muziek >Wies Fickie" (Mevr. André Meeuwissen) met kaar 4 Fickies zijn reeds door ket gelieele laud populair De Kro ningsrevue" door Mevr. de la Margezongen, zingt en speelt men in geheel Nederland... Doch genoeg, ket is een echt kermisstuk, men schatert van het begin tot het einde en staat verbaasd over de schitterende monteering. Zooals gewoonlijk zullen in >Tivoli" gedurende de kemisweek, beginnende met aanstaanden Zondag wederom schitterende voorstellingen plaats hebben. Deze zullen wel vele bezoekers trekken, want het ge zelschap, onder directie van den heer G. Stroober, bestaat uit een groot aantal specialiteiten. De 6 Zeeuwsche Boerinnetjes in hare nationale kleederdracht ondervinden overal veel succes en zullen ook het Hel- dersche publiek ongetwijfeld genoegen ver schaffen het duo Paulus, van vroeger reeds bekend, zal zeker wederom de aan dacht en bewondering trekken mejuffrouw Cato Culp is vermaard als goede costuum- soubretteSimkin en Seron, twee verma kelijke excentriciteiten, zullen wel als professor en dienaar in de goochelkunst de lachlust opwekkenVan Aerschot zal met zijn komische coupletten den kermis- gangers veel genoegen verschaffen, terwijl meerdere artisten medewerken tot de uit voering van een zeer afwisselend pro gramma, zooals men dit bij Stroober ge woon is. Bij alles reclame. Door den Held. Geheel-Onthoudersbond is een nieuw propagandamiddel bedacht. Deze bond zend bij de geboorte van een jongen wereldburger den ouders een bro chure, getiteld »Voor onze Kleintjes", waarin het schadelijke van alcohol voor kinderen wordt beschreven. In het magazijn van den heer A. Bais, Kanaalweg, alhier, ontstond Woensdagmor gen, door onbekende oorzaak brand, die door het vlam vatten van de aanwezige licht brandbare stoffen, spoedig een dreigend aan zien had. Door de zeer doeltreffende en spoedige hulp van buren en voorbijgangers, later versterkt door de spuit van de Vrijwil lige brandweer, was men den brand betrek kelijk spoedig meester. De winkel brandde evenwel grootendeels uit en de schade aan den winkelvoorraad is zeer belangrijk. Texel, 29 Juni. Voor de periodieke aftreding van 4 leden van den Gemeenteraad zijn candidoat ge steld de heereuC. Wz. Bakker Jr., G. J. 0. D. Dikkers, H. Flens, C. Pz. Keijser (aftr.), C. R. Keijser, J. N. Kikkert, K. Bz. Lap (aftr.), W. Mets Tz. (aftr.), Jan J. Rab Sr. en J. E. Winkler. Voor de vacature van 4 jaren deheeren W. Az. Eelman en H. W. Keesom. Zaterdag a.s. zullen te Koog de oefenin gen gehouden worden met de aldaar ge- stationneerde reddingsmiddelen. De nieuwe boot zal overgebracht worden naar het boothuis in De Krim. De heer G. Dros, geboren alhier, hoopt op 1 Aug. zijn 25 jarig jubileum als hoofd der school te Kudelstaavt (Aalsmeer) te herdenken. A. Maclaine Pont. f De gemeente Alkmaar trof Woensdag een gevoelig verlies door het plotseling overlijden van den heer A Maclaine Pont, haren burgemeester, in den ouderdom van 76 jaren. Den 15 Febr. 1858 tot die betrekking benoemd, heeft hij gedurende dien tjjd al zijne krachten aan den bloei van Alkmaar en het heil van zijn ingezetenen gewijd. De overledene was tevens djjkgraaf van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland en lid der Provinciale Sta ten, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en officier in de orde van Oranje- Nossau. A T J E H. Een telegram, Dinsdag bij de »N. R. Ct." ontvangen, luidt >De troepenmacht van Van Heutsz viel vier bentengs aan ten zuiden van Blang Mangat. De vijand liet 46 dooden achter, die erg verminkt waren door dynamiet. Aan onze zyde werd 1 mindere gedood gewond werden kapitein Ostreig en 11 minderen, die meest speerwonden kregen. De marine zette manschappen aan wal in Gedong. Gisteren ging dc troepenmacht naar Masdjid Medan aan de Paseirivier." Een 300tal werklieden der Holl. Spoor hebben Dinsdagmorgen den chef- ingenieur der centrale werkplaats te Haar lem verzocht om het ontslag van den op zichter Cramer, wien het ongeluk der vorige week wordt geweten. Onderzoek is toegezegd. Er werd gedreigd met afluiden van het werk. als allen niet di rect weer aan den arbeid gingen, waaraan zij kalm voldeden. Uit Amsterdam meldt men Woensdagmorgen vroeg werden eenige arrestanten in den celwageu naar het Centraal-station gebracht. Toen de veld wachters het portier openden, sprong een der arrestanten moedernaakt naar buiten. Met veel moeite werd hij gegrepen, en geboeid naar den trein gebracht. Een weinig bekend voorbeeld van oplichterij! Te Amsterdam had een dame eenige voorwerpen gekocht en gaf een muntje van f 10 in betaling. De koopman gaf geld terug alles klopte. Later bemerkte de dame, dat ze.... een gulden te weinig had ontvangen Op de markt te Dordrecht verzocht iemand aan een koopman een bankbiljet van f 25 te wisselen Het geld werd uitgeteld, alles was in orde, doch thuis gekomen had de persoon.... een rijks daalder te weinig! Vrijdag kocht een man te Dordrecht enkele bloemkoolen van twee Rotterdam mers. Een der personen vroeg den kooper, of deze niet een stuk groot geld wilde wisselen. Deze gaf een rijksdaalder en ontving toen 2 gulden, 4 dubbeltjes, 2 21/Scentsstukken en 5 centen. Later bleek dat hij een gulden te. weinig had! Het geheim van deze oplichterij is hierin gelegen, dat hij, die geld terug geeft, het op eigen hand uittelt, het ver volgens in de hand van den ander werpt en ondertusschen behendig een geldstuk tusschen de vingers laat gigden. Door te eischen, dat de koopman het geld niet op eigen hand uittelt, wordt dit bedrog gemakkelijk voorkomen. Men zij voorzichtig Een brutale dievegge. Dinsdag stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht M. Vurenborst beklaagd van diefstal a f 1300. Zij diende bij de familie S. aan de Verlengde Rozengracht en nam op 8 Mei een bankbiljet van f 1300 uit de portefeuille van den heer des huizes, die deze had lateu liggen. Voor dat geld maakte zij met haar vrijer een reisje naar Brussel. Teruggekomen ontvreemdde zij op 22 Mei een bankbiljet van f 1000, en kocht daarvoor een ge heel huishouden benevens een fiets voor haar vrijer. De zaak kwam uit toen het geld ver mist werd en Dinsdag werd tegen den brutale dievegge een gevangenisstraf voor den tijd van 2'/8 jaar geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Uit de oudheid. In de Frie8clie gemeente Baarderadeel is een grafkelder, waarin sedert honder den jaren lijken in kisten liggen, die door een onbekende oorzaak daar niet tot ver rotting overgaan. Om nu die lijken voor aanraking der bezoekers te behoeden zijn kerkvoogden, aan wie de grafkelder toe behoort, voornemens de houten deksels der kisten te vervangen door glasramen, zoodat dan het herhaald openen eii slui- der kisten niet meer zal behoeven te ge schieden. Droevig ontwaken. Een bejaarde man, eene oude vrouw en hun zoon (rondventende kooplui) kregen de vorige week van een landbouwer onder Zuid-Beierland verlof, om op den hooizol der te slapen. Des anderen morgens werd de man dood aan den voet van de ladder gevonden. Moeder en zoon hadden's nachts niets gemerkt en moesten gewekt worden om de treurige tijding te vernemen. Men meldt uit llarlingen Woensdagavond is de heer H. II., di recteur van een zuivelfabriek bij Lceuwardeu, die hier eenige dagen bij zijne familie doorbracht, by het zwemmen in zee ver dronken. Brand op dc üfuiiuewerf te Amsterdam. Te half negen Woensdagavond ontdekte men in de Marinierskazerne vlammen in de grofsmederij op de Marinewerf. Ontnid- dellyk werd de brandweer opgescheld, die met drie stoomspuiten en twee handspuiten kwam aangerukt, even later gevolgd door de »Jan van der Heyde". Onder leiding van den heer M. J. Broost werd het vuur aangetast met één slang op de vechtwaterleiding en in twee minuten bedwongen. Alleen eenig brandhout, dat men op de gloeiovens te drogen had gelegd en in brand was geraakt, werd een prooi der vlammen. De commandant der brandweer, de heer J- Meier en de adjudant van den directeur en commandant der Marinewerf, de luit. ter zee 1ste klasse J. A. M. Bron. waren op het terrein aanwezig. Een andere lezing. In de Friesche bladen is medegedeeld dat de heer F. H. Kuipers te Chicago aan zijne geboorteplaats Akkrum een som van een half millioen had geschonken voor de stichting van een armhuis. De»Leeuw. Ct." deelde daarop mede, dat te A. van een dergelijke schenking niets bekend was. Uit Chicago wordt nu het volgende mede gedeeld. De heer K. heeft zijn leven verzekerd voor een half milioen en wil van die som een blijvend fonds stichten voor het on derhoud van hoogbejaarden in zijn ge boorteplaats Akkrum Toen bij voor eenigen tijd zijn vader bezocht, deelde hij dezen zijn plan mede, om zijn hoog be jaarden vrienden en kennissen een goeden ouden dag te bezorgen. De heer K komt dit jaar te A. om een stuk grond aan te koopen eene groote oppervlakte dat zal worden aangelegd met wandel wegen, bloemperken, fonteinen enz., en een grooten tuin, waarin de oudjes hunne eigen levensbehoeften zullen kunnen ver bouwen. Op het terrein zullen groote gebouwen en kleinere woonhuizen verrij zen. Zwakken zullen aparte zalen be trekken, echtparen krijgen aparte wonin gen plus een jaargeld. De kosten van aankoop zal de heerK. betalen, het fonds der levensverzekering is enkel voor het onderhoud der stichting na zijn dood. De Amerikaansche trutees zijn belast met de administratie, de uitkeerin- gen aan de oudjes zullen plaats hebben door de predikanten te Akkrum en den burgemeester. Te Brnssel hebben, gelijk na de zeer rumoerige Kamer zitting van jl. Dinsdag wel te wachten was, meerdere woelige tooneelen plaats gevonden. In de bijeenkomst der Kamer van Woensdag ging het aanvankelijk kalm toe, doch toen een besluit was genomen, 't welk den socialisten mishaagde, barstte een vreeselijk lawaai los. Er werd geflo- teu, geschreeuwd en op trompetten ge blazen. Een werkman-afgevaardigde werd door de socialisten afgeranseld. De orde bewaarders, waren, te midden van het ge drang, onmachtig de vechtenden te schei den De Minister President, die op zijne plaats in de Kamer bleef, zitten, werd door de socialisten uitgescholden. Onder vreese- lijke wanorde werd de zitting opgeheven, en werden de publieke tribunes door de gewapende macht ontruimd. In de stad hadden 's avonds ter zake van bet be wuste kiesrecht-ontwerp verschillende mee tings plaats, di j zeer druk waren bezocht. Er werden heftige redevoeringen gehouden tegen de wetsvoordracht, die als een nood lottig voorstel en een afschuwelijken aan slag tegen de grondwet en het volkenrecht word uitgekreten. De wensch werd geuit, dat, mochten de Kamers het ontwerp aan nemen, door den Koning de bekrachtiging er van zou worden geweigerd. Onder de kreet»Aftredenwerden de volksver gaderingen opgeheven. Duizenden betoogers vormden zich daarop tot een stoet, die de voornaamste straten doortrok. Vóór de ministeries werd de menigte door de po litie uiteengedreven. Door een cordon van politie-agenten en een linie der burgerwacht, werd inmiddels de wijk, waarin het koninklijk paleis, het parlements-gebouw en de ministeries zijn gelegen, beschermd. Vóór deze afzetting schaarde zich een troep van minstens 4000 personen. Met moeite kon men de menigte tegenhouden een verzoek om uiteentegaan was tevergeefs. Charges van toegeschoten gendarmen werden begroet met gefluit, ge- jouwen verschillende oproerkreten. 'tKwam in de rue Areraburg tot zeer ernstige ongeregeldheden. Door gendarmen te paard werd deze straat afgezet, 't Volk rukte de steenen uit het plaveisel, en wierp er raeê naar de militairen, die toen den revolver trokken. Met het werpen van steenen werd echter voortgegaan, tengevolge daarvan werd vuur gegeven De gendarmen stegen af, zetten de bajonet op, en dreven in den stormpas de menigte uiteen. Tal van ruiten en gaslantaarns werden verbrijzeld. Ook in andere straten hadden ordeverstoringen plaats. Men verzekert, dat vele personen gewond zijn. Tegen middernacht keerde de kalmte terug. Door een aantal straatjongens werden in sommige winkels en magazijnen de ruiten ingeslagen. Er zijn nu strenge politie-maatregelen genomen Uit de pro- viuciënjkoinen intusschen verschillende gen- darmerie-brigades in de hoofdstad aan. Haar zoon vermoord. Een vergrijp tegen de moederlijke natuur en de wetten dar gastvrijheid, die onder de Muzelmannen heilig ziju, wordt uit Koustantinopel gemeld. Een inwoner van een dorp van het Villayet vau Brousse had, na een poosje gehuwd te zijn, het land verlaten om elders zijn fortuin te zoeken. Hij was 13 jaar afwezig en ge durende dien tijd liep het gerucht, dat hij gestorven was. Doch, op zekereu dag, keerde hij in ziju dorp weder. By zijn zuster gekomen zijnde, herkende deze hem eerst niet, dewijl hij zoozeer verauderd was. Nadat hij echter een litteeken op zijn borst aan haar had getoond, vloog zij haar broeder om den hals, die dien dag bij haar bleef. Den volgenden morgen, aan hun moeder en aan de vrouw van den teruggekomene^ eene verassing willende bereiden, werd overeengekomen, dat de man aan deze zou verechijnen, zonder zgn naam en zgn hoedanigheid openbaar te maken, d. w. z. als mussasir (gast) en dat een dag later de zuster het geheim zou komen ontslui eren. Zoo gezegd, zoo gedaan, begaf zich dan de teruggekeerde naar zgne moeder, waar men hem een logeerkamer, die in iedere Muzelmansche woning aanwezig is, gaf. Deze vrouw herkende hem ook niet, maar zij werd gewaar, dat hij eene groote som gelds bij zich had en zoo ont stond het denkbeeld bij haar om hem te dooden, ten einde zich dit kapitaal te kunnen toeëigenen. Zij deelde het plan aan haar schoon dochter mede, maar deze, gehoorzamende aan een geheimzinnig instinct, daar zij be vreesd was, wilde er niets van weten en trachtte haar dit idee uit het hoofd te zetten. De oude vrouw echter volhardde bij haar voornemen en in het midden van den nacht, toen haar, niet herkenden zoon, sliep, ging zij naar zijn slaapplaats toe en stak hem een keukenmes in het hart. Daarna verborg zij het lijk onder stroo maar den volgenden dag kwam de zuster bij haar moeder en vroeg deze of den vorigen dag ook een vreemdeling was ge arriveerd. De oude vrouw antwoordde ontkennend. Ge wilt me een poets bak ken, hernam de zuster en, terwijl zij in alle hoeken van het huis zocht, vond zij ten laatste achter den korenmolen het bebloede lichaam van haar broeder. Da delijk werd de schuldige gearresteerd, daar men overtuigd was, dat zij den vreeselijken kindermoord had gepleegd. Eenige Turksche bladen verlangen dat zij •zal worden ter dood veroordeeldwant volgens het Muzelmansche recht is zij, daar zg haar zoon. die zich in de gedaante van een gast had vertoond, gedood heeft, ook vervloekt. Boor een kat gebeten. Te Anderlecht in België is een kind van zes maanden dat door de ouders al leen was thuis gelaten, door een kat aan gevallen. Toen de ouders thuis kwamen en naar het kind gingen zien, sprong plotseling een groote kat met bebloede muil onder de deken uit en ontkwam door 't geopende venster. Het dier had het onderlijf van 't kind opengescheurd, De ouders zijn radeloos van smart. Het kind is nog niet gestorven, doch er is weinig hoop om het in 't leven te houden. Mobilisatie der Biitscbc vloot. LONDEN, 27 Juni. Te Chatham is heden bevel ontvangen om de vloot den 11 Juli te mobiliseereu. Men gelooft dat dit bevel in verband staat met de aan staande jaarlyksche vlootoefeuingen. Aan de mobilisatie nemen tien linieschepen en 32 kruisers deel. Heldersche Moppen. Ondorwyzer. Als iemand op het punt staat iets verkeerds te doen, en een inwendige stem zegt hem, dat te laten, hoe noemt men dat? Fritqe. Buikspreken, mynheerl

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 6