C.J.J.H. Froiramma van list 9de Zomer-CoDcerl. Advertentiën. Aan de Leden der Ned. flerv. Kerk. Arts C.G. Van der Lee, Muziekschool Uitnoodiging TirolV\ R. K. KiesYerBBDig. „Eendracht". W- C. van Breda, I. Korver, Liberale Kiesvereniging leider. te treden nis taxateur der gronden, het prise d'eau, het buizennet, de bassins, de machines enz. Ook kan hy niet onbevooroordeeld en onpartydig optreden tegenover de maatschap- Pij» by wie hy nog kort geleden in dienstbe trekking was. Daarom doen B. en W. de volgende voordracht 1. H. P. N. Ualbcrtsma, civiel en werk tuigkundig ingenieur te 's Gravenhage, en 2. Th. Stang, directeur der Waterleiding te 's Gravenhage. De heer Staalman acht de Raad niet com petent reeds nu deze gewichtige benoeming te doen, waaraan zoo groote verantwoordelijk heid verbonden is. lly doet daarom het voorstel, dat ieder lid den naura van don door hem gewenschten taxateur binnen 14 dagen aan B. en W. bekend maakt, die op hun beurt deze weder aan de leden opgeeft, waar uit een keuze gedaan kan worden. Dan heeft men meerdere zekerheid, dat zy in geen contact staan met do Waterleidingmaat schappij. De Voorzitter verzekert 2 onaf hankelijke mannen, die in geoncrlei betrek king staan tot de Maatschappij, te hebben voorgedragen. Do heer De Wit vindthet vreemd, dat de deskundige van do Commissie in het schryven van B. cn W. zoo afgetakeld wordt. Deze verdiende waardeering in plaats van blaam. De Voorz. noemt 't rapport geen schande voor den betrokken persoonhy heeft allo respect voor hem, maar acht hem onge schikt als taxateur op te treden, omdat hy nooit zelfstandig hoeft gewerkt. Hierna wordt het voorstel van den heer Staalman in Btcm- ming gebracht en met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Dito, Over de Linden, Ilartsinck, Stammes, Kuiper, Scvenhuysen en Van Twisk, terwyl do heer Van Neck buiten stemming bleef. Overgaande tot de benoeming van een drietal onderwijzeressen, worden be noemd aan school 2 (Huisduinen) mej. A. J Oprust te Delft mot 9, aan school 8 (Helder) mej. H. C. Metzelaar alhier met 16, en aan school 7b (Oostslootstraat) mej. B. A. de Jongh alhier met 15 stemmen. Alsnu wordt ter behandeling aan de orde gesteld de in de vorige vergadering ingediende concept - p c n aiocnverordeni ng. Do heer Frowein licht met een kort woord het concept eenigszins toe, merkt op, dat in deze verordening nader is omschreven, welke ambtenaren recht hebben op pensioen en dat ook aan de werklieden der gemeente-reiniging by invaliditeit of ouderdom pensioen uitgekeerd zal worden. De pensioensbijdrage is evenwel tot 5% verhoogd, omdat 2°/0 gebleken is te laag te zyn. Ten opzichte der onderwyzers is een uitzondering gemaaktdeze zullen slechts 8% van hunne bezoldiging betalen, omdat voor hen slechts een weduwepensioen geldig is. Hierna ontspint zich een langdurige dis cussie. De heer Staalman, de Voorzitter en de heer Van Neck ontwikkelen bezwaren tegen de voorgestelde regeling, omdat geen becijfering van kosten er bijgevoegd is en men dus niet nagaan kan, wat de financiëele gevolgen zullen zyn. Zy hadden gaarne een advies van een wiskundige. De hr. Verfaillo kan ook met het ontwerp niet geheel meegaan. De jaar- ljjksche storting bedraagt heden f775 en de uitkeering f 3500, waaruit bljjkt, dat 2% als bydragc te weinig is, doch 5% kan wel te veel zyn, daarom wilde hy de percentage jaarlijks vaststellen in verhouding van de uit- keeringen. De hr. Frowein beantwoordt de verschillende sprekers en vindt het vreemd, dat men nu naar do financiëele gevolgen vraagt, terwyl men vroeger, toen de bij drage 2% was, daarnaar niet vroeg. Hy blyft aandringen op aanneming, omdat de bestaande regeling in elk gtval nadeoligcr is voor de gemeente dan de voorgestelde. Het inwinnen van een wiskundig advies acht Spr. van weinig waarde, men moet wegens do vele mutatiën toch een greep in 't duister doen. Als Doctor in do wiskunde is hy be voegd hierover te oordoelen, de gewone re gels der waarschijnlijkheidsberekeningen kun nen niet, zooals by verzekerings-maatschap- Eyen, toegepast worden. De oommissie heeft y het ontwerpen dezer verordening hot Rijksfonds tot grondslag genomen. Na nog eenige re- en duplieken wordt besloten de ontwerp-verordening om advies in handen te stellen van prof. Pesch en deze tevens te vragen of een onderlinge verzekering, zoo- als de heer Verfaille bedoelt, voor ge meente-ambtenaren mogelyk is. Alleen de heer Verfaille stemde tegen. Omtrent het adres van do Wed. G. Jansen, dat in handen der commissie was gesteld, neemt de men evenwel een beslissing en besluit op voorstel dier commissie aan adressante voor één jaar een gratificatie toe te kennen van f 100. De heer Staalman stemde tegen. Omtrent het verzoek van de Wed.Giltjes wordt geen besluit genomen, nadut do lieer Sevenhuyzen heeft opgemerkt, dat hy verno men heeft, dat zij onlangs hertrouwd is. Met het oog op de 10-jarige volkstelling is het noodzakelijk, dat de nieuwaangelegde straten namen worden gegeven, waarom B. en W. voorstellen do 8 straten in de nabij heid van de Wilhelminastraat en Veldstraat de volgende namen te gevenEmmastraat, Piet Heinstraat en De Ruyterstraat. Dien overeenkomstig wordt besloten. Naar aanleiding van een verzoek van eenige bewoners aan dén Polderweg, om eenigen spoed te maken met den aanleg van buizen voor de waterleiding in die wyk, doen B. en W. het voorstel 418 M. buizen aldaar aan te leggen, waarvan de kosten f 1094.80 be dragen, die de gemeente by de overneming der waterleiding moet voldoen. Men vereeuigt zich mot het voorgestelde. Aan B. en W. wordt op aanvrage f 100 crediet verleend ont in het najaar voorbe reidende maatregelen to nemen, opdat in 't volgende jaar den weg naar de begraafplaats met eenig gunstig gevolg met boomen kan beplant worden. Naar aanleiding van de op 11 Juli LI. in 't 2e kiesdistrict onbeslist gebleven stemming voor 2 leden van den Raad, (omdat alle stembiljetten van onwaarde zyn verklaard) stellen B. en W. voor op grond, dat de wet in zoodunig geval niet heelt voorzien, een weg te volgen, die het voorschrift der wet het meest naby komt. Als college, dat volgens art. 81 der gemeentewet in gewone gevallen (d.i. wanneer personen zijn verkozen verklaard) in eerste instantie geroepen is tot beoordecling van de beslissing van 't stembureau, mccnen B. en W. dat in dit geval in de eerste plaats de tusschen komst van den Raad moet worden ingeroepen. B. en W. stel len daarom voor een Raadscommissie van 5 leden to benoemen en aan haar op to dragen het openen en onderzoeken der stembiljetten en hare bevinding den Raad ter beslissing voor te leggen. Over dit voorstel worden besprekingen ge houden. Do heer Kramer vraagt of de Raad de bevoegdheid bezit do stembiljetten to openen cn op to lezen. De Voorzitter antwoordt, dat het een byzondere toestand is en er iets moet Kbeuren om de zaak tot een einde te brengen. hoer Over de Linden vreest nutteloos werk to doen. Men had volgens z.i. een nieuwe verkiezing kunnen uitxehryven. De heer Staalman meent, dat het geval gemakkclyk is op te lossen. Het stembureau heeft niet goed gedaan en doet nu nog, wat het nagelaten heeft. Do Voorzitter maukt do opmerking dat zulke niet kan, omdat het Stembureau is ontbonden, en dos do Raad moet doen, wat het stembureau verzuimd heeft. De hoer Frowein meent, dat de bil jetten niet opgelezen mogen worden, omdat zij van onwaarde zyn. Ilot stembureau heeft om alle schyn var» partijdigheid te vermijden het ook nagelaten. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. cn W. met alge- meene stemmen aangenomen. Tot leden der bedoelde Raadscommissie worden alsnu door den Voorzitter benoemd de heeren Staalman, Van Neck, Verfaille, Krynen en Dito. Men bepaalt verder, dat het onderzoek Maandag a. s. des voormiddags 11 uur op het Raad huis zal plaats hebben. Hierna wordt de vergadering kwartier voor middernacht voor geslotep verklaard. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Dinsdag, 25 Jnli 1899. Voorzitter II. W.de Joncheere, Burgemeester. Afwezig de heeren Zym en Westenberg, de eerste met kennisgeving. Nadat de Voorzitter de opnieuw gekozen leden, do heeren Mets, C. P. Keijser en Kees- om heeft geluk gewenscht, worden de geloofs brieven dier heeren in behandeling genomen. Na onderzoek in geheime vergadering door de commissieleden, do heeren F. Keyser, Dros en Koning, in welken tijd de Wethouder Westenberg ter vergadering kwam, wordt over de toelating der gokozen Raadsleden met al- gemeene stemmen besloten. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. De volgende mededeelingen worden gedaan a. Schrijven van den Commissaris der Ko ningin, inhoudende, dat aan den Burgemeester verlof is toegestaan voor de maand Augustus b. Idem Ged. Staten tot goedkeuring van het besluit tot rniling van grond met den heer J. II. Mooyen. c. Idem tot goedkeuring van onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1898. d. Idem af- en overschrijving van posten op dezelfde begrooting. Eon en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Eene wijziging der verordeningen tot heffing en invordering van schoolgelden in 8 klassen, gebaseerd op het vermoedelijk inkomen der ouders of voogden, wordt na eenige besprekingen met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent het heffen van leges tor Secretarie enz. worden eenige veranderingen voorgesteld, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. In het tarief der begrafenisrechten worden eenige kleine veranderingen aangebracht. Voorts worden eenige wyzigingen gebracht in de verordening tot heffing der marktgelden. Hierbij wordt op voorstel van den heer Dros besloten om eene standplaats voor een draai molen by de kermisgelegenheid te verpachten. Voor ëën jaar zal zulks beproefd worden, welk voorstel met 6 tegen 8 stemmen wordt aan genomen. Tegen de heeren Roeper, Westen berg en C. Keyser Pz. De gewijzigde veror dening en do heffing wordt hierna met 8 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de hoer C. Keyser Pz. Als laatste punt der agenda wordt aan geboden de Gemeente-rekening over 1898. Medegedeeld wordt, dat deze rekening in handen gesteld ia van eene commissie van onderzoek, bestaando nit de heeren C. P. Keyser, Dros en Koning. Zy kan eve nog niet vastgesteld worden, omdat ze 14 dagen ter visie moeten liggen. Hierna stelt de Voorzitter voor, om de later ingekomen stukken nog in behandeling to nemen, hetgeen met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven der heeren Mets en Bakker (CommiBsic vau onderzoek iu zake rekening Algem. Armbestuur 1898) lot goedkeuring der aangegeven rekening. Op voorstel des Voorzitters wordt met algemeene stemmen tot goedkeuring besloten. (Do heer C. P. Keyser bleef buiten stemming). Gelezen wordt hierna een adres van een vijftigtal ingezetenen, die verzoeken steun te willen verlecnen aan een verzoekschrift, door hen verzonden aan den Minister van Finan ciën, om de verpachting van het wiermaaien op eene andere wyze te doen plaats hebben en dit recht niet alleen to gunnen aan de gemeente Wieringen. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Nog was ingekomen een ver zoekschrift van Mej. BremerOuthuijs, vroed vrouw te Oosterend, om haar eene gratificatio te willen verleenen. Aangezien dit verzoek schrift niet op zegel gesteld was, werd be sloten hetzelve niet in behandeiing te nemen By rondvraag vestigt de heer C. P. Keyser de aandacht op het wenschelyko, van do aanstaande paarden- en veulenmarkt by adver tentie in de voornaamste bladen ter algemeene kennisse te brengen. Besloten wordt, hieraan te voldoen. Verder verlangde niemand meer het woord. De vergadering werd gesloten en men ging over tot behandeling van reclames in geheime zitting. en vertrok 1 Februari van hier naar West- Indië. By Kon. besluit is, met 1 Aug.1. de officier-machinist 1ste kl. J. Vcgtel, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2175 's jaars2. benoemd tot officier-machinist 2de kl. by 's Rijks Stoom vaartdienst, de hoofdmachinist 1ste kl. A. Hardenberg. By het examen voor machinist-leerling by de Kon. Ned. Marine zyn geslaagd de vol gende jongelieden: J. Vader, E. L. J. Nan- dorff, J. C. van Mourik, J. v. d. Brugge, F. C. Matzinger, D. Purraer, G. v. Marle, A. O. Braggaar, H. G. Stas, O. A. Krabben dam, W. C. Gort, J. W. P. Erkelens, D. M. Bot, E. F. Maas, G. Weiter, P. Visser, M. F. Brinkman, J. W. Eibers, A. de Jong en W. H. Weltcr. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Soembing", arriv. 25 Juli van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam, pass. 24 Juli Kaap Blanc. Het stoomschip „Koning Willem I", van Amsterdam, vertrok 25 Juli van Suez. Het stoomschip Oengaran*, naar Rotter dam, pass. 26 Juli Ouessant. Het stoomschip Koningin Wilhelmina' vertrok 26 Juli van Batavia n. Amsterdam. Het stoomschip „Salak», naar Rotterdam, vertrok 26 Juli van Port Said. Het stoomschip „Socnda*, vertrok 25 Juli van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip .Java', naar Amsterdam, vertrok 29 Juli van Porl-Suid. Het stoomschip .Koningin Regentes', naar Amsterdam, pass. 26 Juli Kaap St. Vincent. liet stoomschip .Sumatra" arriv. 27 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip .Sraeroe, van Rotterdam, vertrok 27 Juli van Marseille. Burgerlijke Stand, gem. Helder. V.n 25 tot 27 Juli. ONDBRTROl'WD: L. de Boer es M. Kruijer J. VeeostrA en A C. ilooq'ie. L. J. Wolten J E. Luoake- GÊTROUWD F. Been en T. Zeeuw. P. Wit en E. Bei*. BEVALLENW. H. Snijder pd>. Sirach, z. G. Oel- jee geb. Monnirr. d. N. Glon geb Kiodt, z. N. Ooit- boiz n grb Vriet d A. Hilleoio* gcb. Rieunerte. d A. M. ven Beek geb vnn Steenbergen, d. OVERLEDENH. J. Wegeneer, 8 m. Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 19 tot 25 Juli 1899. ONDERTROUWD: Jan Boon en Aaltje Kooiman (don Hoorn). Adriaan May (Zaan dijk) en Aagje Bakker (Oosterend). GETROUWD: Willem van der Hoek en Anne Kalis (De Cocksdorp). GEBORENGrietje, dochter van Jan Bremer en Martje Boon (Oosterend). OVERLEDEN: Maria Anna Bakker, 22 jaar, dochter van Maarten Bakker en Tryn- tje van Grouw (de Waal). Dirk Zym, 82 jaar, weduwnaar van Cornelia Bakker (den Burg). Antje Berends, 49 jaar, ongehnwd, (De Waal). Jacob Bruin, 85 jaar, weduwn. van Antje Buikema (Oude schild). Gemeenteraad van Wiennqen. Vergadering van 25 Juli 1899. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig do heeren P. Luyt en P. Kunt. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. Aar. P. Visser wordt op zyn verzoek ver mindering van schoolgeld toegestaan. Op eon dergelijk verzoek van J. Wit wordt afwyzend beschikt. Van den Rijksontvanger is bericht ont vangen dat aan de gemeente is betaald f 754.85. Van Heeren Gedeputeerde Staten is een schryven ontvangen, dat op de reclame van den heer C. J. van Kolckhoven tegen zyn aanslag in den hoofdei, omslag, afwijzend beschikt. Heeren Armvoogden hebben een brief in gezonden, waarbij zy verklaren bezwaar te maken om voor E. J. Rotgans drie maanden huishuur te betalen. De Raad besluit Heeren Armvoogden te herinneren aan artikel 11 van hun reglement. De goedkeuring van Ileeren Gedeputeerde Staten is verleend aan een besluit tot af- en overschrijvingen en aan het besluit tot het aangaan eener geldlccning van f 8000, voor eene nieuwe onderwyzerswoning en van f 5000 tut verbetering van den weg. Aan den Rand wordt een plan aangeboden van de te bouwen onderwyzerswoning en al- zoo goedgekeurd. Ook wordt een maandstaat van den zee- grashandel der gemeente overgelegd. Do commissie belast geweest met het on derzoek der Gemeente-rekening over 1898 brengt rapport uit en adviseert tot vaststelling. Do rekening wordt vervolgens door den Raad vastgesteld in ontvangst 1 17720.12', in uitgaaf t 15932.15', al zoo met een voor- dcelig saldo vnn 1787.67. De geloofsbrieven der herkozen Raadsleden worden onderzocht en in orde bevonden. Na de gewone rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Marine en Leqer Ilr. Ms. pantserdekschip .Zeeland», com mandant de kapt. ter zee A. G. Ellis, is Woensdagavond alhier binnengekomen. Do „Zeeland heeft oen oofeaingsreis gedaan te geven op Zondag 30 Juli 1899, van 3 tot 5 uur. 1. .Festlicher Marsch, Componirt ffir Klavier zu zwei Handen", Mevrouw van A., (Instru- mentirt von J. Koning.) 2. Ouverture zu der Oper: .Der Prssident", Alberl Lortzing. 8. .Twecoud-Nederlandsche Liederen", Adrianus Vale ris. a. Het beleg van Bergen op Zoom. (1626). b. Strydzang der Geuzen, f1570). 4. Kantaisie de 1'opéra .Lo Trouvére", Giacomo Verdi. PAUZE. 5. .Oarcrture Mili taire", Gcorge Kcrling. 6. Fliegende Blattcr, .GrosseaTongemiilde",LouisStotefeld. 7. .Die Ztirtlichen", Walzer, Erail Waldteufel. 8. Fi nale. „Frou frou, Polka élëgante", Johann Resch. No. 1 en 4 op verzoek. Door afwezigheid van het Stafmuziekkorps, zal het e. v. Zomerconcert worden gegeven op Zondag 27 Augustus 1899, van 3 tot 5 uur. Marktberichten. Helder, 26 JulL Aangevoerd: 2 bokken» 3 geiten, 10 korven konjjnen, 2 id. hanen, 1 id. kippen, 2 stapels kaas, 1 party boter en 1 id eieren. De pryzen waren Bokken f 3.50, geiten fO.85 a f4,25, konynen f 0.25 a f 0.75, hanen f 0.10 a f0.30, kippen f 0.40 a fl.kaas f0.50 a f 0.85 per stuk, boter f 0.55 a t 0.57$ per kop, eieren f3. per honderd. Schagen, 27 Jnli. Aangevoerd 0 paarden f a 0, veulens f af 0, 23 stieren f 70 a 810. 31 geldekoeien f 110 a 100, 42 rette koeien f 16 a 220,28 kalf koeien f 180 a 225, vaarzen f a graskalven f a 19 nucht. kalveren f 8 a 16, 0 rammen f ya 460 schapen vette overhouders f 18 a 25.20 magere varkens f 9 a 11.35 vette varkens f 0,38 a 0.35 p 65 biggen f8.a 6.40, 700 kop boter o P- 52' a 57* 7000 kiPeieren f 2,50 a 3. "00 eenden dito f 3,a 0, per 100. r 200 lammi-ren f 10» 1 lo— f-° - 0. 170 rmu-er, flï 15. vette schapen f a Pnrmerend. 25 Jnli. Aangevoerd 688 vette runderen f 0.52 a 0.60 p. p., 86 stieren, vette prijshoudend, stuff, magere en melkkoeien, laffer prys, stnff. 882 vette kalveren f0.60 a 0.80 p. p., matig, 175 nucht. idem. f8 a 18, stug. 8 paarden, 2885 schapen en lammeren, pryshondend stug, 30 f vette varkens. 30 a 86 et. p. p., 25 maffere id. fll a 14, 808 biggen f 8.a 7.allen handel matiff. Kleine kaas f26,—. middelbare f commissie Aangevoerd 839 stapels, wej». kg.. 1869 kg. boter fl.05 a 1,15. Kipcioren f2,80 a 3,20, eend- dito f8,a 0.— Msrkt-Station Noord-Soharwoude. 25 Jnli. Groote Deensehe Muizen f 0.90 a f 0.65. Kleine idem f 0.50 a f 0.25* Glad- blandjes f 0.90 a f 0.75. Graafjes f 1.00 a f 0.75 per H.L. 27 Juli. Groote Deensehe Mnizen f 0.95 a f 0.65. Kleine idem f 0.50 a f 0.25. Glad blaadjes f 0.90 a f 0.75. Graafjes f 0.90 a f 0.75 per H.L. Visscherijberichten. Niruwediep, 25 Jall. Aa-gt bracht door 15 knrdera te zemen 80 tongen p. et. 1" eent, 30 middelm. ton gen d. et. 40 eest, 20 mend klein* aehol p. m. f 1,50 e f 2, 10 mend echer p. m. f 3 f 8,60. 2(1 Jnli. 85 kordrrt met 10 tot -10 tongen p. et. 70 a 75 ernt, 10 lot 40 middelm. tongeo p. et. 40 a 45 cent, 10 tot 80 kleine loogen p. et. 15 a 20 eent. 6 tarbotten p. et. f 5 e f 7. 1 tot 5 roggen p. et. 8" a 90 rent, 1 tot 5 mend kleine echol p. m. f 1,50 f 2,50. 1 lot 2 mand erker p. m. f 8 f 8 50 27 Jnli 85 kordere mrt 10 tot 40 tongen p. et. 70 a 85 cent, 10 tot 80 middelm. tongen p. et. 40 e 45 rent, 10 tot 70 kleine toDgen p. et. 15 20 eent, 10 tarbotten p. et f 4 a f 7, 2 tot 10 roggen p. et. 80 9(1 rent, 1 tot 8 mnnd kleine srbol p. m. f 1,50 f 9,50. 1 tot 5 mand eebar p. m. f 2.50 a f 8,80. 361,te Staats-Loterij. Trekking van Dinsdag 25 Juli. No. 14128 f 20.000. No. 702 f1500. No. 5554, 9902 en 19707 elk f1000. No. 7377 f400. No. 4349 f 200. No. 5245, 9411,13012, 18099 en 19947 elk f100. Trekking van Woensdag 26 JulL No. 13972 f 2000. No. 17512 f 1500. No. 4785 f 1000. No. 12405 f 400. No. 2 11281 en 14385 elk f 200. No. 6482 6434 6486 en 12263 elk f 100. Trekking van Donderdag 27 Juli. No. 19922 f 200. Nu. 9067 f 100. Programma der Muziek-Uitvoering voor de Marine Club, op heden avond van 8 tot 10 uur. 1. «Aan Holland's Noordpunt", Militair- Marsch, H. Gótz. 2. Ouverture: Boccaccio". Franz von Suppë. 8. Abendgebett", Arnold Krug. 4. Fantasia frem Opera: „Patience", Arthur Sullivan. 5. Ouverture de 1'opëra- boude.Orphée anx Enfers", Jacques Offen- bach. 6. a. .Sërënade de Mandolioes", C. Desorroes. b. .Orientalischer Zag", Franz von Blon. 7. «Melodiën Congress Grosses Tonge- malde", A. Conradi. 8. Die Fürstensteiner", Walzer, Benjamin Bilse. 9. Finale. „La Mous- më, Mazurka Japonaise", Louis Ganne. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndli: Verzending» weg f. zeepost via Amsterdam p. seepoat via Rotterdam Hoil. mail via Genua. iloll. mail via Marseille. p. Franacbe mail via Marseille p. Engelache mail via liriudioi Naar Atjeh en de Oostkuat Datumder ter Tydat d laat potl-bezorg. bml ahPojtk. 18 Aug. 28 Juli a 16 Aug. 7. 7.—*a 7— 8.80 'in 7—'. 9.—i 8 en 22 28 Juli 4 en 18 Aug. eiken Vrijdag p. Duitache mail via Napel». 21 Ang Nasr Guyana (Suriname) p leepoet via Amsterdam .1 31 Juli 7.V p. mail over Engeland 7 en 21 Aug 7. p mail via St. Nexeira 7 7- Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amuterdam .1 81 Jnli I 7. p mail via Southampton lelken Uinsdagj 8.80 's n p. mail via Qneenatown .[eiken Vrfjdag| 8 30'a n Naar St Martin, St. Euatatlus en Saba p. mail over Engeland I 7 en 21 Aug.j 7. Vervolg der berichten. In de gisterenavond gehouden vergade ring der Heldersche Stoomtra wier-Maatschappij is besloten tot wijziging der statuten, waar door nu de mogelijkheid beslaat, dat het aandeelenkapitaal der eerste serie geheel zal worden geplaatst en met den bouw der eerste trawler spoedig zal kunnen worden aange vangen. Ia den afgcloopen nacht ten ongeveer lVj n. werd door den heor Boerma, wonende aan de Weststraat, door de heerschende brand lucht ontdekt dat by zyn buurman F. A. B. Roodere brand was. Het wekken van Roodera en zijne echtgenoote was zyn eerste werk, waarop hy onmiddellyk met den bewoner door middel van emmen water begon met 't blusschingswerk. Kort daarop verscheen ook de politie, bij gestaan door ccnigo flinke burgers, waarby het raadslid Sevenhuyzen op de plaats des onheils. Aan het vereend en krachtdadig optreden dezer personen is het dan ook te danken, dat de brand alzoo niet geheel gestuit, dan toch geene vorderingen meer maakte. Inmiddels verscheen de opperbrandmeester en de brandmeester Buchele, welke de spuit van 't Ankerpark hadden laten aanrukken, welke spuit hoogstens eenige minnten noodig had water te geven om de bluseching te vol tooien. De brand woedde op den zolder boven den onlangs door den heer Rooders opgerichten winkel in schilderyen, karpetten, bedden enz. Aldaar lagen eenige balen kapok welke lagen te smeulen, en dien dag pas ontvangen waren. Het vermoeden dat de brand ontstaan is doordat Rooders zich met eene brandende tabakspijp in de nabyheid dier balen heeft begeven, is dan ook niet ongegrond. De winkolinventaris heeft hoofdzakelijk het meest geleden door waterschadeechter is alles verzekerd op beurspolis. Ten 4 u. had de Weststraat weder het gewone aanziet zou men niet zeggen dat daar zoo'n groot ouheil was afgeweerd. Herhaling8onderwij8. Blykens achterstaande advertentie vangt met Augustus weder het onderwys op de herhalingsschool alhier aan. Wij kannen onders en voogden niet genoog aansporen hunne kinderen, die reeds de school hebben verlaten, van dat onderwijs te doen genieten. Vele jongelieden toch verlaten de gewone dagschool voor zy voldoende onder wys hebben ontvangen, en waar dat niet het geval is, de ondervinding heeft aangetoond, hoo vaak veel van 't geleerde vervliegt. Juist om dat te voorkomen cn 't geleerde uit te breiden, wordt reeds jaren achtereen her- halingsonderwys gegeven. Met cijfers uit 't jaarverslag der gemeente kunnen wy consta- teeren, dat in eene plaats als de onze 't be zoek veel grooter moest zyn. Wy weten van naby hoe onderwyzers en onderwijzeressen zich met zorg eu opoffering kwjjten van hun ne mocielyke taak en kunnen ons daarom ergeren, als wy des avonds scharen, vooral van jongens langs de straten zien, vaak tot last van de ingezetenen, die hun tyd zoo nuttig konden besteden. Waar hun op zoo gemakkelyke wyze de gelegenheid wordt aangeboden, om zich beter voor den stryd om 't bestaan te bekwamen, wordt dit nog Bchromelyk veronachtzaamd Met aandrang maken wy daaron ouders op deze nuttige inrichting opmerkzaam, maar bevelen haar ook ten zeerste aan, by bazen en werkgevers, om steeds vryaf te geven op de uren, waarin dat onderwys wordt gegeven. Met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier W J. Wiaselink, civiel- ingenieur te Heerenveen. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juni 1899 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf SjlÜöjSSO.Bl'/j Terugbetalingen (waaron der 8,604.927» wegens aankoop van inschrijvingen in oen Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrij- ring)2,347.820,71 Meer ingelegd dan terug betaald757,500.807j Aan het einde dor maand Juni 1899 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven .78,155,308.54 Zoodat het tegoed op uit0. Juni 1899 bedroeg. ./73,912,818.347, Kostelooze toelating tot Rijks Hoogere Burgerscholen. Voor den vervolge is bet wellicht van belang, dat men bekend zjj met de vol le bepaling, die dezer dagen in den vorm van een Koninklijk besluit, door de Staatscourant werd medegedeeld»Zij, die hetzij onvermogend zijn schoolgeld te betalen, hetzij buiten de gemeente wonende, waar de school is gevestigd, niet bij machte zijn, het schoolgeld, benevens de reis- en verblijfkosten te betalen, kunnen, wanneer zij aan het toelatings-exameu hebben voldaan, en door hunnen ijver daarvoor in aanmerking blijken te ko i en, van de betaling van schoolgeld door den Minister van Binnenlandscbe Zaken, op de bjj reglement gegeven voorwaarden, worden vrijgesteld.* Tot deze voorwaarden be hoorenaanmelding bij den directeur der school in de maand Juni van elk jaar opgaven, waaruit het onvermogen tot be taling van schoolgeld, en eventueel ook van reiskosten kan blijkenomtrent gedrag en ijver van kosteloos toegelaten leerlingen wordt iedere drie maanden door den directeur gerapporteerd aan den inspecteur van het Middelbaar Onderwys, die daarvan aan den Minister mededeeling doet; bij wangedrag of ingeval van gebrek aan ijver en geschiktheid, om tot eene hoogere klasse over te gaan, kan de verleende vrijstelling worden ingetrokken. Men schrjjft uit Den Haag: Door de politie was, in 't belang van het onderzoek, door baar ingesteld, ver zocht voorloopig geen melding te maken van een jonginensch, verdacht van betrok ken te zijn bij den verkoop van gestolen effecten hier ter stede. Nu daarvan toch gewaagd is in een particuliere correspon dentie, overgenomen door andere bladen, kan worden medegedeeld, dat zich werke lijk sedert eenigen tijd in voorloopig arrest bevindt een jongmensch, bediende bij een kassierskantoor, verdacht verkocht te heb ben en getracht te hebben willen ver- koopen Franscbe effecten, waarvan by kan geweten hebben, dat ze door misdrijf zouden zijn verkregen. De aangehoudene loochent dit laatste en beweert de stukken ten verkoop te hebben ontvangen van een Belg, die op den Parallelweg woonde met een vrouw, met wie hy een rijk leven leidde. Toen deze vreemdeling, op aan wijzing van den aangehoudene, in zijne woning zou worden gearresteerd, was hy reeds verdwenen, en tot dusver is het niet gelukt zyn spoor terug te vinden. Van den aangehouden kassiersbediende moet reeds gebleken zijn, dat bij in ver binding stond met verschillende personen van gering allooi, die als zijne agenten moesten trachten stukken te verkoopen tegen hooge provisie, welke des avonds in kleine herbergen werd uitbetaald. Het schijnt niet gelukt te zijn, veel effecten te gelde te maken, want bij ver schillende personen zyn in beslag genomen effecten, afkomstig van diefstallen te Rouaan en te Versailles gepleegd. Den 4en Aug. a.s hopen onze 36 geliefde Ouders en Grootouders fltë J. A. SELIAS M en m G. M. v. d. LAAN, gg hunne 35-jarige Echtvereeniging 1 te herdenken. $f Helder, 28 Juli 1899. gg gg Namens hunne 3g liefhebbende Kinderen g£ en Kleinkinderen D. v. OS. B. v. OS—v. d. Laan. Ondertrouwd LEENDERT DE BOER en MARTHA KRUIJER. 26 Juli 1899. Groningen, A Igemeetie kennitgeting. Ondertrouwd LEENDERT JUSTINUS W0LS en J0HANNA ELIZABETH LUMKEMAN. Helder, 27 Juli 1899. Ondertrouwd C. J: HOOS en H. C. AKKERMAN. Helder, j 2g Jul; lg99 s Gravenhage, l Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling ons ge liefd Dochtertje HARMINA JANTINA, in den ouderdom van ruim 3 maanden. S. A. WAGENAAR- B. WAGENAAR- WESTERLING. Den Helder, 24 Juli 1899. Heden overleed plotseling onze ge liefde Dochter MIJNTJE ROEPER, in den ouderdom van ruim 19 jaar. Diep betreurd door ons allen. G. MENIJN A. MENIJN-Kok, en Kinderen. Helder, 21 Juli 1899. Door omstandigheden eerst beden geplaatst. Heden overleed na een kortstondig Ijjden van 4 dagen, onze geliefde Vader en Bebuwdvader, de Heer C0RNELIS P0STMA, in den ouderdom van 08 jaar. Helder, 27 Juli 1899. Namens Kinderen en Behuwdkinderen. Strekkende tot algemeene kennis geving. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen Echtgenoot en Vader, den Heer J. Colom, betuigen wij onzen bartelijken dank. Nieuwediep, 27 Juli 1899. Uit aller naam R. COLOM. Onzen liartelijkcn dank betuigen we door deze aan den Heer N. CORNLELJE, Mej P. J. VOOGD en Mej. Jb. ZON. voor hunnen deelnemende bijstand, verleend bij het droevig ongeval dat ons 11. Vrijdag trof. In 't bijzonder brengen wij hulde aan de Liithersche Zangvereeniging, Directeur de Heer P. KAMP. en aan Heeren Dragers, voor de laatste eer onze Dochter grafwaarts bewezen. De talrijke blijken van deelne ming, ons van zoo vele zijden gebracht, is ons een groote troost en zullen wij dankbaar blijven herinneren. G. MENIJN, en Echtgenoote. Bij mijn terugkeer naar mijn woonplaats, te New-York, roep ik allen een liartelyk vaartwel toe. W. J. METZELAAR Az. Helder, 21 Juli 1899. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. ZONDAG 30 JULI, voorm. 10 uur: Os. IIAKKTUEV Emeritus-Predikant, te Haarlem. Theosophische Veieeniging Loge, Helder. Openbare vergadering in de Tuinzaal van Tivoli, op ZON DAG 30 Juli, des avonds ten 8 ure. Spreker den Heer P. PIETERS, vnn Amsterdam. Onderwerp .Hermes" en de Inwijding in 't oude Egypte. EVniKIS VRIJ. is weder te consnlteeren, doch voorloopig slechts ten zijnen huize, en alleen op de gewone spreekuren. Jongens en Meisjes boven twaalf jaar, die den Cursus 1899/1900 wenschen te volgen, behooren zich aan te melden aan den School 7a (Vlamingstraat), op Vrijdag den 4Jen Augustus, van 67, tot 7'/s uur n- m- 't Bewijs van inenting moot worden me degebracht. De Burgemeester, VAN STEUN. WESTSTRAAT 74. Aanvang van den nieuwen cursus 28 Augustus a. s. Aanmelding van leerlingen kan dageljjks geschieden, terwyl inlichtingen gaarne worden verstrekt. A. J. LEEWENS, Dir. aan alle Wlelrijd r3 te dezer plaatse tot bijwoning eener verga- derinq in Café „CENTRAAL", Ka- naalweg alhier. (Boven Achterzaal), op Zaterdag 29 iuli a s„ des avonds te 8 uren, ter besoreking eener te houden FIETSWEOSTRIJD van 5 K.M. of korter, op 31 Augustus a.s. Namen» de voorloopige Commiatie, KL. F. 00RTGIJSEN. 99 Het gouden dames remontoir den IGn Juli 1S99, toegewezen aan bon No. 23, is door m(/ in dank ontvangen. 25 Juli ÊS99. LOUISE VAN DAM, Oranjestraat 7 Voor de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad, wordt den Kiezers in District I ten dringenste aanbevolen de Heer Winkelier, Lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken; en voor District II: de Heer Koopman, (aftr. Lid). HET BESTUUR. Eerste District. Voor de stemming van een Lid van den Gemeenteraad, op 1 Augustus a.s., is door bovengenoemde Kiesvereeniging in 't Eerste District Candidaat gesteld de Heer gepensionneerd Kapitein der Inf. 0. I. L. Met vertrouwen wordt deze Candidaat den Kiezers aanbevolen. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2