KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. VALENTINE. Ko. 2720. Zaterdag 11 Maart 1899. 27ste Jaargang, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. Ataonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per poBt 75 id. fl,121/j. id.voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureau»! Spoorstraat en Zuidatraat. AdLvertentlèn van 1 tot 5 rogels25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DEB WEEK. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 24 m. Onderg. u 5 u. 57 m. Zondag 12 Maandag 18 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 1G Yrydag 17 Zaterdag 18 Uit het Buiteiilum). Er is alle aanleiding, om de opmerking te herhalen, dat de Amerikanen zich in een wespennest begeven hebben, toen zij zich met de Phillippijnen gingen bemoeien, en het stroven lieten blykeu, om die eilanden aan zich te onderwerpen. De toestand d:\5r boezemt in groote mate bezorgdheid in. Hier en daar op de eilanden is de tegenstand, die de Amerikanen ondervinden, zeer krachtig. En de omstandigheid, dat de aanvoer van versche troepen ogen tijd duurt, is een reden te meer to£vongerustheid. De aan- wezigo troepen moeftn zich op 'toogenblik slechts tot verdediging hunner stellingen be palen. De Amerikaansche generaal, die er het bevel voert, zendt wel het bericht, dat hij, zoo spoedig doenlijk, tol den aanval zal overgaan, doch hij verzuimt niet te melden, dat zijne troepen door de aanhoudende aan vallen der inboorlingen vreeselijk afgemat zijn. Nu komt er bij, dat het jaargetijde verre van gunstig is voor de Amerikanen. Het gematigde seizoen, dat van November tot Februari duurt, is voorbij. Reeds in deze maand begint het ontzettend heet te worden de hitte is door de groote vochtigheid zeer onaangeuuam en geelt veel aanleiding tot ziektekoorts. De hitte duurt tot Juni en dan begint de regentyd, waardoor het land gansch en al onder water staat. De inboor lingen schijnen zich ten doel te stollen, met groote volharding de waterwerken buiten Manilla aantevallen. Gelukt het hun, zich daarvaa meester te maken, en op die wijze de 'waterleiding af te snydon of de water werken te vernielen, dan wordt de stad bloot gesteld aan ernstige ziekten en zou de posi tie der Amerikanen zoogoed als onhoudbaar worden. Spanje heeft dezer dagen een nieuw mi nisterie gekregen. Het kabinet, dat gedurende Spaansch-Amerikaanscben oorlog aan het bewind was, heeft de vlag moeten strijken, toen het in de Cortes (volksvertegenwoordi ging) de voor Spanje zeer sombere vredes voorwaarden had te verdedigen. In die voor waarden, hoe nadeelig ook voor Spanje, moet men daar berusten, doch over de houding van het kabinet, dat het zoover liet komen en over de bevelhebbers, die noch door moed, noeh door beleid hebben uitgeblonken, kon men geen gunstig oordeel vellen. En dan er moet gedacht worden aan eene nieuwe toekomst voor het van zyne koloniën beroofde Ryk! De afgetreden Miuister-Presidont hoeft bJ5 zyn heengaan zyn opvolger ernstig gewe zen op het gevaar, dat door de aanhoudende woelingen der Carlisten te duchten is. In de eerste helft dezer eeuw heeft men in Spanje een oude wet ter zijde gosteld, toen men eene Koningin tot den Troon riep, en den kroon- pretentent den toenmaligen don Carlos van dc opvolgïag uitsloot. De bedoelde oude wet liet de opvolging in de vrouwelyke linie niet toe. De nakomelingen van den voorma- ligen pretendent blijven maar steeds het verzet tegen de dynastie voortzetten en vinden nog altijd aanhangers. En de ongunstige toestand des lands geeft thans gereede aanleiding, om in zeer troebel water te blyven visschen. Tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is het tegenwoor dig (botertje tot den boom'. Dit bleek o.a. dezer dugen, toen bekend werd, dat de Kei zer van Duitschland zijn broeder prins Hein- rich, benoemd had tot bevelhebber van hot eskader in de Chineesche wateren in plaats van don vice-admiraal Diederichs, die daar tot nu toe de Duitsche vloot commandeerde. In de Amerikaansche pers wordt dit opgevat als een uiting van Duitschland's wensch naar eene vriendschappelijke verhouding ten op zichte van de Vereenigde Staten. Een be richtgever uit New-York schryft te dezer zake.De Keizer heeft hierdoor zijne goedo gezindheid getoond jegens de Repnbliek en heeft begrepen, dat de Prins hier populair is. De vorige bevelhebber werd gelaakt, wegens gebrek aan tact en onbekendheid met dc ge bruiken van hoffclykheid bij het internationaal verkeer." Onderscheidene, vooral ook Duitsche bladen, betuigen hunne groote, onverdeelde instemming met deze opvatting in Amerika en roemen om "t hardst den vooruitgang van het Duitsche Keizerryk, vooral ten aanzien van don invloed, dien het naar buiten, tot zelfs aan de overzyde van de Oceaan uit oefent. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Maart 1899. Hare Majesteit de Koningin zal zich met H. M. de Koningin-Moeder den Hen April naar Amsterdam begeven, voor het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. Tweede Kamer. In de zitting der Kamer van jl. Woens dag is het wetsvoorstel betreffende de her ziening van strafvonnissen, welk voorstel door vijf Kamerleden was ingediend, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wanneer nu ook de Eerste Kamer hare goedkeuring aan dit ontwerp hecht, en H. M. de Koningin Hare bekrachtiging niet onthoudt, dan wordt het mogelijk tot herziening van het vonnis der gebroeders Hogerhuis overtegaan. Naar wij vernemen is de persoon, die het aanzienlijk bedrag van ruim 1800 in de bus van het gebouw Bethel te Am sterdam geworpen heeft, thans by de po litie bekend en heeft het den schijn dat dit geval in geenerlei verband met een misdrijf staat. Het geld werd, volgens de woorden van den schenker, gegeven >om den Heere welgevallig te zijn". De kerkeraad der Herv. Gemeente te Wije is Wöe'nsdagavou3 in de consi storiekamer opgesloten geweest. Er was vergadering gehouden, en toen men wilde vertrekken, kwam men tot de onaange name ontdekking, dat de deur op slot ge sprongen was, terwijl de sleutels er buiten instaken. Men beproefde de deur te ope nen door de schroeven van het slot af te draaien, maar tevergeefsmen moest wachten tot er buiten hulp kwam en men besloot, in 't holle vertrek bij 't kaars licht maar te blijven praten tot de koster kwam. Daar deze echter nog wel een geruimen tyd op zich kon laten wachten, besloot men eindelijk, een middel in 't werk te stellen om verlost te worden; eenige stoelen werden op elkaar gezet, om bij 't hooge raam te kunnen komen, een der broederen klom op deze stelling, die door de anderen vastgehouden werd, sloeg een ruitje stuk, waarbij hij zich eenigszins bezeerde, en verhiel zijn stem, om iemand aan te roepen en hem te verzoeken den koster met het geval in kennis te stellen. De stem werd spoedig door iemand uit de buurt gehoord, die wel wat schrikte omdat het geluid van zoo'n vreemde plaats kwam. Hij was natuurlijk gaarne bereid, de hulp van den koster in te roepen en onze gevangenen werden verlost! Het raadsel, dat dezer dagen aan de Groningsche politie ter oplossing gegeven was, is geen raadsel meer. Het is name lijk gebleken, dat de man, dien men doof stom waande, volstrekt niet doof noch stom is, maar zulke normale ooren heeft, als men zich maar kan wenschen. Dit werd geconstateerd door Dr. Rejjnenga, en toen men eenmaal zoover was, nam Dr. R. een zeer onschuldige proef. Hij hield den man een paar seconden een chloroform-kopje onder den neus, en nau welijks was hij in een lichten narcotische slaap, of hij riep: »Drei Schoppen Bier". Heel spoedig daarna tot zichzelven geko men, had hij het bewustzijn, dat hjj zich vergaloppeerd had, en bekende nu maar volledig, dat hij Carl Strokmeier heet, to Koningsberg woont, en arbeider van be roep is. Bewondering verdient de volhar ding, waarmede deze Germaan zijne rol vervuld heeft. Dat hij zoo spoedig moge lijk over de grens zal worden gezet, be hoeft geen betoog. (N. Gron. Ct.) Vergiftige schaaldieren. In den laatsten tijd zjjn der »N. R. CÉ." enkele gevallen van mosselvergiftiging in Rotterdam ter oore gekomen Het blad wijst er op, dat het misschien maar weinig, buiten de voedselonderzoekers van beroep, bekend is, dat er een uitste kende en wetenschappelijke methode be staat om uit te maken of men al of niet met vergiftige mosselen te doen heeft. Virchow en Salkowki de laatste is vooral bekend om zijn onderzoekingen over den aard van het mosselvergift, het mytilotoxine, hebben ze aangegeven. Als men een mossel, van haar schaal ont daan, in alcohol legt dan zal zij, als zjj gezond is, de vloeistof zoo goed als niet kleurenmaar een vergiftige kleurt de vloeistof sterk goudgeel. Verhit men den alcohol daarna in een reageerbuisje met een paar druppels zuiver salpeterzuur, dan zal de vloeistof, afgeschonken van een ge zonde mossel, vrijwel kleurloos blyven, maar het goudgele sopje van een zieke mossel een lichtgroene kleur aannemen. Dat de methode positieve resultaten op levert is dor redactie gebleken bjj het onderzoeken van een portie ingelegde mos selen, waarvan een gedeelte bij een inge zetene van Rotterdam verschijnselen van vergiftiging had veroorzaakttoen enkele van de verdachte mosselen, na in water goed uitgespoeld te zijn, in een fleschje met absoluten alcohol werden geworpen, verscheen bijna dadelijk daarna de goud gele kleur, en na de verhitting met sal peterzuur de lichtgroene kleur. Wie denkt dat het beste middel om zich tegen mosselvergiftiging te vrijwaren, is, zich bij oesters te houden, zou bedro gen kunnen uitkomen, want men kent evengoed gevallen van oestervergiftiging. Volgens onze straks genoemde autoriteit, wordt zij veroorzaakt door een toxine dat het dier tijdens den bevruchtigingstijd (van Mei tot Juli) kan afscheiden. Het is tenminste een streelend gevoel voor iemand, die het volksgeloof uls iets eer biedwaardigs beschouwt, dat de weten schap het althans op dit punt gelijk geeftdat het niet geraden is, oesters te eten als er geen R in de maand is. De vrouw van dr. De B te Oost- zaan (N.-H.), is in deerniswaardige toestand vervoerd naai- de zieken-verplegiug te Amsterdam. Bij het aansteken van een lucifer brak deze en het brandende ge deelte vloog in de iuouw. iu een oog wenk stond mevrouw De B. in lam Haar opname in het gebouw der ziekeninrich- ting was zeer noodzakelijk. De toestand is ernstig. Uit Sittard meldt men: De heer M burgemeester van Susteren, is Maandagavond te Dieteren door duis ternis misleid in een sloot geraakt en verdronken. Zyn lijk is van nacht ge vonden. De groote prijs der Parijsche Ten toonstellingsloterij (500,000 fr is ten deel gevallen aan een jonkman te Villerupt, Collin genaamd, een knap werkman, die van zyn karig loon zijn moeder onder hield en spaarde om te trouwen. De ontploffing nabij Tonlon. Het aantal dooden, totnogtoe na de ontploffing te Lagoubran onder de puin- hoopen gevonden bedraagt 50. Van eenige personen heeft men de identiteit niet kun nen vaststellen. Velen zyn afschuwelijk verminkt. Van een echtpaar, dat rustig lag te slapen, werd den man de schedel verbrijzeld, de vrouw bleef volkomen on gedeerd. Een artillerie-officier gaf aan de Éclair" de volgende lezing omtrent het ontstaan van de ramp Dé ontploffing is te wijten aan een zui ver chemisch verschijnselvan boos opzet kan geen sprake zijn want een kwaad willige zou eenvoudig niet bij het kruit kunDen. Het magazyn is door aarden wal len van verscheidene meters dikte omgeven, dan volgen een steenen muur 1.50 M. dik en een gang. Vier ijzeren deuren moet men door om bij het kruit te komen. Dit is besloten in kisten van rood koper, van 2 mM. dik, waaromheen houten beklee ding. Een vlam, in de nabijheid van deze kisten gebracht, zou ze niet doen ont ploffen. Wel is het een wonder, dat het andere, veel grootere magazyn ongedeerd is ge bleven. Als dit in de lucht had gevlogen, zou Toulon voor een groot deel vernield hebben kunnen zyn. TOULON, 8 Maart. Het gerucht loopt dat men twaalf dynamiet-patronen achter het arsenaal heeft gevonden. Van andere zijde verzekert men, dat een onbekende driemaal zyn revolver afschoot op den schildwacht van dit arsenaal, zon der echter te raken. De geruchten verwekken hier veel ont roering. De begrafenis der slichtoffers. Dinsdagmiddag twee uur heeft de be grafenis plaats gehad van de slachtoffers van de catastrophe van Zondag. In de kleine kapel van het hospitaal gaf de bisschop van Toulon, omringd door talrijke geeste lijke, de absolutie. Een dichte menigte omringde den stadstuin in wier midden het hospitaal zich verheft. Om 20 minuten over 2 zette de stoet zich in beweging Hij werd geopend door een peletou brandweermannen en gendar merie. Elke lijkkoets werd getrokken door vier artillerie paarden en voorafgegaan door een wachtmeester. Achter de koets kwamen dan eerst de bloedverwanten en vrienden, allen in diepen rouw en zoo telkens achter elk der 12 lykwagens, die 51 lijken droegen, de familieleden. Het laatste rijtuig werd gevolgd door den burgemeester, voorafgegaan door den >8ergent de ville", zyn adjuncten, deleden van den gemeenteraad, den minister van Marine, den maritiemen prefect, alle hoofd officieren en daarachter weer de verschil lende burgerlijke autoriteiten. Een de tachement brandweermannen sloot den stoet, die anderhalf uur noodig had om voorby een bepaald punt te trekken en meer dan 2 kilometer lang was. Het rijke Australië Australië heeft in hst afgeloopen jaar een bijzondere plaats ingenomen als goud producent. De gondproductie over de ge- heele wereld bedroeg in 1898 55 millioen en Australië heeft daartoe met 13 mil lioen bijgedragen, alleen overtroffen door de Zuid-Anierikaansche Hand-mijnen. Maar Australië levert nog iets beters dan goud. De graanoogst evenaart dien van 1883. Yictoria's oogst is 20 milioen schepels roode tarwe. In alle provincies is men uiterst tevreden; alleen Nieuw- Zuid-Wales produceerde een millioen sche pels minder dan het vorige jaar. Trein ongelukken. In een waggon derde klasse van den avondtroin naar Dwinsk (Rusland) is brand ontstaan door het springen van een bus gevuld met benzine. Zes vrouwen en een man werden gedood en zestien anderen werden meest zwaar gewond naar het zie kenhuis overgebracht. De sneltrein tusschen Bukarest en Jassy is Zondagochtend bij Barnóva ontspoord met hét gevolg, dat een reiziger en de stoker gedood en 14 personen gewond werden. Influenza. Het >British Medical Journal" betreurt het, dat de influenza door de menschheid als zoo weinig ernstig beschouwd wordt en dat terwijl het een der kwaadaardigste ziekten is, waardoor plotselinge sterfge vallen ontstaan. Volgens het blad moet men de verbreiding der influenza toeschrij ven aan de roekeloosheid, waarmede men gewoonlijk verzuimt de zieken af te zon deren, hoewel iedereen, de een meer, de ander minder voor inflnenzabacillen vat baar is. En het blad geeft de volgende eenvoudige voorschriften Wanneer iemand influenza heeft, is het beter hem niet te bezoeken, of, wanneer een bezowMringeud noodig is, is het ge- wenscht erue aanraking te vermijden. Na het onderhoud moeten de handen zorg vuldig in een antiseptische oplossing ge- wasschen worden en dc kleeren moeten gelucht worden door ze bloot te stellen aan een frisschen luchtstroom, of nog beter, direct aan de zonnestralen. De goede ge zondheidstoestand van degenen, die aan infectie bloot gesteld zijn, kan onderhou den worden "door veel" beweging buitens huis te nemen, door goed voedsel en door geen gebruik van alcohol te maken. Aan de andere zijde moet de patiënt by de geringste verschijnselen het bed houden en dadelijk een dokter ontbieden. De ziekte eenmaal overwonnen, moet het ziekenvertrek gedesinfecteerd worden. Moderne reclame. Te Calcntta werd de vorige maaud een zeer gevaarlijke misdadiger ter dood ver oordeeld. Toen op den dag dsr terecht stelling de beul den veroordeelden by zyn laatste toilet" behulpzaam was, verscheen plotseling een heer, die zooeven ontscheept was en een brief van den gouverneur der stad overhandigde, volgens welken hem vergund werd, eenige woorden met den veroordeelde te wisselen. Men liet hen 10 minuten alleentoen de heer wegging, hoorde men den veroordeelde zeggen Afgesproken dusmyn erfgenamen krygeu 1000 pond. Ik zal woord houden, antwoordde de heer ernstig. Daarop het de misdadiger zich de han den binden en spoedig stond hjj aan den voet van de galg. Hij verzocht en kreeg verlof, om het woord tot de menigte te richten en hjj riep met stentorstem De beste chocolade is die van Wil- liumsen, Heunedy en Co. te Londen Heldersche Moppen. THEORIE EN PRACTIJK. Bootsman (tot nieuwon jongen): «Kom- aan, nou niet liggen te grienen, en dat nog wel aan boord van een van Hr. Mb. oor logsschuiten Pak je wat aanHeeft je moeder bygeval gehuild, toon je hem smeerde Jongen: ,Ja Men oer, bootsman, wil ik zeggen, wel een beetje Bootsman: .Mal oud wijf! En je zus?" Jongen: .Dio huilde óók Bootsman: .De meid lijkt wel gek En je vader?" Jongen: „Neon, dio niet Bootsman (binnensmonds): «Zoo'n af- gerazende, oude smeerkanis, met geen hart in zyn body l" G mïer.tera-.d van Wieringen. Vergadering van 7 Maart 1899. Voorzitter do Burgermeester. De Voorzitter opent do vergadering, do notulen worden na voorlezing vastgesteld. Het verzoek van A. Kraan, om vrijgesteld te worden van zijn aanslag in de gemeente en hondenbelasting, wordt afgewezen. Aan C. Anne» wordt ontheffing verleend van do hondenbelasting, omdat hij den hond bij het vaststellen van liet kohier niet meer had. Aan T. Duinker wordt afschryring van do i gemeentebelasting verleend wegens vertrek uit de gemeente. Op het verzoek van G. Mul om vermin dering van gemeentcbclasting, wordt afwyzcnd beschikt- De Voorzitter deelt mede dat de jaarlyk- sche opbrengst van de verpachting der ge- mecnto-eigeiidoinmen bedraagt f 153.45 en dat aan bydrago ia de kosten van het lager onderwys teveel is ontvangen en das terug gegeven moet worden f 33.33, daarentegen was aan gewone subsidie door het Ryk f 571.64* to weinig uitbetaald en nu ontvangen. Ingekomen is ccno kennisgeving, dat T. Duinker op zijn verzoek eervol ontslagen is als gemeenteveldwachter en dat het Gemeente bestuur wordt uitgenoodigd om een aanvang te maken mpt do nieuwe verorderingon die door wyzigiug der gemeentewet noodzakelyk zijn. Eenige reclames in belastingzaken worden gesteld in handen van het dagelyksch bestuur om adviea, evenals een verzoek van .1. B. Berkemeicr on J. \V. Rasch, betreffende oen riool put. Uil de overgelegde staten der zeegraszaak over December en Januari blykt, dat in die maanden meer is afgeleverd dan in dozolfdo maanden van het vorig dienstjaar. De Voorzitter brengt het verslag uit om trent de kiczerslflst. Zes [>ersonen zullen daar van moeten worden afgevoerd wegens be deeling. Daarna leest de Voorzitter het gemeente verslag voor over 1898, dat alzoo wordt goedgekeurd. Na de gewone rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Tijdstippen van verzending der Itricvennialeu. Naar Oost-lndië Verzsndingtneg Datum der ter poii-bezorg. Tijdat d laat. mal.ahl'oitk. p. zeepost via Amsterdam p. icepo.t via Rotterdam p. Holt. mail via Genua. p ltoll. mail via Mareeille. p. ï'nutsebe mail rii Mar.rillr p. Engelaebe mail ria Brindui Naar Atjeh ea de Oostkust vsn Üumatra p. Duitacha mail via Napel*. 17 on 31 Mrt 10 r.n 31 14 en 28 21 10 en 24 17 en 81 •Ik» Vrijdag 3 April 7 'aar. 7— 'asT. 7.'aar. SJO'.no., 1.— '.ar. 9.'a mar. •.-'.«ar. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost Ti» Am.terdim l4cn81Mrt.| 7.'»av. p. mail over Engeland 20 7. p. mail vi» St. Noioire 7 April] 7. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost Ti» Am.tenUm .44 en 31 Mrt. 7.—'»»t. p. mail via Soulham pion .ilirnSS .3 80'«nam. p. mail tL» Liverpool 28 7.«t. Naar St Martin, St. Euatatiua en Saba; p. mail OTer Engeland 20 Mrt. 7-'e»t Naar Hr. Ms. .Zeeland": tot 21 Maart naar Martinique. IFiBTTIXjIjiElTCXN 83) .Daar hechtte de heer Zier weinig waarde aan go hadt anders niet noodig gehad u te verschuilen achter zijn zuster, oin hun wel daden op te dringen, die u later dienen moes ten als middel om uw misdadig plan uit te voeren.» .Mjjnheer 1 dat is te erg! Ik moet u her inneren, dat ik een Amerikaansch borger ben en dat .De regeering der Vereenigde Staten zon zich met nadruk verzetten tegen de onder stelling, dat het Amerikaansch burgerschap een vrybrief verloent voor alle mogelyke mis daden, die in andere landen worden bedreven. Maar uw tweede vaderland zal zich inder daad met n bemoeien. In de berichten, die mynhecr Lageman over u in Amerika heeft laten verzamelen, komen dingen voor, dio ongetwijfeld eene aauvrage tot uitlevering ten gevolge zullen hebben, zoodra zo langs ambtelyken weg aan gene zijde van den Oce aan bekend gemaakt worden.' «En zou uan die aanvrage voldaan wor den?» vroeg Bauerlich zichtbaar verschrikt. Ongetwijfeldwy zyn verplicht daaraan te voldoen." Muur ik ben een geboren Duitschermyn eigen vaderland zal mij toch niet aan eon vreemde mogendheid uitleveren .Zooeven hieldt ge er aan vast, dat go borger van dat vreemde land rijt,» zei do rechter met bijtenden spot. .Wees echter ge rust. Zoo spoedig zult ge die onvrijwillige reis over den Oceaan niet behoeven te aan vaarden. Eerst zult ge hier gevonnist worden uw straf moeten ondergaan." „Ohowat heb ik dan toch eigenlijk ge daan vroeg Bauerlich honend, terwyl hy de armen op do borst kruiste en den rechter uitdagend aankeek. Verontwaardigd ovor zooveel onbeschaamd heid wilde deze opstuiven, doch hy bedwong zich en met verachting antwoordde hy op jjzig koelen toonMet het doel hem te dooden, hebt ge een llesch vergiftigd bessensap ten huize van den heer Zier gebracht." „Ondersteld, dat ik dit gedaan heb, dan heeft hij er toch niet van gedronken en is niet gestorven door het vergiftom myn be doelingen alleen kan niemand my vonnissen.' .Ge hebt den dood van mevrouw Rechling veroorzaakt.» .Ge weet zelf goed, dat men mij geen rekenschap kan vragen van een ongclnkkig toeval.» .Maar ge hebt mei voorbedachten rade valsche getuigenissen afgelegd ea een meineed gedaanriep de rechter. .Alles samen zal u eenige jaren tuchthuisstraf bezorgen .Waardoor zal men my dit bewyzen? Op grond van hot vertelsel, dat do advooaat Lageman verzonnen heeft Of met hulp van de beklaagde, dio natuurlyk de plank grypt, welke haar wordt toegeworpen of op grond van de verklaringen der half krankzinnige Constance Zier?' ,Ge wist die toch voor uw bedoelingen te gebruiken,» zei dc rechter met verachting. .Vergis nieter zyn genoeg bewyzen voor handen om door de gezworenen schuldig ver klaard te worden daartoe is uw bekentenis niet volstrekt noodig.» Misschien niet," antwoordde Bauerlich honend, «maar ge hebt die bekentenis noodig om Valentine Zier in vrijheid te kunnen stel len on ik heb er genoegen in haar tot de volgende maandelijksche zitting der gezworenen in de gevangenis te houden.' Dat is misMejuffrouw Zier is reeds in vrijheid gesteld tegen borgstellingmijnheer Rechling heeft de som bereidwillig gedepo neerd,» antwoordde de rechter, die deze len gen wel met zyn geweten kou overeenbrengen. Bovendien kan uw rechtsgeding spoedig be ginnen, want mynheer Lageman heeft ons het voorloopig onderzoek zeer gemakkelijk gemaakt. Later zult ge dan kunnen terecht staan te Chicago en te San Francisco wegens de misdaden van den falsaris en giftmenger Burley, alias Pieter Meyer.' Deze mededeeling had de rechter opzettelijk tot het laatst bewaard en ze bleek het beoogde doel te treffen. Bauerlich verbleekte zyn onbeschaamdheid veranderde in angst en onbedacht stamelde hij «Weet ge •Ju, ik weet en spoedig znllcn de rechters in Amerika ook weteD, dat gy dezelfde per soon zyt als Dick Burley, die te Chicago zyn twintig jaar oudere vrouw vergiftigde om haar vermogen in handen te krygen, dezelfde per soon als de Hollander Pieter Meijer, die in San Francisco zijn compagnon door verschil lende valschheden in geschrifte heeft opge licht voor een som van een half millioen dol lars en daarna spoorloos verdween. Gy zult nu wel begrypen, dat ge een verloren man zijt, of ge bekeut of niet.» Bauerlich was op een stoel neergezonken. Ilij trilde over het geheele lichaam. „Wie wie hoeft dat aan het licht gebracht stamelde hy. .Do rechercheur, dien Lageman naar Ame rika heeft gezonden,» antwoordde de rechter. ,De twee maanden, die verloopen zyn sedert het begin van het proces tegen Valcntino Zier, heeft hij goed besteed. Terwyl ge hier bozig waart een knil to graven voor het on schuldige meisje, werd daar de strik gerood gemaakt, vgaarin ge nu gevangen zijt. .Nog niet nog niet," mompelde hy en vroeg toen Als ik een bekentenis deed, zou dat de zaak nog veranderen Met zekerheid kan ik dat niet beloven," lnidde het ontwykende antwoord, .maar. ,Ik begrjjp *V viel Bauerlich met een spottenden lach in, „nu, wat geef ik er om. Ja, mijnheer Lageman heeft een fijne neus, alles is gebeurd, zooals by gezegd heeft. Ik heb het vergiftige bessensap meegebracht voor Zierals hy er van gedronken had, met wa ter verdund zou niemand iets bespeurd heb ben. Dat de beklaagenswaardige mevrouw Rechling er een half glas van dronk, zonder dat het met water verdund was, deed de ver schijnselen zoo heftig optreden, dat men wel aan vergift moest denken.» .Ge hebt nog al veel kennis van do wer king der vergiften," zei Hausler. Een koude rilling voer hem door de leden toen Bauer lich antwoordde .Wat wilt go? Elk mensch heeft zyn spe cialiteit. Had Zier van het bessensap gedron ken, gemengd met water, dan zou hij met zyn zwak gestel zonder veel pyn gestorven zyn, niemand zou op kwade vermoedens ge komen zyn en aan hem ware dan eon wel daad bewezen.» Afschuwelijk riep Hausler uit. Men maakt veel te veel drukte om men- schen, die toch reeds ten doode zyn opge schreven. Wat komt het er op aan, of zij een paar dagen vroeger sterven De dokters .Genoeg,' viel de rechter .in, .bespaar my dio bespiegelingenik wil niets weten dan wat tot de zaak behoort." Alles is gebeurd, zooals Lageman ver moedde. Toen ik bericht ontving van Zier's dood, geloofde ik dat het vergift iets vlugger Swerkt had en maakte gobruik van de ge- genhoid om de flescli tegen een andere met onschadelijk bessensap te verruilen. Ik ver borg ze onder den gootsteen om ze nogdien- zolfden avond onbemerkt te kunnen meenemen de latere gebeurtenissen deden my besluiten flescli daar te laten. Ik hoopte, dat ze reeds by de eerste huiszoeking zou gevonden worden.» .En toen dit niet gebeurde, hebt ge ge zorgd, dat ze toch gevonden werd om Valen tine in bet ongelnk te storten, zooals ge baar gedreigd hadt.' Ja, zoo vurig ik haar bemind bad, zoo vurig haatte ik haar nu.» •Omdat zy geweigerd had met u te vluch ten „Omdat zij mij niet behandeld had als een mensch, maar als een vergiftigde pudde Zy wees mij met afschuw terug on toen zwoer ik wraak Geheel ongewroken bon ik toch niet,» zoide hij met een honend golach. ,Zy heeft Rccbling's moeder toch het vergift toe gediend, dat zal voor huur een hinderpaal zyn en blyven om met hem to trouwen.» En was alles volsch, wat go tegen die jonge dame getuigd hebt?» „Ik dacht, dat ik dit niet uitdrukkelijk be hoefde to zeggen dat is thans na myn be kentenis duidelijk genoeg,» antwoordde hy. Hausler was blij, dat hij Bauerlich zoover had gebracht. Hy sloot het verhoor, liet het verslag daarvan voorlezen en Bauerlich onder- teekendo dit met vaste hand. Met een buiging en de woorden .Tot weerziens, mynheer I» verliet hy de kamer. Hoe dezo afscheidsgroet bedoeld was, be greep Hüualer eerst den volgenden morgen. Men rond Bauerlich dood te bed liggen, cn naast hem oen zakleiljo met griffel, benevens een nietig fleschje, dat bij liet onderzoek zyner kleeren aan de aandacht der beambten ontsnapt was. Op™ ct leitje las men „Eerst heden zal de heer Hansier begry pen, hoeveel verstand ik van vergift Leb. Goed verborgen droeg ik altijd zooveel bij mjj als noodig was om een mensch van den last des levens to bevryden. Ik maak er nn go bruik van om, in plaats van een reis over den Oceaan, een andere reis te aanvaarden, waarvan meu niet kan terugkcoren. Ik troost mij met de geduchte, dat ik alle genoegens gesmaakt heb, die de wereld een ryk man kan aanbieden Weinige uren, nadut Banerlich zyn mis daden bekend bad, werd Valentine Zier in vrijheid gesteld. Agncs von Boeren, die door Lageman gewaarschuwd was, kwam haar af halen. Niet in staat een woord te spreken, zon ken do twee vriendinnen elkaar schreiend in de armen. Na oonig snikken wilde Valentine iets zeggen, doch Agues zei.Stil, stil, spreek niet, voordat wy deze huiveringwekkende plaats verlaten hebben, waar jo zoolang on schuldig geleden hebt,» Onwillekeurig sprak zy Valentine met het vertrouwelijke „jo" toe; nadat aan dit meisje maanden lang al haar zorgen gowyd geweest waren, kon zjj haar niet op een afstand behandelen. Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1