r KLEINE COURANT voor Helder, Texel en Wieringen. 5' SCHOONMAAK. 't Vliegend Blaadje Gebrs. de Boer. *2 M. Crieshaver, HUISRAAD EN INBOEDEL. JST (ïanf H. B. Lenghaüs, Coverstraat 55. S. Manheim. Ko. 2738. Zaterdag 6 Mei 1899. k.7»te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. KALENDER DEE WEEK. MEI, Bloeimaand, 31 dagon. Opkomst der Zon 4 u. 20 m. Onderg. 7 u. 34 m. Zondag 7 Maandag 8 Nieuwe Maan Dinsdag 9 Woensdag 10 •Donderdag 11 Hemelvaartsdag. Vrydag 12 Zaterdag 13 lilt het Buitenland. De jongste tijdingen omtrent den toestand op de Philippynsche eilanden geven aanlei ding tot het stellen der vraagZou er waar lik uitzicht bestaan, dat er vrede tot stand komt tnsschen de Amerikanen en de inboor lingen Men meldt, dat een groop officieren, vergezeld van den generalen staf der insur- genten, met parlementaire vlag, aan de voor posten der Amerikanen is verschenen, om te onderhandelen over de staking der vijandelijk heden. Wel wordt verzekerd, dat er eene teleurstelling volgde, doch in verband met mededeelingen, uit het Amerikaansche leger kamp, te Washington ontvangen, begint het er naar te gelijken, dat eene vredelievende stemming voorbereid wordt. Uit hoogst ge zaghebbende bron wordt verklaard, dat de inboorlingen, en inzonderheid de hoofden vun den opstand, zeer langmoedig beliandold wor den door de Amerikanen, die zich gedurende de laatstverloopen dagen overtuigd hebben, dat de Philippino's de bedoeling hebben, het vechten te staken. Er is echter dóne zaak, die alsnog zorg baartmen vreeBt, dat de Amerikaansche opperbevelhebber kl te sterk zal aandringen op onmiddellijke en onvoor- waardelijke overgave. We hebben in een vorig nummer melding gemaakt van de omvangrijke werkstaking, die in de mijndistricten in 't zuiden van België was ontstaan. De jongste berichten vandaar wijzen op eene aanmerkelijke verbe tering. Het aantal stakers begint sterk te verminderen. Hoe nadeelig deze staking voor de mijnwerkers was, blijkt wel hieruit, dat" de veelvuldige metaalfabriekea daar, die aanvankelijk wegens gebrek aan brandstof gesloten moesten worden, het werk weêr her vat hebben, nadat steenkolen uit het buiten land waren uitgevoerd. Weldra verwacht men nu het einde van den strijd. Nabü Berlijn bestaat een tuinbouw school, uitsluitend voor vrouwen en meisjos. Deze school is vier jaar geleden gesticht, en thans moet zij verplaatst worden, omdat het aantal kweekeÜngen steeds toeneemt. Er waren in dien tijd over de 100 leerlingen in de school zelve gehuisvest6'J namen deel aan den een- of tweejarigen cursus, en nog 37 woonden en kele lessen by. Aan 16 kweekelingen kon reeds het diploma worden uitgereikt, en van haar hebben 4 een eigen zaak (bloemisterij) ge vestigd, en 10 vonden een plaats bij anderen. De school telt op dit oogenblik ook kweeke lingen uit het buitenland23 gewone kwee kelingen en 3 toehoorderessen. Het bestuur van deze inrichting heeft besloten, zich tot de Regeering te wenden om ondersteuning, en om verlof vöor onderwijzeressen der lagere scholen tot by woning van een cursus over de zorg voor bloemen. De Fransche Regeering heeft het voornemen opgevat, om, in navolging van andere koloniale mogendheden, overtegaan tot de instelling van eèh afzonderlijk koloniaal leger, samengesteld uit marine-troepen, infanterie en artillerie. Niet zooals o.a. in Nederland, zal dit leger resor- teeren onder het departement van Koloniën, maar onder dat van Oorlog. De Regeering heeft nu tot indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij het Parlement besloten. Het Fransche dagblad «Figaro" is tot het einde der vorige maand voortgegaan mot de mcdedeeling der stukken betreffende de Drey- fus-zaak, en verschafte op die wyze tal van onthullingen tengevolge van verklaringen, voor het Hof van Cassatie afgelegd. De kennisne ming van zoovele gewichtige bijzonderheden, die op »de zaak" betrekking hebben, doet natunrlyk het verlangen toenemen naar de be slissing, door de vereenigde Kamers van het gerechtshof te nemen. Men zou haast zeggen, dat het Hof al niet meer behoeft te vreten, om tot een definitief besluit ton aanzien van de gevraagde herziening te komen Met belangstelling werd nu men door de onthullingen van de .Figaro" zoo uit muntend op do hoogte is gebracht van hl hetgeen op het Drcyfus-proces en den aan kleve van dien betrekking heeft -r- uitgezien naar het bijeonkomen der Kamer van Afge vaardigden, op Dinsdag 2 dezer. Doch vooraf was reeds het noodige hekend geworden van hetgeen er te wachten stond. De Regeering had aanvankelijk de hoop gekoesterd, dat door de vereenigdo Kamers van het Hof van Cassatie omtrent het verzoek tot herziening van het Dreyfus-proces nog vóór de bijeen komst der Volksvertegenwoordiging een be slissing zou zyn genomen, 't Bleek echter spoedig, dat, ook met den besten wil, deze omvangrijke arbeid niet vóór dien tyd gereed kón zijn, al gaf de Regeering ook haar drin genden wensch daartoe te kennen. Toen volgde het bericht uit Parijs, dat het ministerie het voorstel zou doen, om de behandeling der onderscheidene interpellaties, die door ver schillende leden over de bewuste Dreyfus- zaak waren aangekondigd, te verdagen tot tyd en wijle, dat het Hof van Cassatie met haren arbeid zal zijn gereed gekomen. Dit voorstel is nu jl. Dinsdag werkelijk door den President-Minister den heer Dupuy gedaan, en de Kamer, de billijkheid en de wenschelykheid er van inziende, heeft coh- form het gedane Regeorings-voorstel besloten. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Mei 1899. Nfurlne-jacktclob. In eene den 29sten April alhier ge houden vergadering van zee-officieren, werd besloten tot het oprichten van de Marine-jachtclub, waarvan het hoofdbestuur werd samengesteld als volgtkapt.-ter zee H. Veldhuizen, president; luit. ter zee lste kl. F. Bauduin, secretarisluit. ter zee lste kl. C. W. de Visser, penning- luit. ter zee lste kl. A. L. Boe len luit. ter zee lste kl. W. C. J. Smit, luit. ter zee 2de kl. D. E van Dijk ec officier v. gez. lste kl. J. Vorstman. Helders Mannenkoor" heeft Dinsdag 1.1. aan zijn leden en genoodigden een genotvol- kunstavond geschonken en de talrijke be zoekers van hot concert hebben zeker geen berouw gehad over hun gang naar «Tivoli*. Men heeft, dank zy de welwillende mede werking van verschillende personen, een schoon, aantrekkelijk en afwisseld programma hooren uitvoeren. Het koor zong, onder leiding van zyn bekwamen directeur, den heer A. J. Leowens, een viertal muziekstukken, die van studio getuigden en waarbij do nuan ceeringen goed in acht genomen werden, want liefelijk klonken de pianissimo's, krachtig de fortissimo's, jammor, dat do zuiverheid in do hooge tonen een enkele maal iets te wen- schen overliet. Do jongeheer J. Jansen gaf een tweetal solo's voor viool ten beste, n.1. .Fantaisie» uit Faust en .Mazurka" van Alynarski. Met genoegen hoorden we den jeug digen violist» Krachtig en zuiver waren de to nen, die hij aan zyn instrument wist te ontlokken. Niet minder prijzenswaardig was het piano spel van den jongeheer F. A. Lurz. Hy speelde met gevoel „Fantaisie* sur 1'opera .Mignon*, waaruit bleek, dat zijn aanleg in goede richting geleid wordt. De heer F. M. Werner, onze bekenden violoncellist, ver gastte ons op 2 solo's Adagio aus dem Dril len Concerto* en .Tarantelle' op zijn bekende, meestelijke wijze. De heer J. Koning had de taak van accompagnist op zich genomen. Overbodig is 't to vermelden, dat die taak uitstekend vervuld werd. Mej. Ph. Ruigh Krens zong met hare fraaie stem in de duo's .Wegcwart* en .In Maen« de sopraan party. Maar nog meer kwam haar talent tot zijn recht in het slotnummer »Velleda«, een ge schiedkundige toondichting, waarin de op stand der Batavieren behandeld wordt. In dat stuk zong mej. Ruigh de sopraansolo's. Wy weten niet, wat hier meer te roemen viel, de zuiverheid of den omvang der slem of de ge makkelijkheid van voordracht. Het geheel was schoon en .Helders Mannenkoor* heeft eer ingelegd met deze goed geslaagde uit voering. Te Amersfoort is op 1 Mei iu den leeftijd van 70 jaar overleden de heer S. P. Marinkelle. Hij was hier vele jaren woonachtig eu een waardig burger, geacht door allen, die hem kenden. Geraimen tyd Tweede Kamer. In de zitting van jl. Dinsdag word o.a. de aangelcondigde interpellatie van dr. Kuyper gehouden. De interpellant wees daarbij op onze stamverwanten de be woners van Transvaal en van den Uranje- Vrystaat en betuigde zijn leedwezen, dat deze beide republieken niet waren uit- genoodigd tot bijwoning der ontwapenings conferentie, schoon de uitnoodigingen van onze Regeering waren uitgegaan. De Mi nister van Buitenlandsche Zaken antwoord de. 't Bleek daaruit, dat er van den kant onzer Regeering wèl pogingen daartoe waren gedaan, doch dat deze waren afge stuit op de overweging, dat eene derge lijke poging het wélslagen der conferentie in gevaar zou brengen of ook aan de in ternationale positie der republieken schade zou toebrengen. De interpellatie eindigde met eene dankbetuiging aan den Minister voor de verstrekte inlichtingen. Men leest in de .Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 30 April 1.1. «Liquidatie der Rotterdamsche Stoom-Rijstpel- en Meclraolca. De heden gehouden algemecne vergadering «van aandeelhouders der nml. venn. Rott. St.- Rystpel-Moelmolen werd by gewoond door 13 .aandeelhouders, vertegenwoordigeude 145 .aandeelen en uitbrengende 62 stemmen. Met groote meerderheid werd besloten tot .staking van het bedryf en in verband daar- mede tot wijziging der statuten met het oog ,7op de liquidatie. De redenen, welke tot .liquidatie deden besluiten, zijn: .Dat de leden van het bestuur eenparig van «oordeel zyn, dat de toestand, waarin de «Meelfabrikanten door de thans vigeerende .wetten in Nederland zijn gebracht, de ven- nootschap noodzaakt tot het opgeven van haar bedryf, hetwelk naar hunne meening niet .meer winstgevend kan worden gemaakt, doch in toenemende mate verlies zal opleveren, en «dat mitsdien het belang van aandeelhouders .medebrengt, zoo spoedig mogclyk do vennoot- schap te doen eindigen. Dat, oen der- gelijk besluit wellicht reeds vroeger had «moeten genomen worden, do groote belangen «bij een dergelijke industrie betrokken, niet «hut minst die van de sedert jaren daaraan .verbonden werkkrachten, tot uitstel hebben genoopt, doch dat nn in de allereerste plaats hot belang der crediteuren van de vennoot- «schap den doorslag moet geven en een langer .uitstel door de omstandigheden niet zou zyn .gerechtvaardigd." Ook dit jaar en wel in het najaar zal onder de ambtenaren hü drn «-Ui-ven dienst van 's rijks belastingen weder een aanzienlijke promotie plaats hebben, in het bijzonder onder de kommiezen 3e en 4e klasse. Liever de gevangenis dan Veenhuizen. De rechtbank te Assen wees vonnis in de zaak van Frans T., gedetineerd, geboren te Den Helder, die op 31 Maart een gou den horloge met ketting heeft ontvreemd uit de villa van den beer G. van Baaien te Assen, en bij de behandeling zijner zaak te kennen gaf liever wat langer in de ge vangenis te zitten dan naar Veenhuizen te worden opgezonden. Hy werd veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. HetO.M.had tegen hem geëischt 3 maanden gevangenisstraf en wegens land- loopery 3 dagen hechtenis en opzending naar Veenhuizen voor den tijd van 3 jaar. Van de beschuldiging van landloopery werd bekl. vrijgesproken. Ramp te Jfi'ld lha n'«. Een droeve tyding bereikte >ndag het visscheradorp Middelbard is De van daar varende en aan de reedery des heeren Slis toebehoorende sloep «Toe komst", stuurman Jan Van den Hoek, was door den mist op de Noordzee in aanva ring gekomen met 't Noorsche barkschip >Zorida", waardoor van de vischsloep 4 matrozen overboord geslagen zijn en ver was hij mede regent van het algemeen dronken. Weeshuis. I De verongelukten zynL. Van Gelder, L. Koster, A. De Koning en J. De Man, allen gehuwd en vaders van een talryk gezin. J. De Man maakte zijn laatste zeereis, en zou dan in een betrekking gaan aan- den wal. De vischsloep, erg beschadigd aan mast en tuig, werd door de bark op sleeptouw genomeu en te Krageroë (een Noorsche haven) gebracht. De schippper Jan Van den Hoek en 8 man der equipage werden door de bark opgenomen en te Brevig geland. Jlazelen en pest De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 Dec. 1872, tot voorziening tegen besmettelijke ziekte. Het deel van dit wetsvoorstel is uit ge noemde wet de mazelen te doen vervallen en de pest daarin op te nemen. Als toelichting wordt o. a. gezegd, dat de besmetting door mazelen geschiedt in het incubatie-tydperk (dus vóórdat zy ge constateerd is), zoodat dan de wettelijke voorschriften de verspreiding der ziekte niet in het begin kunnen tegengaan, ter wijl de bedoeling van de wet juist is aan de gemeentebesturen de gelegenheid te geven om de besmettelijke ziekten in den aanvang krachtig te onderdrukken. Daarom behooren de mazelen niet in de wet. Bovendien wordt reeds dikwijls om de wet te ontduiken geen geneeskun dige hulp ingeroepen; veelal ten nadeele der lyders. Opneming in de wet van de pest wordt wenschelyk geacht, ten einde steeds in staat te zyn onmiddellijk de noodige maatregelen te kunnen nemen, wanneer de ziekte zich in Nederland mocht ver- toonen, De mogelijkheid van verspreiding der ziekte, ook in Europa, mag toch, zegt de Minister, niet meer buitengesloten worden geacht, nu zij, volgens de ingekomen ambtelijke berichten, in Britsck-Indië toe neemt, te Tamatave op Madagascar ge- heerscht, en zich einde des vorigen jaars te Suez vertoond heeft, terwijl een schepe ling van een aldaar gepasseerd schip, by aankomst te Londen, aan pest lijdende bleek te zyn en zy laatstelijk ook weder te Djeddah en op het eiland Mauritius voorkwam. Jleereuberg. Op 26 Juni a s. zal het 50 jaar gele den zijn, dat het krankzinnigengesticht Meerenberg werd geopend. De bevolking van het gesticht is, sedert verviervoudigd. De brand op de Gierman ifewerf. Een ontzettende brand heeft Zaterdagavond te Kiel, op de werf Germania, van de firma Krupp plaats gehad. De Dnitsche bladen be vatten daarover thans nadere bijzonderheden. De brand brak Zaterdagavond tegen 10 uur uit en greep met zulk een snelheid om zich heen, dat weldra de gansche werf een schouw spel aanh i.al, zooals in de haven van Kiel nog nooit gezien was. Een ware vuurzee vormde zich op het uitgestrekte gebied tegon- over de stad Kiel. De gansche hemel was bloedrood gekleurd en duizenden vensters, ook van do verst verwijderde huizon, weerkaatsten den rooden gloed. De brand is uitgebroken in het centrale electrische gedeelte, vermoedelijk tengevolge van een kortsluitingmet zulk een snelheid greep hy om zich heen, dat alle gebouwen in een oogwenk in uiterst gevaar verkeerden. Om kwart over tien rukte de stcdclyke brandweer aan, onder bevel van vrijheer von Moltke, terwijl ook de keizerlijke werf een stoomspuit zond en natuurlijk de brandweer der werf zich niet onbetuigd liet. De Kieler brandweer bepaalde zich hoofd zakelijk tot hot beschermen van de groote hellingen. Do macht van het vuur nam echter steeds toe, hoewel het niet aan middelen ter bestrijding ontbrak, want ook van de in de haven liggende oorlogsschepen werden troe- penafdeelingen ter hnlp gezonden. Maar de gloed van het vuur was zoo sterk, dat de ver dediging der hellingen steeds moeilijker werd. Tegen middernacht scheen de werf óón brandende massa. Hoog boven de hellingen, waarop de yzeren colossussen liggen, sloegen de vlammen omhoog, alle buizen van Kiel en Gaarden overgietende met een licht, alsof het dag was. Terwyl op de werf zelf menschen- kracht worstelde met natuurgeweld, drongen zich aan de kaden der Kieler haven duizen den personen op elkaar, om van deze ver schrikkelijke worsteling getuige te zyn. Te Gaarden was de hitte in de straten zoo fel, dat men zich niet in de straten kon ophouden. Nu begonnen eindelijk op de werf de groote catastrofes. De daken stortten in, de gevels bezweken en vernietigden de werkplaatsen met haar kostbare machines. Af en toe stortte een der reusachtige schoorsteenen met don derend geweld naar beneden. De meest woeste kracht ontwikkeldo het vuor op de takelplaatsen en de werkplaatsen der schilders, waar het naluurlyk ruimschoots voedsel vond. Steeds weer ontdekten de vlam men nieuw voedsel en spoedig weer stegen nieuwe vuurkolommen omhoog. De Kieler brandweer bepaalde zich hoofd zakelijk tot de hellingen. Daarop stond een kostbare last: 'toorlogsschip .Ersatz Kaiser Wilhelm" en een kleine kruiser voor de Dnitsche marine, benevens do Russische kruiser «As- kold". De .König Wilhelm", die 21 millioen mark moet kosten, is reeds zoover gevorderd, dat men hem de volgende maand van stapel meende te kunnen laten loopon. Gelukkig heerschte er een totale windstilte, welke enkele oogenblikken slechts werd afgewisseld door een zacht tochtje uit het Zuid-Oosten was de wind ongunstiger geweest, dan zou de gansche werf met alle op stapel staande schepen verloren zyn geweest. Een half uur na middernacht meenden de brandweermannen, dat zij even konden uit ademen. Doch toen gebeurde er weer iets, dat alles wat gered was in gevaar kon brengen. In het magazijn van materialen en in de af zonderlijk staande gebouwen daarnaast, be vonden zich gevaarlijke stoffen, o.a. benzine, welke door het vuur werden aangetast, en een vlammenzee bewoog zich nu naar de ge bouwen der directie on de helling, waarop de Russische kruiser «Askold" staat. De toestand werd uiterst gevaarlijkreeds stond de smedery in brand en de stutten der hellingen hadden reeds vuur gevat. Wanneer men er niet in slaagde, het woo- dendo element hier tot stilstand te brengen en de zagerij en tiramery te reddon, zou er niets to redden geweest zyn. Het gelukte echter. Mot byna bovenmenscbelykokrachtsinspan ning wist men de vlammen te koeren, zoodat tegen 2 uur ongeveer de slag als gewonnen kon worden beschouwd. hebben gelaten en met alle krachten de brand weermannen hebben geholpen. Voor zoover bekend is zyn by deze ramp geen men3chen omgekomen, terwijl ook alle papieren, boeken en ontwerpen zijn gered. Wat vau iedere 1000 schooljongens terecht komt? Deze zeer belangwekkende vraag is door een Engelschen statisticus aan een nader onderzoek onderworpen en na een stadie van 40 jaar heelt hij het resultaat van zyn onderzoek openbaar gemaakt. Van de 1000 schooljongens werden er: 197 rechtsgeleerde, 3 dokter in de medicynen, 2 beroemde sportmen, 2 moordenaars, 17 stierven in lndië, 3 op de jacht, 1 by het voetbalspel, 1 viel in een afgrond by het beklimmen van een berg, 22 werden koop man, 1 werd burgemeester van Londen, 9 werden in den adelstand verheven, 23 hadden geld genoeg om te rentenieren. Voorts werden er 103 onderwijzer, 27 landbouwer, 102 soldaat, 92 geestelijke, 11 diplomaat., 33 makelaar in effecten, 19 journalist, 23 schilder, 19 tooueelspeler en 2 musicus. De Amerikaansche millionnair C. R. Flint heeft een jacht besteld, dat het snelste stoomjacht ter wereld zal lieeten. Het zal machines hebben van 12,000 paardenkrachten en een snelheid van 42 inylen per unr. Het wordt zeer kostbaar ingericht, en het zal binnen een week in een torpedoboot herschapen kunnen worden. Marmer SU Tegel Eikenhout Plafond Bossing tti Meubel Gezondheids Asphalt. BElIAXGNELPAPIEIt vanaf S Out de rol. WEST8TBAAT 93. Spoargracht en Kanaalweg. Koopt tegen de hoogste waarde Kleederen, oud Galon, ouderwetsch Porselein, enz. enz., en alle voorkomende Artikelen. IV Laat zich aan buis ontbieden. Koopt ook Restanten uit WINKELS. indien ure op tjoetle dege lijke behandellnir gesteld zijl. t-ooi- hef maken of leveren uwer Meetlintj naar Zeer billijke prijzen. LASQE8TRAAT. GOEDKOOPST ADRES voor Ijzerwaren, Meubelen en Vloerkleeden. Zie dit jaar de buitengewoon LAGE PRIJZEN gedurende de Gegalvaniseerde Akers Gegalvaniseerde Emmers Amerikaansche houten Waschborden Strijkbouten Éénpits Petroleumstellen Driepits geëmailleerde Petroleumstellen Doofpotten met koperen deksel Éénpersoons Ledikanten Tweepersoons Ledikanten Gegoten Fornuizen Keukenstoelen, per stuk Keukentafels Geschilderde Tafels Prima zware Stroostoelen met witte of gespikte matten, p. 6 st. Stoelen met rietgaatmatten, p. 6 st. 11.25 19 Cent 30 35 25 58 f 2.- 0.95 2.05 5. 6. 0.80 1.50 1.90 7.50 l 35 8.25 7.- >10.— 14.50 5.75 FEUILLETON. 10). Even na vier uur begonnen wy onze wan deling, op bevel van den rechter niet langs den steilen rotsweg, die voor den ietwat cor- pulenten schrijver en den ouden dokter te vermoeiend en te gevaarlyk zou zyn geweest, doch langs den langeren weg nuar het dorp Oberfeldt. Wy konden slechts langzaam gaan, want de hitte was inderdaad drukkend, de oude dokter en de dikke schrijver zuchtten en kuchten by het beklimmen zeer bedenkelijk. Deelnemend spoorde de rechter aan om toch iamgzamm te klimmen, ofschoon hij zelf vol ongeduld was, vooruit te komen. Wy ontmoetten onderweg vele menschen, zy groetten beleefd, doch bleven dan staan en keken ons verwonderd na. Do tyding van den moord had zich nog niet in het dorp Oberfeld verbreid, en de menschen wisten uiet, waarom al die, door den politieagent vergezelde heeren, naar het ufgelegen dorp gingen. Ik liep met den kapitein vooruit, dadelijk gevolgd door den rechter eu zyn adjunctge sproken werd onderweg weinig, op alle drukte de zware plicht, dien zy hadden te vervullen. Wy hadden reeds den by het crucifix links naar het afgelegen huis leidenden weg inge slagen, en konden niet ver meer zyn »an het dool onzer wandeling, toen de kapitein plotseling bleef staan en met bevende stem jteide «Daar komt mijn ongelukkige, kleine Anna 1' Zy kwam ons hard loopende van het af gelegen huis tegemoet. De schoone Anna werd zy genoemd, on waarlyk, zij verdiende dion naam. Ik heb in myn leven zelden een zoo mooi meisje gezien. Zelfs de uitdrukking van angst op haar gelaat verminderde daarvan de schoonheid niet. Toen zy den kapitein her kende, vloog zy op hem af. rO, oom, beste, goede oom! Goddank dat u komt!" riep zij, .ik sterf van angst. Vader doet niet open. Reeds een kwartier kloppen Johanna en ik aan de denr, doch tevergeefs. Er moet hem iets overkomen zyn, anders moest hy ons hooren en de deur openen.' De kapitein omhelsde liefdevol het schoone kind en drukte haar zacht een kus op het voorhoofd. .Mijn arme, lieve kleine!* mompelde hij; zijn stem begaf hem, hy kon niet verder spre ken, tranen kwamen in zyn oogen. Iiij poogde zich te bedwingen, doch het medelijden, dat hij voor het ongelnkkige, in zijn armen rus tende meisje gevoelde, was te innig, het overweldigde hem, hy kou geea woord meer zeggen. •Groote God, wat is er gebeurd?' riep Anna, zich uit zyn armen losrukkende en hem met haar groote, donkere oogen angstig aati- kykende. ,U noemt my nw arm kindU weent! Om Godswil, zeg mijj wat er gebeurd isVader is een ongeluk overkomen O, ant woord my, oom Beter het ergste te vernemen, dan deze doodende angst!' In plaats van den kapitein, die nog altyd geen woorden kon vinden, antwoordde de districts-rechter .Wees ferm, juffrouw Anna,' zeide hy op vriendelijken, doch ernstigen toon, #ge hebt al nw kracht, al uw moed noodig, om het zware leed te dragen, dat God over u ge bracht heeft. Een vrecselyk ongeluk heeft nw geachten vader, myn onvergetelyken vriend getroffen.* Hy is dood!' gilde Anna. Zy sidderde en aggelde. Had de kapitein haar niet in zyn armen opgevangen, zij zou ineen gezakt zyn De distriots-rechter greep deelnemend haar hand, doch zy rukte zich los en stiet hem heftig van zich af met een gebaar, waaruit de diepste afschuw sprak. .Raak mij niet aan!' riep zy, .ik baat, ik veracht u!' en weder sloeg zy de armen om den hals van den kapiteiu, .oom, beste, goede oom, zegt mij wat er gebeurd isVan u, niet vau dien vreeselijken man wil ik het ergste vernemen.' De zoo ruw afgewezen districts-rechter was diep beleedigd, doch hij was te edel moedig en zyn medelijden met het ongeluk kige meisje was te groot, om die beleediging met een ruw woord te vergelden. »Gc doet my bitter onrecht, juffrouw Anna,» zeide hy zacht, ,ik gevoel diep medelijden met uw rechtmatige smart, doch ik wil n mijne deelneming niet opdringen. Ik bid u kapitein, haar op de zachtste wyze het vree- selyke gebeurde mede te deelen.' Dat was een zware taak voor den kapitein, doch liy moest haar vervullen, ft'ct een wenk beduidde hij my en den rechter ons ook op een afstand te houden, toen nam hy Anna's arm in den zijne en mot haar vooruitgaande, sprak hy haar op zyn deelnemende, liefde volle wyze toe. Hy heeft my later verteld, dat nooit in zyn leven hem de vervulling van oen plicht zoo moeilyk was gevallen. Hy had te ver geefs naar mooie woorden gezocht om Anna's verschrikken over het gebeurde te vermin deren, want hy had gevreesd, dat het zachte meisje het niet zou kunnen dragen de vreese- lyke waarheid to vernemen, die hij toch ge dwongen was haar mede te deelen. Doch tot zyn groote verbazing had Anna een bewon- deringswaardige kalmte getoond. Zy was niet ineengekrompen van smart en ontsteltenis, doch doodsbleek was zy geworden, haar oog had geflikkerd van een zeldzaam vuur, toen zy niet tot hem, doch tot zichzelf had ge zegd.Vermoord! Ellendig vermoord en be stolen Vermoord om dat ellendige geld Aan het geld heeft hy zyn ziel, thans ook zyn leven geofford!' Zy had geen traan ge laten, haar smart was te groot, doch haar gansche lichaam had gesidderd, haar hand had in zyn arm gebeefd, en toen hij den arm om haar bad geslagen en haar zacht tegen zich aan gedrukt had, had bij baar hart wild voelen kloppen. Hy had haar toen alles moeten vertellen wat hy van mij had verno men, en toen hy alles verteld had, had zij hem met gloeienden blik aangekeken. .De nietswaardige moordenaar zal gevonden wor den,' bad zy gezegd, ,ik vertrouw op Gods gerechtigheid «De kalmte, de geestkracht, die zij had getoond, waren bewonderenswaar dig, doch tevens vreeswekkend geweest. Ik was met den rechter en den adjunct wat achteraf gebleven, langzaam volgden wy den met Anna, ons misschien twintig schre den voorgnanden kapitein. «Ik bevind my inderdaad in een zeer lastig geval,' zeido de rechter, zich vertrouwelijk tot my wendende, .n heeft de heftige woor den gehoord, waarmee dit ongelukkige, door smart en schrik half waanzinnige jonge meisjo myne innige deelneming heeft afgewezen. Ik begryp die woorden uiet. Dat juffrouw Anna een vooroordeel tegen mij heeft, is mij, helaas 1 al te goed bekendzy meent dat ik voor een groot deel de Bchnld ben van «Ie vijandschap, die lusschen haar vader en Franz Schorn, dien gy gisterenavond in het logement gezien hebt, sedert geruimeu tyd bestaat. Het is te Luttach algemeen bekend, en ik bega dus geen indiscretie als ik u vertel, dat tusschen juffrouw Anna en den lieer Schorn een inniger verhouding is ontstaan dan de oude Pollens wenschtejutt'rouw Anna weet, dat de heer Schorn mijn bittere vyand is, zy is duarom tegen my ingenomen, doch dat zy liet is op de wyze, z«x>al8 de woorden die zy my daar straks toevoegde, verrieden, verbaast mij zeer ik heb tot een dergelijke afkeer niet de minste aanleiding gegeven. Stel u nn thans in mijne plaats! «De ambtsplicht gebiedt my tegenover haar de meedoogenloo«e rechter van instructie te zyn. Ik zal baar smart niet kunnen eerbiedi gen, haar en haar oude dienstbode zal ik moeten vragen, hoe het mogeljjk was, dat in haar afwezigheid het afgelegen huis niet ge sloten was, of zij het misschien hebben laten openstaan, want elk kind to Luttach weet, dat de oude Pollenz steeds streng op het sluiten der huisdeur lette. Ik zou er veel, zeer veel voor geven, als mij het verhoor dier jonge dame bespaard werd.' .Als u mij dat wildet opdragen, zou dit door de eigenaardige verhouding, waarin gij tot juffrouw Anna Pollenz slaat, zeker ge rechtvaardigd zyn.' De adjunct had deze woorden kalm, op den toon van een ernstig ambtenaar uitgesproken, doch de rechter vatte het zoo niet op. Met strakken blik keek hy den adjunct aan, toen bij vroeg: .Wat wilt ge zeggen mot .dieeigenaardige verhouding,' myn heer de adjunct?* Rieten Leuningstoelen Vierkante Tafels met gedraaide pooten Mahonie ronde Tafels Mahonie Salontafels Nienwerwetsche Salontafels Geschilderde Penantkasten, mahonie of noten Hooge geschilderde Linnenkasten Waschtafels, mahonie, noten of geel >4. Geperforeerde Stoelzittingen 0.25 per 12 stuks 0.22* 6-els jutte gebloemde Vloerkleeden 0.85 9 1.20 12 1.40 16 2.50 wollen gestreepte >1.75 2.50 3. 6 Cent 10 (Wordt vervolgd.) 12 Deurmatten Groote ovale Voordenrmatten Witte Stroomatten 10 Witte Sportmatten 25 Groote 4/4 Voordeur-Cocosmatten 35 Dikke ruige Voordeumatten 75 Deurkleedjes met bloemen of beesten 40 Echte Perzische Deurkleedjes 90 Afgepaste Tafelzeilen 50 Tafelzeil, byna 2 el breed, p. el 35 Jutte Loopers, 10 Wollen Loopers, 80 Zeilen Loopers, 15 Schoorsteenrand, 10 Gutta percha Schoorsteenrand, ook geschikt voor kastplanken, in 20 patronen 15 Verder: een groote sorteering rollen Matten, Tapistry, Kleedengoed, afgepaste Tapistry en Hercules Karpetten. Kleedengoed, per el 85 Cent 20-els afgepaste Tapistry-Kleeden, in 10 patronen f 11.75 Specialiteit in Amerikaansch Vloerzeil, hetgeen uitmunt door mooie patronen en buiteugewone soliditeit. Vergelijk de prijzen en ge zul* owertuigd zijn, dat u nergens ZOO GOEDKOOP kunt koopen. Eenlg adres S. MANHEIM, LANGESTRAAT 23,28,30. k

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1