KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringenm CONCERT JDames D. FOTOGRAFIE. C. Kloens, D. Kuiper Jbzn Spiegels en Portretlijsten. T Ho. 2728. Zaterdag 8 April 1899. a7»ta Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat Telefoonn0. 81. At>onnement p. 3 maamden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. voor het Bnitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJCAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. B«ire«uxi Spoorstraat en Zuid»traat. Advertentlöii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten^uiterIijk_des_DIN8DAGS- en VRIJDAGHMOHOEyS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALKMDER DER WEEK. APRIL, Grasmaand, 80 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 18 m. Onderg. 6 h. 46 m. Zondag 9 Maandag 10 Nieuwe Maan. Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrydag 14 Zaterdag 15 Hit het Buitenland. 'In Frankryk is eene geweldige beweging ontstaan, liet dagblad «Figaro" heeft plotseling de wereld verbaasd door de ongevraagde, on- geweigerde openbaarmaking der stukken betref fende het onderzoek van de Dreyfus-zaak, door het I lof van Cassatie gehoudon. Dag aan dag is het blad bezig, die stukken te pnbliceeren. En schoon die stukken wel voor openbaarma king bestemd waren, verwondert zich ieder met groote verwondering, dat lang vóór den tijd, dat zo van officiëele zjjde zouden worden gepubliceerd, thans voor een particulier nieuws blad de bedoelde stukken onder deoogen van het pnbliek gebracht worden. Hoe komt de «Figaro" aan deze officiöele bescheiden P vraagt men. Het blad verzekert, dat het de stukken noch van een rechterlijken ambtenaar noch van een advocaat heeft gekregen en er geen centime voor heeft betaald. De ParjjBche cor respondent van een der Engelsclie dagbladen de Times deelt raeé, dat reeds eenige dagen geleden aan verschillende bladen de ge legenheid tot openbare mededeeling was aan geboden. Men verhaalt zelfs, dat het middel om een afdruk te verkrijgen, hierin zou hebben bestaan, dat men het boekdeel van 825 pagina's heeft laten voorlezen voor een phonograaf, en dat aldus de reproductie is verkregen, natuur lijk zonder eenig spoor van een afschrift of verdwaald exemplaar achtertelaten. De ,Fi- gare" zou die metalen phonograafrolletjcs ergens hebben opgeborgen, waar ze in tijd van nood in een minuut kunnen gesmolten en vernietigd worden. ReedB hebben op last der Regeering, huiszoekingen plaats gehad in het bureau van het meergenoemde dagblad, doch zonder eenig gevolg. Wordt het blad inderdaad wegens ver boden openbaarmaking vervolgd, de boete daarop gesteld 50 tot 1000 francs is zeker geen afschrikwekkende straf. Bij een der bedoelde huiszoekingen had het volgend aardig incident plaats. De commissaris van politie, hiermede belast, vond in het bureau geheel niets van zijne gading, maar wèl trof hy er eene beroemde Spaansche danseres aan, die in besloten kring proeven harer ongemeene bekwaamheid in haar vak aflegde. Die proeven vielen in den smaak en het slot was, dat de aanwezigen de danseres, de leden der di rectie en redactie, een aantal hunner vrienden en de commissaris van politie eenigen tyd hoogst gezellig bijeen bleven, onder 't genot van een glas champagne. Minder gezellig gaat het inmiddels toe in de Fransche dagbladpers. De bladen, die de herziening bestryden, schreeuwen dagelyks moord en brand over de ondeugende «Figaro" met hare onverwachte en lastige onthullingen. Hoe lang het nog moge duren, hoe lang zaam het moge gaan dus merkt een schry- vcr over China's toestand op opmerkzame toeschouwers twyfelen er niet aaD, of de eindelyke ontbinding van het groote Chineesche Ryk is onvermydelyk. China heeft anders dan Japan hervormingen zoolang uitge steld, dat de kans verging, ze zelfstandig en op zyn eigen manier intevoeren. En het vraag stuk zelf, hoe de 300 k 400 millioen Chi- neezen op gelyken voet van beschaving ge bracht moeten worden met de andere volken der wereld, is moeilyker geworden, tengevolge van den internationalen wedyver, die er thans bestaat. Vyf groote mogendheden be zitten reeds gedeelten Chineesch grondge bied, en zy gebruiken deze stellingen hoofd zakelijk, om nog meer rechten te verkrygen. Gaven nu de Chineezen eenig teeken van leven, dan zou het er minder op aankomen, of de erfgenamen gednldig wachtten aan de deur der ziekekamer, omdat het den nootlot- tigen afloop niet zou verhaasten. Maar de zaak is op 't oogenblik anders. Niet alleen heeft het reeds verkregene den smaak naar meer gewekt, maar er zyn zelfs geheel nieuwe diplomatieke gebruiken in zwang gekomen, die het uiteenvallen van het groote Ryk moe ten bespoedigen. De Europeesche Regeeringen bezigen in voorkomende gevallen jegens China een taktiek, die zy tegenover andere, be schaafde Staten niet zouden gebruiken. Hoe de verdeeling eenmaal zal geschieden, is als nog een raadsel wel kan men het er vei lig voor houden, dat zy geschieden z&l. De naaste buurman Rusland zal er zeker niet het slechtst by varen, terwyl de wester- sche mogendheden van Europa stellig eer begeerig oog op de kustlanden zullen slaan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 April 1899. Woensdag 1.1. werd in het cafó «De Valk door den architect S. Krijnen, aanbe steedhet verbouwen van het cafó «De Valk" aan de Loodsgracht te Helder. Zes biljetten waren ingekomen als van de heeren J. Spruit, ad f 2888 Gebrs. v. Pelt 12847; J. F.Philips f2784; Quak ea v. Pelt f2530 Gebrs. van Os f 2367 L. Klein f2347. Uitslag van de aanbesteding gehou den te den Heldsr van Het éénjarig onderhoud van de werken, kazernegebouwen, enz. te den Helder en op Texel. J. F. Philips 8*/a hoven de prijzen van het tarief. P. Korff 6l/s °/0 idem. H. Wijker 5 idem. W. de Jong 41/, °/0 idem. J. Dienaar 4 idem. Firma Gebrs. van Pelt 31/* °/o idem. D. de Vries 3 °/0 idem. J. Spruit 29/10 idem. Alle aannemers te den Helder. By Kon. besluit is met ingang van 15 April a. s. J. M. Bottemanne benoemd tot directeur van de Tisschershaven te IJmuiden. Men schryft ons van Wieringen In de op den len April 1899 gehouden ver gadering vau het polderbestuur van Waard Nieuwland te Wieringen, werd vastgesteld De rekening en Verantwoording over het af- geloopen dienstjaar 1898, in ontvangsten op f 11544,18 uitgaven f10719,42' sluitende meteen batig saldo van f 824,75'. Daarna werd de Begrooting vastgesteld over 1899, in ontvangsten op f9178,66 uitgaven f9178,66 saldo Nihil. De geloofsbrieven van den opnieuw gekozen hoofdingeland, den heer S. A. Klein, werden onderzocht en goedgekeurd, en is besloten tot toelating. Verder werden benoemd met alge meen® stemmen, tot Secretaris de beer P. Poel, en tot penningmeester de heer C. Maats. Door de periodieke aftreding van den heer J. Bosker als Heemraad, werd eene voordracht opgemaakt en wel als volgtle. candidaat de heer Jan Bosker 2e. candidaat de heer Volkert Heyblok 8o. candidaat de heer Jan Hermans, waarna de vergadering werd gesloten. AT JEH De correspondent te Batavia, van het Hblad", seinde Woensdag: >Eene colonne, die Polim vervolgt, is met den vyand verscheidene malen in ge vecht geweest en kreeg daarbij vyf gewon den. Er wordt hevige tegenstand verwacht te Paroe. De vermindering van de bezetting van Atjeh begint nog in deze maand. Alle troepen boven de gewone formatie keeren naar Java terug." Van Urk wordt gemeld Groote bedrijvigheid heerschte 2den Paaschdag op ons eiland. Plotseling klonk het geroep >haring aan land" door het dorp. Oud en jong trok naar het uiterste einde van het eiland, waar zich een hoogte de Top bevindt. Met groote netten, land- zegens, werd spoedig naar het schubbig waterheir" gevischt. Niet minder dan 85 last of 4250 tal (elk van 200 stuks) werd buit gemaakt. Menig gezin verdient hiermee een aardig sommetje. Be ramp niet de „Mtella". Men schryft uit Londen aan de «N. R. Ct.": Londen, 3 April. Vanmiddag is het vier dagen geleden, dat de Stella" van de Znidwestulyke Spoorweg maatschappij op een der vele blinde klippen rondom de rotsgroep les Casquets, by Aurigny en ruim twintig E. mylen benoord-oosten Gnernsey, liep, binnen weinige oogenblikken omsloeg en zonk, een groot getal passagiers en manschappen, mitsgaders don braven ge zagvoerder, nog op het verdek achtergebleven, medesleepend in de diepte. Maar wy weten feitelyk niet voel meer dan wy Zaterdag wisten. Het juiste aantal reizigers, die zich op de >316118" bevonden, is nog steeds niet vastgesteld en zal misschien niet vast te stellen wezen. De hoofdreden is natuurlyk, dat de .Stella" als dagboot voer. By dagbooten nu en betrekkelijk korte rei zen is het niet altoos de gewoonte om bil jetten vooraf te nemen. Nu de beambte, by wien aan boord de kaartjes genomen zyn, verdronken en zyn boek weg is, is natuurlek het eenige middel om het getal biljetten, aan boord afgegeven, na te gaan verloren. He« getal vermisten wordt ondersteld met het ge tal verongelukten overeen te stemmen. Ook dat is eohter slechts tennaastenby juist. Im mers worden verongelukten niet altoos ver mist, althans niet terstond. Alleen levende dames en heeren b.v. verdwijnen wel meer uit logementen, pensions en zoo meer, zon der dat het de aandacht trekt. Het ontbreekt natuurlijk niet aan verhalen van geredden, die hnn ijzingwekkende lotge vallen aan verslaggevers toevertrouwden. Onder die relazen spant dat van den heer Vesian te Harrow, een der acht personen, door den Franschen kotter ,Marsouin" te Cherbourg aangebracht, misschien in akelig heid de kroon. Met dertien anderen slaagde hy erin op een omgeslagen reddingboot der Stella" te klanteren. Door een groote golf kwam de sloep weder overeind, maar de prop was weg en men bad niets om het gat te dichten. Blykens een vol etmaal bleven die menschen dus, met het onderlyf in het kille water, als hopeloos ronddrijven. En tijdens die bange uren bezweken er zes van de veer tien Hun lyken moesten uit de sloep gewor pen worden. Onvergetelijke uren moeten dat geweest zijn. Geen voedsel, geen lafenis, met den dood voor oogen en den dood in hen! Van vele aandoenlijke voorvallen gewagen de overlevenden insgelijks. Een dame ontdeed zich van haar mantel, om er een rillenden matroos mede te dekken. De hofmeesteres, die ondergegaan is, was onvermoeid in hetrond- deelcn van reddinggordels onder de dames, maar aan zich zelve dacht zy niet. De eerste stuurman plaatste zijn vrouw in een der boo ten en zonk toen met den gezagvoerder in de diepte weg, ondanks al baar smeeken, om haar niet te verlaten. En dan die nobele kapitein Reeks, ondergaande na de kalme volvoering zjjner plichten, al staande op de scheepsbrug, den wegroeienden in de sloepen met de rechterhand een laatst vaarwel toe wuivende als een held, die sterven gaat. Ja, zoo'n man kan men blijven eeren en be wonderen, ten spyt van zyn mis-lag, die aan honderd medemenacheii lut leven ii- eft gekost. Dat kapitein Reeks, in een dikken nevel voortjagende met een snelheid vau ruim twin tig myl in het unr een groven misslag pleegde zal wel niemand ontkennen, vooral niet, wanneer men bedenkt in welk gevaar lijk vaarwater de «Stella" was. De volkomen juiste opmerking is gemaakt, dat indien de gezagvoerder, lettende op de veiligheid van zyn schip alleen, was gaan stilliggen, totdat de nevel optrok, vermoedelijk dezelfde lieden, die nu toornig over een doode schryven, even toornig over hem gesproken zouden hebben, als hy voor anker was gaan liggen, daardoor zooveel later te Gnernsey aankomende, lang na het vastgestelde uur. De menschen zyn nn eenmaal zoo, maar een gezagvoerder, die zyn plicht verstaat, houdt geen rekening met het jachten en drij ven van ongeduldige en onredelijke passagiers. Veiligheid van schip en menschen behoort voorop te staan, en op tyd aankomen moet aan veiligheid ondergeschikt blyven. Alle geredden kunnen trouwens niet na laten om den kalmen heldenmoed van kapi tein, stuurlieden en manschappen in de ure des gevaars te roemen. Zonder de tucht op de «Stella" aan den dag gelegd, zonde deze onverhoedsche ramp een nog veel grooter aantal slachtoffers moeten gevergd hebben. En dat het binnen tien minuten mogelyk ge weest is om zes booten uit te zetten, ofschoon de Stella" dndelyk naar stuurboord begon over te hellon, daardoor het uitzetten zoowel naar dien kunt als aan bakboord ten zeerste bemoeilijkend, pleit hoogelyk zoowel voor die tucht onder bemanning en reizigers, als voor de toereikendheid der reddingsmiddelen aan boord, de buitengewone omstandigheden in aanmerking genomen. Dat zy nog in het alge meen te wenschen overlaten, kan men daarom toch toegeven. Op zulke mailbooten zyn sloe pen by een ongewoon getal reizigers onvol doende, in weerwil der redding-gordels. Deze ijselyke ramp zal opnieuw de aandacht vestigen op de noodzakelijkheid om alle dek- banken in te richten tot vlotten, die terstond beginnen te dry ven, wanneer een schip zinkt. Ik heb die banken gezien op sommige mail- booten, maar zij behoorden algemeen inge voerd en verplichtend gesteld te worden, zoo goed als zelfwerkende remtoestellen op treinen. Ik ben er niet zoo zeker van, of de ramp had kunnen vermeden worden, indien de Stella" een etherseiner aan boord gehad had en een der drie vuurtorens op de Cas quets een ander. Immors wist kapitein Reeks, ook zonder elhersoiner, dat hy zich dicht by die gevaarlyko klippenmassa bevond, alleen vergiste hy zich in de richting. Hy dacht er langs te varen en tornde er tegen opl Van de thans weer ruchtbaar wordende plannen, om die rotsen door dynamiet te laten springen, zal wel niets komen. De plannen makers hebben vermoedelijk geen denkbeeld van den omvang van hot werk, noch ook vaa zijn onkosten, liet is bovendien de vraag, of de voordeelen eoner verwydering met dyna miet niet meer dan opgewogen zouden wor den door de nadeelen ervan. De Cesqnets toch vormen een natuurlijken dam tegen de geweldige invallen van den Atlantischen Oceaan. Zonder die Casquets zoude Anrigny al lang verzwolgen zijn en Cherborg veel minder veilig wezen als haven dan thans. Op de Casquets waren tegenwoordig vier mannen voor het werk der vuurtoren. Zy worden bij beurton door anderen afgelost. Vroeger huisde hier gedurende twintig jaren een gebeel gezin. De kinderen verwilderden in hun eenzaamheid. Menschen en dieren wa ren hun vreemd geworden. Eens ging de oudsto dochter, sedert met een timmerman op Anrigny gehuwd, daarheen. Maar zij keerde spoedig naar de Casquets terng. De wereld, zeide zy, was haar te druk en rumoerig. De wereld op AurignyZy gaf de voorkeur aan het bruischen en klotsen der golven om en tegen haar rotshuis 1 Aanbelt«dingen ia Noord-Holland. 14 April Haarlem, 10 ure. De genie, ten hare bureele, Kinderhuis vest 17 aldaar lo. het éénjarig onderhoud van de werken by IJmnidon, begr. f2650; 2o. het éénjarig onderhoud van de werken tusschen het Noord- hollandsch Kanaal en het Noordzee-kanaal, beboorende tot het westelyk front der Stelling van Amsterdam begr. f 2700 8o. bet één jarig onderhoud van de werken ten zuiden van het Noordzee-kanaal, beboorende tot het westelijk front der Stelling vaa Amsterdam, begr. f 8870bestekken verkrijgbaar bij de genie en by den opzichter van fortificatiën; bill. inz. uiterlyk 13 April, vóór nam. 3 ure op het bureel der genie. 17 April. Amsterdam, 1,30 ure. (Gr. T.) De directie der H. IJ. 8. M. in het centr. personen-stat., bestek 789 de levering van 1456,254 M' eiken wisselhont in 2 perc. elk perc. 748,627 M»; bestek 790de levering van 60000 platte greenenhouten dwarsliggers en bestek 792 de levering van 40000 platte eikenhonten dwarsliggers. 19 April. Amsterdam, 10 ure. De Genie, op het bareel van den besteder Nieuwe Heerengracht 11: lo. het eenjarig onderhond van de kasernegebonwen enz. aldaar, begr. f3800 2o. het eenjarig onderhond van de werken van het zuidelyk front der stelling van Amsterdam, begr. f 6870 3o. bet eenjarig on derhoud van de werken van het noordelyk front der stelling van Amsterdam, begr. f2900; 4o. het eenjarig onderhond van de werken en gebouwen te Muiden en Weesp, hot fort Pam pus en de kustbatterijen by Durgordam en Dieraerdam, begr. f6100; 5o. eene verving Tan gebouwen enz. aldaar, begr. f2000, alles onder beheer der genie aldaar; bestek en inscbr. bilj. vanaf 11 April te bekomen van 9—4 are by den bosteder, alwaar het bestek ter inz. ligtinlicht, geeft de besteder op gen. uren en voor zoover het onder 4o. genoemde werk betreft de hoofdopz. van fortif. te Muiden bilj. inz. niterL 18 April te 3 ure. 20 April. Haarlem, 11 ure. Het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid aan het gebouw van het prov. bestuurHet maken van het gebouw voor een centraal station tot voortbrenging van electrische stroo men by de nieuwe schutsluis te IJmuiden, be boorende tot de uitbreiding der sluis en haven werken ald., begr. f59500; bestek no. 47 ligt na 6 April ter Tering aan genoemd ministerie, aan de lokalen der provinciale besturen en is te bekomen by de firma Gebrs. van Cleef, te VGravenhage aanw. op 18 April te 11 are ioL te bekom, by den hoefdingen. Kemper te Haarlem, den ingen. du Croix te Amsterdam, 2e Constantyn Huygensstraat 46 en by den ing. Baucke te IJmuiden. ■iindervueding'. De Commissie der Kindervoeding maakt langs dezen weg, aan allen, die mede geholpeo hebben, zoowel binnen als buiten de gemeente, bekend, dat zy vanaf 2 Januari tot en met 17 Maart 1899 uitgedeeld bobben 28356 bo terhammen aan 273 kinderen van verschil- lend. riohcu>e«». Botcth.rn.ae!> Uitgegeven aan P. S. kinderen 16516 R. C. 6730 O. R. 2060 E. L. 1520 D. G. 880 O. G. 700 Onder dankzegging, De Committit: F. VISSER, Voorzitter. P. KAMP, Secretaris. A. H. L. KIKKERT, 2e Secretaris. C. DE BEURS, le Penningmeester. J. KOOGER, 2e Penningmeester. Tijdstippen tan verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndld: rendingeweg p. ïeepoet vU Amsterdam p. xoepoaft vis Rotterdam p. Hoil. mail via Genua, p Holl. mail via Mantilla, p. Fraaacks mail via Mantilla p. EngeLcke mail via Brindui Naar Atjeh en de Ooetknat vaa Soaaatra p. Duitsehe mail via Repel*. Naar Guyana (Suriname): ild ea 30 Aprill 7.— Datum der ter poit-W*org. Tfjd.td.laat. ba*l.ahPoetk. U.n 28 April 7."Sa». 7— 'eer >1 en 21 7.— W 18 3.30 '•■am. 7 e» 21 7—'eav. ld ea 28 9— W. eiken Vrijde* 'amor. 1 ea 29 Mei 9.—'.mar. p. mail ever Engeland p. maU via St. Naaaire Nasr Curaqeo, Bonaire p. ïeepoet via Amr-aedam lid ai p. mail via Soethampten 11 ei 17 7 7—W in Aruba: 80 Aprill 7.— 'e tv. 34 jMO'eaam. Naar St Martin, St Eustatlua en Saba: p. mail ever lafekad 17 April, 7.— 'eav Naar Hr. Ms. .Zeeland" tot 18 April naar Paramaribo. Naar Hr. Ma. «A t j e h" te Kaapstad: 7 en 14 April 3.80 's nam. Brieven en andere stukken aan de adreazyde van kroisatrepen te voorzien. FEUILLETON. Ook is het gevaar groot dat ge in een afge legen buurt door schurkken wordt aangevallen en beroofd, doch het grootste gevaar dreigt u door de vyandige gezindheid der bevolking jegens Duitschers. Tegen aanvallen van roo- vers kunt ge u wellicht met een revolver beschermen, tegen beleedigingen en mishande lingen der boeren Diet* Dat waren treurige vooruitrichten Ik ver wonderde er my bijna over, dat die mede- deeliagen my niet deden aarzelen in myn reisplan. Had mijn collega niet uitdrukkelijk gezegd, dat Saturnia Caecigena op den Nanos gevonden was, dan zon ik waarschyulyk zyn raad, niet naar Luttach te gaan, gevolgd hebben, doch myn hartstocht voor verza melen overwon mijn vrees. Ik liet my door niets afschrikken en zette den volgenden dag myn reis voort's mid dags tegen vier uur kwam ik te Adelsberg aan, en van daar had ik nog vier nnr per rytuig te gaan, alvorens te Luttaoh aan te komen. Ik wilde gaarne zoo spoedig op de, trots het afraden van myn vriend, gekozen plaats komen, dat ik zelfs der begeerte, de wereld beroemde Adelsberger grot te bezoeken, weer stand bood. Ik stelde dat bezoek uit tot de terugreis, huurde te Adelsberg een rytuig, waarop ook myn twee groote reiskoffers plaats vonden en een half uur later was ik ep reis naar Luttach. De uitstekend onderhouden straatweg leidt door een prachtig bergland, zender zeer groote toppen, doch hoogere bergen begrenzen het in de verte. Ik had gaarna de namen dier bergen vernomen, dook myn koetsier ver stond geen woord Duitsch, was ook niet vat baar voor spraak door teekenB, zoodat het onmogelyk was my door hem te deen ver staan. Wij reden hard, bergop bykans niet minder hard dan bergaf, door steeds afwis selende liefelyke landschappen, door bosschen, weiden en akkersvan den Karst was nau welijks op enkele plaatsen een klein stuk uit de verte te zien, slechts de kale, grauwe rotsen van den Nanos, waarop wQ hard toe reden, om daarna lange de, om den berg loopeade straat bergaf naar het dal van Lut tach te ryden, gaven het !>eeld van het van plantengroei beroofde kalkgebergte. De tyd giDg my verwonderlijk vlug om gedurende den langen ril; ik zag zooveel en alles wat ik zag was tegen de verwachting in, waarmee ik in zuidelyk Krain gekomen was. De talrykc dorpen, waardoor de straat weg gaat, waren zoo verschillend van de Poolsche dorpen, die ik in Oppcr-Silezië had leeren kennen, zy toonden tal vaa flinke boerenwoningen en slechts enkele met stroo gedekte hutten. Zoo bad ik my de Slavische dorpen niet voorgesteld. De boeren, dio het rytuig tegenkwamen, groetten vriendelyk zij vermoedden zeker niet dat een gehate Dnitscher er in zat. De logementen, die wy voorbyreden, maakten volstrekt geen indruk van vuilheid en verval, integendeel zy zagen er zeer bchagelyk en zindelyk uit. Maar toen wij nu onder in het dal tusschen de in het voorjaarsgroen prykende weilanden, waarin de ranken de eerste bladeren ver toonden, doorredentoen ik ter linkerzyde een langen, niet boogen bergketen zag, die tot aan den top bebouwd was en waarop tal- looze witte door bloeigende boomgaarden om geven huizen getuigenis aflegden van een talryke bevolking, kon ik ternauwernood be- grypen dat ik my midden in dat beruchte, akelige Karstgebergte bevond, in een afge legen, in de reishandboeken nauwelijks ge noemd hoekje van onze aarde. Alleen de kale, gryze rotsmassa's van den slechts aan zijn voet met eikenhout begroeiden Nanos en do kale spitsen der hooge bergen, die het dal ver in het westen schenen af te sluiten, deden vermoeden, dat niet overal in het Karstge bergte de plantengroei zoo ryk was, als op de berghellingen links in het dal. «Luttach!* riep mij de Slavische koetsier toe, terwyl hy mij toeknikte en met de zweep wees in de richting van het niet ver meer gelegen stadje, dat aan den voet van den Nanos voor ons lag en met zyn rindelyke, witte huizen als op de rotsen gebouwd scheen. Weinige minuten later hadden wy Luttach bereikt. Wy reden door een nauwe straat, die slechts ruimte genoeg gaf voor ons rytuig en sloegen toen de inry poort van een groot huis in, dat aan een lang, byna over de halve struat een uithangbord droeg, waarop een gouden tros druiven was geschilderd en my to Adelsberg als logement was aanbevolen. Ilot rytuig hield in de donkere poort stil voor een deur, die dadelyk toegang gaf tot een ruime keuken, waar, op den vrjj in het midden staanden haard een flink vuur brandde, Ik zag door de denr, dat om dien haard eenige mannen, deels staande, deels op lage stoelen zittend, gegroepeerd waren, die nieuws gierig naar den aankomenden vreemdeling keken. Een eenvoudige, zindelyk gekleede vrouw, die bij den haard bezig was, zette haastig een pet weg en haastte zich dea vreemde ling te gaan verwelkomen vriendelyk opende zy het portier om my by het uitstappen be hulpzaam te zyn. Kan ik een kamer krygen Zekert Wilt u do trappen maar opgaan,* antwoordde de waardin in goed, zy het ook scherp geaccentueerd Duitsch. Mizka, wys mynheer den weg naar num mer twee.* Mizka, een slank, aardig meisje, nam myn reistasch en stokken uf cn sprong voor my nit de trappen op, die van de keuken naar de volgende verdieping leidden en toen over een lange gang naar nummer twee, waar zy my de deur opende en toen voor liet gaan. Het was een zeer groote, lage vierkante kamer met twee kleine ramen, die uitzicht gaven op de straat. De groote ruimte leek misschien nog groo ter dan zy werkelyk was, daar slechts enkele meubelen langs de lange wanden stonden. Tusschen de beide vensters stond een ondrr- wetsche, met bont kalocn overtrokken sofa met steile lenningdaarboven hing een ovale spiegel met zwart gepolyste lijst, voor de sofa stond een groote nittrek-tafel, waaraan, als zy uitgetrokken was, gemakkelijk 24 menschen konden zitten. Een groote kast van dennenhout, een wascbtafel met toebehooren, zes met katoen overtrokken stoelen en een reusachtig ledikant, waarin men slechts kou komen door op een stoel te klimmen, vorm den het gezamelyke meubilair; de lichtgroen geschilderde wanden wareD versierd met vier weinig beduidende, veelkleurige platen, ieder voorstellende een der werelddeelen, geporso- nifiteerd door een in onbevallige honding rustende, atschuwelyk leelyke vrouw. Zoo was nummer twee, myn kamer. Zy noodigde nu juist niet nit tot een lang ver blijf, doch maakte een kalen, maar zii l\jken indruk. Geen stofje lag op de enkele meubels, de planken waren zindelyk en de nog zichtbare vouwen van het hagelwitte tafellaken bewezen, dat dit er pas was opge legd. «Wil mynheer bier op de kamer of be neden in de heerenzaal eten vroeg Mizka in zeer goed Duitsch. .Ik kom beneden, doch wil my eerst was- schen.* «U kr\jgt dadelyk frisch water.' Z(j verdween, om enkele minuten later terug te komen met een met kristalhelder water gevulde groote karaf en twee witte handdoeken, terwyl zij werd gevolgd door twoe groote mannen, die ieder een myn er zware reiskoffers op dea schouder droegen. Over langzaamheid en weinig stiptheid van bediening kon ik my in dit Slavische loge ment niet beklagen. Na my gewasechen en verkleed te hebben, ging ik naar de gelagkamermyn weg leidde door de keuken, waar om den haard weder eenige mannen zaten of stonden. Zy onder hielden zich blykbaar zeer geinocdclyk met de waardia, die onderwyl ijverig in de weer was. Ik werd, toen ik door de keuken ging, door allen vriendelyk gegroet. Toen ik, door Mizka den weg gewezen, in de gelagkamer kwam, keek ik haastig de groote ruimte door. Sierlyk was de inrichting niet, doch de reinheid van de blank ge schuurde tafelt verzoende met den eenvoud. Er waren slechts enkele gasten. Aan ecu tafel by bet venster zat alleen een jonge man die geheel in een courant verdiept scheen. (Wordt vervolgd.) Concertzaal Tfvoli - Helder. VRIJDAG 7 APRIL 1899: te geren door J0S. H. 0RELI0, Bariton, M. W0LTERS, Viool en GOTTFRIEP HANS, Piaio. Programmat 1. Sonate D. min. Op. 21 voor piano en vioolNiels W. Gade. a. Adagio. Allegro di motto. b. Larghetto, c. Adagio allegro moderato. Allegro molto Vivace. 2. Scène rn Aria voor bariton, met viool solo, uit de opera „Das Nachtleger in Granada" C. Kreutzer. 3. Sonate C. min. Op. 13 (i'athetlqae) voor piano L. van Beethoven. a. Orave - Allegro molto e con brio. b. Adagio Cantabile, c. Rondo. Allegro 4. Introductlon et Adagio reUgiose da Concerto Ré min., voor viool Henri Vieaxtempa. - PAUZE. - 5. Liederen, a. Weraer's Lieder aua Welsch- land No. 5 G. Henschel. b. Daa Kraut Vergessenheit, Corn. v. Ooeter- ree. c. Op rleug'len van verlangen. Cath. van Rennes. 6. Piano-Soli. a. Esquise Viüageoise. - b. Duo, M. Moszkowski. e. Etude, E. Haberbier. - d. Serenade, Red Baas. 7. Viool-Soli. a. Aria, I. S. Bach. b. Zigeunertanz, Tiradar Nachez. 8. Liederen, a. We wieten niet, L. F. Brandts Buya. b. Een liedje, Gott- fried Mann. c. Verraden, Cath. ran Rennea. Aanvang 8 uur. Entree bij inteekening fl.—aan liet bnrrau fl,2ö, tweede rang f0.60. Lijsfen ter inteekening liggen aan het gebouw. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van des morgens 10 uur tot des namiddags 3 uur. Het is volstrekt verboden in de groote zaal te rooken. Voorschotten zonder aflossing. Crillt lillclfiigü verstrikt Spoorstraat 56. Iiitieo men een elepie HOED beboefi De dames Gez. KOOT, Jfodioten - U eststraat 54. stellen U daarvoor ruimschoots in de ge legenheid. - Paskamer boven. Prgzen uiterst billijk berekend. Voorta aolide DAMB9 OLAOÉ HAND. SOHOBNBN van af 00 ot. Veraohlllendo GENRES DAMB8- HA N D WERKEN. HELDER, Maart 1899. Bezichtig slechts de extra rijke sorteering. LAAGSTE PRIJZEN. IUKTH. II Ondergeteekende bericht by deze, dat hy zyn ATELIER epnieuw en geheel naar de eisohen des tijde heeft ingericht Nette afwerking. Billijke pryzen. Beleefd blyft hy zich aanbevelen. voorheen Eo. DULFER. HooidgraonfSno. Haiazijn DE MAGNEET. Ontvangen de volledige sorteering ZO MER-H ANDSCHOENEN, enorme keuze nieuwste kleuren en eenige dessins. Zie de étalages en de pryzen. Handschoenen van af 10 ct. p. paar. Fyne Nouveauté-kleuren. By ondergeteekende ia steeds ver krijgbaar Ie kwaliteit PAARDENVLEESCH, hetwelk steeds voor en na het slachten door Ryksveeartsen gekeurd wordt. Pryzen zyn als volgt Biefstuk 35 Rookvleesch 45 Rollade 22 Boterhamworaft 35 Lapjes en Gehakt 20 Metworst 30 en Rookworst 22 cent Alles per 5 ons. Aanbevelend, Uw. dnr. K. SLIKKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1