KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Vlieringen. VALENTINE. Ho. 2721. Woensdag 15 Maart 1899. 27»te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Aloonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/8. id.voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBESEHOUT Co., te Helder. Bureau»» Spooratraat en Zuidwtraat. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRTJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. Uit het Buitenland. Do Kamer van Afgevaardigden in Frankrijk heeft zich in do vorige week o^. bezig ge houden met de begrooting van Oorlog, die een eindcijfer heeft van ongeveer 700 mülioen francs. By de gehouden beraadslaging werd de vraag gestold, of Frankrijk voor deze ont zaglijke som een leger heeft, waarop het kan rekenen, en dat in staat is, het grondgebied van den Staat te verdedigen. Op deze ge wichtige vragen werd door den Minister van Oorlog den heer De Freycinct een welsprekend en vaak zeer vaderlandslievend antwoord gegeven, dat echter niet in alle op zichten voldoende kon worden geacht. Hy merkte op, dat Frankrijk reeds jaren lang, om met Duitschland op dezelfde hoogte te blijven, bijna de geheele beschikbare lichting der militie heeft moeten indeelen. De Minister moest daarby do verklaring afleggen, dat het afnemend aantal geboorten in Frankrijk van zeer nadeeligen invloed is op de legersterkte. Het Fransche leger telt 252-1 generaals en stafofticieroD, 19.705 officieren, 40.622 onder officieren, 516.378 minderen, te zamen 22.289 officieren en 557.000 man troepen. TIetDuitscke leger bedraagt 23.008 officieren, 78.217 onder officieren, 479.229 minderen, dus 719 officie ren en 4-16 man troepen meer. Dit is schijn baar slechts een klein verschil, maar Duitsch land heeft het dubbele aantal onderofficieren, en kan dns onmiddellijk zyn eerste reserve- afdeelingen encadreeren. En voorts is liet jaarlijksche verlies van het Duitsche leger door ziekte cn overlijden ongeveer de helft minder dan van het Fransche. In 1897 be droeg het verloop in Duitschland 21.000, in Frankryk 41.000 man. Terwijl men in Duitsch land eene ruime keuze heeft, en de physisch sterketen en de besten kan uitzoeken en hooge eischen kun stellen aan lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling, is men in Frankryk ge noodzaakt, iederen jongeling, die don wette- lyken leeftijd bereikt heeft, intedeelen. De keuze is niet groot genoeg, om lichatnelyk minder ontwikkelden te kunnen vrij stellen. Minister Da Freycinet poogde met eenige troostwoorden dit achterblijven van Frankryk in den militairen wedloop der volken minder voelbaar te maken, en voerde o.a.aan: «Wij zijn bewapend met een voortreffelijk geweer, dut boven alle andere zal uitblinken.-' Een der Fransche dagbladen, de begrootings-debat- ten besprekende, óók met het oog op de er varingen in den Franscli-Duitschen oorlog van 1870 en '71 verkregen, zegt„Laten wij van harte wenschen, dat onze krijgstoerustin gen niet op de proef behoeven gesteld te worden. Want ons land telt zoovele gevaar lijke kranzinnigen, die schijnen te hebben saftmgezworen, om hunne landgenooten te ont zenuwen en te verstompen. Zy kunnen van geen sterfgeval hooren, of zy roepen: «moord!" mi ieder ongeluk schreeuwen zy «Een aan slag In vredestijd heeft dat slechts invloed op de lezers hunner couranten. Maar in tyd van oorlog hebben de couranten-lezers ge weren, en als zjj domheden van dat soort hooren, schreeuwen zij Wy zijn verraden en' kiezen het hazenpad. „Wil men dat soms?" Ongeveer tegelyk hield den minister van Marine in Engeland in het Lagerhuis eene rede over do ontzettende uitgaven voor de vloot. Opmerkelijk is het zeker, deze bespre kingen te hooren, cn overal de begrootingen voor oorlogs-uitgaven te zien opdrijven in den tyd, dat do uitnoodigingen aan de mogend heden worden verzonden voor de ontwapenings conferentie tc 'sGravenhage. De Engelsche minister erkende, dat de gedachte aan ont wapening overal aanhangers heeft gevonden, óók in Engeland. En daarop trachtte liy aantetoonen, dat de voorgestelde uitbreiding der vloot niet onrereenigbaar is met de plan nen der ontwapeningsconferentie. Het voor stel der Engelsche regeering is, om do be manning der vloot met 4250 man te ver meerderen, en dus te brengen op 110.640 man, om vier gepantserde kruisers aante- bouwen, die dc grootste en sterkste schepen der wereld zullen worden, benevens v ij f kleinere kruisers, twee panterschcpen en twee gepantserde kruisers. Hiervoer wordt eene verliooging der Marine-begrooting met 2.016.000 p.st. (f 24.192.000) aangevraagd, en deze begrooting gebracht op 28.610,000 p.st. (f 343.320.000) als eindcyfer. Do Minis ter zette breedvoerig uiteen, dat dit alles noodzakelijk gemaakt wordt door de plannen van andere mogendheden, voornamelijk van Rusland, van welks Keizer het denkbeeld, om tot eene algemeeno ontwapening te be sluiten, is uitgegaan. Iedor, die van boven staande mcdcdcelingon kennis neemt, zal on getwijfeld erkennen, dat, al wordt ook over een paar maanden do ontwapenings-cunferea- tiu gehouden, bet er nog heel weinig naar uitziet, dat de eeuwenoude profecy vooreerst tot vervulling zal gerakenEr zal vrede wonen op aarde 1" En men zal by het staren op de cyfers der oorlogsbegrootingen, die jaarlijks aangeboden en bekrachtigd worden, huiveren over do zeer aanzienlijke schatten, die voordurend door de naar het behoud van den vrede verlangende volken als eyns aan den oorlogsgod worden opgebracht. Het geheele verlies der Amerikanen in den Spaansch-Amerikaansche oorlog bedraagt voor de veldtochten op Cuba, Portorico en en do Filippijnen van 1 Mei 1898 tot 18 Febr. 1899in den stryd gevallen 329, aan hun wondon overleden 125, tengevolge van ziekten 5277 man. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 14 Maart 1899. Het jl. Donderdag in de Noorder- gronden gestrande Eng. stoomschip Start" kapt. W. Weatherhul, was geladen met katoen, hout en meel, en heeft bestem ming van New-Orleans naar Hamburg. Na het lossen van een gedeelte der lading kon het stoomschip door de sleepbooten worden vlot en in den haven gebracht worden. Na door duikers onderzocht te zijn heeft het stoomschip zijn reis weer kunnen vervolgen. De Engelsche vischkotter Grimsby 711, is jL Zondag bij Callantsoog gestrand, weigerde assistentie. J.l. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- en Exercitie-Vereen iging »Pro Patria" in het lokaal »Musis Sacruin" haar 2e uitvoering van dezen winter. De feestelijke vergadering werd ditmaal met een woord van welkom en een korte toespraak geopend door den Vice-Presi- dent, den heer Herm Bühse. De verschillende nummers gymnastiek van het programma werden over 't alge- meeu flink en met juistheid uitgevoerd. In 't bijzonder noemen wevrije oefe ningen (hoofdafd.) en staafoefeningen en standen (oudste adsp. afd.,) welke oefe ningen opnieuw bewijs gaven, dat de lei ding bij »P. P." aan uitstekende handen is toevertrouwd. Het verdere deel van den avond werd ingenomen door een drietal voordrachten, die zeer in den smaak vielen, terwyl de goed geslaagde uitvoering be sloten werd met de opvoering van een pantomime, die herhaaldelijk de lachspieren der aanwezigen in beweging bracht. Een prettig bal hield leden en genoodigden nog lang byeen. Vergunnings-belasting Het adres van eenige koffiehuishondere aan den Amsterdamschen gemeenteraad, die gevraagd hadden te mogen weten naar welken maatstaf hun aanslag in de ver- gunnings-belasting berekend wordt, gaf aanleiding tot langdurige discussie. Gelijk bekend is schrijft de drankwet voor, dat als grondslag voor den aanslag moet worden genomen »de jaarlyks te schatten huurwaarde, die de localiteit in verband met den aanvang van het bedrijf kan geacht worden te bezitten." Nadere bepalingen worden in de wet niet gegeven zy laat de regeling geheel over aan de gemeenten en deze dragen op haar beurt het werk over aan schatters, met herschat ting in geval van beroep. Door Burg. en Weth. werd betoogd, dat regels voor deze schatting, waarbij met zoovele omstandigheden, als stand, en ligging, inrichting van localiteit, enz., moet rekening gehouden worden, niet kun nen worden gegeven, waarom zy voor stelden afwyzend op het adres te beschik ken. De Raad moest zich ten slotte met dit prae-advies vereenigen, nadat verschillende leden gewezen hadden op willekeur, welke na toch bij deze zaak bleef voorzitten, een bezwaar, dat door B. en W. niet ge heel werd ontkend. De Burgem. herinnerde er echter aan, dat de Min. van Binnenl. Zaken een her ziening van de drankwet voorbereidt en dat dus de ontevreden adressanten de ge legenheid hebben om bij de Regeering op een betere rege'ing van de quaestie in de drankwet zelve aan te idringeu. Vergiftigde mosselen. Een onzer lezers wijst ons naar aan leiding van de quaestie, of de mosselen niet behooren gegeten te worden in de maanden, wier namen zonder R worden geschreven of hetgeen het «Universal Lexicon der Kookkunst" daarover zegt: >Zij mogen enkel in den herfst en winter verzameld en verzonden worden, dat wil zeggen, van einde September tot begin April, omdat zij zich in den zomer dik wijls voeden met zeenetels en hiervan ver giftige eigenschappen aannemen." (»HbL") Meisjes die revolvers dragen !en jongen en een meisje uit Antwer pen hadden Vrijdagavond achter het Rijks museum te Amsterdam ruzie gekregen en deze liep zoo hoog, dat het jonge mensch klappen wilde gaan uitdealen Om dit te voorkomen trok de juffrouw een revolver en schoot deze in de lucht af, waarop natuurlijk een menigte menschen en po litie kwamen opdagen, die het paartje naar het Leidsche plein brachten, van waar zij spoedig weer mochten vertrekken. Men meldt uit Bergen-op-Zoom Een milicien alhier, uit Rotterdam af komstig, noemt zich volgeling van Tolstoï en erkent geen gezag. Stelselmatig weigert hij alle bevelen, en hij heeft de krysarti- kelen niet willen onderteekenen, noch zich aan keuring willen onderwerpen. Moord. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch is behandeld in hooger beroep de zaak tegen Govardus Fasen, oud 27 jaren, slager, wonende te Leur, beschuldigd van moord, 9 Januari 189S gepleegd op de dienstbode Adriana Smits, aldaar en daarvoor door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. 13 getutgen waren opgeroepen, onder welke twee geneeskundigen. De beklaagde maakte een ongunstigen indruk, daar hy niets positiefs zeide, doch steeds ik geloof, ik vermeen, ofik herin ner het my niet. Hy bleef evenwel alle schuld ontkennen. Na afloop van de verhooren werd de zitting geschorst. Vrydag vroeg het 0. M. bevpstiging van het vonnis en veroordeeling van den be klaagde tot levenslange gevangenisstraf. Weer geknipt. Een beruchte Rotterdammer, W. A. Claris, die ontsnapt was uit het rijkskrank- zinnigengesticht te Medemblik, waarin hy werd opgesloten, nadat hij in het Huis van Bewaring alhier brand had gesticht en er muiterij had gepleegd, is door de politie te Voorburg aangehouden, terwijl hij er bezig was in een villa in te breken. Welk een brutaal beer de aangehoudene is, blgkt als het nog bewijs noodig had uit een proeve van zijn zakken rollerstalent eenigen tyd geleden afgelegd by een bezoek van den minister van justitie aan genoemd krankzinnigengesticht. Van deze gelegenheid wist Claris n 1., zonder dat het door den minister of door den geneesheer-directeur werd opgemerkt, gebruik te maken, om den laatste, die den minister rondleidde, van zjjn sigarenkoker te berooven. Eerst later constateerde de bestolene de vermissing, een onderzoek werd ingesteld, en de sigarenkoker kwam by Claris voor den dag. Onder eenige mede-opgeslotenen had hij reeds uitdeeling van sigaren uit den koker gehouden. Eenigen tyd geleden vond men hem in een turfhok, waarin hy een gelegenheid tot ontsnappen afwachtte, wat hem toen werd belet. Later gelukte het beter, zoo als men weet. Op het Beursplein te Rotterdam werd Donderdag een besteller aangespro ken door een vreemdeling, met het ver zoek een telegram aan het Rijks-telegraaf kantoor aan te bieden, waaraan de besteller voldeed, terwijl de vreemdeling buiten wachtte. Het telegram, dat in de Engelsche taal was, was gericht aan H. M. de Koningin, te 's Gravenhage, en hield in»I love you." Daar het niet onderteekend was, werd het door den telegraaf-beambte geweigerd, doch nadat de besteller er zyn naam onder plaatst had, werd het afgezonden. Korten tyd later begaven de vreemde ling en de besteller zich andermaal nanr het telegraaf-kantoor en werd een in 't Engelsch gesteld telegram verzonden, on derteekend door den vreemdeling zelf, waarin hy vroeg>Loved you my also." (Bemint gij mij ook De vreemdeling deed vervolgens aan den besteller het voorstel mede naar Den Haag te gaan, om te vragen of de telegrammen ontvangen waren. Aldus geschiedde, en beiden vertrokken met den eerstvolgenden trein. Aan het paleis in het Noordeinde gekomen, trok de besteller de stoute schoe nen aan en betrad het paleis, waar hy evenwel door de bedienden werd onder vraagd en vervolgens aan de politie over geleverd, die hem in verzekerde bewaring bracht. De vreemdeling was inmiddels verdwenen. Een vuurwerk-plant. Een aardige plant voor tuinen is, zegt het »Utr. Dbl.", het esschenkruid, Dictam- nus fraxinella. Het esschenkruid ia geen kamerplant, maar behoort winter en zomer in den tuin te staan, waar noch vorst, noch sneouw of regen haar hindert. Ze behoort in het gematigde deel van ons worelddeel thuis en heeft zich hier te lande volkomen ge acclimatiseerd. Kan deze plant reeds warm aanbevolen worden om hare hoogst sierlyke bladen, die aan een esch doen denken en oneTen gevind zijn, als zij in bloei staat met groote witte of purperen bloemen, wordt men niet moede, haar by herhaling te be wonderen. Bij nadere beschouwing blijkt ons, dat de bloembladeren niet alleen maar ook de meeldraden, in één woord de geheele plant een bergplaats is van oliekliertjes. Is 'tnu heet, droog weer, zooals men dat in deu bloeityd Juni verwachten kan, dan vervliegt die olie en blijft, als het '8 avonds zeer stil en warm is, als een onzichtbaar wolkje boven en tusschen de plant hangen. Een enkele lucifer is nu voldoende om een alleraardigst vuurwerk te voorschyn te roepen, 't Is alsof de geheele plant in vlam en rook opgaat, zonder nochthans in het minst beschadigd te worden't is blijkbaar een phoaphorisch vuur. Deze aardige, voor anderen onbegrijpe lijke verrassing kan men zijn vrienden meermalen bereiden, want na verloop Yun een of twee warme dagen kan men gerust de proef herhalen. Deze zal volkomen gelukken, als 't maar zwoel is. Ecu milliard. Bij den aanvang ongeveer van de twin tigste eeuw zal sedert jaar nul onzer jaartelling het eerste milliard minuten ver- loopen zijn. De juiste datum, dat het reus achtig cyfer bereikt wordt, valt in het jaar 1902, 30 April 10 uur 40 minuten 'a morgens. Voor het juiste tijdstip staat het Wiener Fremdenblatt" in en de >Erf. Ztg." heaft het nagerekend en accoord bevonden. Wel licht zyn er nog liefhebbers onder onze lezers, die zich zelf willen overtuigen wy hadden er geen tyd en geen geduld voor Te houden aanbestedingen in ftoord-Holland. 14 Maart. Amsterdam, 12 ure. Hot bestuur der vereenigiag tot aanleg van oon ry- en wandelpark, in hot Paviljoen van het VondelsparkHot vergrooten van de boer derij in het Vondelspark te Arasterdam be stek verkrijgbaar a f 1.50 by den architect W. Hamer, Singel 290. 15 Maart. Haarlemmermeer (N.H.) Do Landbouw vereen.de levering van 127800 kg. superpbosph. met een min. gchallo van 14 pet. phosphorz. in water oplosb., 10400 kg. chili-salpetcr met 15 pet. stikstof, 8000 kg. ammon.-auperpbosph. met 7 pot stik stof, als ammon. en 9 pet. phosphorz., beide oplosb. in water; alles onder contróle Ryks- proefstat.te leveren om du Haarlemmer meer in balen van 100 kg. op 10 aan te wyzen plaatsen voor 4 Aprilbilj. zonden aan R. Bronkhorst. 16 Maart. Winkel (N.H.) 1I«4 be stuur van den polder Waard en Groet by den Dijkgraaf J. Breebaart Kzn.Het leveren van ong. 180 last zuilenbasalt en 250 Ms grove harde puin te leveren op vlot water voor den dyk van Waard en Groet op aan te wijzen plaatsen, tyd van levering April, Mei en Juni. 17 Maart. IJ m u i d e n. Dirk Kramer in Hotel No. 1 Het bouwen van een burger- woonhuis, Kanaalstraat. Bestek en teekening in gen. Hotel, lichtdrukteukeningen it 50 ct. in lJmuiden'8 Boekhandel. 21 Maart. Purmerond (N.H. De architect A. H. D. Rups te Edara voor den heer G. de Ridder Gzn. in de Doele Het bouwen van een woonhuis te Amsterdam aan den Amsteldijk. 21 Maart. Hoofddorp (N.H.) 11.30 nro. De bouwk. J. W. de Heij en Zn., namons hun principalen, in het koffiehuis van den heer C. SchipperHet bouwen van een woonhuis, boenhuis en vyf roeden kapberg en de verboa wing van een bestaande boer derij en schuur aan den Spieringerwcg Sectie J n. 68 te Haarlemmermeer aanw. 17 Maart 'sm. 11 ure. 23 Maart. Willemsoord. Directie der Marine: Verrichten van werkzaamheden aan maritieme gebouwen te Willemsoord en schilderwerk aan gen. gebouwen. Bestekken zijn verkrijgbaar 20 ct- ter Griffie der Marine te Willemsoord. Maandag 27 Maart. Ann sterdam, 1.30 ure Gr. T. De directie dor IIoll. IJzeren Spoorweg-My, in het Centraal-Porsononstation, in het lokaal naast do wachtkamer 3e klasse, ingang Vestibule, beBtek n. 779 het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg Apel doornAmeloSalzbergen, in 4 perc. begr. f 15300. SnjSTJXXjXjJBTOJSI 34) Tot een gevangenbowaarster, die met een koSer kwam aandragen, waarin verschillende dingen van V&lentine waren, zeide Agnes „Neen, neen, wij nemen niets mee, wy laten alles hier. Ge kunt er mee doen wat go wilt,* en zy liet de vrouw een paar goud stukken in de hand glyden. De vrouw oogde het rytuig na en zeide toen tot een aadere bewaarster Een als deze komt hier zelden uit.* «Maar een als zy komt hier ook zelden in," luidde het antwoord hoe heeft men haar voor een moordenares kunnen honden #Nu, de heeren weten ander s zeer goed wat se doen. Ik zon zalf geloofd hebben, dat zo iets op haar kerfstok had, want ze deed soms erg vreemd.* ,Ze is er goed afgekomen, maar dc heeren van de rechtbank zullen echter niet weinig ontsteld zyn het is dan ook geen gekheid het scheelde maar weinig, of ze hadden een onschuldig mensch ter dood veroordeeld.* Do komBt van een opzichter maakte aan dit gesprek een einde. Intusschen sloeg het rijtuig met de dames denzelfden weg in, dien het gisteren met Agnes en Lagemati genomen had. Gedurende den rit kwamen by mevrouw Voa Heeren zoete borinneringen aan den dag van gisteren boven, doch nu was het oogeublik niet ge schikt om zich daaraan over te gevenal haar zorg moest nu gewyd zyn aan de vrien din, die half bewusteloos naast haar in de kussens van het rytuig leunde. Om Valentine niet aan nieuwsgierige blik ken bloot te stellen, had mevrouw Von Beeren besloten een gesloten rijtuig te nemen. Alleen aan de zyde, waar zy zelf zat, was het por tierraampje neergelaten, maar de geurige Mei- lucht scheen tc sterk to zijn voor de arme Valentine, die zoolang do duffe gevangenis- lucht had ingeademd. Agnes bemerkte, hoe haar vriendin de oogen sloot en met moeite ademde cn wilde duarom het raampje sluiten. Doch Valentine bekwam oen weinig cn hield haar hand vast met de woorden «O, laat open, het doet me zoo goed. Als men maanden lang de vrye lucht ontbeerd heeft en de hoop verloor ze ooit weer in te ade men, dan weet men hoeveel het waard is te kunnen genieten «Arme Valentine!* fluisterde Agnes. «De tyd aal ook deze wonde heelen ca je het on verdiende leed laten vergeten.' «Vergeten,* herhaalde Valentine met een diepen zucht. „O, als dat mogelijk wasKen ik toeh alles, alles vergeten „Alles, liove Dat zou niet goed zyn er is veel dat men gaarno in zyn gchengt waart,* antwoordde Agnes schalksdoch alle lust tot vroolijko scherts verdween, toen haar blik op Valentine's treurig gelaat bleef rus ten. «Vergeten, vergeten! Dat is het eenige ge luk, dat my nog ten deel kan vallen, fluis terde zij met bevende lippen. Toen naar buiten ziende, vroeg zy Waar voert go my heen, Agnes «Wel naar mjjoe woning,antwoordde Ag nes. «Daar is voortaan jetehuis,* en zy wilde er by voegen«totdat je in je eigen huis gaat wonen,' doch zy zag iets in Videntine's gelaat, dat haar waarschuwde om niet op Koenraad Rechling te zinspelen. Eer ik mijn voet over een anderen drem pel zet, moet ik naar den man, die meer dan myn leven, die myn eer en mijn vryheid ge red heeft. Laten wij naar mynheer Lage man gaanik wil hem op myn kniëen danken, voor alles wat hy voor my gedaan heeft. Beloonen kan ik hem daar nooit voor.' Nu vloog weer dezelfde schalksche glim- 4#ch over Agnes goluatzy untwoorddo met voorgevende gelatenheid„O, heb daar geen zorg voormijnheer Lageman heeft zyn loon reeds ingevorderd.» «Van u Agnes knikte. «Wat ben ik je voel verschuldigd," riep Valentine uit, terwyl zy Agnes do hand drukte. «Lagemun heeft het me vertelt, dat hy mijn verdediging alleen op zich heeft ge nomen, omdat je het van hem geëischt had, en hem op het rechte spoor hielp om ,In óón woord, dat ik cigenlyk hot proces voor je gewonnen heb,* viel Agnes schert send in. «Al is dat niet zoo, je hebt er toch veel aan gedaan en ik kan niet gelooven «Dat ik Lageman den gevorderden prijs zal betalen viel Agnes in. »Het zal wel moeten, de dwaze man wil dien van my al leen ontvangen.' „Hy houdt mjj te arm daarvoor.* «O neen, maar ik zou me zeer ongelukkig gevoelen, als ik niet zelf betalen mocht.* Zij zeide dit op zoo'n eigenaardigen toon, dAt Valentine opmerkzaam word en haar een licht opging omtrent de beteekenis van haar woorden „Agnes I versta ik je goed. Heb je ben je •Ja, sedert gisteren ben ik met Karei Lageman verloofd,* viel zij in, terwyl zy haar vriendin in hare armen sloot. Het gaat toch vreemd, niet waar Bauerlich heeft je veel kwaads aangedaan, maar hy krygt nu loon naar werken, ik heb getracht je eer en leven te helpen redden, en nu ben ik daar door zelf gelukkig geworden.* Zoo innig verheugd Valentine ook was over het geluk van haar vriendin, zoo pijnlyk was voor haar de vergelyking met haar eigen lot. Onmogelijk kon zo getuige zyn van Agnes geluk dacht ze. «Zeg den koetsier, dat hy een anderen weg inslaat, wilt ge?« sprak zo op eens. „Maar kind, waarom dat «Ik moet naar tante Constance, die onge lukkige is nn geheel verlaten.» •O, neen, er is gezorgd, dat zy een goed onderkomen heeft. Later zul je haar wel zien.* «Agnes, ik bezweer je. laat my heengaan. Met myn rouwkleeding en myn droevige stemming pas ik niet bij een gelukkig min nend paar; ik zou je geluk bederven.* „Neen, myn geluk zal je weer oprichten en je leeren om weer gelukkig te worden,* antwoordde Agnes. «En je wilde Lageman spreken. Dion vindt je nu zeker in de Rauch- straat, ha, wy zyn or reeds.' Voor de villa van mevrouw Von Boeren in de Rauchstraat hield het rytuig stilhet tuinhek werd opengemaakt, daar kwam Lage man het ryruig reeds te gemoet. Weinige schre den achter hem werd een groote gestalte zichtbaar, dio aebter een acacia scheen ge staan te hebben. »0, Koenraad, dut is tegen de afspraak riep mevrouw Von Beeren, terwyl zij lennende op Lageman's arm uit het rytuig stapte. Aebter haar klonk een hartverscheurende kreet; Valontino was in onmacht gevallen. Lageman en de koetsier kwamen er by om hulp te verleenen, doch Rechling stiet hen heftig terug. Haar hoofd tegen zyn borst ge leund, droeg h(j het geliefde meisje in zyn armen het huis binnen, de trap op nanr de voor haar bestemde kamer, waar hy haar op een sofa zachtjes neervlyde. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Er waren reeds uren verloopen, sedert Rechling zyn bominde bewusteloos naar boven droeg, en nog immer wachte hy te vergeefs, dat het hem veroorloofd zou worden haar te naderen eu haar de verzekering te geven van zyn onwankelbare liefde en trouw. Als de engel met het vurige zwaard stond Agnes by do dour van Valentine's kamer en belette hem zyn paradys binnen te gaan. ,Wilt ge haar dooden?* vroeg zy in ant woord op zyn herhaald smeeken, om by zyn geliefde toegelaten te wordoa. «Het gaat niet, zy kan u nog niet zienheb geduld tot mor gen, Koenraad," voegde zy hem toe. Geduld! geduld! Ileb ik niet genoeg ge duld moeten hebben?* klaagda hy. «Nu is myn geduld ten einde.' Dan blyft er niets over, dan weer nieuwen voorraad op de doen, arme vriend.' «O, Agnes, Agnes, scherts toch niet smeekte hy. «Ik kan hot niet verdragon. Er barm u over mc als ge eens wist, hoe ik te moede ben 1" Ik weet bet, Koenraad,* zei ze met een glimlach, die echter door het innig medele den met den jonkman dadelyk teruggedrongen werd. Ge moest my geen verwaten doen, maar liever inzien, dat ullcs, wat ik doe, strekt tot uw en Valentine's bestwil. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1