in hem oen onbeperkt vertrouwen en evenals vroeger was hy weder den gewilligen dienaar van al haar luimen. Om zynentwille nam zy zyn moeder op den koop toe, dat wil zeggen zij bracht hnur soms een bezoek en noodigde haar by zich als ze zeker was geen bezoek van andere vrienden to zullen krygen. Zoodoende begon mevrouw Rechling weer te hopen. Al was haar zoon vroeger de schoone, rijke en voorname Agnes Trolhart ontgaan, nu kon hem de niet minder schoone, nog veel rijkere cn voornamere Agnes von Beeren ten deel vallen. Misschien zou die droom ook werkelijkheid zyn geworden, als de komst van Valentine Zier in het huis van mevrouw Rechling den toestand niet geheel had veranderd. Koen raad, die tot dusver tegenover het vrouwelijk geslacht vrij wel ongevoelig was geweest, werd by den eersten aanblik door Valentine geboeid. Agnes, die zeer goed in het hart van den vriend harer jeugd kon lezen, wist eerder dan hy zelf, hoe het met zyn hart gesteld was en ontlokte hem weldra do bekentenis zijner liefde, die zy volkomen geplaatst achtte. Zy dweepte met Valentine en verkeerde daarom druk met mevrouw Rcohling, wat deze dame echter overeenkomstig kaar eigen weuscheu uitlegde. Toen haar de oogen open gingen, was z\j tegen Valentine het meest verbitterd, wegens de vernietiging van al haar schoono plannen, op wier vervulling sy zeker rekende. Van hareo kant had Valentine de voor komendheid van mevrouw Voa Beeren met koelheid beantwoord. Haar trots gebood baar de grootste terughouding tegenover de ryke da me, wier gelyke sy zich tooh gevoelde, cn een zeker wantrouwen, betreffende haar gevoelens voor Koenraad was zeer natuurlyk by den diepen hartstocht, dien zy onder een kalm uiterlyk verborg. .Zeg my nu eerst eens, wat er waar is van al het gezwets, dat hier in de courant staat?' zeide Agnes on wierp met oen hef tige beweging do courant op tafel, dio zy had meegebracht. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1