Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje, van Zaterdag 24 Juni 1899. (.i:hi:i:\ti:itwi> vhelder. ZITTING VAN DINSDAG S O TTJISTI 18QO. Voorzitter de lieer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig zijn bij den aanvang 15, later 16 leden (de heer Terra kwam in den loop der zitting), afwezig is de heer Staalman 2 vacatures. Na de opening der vergadering worden de notulen van het verhandelde in de vorige zitting gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna geschiedt mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: 1. Een kennisgeving van de familie Bitter, meldende het overlyden van den heer H. Bitter Sr. De Voorzitter zegt, dit be richt met leedwezen te hebben ontvangen, daar de overledene ruim 40 jaar nuttig in de gemeente is werkzaam geweest. Men besluit deze kennisgeving met een brief van rouw beklag te beantwoorden. 2. Een dankbetuiging van mej. de Wed. VeenDuinker voor de haar toegekende gratificatie. 8. Aanvragen om ontslag van de dames-onderwyzeressen C. Bakker, E. W. van Doorn en A. W. Klik. Deze ontslagen worden eervol verleend, ingaande respectie velijk 15 Augnstus, 1 Juli en 1 Augustus a.s. 4. Missives van Ged. Staten be helzende o. mededeeling, dat de begrooting der gemeente, dienst 1899, is goedgekeurd b. mededeeling, dat de aanslag in den hoofdelyken omslag van S. D. Kikkert is teruggebracht in de 10e klasse. 5. Een adres van de Heldersche Hard draverij-Vereeniging, verzoekende een subsidie van f50.Op voorstel van den Voorzitter wordt met 11 tegen 4 stemmen besloten, evenals vorige jaren een subsidie van f50. te verleenen. Tegen stemden de heeren Korver, Kramer, Van Ede en Van Neck. 6. Een adres van J. P. Quant, ver zoekende namens zijn dochter Neeltje Quant, om aan haar f 150.uit te betalen, wegens geleden nadeel, omdat haar door B. W. geweigerd is in het door haar bewoonde per ceel in de Langestraat sterken drank in 't klein te mogen verkoopen. Met algemeene stemmen wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. 7. Een verzoek van J. Luters om in het Heldersche kanaal met een net te mogen visschen. De Voorzitter brengt in herinnering, dat in 1895 getracht is dit vischwater te ver pachten, maar geen bod is gedaan. Hy vreest dat het visschen in 't kanaal veel last zou veroorzaken, waarom hy voorstelt af wy zend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt met 9 tegen C stemmen besloten. Tegen stem den de heeren Hartsinck, Verfaille, de Wit, Van Ede, Korver en Van Twisk. 8. Rapport van de Commissiein zake de pensioenrerordening. Ton opzichte der adressen, die in handen der commissie zyn gesteld, stelt zy voor1. aan de onderwyzers te berichten, dat afwijzend op hun verzoek is beschikt, maar by de toe passing der nieuwe verordening op hunne be langen zal worden gelet2. aan den heer Berkeljon te antwoorden, dat zyn pensioen- uitkeering in overeenstemming zal worden ge bracht met de bepalingen van de voorgestelde verordening3. aan de Wed. G. Jansen voor een jaar f 100.uit te keeren 4. aan de Wed. Giltjes voor een jaar f 50. gratificatie te verleenen. De Voorzitter stelt voor de concept-verordening en de gedane voorstellen later te behandelen en den leden daarvan een afschrift thuis te laten bezorgen. Op voorstel van den heer Frowein besluit men deze voorstellen in d e volgende verga dering te behandelen. Hiermede zyn de ingekomen stukken afge handeld en gaat men over tot het benoe men van 2 onderwijzeressen. Ge kozen worden aan School No. 6 mej. N. C. M. Haas te Enkhuizen en aan School No. 7b mej. B. E. Vcneraa te Huisduinen, beiden met 10 stemmen. Daarna is debenooming van een hoofd aan School 7b aan de orde. Vooraf geeft de heer Korver zijn bevreem ding te kennen, dat alleen hoofden van scho len zyu opgeroepen en andere bevoegden, zooals onderwijzers met hoofdacte alhier, wer den uitgesloten, door welken maatregel hun toekomst geheel afgesneden wordt. Ook moet het ontmoedigend op hun yver werken. Tot stemming overgaande wordt de heer J. Huisman te Stads Kanaal, zynde No. 5 der voordracht, met 9 stemmen gekozen. Op den heer G. Kempers te St. Pancras (No. 1 der voordracht) worden 6 stemmen uitgebracht. Vervolgens gaat men over tot hetbenoe- menvan31edenvoordeCommissie van toezicht op het lager onder- w y s. Deze vacature's waren ontstaan door het vertrek van 3 leden naar elders. Voor de vacature van den heer Trip werden aanbevolen de heeren G. H. Stuart en Dr. H. J. Oosting. Op den heer Stuart werden 3, op den heer Oosting 4 en op den heer J. Korver 8 stemmenuitgebracht, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Voor dc vacature van den heer Boekhuis werden aanbevolen de heeren C. B. Hylkema en A. P. Timmers. Eerstgenoemde werd met 14 stemmen gekozen, terwijl de heer C. S. de Wit 1 stem verkreeg. Voor de vacature van den heer Ziegeler werden aanbevolen de heeren Dr. H. Bitter Jr. en P. Visser J.Wz. De heer Bitter werd ge kozen met 12 stemmen. De heeren Visser, Dito en Stadig verkregen elk 1 stem. Alsnu komt ter tafel een praeadvies v a n B. W. op het adres van J. Zoetelief, die verzocht had de verpleegkosten van zyn zoontje (f300 'sjaars) in het gesticht Ermeloo voor rekening der gemeente te nemen. Het advies luidt, om afwijzend op het adres te be schikken, als niet liggende op den weg der gemeente, maar op dien van particulieren of liefdadigheidsinstellingen. Bovendien laat de financieële toestand der gemeente zoodanige uitgaven niet toe. De heer Kramer meent, dat het praeadvies de zaak oppervlakkig beschouwt, recht en bil lijkheid niet in aanmerking zyn genomen, en het evengoed als de gewone armenzorg op den weg der gemeente ligt. Hy bcstrydt verder het denkbeeld, dat particuliere en kerkelijke lief dadigheid die zorg moet op zich nemen en wyst er op, dat de diaconie der gereformeerde kerk niet bij machte is iets by te dragen. Nog wyst spr. er op, dat van de f 14000 h f 16000, verstrekt aan het Burgelijk Armbestuur, geen cent door de gereformeerden wordt getrokken, terwyl zy bovendien nog hun eigen school onderhouden, waardoor de gemeente jaarlijks f 6000 bespaart. Ook uit een veiligheidsoogpunt is men verplicht het verzoek in te willigen, want het knaapje is volgens geneeskundigen gevaarlyk voor anderen. De Voorzitter verdedigt het praeadvies en zegt, dat de gemeente alleen voor krankzinni gen dient te zorgen en niet voor idioten zoo zy daarmede begint, zullen ongetwyfeld meer dere aanvragen komen. Ook acht hy het van de diaconie overdreven, dat zy de f50.die zy tot dusverre bijdroeg, intrekt. Nadat de heer Kramer geantwoord en de heer Frowein gevraagd heeft, of er geen goed- koopcre inrichting zou zyn, besluit men het nemen van een beslissing tot de volgende vergadering te verdagen en in dientusschen- tyd inlichtingen omtrent de verpleging in te winnen. Voorts wordt aan de orde gesteld een voor stel van B. W. tot het doen van eenige af- on overschrijvingen op de be grooting van 1898 tot een totaal bedrag van f6781.31*. De heer Korver wenschte dezen omvangrijken staat te stellen in handen van een commissie om advies. Dc Voor zitter ontraadt zulks als spoedeischend, want het moet vóór 1 Juli vastgesteld worden. Met algemeene stemmen wordt nu het voor stel goedgekeurd. Evenzoo de po9t van onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 1747,98. Nog brengen B. W. een voorstel ter tafel tot het overnemen van gedeelten der Breewaterstraat en Weezenstraat, behoorende aan de Vennootschap .de Zwaluw". Deze straten zyn volgens verklaring van den ge meente-bouwmeester, onder zyn toezicht be hoorlijk bestraat en gorioleerd. Bovendien zal de Vennootschap nog f 50.storten in de gemeentekas tot onderhoud. Zonder dis cussie wordt met eenparige stemmen tot over name dier straten besloten. Daarna is aan de orde een voorstel van B. W. in zake de Waterleiding. Dit luidt in zyn geheel als volgt: „In verband met de door den Raad in zijne vergaderingen van 21 Maart en 1 Mei j. 1. in zake de Waterleiding genomen besluiten, doen B. W. het volgende voorstel: De eigendommen der Duinwaterleiding- Maatschappij van den Helder en het Nicuwe- diep, te doen taxeeren door drie deskundigen, dón te benoemen door den Raad, één door de Maatschappy en de derde door de beide aangewezenenofzoo zy het ovor de benoeming niet eens kunnen worden, door den Kantonrechter te Helder, op verzoek van de meest gereede party, zullende voor de al dus vast te stellen waarde do bedoelde eigen dommen aan de gemeente overgaan, op den 1 Januari 1901 en blyven die eigendommen tot op dien datum voor rekening en risico der Maatschappy. De deskundigen zullen als grondslag dier taxatie niet nemen de afbraakwaarde der be doelde eigendommen, evenmin de tot nog toe door de Maatschappy gemaakte winsten, maar acht geven op de waarde van hetgeen over gedragen wordt in verband met- en met het oog op de exploitatie eener Duinwaterleiding in de gemeente Helder. Een en ander met dien verstande, dat op dit voorstel èn door den Raad èn door do Maatschappij eene beslissing zul moeten zijn genomen vóór of op den 25en Juni 1899, ter wijl de Maatschappy zich verbindt, om met de Waterleiding op dezelfde wyze als tot nu toe door te gaan tot op het tydstip van even- tuëele overname. Door ons is aan de Maatschappy de wen- schelykheid te kennen gegeven, dat indien uitbreiding van het buizennet tot levering van water noodig wordt geacht, dit door de Maat schappy geschiedt in overleg met B. W. By de overname zou dan de taxatieprys verhoogd worden met den kostenden prys dezer in overleg met B. W. gemaakte uitbreiding." Benevens dit voorstel werden voorgelezen een rapport van de meerderheid der Commissie, van de minderheid der Commissie (den heer Korver) en van de directie der Waterleiding. Uit het rapport der meerderheid blykt volgens een briefwisseling van de Commissie met de directie der Waterleiding, dat laatst genoemde steeds ontwykende of onbesliste antwoorden geeft, doch met B. W. in onder handeling treedt en ten slotte, dat de Com missie, met uitzondering van den heer Korver, met het Dag. Bestuur tot overeenstemming komt, het voorstel steunt en haar taak als afgedaan beschouwt. Uit het rapport der minderheid blykt, dat de heer Korver zich met de conclusie niet kan vereenigen en het voorstel onaannemelijk acht. Hy stelt daarom voor hot voorstel te verwerpen. Uit een schrijven van de Directie der Waterleiding blijkt, dat de concessionaris zyne eigendommen aan de gemeente wil overdoen, indien deze door 3 personen getaxeerd worden, on alsdan den 3len December 1900 aan de gemeente kunnen overgaan, mits vóór 25 Juni 1899 een beslissing genomen wordt. Na voorlezing dezer Btukken heeft er een langdurige discussie plaats, die door den heer Korver geopend wordt. Spreker wyst op het groote gewicht van deze zaak en van hoeveel belang gemeente-exploitatie voor onze gemeente is, op de jarenlange studie, die hy van dit onderwerp heeft gemaakt en op het besluit, dat de Raad genomen heeft ten opzichte der Waterleiding. Toen de gemeente tot eigen exploitatie besloot, stonden haar twee wegen openeen nieuwe waterleiding aan te leggen of de oude over te nemen. Wordt de laatste overgenomen, dan moet men die uitbreiden en dit is niet raogelyk zonder groote kosten, want de hoofdhuizen zyn niet wyd genoeg, de machine en watertoren ongeschikt, daarom moet men de overname bezien van het stand punt als kooper. Spreker wyst op het ont wijkend antwoord, dat de directie der commis sie gaf en later met B. W. in onderhande ling trad. B. W. waren verplicht geweest aan do Commissie de voorstellen ter beoor deeling en niet, zooals geschiedde, ter kennis geving te doen geworden. Nog ontwikkelt hy bezwaren tegen de wyze van benoeming der arbiters en ten slotte waarschuwt hy den Raad op de gevolgen, die dusdanige overname kan hebben voor de financiën der gemeente. De heer de Wit vraagt of het bezwaar, waarop zoo menigmaal is gewezen is opgeheven en of men nu wel geld kan krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat hy nog niet zoo heel zeker omtrent dit punt is en liever had gezien dat een deskundig onderzoek had plaats gehad voor men een bepaald besluit had genomen. De hoer De Wit ontwikkelt nog eenige bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Hij zag liever, dat men de conclusie van de 3 deskundigen aan het oordeel van den Raad, onderwierp, die dan kon beslissen. Op deze wyze is men geheel gebonden. De heer Over de Linden vindt de taxatie, zoo als zij voorgesteld wordt, zeer billijk en is voor beide partijen gelyk. De heer Verfaille kan ook met hot voor stel niet meegaan. Ily wil do Directie de Waterleiding niet afhandig maken, maar ver langt zekerheid. De waarde wil hy betalen, doch deze mag niet wisselvallig zyn, daarom acht hy het wenscheljjk, dat in het voorstel een clausule gevoegd wordt, waardoor men niet afhankolyk is van de uitspraak der ar biters. De Voorzitter merkt op, dat dit nu niet meer kan, omdat vóór 25 Juni een beslissing genomen moet worden, want do Directie is verplicht een half jaar van te voren haar contract met de Marine op te zeggen en 14 dagen van te voren moet zy de aandeelhou-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5