Bijvoegsel, behoorende bij 't Vliegend Blaadje, van Zaterdag I Juli 1899. KALENDER DER WEEK. JULI, Hooimaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 3 n. 44 m. Onderg. n 8 u. 28 m. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Nieuwe Maan. Zaterdag 8 FEUILLETON. 26). Hij vertelde, dat zich onder ons op eene diepte van nauwelijks vijftien tot twintig voet onder de overhangende rots, die het einde van den gang vormde, waarin wij ons bevonden, vaste steen was, een rotsvlak, zoo breed, dat minstens vijf tot zes menschen naast elkaar konden staanvan die plek ging het hol rechts weder als een smalle rots verder in de rots. «Ziet ge wel, heer rechter, dat ik acht dagen geleden juist gezien heb Gij wildet het niet gelooven, doch het is zoo!* riep Rassak, oen der dragers, in het Duitsch. ,Wie hoeft je iets gevraagd?' zeide de rechter knorrig. «Heeft Rassak de voortzetting van het hol ontdekt?' vroeg de kapitein. «Nu ja,' zeide de rechter, .'t blijkt thans, dat hij wuarschijnlijk juist heeft gezien. Hij was ook op den grond gaan liggen en liad de lantaarn aan een touw laten zakken toen berichtte hij my, dat het hol zich beneden voortzette. ,'k Ging na hem ook liggen en keek naar beneden, maar mij was het onmogelijk, de voortzetting van het hol te zienik geloofde hem niet, doch heb my juist daarom heden bij u aangesloten om mij te overtuigen of hij juist gezien heeft. Zelf zien kon ik het toen niet, want ik had geen touw, sterk genoeg om naar do rotsvlakte, die ongevaarlylc schijnt af te dalen.» Geheel zonder gevaar is dat zeker niet, althans niet voor den eerste, die zich aflaat zakken'» zeide Franz Schorn kalm, >doch groot is het gevaar niet. De plek is slechts door een kleinen zwaai te bereikenheeft men er voet op, dan is er geen gevaar meer. Ik zal eerst afdalen, dan kan ik degene, die volgt, naar mij toetrekken. De dragors moe ten hier boven blijven om ons weer op te trekken, als wij terugkeeren." .Dat is toch een gevaarlijk plan,' zeide de kapitein bezorgd, „wy mogen de professor niet aan een dergelijk geval blootstellen; als het touw breekt, vóór hjj het plat bereikt heeft, of als hij duizelig wordt, zon hij in den onmetelyken afgrond storten.' agitatie tegen het kiesrecht-ontwerp der Re geering te doen toenemen, totccnealgemeene werkstaking overtegaan. De aanvang der werkstaking zal volgens dit besluit, samen vallen met het begin der behandeling van het ontwerp in de Kamer dus 5 Juli. Door de opgewonden sprekers werd de wensch uitgesproken, dat de werklieden op het plat teland zich bij de beweging in de hoofdstad zonden aansluiten. By de bekende gezind-, beid der talrijke arboids-bevolking in België is het te verwachten, dat er buiten Brussel in groote inate instemming zal worden betoond. .Voor de stevigheid van het touw sta ik in-, zeide Franz Schorn. .En ik, dat ik niet duizelig wordt', voegde ik er by, «ik weet niet wat duizelig worden Ik had zooveel lust ons onderzoek voort te zetten, dat ik bijna geërgerd was over de al te groote bezorgdheid des kapiteins. Ook veel grooter gevaar zou my niet hebben terugge houden verder in het hol door te dringen. Tot dusverre had ik nog niet het spoor van een bolkever gevonden, niets levends had ik aan dc grijze rotswanden ontdekt. Slechts als wij verder in het hol doordrongen, kon ik hopen mijne verzamelwoede te bevredigen. «Als de kapitein het tc gevaarlijk vindt, kan hij hier bij de dragers blijven, ik zal zoo vrij zyn de beide heeren te volgen en den .professor te vergezellen,* zeide de rechter. De kapitein keek hem woedend aan en ver klaarde, dat liy voor zichzelf niet bang was, maar voor den ouden hoer, die als gast te Luttach was. Als dc rechter ging, zou hij ook gaan. Dus was tot verder doordringen besloten Frans Schorn gaf ons do noodige aanwijzigen hij toonde ons hoe het touw om ons te bin den, hoe het bij het afdalen vast te honden. By mij waren deze aanwyzigen niet noodig geweest. Ik heb bij gletsclicr-wanaelingen het touw zoo dikwerf met flinke gidsen gebruikt, heb my zoo dikwerf van dc rotsen afgelaten om zeldzame planten muchtig te worden, dat ik volkomen met het gebruik voo het touw bekend ben. Gevaar scheen inderdaad aan het afdalen nauwelijks verbonden te zijn, zelfs niet voor Franz Schorn, want met ons vieren konden wij het touw laten vierendoor de kleine hoogte kon het touw niet erg gaan slingeren, ongetwijfeld was de kracht der beide sterke dragers voldoende, om ook den kapitein, als de laatste onzer, te doen afdalen. Schorn deed eerst het touw om, zoodanig dat hy zich in den zolfgoknoopten strik kon zetten. De lantaarn bevestigde hij aan het touw en ging toen op don uitersten rand van de rots staan. Hij ging daar zitten en Het zich toen, zich aan dc rots vasthoudende, langzaam en voorzichtig af, terwijl wij, het touw vasthoudende, langzaam vierden. Ik volgde hem tot den rund van den afgrond naar beneden kijken durfde ik niet daar ik al myn kracht en opmerkzaamheid bij hel vasthouden en vieren van het touw bepaalde. Reeds na een minuut boorde men van be neden roepen: «Halt!" Ik ben er! Trek het touw weer op!* hebben, heeft een ingenieur te Nancy een reu- zenvatdocn bouwen. Dezer dagen zal de laatste band aan het gevaarte gelegd worden, doch alvorens zijn val van Nancy naar Parijs te doen overbrengen, heeft de bouwmeester eenige feesten in zijn bouwwerk willen geven. De mededeeling daarvan doet een begrip vormen van den omvang van het reuzen gevaarte. Op zekeren dag waren de 142 werklieden, die bet vat getimmerd hebben, in deze Diogenes- woning aan een feestmaal vereenigd, en op een anderen keer bad er een maaltijd plaats, waar aan alle notabelen van Nancy deelnamen. Een lid van den Senaat presideerde het diner. Het reuzenvat, dat een inhoud heeft van 4200 hectoliters, ligt in een zeer groote loods, waar het byna den zolder raakt. De duigen zijn ver vaardigd uit prachtig eikenhout, en worden vastgehouden door 26 stalen banden van één stuk. Het gezamenlijk gewicht van het vat is 150.000 kilogrammen. Even zooveel francs maken dc bouwkosten uit van dit reuzengc- vaarte. Men verzekert, dat de toegang voor het publiek tot dit vat op de Tentoonstelling te Parijs kosteloos zal zyn. "Wordt het daar echter gebezigd voor het gebruik van ver- verschingen, dan zal hierdoor de belangrijke uitgaaf vermoedelijk wel gedekt knnnen worden, 't Is te begrijpen, dat bezoekers der expositie in zulk een eigenaardig verblijf wel eens oen zitje zullen willen nemen. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 30 Juni 1899. Verkiezing; Gemeenteraad. Dinsdag heeft alhier de verkiezing (ofÜciëele candid&utstelling) plaats gehad voor zes leden van den Gemeenteraad, zijnde voor twee zetels in elk district. De volgende lysten zyn by den Burgemeester ingeleverd District I. 1. H. M. DITO, candidaat van de R.-K. Kiesvereeniging .Eendracht", Vryzinnige Vor- eeniging •Vooruitgang" cn Liberale Kiesver eeniging Helder" (aftr. lid). 2. C. S. DE WIT, candidaat van de Vry zinnige Vereeniging .Vooruitgang", Liberale Kiesvereeniging //Heldor" en R. K. Kiesver eeniging //Eendracht" (aftr. lid). 8. A. P.STAALMAN, candidaat der Anti- rev. Kiesvereeniging .Nederland en Oranje". 4. D. VIEJOU, candidaat van laatstge noemde Kiesvereeniging. District II. 1. J. SEVESHUIJSEN, candidaat van de Ik legde mij plat op den grond en boog mij, zoover ik zonder gevaar kon doen, over de rots. De plek beneden mij was thans door de lantaarn, die Franz Schorn van hot touw had losgemaakt en naast zich had neergezet, voldoende verlichtik kon den jongen man duideljjk zien, die zeker niet diep onder mij stond. Ook de zwarte plek rechts, de voort zetting van het hol kon ik zien, Volg u thans, professor," riep Franz Schorn naar boven,' doe precies als ik, er is niets geen gevaar. Gij zet u in den strik en zoodra ge liicr aankomt, trek ik n tot my. Voor ons en nog wel twaalf man meer is hier op het plat plaats. Ik trok het touw op en deed het zoo om inii, dat ik in den strik kon zitten. Toen ik echter op den uitersten rand van de rots ging zitten om Schorn'e voorbeeld te volgen, sloeg mij op eens het hart stormachtig. Een rilling ging mij door de leden, toen ik in den afgrond keek. Ik aarzelde mij af te laten. Is u bang, professor?' De rechter stond bijna vlak bij my. Hij keek mij met een afschuwelijk, spottend lachje aan. Zyn oogon hadden een eigenaardigen, onheilspeilenden glans, toen hij zich tegen mij aandrong. Er is niets dwazer dan zich onnoodig bloot te stellen aan een gevaar om niet luf te schijnen. Ik heb dit dikwijls gezegd, doch in dat oogenblik beging ik, oude man, zelf die dwaasheid. .Houdt het touw vast, ik zal mij aflaten,' zeide ik. «Vrees niets! Wy houden vast!» Ik zweefde over den afgrond en langzaam giDg het naar beneden. Reeds was ik bijna op het vlak, toen ik boven my een eigen aardig gekraak hoorde, in 't volgend oogen blik had ik een gevoel of ik viel, doch daar werd ik gegrepen door een krachtige» arm en met Franz Schorn, die my omarmd hield, tuimelde ik op het rotsplat. Op 't zelfde oogenblik hoorde ik boven een gil. .Groote God,* riep de rechter, het touw is gebroken De professor is in den afgrond gestort!» Dit alles was het werk van een oogenblik. Ik wilde opstaan, doch ik kon niet, mijn rechter voet deed my vreeselijk pijn. Franz Schorn die ook gevallen was, stond weer naast my. .Het touw zou gebroken zijn?» fluisterde hy my toe, .dat geloof ik niet.' Het greep het touw, waarvan het einde over de rots hing, en trok het haastig naar zich toe, toen hief hy zijn lantaarn op de myne was by den val verpletterd cn uit- Liberale Kiesv. «Helder" en R.-K. Kiosv. //Eendracht" (aftr. lid). 2. P. VAN TWISK, candidaat van «Hel der", «Vooruitgang" en Eendracht" (aftr. lid). 3. A. P. STAALMAN, candidaat van .Nederland en Oraoje". 4. D. VIEJOU, candidaat van laatstge noemde Vereeniging. 5. P. C. WOUTERS, candidaat der Vry zinnige Vereeniging //Vooruitgang". District III. 1. I. KORVER, candidaat der Vryzinnige Vereeniging .Vooruitgang" en van eone com binatie van kiezers, staande buiten de Ities- vereenigingen (aftr. lid). 2. A. P. STAALMAN, candidaat van «Nederland en Oranje" (aftr. lid). 3. D. VIEJOU, candidaat van laatstgen. Vereeniging. 4. L. VAN ROOSENDAAL, candidaat dor Lib. Kiesv. .Helder" en der R.-K. Kiesv. Eendracht". 5. W. C. VAN BREDA, candidaat der R.-K. Kiesv. .Eendracht" en Lib. Kiesv. .Helder". Dinsdag 11 Juli zal de stemming plaats hebben. Gedurende de aanstaande kermis zal het Hollandsch Tooneelgezelschap, Directie A. Van Lier van Amsterdam weer een reeks voorstellingen geven in haar schouwburg- tent, staande op haar gewone plaatshet Nieuwe Kerkplein. De voorstellingen van gen reeds Zondag 2 Juli aan. De eerste drie dagen, dus Zondag, Maandag en Dinsdag zal worden opgevoerd »E e n dolle Boe 1", blijspel van den auteur A. Reijding, schrijver van »De Operette-Koningin" en Luilekkerland", van vorige kermissen wel bekend. Wie »Een dolle Boel" wil zien, denke er aan, dat het niet meer dan 3 maal opgevoerd wordt. En dat het bevallen zal, daaraan twijfeleu wij niet, want het werd in Amsterdam 155 achtereenvolgende malen met ongekenden bijval opgevoerd en overal in den lande, waar het wordt gegeven, is het succes enorm. Alle couranten, tot zelfs de N. Rott Courant en Het Vaderland, zjjn vol lof. Zelden is dan ook van een Hollandsch tooneelgezelschap zulk een vooretelling ge zien. Zóó vele personen op het tooneel, zóó vele schitterende costumes, zooveel licht, leven, vroolijkheid bijeen vindt men niet licht weer. En dan de inhoud, met zijn dolle grappen, vroolijke zang en prettige gegaan en bekeek het einde van het touw. .Het is half doorgesneden,' zeide bij met toonlooze stem, «toen eerst is het gebrokon. De schurk van een rechter heeft u in den afgrond willen laten vallen Haastig greep hy in den borstzak en haalde een flink mes voor den dag, waarmee hy een stuk van het touw afsneed. .Neorn dat einde van het touw bij u,« fluisterde hij, ,ge zult hot misschien kunnen gebruiken om te bewjjzen, dat hy u heeft willen vermoorden.' Ik hoorde zijn woorden, doch begreep ze niet. Myne gedachten waren verward, ik was nog half verdoofd door den val. Werktuige lijk volgde ik zyn bevel op en stak het stuk touw bij mij. Eerst langzamerhand werd het mij duidelijk aan welk gevaar ik was bloot gesteld geweest en Franz Schorn zyn leven bad gewaagd om het myne te redden. Hij bad, bijna de zekerheid zelf medegesleept te zullen worden in den afgrond, den val lende gegrepen en zich even slim als krach- lih met hem laten vallen op do rotsplaat. «Gij hebt mij het leven gered. Spreek daarvan niet,,, viel hy mij kort iu de rede, »mon helpt elkaar zoo goed mo gelijk. Wy hebben thans aan belangryker zaken te denken, namelyk hoe wy weer heel huids boven zullen komen Hij brak op oens afvan boven hoorde men den rechter zeggen GoddankHet ongeluk is niet zoo erg als ik ducht. Ik zie beneden den professor naast mijnheer Schorn op dc rotsplaat. Hebt ge u bezeerd, professor?' ,Ik geloof dat ik het rechterbeen heb ge broken riep-ik terug. Dat is vreeselyk! Wat moeten wij nu doeu .Heel eenvouding. Gij daar boven moet het tweede touw laten dalen om er ons aan op te trekken. Ik verzoek echter dat Rassak de eerste plaats voor aan do rots inneemt, Bela nummer twee, en dan de kapitein, en dat gij, heer rechter, geen hand aan het touw slaat. Het kon in uw hand weer brekenU vertrouw ik noch het leven van den professor, noch het myne toe De rechter antwoordde nieteen oogenbHk was boven alles stil, toen riep de kapitein ons toe .Wat is dat voor taal Franz Je hebt den rechter doodeUjk beleedigd. Hy kon het toch niet helpen, hy is er geheel van ontdaan, dat de professor zich gewond heeft.* (Wordt vervolgd.) Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne- Vliegend Blaadje en /iOiidugs- blad, 2e kwartaal 1899, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/s Ct. beplakt te worden. Aan onze abonncsin Amerika wordt beleefd verzocht 't ver schuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. DE UITGEVERS. Uil hel Buitenland. Ging het er jl. Maandag zeer rumoerig toe in de Fransche Kamer van Afgevaardig den in de Belgische Kamer was het jl. Dinsdag niet minder woelig. Daar is men bezig met de behandeHng van een door de Regecring ingediend kiesrechtontwcrp. Er heerschte op een oogenblik zelfs zulk een rumoer, dat de zitting moest worden geschorst. Een der socialistische afgevaardigden hief coupletten aan van de M a r s e i 11 a i s s c, waarvan het refrein in koor door alle socia listen on eenige toeschouwers werd herhaald. .Leve dc Republiek werd geroepen. On danks alle beweging, die er door de socialis ten gemaakt werd, ten einde een geregelden gang van zaken onmogelijk te maken, werd bij meerderheid van stemmen de behandeling van het bewuste wetsontwerp bepaald op 5 Juli a. s* Onder oorverdoovend rumoer werd de zitting opgeheven. De werklieden-partij te Brussel hield daarop des avonds eene samenkomst, en besloot, met het doel, om de Nu in den tegenwoordigen tijd allerwegen het streven merkbaar wordt naar gemeente lijke exploitatie van zaken en instellingen, die vroeger aan particuliere ondernemingen werder overgelaten, is liet zeker niet van be lang ontbloot, kennis te nemen van het vol gende bericht, :t welk, onder het opschrift .Een Amcrikaansche stad bankroet", dezer dagen door de nieuwsbladen werd medege deeld. .Tengevolge van tal van linancieële onder nemingen, is de stud Attica in den Staat Kansas (Vereenigde Staten van N. Amerika) failliet gegaan, niet een dóficit van 160.000 dollars, of, in Hollandsch geld, 400,000 gulden. Zeer ten ongerieve der gezamenlijke crediteu ren, hebben de inwoners besloten, de oude stad te verlaten, en 5 of 6 mijlen verder een ander verblijf tc zoeken, alsof zjj Bedouïnen waren, die een ander kamp gingen betrekken. De verlaten stad blijft natuurlyk voor de schuld, die zij zich door leeningen voor elcc- trische verlichting, enz. heeft op den hals gehaald, aansprakelijk, wat zooveel zeggen wil alsdat dc schuldeischers naar hunne dubbeltjes kunnen fluiten." Het schijnt, dat de Röntgen- of X stralen in de dameswereld nog een gewichtige rol zul len spelen, al hebben de eerste proeven geen doorslaand gunstig resultaat gehad. Verschei dene dames te Ziirich (Zwitserland), die zich «verheugden" in het bezit van een te sterk ontwikkelden knevel, hebben zich namelyk onderworpen aan een «ontharingskaur", door middel van Röntgenstralen. Terwijl nu bij een aantal dames de kuur met een schitterend succes werd bekroond, hebben anderen er eene ernstige ontsteking aan de bovenlip door gekregen. Deze //damesknevelverwijderings- methodo", zooals de uitvinder baar gelieft te noemen, is dus nog in 't geheel niet aanbe velenswaardig. Om te exposeeren op dc Wereldtentoonstel ling, die in 'tjaar 1900 te Parijs zal plaats

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5