KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje „ÖE TMO". S. MANHEIM. voor Helder, Texel en WIeringeni LANGESTRAAT. Engelsche Kinderwagens Zie de groote sorteering Ho. 2748. Zaterdag 17 Juni 1899. ic7»te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. KALENDER DER WEEK. JJJNI, Zomermaand, 30 dagen, Opkomst der Zon 3 u. 89 in. Ouderg. t 8 u. 23 m. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Volle Maan. Zaterdag 24 lilt het Buitenland. Frankrjjk doorleeft thans moeilijke tjjden, en met bezorgdheid vraagt menigeen zich af: wat zal du naaste toekomst baren Nu is er weder een ministeriëele crisis ontstaan, die, wie weet welke gevolgen zal na zich slepen. In de Kamer van Afgevaardigden gaf het onbesuisd optreden der politie op jl. Zondag, gelijk wij in ons vorig nivmmer reeds in telegram-stijl vermeldden aanleiding tot eene interpellatie, waarbjj dat optreden van de bewaarders der orde van verschillende zijden afkeuring ondervond. Met eene meer derheid van 48 stemmen nam de vergadering eene motie aan, waarbij de Kamer verklaar de, dat zy geene Regeering haar steun ver leent dan die besloten is, de republikeinsche instellingen krachtig te handhaven en voor de orde te zorgen. De President-Minister Dnpuj, die de genomen maatregelen, namens de Regeering, had verdedigd, had met deze motie geen genoegen genomen, en na de ge nomen" beslissing verlieten de Ministers de vergaderzaal, ten einde zich te begeven naar den President der Republiek, wien zij hnn ontslag aanboden. In Terband hiermede wordt uit Parijs gemeld, dat de heer Loubet zijne ontevredenheid had betoond over de reus achtige, z. i. overbodige voorzorgsmaatregelen, die de Rogeering tegen jl. Zondag genomen had, om de bewaring der orde te verzekeren. Aan die ontevredenheid van het Hoofd van den Staat schrijft men de koppige houding van den President-Minister in de Kamer toe. Een ander bericht uit Frankryk, meldende, dat de Hertog van Orleans, kroon-pretendent, in 't zuiden des lands gearresteerd is, werd sedert tegengesproken, doch schynt er op te doelen, dat van regeeringswege een wakend oog wordt gehouden op de woelingen der koningsgezinden en op mogelyke pogingen om door 'b Prinsen tegenwoordigheid zijne ver heffing to bevorderen. En eindelijk wordt uit Parys het nieuws bericht vernomen, dat baron Christiani, die op Zopdag 4 dezer deB heer Loubet, President der Republiek, met een stok trachtte te slaan, voor' dit feit tot 4 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Het spreekwoord: ,van de doedenspreke men niets dan goeds!» wordt in Frankryk heel niet toegepast op den staalkundig ge storven Minister-President Charles Dnpny. Geen énkel woord van waardeering valt hem by zijn aftreden ten deel. Onder de Parysche dagbladen, van welke kleur of richting ook, is er niet één, dat zijn heengaan betreurt. Tengevolge van dc opheffing der Finsche privilegiën, verlaten de Finnen in grooten getale hun land. By honderdtallen trekken zij naar Zweden en Noorwegen, om zich te onttrekken aan den militairen dienstplicht, welke de Russische Regeering voortaan ook den Finnen wil opleggen. In de vorige week alleen zijn 600 landverhuizers nit Finland te Hangu aangekomen. De gewone stoomboot- dienst kan den stroom van reizigers niet ver voeren, zoodat velen op eene reisgelegenheid moeten wachten. De gespannen verhouding tusschen Engeland en Transvaal maakt voortdurend een belangryk deel uit van de staatkundige geschiedenis van den dag. In het Britsche Lagerhuis kwam dezer dagen do bewuste aangelegenheid ter sprake, en vond de Minister van Koloniën aanleiding, te verklaren dat de Regeering on gezind is, de scheidsrechterlijke tusschenkomst eener vreemde mogendheid toetelaten. Op het verzoekschrift, door de Uitlanders in Transvaal tot Koningin Victoria gericht, is het antwoord der:Regeering verzonden. In dat antwoord wordt de gegrondheid der klachten over het gemis van staatkundige rechten ten volle erkend. Wèl verklaurt de Regeering zich geneigd, hare totdusverre gevolgde gedragslijn te bestendigen, doch zy merkt op, dat zy niet voortdurend onopgemerkt kan laten de buitengewoon wil lekeurige behandeling der Uitlanders en de onverschilligheid van de Regeering derZuid- Afrikaansche Republiek voor vriondschappely- ko vertoogen. Schoon «lo Britscho Rogeering er ernstig naar streeft, zich van inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der Republiek te onthouden, zou zy toch aan Trans vaal een staatkunde willen aanbevelen, die het voorwendsel voor inmenging zou wegnemen. Nevens dit antwoord der Regeering werden van den gouverneur der Kaapkolonie klachten vernomen over den tegen woordigen hachelyken toestand. Naar deze mededeelingen en opmer kingen, zal de staatkundige verwarring, die er in Z. Afrika heerscht, niet ophouden, zoo lang niet aan de Uitlanders-bevolking een aandeel in de Rogeering wordt toegestaan. De staatkunde, om de dingen op hun beloop te laten, heeft, meent de gouverneur, nu lang genoeg geduurd, en de zaken van kwaad tot erger gebracht. En hy eindigt met de volgende uitspraak «.Het feit, dat de Uitlanders tever geefs eca beroep doen op Groot-Brittannië voor hulp, ondermijnt den naam en den invloed van het Koninkryk, en maakt de Hollandsche ko lonisten onte reden. Niets zal aan deze ramp spoedige propagande een einde maken dan het doorslaand bewys, dat Hr. Ms. Regeering voornemens is, zich niet te laten dringen uit haar positie in Zuid-Afrika". Na de lectuur van deze stukken zal President Krüger met zyn Volksraad den toestand zeker wel met de noodige kalmte en vastberadenheid overzien, zonder zich heel ongerust te maken over de opgeschroefde taal der Britsche Staatslieden. We vertrouwen, dat deTransvaalsche Boeren hun kruit zorgvuldig droog houden NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Juni 1899. Door de Directie der Marine alhier werd Woensdag jl. openbaar aanbesteed: de levering der benoodigde aardappelen gedurende bet tweede halfjaar 1899, ten behoeve der equipages van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, ter reede Texel en in het Nieuwediep en voor het Marine hospitaal. Ingekomen waren 6 inschrij vingen, van de heerenA. Gijsberts, ad f4; F. Th. de Haas f 3,90 C. van Os f 8,77 A. Postma f3,60; P. van Twisk f 3,28 en S. van Amesfoort Dz. f 3,13 per 100 KG. De Zomer-concerten van de Stafmu- ziek der Marine, zullen voortaan Zondags middag van 3 tot 5 ure in den tuin van Tivoli plaats hebben. By gunstig weder zullen de concerten voor de Marine-club gehouden worden op den eersten en derden Vrijdag der maand, van 8 tot 10 ure 's avonds. A T J E H. Woensdag ontviDg de regeering het volgend telegram uit Atjeh »By tochten onder den commandant van Segli in de Pedirstreek tegen benden van Toekoe Mohamad is een fuselier ge sneuveld en bekwam een officier een schamp schot. Generaal Van Heutsz is door Samalanga naar de Paseistreek getrokken, alwaar een uitgebreide beweging van aan hangers van Tengkoe Tapa is ontstaan." Volgens een bericht in de »Ind. Mer kuur", zal de luitenant-generaal W. Roo seboom, de nieuwe gouverneur-generaal van Ned-Indië, den 3In Augustus te Genua scheep gaan aan boord van de Koningin Regentes" der Stoomvaart-maatschappij Nederland. Naar de Amst. Ct." verneemt, is het ontwerp-woningwet der regeering gereed en bij den Raad van State ingezonden. Rijks Opvoedingsgesticht. Inde zaak-Inder Maür werd in de zitting der arrondissements-rechtbank te Alkmaar, van 13 dezer, de beklaagde van alle rechts vervolging ontslagen. Van de 8 jongens, die hebben terecht gestaan wegens mishandeling van een der joDgens, met doodelijken afloop, werden twee vrijgesproken, één veroordeeld tot 3 en 5 tot 2 weken gevangenisstraf. Bij den Kon. West.-Ind. Mailji.mst ia een telegrafisch bericht ontvangen uit Barcelona Venez.), meldende, dat het atoom schip Prins Maurita", na gestooten te hebben, nog eenigen tyd den weg vervolg de, daarna in 5®/. vaam water zonk. Men meent, dat schip en lading als verloren zyn te beschouwen. De Amsterdamsche visschersvloot is weder met een paar flinke stoomschepen vermeerderd, welke als AM. 53, en AM. 54, onder de namen >Holland III" en Holland IV" in de vaart komen voor de stoomtruwl-maatschappij »IJmuiden Evenals de vier andere vaartuigen dier maatschappij zullen zij te IJmuiden markten. Vi9schershaven te IJmuiden. In de Staats-Ct."no. 137 is opgenomen het by ministerieel besluit vastgesteld re glement voor den verkoop van de visch en voor het gebruik van de vischhal en de visschershaven te IJmuiden Art. 2 van het reglement luidt Deschippers van binnenkomende vaartui gen, die hunne visch wenschen te verkoopen, zyn verplicht onmiddellijk na aankomst aan den afslager-halchef of diens plaatsvervan ger aangifte te doen met opgave van soort en hoeveelheid. Het is verboden zonder vergunning van den directeur, zich na die aangifte aan den alslag te onttrokken, hetzij geheel of ge deeltelijk. De afslag wordt gehouden in volgorde van de aangiften. Wie aan de beurt voor den afslag zijnde, niet gereed is, wordt voorbijgegaan. Door den afslager-halchef wordt dan zijne beurt bepaald, maar deze is bevoegd, bij gebleken onwil van den schipper tot lossen, te weigeren diens visch daarna af te slaan. Hiervan is beroep bij den directeur. Het hospitaal-kerkschip >de Hoop" zal bij gunstig weer van Amsterdam naar Vlaardingen uitzeilen en vandaar ver moedelijk Zaterdag in zee steken. De godsdienstoefeningen aan boord zullen ge leid worden door den predikant ds. D. Van Dijk Jzn. Aan een. .groot aantal reeders hier te lande is door het bestuur der »Nederl, Vereeuigiug ten behoeve van zeelieden van alle nationaliteiten" eene circulaire verzonden, waarin medegedeeld wordt, dat bij ziektegevallen aan boord van een hun ner schepen, de gewone seintabel voor communicatie met de kruisers geldt, voor zooverre medische of chirurgische hulp van het hospitaalschip wordt gevraagd. De politie heeft de hand gelegd op een dienstmeisje, dat een bewoner van de Rozengracht te Amsterdam voor een vry aanzienlek bedrag heeft bestolen. Zij heeft haar misdrijf bekend en o. a. medegedeeld een massa Toorwerwerpen en goederen te hebben gekocht, die zij in de woning van haar beminde had verborgen. Zy had een bankbiljet van f 1000 in betaling gegeven by een winkelier op de Rozengracht, terwijl zij een biljet van f 300 had gewisseld bij een anderen win kelier op de Rozengracht. In de woning van hare aanstaande schoonmoeder is alles in beslag genomen wat door haar was aangewezen als van den diefstal afkomstig. Twee handkarren waren daarvoor noodig. Een dokter in de Haarlemmermeer, moest aldaar iemand bezoeken en kwam op zyn tocht een munkntmer t-gen, hem goed bekend, die geen vyand van Schiedam was. Op verzoek van den medicus vervolgden zij te zamen hunnen weg het gesprek liep over koetjes en kalfjes, en wijl het weer grimmig was en zy juist eeu herberg pas seerden, werd den kramer door zyn reis genoot een bittertje gepresenteerd. Ik sla niets af dati vliegen heer dokter, zei de koopman, en beiden pakten een boonekampje na verloop, van een kwartier tje vroeg de dokternog eentje kameraad heel graag was het antwoord, en opnienw kwamen er twee. De dokter liet echter het zijne staan en toen de kramer het glas weer geledigd had, vroeg de eerste zullen wij nu onzen tocht vervolgen Maar uw glas is nog vol zei de kramer, drink dat eerst uit Neen, zei de dokter, je moogt een borrel lusten, maar je moet hem ook kunnen laten staan, dat kan ik Gode zy dank, en ik hoop, dat je dat ook leeren zulteen vasten wil vermag veel en is mannenplicht. Dank voor de les, sprak de kramer, ik zal ljaar opvolgen. Of hij woord zal houden In ieder ge val »goed voorgaan doet dikwjjls goed volgen." B. d. S. Het huwelüks-anibiiierecord geslagen! Na een 30-jarige gelukkige echtvereeni- ging trad te Waddingsveen de dood als ongenoode gast de woning der reeds ver zilverde echtelieden binnen. De vrouw werd weggerukt en de diep bedroefde we duwnaar vroeg den avond van het afster ven.... een ander ten huwelyk Aangezien sommige landbouwers in de omstreken in den loop dezer week willen beginnen met het rooien van vroege aard appelen, zal de markt aan het station Noord-Scharwoude, waar thans een uitne mend marktterrein bestaat en eene flinke laad- en losplaats is aangelegd, de markt den 15en Juni geopend worden. Deze week zal alleen Donderdag en Zaterdag markt gehouden worden de volgende week Dins dag, Donderdag en Zaterdag, en voorts vier maal per week. Blijkt de aanvoer dit te eischeu, dan zal evenwel eiken dag markt worden gehouden. Een groot gebouw verrijst op het stations terrein voor rekening van de heeren Frank en Trompetter. De dubbele moordaansl&g te Heersen Werd eerst gemeend, dat G., die op twee vrouwen te Meersen (Limburg) revolver schoten loste, zich terstond na de misdaad in de Maas zou hebben gestort en verdron ken zijn, thans meldt men uit Sittard, dat daar volstrekt geen geloof aan te hechten is, aangezien de dader daags na den aan slag nog, volgens algemeen gerucht, in den omtrek van Sittard en Urmond is gezien. Er bestaat veeleer gegrond vermoeden, dat de dader de Duitsche grenzen is overge trokken. In den deerniswaardigen toestand der beide slachtoffers is nog weinig verandering ge komen. Vernieling. Op 31 Augustus van het vorig jaar, den dag dat ook te Polsbroek het Koning- innenfeest gevierd werd, heeft daar eene groote massa volk op vreeselyke wijze huisgehouden. Vooral was het gemunt geweest op de woning van A. Lekker kerker, A. C. Lekkerkerker, en de wedu we Speksnijder. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden dat genoemde inwoners de vlag niet hadden uitgestoken Twee-en-Twintig getuigen werden hier omtrent gisteren voor de Rechtbank te Rotterdam gehoord. Uit de verklaring van A. L. Lekkerkerker bleek, dat te zyuen huize op zoodanige wijze washuis gehouden, dat hy de bij hem toegebrachte schade schat of f 1000. Niet minder dan twee kruiwagens klinkers waren uit zijn huis gehaald. Alles in en buitenshuis was vernield. Aan den geheelen gevel was niets meer heel. Ook op het eigendom van A. Lekker kerker had men groote schade aangericht. Vruchtboomen waren uit den grond ge haald. Aan diens huis waren 80 ruiten vernieldmen had er meubelen openge broken, naar buiten gedragen en in de sloot geworpenkleederen waren ver scheurd, porseleiuen serviezen stuk ge worpen enz. Alleen aan den inboedel had getuige f 300 schade. Reeds in den morgen van den dag, was men getuige komen waarschuwen, dat, zoo hjj niet vlagde, er baldadigheden zouden plaats hebben. Getuige had echter geen vlag uitgestoken en ook niet aan de politie van het medegedeelde kennis gegeven. Bij de weduwe Speksnijder, had men niet minder dan 71 ruiten verbrijzeld en eene groote hoeveelheid huisraad vernield, by welke gelegenheid de achtste beklaagde haar zoon Gerrit een trap tegen het on derlijf had gegeven. Op hun vroeger bij den rijksveldwachter afgelegde bekentenis, waren beklaagden reeds bij den rechter van instructie te ruggekomen en ook voor de Rechtbank bleven zij hierbij volharden, alleen de derde beklaagde bekende een paar ruiten te hebben ingeworpen in de woning by A. C. Lekkerkerker. Na het zeer langdurig getuigenver hoor meende het openbaar ministerie dat bewezen is dat alle beklaagden zich heb ben schuldig gemaakt aan het openlijk geweldplegen tegen goederen en eischte veroordeeling van vjjf der belaagden ieder tot een jaar, de drie overigen ieder tot twee jaar gevangenisstraf. Ingezonden Mededeeling De groote vorderingen der wetenschap in den tegen woordigen tijd, blykt nit niets beter, dan uit de praktische toepassingen, die zij in liet d&gelijksch leven vindt. Producten, die vroeger alleen aan de nattuur eigen waren, worden tegenwoordig langs wetenscbappelyken weg, zoodanig vervaardigd, dat er geen enkel onderscheid beBtaat tusschen het product dor natnur en het product der monschen. Sedert eenigen tyd heeft de scheikunde een nieuwe verovering gemaakt en wel be staande in de vervaardiging van koolzuur houdende Bronwateren. Sinds onheugelijke tyden, was het bekend, dat sommige wateren, die uit den bodem opwelden, hetzy een zeer verfri-schende, smakelijke drank vormden of wel in hooge mate geneeskrachtige eigen schappen bezaten, wij behoeven hier slechts namen te noemen als Victoria- en Apolliuaris waterof wel do geneeskrachtige wateren van Vichy, Carlsbad, Spa, enz. Eeuwen heeft het geduurd, dat men deze wateren wel gebruikte zonder er zich reken schap van te geven, waaraan die heilzame werking te danken was. Doch de vooruitgang der analyt sche scheikunde, die de samen stelling dezer wateren tot in de kleinste bij zonderheden aangaf, heeft in deze aan alle geheimzinnigheid een einde gemaakt. Met het bekend worden der bestaDddcelen was ook te gelijkertijd de mogelykheid gegeven de ver schillende Bronwateren langs wetenschapely- ken weg in jnist dezelfde samenstelling en met dezelfden smaak en eigenschappen te vervaardigen, als de naluurlyke wateren. Trouwens het praedicaat «.natuurlijk', waar mede de Bron-Maatschappijen schermen, ver liest al dadelyk veel van hare waarde, indien men weet, hoe aan de bron zelve met het water wordt omgesprongen. Door onttrokking van kalk, ijzer en magnesiazouten en door byvocging van keukenzout, koolzuur en soda wordt 't water smakelyker gemaakt, en daarna met koolzuur verzadigd, zoodat waar het water uit den bodem zooveel kunstbewerkingen moet ondergaan, voordat het in het na tuurlijke water der Maatschappij is herschapen, het woord nutuurlyk niet meer dan een reclame middel is. Na velerlei bezwaren van technischcn aard overwonnen te hebben, is de Ned. Bronwater- fabriek BOSCH Co., vertegenwoordigd door den heer M. C. KOCH, alhier, er volko men in geslaagd, de verschillende bronwateren met alle eigenschappen der natuurlijke wa teren te vervaardigen, zoodat er geen enkele reden meer bestaat om voortaan het zooveel duurdere buitenlandsche water te gebruiken. Marine en Leger. De machinisten le klasse A. J. v. Leeuwen, die'uende aan boord Hr. Ms. Dolfijn» en M. van Houwelingen, dienende aan boord Hr. Ms. «Evortaon» zullen onderling van plaat sing verwisselen. FEUILLETON 32). .Zoover als mynheer Schorn ben ik wel niet geweest, doch het voorste deel van de grot ken ik en zou nu ook gaarne dieper doordringen. Ik zal my natuurlijk gaarne onderworpen aan de deskundige leiding des heeren Schorn, die by deze expeditie het he vel moet voeren. U zult mij zeer verplichten professor, als gij mij zoudt willen toeslaan u te vergezellen.» Ik moest met ja antwoorden, ik kon niet andersde rechter dankte mij, Franz Schorn cn den kapitein zoo vriendelijk, dat ik bjjnu geneigd was aan de oprechtheid der dank betuiging te twijfelen. Het vooruitzicht van den tocht scheen hem op tc vroolyken, hy werd op eens zeer spraakzaam en richtte duarbjj met voor hem ongewone vriendelijk heid meest het woord tot Franz Schorn, of schoon deze hem steeds met eenlettergrepige woorden antwoordde. Prettig was die vrien delijkheid jegens Schorn niet, zyn vroolyk- heid scheen gedwongen, zyn vriendschap valsch. zyn levendigheid had iets koortsachtig als hij zwijgend, duister in zyn glas blikkend, aan de stamtafel zat, had hy iets afstootends in, zich, thans, nu hij spaakzaain en vroolyk was, had hy voor my iets weerzinswekkends. Ik begreep my dien rechter niet. Ik moest erkennen, dat hij een braaf, eervol man was, dit had hij voldoende bewezen, en toch ge voelde ik onwillekeurig jegens hem een zekere antipathie, die toenam, hoe meer ik in zyn gezelschap was, hoe langer ik hem kende. 't Was my dien avoad onaangenaam te moede in zyn gezelschap, ik stond vroeger op dan anders en riep Miska om my voor te lichten naar myn kamertot mjjn verbazing stond ook do rechter op, die juist nog een maat wyn had besteld. «Ik ga met u mede, professor,zeide hij, de daad by het woord voegend, en zelis zyn wyn niet opdrinkende, .morgen om zeven uur dus, mynheer Schorn Hij stak Frunz by die woorden de hand toe, doch deze hield de zyne terug. //Wend u tot den professor of den kapi tein,' zeide Franz kool en met verachting, tik heb u de toestemming niet gegeven n bij ons aan te sluiten. Wy hebben niets met elkaar te maken." /.Misschien wel, mynheer Schorn Gij knnt u daarvan morgen overtuigen. Ik zal uw leiding gaarne erkennen. Goeden nacht!» Een hatelyk lachje vertoonde zich by die woorden op het gelaat des rechters, hij groette de andere heeren en volgde mij. Boven op het portaal wilde ik hem goeden nacht wen schen, doch hy zeide .Ik heb u gevolgd, professor, daar ik n gaarne nog even alleen sprak. Mag ik u in uw kamer volgen Ik stond dit natuurljjk toe en verzocht hem op de oude sofa plaats te nemen, ik was zeer nieuwsgierig to vernemen wat hem tot my gevoerd had. Toen Mizka zich, na dc kaars te hebben aangestoken, verwyderd had, sprong hy op. Hy ging naar de denr en opende die om zich te overtuigen of Mizka misschien niet aan de deur luisterdeook de andere deur, toe gang geTendc tot do aangrenzende kamer, opende hy en overtuigde zich dat er nie mand was. Toon keerde hy tot my terug en met bevende stem zeide hy .Ik verzoek u, professor, mij nog heden, dadelijk, de ambtelyke mededeeling te doen, dat ge Franz Schorn in de buurt van het afgelegen huis hebt gezien op den dag van den moord.» Ik verschrikte. Die vraag had ik niet ver wacht. Ik was hyna sprakeloos, alleen kon ik zeggen: .Mynheer de rechter!» ,Ik begrijp uw verbazing, uw schrik,» her nam by, .geloof me, ook mij heeft het een zwaren stryd gekost voor ik tot het besluit kon komen u dit te vragen, doch het moet. Ik heb misschien reed9 door lang aarzelen mijn ambtsplicht verzuimd. Thans, nu de ver denking tegen Franz Schorn voor my zoo goed als zekerheid is geworden, mag ik niet langer wachten. Ik ben verplicht alle tegen Schorn voorhanden zynde verdenkingen, en daartoe behoort zeker uwe ontmoeting met met hem in de buurt van het afgelegen huis, aan den officier van justitie te Laibach mede- tedeelen. Het moet, professor, ge moogt niet weigeren aan myn verlangen te voldoen. Ieder man van eer is verplicht het gerecht by hot opsporen eencr misdaad te helpen, gy zult zeker geen moordenaar aan dc straf der wet willen onttrekken.' .Zeker niet, doch ik ben meer dan ooit overtuigd, dat Franz Schorn geen moordenaar is* Gy zelf hebt nog geen uur geleden het bewys van den dokter voor zijne onschuld zonneklaar genoemd." .Hebt ge de ironie niet gevoeld, die in myn woorden lag Ik moest het gesprek een andere wending geven. Hij moet zich voor de ontdekking veilig wanen, andere gebruikt hij zyn vryheid om te vluchten, wat hem, als goed van geld voorzien, gemakkelijk zou vallen. Triest is dichtby, en een schipper dio den moordenaar naar Italië brengt, is spoedig gevondenIk mag het Franz Schorn niet laten merken, dat ik hem doorzie, zyn mis daad ontdekt heb. Met al mijn wilskracht moet ik myn afkeer jegens hem overwinnen. Nog dezen nacht wil ik het belangrijke stak voltooien, waarin de togen Franz Schorn be staande verdenkingen worden medegedeeld cn ook het proceB-verbaal, dat ik over uwe ontmoeting bij het afgelegen huis maken wil, behoort daartoe. Een beambte zal dat stuk naar Luibach brengen en het persoonlyk overreikende officier van jnstitie moet dan heslissen of het voldoende is een aanklacht tegeu Schorn in te brengen en diens arre statie te rechtvaardigen. Ik hen daarvan overtuigdmisschien moet ik zelf een arre statie bevelen, doch ik wil myn niet aan het verwyt blootstellen, dat persoonlijke vijand schap jegens hem my daartoe bewoog. Ik zal hem scherp nagaan en desnoods zyn vlncht verhinderen. «Daarom heb ik verzocht deel te mogen uitmaken van nw bezoek aan de grot, het bevel lot inhechtenisneming wil ik aan de officier van justitie te Laibach overlaten. Ik heb u eerlyk do redenen van myn han delen medegedeeld, thans echter verzoek ik u, mij de officiëele mededeeling te doen, die gy my vroeger beloofd hebt. Deze verklaring zal om aan u cn mij onaangename vragen te besparen, 't best van den volgenden inhond zijn. Gy hebt bij uw eerste verhoor uwe ont moeting met Franz Schorn niet genoemd, daar ge die toen van geen gewicht beschouwdel, doch daar u thans ter ooro is gekomen dat het volk Franz Schorn als de moordenaar van den ouden Pollenz noemt, acht ge het uw plicht vaa uw ontmoeting in het bosch mededeeling te doen. Ge kunt er aan toe voegen, dat ge ook thans nog die ontmoeting van geen betoekenis acht en dat ge volstrekt geen verdenking tegen Schorn wilt uiten, doch u gedwongen acht, uw plicht te vervullen en mede te doelen wat ge weet. Ik geloof dat een dergelijk proces-verbaal geheel overeen komt met uw gevoel van recht.» Neen, het komt niet overeen met myn gevoel van recht eene verdenking te uiten, die ik voor valsch houdWanneer ik thans eene verklaring afieg, zal men dat uitleggen dat ik thans zelf Schorn verdenk. De officier van justitie zal er die beteckenis aan geven, ook al beweer ik het tegendeel. Dadelyk na de ontdekking van den moord had ik haar knnnen en moeten afleggen. Gy hebt my daar toen van terug gehouden, thans kan ik haar slechts geven, als ik de mogelykheid inzie dat eene verdenking tegen Frans Schorn zal kannen bevestigd worden.' «Het is de zaak van den officier van justitie, niet de uwe, te beoordeelen of uwe ontmoe ting met Frauz Schorn er toe bydraagt dc verdenking jegens hem te vergrooten,» zeide de rechter ernstig, .gy zijt verplicht ook de schynbaar moest onbeduidende waarnemingen, die toch misschien op het spoor des misda digers knnnen leiden, aan het gerecht mede te deelon.» «Die verplichting bestaat niet," zeide ik, «als die waarnemingen volgens myn innige overtuiging in geen verband staan met do misdaad, als ik overtuigd ben, dat zy slechts strekken kunnen, verdenking tegen een on schuldige op te wekken. Ware uwe bewerin gen juist, dan moest ik den officier ook mede- declen, dat ge zelf dien morgen in de buurt van hot afgelegen huis geweest zyt, dat ik □w zakdoek heb gevonden waar ge de Ophrye Bertoloni plukte (Wordt vervolgd.) 18 SCHAGENSTRAAT 18. fluim genorteerd in Katoentjes, Ajours, JapoDstoffen, witte Rokken, Corsettén, Corsetljjfjee, Hand schoenen, Damesboorden, Manchetten, Ka toenen Kousen, enz. enz. Ontvangen een prachtvolle sorteering Fantasie-, Huis houd- en Kinderscborten, alsmede lste kwaliteit extra sterke Kinderkousen voor eiken leeftijd. Steeds voorradig: Tricotgoederen voor dames, heeren en kinderen, en de bekende sterke eigen gemaakte Goederen. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de witte en drils jongensblouses en cheviotbroekjes. Cheviot en Bukskings Pantalons in grooten voorraad voorhanden. Aanbevelend, G. M. SMITS. Gecombineerde NATUUR GENEESINRICHTING door planten, krulden, ozon, water, licht, lucht, enz. Bizondere behan deling van zenuwziekten, verzwakkin gen, hoofd- en rugljjden, bleekzucht, iimuglijdin, slechte bloedsmenging, ziekten der stofwisseling borstlijden, rliniinatismus, Isschias, vlechten en huidziekten. Billijk pension. Externe behandeling in speciale gevallen. Pro- sprctus op aanvrage gratis eu franco. Sanatorium Arentsburgh VOORBURG bjj den Haag aan de Geestbrug. Dames-Eandwerken. Garen, Band Sajetten. Machine Garen 600 yards ptr doz(jn klossen f 1 00. Aanbevelend, M. A. K0LSTER-ZIJM. Cognac fin Boia. f 1,50 de Liter. De COGNAC FIN BOIS ra do BociétS Anonyme, wordt geleverd in ver- regeMa bemande flea- schen van 5 Liter inbond. voorxiM van het attest A, van Dr. P. F. VAN HAMEL ONa f c\W^ ROOS. Proeffleochè/1J0 ruodTV' W. HUVCRS. Marine-Club Helder Logement ..DE HOOP" Achtergracht-Zuidzijde 47. HET BESTE ADRES voor Acteurs en Artiaten. A. M. BOHM. „BE MAGNEET", MileagricM - hoek - Bierstssg. Specialiteit in Tyroles Glacé Dames- en Heeren- Handschoenen, grootste kleuren- sortcering, prima qualiteit, f 0.87l/ï» MO, 1.40. 1.75. Grootste sorteering degelijk goedpassende Corset- ten, prima stoffen en elegante coupe, zoowel in hoog als laag Fransch model, ook middel hoogte in eiken prijs. Vraagt zicht-zending s.r.p. Zomerartikelen en verschillende Nouveaute's in de grootste ver scheidenheid voorradig. Zooeven ontvangenprima fijne Dames- en Kinderkousen, zeer sterk, echt van kleur. Aanbevelend, Wegens het koude weer opruiming van de nieuwste modellen TOT SPOTPRIJZEN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1