KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen No. 2705. Woensdag 18 Jannari 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. Atoonriomont p. 3 maanden binnen de'gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/»* id.voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau» i Spoorstraat en Zuidstraat. Ad.vortentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruinito berekend. Adverteotiën moeten uiterlijk dea DINSDAGS- en V R J J D A GSM O KG E N S vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. lilt het Buitenland. Heden 17 Jannari de verjaardag der verkiezing van den keer Felix Fan re tot President der Fransche Republiek, zal hem, ter herinnering van die verkiezing, een fraai bewerkte gonden medaille worden aan geboden. Deze medaille, door de Parjjache Mnnt expresselijk voor de bewuste gelegen heid geslagen, draagt aan de vóórzijde het kopstuk van den President, diens naam en titel, met den datum van zijne verkiesing de keerzijde bevat eene allegorische voorstel ling de Republiek, gebuid in de plooien der FranBche vlag, roept don gekozene tot President uit op den achtergrond de haven van Hi'ivre, en aan de voeten der Republiek eene zinnebeeldige voorstelling van den arbeid en den vrede. Berichten uit Manilla (Pliilippynscho eilan den) schilderen den toestand aldaar met den dag hoe langs hoe ongunstiger, en meer en meer komt het aan het licht, dat de Ameri kanen zich, door zich daar te nestelen, als in een wespennest begeven hebben. De moge lijkheid op eene vrcdelievondo oplossing is, ja, nog niet uitgesloten, doch heel veel kans daarop bestaat er niet. De inboorlingen staan gewapend en zy"n gereed hunno onafhankelijk heid te verdedigen, en vele inwoners der steden zoeken zich te bergen door de vlucht. Agui- naldo, het hoofd der inboorlingen, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij driegt, de Amerikanen van het eiland te zullen jagen. Hy stelt die vreemde indringers verantwoorde lijk voor het mogelijk bloed vergieten. In de vorige week heeft de Kamer van Afgevaardigden te Parys voor de zooveelste maal weór getoond, dat zij, komt by haar de Dreyfus-zaak aan de orde alle kalmte ver liest. De Regeering werd door een der leden geïnterpelleerd naar aanleiding der ontslag aanvrage van den President der Civiele Kamer van het Hof van Cassatie en allerlei tooneelen, tumult en geschreeuw, maakten eene rustige behandeling van het onderwerp zoo goed als onmogelijk. De Minister van Justitie, die onder het spreken herhaaldelijk door spottende uitroepen was gestoord, besloot eindelyk met de mcdedeeling dat liet Dreyfus- onderzock zal geschieden door den Eersten President van het Hof met twee Raadsheeren. Ten slotte werd, met goedvinden der Regee ring, met 123 tegen 124 stemmen, eene een voudige motie van orde aangenomen, ter beëin diging van deze zoo onverkwikkelijke discussie. De schatrijke Amerikaan Andrew Carne- gic heeft den President der Vereenigdc Staten lalen weteD, dat hij de Spaansche schuld van 48 milliocn gulden wil betalen, indien Spanje en óók Amerika de onafhankelijkheid der Philippijnsche eilanden goedkeuren. Deze echt vorstelijke aanbieding |is vergezeld gegaan van de verzekering, dat de offerte geheel ern stig bedoeld is, dat het bedrag prompt betaald zul worden, en dat er hoegenaamd geen sprako is van bluf'. En toch meent men, dat er geen kans is, dat bet voorstel ernstig zal worden overwogen, nog minder aanvaard. De Regeering der Vercenigde Staten maakt ernstig bezwaar, om de onafhankelijkheid der Philippyen toetestaan. In eene zitting der Commissie, die voor Kreta een grondwet zal samenstellen, welke zitting door Prins George werd gepresideerd is besloten, met hot oog op de onverander lijke spanning te Candiu, andermaal eene proclamatie tot de Mohammedanen te richten, waarin zij worden uitgenoodigd, zich weder op het eiland te vestigen. In die proclamatie zal hun de verzekering worden gegeven, dat de Christen-bewoners te hunnen opzichte vredelievend gestemd zyn, en dat hun de noodige bescherming stellig wordt verzekerd. De berichtgever, die dit mededeelt, voegt er by de vraag: Zal het hclpon?... Zalm is een lekkernij, die bij ons, door den aanzienlijken prys, slechts binnen bet be reik ligt van hen, die met bet aardsche slijk mim bedeeld zyn. Langs do noordolyke Ame- rikuansche kust der Stille Zee, en voorname lijk in Britsch-Columbia, worden de zalmen omtrent dezen tyd des jaars echter in zoo grooten getale gevangen, dat zelfs de volks klasse ze aoms driomaal per dag eet, terwijl men een zalm van 35 pond zwaarte, waar- meé men bij ons op de kermissen als met een curiositeit to kijk zou gaan staan, en waarvoor men in Columbia slechts 5 stuivers betaalt, gaarne zou ruilen voor een pand verach rundvleesch, dat daar zeer schaarsob en erg duur is. De zulmen zwemmen daar in scholen van millioenen stuks de rivieren op. Soms verhindert de geringe breedte van de rivier hen het voortzwemmen, en dan ontstaat er een gedrang en een strijd, waar bij er duizenden gewond worden of omkomen. De bijrivieren der Columbia-rivier zyn dan ook in den trektjjd opgepropt met zalmen hetzelfde verschynsel Deemt men waar in som mige rivieren van Oost-Azië. De visschen dringen zelfs welecns door tot de oorsprongs- bronaen, doch vele komen om het leven in da kleine watervallen, of verdwalen in poelen, waar zjj eveneens sterven, en waar de dui zenden tot ontbinding overgegane cadavers den atmosfeer verpeste* met een onverdra- gelijken staDk. Dc zalm nit deze rivieren is het, die, in blikken geconserveerd, door de geheele wereld wordt verspreid, on eene in dustrie heeft doen ontstaan, welke eene groote vlucht heeft genomen. De Fraser-rivier le verde in het vorige jaar 800,000 ton zalm, iedere ton van 18 pond, on deze geheele voorraad werd bjjna uitsluitend naar Londen verscheept. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Januari 1899. Tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en nccjjnsen alhier is be noemd de heer A. Yolkmaars, thans te Lobit. Aan den jongeheer J. C. vnn Reijn, leerling van den heer J. J. Janzen, is diploma A toegekend voor de zuivere toe passing van 't Correspondentieschrift en vertrouwdheid met het Systeem Stolze- Wery. Door den architect 8. Krijnen is Zaterdag jl. in het Hotel »den Burg" al hier voor rekening van den heer Z. Pan- bakker openbaar herbesteedhet herbou wen van het onlangs afgebrande Grand Café Central", aan den Kanaalweg alhier. Ingekomen waren 10 inschrijvingen, van de heerenP. Korff ad f 12.400 Gebrs. van Os f 12.110; K. Zeeman f 12.100; P. de Waard f12.013 L. Klein f 11.980 Gebrs. van Pelt f 11.600; A. Krijnen f 11.490; J. Spruit f 11.430; H. Wijker f 10.977 en Van Pelt en Quak f9.780. In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, werd, nadat de leden door den Voorzitter een hartelijk welkom wa9 toegeroepen, de notulen der vorige verga dering waren gelezen en goedgekeurd, op nieuw tot Voorzitter benoemd de beer J. Bethlehein. Tot diens plaatsvervanger werd verkozen de heer S. Schellinger. Nadat eenige stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd door de commissie, in de vorige vergadering benoemd tot het instellen van een onderzoek op welke wijze de belangen der visscherij het best kunnen worden behartigd en de gemeente tevens de zekerheid verkrijgt, dat de haar toeko mende marktgelden ook worden betaald, verslag uitgebracht. Na eene langdurige discussie werd be sloten, afschrift van bedoeld rapport aan den Raad der gemeente te zenden met ver zoek, daaraan wel zijne aandacht te willen schenken. - De Staatscourant van 14 dezer bevat o.a. de wet van 31 December jl., tot af wijking van den regel, gesteld bij art. 241 der Gemeentewet, omtrent plaatselijke be lastingen ten behoeve der gemeente Helder (Staatsbl. no. 308.) Bij deze wet wordt de heffing van plaats, accijns op het ge distilleerd voor den tijd van één jaar be stendigd. Rijkspostspaarbank. In de jaarverslagen, betrekkelijk deze instelling, is er herhaaldelijk op gewezen, dat voor haar de maand Januari in den regel eene exceptioneel gunstige washetwelk naar alle waarschijnlijkheid in verband staat met de uitdeeling van nieuwjaarsgiften. Uit dat feit werd dan telkens afgeleid, dat genoemde heilrijke instelling méér en méér wortel schiet in 't volksleven. Bij de samenstelling van het rapport over 1899 zal het uitspreken van een dergelijk beweren, benevens het daaruit trekken eener zoodanige conclusie, vermoedelijk in nog véél grootere mate dan vroeger, mogeljjk zijn. Immers, blijkens de voorloopige totalisee ring, welke de directeur liet bewerkstelligen, is er gedurende de éérste tien dagen der loopende maand, aan de verschillende, voor den dienst der Spaarbank opengestelde, postkantoren, in den lande, ingelegd het zéér aanzienlyk bedrag van ongeveer f 1,417,000 (dus ca. V/3 millioen gulden); welke som voor de verschillende provinciën te splitsen is als volgt Noord-Brabant ongeveer. 175,000 Gelderland 151,000 Zuid-Holland 308,000 Noord-Holland 390,000 Zeeland 70,000 Utrecht 80,000 Friesland 40,000 Overjjsei 62,000 Groningen 34,000 Drente 23,000 Liraburg 84,000 Wanneer ooit cyfers welsprekend mochten genoemd worden, dan zeker deze. Dc Rijksmiddelen. Einde goed, al goed. De laatste maand van 1898 heeft, met eene opbrengst van f 12,174,050, het totaal voor het jaar ge bracht op f125,082,511, d. i. drie millioen gulden meer dan in 1897 werd ontvangen, en f3.17 millioen meer dan het volgens de raming zou hebben beloopen. In December hebben, als men de middelen froepsgewyze neemt, enkel de loterjj, de omeinen en de waarborg minder gegeven dan verleden jaar, en dit tezamen slechts f50,000. Voor de andere groepen staat daar tegenover eene vermeerdering van f941,600, zoodat er voor de maand oen vooruitgang is van nagenoeg 9 ton. Deze uitkomst is bevredigend, zoowel omdut in 1897 de laatste maand over 't algemeen gunstig was, als omdat voor handel en scheepvaart de omstandigheden ditmaal toevallig Trij wel dezelfde waren als verleden jaar open winter en een van de Kerstdagen op een Zondag, zoodat er dezen keer geen byzondere invloed tot versterking of ver slapping werkte yoor die middelen, in welke de gang van handel en nijverheid zich eenigermate afspiegelt. Bij de groep der directe belastingen beliep in December de vermeerdering f 155,600 bij die der accijnzen f 383,500 bij die der indirecte belastingen f276,100. Voorts gaven de invoerrechten f66,400 (9.6 pet.) en de loodsgelden f2900 (1.6 pet.) meervan de posterij was de opbrengst f 42,600, van de telegrafen f 14,160 hooger. Zoodra men de onderdeelon der groepen nagaat, springt natuurlijk de rol in het oog, ook ditmaal bij de accijnzen gespeeld door de suiker (f316,800 meer) en bij de indirecte belastingen door het successie recht (f182,000 meer). Maar ook al houdt men met de ongeveer 5 ton, door die twee middelen alleen méér opgeleverd, de noodige rekening, voor de overige middelen blijft de indruk van bevredigende vermeerdering bestaan. Onder de directe belastingen trek ken de aandacht de goede opbrengsten van het personeel en de bedrijfsbelasting; bij het laatstgenoemde middel is in December nog al flink ingehaald op hetgeen in Novem ber eigenlijk reeds op de aauslagen betaald had moeten zijn. De accijnzen (zonder de suiker, voor welke ook in December nog geen premie behoefde te worden betaald) zijn met ruim f 66,000 vooruitgegaan, waarvan niet minder dan f 29,600 door het zeer ruim vloeien van dien op bieren en azijnen, en f22,300 bij den wijn. Het ge distilleerd gaf eene kleinigheid (f39,300) meer. Voor het geslacht moet de vergelijking worden gemaakt met een bijzonder hoog bedrag in het vorige jaar; uit dat oogpunt heeft dus de thaDs op te merken vermin dering van f 13,000 geen werkelijke betee- kenis. Flink hebben zich nu de zegelrechten gehouden bij eene opbrengst van f 332,500 gingen zij ruim f 44,000 vooruit. En ook de registratierechten vloeiden ruim f 477,600, d. i. f 45,000 meer. (N. Rotterd. Ct.) De burgemeester van Stavoren heeft zich gewend tot de bevoegde autoriteiten, om nan te dringen op versterking van de Zuiderzeepolitie en op uitbreiding van het materieel met een stoomboot. Gebeurde dit niet, dan zijn er wanorde lijkheden te verwachten, vooral in den a.s. ansjovistijd vrij wat meer vaartuigen, dan in het afgeloopen jaar, zullen in 1899 zee kiezen, en op buit uitgaan naar dit banket. De burgemeester van Hoorn heeft in 1898 ook reeds aangedrongen op uitbrei ding de burgemeester van Ransdorp ea. insgelijks. Ook vele particuliereu deden ge lijke aanvragen om assistentie. Men meldt uit Velsen aan de »Haail. Ct." Een treurig voorval heeft hier plaats gegrepenof hier aan misdaad of ongeluk gedacht moet worden ligt in 't duister. Zekere Van Eyk, bediende aan de papier-, fabriek der firma Van Gelder en Zonen, had brieven naar den laatsten trein gebracht Vrijdagavond en is niet aan de fabriek teruggekomen. Aan de spoorbrug, die Hij moest passeeren, heeft men een groote plas bloed ontdekt, benevens een paar voor werpen den vermiste toebehoorende, Verdronken. In den stormnacht van 12 op 13 dezer is op de Waal onder Erlecom gezonken bet schip »Garvibaldi", geladen met stccnen. Dc schipper, Pieter Roosmalen uit 'a Bosch, heeft met vrouw, schoonzuster en twee dochtertje» getracht in de sloep zich te red- don, doch deze is omgeslagen, waardoor alllen verdrouken. Een der meisjes is te Nijmegen opgevischt. Tijdens den hevige» storm werd Donderdagnacht omstreeks 1 uur zekere A. v. L., wonende in de Abrahamdolen- steeg te Utrecht, plotseling uit den slaap wakk er geschrikt door een geweldig ge kraak. Onmiddelyk daarna volgde een zware slag, veroorzaakt door het neder- vallen van een balk. Haastig opstaande begaf hij zich naar den zolder en be merkte toen tot zijn niet geringen schrik, dat een gedeelte van zijn dak was inge stort en dat de rest weldra zou volgen. Nauwelijks had hij dan ook den tyd om vrouw en kinderen in veiligheid te brengen, toen opeens het geheele dak instortte, een gedeelte van den achtergevel in zyn val medeslepende. V. L. niet zijn vrouw en 7 kinderen begaven zich onmiddellijk naar het politiebureau aan de Ganzen markt, waar zij het overige van den nacht doorbrachten. ((j j In de Fiiesche gemeente Smallin- gerlaud is overleden dc 89jarige- G. A. Veenstra, een zeer eenvoudig, maar werk zaam man. Voor ongeveer 56 jaar bouwde hij in een groot heideveld eene boeren woning, waarin hg zich metterwoon ves tigde. Van den vroegen morgen tot den laten avond was de man werkzaam, en 't is hem gelukt gedureudo ruim een halve eeuw een groote uitgestrektheid woesten grond in bouw- of weiland te herscheppen. Vóórdat hij boer werd, voer hij op zee. Niet alleen door zijne werkverschaffing, maar ook door zyn liefdadigheid verliezen de heidebewoners veel in hem. Men meldt uit Den Haag: Eenige koopbrieven, die geborgen waren in de brandkast ten huize van de wed. Roos, op den Loosduinschen weg, waar op 1 Jan. jl. werd ingebroken, zyn terug gevonden in de Teellnstlaan, aan den N. W. Buitensingel, door een zoon van een hoofdagent van politie. Meer en meer wint het vermoeden veld dat de diefstal moet bedreven zyn door iemand, die vol komen op de hoogte was van de localiteit en die ruimschoots den tijd heeft gehad om de brandkast te verbreken en het gestolene te vervoeren. Huiszoekingen gedaan bij verschillende personen, die geacht konden worden van de plaatsing der brandkast enz. op de hoogte te zyn, hebben tot dusver geen resultaat gehad. Dezer dagen, met het mooie weer, zat een jong inensch op een bank op 't Prins Hendrikplein in Den Haag en naast hem een jonge dame. Een gelegenheid zoekende om met haar een gesprek aan te knoopen, vond hy plotseling in een insect, dat op haar mantel was gaan zitten. Mejuffrouw, wees voorzichtig, daar zit een beest achter u. De dame, zich verschrikt omkeerende: O, mijnheer, ik wist niet dat u daar was. (D.) Nieuwe noodlottige brand in Den Haag. In twee kleine huisjes, gelegen in de »Roode Poort", in de Boekhorststraat te 's Gravenhage, en bewoond door een ver vaardiger van vuurmakers, diens 60jarige vrouw en een 26jarige dochter, ontstond Vrijdagmorgen brand, die te feller woedde, wegens de vele brandbare stoffen, terwijl reeds een groote stapel afgewerkte vuur makers in een hoek van een der kamertjes lag. De man was niet thuis, maar toen de deur opengetrapt werd. vond men de moeder en de dochter beiden met herige brandwonden bedekt en in hopeloozen toestand. De moeder lag hij de verbindingsdeur tusschen de twee huisjes en de dochter bij het raam in het woninkje, waar de brand eigenlijk ontstond, naar men zegt door het inslaan van den vlam in een pot met hars. Twee jongens, die er in huis waren, maar niet tot het gezin behoorden, be kwamen lichtere brandwonden. Alle vier personen zijn naar het zieken huis vervoerd De toestand van de oude vrouw en de dochter was hedenochtend zeer beden kelijk. De brand was spoedig bedwongen. Nader meldt men Vrouw Van Ooyen en hare dochter zijn in het Ziekenhuis aan de bij den brand van gisteren in de Roode Poort bekomen wouden bezweken. Men had hoop de dochter in het leven te kunnen houden. Eene operatie aan bet hoofd echter, door het meisje kort vóór het ongeval ondergaan, moest van grooten invloed geweest zyn op den doodelyken afloop. Sinds eenigen tijd ligt te Amsterdam aan de Handelskade gemeerd een zeilschip van 2000 ton, de viermaster Jeanette Fran- 5oise," gebouwd te Krimpen aan de Lek, zeilende voor rekening der reedery De Hoog aldaar. In het begin van Februari zou het schip, met stukgoed, teer en lijnolie geladen, naar Java vertrekken. Toen nu de gezag voerder, kapitein Bleeker, Zaterdagavond omstreeks 8 uur met zijne vrouw aan wal zou gaan, kwam de wacht hem mededeelen, dat er uit het voorluik rook opsteeg. Met den tweeden stuurman begaf de kapitein zich naar het voorschip, liet, toen het bleek dat in het voorruim brand was ontstaan, het lnik sluiten en de brandweer waarschu- weu. Al spoedig werd men gewaar, dat ook de twee overige laadruimen vol rook stonden. In het voorruim was stukgoed geladen en eenige fusten alcoholin het middenruim was hoofdzakelijk teer gebor gen, en in het achterruim lag eene groote hoeveelheid lynolie. De brand liet zich dus gevaarlijk aanzien. Twee stoomspuiten en twee handspuiten werden met de drijvende stoomspuit Jan van der Heyden, te werk gestelddaarbij nog een hydraulische brandkraan der Han delskade. Uren lang bleef men massa's water in het schip brengen rauar laat iu den avond kon men nog niet zeggen, dat het blu8schingswerk geheel volbracht was. Slechts een korten tijd heeft men nu en dan een rooden gloed in het achterruim gezien, overigens niets dan dikke rook. Omtrent de waarde der lading en assu rantie kon nog geen inlichting worden verstrekthet ontstaan van den brand wist niemand van het scheepsvolk te verklaren. Poging tot doodslag. Men leest in de Telegraaf Dank zij het streven van de heeren Hovy c.8. zyn er in onze stad geen pu blieke huizen van ontucht meer. Wel zyn er nu een aantal hotels met kamermeisjes en pensionnairca. Ieder zal het verschil voelen en zich gelukkig achten dat de atmospheer hier thans zoo rein zedelijk geworden is. Ook zyn er nog in onze stad evenals vroeger, café's met damesbe diening en zelfs café-restaurants waar dik geschminkte dames in doorluchtige kloeding achter kykgordijntjes voor de ramen zit ten en ook zyn er huizen, waar een op zich zelf wonende juffrouw voor het raam zit en tusschen tulle gordynen door de wereld buiten bekijkt. Zulk eeu juffrouw zat iu den nacht van Zaterdag op Zondag ook voor liet raam van perceel Spuistraat 271 tusschen de Rosmarijnsteeg en de Roskamsteeg. Een bootsman daar voorby komende, werd door een vriendelijk tikje tegen het raam naar binnen geroepen, ging de hooge stoep op en bracht de juffrouw een bezoek. Nn had die juffrouw, zooals de buren vertelden, de eigenaardige gewoonte als dergelijke visite naar haar zin lang genoeg had geduurd, »poes»poes!< te roepen en ook dezen keer deed zy zulks. Er kwam geen poes, maar wel haar »vriend< een Duitscher, ditmaal ceu wezenlijk »lüstiger« Duitscher de kamer binnen. Nu laat uiteraard een Hollaodschc boots man zich niet spoedig van streek brengen en dus haalde ook deze bootsman geen bakzeil toen hy door iemand, die nog wel zijn landsman niet is op minder hartelijke wijze werd toegesproken. Er ontstond een geweldige ruzie, waarby de »vriend« van de «juffrouw* een paar revolverschoten op den bootsman loste en dezanuan het hoofd trof. Het liep bedenkelijk goed af, daar de aangevallene slechts een schrampschot aan wang en een verwonding aan de kin bekwam. Naar men ons verder mededeelde, verliet de booteman, nadat de schoten ge vallen waren de woning en riep met be hulp van een fluitje de hulp der politie in. Eenige politiemannen verschenen om de juffrouw en haar vriend* mede naar het bureau te nemen, maar dat ging niet ge makkelijk, aangezien zij de deur stevig ge sloten hadden. Eerst nadat o.a. de inspe cteur van politie de heer Kuminer ver schenen was, werd de deur opengebroken en kon de politie naar binnenkomen. De juffrouw en haar vriend* werden in ver zekerde bewaring gebracht en de boots man liet zich in het Gasthuis verbinden. Ook ern slimmerd Op het postkantoor te Westbroek, kwam iemand informeeren, waar de plaats »Elder«" in ons Vaderland te vinden was. Heel veel la3 hy in do nieuwsbladen onder de advertentiën vertrokken naar elders" en dacht, omdat daar zooveel menschen heentrekken, daar moet het wel een wel varende gemeente zyn. De gelukzoeker meende dan, daar ook eens een kjjkje te gaan nemen. Het Handelsblad van Antwerpen" meldt >Een jong advocaat van Amsterdam, welke uit die stad verdwenen was, ver bleef sinds dien te Antwerpen en had zyn intrek genomen in een onzer voornaamste hótels. >De ouders van den advocaat, die hem kwamen opzoeken, stapten, zonder te weten waar zij hem vinden zouden, af in het zelfde hotel. En het kon bijna niet anders of ouders en zoon moesten elkaar ont moeten. Zoodra dit gebeurde, snelde de advocaat naar zijne kamer, waar hij zich een kogel door het hoofd schoot. »Wij vernemen later, dat de jonge zelf moordenaar, die in 't begin der maand te Antwerpen was aangekomen, tot den 8ste dezer in een hötcl aan de statie had ver bleven, waar zijne ouders hem hadden op gezocht. Hem daar niet vindende, zetten zg heel den avond hunne opzoekingen voort en kwamen in gezegd bótel, waar zy inlichtingen vroegen. Op het vernemen dat de gezochte daar was, vroegen zij, bij heb toegelaten te worden. Zij klopten op zijne kamerdeur, twee- driemaal, tot ein delijk de vader zich kenbaar maakte. Bij het hooren van die stem heeft hy zich een kogel in den mond geschoten. Hy i op dien slag dood. Zyn naam was Nicolaas L., geboren te Leiden, 27 jaar. »Het lyk is in het St. Elisabethgast- huis gebracht." Luitenant Hobson te Denver. De »held van Santiago", de onverschrok ken luitenant Hobson, zet zyn triomftocht door Amerika voort en deze benijdens waardige sterveling ziet overal, waar hy optreedt, gansche drommen vrouwen en meisjes tegen zich ten aanval optrekken, terwijl ze niet eerder aflaten, alvorens zy den held gekust en omarmd hebben. Eer daags zal Hobson zyn opwachting nu ook te Denver maken. En reeds van te voren worden de Denversche mannen door jaloe zie verteerd, Zy hebben op alle straat hoeken een proclamatie aan de Denversche mannen doen aanplakken vau den volgende inhoud »Manneu van Denver Het is nu ge noeg met dat gekus van Hobson. Denver voelt ten minste geen roeping zyu plaats in te nemen in de ry Amerikaansche steden, welke onze zeden en onze vrou wen aan den lachtlust der wereld prijs geven. Wanneer de vrouwen vau Denver geen zelfrespect genoeg mochten hebben, zoo zullen de mannen er een stokje voor steken. Niet uit jj verzucht, maar getergd door de berichten, die uit andere steden komen, hebben wij besloten den naam onzer vrouwen te bewaren 1" Men is benieuwd wat nu de Denversche schoonen zullen doen. Luitenant Hobson ook. De nltlanders lo Transvaal. Johannesburg, 14 Jan. (lt. O.) Heden middag had hier een groote openbare ver gadering plaats van Engelschen, om te proteeteeren tegen de aanhouding van Webb

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1