KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringenm Ho. 2740. Zaterdag 20 Mei 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidatraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. HALENDER DER WEEK. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 58 m. Onderg. 7 u. 56 m. Zondag 21 Pinkster. Maandag 22 2e Pinksterdag. Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Volle Maan. Vrydag 26 Zaterdag 27 tilt het Buitenland. Uit Zuid-Afrika 'tlaud, waarop in den laatsten tyd in groote mate veler aandacht is gevestigd kwamen nu cenigo dagen geleden berichten, die het vermoeden deden ontstaan, dat door de gezindheid van Presi dent Krüger, om ten opzichte van Enge land den weg der verzoening te bewandelen, het behoud van den vrede vooralsnog ver zekerd is. Blijken hiervan meent' men te zien in de hartelijke ontvangst van den Staats-President te Johannesburg, waar hem eene ware ovatie van den kant der Engel- sche bevolking ten deel viel, alsmede in de heorschoridë stemming in de Kaapkolonie, waar de partij der Afrikaners zich tegenover de Britsche lihodes-partij zeer krachtig heeft betoond. De Uitlanders in Transvaal, die zich met hunne grieven tegen de Regeering der Republiek tot de Koningin van Engeland hadden gewend, krijgen in de« laatsten tyd tegenvoeters. By het afzenden der jongste berichten uit Pretoria circuleerde er by het uitlanders-element in Transvaal een reuzen- memorie, aan de Tranvaalsche Rogeering gericht, waarin door de petitionarissen wordt verklaard, dat zij tevreden zyn met den toe stand, en ter oplossing van binnenlandsche aangelegenheden geen bemiddeling van eenige uitheemsche mogendheid wenschen. Zy ver klaren wyders, dat hun leven en hunne eigendommen volkomen veilig zyn. Deze memorie draagt reeds duizenden handteeke- ningen zy beoogt dat is duidelyk de petitie, onlangs aan Koningin Victoria gezon den, te neutraliseeren. Wat de economische toestand der Z. A. Republiek betreft, deze iB zeer bevredigend. De goudopbrengsten ver meerderen maandelijksevenzoo de dividen den der financiëele en industrieëlo maatschap pijen. De geud-nijverheid ontwikkelt zich vaa lieverlede, en zal vermoedelijk binnen enkele jaren ongehoorde proportiön hebben aangonomon. Wellicht is de tyd niet moer veraf, dat de Z. A. Republiek jaarlijks voor 400 millioen gulden aan goud aan de mensch- heid zal leveren. De bevolking neemt toe, evenals de volkswelvaart. Ambachtsscholen zyn in wordingaan onderwijs worden kos ten noch moeite gespaard.; spoorwegen worden geboawd, en telkens worden nieuwe hulp bronnen geopend. Komt er maar meer rust in de politieke brouwerij, dan aal het in Trankvaal wel heel voorspoedig gaan. 't Eenige toch wat der Republiek kwaad doet en haar econoinischen wasdom belemmert, is dc ugi- talie," welke door de ongunstige verhouding tot Engeland ontstaat. Nadat wij het bovenstaande, aan de buitenlandsche nieuws- tijdingen ontleend, samengesteld hadden, kre gen we aanleiding tot het doen dor volgende mededceliBgcn. VolgenB telegraphischc berichten uit Zuid- Afrika, zyn jl. Dinsdag te Johanacsburg zeven mannen gevangen genomen, onder verdeuking van hoogverraad, 't Bericht hiervan heeft in Transvaal eene hevige ontroering verwekt. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de gevapgeu gewezen Britsche officieren zyn, later is gebleken, dat dit niet zoo is, maar wel, dat do meesten hunner vroeger gediend hebbon in het Britsche leger. Per extra-trein zyn de samenzweerders naar Pretoria overgebracht. Daur betuigde de Britsche agent aan President Krüger zyn leedwezen, dat mannen, die de uniform der Koningin hebben gedragen, in het complot betrokken waren. Volgens eene mede- deeling van dr. Leyds, gezant van de Zuid- Afrikaansche Republiek in Europa, die zich thans te Brussel bevindt, zyn de gevangenen gearresteerd op beëedigde verklaringen van drio Engelschen, wegens hoogverraad in zake aanwerving van troepen, om revolutie te ver wekken, en met het doel, om het fort te Jo hannesburg in bezit te nemen en in bezit te houden, totdat de Engelsche troepen uit Natal ter hulp zouden zyn gekomen. Een hunner beweert te handelen onder directe instructies van hot Engelsche departement van Oorlog. Door President Krüger werd in zijne be spreking met den Britschen agent de wensch uitgedrukt, dat het gebeurde geen belemmering zou zyn voor zjjue samenkomst met Engeland's vertegenwoordiger in do Kaapkolonie. Hoezeer er nu en dan gunstige berichten omtrent den toestand op de Philippynsche eilanden worden medegedeeld, berichten, die het vermoeden zouden doen ontstaan, dat aan de vijandelijkheden tusschen de Amerikanen en de inboorlingen weldra een einde zal komen in werkelijkheid is het daar anders ge steld. De Amerikaansche bevelhebber heeft dezer dagea nieuwe instructies gekregeu, om den strijd met kracht vooritezetten, en de op standelingen tot overgave te dwingen. Dit besluit der Amerikaansehe regeering is een gevolg van ontcangeu inlichtingen, buiten het leger om. 't Schijnt de Philippinos over 't algemeen den oorlog moede en bereid zijn, do Amerikaansche souvereiniteit te erkennen. Een deel der bevolkiug van het eiland Luzon biedt nog een heftigen tegenstand, dus ver zekert men. 't Zou zeker toch ook den Ame rikanen zeiven hoogst welkom zyn, als hel zwaard voor goed in de schede kon worden gestoken, want de soldaten, die op de Philip- pynen in eon voor hen ongewoon klimaat moeten verblijf houden en vechten, verlangen zeer dringend, naar huis gezonden te worden. Een regiment wordt o. a. genoemd, dat nog maar 300 man sterk is, en waarvan dan nog 160 ziek zijn. Sedert het begin van Februari heeft dit regiment 225 man verloren, en nu er bovendien zooveel manschappen ziek zyn, is het volstrekt geen wonder, dat de over- blijvenden verzekeren, genoeg te hebben van de rampen van den oorlog, die hun geen dag haast rust laat. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 19 Mei 1899. De surnumerairs der posteryen en telegrafie J. S. van Juchem, van Wormer- veer, en J. H. Jonker, van Hoorn, zyn plaatst naar het telegraafkantoor te Rotterdam* - Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer W. van Oos- terwijk Bruyn, eere-voorzitter van den Bond der Christel. Jongelingsvereenigingen, te Zeist. Men leest in het «Handelsblad" De Heldersche preek. Gisteren kwatu in de zitting der Alge- meene Synodale Commissie ter tafel een schrijven van den minister van marine, met kennisgeving, dat bij hem waren in gekomen een drietal bezwaren van marine officieren tegen sommige uitdrukkingen in dë prediking van den heer De Koe, pred. te Helder, op Zondag 23 April 11. Volgensdeze bezwaarschriften, diein afschrift ter tafel waren, zou ds. Dc Koe gesproken hebben „wat in hooge mate beleedigend voor het personeel der marine was". De predikant haalde verschillende voorbeelden aan uit de Romeinsche en Bybclsche geschiedenis, van karaktervolle on karakterlooze menschen en ging eindelijk over tot het aanhalen van eenige voorbeelden uit het dagelyksch leven. Hij koos daartoe als karaktervol man, dou visscherman, om als karakterloozo daartegenover te stellen den marineman, die voortdurend moppert, niet de minste roeping gevoelt voor het beroep, dat hy zich koos en niets beters kent dan aan het eind der maand zyn traktement opstryken". Deze woorden werden gesproken in de gods dienstoefening, waar aan een kind van een marine-officier de doop werd toegediend en daardoor vele marine-officieren en minderen tegenwoordig waren. Van het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland was bericht ingekomen, datlietclass. bestuur van Alkmaar over deze zaak was aangeschreven. De vergadering besloot aan den Minister te antwoorden, dat zij met verontwaardiging heeft kennisgenomen van de medegedeelde bezwaren, waardoor, zoo die bezwaren gegrond bevonden worden, de pred. De Koe ten eenenmalc zyn roeping miskend heeftdat de klagers, voor zoover zij als lidmaten zyn ingeschreven bij de Ned. Herv. gemeente te Helder, naar art. 40 Regl. voor Opzichten Tucht, hun bezwaren, behoorlijk gemotiveerd, hebben in te dienen by den kerkoraad, die te handelen heef. naar iirt. 42 en zoo noodig naar art. 5 van genoemd reglement. Van hot schrijven van den Minister werd voorts kennis gegeven, door tusschenkomst der besturen aan den kerkeraad te Helder. Naar wij vernomon zal het 2de Nationaal Congres voor Geheel-Onthouding van alcohol houdende dranken, dat op 23 en 24 Mei e.k. te Amsterdam zal worden gehouden, bijeenkomen in het Gebouw der Maatsch. v. d. Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87. Aan inteekenaren zijn de toegangskaarten, benevens Regl. van Orde en de voorloopige indeeliug der zittingen reeds toegezonden. Gaarne voldoen wy aan het verzoek om aan hen, die hun inschrijving nog uitstelden, in herinnering te brengen, dat zij daartoe in de gelegenheid zyn, door zich te wenden tot mej. H. NV. Crommelin, Drift 21, Utrecht. Men kan aan het Congres deelnemen als lid (geheel-onthouder) tegen betaling van f2.50, of wel onverschillig of men persoonlijk geheel onthouder is of niet als begunstiger tegen een contributie van f5.of als toe hoorder door betaling van fl. Aan leden on begunstigers wordt het officieel Congres-verslag gratis toegezondou. Eerste Kamer. Jl. Maandagavond kwam de Kamer weder byeen. Do Voorzitter herdacht, bij do opening der vergadering het onlangs overleden lid dezer Kamer, den heer jhr. F. H. J. van Nispen tot Pannerdon, met de verzekering, dat de naam van den overledene bij de leden wel in goede herinnering zal blijven. In de zitting van Dinsdag hechtte de Kamer, na eene be langrijke discussie, met 40 tegen 4 stemmen, hare goedkeuring aan het wetsontwerp tot ge lijkstelling van Japanners met Europeanen in Nederl. Üost-Indië, en nam zij, met 38 tegen 2 stemmen aan het wetsontwerp tot het aan gaan cener overeenkomst met de Indische Pa- kotvaartmaatschappy. Het ontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1890 het verleenen van een crediet van i 75.000 ten behoeve der te 's Gravenhage tc houden vredes-conferentie kwam in de zitting van Woensdag aan de orde. 't Word, na eenige discussie, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vredes-conferentie. Op de Vredes-conferentie, die gisteren te 's Gravenhage is geopend, zijn de vol gende mogendheden door hare gedelegeer den vertegenwoordigdDuitschland, Vereen. Staten van N. Amerika, Oostenryk-Hon- garije, België, Bulgarye, China, Denemar ken, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ierland, Griekenland, Italië, Japan, Luxemburg, Mexico. Montenegro. Neder land, Perzië, Portugal, Rumenië, Rusland, Servië, Siam, Zweden en Noorwegen, Zwit serland en Turkije. Door de H. IJ. S. M. is aanbesteed 1. Het maken van gebouwen en per rons, wijzigen van bruggen, het maken van een ijzeren overkapping te Alkmaar, in twee perceelenlaagste inschrijvers voor perc. 1. V. P. Braun, Beverwijk, voor f79.370 en voor perc. 2. de Vries Robbée en Co., Gorcum voor f22.000. De Rijksmiddelen. Do maand April heeft voor do schatkist 4.2 ton meor opgeleverd dan verleden jaar. Meer brachten op de groep der directe be lastingen f 178,800 en die der indirecte belastingen f 338,000. De gezamenlijke ac cijnzen daarentegen gaven f 166,000 minder. Voorts vindt men eene vermeerdering van f13,600 bij de loodsgelden, maar eene ver mindering van f5700 bij de invoerrechten een vooruitgang van 123,600 by de postery en van f 12,400 bij de telegrafen. Van de domeinen is f 34,400 meer ing komen; van den waarborg f1150 minder. By de groep der dip ne belastingen is de hoogere opbrengst huuidiukclyk te danken aan het personeel. Daarop komen wy straks terug. De grondbelasting gaf ongeveer f 47,000 moer. Van de bedrijfsbelasting kwam f21,300 meer, van die op het vermogen daarentegen f15,500 minder binnen. In de groep van de accijnzen zyn er 4 (geslacht, wyn, gedis tilleerd en suiker) met eene gczamelijke ver mindering van f 186,700. Slechts twee, zout en bieren en azynen, gingen samen met f20.600, vooruit. De groep der indirecte belastingen daarentegen wyst niets dan ver meerderingen aando zegel- en registratie rechten samen met ongeveer f 62,000do snccessie-rechton mot '2.7 ton. De gekcele opbrengst der middelen is in de nuachterons liggende 4 maanden 137,095,308, d. i. 5.6 ton meer dan in hetzelfde tijdvak van 1898. De stand tegenover de raming is: f4,570,400 or beneden, d. i. 10.97 pet. Verleden jaar op uit0. April was dit ver schil 10.09 pet., dus iets gunstiger. Hierbij worde evenwel opgemerkt dat de hoofdoor zaak van dezen kleinen achteruitgang ligt by den suiker-accijns, die voor de 4 maanden 8.9 ton gebleven is beneden de raming wel ke bjjna 1 ton hooger is gesteld. Er schijnt geen reden te zyn om hierbij aan iets anders dan een voorbijgaand verschijnsel te denken. Uit het jaarverslag over van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, blijkt, dat het aantal leden op 1 April jl. bedroeg 13,196 tegen 13.455 op 1 April 1898. De toe nemende vermindering van leden vervult het hoofdbestuur met bezorgdheid. Het beeft daarom ter algemeene vergadering van de volgende week een voorstel van urgentie ingediend om f 1000 uit te trek ken voor het houden van propaganda- voordrachten. Uit de toelichting blijkt, dat de maatschappij in 1880 het grootste aantal leden telde (ruim 17,500) en dat het tegenwoordig aantal overeenkomt met dat van de jaren 1868 en 1838. Het hoofdbestuur schrijft de daling toe aan onbekendheid met het veelzijdig streven der maatschappij en hoopt door de voor gestelde voordrachten nieuwe leden te zullen winnen. Een dergenen, die Dinsdagmorgen te Amsterdam stonden te wachten voor den toegang tot de publieke tribune der rechtbank, in de Lange Leidsche dwars straat, en ten slotte werd afgewezen, daar de toevloed van het publiek te groot was, bemerkte, dat hem zijn horloge was ont rold. In plaats van de veldwachters in het gebouw te waarschuwen, ging hjj aangifte van den diefstal doen bij de politie op het Leidsche Plein. Inmiddels was de majoor der rjjksveldwacht, dienst doend in het paleis van justitie, met het geval in kennis gesteld. De majoor deed de deur sluiten en nam zich voor allen, die zich naar de publieke tribune hadden begeven te foulleeren. De eerste de beste, die zich nog vóór de pauze vertoonde om heen te gaan, bleek het horloge bij zich te hebben. Hij zeide, het van een kame raad op de tribune gekregen te hebben, welke kameraad toen ook spoedig gevon den was. De beide mannen een van hen is een bekend zakkenroller werden in het rechtsgebouw zelf achter slot en grendel gezet. De beroofde was intusschen van het Leidscheplein met politie-beambten terug gekomen en herkende het in beslag ge nomen horloge als het zijne. De rechtbank te Rotterdam heeft den gewezen torpedomaker bij de Marir.e, thans merhanicien te Brielle, die van uit zijn woning aan de voorstraat met een klos van Ruhmkorff langs telephoondraden electrische vonken veroorzaakte in zijn pakhuis aan het Boterslop, waardoor brand uitbrak en gevaar voor goederen en men- schenlevens ontstond, veroordeeld tot 21/» jaar hechtenis. De eisch was 5 jaar. Toen Maandagavond omstreeks huif ze3 een inwoner van Koewacht naar zijn land ging, zag hij in een watergang, die juist op de grens tusschen België en Ne derland ligt en wel op het Belgische ge deelte, een zak liggen, die iets scheen te bevatten. Na onderzoek bleek, dat de zak behalve een paar steenen een gedeelte van een menschelyk lichaam inhield en wel de romp eener vrouw, waarvan hoofd, armen en beenen waren afgehakt. Te oordeelen naar den toestand der menschelijke over blijfselen, kan de zak wel een veertien, dagen in 't water gelegen hebben. Hier moet dus aan een afschuwelijke misdaad gedacht worden. Aan den rok, waarin de romp gewikkeld was, meent men, dat men hier gevonden heeft een ge deelte van het lyk eener vrouw, die voor een zestal weken heimelyk de echtelijke woning heeft verlaten, naar men weet met een ongehuwden man, een gepensionneerd Nederlandsch soldaat. - Zondagmorgen in de vroegte heeft zekere Visser, werkzaam by de Holl Sp. te Haarlem zyn mede commensaal Hubeek een letterzetter, met een tnes zoo lerens- ge vaarlijk gestoken, dat de dood er kort daarna op volgde. Het »Hbld," deelt omtrent deze zaak nog mede: De dader, die den moord bekend heeft, weet het motief daartoe niet op te geven Hjj had dien nacht wel wat oueenigheid gehad met den verslagene, maar toch niet van ernstigen aard. Toen Visser boven op zyn kamer kwam met 't doel om naar bed te gaan, moet hij op zyn kousen naar beneden zijn gegaan, waar Hubeek logeerde. Kort daarop hoorde de derde commensaal, Otto, een val en den uitroep van Visser «kom bij, Hubeek Maar deze was bewusteloos en is dan ook niet meer door de justitie kunnen worden ge hoord. Hubeek is een Amsterdammer, maar 't adres van zyn familie was niet bekend, zoodat deze het ongeluk waarschijnlijk uit de couranten zal moeten vernemen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur f Nu er weder een adres circuleert, te zenden aan ZEx. den Minister van Binnenlaudsche Zaken, verzoekende het besluit door onzen Gemeenteraad genomen, in zake do verhooging der schoolgelden, niet goed te keuren, wenscht ondergeteekende nog even terug te komen op het geen in de raadsvergadering van 25 April is gesproken door de heeren Korver cn Staalman. De heer Korver sprak alstocn de meening uit, dat het adres W. R. Zits en onderteekend door 351 hoofden van goziunen niet •serieus" kon genoemd worden omdat onder de onder- tcokenaars personeu voorkwamen, welke in do zooveclste klas der H. O. waren aangeslagen en weer anderen, welke hunne kinderen niet zonden naar de openbare scholen 1 tot 7b. Het verwonderde my ten zeerste een der gelijk argument te moeten vernomen van den «serieuze" lieer K. en ik zou genoemden heer wel eens willen afvragen of, om een goede zaak, naar hun inzichten te steunen, men juist directe belangen daar by moet hebben Laat ik slechts één voorbeeld aanhalen. Als straks by Gemeente-exploitatie der gas fabriek een adres gericht wordt tot den Raad om den bestaanden gasprijs te verlagen, moeten dan de niet gasverbruikers eenparig uitroepen neen, dat mag niet, want wy gebruiken geen gasZou de heerK.als gasvurbruiker zoo iets dan niet ten sterkste afkeuren. Neen heer K.Juist door hel steunen van personen, welke geheel onpartijdig kunnen genoemd worden, had het Adres meer kracht gekregen. Dat u als eon der voorstellers dor schoolgeldverhooging dit niet gaarne zag, ligt voor do hand, maar geeft u niet het minste recht om daarom het adres niet «serieus" te noemen. De door u bedoelde personen hebben getee- kend om hiermede te kennen te geven, dat zy afkeuren, wat de Raad had aangenomen omdat zy de overtuiging by zich hebben, dat door het besluit de hoofden van gezinnen, met de grootste huisgezinnen het meeste zullen moeten betalen en zy juist het minste kunnen missen omdat zy het afkeuren dut hoofden van gezinnen met een inkomen van f 600. al reeds gelijkgesteld worden mot hen, die het 2 of 3 dubbele eu höoger inkomen genieten omdat zij de overtuiging bezitten dat niet één of byna niemand van de Raadsleden in deze verbooging van schoolgeld betrokken is. Is dit niet .serieus" hoer K.? Op het adres teekendc personen van alle gezindten, zoowel vóér als tegenstanders van het openbaar onderwijs. Waarom? omdat zy het algemeen belang voorstaan, en niet door party-belang geblinddoekt willen wezen. Is dit niet „serieus" heer K. De jenever-geschiedenis van den lieer Staal man, tjjdons do behandeling van het adres in te kinderachtig om te bespreken. Van dit raads lid kan men nu niets beters verwachten. Voor dergelyko argumenten haalt men de schouders op. De .vegetariër" had misschien gezegd en er bijgevoegd dan moeten zij hun stukje vlecsch of spek maar opofferen. De heer S. is in zulke zaken nu eenmaal bewonderenswaardig. Zyn EdelAchtbare verdedigt de verhooging, strydt tegen het adrea en stemt... tegen; en in Extra-Tyding maken Jaap cn Tjjs den volke kond, dat de heer Staalman (warm voorstander der school met den bijbel) tegen stemde, en maken eenige regels lager de onderteekenaara van het adrea, welke ook behoorde tot de vooratanders van de school met den bybel", er een verwjjt van, dat zy hetzelfde deden wat den heer Staalman in den Raadzitting van 25 April heeft gedaan. Commentaar verder overbodig. Een ieder wek ik op het thans circuleerende adres te onderteekenen. De personen, welke zicli met de zaak belasten, zyn genoegzaam bekend. ij de stembus kunnen de voorstem mers nog vruchten van hun werk plukken. U dankend M. de R. voor de plaatsing dezer regclon. EEN HUISVADER. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlë: Verzendingtweg Datum der ter poat-kewg. Tijdat. d. laat. buaUhPoeti. p. xeepoit Ti* Amiterdam 26 Mei 7—'aav. p. xceiioit Ti* Rotterdam 19 7.'aa*. p. Holl. mail TÏa Genua. 2S 7 'aav. p Holl. mail via Marmlle. 80 8.80 'snaai. p. Kranache m*U via Maneille 19 7—'aav. p. Engeltclie mail *L Brindtii 26 9.—mor. Naar At;eh en de Oostkust T*n Sumatra alken Vrijdag 9.'a mor. p. Duiuche mail via Napel». 29 Mei 9.—.'» mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost vil Arniterdnm .1 SI Mei I 7.- p. mail over Engeland 29 7.- p. mail via 8t. Nuaire 7 Junij 7. Naar Curagao, Bonaire en Aruba: p. zeepoit via Amaterdam p. mail via Sontliampton Naar Sf. Martin, St. Euitatlus en Saba p. mail over Engeland 29 Mei 7.'«ar. Naar Hr. Ms. Zeeland" tot 10 Juni naar C u r a 9 a o. Naar Hr. Ms. .van Gogh"teAden: 29 Mei 3.30 'a nam.te Colombo:2 Juni 7.'sav. Briovon en verdere stukken van kruisstrepon to voorzien. Programma van bet 2de Zomsr-Coocert, te geven op Zondag 21 Mei 1899, 's middags 2'/« nur- 1. .L'Appel des Officiers", Marche-Miii- taire, Jac. Koning. (Opgedragen aan H.H. Officieren van het 6de Regiment Infanterie.) 2. Ouverture: »Le Naufrage de Ia Méduso", C. G. Reissiger. 3. ,In der Puszta" (Ilun- garian Fantasia), Louis Oertel. 4. Grande Fantasie do 1'opéra de Giacomo Mcyerbeer: «1'Africaine", J. Koning. (Op verzoek). PAUZE. 5. Ouverture: »La Fillo du Regiment", Gaetano Donizetti. 6. Fantaisio do 1'opéra-boufle,Le jour et la nuit", Char les Lccocq. 7. "Hochzeitsliedor", Walzer, Ednard Strauss. 8. Finale. Marciie do 1'ope- rette Mamzelle Nitouche" Florimond Hervé. Nos. 3 en 7 eerste uitvoering. Aanbestedingen in Koord-Holland. 25 Mei. Enkhuizen. 1 ure. Het gemeentebestuur: Het onderhoud en ver nieuwing aan bruggen gebouwen, sluis- cn havenwerken; aanw. 24 Mei "s morgens 11 ure aan de sluis; bestek tegeu f 0.50 ver krijgbaar ter gem.-secretarie. 31 Mei. Hoe r-II ugowaard. 3 ure. Dijkgraaf en heemraden van den polder Hoer- Hugowaard, in het polderhnis: De levering van eiken-, grenon en vurenhout, spijkers bruine en zwarte teer en metsel waren, alles eerste soortbill. inz. uiterlijk 30 Mei by H. Gerrits, polderbaas te Oudorp. FEUILLETON 14). Zy was omwonden met een witten doek, waaraan zich enkele bloedvlekken vertoon den. Wol stak hij haar weder vlug in zyn jas, doch de dokter had den met bloed be vlekten doek gezien. Wat heb je daar aan de hand, Franz vroeg hy deelnemend. .Niets bjjzonders,* zei Franz met duisteren blik, «ik heb my een beetje gesneden.» Een beetje? Dat keBt men Alsjedehand verbonden hebt en ze niet gebruikt, moet het wel een flinke snede zijn. Je hebt er zeker weer niets aan gedaan en slechts een doek om de wonde gelegd. Jelui jonge lui bent onverbelelyk, je bedenkt nooit, dat vcrwaar- looëiog vaa dergelijke wonden, die je onbe duidend noemt, je soms de hand kan kosten. Doet er dien doek eens af, ik wil eens zien wat het is.a „Het is niets, een kleinigheid, niet do moeite waard. ,Dos to eerder kan je mij die kleinigheid laten zien. Een ouden vriend van je vader moet jo gehoorzamen, jou weerspannige jon gen, weg dus die lap, ik wil de wonde zien.» Als ge er dan op staat, ga dun uw gang,* zeide Franz. Hij haalde do hand uit do jas en deed er den doek af. Dat ging niet erg gemakkelijk, daar hij aan de wonde gekleefd was, en by het losrukken kwamen er een paar bloeddruppels uit. Een paar flinke sneden,' zeide do dokter, de hand bekijkende, .gevaarlijk zijn ze niet, ze zullen zonder verband genezen, ab je die hand eea paar dagen riiBt geeft. Maar hoe ben je aan die zonderlinge sneden gekomen Zy loopen over do vier vingors on een vyfdo snede loopt over den bal der hand. 'tls als of je in eon mes hebt gegrepen.» „Dat heb ik ook," zeide Franz Schorn, •ik had van middag, in den wijngaard wer kende, een groot mes op den lioogcn muur het viel er af en zou in myn voet gevallen zijn, doch in plaats dien terug tc trekken, greep ik dom genoeg, naar het vallende mes en greep in plaats het heft, het scherp lemmet. Dat is de geheelo geschiedenisde kleine wonden beteekenen niets.' Hij bond den doek weer om de hand on verborg die weer in zyn jas. .Die kleine wonden beteekenen niets,had Franz Schorn gozegd cn dit was zoo, zij be- teekenden niets, doch by mij wekten zij ge dachten op, die my met afgrijzen vervulden. Ik moest onwillekeurig denken aan het bloedige, twecsydendo dolkmes, dat ik in het afgelegen huis had gezien en aan de woor den van den dokterBy de worsteling heeft de moordenaar zich meer of min aan de hand verwond, want het heft zit vol bloed.» Als de moordenaar by de worsteling met den ouden man hem het mes had willen outruk- ken on chiarby toevallig in het lemmet had gegrepen, moest zyn hand juist zoo verwond zyn als die vun Franz Schorn. Franz Schorn had tot dusverre de hand tusschen do jas verborgen. Waarom had hy dat gedaau Wilde by geheim houden, dat hij zich gewond had Een onwillekeurige beweging, een toe val had hem genoodzaakt die hand te laten zien, eu slechts aarzelend had hy aan het verzoek van den dokter, de wonde te toonen, voldaan. Ik keek den rechter aan. Dezelfde vcr- denking, die my deed beven, was ook by hom opgekomen, want loerend keek hy naar de hand, waar Franz Schorn weer om wond. Toon do rechter opkeek en zyn blik den myne ontmoette, zeide die meer dan de wonde had kunnen zeggen. Hy hief even, als teeken dat hy my begrepen had, de zwart gehand- schoonde hand op. Maar juist die beweging was oorzaak, dat de verdenking, die in mij was opgewekt, even spoedig verdween. Ik had daar geen recht toe. Had de districts- rcchter zich dezen dag ook niet toevallig aan de rechterhand verwond Had ik niet ook hem op den terugweg naar het afgelegen huis kunnen ontmoeten, daar hij op de rotsen in de bnnrt rondgezwalkt had om bloemen te zoeken Neen liet was onverantwoordelijke lichtzinnigheid, op zulke toevallig samenval lende omstandigheden eenige verdenking tegen Franz Schorn te koesteren. Dat de jonge man er heden nog duisterder en verstoorder uitzag dan den vorigen dag, dat hij ternauwernood een woord sprak, was ook geen reden tot verdenking jegeDS hem. Moest hem de vrcese- lyke dood van den ouden man, tot wien hy in zoo nauwe, zij het dan ook minder aan- gonamo betrekking stond, niet diep treffen Ik verweet het my zelf, dat ik my had laten verlokken aan onbeduidende kleinighodon eon beteekeilis to geven, die zy niet bezat. Be- hulvo de rechter, wien de ambtsplicht gebood naar verdenking te zoeken, had geen ander lid van het gezelschap er over gedacht, dat de verwonding van Franz Schorn in cenig verband kon staan met den moordallen praatten gewoon voort, en ook de slimme dokter, dio een dergelijk vermoeden had kun nen koesteren, deed ditgeen verdenking jegens Franz Schorn was in hem opgekomen, hij ontwikkelde in diens bjjzyn rondweg als daar straks zyn vermoedens over don loop der vreeselijke daad. Prettig vond ik het dien avond niot in dien kringde zich steeds verder uitspinnende, in alle bijzonderheden herhaalde geschiodenis over dozen de gemoederen beheersohenden moord, vermeerderde slechts myn zenuwach tige stemming. Het was onmogelyk het ge sprek een andere riehting te geven, het kwaiu altijd weer op den moord in het afgelegen huis terug. Ik kon het niet langer uithondenzoodra ik myn forellen en wyn op had, stond ik op om naar myn kamer te gaan ook dc rechter volgde mijn voorbeeld, nadat hy in één teug zyn vol glas geledigd had, zeggende dat hjj vermoeid was cn na zulk een drukken dag rust behoefde. De adjunct, de dokter en nog andere hee ren vroegen my nog eon half uurtje te toeven het was nog vroeg en ik moest, wilde ik niet onbeleefd zyn, aan hnn verzoek voldoen en nog een maat wyn bestellenook de rech ter bleef, ofschoon niemand hem gevraagd had dit te doen. In den korten tyd van nauwelijks een half uur dronk hij nog twee maten wyn, de laatste byna met een enkele teug, toen ik wederom opstond en my niet laDger weer houden liet. Wy gingen samen de trap op, voorgelicht door Mizka. Toen wy in de voorzaal op do eerste verdieping waren, Btak de rechter my de linkerhand toe. Goeden nacht, professor,' zeido hy luide, doch %oegde er fluisterend hjj, .ik vrees dat ik u morgen reeds zal moeten verzoeken my officiëel mededeeling te doen van uwe ont moeting met Franz Schorn in de buurt van het afgelegen huis.» Hij kook om naar Mizka, die juist de deur myner kamer opende, en toen zy die was binnen gekomen, vervolgde hij: .Eene ver denking, als die bloedige, gesneden hand, weegt zoo zwaar, dat ik thans wel verplicht ben alle persoonlijke overwegingen ter zyde to stellen.' Ontsteld zeide ik Dat is een toeval, rajjnheor de rechter! Hebt ge ook niet toevallig van dag do rech terhand verwond?» Hy wankelde by die onschuldige woorden zoo achteruit, als had ik hem een slag ge geven zyn gelaat kon ik niet zien, want het was zoo donker op deze plaats, waarop slechts een weinig licht uit myne kamer viel, maar toen hij mij een oogenblik later antwoordde, bemerkte ik aan het beven zijner stem, dat mijne woorden hom diep hadden aangegrepen. „Ge hebt volkomen gcljjk, professor! Het kan oen toeval zijn. Ik zal nog niet tegen den lieer Schorn optredon, ik wil zelfs trach ten my to verzetten tegen de verdenking, dat hy, mijn vijand, de misdadiger kan zyn doch myn plicht, te onderzoeken of er meerdere verdenkingen tegen hem bestaan, dien ik tc vervullen, ofschoon hy myn onverzoenlijke vijand is. Goeden nacht professor.» Hij drukte mij nogmaals krachtig de hand, toen scheidden wy. In myn kamer was Mizka reeds ijverig in de weer alles voor den nacht voor mQ in orde te brengen. Zy moest zich haasten, want do talrjjko bezoekers beneden in do gelagkamers wachtten op haar be diening, maar den tyd om wat to babbelen nam zy er toch af. Zy vertelde my dat er, voor ik in de hec- renzaal was gekomen, een heftige woorden wisseling had plaats gehad tusschen don rechter en diens adjunct. Die heeren hadden reeds aan de ronde tafel gezeten, toen Franz Schorn was binnengekomen, en naar een plaats had gezocht. Allo tafels waren bezet geweest, toen had de adjunct Franz Schorn verzocht naast hom te komen zitten. Daarover was do rechter woedend geworden, doch do adjunct had gozegd, dut de rechter in de golagkamer niet meer was dan elk ander bezoeker. Franz Schorn had willen heengaan, doch de adjunct had hem vastgehouden, ook de dokter, die een oud vriend van Franz' overleden vader was cn verklaard had te bljjven waar Franz bleef on nooit oeno plaats zon nemen aan de ronde tafel, als de rechter Franz daar eene plaats zou durven weigeren, Ook de burge meester en de andere heeren, die anders niet veel met Franz op hadden, hadden thans zyne party gekozen, zoodat de rechter had moeten toegovcn. Franz had zich toen laten overhalen zyn plaats te houden, doch de rechter cn Franz hadden sedert dien twist nauwelijks een woord tot elkaar gesproken. Er lieerechten toch eigenaardige verhou dingen in dit kleine landstadje ook hier wa ren de weinige beschaafde menscheu, dio zoo gezellig met elkaar hadden kannen omgaan, door haat en twist gescheiden en in partijen verdeeld. Ik kleedde my uit en klom met de my nog overgebleven gymnastische vaardigheid van vroeger dagen in het hooge ledikant. Ik had groote behoofte aan rustvoor mijn ond lichaam was de vermoeienis van den afgo- loopen dag to groot geweest, zy had myne krachten geheel uitgeput, docli de geest zoge- viorde hier over het lichaam. Ik kon geen rust vinden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1