KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. VALENTINE. No. 2716. Zaterdag 25 Februari 1899. 27ate Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Atoonnemeut p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l2y8. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advei'tentiën moeten uiterlijk rles DflSSDAGS- en VKf.J DAG^IVIOKGRINS vóór 10 uur aan de Buretiux bezorgrl zijn Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KALENDER DEE WEEK. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 56 m. Onderg. r u, 31 ra. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 MAART, Lentemaand, .11 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrydag 3 Zaterdag 4 Uil liet Huilcnlaiid. De nieuwbenoemde President der Fransche Republiek heeft zich jl. Dinsdag gericht tot do buide Kamers van Vertegenwoordiging in eon .Boodschap*, die daar door Ministers werd voorgelezen. Ih dit staatsstuk zegt de heer Loubet o.a..Ik zal al mijne krachten aan het vaderland wijden. Do geregelde over- draoht van de regeering, na don dood van den betreurden President Faure, is een nieuw bewys geweest van den trouw van Frankryk aan de Republiek op het oogenblik, dat eenige afgedwaalden trachten, bet vertrouwen van het land in zijne instellingen te doen wankelen. De Nationale Vergadering drukte den 18den Februari (den dag der Presidentsverkiezing) zeer beslist het verlangen uit, de gemoederen tot kalmte te brengen, en de eendracht onder de republikeinen te herstellen. Het zal mijn voortdurende zorg zyn, het Parlement in dit noodzakelijk werk van verdraagzaamheid en eendracht te helpen." De President wijst op de noodzakelijkheid om gelijkelijk te eerbie digen het Parlement, do rechterlijke macht, dc RegeeriDg en het leger, „liet leger dat de waarborg is voor de veiligheid en de onschend baarheid van het vaderland, dat door het fytid wordt bemind." Verder wordt door den Presid. gezegd: .Frankrijk, zeker van zich zelf, é«l: mst kalmte kunnen werken aan de nplosiing der vraagstukken, die het zedelijk eu stoffelijk welzijn der burgers raken, oa voortzetten zyn Voedzaam en vruchtbaar werk. Laten wy rechtvaardiger zijn jegens onszelf, laten wij biet vergoten, dat Frankryk altijd gejjverd heeft voor den vooruitgang, het recht en de menacliheid. Wij moeten dit erfdeel grooter maken. De Republiek heeft aan Frankrijk rrjjè instellingen gegeven en de weldaad van den vrede verzekerd door kostbare bondge nootschappen. Laten wij dit werk uitbreiden! Ik zal mij gelukkig achten als ik, dank zij eendrachtige samenwerking binnen de grenzen vuri myne grondwettelijke rechten, die ik niet zal laten verzwakken, kan bjjdragen tot ver wezenlijking van uwe gemeenschappelijke verwachtingen, en tot bevestiging der Repu bliek!" Het slot van deze .Boodschap" werd met daverende toejuichingen begroet. De verdere berichten uit Parijs getuigen van een vrij groote opgewondenheid, die er hecrscht, of althans verwekt en onderhouden wordt door volksopruiers. Op de straten der hoofdstad hebben betoogingen plaats gehad, die aanleiding hebben moeten goven totarre- fltalien, waarbij de gevangen genomenen te kennen gaven, dat zy, zelfs door geld, waren aangespoord, om afkeuring te betuigen over de keuze van den heer Loubet als President der- Republiek. De voorstanders van het koningschap laten te midden van dit gewoel Vny druk van zich hooren. Zij meenen, dat thans het oogenbliÊ is gekomen, tot cene po- ging voor het herstel van do koninklijke regeering. De kroon-pretendent, de hertog ,van Orleans, schijnt van plan, hot Fransche grondgebied te betreden, doch men verzekert 'dat de Rogeering hem voortdurend in 't oog houdt. Niet van belang ontbloot is de aan staande benoeming van een Voorzitter van den Senaat, in de plaats van den tot Presi dent der Republiek benoemde heer Loubet. Er wordt gemeld, dat er sprake van is, den heer Constans tot deze waardigheid te ver heden. Thans is deze candidaat voor den Voorzitters-stoel gezant te Konstantinopel, en men meent, dat deze staatsman, van vroeger door zyn krachtig optreden bekend, een ge- wcnscht persoon zou zijn in de dagen, die men thans te Parijs doorleeft, te midden der troebelen, die men in 't verloop dor Dreyfus- zaak nog heeft te wachten. Hoeveel gebruik er in Nederland ook al gemaakt wordt van bet ryvriid zoover als in Amerikn heeft men het er nog niet gebracht. Behalve in koffiehuizen en uitspanningen, houdt men er ook in kerkgebouwen rijwielatanden opna, ten einde voor «ie fietsers het bezoeken der godsdienstoefeningen te vergemakkelijken. .Als de berg niet naar Mohammed komt', denken de geestelijken in Amerika, .dan moet het omgekeerde maar gebeuren. Beter hoorders in liotseostuum, dan een ledige kerk*. Nu is er echter weêr wal anders bedacht, om de mcnschen, en vooral de moeders, naar de kerk te lokken. Een geestelijke te Now- York, die zeker veel last bad van schreeuwende kinderen, heelt bij de kerkdeur eone inrich ting laten muken, met kleedjes en kussens en allerlei speelgoed, waar de moeders liünne kleine kinderen kunnen brengen, vóórdat zy hunne plaats in het bedehuis gaan innemen. Deze nieuwigheid wordt door de vrouwen zeer op prys gesteldalles loopt naar de kerk in de 4de Avenue, zoodat de geestclyken van de andere kerken cr hard over denken, om zulke kinderbewaarplaatsen ook aan den in gang van hunne tempels interichten. Het bericht vermeldt er niet by, of er vanwege bet kerkbestuur gezorgd wordt voor helpsters, om de kinderen stil te houden, en ze tc voorzien van de noodigc verzorging. Het moet anders voor de moeders geen ge ruststellende gedachte zijn, haar kind opge sloten te weten met een aantal lotgenootjes, zonder dat er iemand bij is, om op de jeug dige bezoekers van den voorhof des tempels toezicht te houden. Zou deze instelling te eeniger tijd ook niet naar Europa over waaien NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Februari 1899. Hef Witte Kruis. De afdeeling Melder van de Noovdholl. Vereeniging - Het Witte Kruis" hield Woensdagavond 1.1. in het hötel »Bellevue", onder presidium van den heer H. Bitter Jr., een Algemeene Vergadering. Nadat de no tulen waren gelezen, brachten de afgevaar digden verslag uit over dé door hen bijge woonde vergadering, die 22 Nov. '98 te Amsterdam was gehouden. Daarna werd door den Secretaris, den heer G. de Ven, het jaarverslag der afd. voorgelezen, waarin onder meer vermeld werd, dat in 1898 besloten was tot oprich ting van een volksbadhuis en men dien tengevolge reeds bouwterrein had aange kocht, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar gestegen was van 380 tot 408, dat de vereeniging in zooverre aan haar doel heelt beantwoord, dat in meer dan 300 gevallen zieken materialen zyn verschaft en dat één zenuwlyderes op kosten der afdee- ling in het Herstellingsoord «Heidebeuvel" verpleegd is geworden Vervolgens kwam de rekening en ver antwoording van den Penningmeester, den heer J. M. Ente van Gils, aan de orde. Deze was door een commissie, bestaande uit de heeren G. H. Stuart, C. S. Jaring en L. Runtpff, nagezien. Bij monde van eerstgenoemde werd rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f2334,59 en de uitgaven f2155,93', zoodat er een batig saldo was van f178,656. De commissie had alles in volkomen orde bevonden en stelde voor Jen Penningmeester, onder dankzegging voor zyn gehouden be heer, te dechargeeren, waarmede de ver gadering zich vereenigde. Hierna werd door het bestuur medege deeld, le dat de pogingen aangewend om van het hoofdbestuur gelden in den vorm van subsidie of voorschot te verkrijgen, voor liet te stichten badhuis mislukt wa ren 2e dat het bestuur een leening had aangegaan va* f1500 voor betaling van den koop van 3 perceelen bouwterrein en dientengevolge de rekening zulk een hoog cijfer aanwees en 3e Jat bij ziekte een trouw gebruik gemaakt wordt van de ma terialen benoodigd bij ziekenverpleging en er bijna geen dag voorbijgaat, dat niet het een of ander aangevraagd wordt. Verder had er een langdurige bespre king plaats over bet badhuis, dat de af- deeling wenscht te stichten, vooral werd het verkrijgen van water druk besproken, waarmede de bouw van deze stichting in zulk een nauw verband staat. Nog werd er op aangedrongen, dat de leden anderen aansporen tot toetreding door beu het doel en de strekking der vereeni ging duidelijk te maken. Nadat ten slotte een der leden de opmerkzaamheid heeft gevestigd op het goedgeschreven en nut tige hoekje „de kunst om gezond te leven", hetwelk den leden is bezorgd, wordt de vergadering gesloten. Te Nijmegen is in 34 jarigen ouder dom overleden de heer S. Rijn bende, oud luitenant ter zee der 2de klasse. Tweede Kamer. Toen jl. Dinsdag de Kamer weder bijeen was gekomen, werd door den Voorzitter*, den heer Gleichman, bij den aanvang der zitting, in herrinering gebracht de ge wichtige gebeurtenis, die in den vorigen week rouw over Frankrijk heeft gebracht de dood van den heer Faure, President der Republiek. De heer Gleichman wees op het verlies, dat het Fransche volk door dat overlijden heeft geleden, en als tolk van deze tak der Volksvcrtegenwoor- diging in Nederland noodigde hij de Re geering uit, de oprechte deelneming der Kamer ift 't geleden verlies aan de l<ran- sche Regeeriug te willen overbrengen. De Minister van Financiën, de heer Pierson, verzekerde daarop, dat dezelfde gevoelens, als door den Voorzitter der Kamer waren uitgesproken, ook bij de Nederlandsche Regeering aanwezig zyn, en dat bij zyn ambtgenoot voor Buitenlandsche ZakeD hët verzoek der l\amer zou overbrengen." Hierna werd kennis genomen van de ingekomen stukken, overgegaan tot de be noeming van voorzitters en onder-voor zitters der afdeelingeu, en het besluit ge nomen, om de aangekondigde wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Spiritus als geneesmiddel In bet «Medisch Weekblad" komt een belangrijk opstel voor van den heer J. A. Rademaker, officier van gezondheid le klasse bij de marine, over de gunstige uitkomsten door hem sedert een jaar ver kregen met het toepassen van spiritus- verbanden bij vele ontstekingen. De ontrouwe bediende van de Asso- ciatie-Cassa te Amsterdam, die er niet f 24.000 van door was gegaan, is Dinsdag te Amsterdam gearresteerd. Omtrent die arrestatie meldt het H.blad" Dinsdagmiddag kreeg de commissaris van politie der Ferdinand Bolstraat, de heer Van der Wiele, een met NN geteekend briefje, waarin gemeld werd dat een persoon, die grove verteringen maakte, zich ophield in een perceel in d>- 'e fan Penstraat. De commissaris zond daar dr brigadier Timmermans en den cl. rcbei.. Leveling heen, die daar vonden een jong persoon, in signalement overeenkomend met den gezochten J. H. van Jaarsveld, doch die voorgaf Jaussen te heeten. Hij werd mede genomen naar de Ferdinand Bolstraat en bekende daar spoedig de gezochte te zijn. Kort daarop werd hij gebracht naar het politie-bureau St Pieterslml, waaronder de Associatie-Kassa ressorteert en hem door den commissaris Versteeg een voor- loopig verhoor afgenomen. Op hem werd van de gestolen f 24,000 nog gevonden een bedrag van f 5500 in bankpapier, zilver en koper. De man was echter te zenuwachtig om reeds dadelijk een langdurig verhoor te ondergaan. Hij verklaarde echter, dat het niet zyn plan geweest was te stelen, doch op den bewusten dag der vorige week had hij een borrel gedronken, en nog een, toen had hij het bankpapier in zijn zak gevoeld, dat hy nog aan de kassa had moeten af rekenen en gedacht »dat het een aardige duit was". Hij is toen, naar zyn zeggen, aan den rol" gegaan. Hij is een dag dron ken geweest; uit rijden gegaan; heeft zich met vrouwen opgehouden; is naar Utrecht gewandeldheelt een nacht in do open lucht geslapen is naar Kleef geweest naar Amsterdam teruggekeerd en Dinsdag middag gearresteerd touu hij zich in do le Jan Steenstraat bevond op de kamer, waar hij sedertZaterdag toefde. Waar het audere geld gebleven is, is nog een raadseldat hy dat in zóó korten tijd zou verteerd heb ben, is bijna onmogelijk en zeer wel mo gelijk is 'tdat 't geld door hem verstopt is om later na afloop zijner straf terug te worden gevonden Dat zal echter bij een nader verhoor moeten blijken. Men schrjjft uit Rotterdam Werd vroeger melding gemaakt van een huwelijksplechtigheid per fiets, van daag hebben we hier weer wat anders kunnen genieten. Het paar dat voortaan lief eu leed met elkaar zal deelen, begaf zich thans met de getuigen in versierde roeibooten naar den ambtenaar van den burgerlijken stand. Natuurlijk was de aandrang van nieuwsgierigen weer zoo groot, dat een talrijke politiemacht noo- dig was om den toegang tot het raadhuis af te zetten. Toen men daarin niet slaagde, liet men de van den ernst der plechtig heid zoo. overtuigde feestgenooten door een achterdeur ontsnappen. Doch het volk ontdekte dit spoedig, zoodat het jonge paar een gevolg kreeg, waarop het in ge- ~Trie -rtmsnniiï tgliede inlei -zou fteliOen kunnen rekenen. De man is 39, de vrouw 50 jaar. Iets wat zelden gebeurt, heeft Dinsdag te Haarlem plaats gehad, te weten, dat 3 vrouweu ter zake van openbare dronken schap in bewaring aan het politie bureau zyn gesteld. (H. C.) Men meldt uit Amsterdam: Met het stoomschip «Koning Willen I", van de Mij. Nederland, dat Vrijdag a. s aan de Handelskade verwacht wordt, keert weder etn detachement Indische militairen terug Onder (lezen behoort ook de kanon nier le kl. G. van de Ven, een der kra- nigste figuren uit den Lorabokkryg van 1894. Den 2Gen Augustus 1894 bij den terugtocht der colonne bleef een stuk ge schut, waarbij hij ingedeeld was, in een watergang steken. Hevig was bet vuur van den vijand op de bemanning van dat stuk. Vier gewonden bevonden zich op den voorwagen, de stuk-commandant was gesneuveld, Van de Ven alleen bleef over hij wist van wijken, noch overgeven. Zijne gewonden, zijn stuk in handen van den vijand laten dat nooitMet de uiterste koelbloedigheid en de grootste inspanning mocht het hem gelukken het stuk geschut met de gewonden door de hindernis heen te brengen en dit en het leven van zijn kameraden te redden. Zonder zijne krachtige medewerking, zijn moed en onverschrokkenheid onder het hevigste vuur, zou het stuk met al de gewonden zeker in handen van den vjj- and gevallen zyn Dat de Militaire Wil lemsorde, hem voor het feit toegekend, dubbel en dwars verdiend is, zal niemand betwijfelen. Van de Ven is geboren te Heesch (N.B.) ou thans 40 jaar oud. Den 23 November trad hij, na eerst in het leger hier te lande bij de rijdende artillerie gediend te hebben, in het Nederl. Ind leger als ka nonnier. Men schrijft uit Groningen Het onderzoek omtrent het infor matiebureau, dat zich bezig hield met het vrymakeu van militicplichtigen van 's lands dienst wordt, zoo schrijft men, nog steeds met ijver voortgezet. Er komen steeds meer ergerlijke feiten aan het licht, die bewijzen, hoe dit bureau helpt tot ontduiking der militiewet. Er is een quitantie in beslag genomen, afgegeven door een zekeren de Vries, waarop vermeld stond, dat dit geld was betaald voor 't verstrekken van mid delen, om iemand bij de keuring ongeschikt te doen verklaren voor den militairen dienst, wat dan ook gebeurd is. Ook beginnen stemmen op te gaan van lotelingen, die anders vrij zouden zijn, maar nu, door den zwendel van het bureau, moeten dienen, tegen zulke onrechtvaardige handelingen. Bij sommigen hunner moet het plan bestaan, zich per request te wenden tot H. M. de Koningin, om te verzoeken, dat er in dezen recht worde gedaan. Naar wij vernemen, heeft professor dr. R. Froin, 29 Januari te Leiden over leden, o. a. gelegateerd, vrij van rechten f 25,000 aan de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord f 25.000 aan Nederlandsch «Mettray" op Rijsield, ter opvoeding en verzorging van hulpbehoevende knapen; f 5000 uan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede; f 5000 aan de Vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten be trekking te Katwjjk en te Noordwjjk-aan- Zee f 10,000 aan het Nederlandsche Gast huis voor behoeftige eu minvermogende ooglijders, te Utrecht: f 5000 aan de Inrichting voor het doof- stomuien-onderwijs te Rotterdam f 10,000 aan het Historisch Genoot schap te Utrecht f 1000 aan de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde, te Leiden. Wielrijders, die in de doos taan Te Hillegom had Zondagmiddag een treurig ongeval plaats. Een tamdem kwam aangereden, en in aanraking met een juffrouw, zoodat zij omver werd ge worpen en een trapper van den tandem haar in het hoofd drong, waardoor hevig bloedverlies niet achterwege bleef, met het gevolg, dat de ongelukkige Maandagmor gen aan de gevolgen overleed. Door het fliuk optreden van een aldaar wonende juffrouw mocht het gelukken de berijders van den tandem tegen te houden, waardoor een verantwoording omtrent dit geval niet kan uitblijven. Er zijn «I nieuwe aardappelen Vroeger dan in eenige andere provincie, zyn in Groningen, en wel te Boertange, than9 reeds de eerste nieuwe muisjes aardappelen van den kouden grond geoogst door den heer H. Meijer. Deze aardap pelen laten aan hoedanigheid niets te wen- schen over. De moederknollen van den oogst van 1898 worden in het begin van October gepoot, en 15 November hadden de stam men reeds een hoogte van l'/8 decimeter bereikt. Door eene zorgvuldige behan deling kwamen de planten den winter door, tot de vorst der vorige week ze tot in deu grond deed afsterven, zonder ech ter aan de nieuvre aardappels kwaad te doen. -»• Het onderzoek aangaande de spoor wegramp van Vorst is nog niet afgeloopen, maar het is nn al nagenoeg zeker dat de machinist van den achtersten trein geen schuld heeft, daar hij in den mist een ge geven vlaggesiguaal niet heeft kunnen zien, en het knalsignaal (de seinbom) on gerept is, waaruit men moet besluiten dat het bloksignaal openstond. Het blok- stelsel wordt in België niet streng toege past, en om te voorzien in de daaruit voortspruitende gebreken pleegt nog een ander aignual gebruikt te worden, maar, naar de «Petit Bleu" verzekert, behoeft sinds 1 Januari dit signaal niet meer be diend te worden, reden waarom het nu ook openstond. Het ontbreken van den goederenwagen achter 'aan de treinen dat sedert eenigen tijd is geoorloofd, heeft aanleiding gegeven dat het aantal slacht offers verdubbeld is. Het onderzoek zou, hoopte men, vandaag afloopen. De gewondon leven allen nog. Koord. Te Dosseldorp is Vrijdag jl. in het re staurant Kurten, Zollstrasse, een groote misdaad gepleegd. Aldaar had een oude heer vergezeld van eene zangeres Lina Richter van het theater aldaar zijn intrek genomen. Kort daarop verscheen in het zelfde restaurant de ongeveer 35jarige zanger Conelius Weiser, van beroep slager, die echter in den winter ook aan net theater verbonden is en nu zonder betrek king is. Weiser had tot voor korteh tyd met juffrouw Richter liefdesbetrekkingen, die echter door haar zelf verbroken zyn. Weiser naderde juffrouw Richter, en voor dat zy zich van haar plaats verwydereu kon, stiet hy haar een dolk diep in de borst. Zonder eenigen kreet te uiten zonk juffrouw Richter dood neer. De moordenaar werd gevangen genomen. De petroleumkoninjc. Eenige bijzonderheden over de bezittin gen van den Amerikaanschen petroleum- koning Rockefeller. Zyn kapitaal loopt in de 250 millioen dollars. In zyn dienst verdienen 75,000 mannen, vrouwen en kinderen hun brood. De lengte van zijn buizennet ia 20,000 kilometer. Zijn petroleum wordt opgevan gen in 40,000 reservoirs. Zyn petroleum- vloot telt 200 schepen. Op het land be dragen zijn transportmiddelen 3500 wagons, 7000 rjjtuigen, 32,000 paarden. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndië Vert«udiiig*neK Datum darter puit-ba zorg. T|jdat. d. Iaat. baal.ahPoatk. f. icepott via Am*terd*m 8 en 17 Mrt *4 Feb. 7 -aar. p. Huil. mail via Genos. p Holl. mail vi* M*rs«ilU. p. Kranach* mail .ia Mireeill* p. EngelacLe mail »u Brindiii Naar Atjsb ta de Oostkust van Sumatra p. Duilachs mail Tia Napels. 88 7 en 81 Mrt. 24 Feb. 8ea 17 Mrt eiken Vrijdag 6 Mrt. 7— 'ist. 8.30 'anam. 7.—'aar. mor. 9.— 'uur. 'a mor. Naar Guyana (Surinama) p. ie*peet *ia Amitardam 23 Ftb. IVIJ •o 20 Mrt. 7.— st. 7.- 7.- I- Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p. zeepoat Tia Amaterdsaa .1 28 Feb-I 7.— p. mail TiaSoalbampton. ÏS I 8.80'# sim. p. mail Tia Gtnua1 Mrt 7— W Naar St Martin, St Euatatius en Saba p. mail over Engeland 6 en 20 Mrt. 7- Naar Hr. Ms. .Zeeland": tot 2 Maart naar Port au Prince (Haïti). ^BTTXXjXJETOIsJ 29) Hoe deden de beide andere aanwezigen zich dan voor?' vroeg de verdediger nu. »De oude dame was geheel buiten zich zelf® mijnheer Bauerlich was zeer terug getrokken en trad eerst meer op den voor grond, toen ik de beklaagde verzocht mij te volgen toen stelde by zyn rytuig te myuer beschikking.* ,En scheen hij aan do schuld der be klaagde te gelooven?* vroeg nu de openbare aanklager. .Stellig zou ik dat niet durven beweren.' antwoordde Kühnel, .maar toen ik in zyn onder den gootsteen do flesch met vergiftigd bessensap vond, zag ik vrei,datbij uan haar schuld niet meer twylelde,* en nu •vertelde de commissaris ep zijn eigenaardige manier, hoe hij die flesch ontdekt had. Nm volgde de beeedigdc scheikundige, die het vergift in de tweodo flesch gevonden had. Wat hy zoide, kon aangemerkt worden als cene aanvulling van hetgeen do commissaris gotuigd bad. Wat hebt ge daar op te zeggen „Niets, dan dat ik geen vergift in do flesch heb gegoten en ook geen flesschen verwisseld heb,* antwoordde zy. .Ik wist zelf niet, dat er nog een tweede flesch bessensap in huis was, en waar zou ik het vergift vandaan ge haald hebben?' De president was aiet geroepen om deze vraag te beantwoorden liet was te voorzien, dat de openbare aanklager en de verdediger zich daar later wel ernstig mee zouden bezig houden. Derhalve zette de president het ge tuigenverhoor voorter moesten nog twee getuigen gehoord worden Adolf Bauerlich en Constance Zier. Bauerlich werd eerst opgeroepener ont stond ouder hot publiek een beweging en ge- druisch, waaraan duidelyk te bemerken viel, dat men iets belnagryks verwachtte doze ge tuige was liet voorwerp der algemeene aan dacht. Alle halzen werdeu uitgerekt, de binocles werden op hem gericht, men fluis terde elkander opmerkingen over zijn persoon toe en vergeleek hem met Koeuraad Rech- ling de vergelijking Tiel bij de meesten on- guietig voor hem uit. Met ernstig gelaat en kalme houding trad hy naar voren en scheen niets te bemerken van Koenrands vijandige blikken, die hum overal volgden. DERTIENDE HOOFDSTUK. Met zachte, is aar duidelijke stem beant woordde Bauerlich de gebruikelijke inleidende vragen, terwijl Lagoman ijverig aanteokenin- gen maakte en dit voortzette gedurende het gehecle verhoor van dezen getuige. Do president vroeg hem in wolke betrek king hy had gestami tot de familie der be schuldigde. Bauerlich beschreef die houding op zulk eene wyze, dat hy duarbij ia een gunstig licht werd geplaatst. Ily bekende, dat hij wegens eenige jeugdige dwaasheden Duitsehlaad verlaten had, in Amerika een veelbewogen leven had geleid en verzweeg ook niet, dut de heer Zier hem ua zjjn terug keer uit Amerika met groote terughouding behandeld had. ,Hy zag mij aan voor een gelukzoeker,» voegde hy er lachend by. „Kwam daar geen verandering in?' „Spoedig, zeer spoedig, Ik durf zeggen, dat tusschen ons een botrekking bestond als tus- schen vader en zoon." Hier maakte Valentiiio een beweging, alsof zy iets wilde zeggen doch zy ging weer zitten zonder den mond geopend te hebben. „U kwam dus veel ten huize van wijlen den heer Zier?» vroeg «le president weder. Ik kwam er dagelyks." .En daar ontmoette u dan zijn dochter?' „Zoo dikwyls slechts mogelijk was.» Bauerlich richtte een blik op Valentine. die kleurde van schaamte en boosheid. Rcchling gaf' zyn toorn zoo luid te kennen, dat een gerechtsdienaar hem tot stilte moest aan manen. ,Er wordt beweerd, dat u genegenheid voor haar gevoelde,' zei de president. .O, dat is het rechte woord niet. Ik be minde haar, ik aanhad haar, het was myn liefste wensch haar hart en hand te winnen," riep Bauerlich met geestdrift. Als echo op deze woorden klonk van de bank der getuigen zeer duidelyk: .Schobbe jak, als ik je onder mijn handen krijg, breek ik je den nek.' .Werd uw genegenheid beantwoord?' ,0, ik was niet zonder hoop,* antwoordde Bauerlich, die niet scheen te bomerken, dat Valentine opsprong, alsof zij door een adder word gebeten. .Maar Valentine Zier had zich met den heer Rechling verloofd Daar wist ik niets van en haar gedrag tegenover mij gaf my reden om te gelooven, dat ze my niet ongenegen was.' .Dat is niet waar!* riop de beschuldigde zoo angstig gillend, als de rechters haar stem nog niet gehoord hadden en van de bank der getuigen klonk een echo, die veel krachtiger woorden deed vernemen. Bauerlich haalde slechts even de schouders op en zei halfluid Arm, beklagenswaardig kind Teeder vcrvblgdo hy.Een liefde uls do mijne kon op den duur niet onbeantwoord blyven, dat wist ik ook was het my bekend, welk oen goode dochter Valentine was en haar vader wenschte my tot schoonzoon te hebben.' ,Dat is een leugen!' klonks een wan hoopskreet van Valentine's lippen. De presi dent berispte haar over deze storing, doch vroeg daarna, welke reden zy voor dien uit roep had. .Mijn vader had weinige uren voor zy* dood een onderhoud met mij en waarschuwde mij toen ernstig, neen verbood my uitdrukke lijk, ooit de vrouw van Adolf Bauerlich le worden. .Om wolke reden „Die heeft hy me niet genoemd.» zoide zy openhartig en Bauerlich's gelaat klaarde on middellijk op. .Daar hoort u het; hij heeft geen reden genoemd,' zei hy tot den presi dent. .Als ik niet denken kon aan de af wisselende luimen run een zieke, zou ik moe ten gelooven .Wat?» vroeg de president. .0, ontsla my van het antwoord." .Ik moet u wyzen op don eed, dien go hobt afgelegd,' vermaande do president. ,Dat dat het arme meisje on waarheid heeft gesproken, maar ik mag haar niet beschuldigen.' .Uw getuigenissen bij het voorloopig on derzoek zyn alle reeds weifelend. Zy inaken den indruk, dal ge reeds lang van de schuld der beklaagde overtuigd waart en er voor lerugdeinsdct, die overtuiging uit te spreken." Bauerlich zweeg en sloeg de oegen neer, alsof hy een zwaron inwendige» strijd voerde. .Om welke reden waart go in de woning der familie Zier, toen de commissaris Kühnel ii daar aantrof?» vroeg thans de president, blykbuur tot iets anders overgaande. .Mejuffrouw Constance bad my ontbodea, omdat haar broeder plotseling gestorven was." .Hoe waren de dames gestemd, toen u kwam Vrecselyk aangedaan, zoóbIb natuurlijk is.» .En vertelde men u toen iets van hetgeen met mevrouw Rechling was voorgevallen .Neen, daarvan hoorde ik eerst toen de huisknecht kwam en vertelde, dat zijn meeste res aan vergift gestorven was eu Valentine Zier haar moordenares had genoemd. Toen viel mij in, dat juffrouw Constance mij iets luid willen vertellen, maar door een blik van Valentine daarin verhinderd was.' Waarom hebt ge daar niet van gesproken by de vroegere verhooren .Ik .rik weet bet niet ik deed myn best om zoo weinig mogelyk te zeggen," was het weifelend antwoord. Omdat ge niet ten nadoele van de be klaagde wildet getuigen.' Bauerlich antwoordde slechts met een die pen zucht. De president vervolgde het verhoor van Bauerlich. •Toen de huisknecht vertrokken was, hebt ge de beklaagde aangeboden haar te redden ge waart van plan met haar te vluchten, niet waar?' Een onderdrukte kreet ontsnapte aan Bauer lich's lippen. Hy scheen te wankelen en zocht steun om staande tc blyven. Na een paar minuten scheen hy bekomen te zyn en zeide op den toon der wanhoopHeeft het on gelukkige meisje dat bekend O, nu is alles, alles verlorenNu is ook het offer nutteloos, dat ik voor haar brengen wilde 1' „Welk offer?' Ondanks myn eed wilde ik eon gunstig getuigenis voor haar afteggen,» antwoordde hy op doffon toon. .Zoodra ik den dood van mevrouw Rechling vernam, wist ik ook dade- lyk, dat Valentine haar het vergift had toe gediend.' Hoe wist ge dat?« „Allereerst als door een ingeving en dan bemerkte ik het ook aan lmar gehecle wezen. Onder haar koel uiterlyk verbergt Valentine een hartstochtelyken inborst. De beschuldiging, die mevrouw Rechling haar in hel gelaat slingerde, had haar herig ver toornd en ongelukkigerwijze kwam haar het fleschje atropine, «Bit zy als toilctmidde! bezigde, ter rechter tyd of liever te kwader ure in handen.' Wat weet ge daarvan vroeg de presi dent, die slechts mat moeite zyn levendige belangstelling verborg. „Zy bewaarde het altyd in haar brieren- tasch, waaruit zij het bewys van den jnwe- lior te voorschjjn haalde om het aan mevrouw Rechling toe te worpen. Zy hield het in haar hand verborgen en na de flesch ontkurkt te hebben, goot zij het vergift er in en schonk toen voor haar gewezen meesteres een half glas in, dat zy met water vorder vnlde. Zy vertrapte daarna het fleschje en spoelde de scherven onder de waterleiding weg.' IIoc weet ge dat alles?' *Z(j heeft hel mij zelf bekend.* (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1