KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. G. A. S0NSTRAL, 9 cents Mig-aar. KINDERCONFECTIE. „De Magneet". roode Aardappelen, Mosl 3 poi 10 ct. A. J. DE BONJE, Kanaalvet 130. Ie Heil BOOMBOTEB, JlaierJIaiwsMlS. Logement de Hoop, ACHTERGRACHT Z.Z. 47. Het goedkoopte adres FOTOGRAFIE. HejofTr. S. i. SVIiB. No. 2738. Zaterdag 13 Hei 1899. *7ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. KALENDEK BES WEEK. MEI, Bloeimaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 4 m. Onderg. 7 o. 45 m. Zondag 14 Maandag 15 T Dinsdag 16 Isr' Pmk'"'r' Woensdag 17 Eerste Kwart. Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 IJlt het Buitenland. De aandacht werd in de laatstverloopen dagen in ernstige mate gevestigd op de zeer gespannen verhouding tusachen de regeerin gen van Engeland en van de Zuid-Afrikaansch Republiek. Engeland toont zich tegenover Transvaal in zijne verhouding als opper machtige te willen doen gelden, en eene op lossing af te dwingen, daarvoor des noods het gevaar van oorlog niet schromende. Aanlei ding tot de lieerschende verwikkelingen wordt gegeven door de eischen der op hot grond gebied der Republiek gevestigde uitlanders, die, by de bestaande wetsbepalingen, ver stoken zijn de burgerrechten, welke uitslui tend de Boeren zich blyven toeeigenen. Wel zijn er bewoners van Transvaal geneigd, om het behoudend stelsel van President Krüger te vervangen, en breede hervormingen aan te nemen, die een billyke concessie aan de uit landers zouden omvatten, doch de Kriiger- partij wordt geschraagd door haar optreden voor de onafhankelijkheid der Republiek, en zij vereenigt in dat opzicht alle Boeren als één man. Want de Transvaal heeft slechts wantrouwen in de Britsche regeering, die verdacht wordt van 't smeden van plannen tegen de onafhankelijkheid der Republiek. Nu worden Krüger en zyne mannen in hun wantrouwen gesterkt door vroegere gebeurtenissen zelfs van verraad van Britsche zijde en al den aandrang, thans gebezigd, om ter wille van de uitlanders her vormingen in 't leven te roepen, wordt toe geschreven aan Engelands neiging tot ver nietiging van de Transvaal als een onafhan- kelijken Boerenstaat. De Boeren willen van geene concessies weten, al begrypon zij ook, dat er zoodoende oorlog moet komen. Het blykt hunne lenze te zyn: »Wy zullen onze ge weren nemen, en onze oaufhankelijkheid duur verkoopen Er is nog óóne oplossing denk baar wanneer de Britsche regeering wilde verzekeren, dat zij er niet aan denkt, de on afhankelijkheid der Republiek aantetasten, zou de toestand door vredelievende hervor mingen nog gered kunnen worden. Eindelyk nadert dan het uur, waarop het Hof van Cassatie te Parys eene beslissing zal nemen omtrent >de zaak" ee.ie beslissing over de vraag: zal het proces-Dreyfus, in 1894 genomen, hl of niet worden herzien Men is nu ten minste zóó ver gevorderd van te kun nen verzekeren, dat het besluit in deze nog in den loop van deze maand zal genomen worden. De rapporteur van het Hof is met zijn arbeid zoover heen, dat eerstdaags het uitvoerig rap port zal kunnen worden rondgedeeld. Wellicht is dat rapport reeds ter kennisse van den eer sten President van het Hol gebracht, wanneer dit overzicht onder de oogen komt der lezers van dit blad. Men meent, dat nu omstreeks 25 Mei de lang verbeide beslissing zal komen. Inmiddels laten de heftige voorstanders der herziening den tijd niet in volkomene kalmte voorbygaan. Zy beramen inmiddels plannen, om, nft de uitspraak van het Hof, zich tot de Regcering te wenden met de vraagwat er dan zal worden gedaan tegenover de by het onderzoek gebleken onbehoorlijkheden, of met andere woordentegen de bedry vers van hl- de vervalscliingen, van hl de ongerechtigheden, die door dat onderzoek zyn aan het licht ge treden. Ongetwijfeld wordt de Regeering door deze zeer lastige vraag van de radicaal-soci alistische groep der Kamer van Afgevaardigden in eene zeer netelige positie gebracht, en het bekend worden van 't plan, om deze vraag te stellen, brengt reeds de positie der Regeering in gevaar. Van heinde en verre verneemt men in de jongste dagen berichten omtrent werkstakin gen in onderscheidene bedryven. In België zijn de stakingen nog niet geëindigd, zelfs breiden ze zich iü de omtreken van Luik nog weèr uit. Op de woningen van enkele mijn werkers, die niet staakten, werden metdyna- mietpatronen aanslagen beproefd, waardoor aanzienlyke matoriëele schade werd aange richt. Wanneer op de glasblazeryen in het district Charleroi tegen het einde dezer maand de looneisehen niet zijn Ingewilligd, dio door den Glasblazersbond zyn gesteld, zal ook daar eene staking uitbreken. Met den eisch tot verhooging van loon, hebben 400 myn werkers te Forbach in Duitschland den arbeid neêr- gelegd. Te Kopenhagen zijn het de ma trozen, de bootwerkers en de stokers, die niet met de werkzaamheden willen voortgaan, zoo lang aan de gestelde eischen niet wordt vol daan. De toestand daar wordt zeer ernstig genoemd. Niet minder dan 1000 sjouwer lieden te Christiania weigeren, met den dage- lykschen arbeid voorttegaan. Te Briinn in Oostenrijk hebben op 53 spinnerijen en weverijen de werklieden geweigerd den arbeid voorttezetten. Slechts in drie fabrieken, waar de 10-urige arbeidsdag is ingevoerd, wordt nog gewerkt. Onder de hout- en metaalbewerkers daar en in den omtrek is eene toonbeweging op touw gezet. NIEUWST IJ DINGEH. HELDER, 12 Mei 1899. In de volgende week zal de Eerste Kamer der Staten-Generaal moeten beslissen over bet voorstel van vijf leden der Tweede Kamer, welk voorstel tot wet verheven de herziening van het proces der Ho- gerhuizen zal mogelijk maken. De zaak der Hogeilraizen. In opvolgende nummers van het »H a n- dels blad" komen thans, in den vorm van uitgebreide feuilletons, uitvoerige mede- dedeelingen voor betreffende de bekende zaak der gebroeders Hogerhuis. De schrij ver dier artikelen, de heer P. J. Pijnappel, heeft onderscheidene bezoeken aan Fries land en inzonderheid aan de streek, waar de bewuste inbraak heeft plaats gehad, gebracht, en zich op de hoogte gesteld van de feiten en toestanden, die op de beoordeeling invloed moeten hebben. Naar zijne innige overtuiging, zijn de gebroeders Hogerhuis onschuldig, en slechts slachtoffers eener verkeerd opgevatte en halsstarrig volgehouden meening. Het door den schrijver aangevoerde is zeker hoogst belangrijk ter juiste beoordeeling van het gebeurde en van den loop, die deze zaak heeft genomenongetwijfeld zullen deze merkwaardige onthullingen veel stof ople veren voor het weldra te wachten werk der herziening van het in 1896 gevoerde proces. Drooglegging der Zuiderzee De heer Jules Van Hasselt, uit Kampen, schrijft in de .Telegraaf* Met onverdeelde belangstelling las ik het kort verslag omtrent de ecconomische zijde van het Zuiderzee-vraagstuk door den heer A. A. Beekman, directeur der H. B. S. te Schie dam, onlanirs in een vergadering te Amster dam behandeld. Zoo iemand in staat is propaganda te maken voor deze nationale zaak by uitnemendheid, dan is het beslist de heer Beekman, de ge achte schryver van „Onze Polderlanden,* die een studie gemaakt heeft van het Zuidor- zco vraagstuk in zyn ganschen omvang. Dui delyk en klaar zet hy de zaak uiteen, dio volgens hem en andere technici volkomen uitvoerbaar is. Het eenige wat tot nog toe ontbreekt, zoo zeide de heer Beekman, is de .drangdes volks*, zonder welke do regeering niet tot uitvoe ring der plannen zal overgaan Dit nu vind ik een hoogst bedenkelyk gezegde. Als er gewacht moet worden op den drang des volks, zoo vrees ik dat er nog eeuwen zullen verloopon alvorens met den afsluitdijk en daarna met de droogmaking der Zuiderzee begonnen zal worden. Tal vaa adressen zyn er voor en na aan de Regeering gezonden, waarin de wensche- lijkheid tot oplossing van het vraagstuk is uitgedrukt geworden, m. a. w. op de uitvoe ring der grootsche zaak, die besliAt van ac tueel belang is, krachtig werd aagedrongen. Gedurende een lange reeks van jaren heeft men gelegenheid gehad het voor en het tegen te overwegen en geloof ik zonder overdrij ving te mogen constateeren, dat er vei l meer vóór dan tegen de uitvoering der plannen is te zeggen. Welnu, welk motief zou er dan nog kun nen zyn voor onze Regeering, om nog langer op den drang des volks te wachten. Niemand ter woreld zal kunnen en durven beweren, dat onze Regeering, voor het geval ze afge ronde plannen inzake de afsluiting en droog legging aan de Staten-Genoraal aanbood, overijld te werk gaat. Op den weg van ons vooruitstrevend minis terie ligt het, niet langer op den drang des volks te wachten, maar wel om datgene voor te bereiden, en kan het zyn uit te voeren, waarop wylen Z. M. Koning Willem ni jaren geleden in een troonrede gewezen heeft. Niet langer gedraald, elke dag uitstel is een verloren dag. Ons Ministerie is bovendien in een zeer gunstig conditie, daar het in zyn midden heeft een man, die een byzondere studie gemaakt heeft, in de eerste plaats van het technische vraagstuk. Die man is de tegenwoordige Minister van Waterstaat, de heer Lely, die meer dan ieder ander op de hoogte is van de nationale zaak by uitnemendheid. Mogen de sedert tal van jaren besproken plaBnen eerlang tot uitvoering komen en het tegenwoordige Ministerie zonder verderen drang des volks de hand aan den ploeg slaan, waardoor de volkswelwaart, in hooge mate zal toenemen en hot omigreeren van dnizon- don, die thans in Noord-Amerika en in Duitaéh- land hun geluk gaan beproeven, omdat ze hier geen werk meer vinden, geheel zal op houden: De tyd van praten is voorby, de dag van handelen is aangebroken en de toekomst be hoort aan de natie, die werkt en voorbrengt Moge dit gevleugeld woord van den groo- ten Richard Cobden bewaarheid worden De Maatschappij van Weldadigheid. Het .Advertentieblad van Steenwyk* heeft dezer dagen, naar aanleiding van de alge- meene collecte, die in de vorige maand ten behoeve der noodlijdende Maatschappij van Weldadigheid is gehouden, een artikel aan deze philantropische instelling geWyd. Het blud betitelt deze Maatschappy als eene veel te royaal levende, op bedeltocht uit gaande Mevrouw een titel die, volgens de mededeelingen niet onverdiend kan heeten. Ziehier een aantal feiten 1. verleden jaar kon voor f 3000 hooi verkocht worden, ter wijl vroeger voor f 6000 moest worden bij- gekocht 2. het ledentul is sinds 1895 van van 3000 gestegen tot 7000, die jaarlyks circa f 2000 bijdragen 8. naar zeer matige berekening, brengen de giften en legaten 's jaar lyks evenveel op4. op eenige millioenen na is niet te berekenen, wat het Ryk in den loop der jaren aan de Maatschappy heeft ten koste gelegd, waaraan in 1859 een einde is gekomen, nadat het Ryk eerst al hare schul den had betaald 5. in 18G0 heeft de Maat schappy de kolonie -Wateren* verkocht voor dc som van f 85.0006. de eerste alge- meene collecte, in 1864 gebonden, bracht f 45.000 op7. in dat zelfde jaar werd eene leening gesloten van f 140,000, van welk bedrag na twee jaar geen cent meer over was8. in 1867 werd gecollecteerd f 55.000, in 1884 f 57,000, in 1891 f32,000, terwjjl Prinses Marianue f 120.000 aan de Maatschappij schonk; 9. alle onderwijskosten in deze koloniën worden nog altjjd door het Rijk gedragen en 10. de zes model-boerde rijen, met 50 H. A. land en 50 stuks vee ieder, hebben nog nooit winst, zelfs geen matige rente afgeworpen. Bovendien wordt door het blad beweerd, dat het bevolking- cyfer in de jongste circulaire der directie veol te hoog is opgegoven (850 gezinnen met ruim 2000 zielen). Het laatste jaarverslag toch noemt slechts 1525 zielen. Berekend wordt, dat slechts 77 gezinnen ten laste der Maatschappy komen en.... de tnlrijke ambte naarsgezinnen. Wat de zegeningen der Maat schappy betreft volgens het g»»oemde blad worden die door de omliggende gemeenten ondervonden, in den vorm van arme hut bewoners. Op grond van een en ander houdt de schrijver van 't bewuste artikel volde Maatschappy is eene op veel te groote voet levende dame. Het is niet van belang ontbloot, op te merken, dat de koloniën der Maatschappy van Weldadigheid in de onmiddellijke nabij heid liggen van Steenwyk, waar het .Adver tentieblad" in 't licht verschijnt. Belanghebbenden worden gewaarschuwd voor de navolgende handelingen Personen die, naar het schynt, in Engeland wonen, doen in de dagbladen aankondigen, dat zy op zeer voordeclige voorwaarden geld leenen op handteekening van handelaars en achtbare personen. Zij, die daarop ingaan, ontvangen een ge drukte circulaire, gotcekend Holt, King, Har- ris, Grafton of Bart, en een lormulier tot aanvraag der leening. Tevens worden zy ver zocht eerst een bedrag van omstreeks 2 fr. 50 c. te storten voor kosten van briefwisse ling en dergelijke. Wanneer men het eens ge worden is, omtrent het bedrag der geldleening, dan wordt den leener bericht dat alvorens de overeengekomen som te ontvangen, by den geldleeoer 5 pet, van dat bedrag moet over handigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den leener aan dat verzoek vol daan, dan is de oplichting gelukt en er wordt geen antwoord meer gegeven op de reclames. Verscheidene personen werden aldus bedrogen voor bedragen van 50 tot 250 frank. Het is van belang dat belanghebbenden op hun hoede zyn en zich met dergelijke onderhandelingen niet inlaten, dan na inlichtingen genomen te hebben, omtrent degenen met wie zy in be trekking treden. De beslissing: over de rivisie vuu liet proces-Dreyfus. PARIJS, 9 Mei. Het Hof van Cas satie heeft de openbare zitting, waarin beslist zal worden of de revisie van het proces-Dreyfus zal plaats hebben, bepaald op 29 Mei a. s Men gelooft dat de behandeling vier dagen zal daren. InBezonden. Mijnheer de Redacteur' Beleefd verzoek ik U aan het onderstaande wel een plaatsje te willen verleenen. In verband mot den uitslag van het onder zoek, door U ingesteld naar aanleiding van myn ingezonden stuk, voorkomende in Uw conrant van 15 Maart j.1., waaruit blykt, dat ik het postkantoor te Helder ten onrechte van zorgeloosheid heb beschuldigd, haast ik my ouder aanbieding van myn excuses die beschul diging in te trekken. Na dankbetuiging, Hoogachtend A. A. v. BOVEN. Cura^ao, 16-4-'99. Uee komt het tocli, dat het Paaschfeest niet elk jaar op denzelfden datum valt? Bovenstaande vraag heeft zoo naar ik mcon, den laatsten tijd op de lippen van vele raenschen gelegen, toen eenigen tyd geleden de zendeling Klingbeil een ingezonden stukje plaatste in het Vliegend Blaadje". De zevendedags-ad- ventisten vieren hierom naar ik meen het voor ons zoo heerlyke Paaschfcest niet. Vanwaar komt het dan toch Het is precies zoo gesteld met Pinksteren, dat 7 weken later invalt, dit feest is dus afhankelijk van het Paaschfeest. Het ware immers gemakkelijker, zoo hoor ik deze of gene zeggen, als het geljjk was met het Kerstfeest, dat telken jare op 25 December weer komt. Maar cilieve, ons Paasch- zoo mede ons Pinksterfeest staat in verband met de Israëlitische feesten, die dezelfde namen dragen. TI zult mij dus niet kwalyk nemen, dat ik du i eerst een antwoord verzoek op de vraag, wanneer vierde het Israëlitische volk van oudsher hun Paaschfeest, hun feest ter gedachtenis aan hunnen uittocht uit Egypte?" Zij, die met my oenigszins bekend zyn met den Bybel, zullen my zoo aanstonds wjjzen o.a. op Deuteronomium 16 1, waar ons op- getookend staat, dat het Paaschfeest werd ge houden in de maand Abib, later ook Nisan genaamd. Deze maand werd en bleef daarom de eerste maand van het Israëlitisch kerkelijk jaar. De Israëlieten rekenden gedeeltelyk hun tyd naar maan-jaren, gedeeltelyk naar zonne jaren. Ja van af de vroegste tjjden wisten bijv. de Babyloniers en de Egyptenaren, dat na ongeveer 365 dagen het jaar zich weer hetzelfde voordeed. De jaargetijden met hunne zaaiïngen oogst kwamen weder. Ja, zy merkten op, dat de zon haar zelfde standpunt innam Zoo ongeveer kwam men aan het zonnejaar. Ook namen zij de schijngestalten waar van de maan en wisten reeds vroeg te spreken van volle maan, laatste kwartier, nieuwe maan en eerste kwartier. Zoo telden zy de dagen tot weken en maanden. Zy merkten ook op, dat do tijdsverloop van u.m. tot n.m. was ongeveer 29'/j dag. Zeer welmaar toch verschilde hunne telling voel van de onze. Hunne maan den telden by beurte 30 of 29 dagen, zoodat n.m. altijd op den eerste on v.m. altyd op den 15e viel. Ja de maan deed ook zyn gedienstig licht schijnen by den uittocht; op het Isra ëlitische Pascha. Maar 12 maanden ft 29 *fs dog, gaf maar 354 dagen, ergo men kwam 11 dagen te kort. Reken nu eens na oen drietal jaren was men 33 ft 84 dagen op achter toch moestop 15 Nisan, de eerste maand het Pascha gevierd worden. Het Paaschfeest was immers ook het feest van den gerstenoogst, 3 maanden vroeger was de gerst immers niet tot rjjpheid gekomen Deze moeilijkheid werd toen weggenomen door het feest een maand uit te stellen, of anders gezegd een jaar te maken van 13 maanden. Niet zoo haarfijn als wy rekenden die ouden ook nu weer mis. Wy, reeds op de schoolban ken geleerd, rekenen met minuteD en seconden. Hierover ging de Juliaansche en Gregoriaan- sche tijdrekening. (Het jaar 45 voor Christus is ons bekend als het jaar der verwarring). In 325 n. Chr. werd op de Kerkvergadering te Nicea vastgesteld het Paaschfeest op Zon dag te vieren. Vroeger was mon afhankelijk van het Sanhearin of Joodscho Raad, die het Paaschfeest vaststelde. Neen mon wilde zelf de regeling en de Kerkvergadering bepaalde dat Paachen zou allen op den eersten Zondag volgende op do eerste v.m. na dc lente-nocht evening, d.i. na 21 Mrt. We zullen dus hier uit direct kunnen opmuken, dat Paschen moet vallen 't vroegst op 22 Maart, uiterlijk 25 April. Het zou te veel plaatsruimte nemen een nauwkeurige beschrijving te geven van de berekening, die hiertoe gevolgd wordt, wan neer ik zou gewagen van de .Zondagsletter", de Oude Stijls Epacto on Nieuwe Styls Epacto, zoomede van het Gulden getal. Voor ditmaal genoeg, moge het menigeen opheldering geven, dan is de wensch van ondergeteekeode ver vuld en de redactie vergoeding geschonken voor de zoo ruimschoots verleende plaatsruimte. Kindervriend" gevolgd, CORNELIS. Aanbestedingen in Noord-Holland. 16 Mei. Haarlem, 10 ure. De genie op het bureel van don besteder Kinderhuis- vest n. 17 aldaar: bet maken van een grind weg door de buitenlanden onder Assendelft ter verbetering van de stelling van Amster dam, onder beheer der genie te Haarlem. Begr. f 8000; bestekken verkiygbaar by den besteder en ter lezing op gen. bureelinlicht, geeft de besteder en de officier der genie in de directiekeet by het fort aan den St. Aag- tendjjk bill. inz. uitcrljjk 15 Mei nam. vóór 3 ure op het bureel van den besteder voorn. 18 Mei. Haarlem, 10 ure. De genie ten bnreele van den besteder Kinderhuisvesl no. 17 aldaar: 1. Het doen van herstellingen en vernieuwingen aan karzernegebouwen al daar, begr. f 5650 j 2. liet leveren van meu belen voor de forten by Velscn en aan den St. Aagtendijk (materieel der genie voor het in slaat van verdediging brengen van wer ken in de stelling van Amsterdam), begr. f 9400; bestek te bekomen by den besteder, inl. te bekomen by den besteder en bij den opzichter van fortificatiënbill. inzenden uiterlyk 17 Mei nam. 3 ure. 20 Mei. Haarlem, 10 ure. De genie ten hare bureele hol doen van heiwerk 1370 palen bill. inz. 19 Mei voor 3 ure. 27 Mei. Hilversum. De architect J. H. Slot namens zyn principaal in 't Hotel de Berg aldaarhet houwen coner villa met stal in het Villapark aan don 's Graveland- schen weg te Hilversum aanw. 24 Mei ton 11 ure 'sm. Heldersche Moppen. Maat- en Gewichtraadsel. Hectogram kindje viel op decimeter Zondag in de kilometerboot op zyn uieterboog en brak z|jn centimeter. Vader riep: .ik zal je op je liter slaan, deugniet 1" Hij nam een are en sloeg hem op zyn gemilimeterde broek. Oplossing: Ons kindje viel op Palmzondag in de mail boot op zijn elleboog en brak zyn dnirn. Vader riep.ik zal je op je kop slaan, deugniet Hy nam een roede en sloeg hem op zyn ge streepte broek. FEUILLETON 12). Ook op den adjnuct en vooral op den rech ter maakte het onderzoek een verpletterden indruk, doch zy mochten zich daaraan niet overgeven, daar zy een zwaren ambtsplicht te vervullen hadden. De adjunct was erg bleek, doch bleef gedurende het geheele on derzoek kalm, terwyl de rechter al zyn krach ten noodig had om zyn aandoening meester t« blyven, toen de dokter steeds met het lijk bezig, zóó duidelyk, zóó nauwkeurig, als was hy getuige van den moord geweest, den loop er van beschreef. Doch hoe aangedaan ook de rechter was, hy bewees toch, dat hy voor de taak hem opgelegd, goed berekend was. Hy toonde by het onderzoek der kamer, waar de moord was gepleegd, de grootste opmerkzaamheid en zorgvuldigheid. Het bloedige dolkmes, dat vrjj ver van het lyk op den grond lag, viel den rechter na tuurlijk 't eerst in het oog. .Daar ligt het wapen, waarmeo de moord is gepleegd riep hy, «gelukkig heeft de moordenaar het hier gelaten, het zal ons op zyn spoor brengen.* De verwachting, die de rechter aan de vondst van het mes vastknoopte, bleek onge grond, doordat de adjunct opmerkte, dat dit het mes was, dat de oude Pollenz steeds als wapen by zich had gedragenook de dokter bevestigde dit, hy had bet dikwerf by zijn ouden Triend gezien cu kende bet goed. Dat het mes als moordtuig gebruikt was, betwij felde de dokter echter niet, bepaald,* voegde hy er, weder scherpzinnig combineerond aan toe, .heeft do. moordenaar het den ouden man, die er zich mede wilde verdedigen, ontrukt en daarbjj is eene worsteling ontstaan, waarby de moordenaar zich meer of min aan de hand heeft verwond, want het geheele gevest is vol bloed. Wy zullen dat spoor zjjucr bloe dende hand bepaald nog elders zien, daar aan de kast, die hy geopend en aan de pa pieren, die hy er uit genomen heeft. Het vermoeden van den dokter bleek jaist. De buitenkant van de kastdeur, alsmede de schuifladen droegen duidelijk de sporen van bloedige vingers en deze toonden zich ook op de over den grond verspreide papieren, die de moordenaar uit de kast had genomen, doch als onbruikbaar op zy had gegooid. In de kast had de oude Pollenz, zooals de rechter eu de dokter wisten, zijn geld en geldswaardige papieren bewaard. Ook de moordenaar moet goed met die plaats bekend zyn geweest, want hg had slechts dio schuif laden uitgetrokken, die tot bergplaats dien den andere, die slechts waardeloozo papieren, rekeningen, enz. bevatten, waren in 't geheel niet geopend. By nauwkeurig onderzoek der kast vond men geen geld of andere papieren van waarde, zooals schuldbekentenissen en dergelijkealle verkoopbare papieren had de moordenaar gestolen, maar een oud gouden horloge, een zwaren gouden snuifdoos, zeer duro waardevolle stukken, onaangeroerd laten liggen. .Een gewone dief en inbreker is de moor denaar niet,* zeide de réchter met duistere blik, «een zoodanige had die gouden voor werpen niet laten liggen.* „Zeker niet," voegde de dokter er by, .ik blyf er bij, hy was een goede bekende van den ouden Pollenz. Een ander had niet juist de goede laden, en niet do andere, open ge schoven. Dat schynt heluasde eenige aanwijzing, die ons op het spoor van den moordenaar kan brengen,* zeide de rechter geërgerd, .ons treurig onderzoek heeft geon noemenswaard resultaat gehad," Zoo was het ook. De moordenaar had het afgelegen huis verlaten, zonder eenig ander spoor als dat zijner bloedige hand na te laten trots het nauwkeurigst onderzoek vond men niets anders. De rechter maakte van het geheele onder zoek een uitvoerig proces-verbaalhet was even duidelyk als dat, hetwelk over myne verklaring had gesteld ik moest daarin ver klaren, dat ik bet afgelegen huis en vooral de kamer, waarin de moord was gepleegd, in dcnzelfden toestand had teruggevonden, waarin ik het verlaten had. De rechter moest na nog het moeflykste deel zjjner opdracht vervullen, de dochter des vermoorden en diens onde dienstbode verhoo- ren. Hij vreesde, door den afkeer, dien de mooie Anna zoo openljjk tegen hem getoond had, op moeielykheden tc zullen stuiten, maar toch was dat verhoor noodzakelijk om mis schien eeno verklaring te vinden voor het feit, dat ik dien middag de anders zorgvuldig gesloten deur van hot afgelegen huis open had kunnen vindon. De vrees van den rechter bleek echter on- noodig. Hy vond Anna in hare kamer zeer kalm. Zy verklaarde zich dadelyk tot een verhoor bereid en eischtc slechts dat de ka pitein, de adjunct en ik er getuigen van zou den zyn, en daar dc rechter haar bereidwillig dat verzoek toestond, was elke moeielykheid opgeheven, Anna verklaarde by dit verhoor, dat zy dien dag, zooals gewoonlyk, om elf uur met haur vader bad gegeten en tegen half twaalf met de oude Johanna het huis had verlaten om te Lultach enkele boodschappen te doen en tevens haar oude tante te bezoeken. Haar vader had haar, zooals steeds het geval wob, tot de huisdeur vergezeld en deze achter haar gesloten en gegrendeld. Het was zyn ge woonte als hij alleen thnis was, zich in zyn huiskamer op te sluiten. Wanneer aan de huisdeur geklopt werd, overtuigde hij zich eerst door een blik uit zyn raam wie er was en nooit had hy, als hy alleen thnis was, een vreemdeling over den drempel gelaten zelfs bekenden, in wie hij geen vol vertrou wen Btelde, waren steeds door hem door het venster afgewezenhun opende hy de deur niet. Omtrent het bezit haar vaders aan pa pieren vun waarde en geld wist Anna niets, haar vader bad nooit met haar oTer zyn ver mogen gepraat, zy kon dus niet opgeven, hoe veel hem ontstolen was. Vrijmoedig legde Anna haar verklaring af toen de rechter haar echter ten slotte vroeg of zy misschien op weg naar Luttach een bekende had ontmoet, kwam er plotseling een weder snel verdwijnende blos op haar gelaat, en haar .neen* klonk niet zoo duidelyk en vrymoedig als baar vroegere verklaringen. Nog meer bloosde zy, toen de rechter haar vroeg, of zy jegens een der bekenden haars vaders eenige verdenking koesterde, cn hy haar zeide, dit gerust te zeggen, zelf al had zy geou bepaalde redenen, die een dergelyke verdenking zouden kunnen rechtvaardigen. «Op dio vraag antwoord ik niet,* zeide Anna, nu eenige oogenblikken duister voor zich te hebben gekeken, .niemand ter wereld heeft het recht naar mijn gedachten te vra gen en gjj het allerminst.* By deze verklaring volhardde Anna, de rechter moest zyn proces-verbaal over dit ver hoor sluiten, zonder iets verder to zyn ge komen, ook het verhoor dor oude Johanua gaf niets. Zoo was het onderzoek afgeloopen en de rechter kon thans dor dochter niet langer het verlof weigeren, het lyk haars vaders te zien. Door den kapitein vergezeld, begaf Anna zich naar de slaapkamer des ouden mans, waarheen onderwjjl do agent en de dokter bet lijk gebracht hadden en op bed gelegd. De kapitein heeft my later verteld, dut hem de kracht, welke het jonge meisje by het zien des zoo vreesrlyk gestorven vaders toonde, met diepe bewondering vervuld had. Anna knielde neder by het bed, waarop het lyk was gelegd, nam de koude, stijve hand in do hare, kuste die, en dikke tranen vloei den daarbjj langs haar wangen. De kapitein wilds haar eenige woorden van troost toe voegen, doch zy viel hem in de rede. „Laat mij alleen met myn smart, oom,* zeide zij treurig, .ge weet niet wat ik in hem ver loren heb. Tegen alle andere raenschen was hy wel hard, my echter had by lief met ge heel zyn hart, my alleen op de wereld, en ik ben misschien dc oorzaak van zijn dood. Dat is het wat my bijna tot vertwijfeling brengt. De gedachte, dat ik de oorzaak van zyn dood kan zyn, is bjjna niet te dragen.' .Hoe kan je op dergelyke gedachten ko men kind?* vroeg do kapitein ontsteld. .Ik kan u dat niet verklaren, oom,* her nam Anna, na weder herhaaldelijk do hand des dooden te hebben gekust, .'tis, hoop ik, slechts een dwaze geduchte van my, dochzjj kwam by my op, toeu ik hoorde, dat myn arme vader zoo gruwzaam vermoord was, en zij wil mij sedert niet verlaten. (Wordt vervolgd.) Spoorstraat 93. Ontvangen VIEI W MERK Ie soort Koffie 40 cents. Geurige Thee f 1.00, 1.25, 1.50. Magazijn Grootste keuze in de nieuwste Jekkerpakjes en Blou sepakjes, Blouse's, Broekjes, Sportriemen enz., Jekkerpakjes vanaf f 2.90. Blousepakjes vanaf f 1.20. Cheviotbroekje8 met Elastiek vanaf f 0.39. Prima kwaliteit witte blouses vani f 0.80. Cheviot Jongenablou- ses met wit gegarneerd f 0.90. Nog in voorraad 18 et. p. 5 kop. fl.-per zak. Coan.o'inllota. f 1,50 de Liter. De COGNAC FIN BOLS wordt geleverd ia ver zegelde bemande Bem- schen van 5 Liter inhoud, voorzie» Tan het attest v«l van Dr. P. F. YAN HAMEL °6Ha?. ROOS. Proefflesch ft 1J0 fl-5o del^' W. HUVERS. Marine-Club. Helder. Heldersche Glazenwasscherij en Puibewasschini MM10RGRUIIT 34. Eenig.it en goedkoop adres tot bet schoonmaken van voorpuien, pla fonds, kerken, gestichten, huizen, enz., zoowel binnen als buiten. Nette, vlugge bediening. Aanbevelend, W. J. KARKTEN. Ge combineerde NATUUR GENEESINRICHTING door planten, kruiden, ozon, water, licht, lucht, enz. Bizondere behan deling van zenuwziekten, verzwakkin gen, iioofd- en ruglgden, bleekzucht, maaclijdon, slechte bloedsmenging, ziekten der stofwisseling borstlijden, rliriimafiKinus Isschias, vlechten en huidziekten. Billijk pension Externe behandeling in speciale gevallen. Pro spectus op aanvrage gratis en franco. Sanatorium Arentsburgh VOORBURG bij den Haag aan de Geestbrug. fi jn van smaak, 32'/,35 en 37cent per pond, bij de 5 pond 27, ct. per pd. minder. Helk-Inrichting Uitneend ingericht voor ge huwde Schepelingen. A. ÜT. BÖBM. voor Dames- en Hinderhoeden en Hoeden opknappen, is bg: WESTSTRAAT 28, HELDER. Aanbevelend. bericht het geachte publiek van Helder en Omstreken, dat zg besloten heeft ga- durende de Maand Mei door de groote concurrentie, de prgzen de helft te ver minderen, 6 net afgewerkte Albumpor tretten met Proef f 0.70, Gezelschaptgroepen van 2 tot 10 personen 10- 5 stuks f 1.00. De portretten door my vervaardigd, zijn van do beste kwaliteit en kunnen met duurdere glansrijk wedjjveren. Werkzaam by elke weergesteldheid. lunl.ej Diek Liaguteeg Ni UL

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1