KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helderf Texel en Weringen. Ho. 2733. Woenadag 26 April 1899. 27«te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn", 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. Aboimomont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f 1.12 7,. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureiuxi Spoorstraat en Zuidatraat. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ PAGSMQROKNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Uit het Buitenland. Nu we het jaargetijde zijn ingetreden, dat zich, in tegenstelling van den winter, zoo bjj uitnemendheid leent voor het verrichten van arbeid van allerlei aard, verneemt men van verschillende zijden berichten, die van omvang rijke werkstakingen gewagen. In België heeft de Bond van mijnwerkers een algemeene sta king uitgeschreven, zoodat vermoedelijk weldra 120.00U arbeiders in het mijnvak het werk zullen neêrleggen. De eisch van don Bond is 20 pet. loonsverhooging. De Belgische liegee- ring maakt zich bezorgd voor 'tgoon uit deze staking, waaraan een zoo groot deel der be volking van 't zuiden des lands deelneemt, kan voortvloeien. In Charleroi heelt men, nevens audere voorzorgsmaatregelen, de burgerwacht onder de wapenen geroepen. In een der fabrieksteden van Engeland staan 60.000 ar beiders gereed, het werk neêrteloggon, wanneer het loon niet met 10 pot. wordt vorhoogd, on in Frankrijk zjjn de werklieden, 1200 in getal, die bezig zijn metde vervaardiging van slaap wagens voor de spoorwegen, gereed om hun gereedschap uit de hand te leggen. Een bericht uit Britsch-Indië meldt, dat de Onderkoning dier zeer uitgestrekte kolonie, lord Curzon, voorgesteld heeft, om het telegram tarief met het Moederland aanmerkelijk te verlagen, en te brengen op 1 shilling (60 cents) per woord. Mocht dit voorstel gevolg hebben, dan is dit zeker de eerste stap tot verlaging ook van het tarief voor Nederlandsch Oost-Indië, een maatregel, die door het groote aantal belanghebbenden ongetwijfeld ten zeerste zou worden gewaardeerd. Een der Parijsche bladen behelst het on rustbarend bericht, dat in een groot Parijsch magazjjn van nouveautés drie gevallen van pestziekte zjjn geconstateerd. De ziekte zou zjjn overgebracht door Oosterscho tapijten, die onlangs in de Fransche hoofdstad waren aangebracht. Koning Oscar van Zweden is in de vorige week uit Parijs naar Karlsruho vertrokken, waar hy eenigen tijd de gast zal zijn van de ouders van zjjne schoondochter, do kroon prinses van Zweden. Aan het station te Parys waren de leden der Zweedsche en Noorsche kolonies saamgekomen, om den Koning te be groeten. Ze zongen hem de volksliederen toe, en de Vorst zong uit volle borst met hen mede. 't Gerucht verspreidde zich dezer dagen in Frankrijk'8 hoofdstad, dat de Rcgcering met alle macht er bjj het Hof van Cassatie op aandrong, dat het vóór de aanstaande bijeen komst der Kamer van Afgevaardigden, op 2 Mei, het onderzoek in zake de herziening van het Dreyfus-proces beëindigen en eene beslis sing omtrent het al of niet herzien nemen zou. Dit gerucht wordt thans teniet gedaan door de besliste mededeeling, dat znlks niet mogelijk blijkt te zijn. De rapporteur-presi dent, de heer Ballot-Beaupré, bestudeert het omvangrijk dossier van den morgen tot den avond, en bijkans van den avond tot den morgen bovendien, maar heeft niettemin zijne collega's moeten mededeelen, dat hy niet vóór 6 of 8 Mei met zjjn rapport gereed komen kan. Men stelt de uitspraak van het Hof nu op 15 Mei. De Russische nieuwsbladen, die aanvanke lijk het zwygen bewaarden over don hongers nood in do oostelijke provinciën des lands, leveren thans verhalen omtrent do ziekten, de ellenden en de sterfte in de geteisterde ge westen. De meerdere vryheid, die de dag bladpers heeft gekregen, om over den bestaan- den toestand te mogen spreken, moet té dan ken zyn aan den Keizer, die, buiten zyne ministers om, door een invloedrijk persoon van den waren toestand op de hoogte is ge bracht. De grootste ellende schjjnt té heer- schen in de provincie Kazan. In de plaat selijke bladen wordt de toestand daar geschetst als volgtHonger, scheurbuik en typhus, geen brood op vele plaatsen, en zelfs niets wat daarvoor in de plaats kan komen, geen stroo, geen vee, al het overbodige verkocht, dikwijls zelfs ontdaan ook van de laatste lompen voor kleeding; kinderen te zamen hurkende om zich te verwarmen, torwyl vol wassenen, wanneer ze vaak in ijlonde koorts liggen, aan scheurbuik wegkwynenallen uitgeput tengevolge van onvoldoende voeding, en niet in staat om te werken. Er zijn zelis menschen den hongerdood gestorven." Onder deze omstandigheden is het niet te verwon deren, dat de berichten uit Kazan melding maken van ernstige oproerljes. Het volk drong de graanpakhuizen binnen, en ver nielde vele eigendommen. De hulp der Re geering is ten eenemale onvoldoende, en de welgestelde Russen doen niets, omdat de dagbladberichten door de Regeering werden tegengesproken, en zij dus niet weten, waar aan zich te houden. De ministers verzwegen zelfs den toestand voor don Keizer. Er wordt tegenwoordig in Frankrijke hoofdstad druk gesproken over de stichting van een Tehuis, waarin leeraresseu en onderwijzeressen haar vacantie zouden komen doorbrengen. Te Londen bestaat reeds sedert 13 jaar zulk een inrichting voor vrouwelijke personen, die in magazjjnen of op kantoren werkzaam zyn. In deze stichting «Tehuis voor de vacantie» genoemd, vertoeven ook vele onderwijzeressen. Men heeft het er uit stekend, en geniet er volle vrijheid. Gedu rende de zomermaanden is het .Tehuis» vol met jongere en oudere vrouwen, die er van den arbeid komen uitrusten. Er wordt veel gefietst, men maakt gezamelyk uitstapjes, en vermaakt zich kostelijk. De pension-prys, waaronder alles begrepen is, bedraagt f7 50 a f 10.per week. Een heerlijke uitkomst voor zooveel meisjes en vrouwen, die niet weten, waar zij haar verlof kunnen doorbren gen en dan maar liever in den dagelijkschen tredmolen blyven, waar een korte poos vrij heid, frissche lucht en verandering van om geving haar nieuwe krachten had kunnen schenken, om met nieuwen moed den arbeid weêr onder de oogen te zien. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 April 1899. De jongejuffrouw W. Duinker, leerling van de Rijksnormaalscliooi alhier, is toe gelaten tot de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Op morgen (Woensdag) zal in de le Molenstraat alhier de v o o rj a a r s - koemarkt gehouden worden. Afloop van de door de Genie alhier gehouden aanbesteding, den 22 April 1899, van»Het doen van voorzieningen aan Werken, Kazernegebouwen, enz. te den Helder." Raming f 4565. Ingeschreven door de heeren J. F. Phi lips, ad f 5000 J. Spruit f 4940Gebrs. van Os f 4936firma Gebrs. van Pelt f4914; P. Korff f4905; W. de Jong f 4900,50 C. Kroon, te Wieringen f 4900 H. Wijker f4855. Op zyn verzoek is eervol ontslagen de baas-zeilmaker bij het marine-etablisse ment te Soerabaja G. J. G. fl. C. J. M. Triblinig. Dubbele vervolging. Vijf visschers uit Helder zyn op merk waardige wyze aan gevangenisstraf ont komen. Zy hadden in Januari 1898 op de Eier- landsche gronden een schip beklommen, tegen den zin van den schipper en zich niet op diens vordering verwijderd Daarom werden zij vervolgd en door de rechtbank van Alkmaar elk tot 1 maand gevangenis straf veroordeeld. In de dagvaarding was gesproken van »het Eierlandsche gat in de Zuiderzee, althans onder of nabij de gemeente Texel". Bij de behandeling bleek, dat dit eene vergissing wasbedoeld werden de Eierlandsche grondey in de Noordzee, onder de gemeente Texel. De rechtbank oordeelde echter, dat de beklaagden door het abuis hoegenaamd niet waren geschaad. Anders besliste het Gerechtshof te Am sterdam, en wel omdat de Noordzee maar voor een klein gedeelte binnen de grenzen vau het Rijk valt en dus de plek, waar het misdryf was gepleegd, voor de beklaag den juist van groote beteekenis was. Het vonnis werd daarom vernietigd, de beklaag den werden vrijgesproken en toen dag vaardde het O. M. die personen nogmaals voor de rechtbank te Alkmaar nu echter wegens het plegen van het feit op genoemde gronden in de Noordzee, in de nabijheid van Texel en Vlieland. De verdediger be weerde, dat deze vervolging niet ontvan kelijk was, daar de beklaagden wegens hetzelfde feit reeds vervolgd en vrijgesproken waren. De rechtbank was echter van mee ning, dat de veranderde plaatsaanduiding het feit tot een ander feit maakt en even zoo oordeelde in hooger beroep het Ge rechtshof. Nu kwamen de beklaagden in cassatie en do Hooge Raad heeft hen in hot gelijk gesteld. Het hoogste rechtscollege overwoog dat hun worden ten laste gelegd dezelfde feiten van huisvredebreuk, als waarvan het Ge rechtshof hen reeds had vrijgesproken, wegens verkeerde vermelding der plaats in de dagvaarding. Door een veranderde, meer nauwkeurige opgaaf der plaats, by overigens geheel gelijke omschry ving der feiten, hield de zaak niet op dezelfde te zijn, waarvoor de beklaagden reeds hadden terecht gestaan. Een tweede vervolging van dezelfde zaak tegen dezelfde personen is door art 68 W. v. Strafv. verboden, zoodat het M. niet ontvankelijk had moeteu verklaard worden. De Hooge Raad vernietigde dus het arrest van het Gerechtshof en zoo zyn de vijf visschers door een vergissing in de dag vaarding aan de dreigende bestraffing voor goed ontkomen. Dc «Zeebout!" tc Breinen. Uit Bremen wordt door Reuter geseind, dat de «Zeehond'', het eerste naar Bremen gekomen Nederlandsche oorlogsschip, na een verblijf van 6 dagen in de vryhaven, vertrokken is. De Nederlandsche en de Duitsche marine officieren hebben elkander wederkeerig een feestmaaltijd aangeboden, waarbjj telegram men aan den keizer en aan koningin Wilhelmina werden verzonden, waarop zoowel door den vorst als door de vorstin hartelijk werd geantwoord. Texel, 24 April. Mej. Joh. Boon, dochter van Mej. de Wed. G. Boon, te den Hoorn, heeft te Amsterdam acte als onderwijzeres ver worven. De bloembollenvelden op het eiland ko men in bloei. De verschillende soorten narcissen hebben reeds eenigen tijd hunne gele en varieerende kleuren vertoond, doch thans laten ook tulpen en hyaciuthen hare rjjke kleuren zien en zullen weldra hare liefelijke geuren den bewoners doen ge nieten. De velden van de heeren Schuma- ker en Stiggelbout zullen in de volgende week by schoon weder zeker veel kers lokken. Brug te Velsen. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, is in hare verga dering van 21 dezer mei eenparige stem men besloten tot lu-fc iuzend.-n van een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in zake de door de itegeering voorgestelde verbetering van het Noordzee kanaal Tot de regeeringsplannen voor die verbetering behoort o. a. de vervanging der brug in den straatweg te Velsen door een stoompontveer. Door een aantal cor- poratiën zijn tegen die vervanging adres sen ingediend, en nu wordt door de genoemde Kamer van K. er. F. te dezer zake het volgende aangevoerd »Een brug ter plaatse van of nabij de thans bestaande brug voor gewoon verkeer te Velsen zou voor de scheepvaart groot bezwaar op leveren en het nut der geheele verbetering van het Noordzeekauaal op bedenkelijke wijze verminderen. Voor 't land verkeer zou zyn reeds nn, en in toenemende mate naar gelang de scheepvaart zich ontwikkelt, oorzaak worden van groot oponthoud. Voor scheepvaart en landsverkeer beide zou zij, bij mogelyke en op deze plaats altijd te duchten aanvaring, gevaar opleveren voor langdurige stremming. Inrichting der spoorwegbrug, ten dienste ook voor het gewoon verkeer, zou voor het landsverkeer in bijna alle gevallen, grooter oponthoud en meer bezwaar geven dan de overvaart per pont. In een doelmatig ingericht stoom pontveer is de eeuige oplossing te vinden, die de belangen van het scheepvaart- en landvorkeer beide dient." Zaterdagavond toen de laatste snel trein uit Nijmegen naar 's-Bosch, die alleen te Osch stopt, het station Geffen passeerde, sprong op ééns een boerenvrouw uit den trein Het was echter geen poging tot zelfmoordde vrouw trachtte slechts op de snelste manier haar huis te bereiken. Gelukkig was zij geheel ongedeerd en, toen een uur later de maréchaussee naar het ge val kwam informeeren, reeds in de zoete rust, en niet van zins, zooals zij den maréchaussée toeriep, om voor zoo'n bagatel" uit haar bed te kouieu 1 Een boete zal er echter voor haar wel opzitten. Fin de siècle De bedelaar, die de vorige week aan de Haarlemsche rechtbank verzocht niet te worden opgezonden naar den «krententuin" omdat hy een rijk meisje zij bezit circa f300 kan krijgen, heeft zijn zin ge kregen De «Staats Ct." bevat de statuten der vereeniging «Geloofsvereeniging der volheid van Christus" te Amsterdam. Het doel der vereeniging is onderlinge versterking des geloofs in de beloften Gods, door het houden van geregelde bijeenkom sten tot gebed en verldaring der Schriften, en de verspreiding van het volle Evangelie door woord en daad over geheel Nederland te bevorderen tot bereiking van welk doel in alle plaatsen des lands takken dezer ver eeniging kunnen worden gevormd. Een komisch Incident ter audiëntie! Dat het geven van audiënties voor onze jonge Koningin vermoeiend is gedurende de dagen, dat zy in de hoofdstad ver blijft, zal iedereen begrijpen. Vooral de audiëntie voor de militairen is eentonig. Gelukkig althans zoo verhaalt het «Centrum" dat verleden week Dinsdag een komisch geval H. M. den gansclien morgen een glimlach op het gelaat deed houden en zij de lange rijen onzer landverdedigers opuieuw bekoorde door hare lieftalligheid. Men was genaderd tot het binnenleiden der officieren van een naburige stad. H. M. de Koningin, die iets zeggen wilde, geloofde door een valschen schijn van het licht eene onregelmatigheid in de uniform van een luitenant te ontdekken, en vroeg den officier, waarom de kraag van zyn uniform een andere klear had dan die der overige heeren. De verblufte luitenant zoo ineens aan gesproken en die het gebrek had, dat hy de letter »1" niet kon zeggen, antwoordde, zenuwachtig achter de Koningin in de hoogte wyzend: «Majesteit, dat doet het licht." In plaats van licht verstond de Koningin nicht, en door het wijzen van den luite nant, draaide Zy zich om naar de hofdame, die achter haar stond, en zei: «Zoo, zoo, mijne lieve, bezondigt gij u aan de militaire voorschriften door uw neef zoo op te sieren?" Verbazing van de hofdame. «Niet waar, luitenant", zei de Koningin deze dame is uw nicht?" «Neen, Majesteit, zy is niet injjn nicht, maar het nicht maakte mijn uniform anders Nu begreep H. M. de zaak en vyf minuten later lachte de Koningin nog. Met het oog op de goedgeslaagde proefnemingen met Marcini 8 stelsel van telegraphie zonder draad zyn de prijzen van aandeelen in de groote Britsche Kabel maatschappijen gedaald, in sommige geval len vry ernstig. Men scbrjjft het althans daaraan toe, ofschoon concurrentie van Marcini's stelsel op groote afstanden nog wel wat ver in hot verschiet ligt. Het is intusschen mogelijk, dat de vrees voor andere concurrentie er veel meer mede te doen heeft. Programma van het Twaalfde en laatste Winterconcert, té geven op Dinsdag 25 April 1899, 's avonds 8 unr. 1. .The Picadore", Spanischer Marsch, Ph. Souza. 2. Vorspiel und Siciliana aus der Oper„Cavalleria Rasticana", Pietro Mas- cagni. 3. .Cavatina", Joachim Rafl. 4. Grande Fantasie de 1'opera: Bajazzo Pagliacoi, Rug- gioro Leoncavallo. (Op verzoek.) PAUZE. 5. Ouverture zu der Komische Oper Para- graph III", Franz von Suppé. 6 „Flirtation", Scène dn Bal, P. A. Steek. 7 Selection firom the Japanese Musical play.The Geisha", Sidney Jones. 8. .Jaquelino", Valse (Op verzoek.) Nos. 8 en 8 Geïnstrumenteerd door J. Koning. Aanvang der ZOMEBCONCERTEN Zondag 14 Mei 168 9. 27* uur, in Park ,Tivolij Aanbestedingen in Noord-Holland. 29 April. Anna Paulowna, 11 ure. Dykgraaf en heemraden van den Anna Pau- lownapolder ten raadhuize: de levcriDg van 1900 stèren grint. 29 ApriL Anna Paulowna, 10.30ure. Dijkgraaf en heemraden van den Anna Paulownapolder ten raadhuizede levering van 245000 kg. Engelscho atoomkolen. 1 Mei. Haarlem, 11 ure. De archi tect 11. Smits JHzn., in het café lTndustrie van den heer J. A. Fibbc, Kruisstraat n. 28 het verbouwen van zijn woonhuis a. h. Rip- perdupark n. 10 hoek Rippordastraat en het bybouwen van een atelierbestek en tee- kening ter inzage in voornoemd café en ver- krjjgb. by bovengen, architect h f 0.75 inlicht, ald. 4 Mei. Haarlem. De genie ten hare bureelehet aanbrengen van spreekbuislei- dingenbiiL inz. 8 Mei voor 8 ure. 4 Mei. Den Heldor, 10 ure. De genie in de Sociëteit de Eensgezindheidhet doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan werken in don stelling van den Helder, onder beheer van den genie aldaar. Begr. f 3060bestek verkrygb. by den ojjz. van fortific. E. H. Oudt tc den Helder en ter inzage in gen. Sociëteitinl. geeft do besteder bill. inz. 3 Mei nam. vóór 8 ure ten bureele van den besteder. 5 Mei. E d a m. 11.11. directeuren der spinfabriek het bouwen eener stoomspinnerij, ncttenbreiery en touwelagcrjj met annex wer ken, op de terreinen van de bestaande touw- slagery Noord Holland ald. 6 Mei. Alkmaar. Dijkgraaf en Hoog heemraden van de Uitwatercnde Sluizen in Kennemerland en West-Frieslandde leve ring van eiken, grenen on vuren houtwaren, grove brik en wormnagels. FEUILLETON. 7). T-Ilad do brandende dorst mjj niet zoo erg gekweld, dan had ik liever den kleinen af stand naar Luttach verder gewandeld, in plaats mij tot den ouden woekeraar te wenden met een verzoek. Doch hij kon niet meer dan onvriendelijk „Neen!» zeggen, dus vooruit 1 Ik had het huis bereikt. Zeer tegen mijn verwachting vond ik de deur open, terwjjl Mizka mij verteld had, dat de oude Pollenz ze altyd dicht hield en ze nooit opende, vóór hy gezien had, dat de aankloppende een on verdacht persoon was. Aarzelend of ik binnen zou gaan, bleef ik staan voor de open deur. Ik zag ccn lange, door het geheele huis loopende gang, waar van de deur aan het andere einde waarschijn lijk toegang gaf tot den tuin. Dat ik werko- lyk voor het afgelegen huis stond, merkte ik aun de zware jjzeren grendels, wuarmee die deur aan do tuinzyde gesloten was. Een steile, naar do bovenverdieping leidende trap bevond zich achter in do gang, tégenover die trap was een deur, twee andere deuren, de eene links, de andere rechts van den ingang, gaven toegang tot de kamers, en waren beide gesloten. Ik trad binnen en klopte bescheiden aan de deur tér linkerzyde. Geen antwoord, geen binnen Ik luisterde, geen geluid deed zich in 't geheele huis hooren, er heerschtc een doodsche stilte. Ik klopte harder en na eenig wachten nogmaals. Dat kloppen was róo hard, dat men bepaald door hol geheele huis moest gehoord worden, maar weder kreeg ik geen antwoord en langen tijd wachtto ik tevergeefs. Een eigenaardig, bang gevoel kwam over mij cr was iets akeligs in dit huis, dat ge- heol scheen uitgestorven. Welk een dwaas heid Een oude man had verstandiger moeten wezen Ik schaamde my over dit onverklaar baar, drukkende gevoel en keerde mij tot de daartegenover, rechts van den ingang zich bevindende deur. Misschien zon hier het kloppen beter gevolg hebben niet zoo be scheiden als straks, doch krachtig klopto ik aandaar ging de deur, die niet gesloten, doch slechts aan een kier stond, van zelf open. Ik wierp een blik in de groote kamer en tuimelde vreeselyk ontsteld achteruit. Daar, byna in het midden der groote ka mer, lag op den vloer een gedaante in eon plas bloed, die ver van Lem af de witte plan ken rood kleurde Ik was zoodanig ontsteld, zoo aangegrepen, dat mjja eerste gedachte was het vreeselyk huis té ontvluchten zoo snel ik kon, doch reeds in het volgend oogenblik schaamde ik my over een dergelyken angst. Misschien leefdo de ongelukkige, die daar iD zyn bloed lag nog, misschien kon ik hem helpen. Ik verzette mij dus togen myn afgrijzen on ging do kumor binnen. Duar bood zich een afschuwelijk schouw- spol aan. Voor dou ongelukkige, wiens strak lichaam daar voor my lag, baatte geen men schelyke hulp meer. Ilij had öf zich zelf go- dood, óf was op ufschuwelyke wyze vermoord de hals was diep doorgesneden, nit de gapende vreesclyke wonde vloeide nog in dikke, don kere druppels het bloed. Het bleeke blood- looze, verwrongen gelaat was dat van een doode. Was hier een moord gepleegd Was het vermoeden van den ouden man, die steeds vreesde voor inbrekers en moordenaars, be waarheid Dan was de moordenaar misschien nog in huis. De afschilweljjko misdaad kon eerst kort geleden gepleegd zijn, daar het bloed nog niet geheel geronnen was, zelfs nog enkele druppels uit de wonden vloeiden. Met vluggen greep hualde ik myn geladen revolver uit den borstzak, thans voelde ik mjj zeker tegen een overval en kon gerust rondkyken. Geen twijfel was mogelyk, hier was een afschuwelijke misdaad gepleegd Ginds op den vloer, ver van den doode, lag het bloe dige dolkmes, dicht by een groote kast, waar van de openslaande deuren ver open stonden. Meerdere laden waren uitgeschoven, tal van papieren over den vloer verpreid by de kast. Dc moordenaar had in de kast bepaald naar geld of geldswaarde gezocht en de pa pieren doorzocht. Was hy daarin misschien door myn kloppen gestoord en gevlucht Dan moest hij den weg door de deur genomen hebben, die daar links toegang gaf tot een zykomer, want door het gotraliede venster kon hij niet ontsnapt zyn. Ik verzamelde al myn moed om hem te volgen. Hot was niet noodig geweest, want do deur was gegrendeld, duur kon niemand de kamer hebben verlatende moordenaar was reeds gevlucht voor ik in huis kwam. Hy kou zich ook ergons in huia verstopt hebben, doch even goed kon hij het verlaten en in zyn vlucht vergeten hebben, de huisdeur te sluiten. Wat moest ik doen Zou ik trachten den misschien in huis verscholen moordenaar te zoeken Dal zou, als hy er niet was, een nutteloos, als hy er wel was een dwaas op treden zijn. Rondxoeken in het my vreemde huis, stond gelyk met zich bloot tc stellen aan een overrompeling. De moordenaar kon my in don rug aanvallen, mij neerleggon, voor ik my van myn revolver zou kunnen bedienen. Daar bedacht ik plotseling, dat do oude Polleuz hier niet alleen woonde, doch eene dochter had. Waar was die, waar was de oude dienstbode, van wie Mizka mjj verteld had Zy hadden mjjn kloppen aan de deur niet gehoord cn toch was het luide genoeg geweest, om door het g6hcele huis te weer klinken. Waren beiden misschien voor den moordenaar gevlucht on hadden zjj zich ver- verscholen of vrceseljjke gedachte wuren zij ook als slachtoffers van dezen onverlaat gevallen Ik moest daaromtrent zekerheid hebben. Was do moordenaar nog in huis dan mocht ik de beido vrouwen niet zonder be scherming laten. Ik moest mjjn laffe vrees overwinuoD, dio my van een vervolgen des moordenaars wilde terughouden, menschenplicht gebood mjj dit en ik overwon myn vrees. Met kloppend hart, den revolver vooruit in dc hand houdende, keerde ik naar de ge grendelde deur terug, een drnk op den gren del, on de deur ging open. Ik kwam in een groot akelig vertrek. Tegen den muur stond een ledikant, een tafel, een paar stoelen en twee groote, gesloten kasten, vormden hot geheele meubilair. Het was de slaapkamer van den ouden mun, die bjjna zoo ellendig ais een bedelaar woonde. Er was niemand in die kamer, ik kon mjjn onderzoek voortzetten. De tweede deur der kamer was niet gesloten, ik kwam daardoor weder in de gang. Onder de trap was een deur die bepaald toegang tot den kelder gaf. De deur was door een groot slot afge sloten. Uit de gang gaven twee deuren toegang tot de vertrekken links in het huis. Ik begiff mjj naar de eerste deur, waaraan ik daar straks zoo hard geklopt had, zjj was niet ge sloten. Ik kwam in een ruim vertrek, ietwat r jjker eu beter gemeubeld dan do kamers die ik tot dusverre had gezien het maakte een prettigen indruk, en dadoljjk viel het mij op, hoe zindeljjk het gehouden was. Aan een der ramen stond een naaitafel, waaroji een pas begonnen naaiwerk lag. Eenige bloeiende planten sierden de vensters. Een ledikant met kraakwitte gordjjnon stond aan den muur tegenover het raam. Ik bevond mjj ongetwjjfcld in de zit- en slaapkamer der mooie Anna, de dochter van den vermoorde. Zonder mij op te houden ging ik verder, de deur naast het ledikant was niet gesloten, ik kwam in de keuken, hier rond ik niemand en keerde dus naar de gang geels doorzocht en ging dus reeds iets gerust de stéile trap op naar de bovenverdieping; hier vond ik precies dezelfde vertrekken als beneden, allen ongeslotenzjj schenen deels ongebruikt, ik vond er slechts oude rommel, in oen dor kamers stond eon lodikant, zeker dat der oude dienstbode. Ik had niets gevon den. Ook naar don zolder te gaan, vond ik onnoodig, ik keerde dus naar do kamer terug, waar de vermoorde lag, om te overleggen wat mjj nu verder te doen stond. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1