Marine en Leger. De otat-major van Hr. Ms. fregat „Atjeh", welke eiken dag alhier binnen verwacht wordt bestaat uit: Kapt. ter zee L. J. K. A. Jeekel, Command.; Lnit. tor zee 1 c kl. P. van den Broeke, le officier; Luit. ter zee le kl. P. Sodenkamp. Luit. ter zee 2e kl. L. P. W. van der Wal; J. J. M. Baart; J. Arendaen de WolfT; G. C. Heeris; K. Zeeven; P. H. Gallé; L. J. Qnant; Ofi. v. gez lo kl. H. G. J. van Docsburgh Off. v. adm. lo kl. W. G. L. Brnning. Terw\jl het inaehinckatnerporaoueel bestaat uit do hoofdmachinist le kl. J. Moozelaaa; mach. le kl. J. J. Oosonbrugh; A. Risseeuw; mach. 2e kl. C. Wapenaar; G. Verschuur en H. A. Ruijgrok. Do officier "van administratie lste klasse N. J. J. van Ryn van Alkemade, geplaatst by het Koninklyk Instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met 16 Augustus op non activiteit gesteld en vervangen door den of ficier van administratie lste klasse A. W.van den Worm. (Stct.) Bij Kon. besluit is aan den ingenieur 2e kl. by de mariue M. G. van Gelder, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. d.a.v. eer vol ontslag verleend uit 'sRyks dienst. Met 19 Aug. '99 is op non-activiteit ge stold de hoofdmachinist le kl. W. J. Kramer, met 14 Sept. de hoofdmachinist 2e kl. N. C. van der Leeuw, en met 16 Sept. de machinist 2e kl. H. de Noo. Met 11 Aug. is overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Hellevoetsluis op Wachtschip to Willemsoord bootsman v.k. H. J. Gielis. By Kon. besluit aijn bij het 4e regiment vesting artillerie benoemd tot 2e luitenant de cadetten F. H. Dolleman, ,C. E. Oosting, J. van Andel en C. A. van Woelderen. Bij de infanterie is benoemd tot 2o luit. de cadet GETROUWD Jan de Jager (Zype) en Jannetje de Boer (Oudeschild). Willem Zegel (P. H. Polder) en Trijntje de Boer (Oude schild). GEBOREN: Geene. OVERLEDENPietcr Brans, 53 jaar, weduwnaar van Martje Koning (Oost).Jacob Koorn, 70 jaar, weduwnaar van Martje Bak ker (den Burg). Dirk Geus, 34 jaar, gehnwd met Petronella van don Berg (de Waal). Burgerlijke Stand van Wieringen. Gedurende de maand Juli 1899. ONDERTROUWD en GEHUWD: Cor- nelis Gorter en Tryutje Duynker. Dirk Mulder en Cornelia Johanna Stadig. GEBOREN Jacoba, d. v. Willem Hege man en Reinouwtje Droog. Dirk, z. v. Maarten Bays en Maartje Keyzor. Jannetje, d. Simon Bais en Neeltje Tysen. Geertje, d Jan Koorn en Ariaantje Zomerdyk. Geertje, d. v. Jan Tysen en Antje Lont. Trijntje, d. v. Jan Tysen en Tryntje Wiegman. Ger- ritje, d. v. Cornelis Bakker en Jansje Bakker. Pieter, z. v. Nan Bays en Maartje Rotgans. Pieter, z. v. Albertus Raven en Tryntje van Hartevelt. Nan, z. v. Jan Mostert en Antje Metselaar. Pieter Cornelis, z. v. Maarten de liaan en Tryntje Luyt. OVERLEDEN Antje Kooyman, oud 25 jaar, echtgenoote van Johannes Rotgans. Stoomvaartberichten. Het stoomschip ,Gedë", van Rotterdam, vertr. 1 Aug. van Southampton. Hot stoomschip Ardjoeno", van Rotterdam, pass. 81 Juli Point de Galle. Hot stoomschip .Prinses Sophie", van Am sterdam, arriv. 1 Aug. te Genua- Hot stoomschip .Prinses Amalia", arriv. 31 Juli van AmBtordam te Batavia. Het stoomschip ,Bromo« vertrok 2 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip .Smeroe", van Rotterdam, pass. 2 Aug. Suez. Het stoomschip „Solo», naar Rotterdam, vertrok 2 Aug. van Marseille. Het stoomschip .Java*, naar Amsterdam, arriv. 2 Aug. tc Marseille. Hot stoomschip .Prins Alexander', naar Amsterdam, vortrok 2 Aug. van Port-Said. Marktberichten. Helder, 2 Aug. Aangevoerd 2 schapen, 3 geiten, 1 bok, 2 korven jonge kippen, 4 id. hanen, 5 id. konynen, 1 party boter, 2 stapels kaas, 1 party eieren, 1 collectie bloomen. De prijzen waren geiten f 1.50 A 7.50, bok f 5.—, jonge kippen f 0.75 ik 1.hanen f0.15 a 0.75, konynen f0.20 a 0.45, boter f0.60 per kop, kaas f 0.45 a 0.80 per stuk, eieren f 8.per honderd. Schagen, 8 Aug. Aangevoerd 11 paarden f 75 a 200, vonlens f af 0, 14 stieren f 70 a 140. 16 geldekoei'on f 100 a 180, vetto koeien f 160 a 250,10 kalfkoeien f 180 a 190, 10 vaarzen f 60 a 100, graskalven f a 18 nucht. kalveren f 6 a 16, 0 rammen f a 0 schapen vette overhouders f a 24 magere varkens f 7 a 11.19 vette varkens f 0,82 a 0.86 p. P., 65 biggen f2.50 a 5.50, 1000 kop botor, p. P. 47® a 52® ct., 7000 kipeieren f 2,50 a 8,—, 600 eenden dito f 8,— a 0,— per 100. 90 lammeren f 9 a f 18.0 ossen f—0 a 0. 70 magere schapen f 12 a 15, 90 vetto schapen f 20 a 23. Markt-Station Noord-Scharwoude. 1 Aug. Groote Deensche Muizen f 1.00 a f 0.75. Kleine idom f 0.50 a f 0.40. Glad- blaadjes f 0.— a f 0.Graafjes f 1.15 a 1 1.00 per H.L. 8 Aug. Groote Deensche Muizen f 1.05 a f 0.75. Kleine idom f 0.50 a f 0.40. Glad blaadjes t 0.a f 0.Graafjes f 1.15 a f 1.00 per i H.L. Visscherijberichten. NUuwediep, 1 Aog. Aangebracht door 7 korden te zanien 100 kleine tongen p. at. 15 a 20 cent, 6 mand kleine achol p. m. f 1, 6 maod eeher p ra. f 2,50. 2 Aug. 86 korden met 1 tot 15 tongen p. at. 76 86 cent, 6 tot 20 middelm. tongen p. at. 40 a 50 rent. 5 tot 60 kleine tongen p. at. 15 20 cent, 1 tot 3 ruggm p. at. 00 cent, 1 tot 3 mand kleine achol p. i I 1 a f 2, 1 tot 2 mand achar p. m. f 2.60 a f 8. 8 Aug 70 korden met 5 tot 40 tongen p. at. 75 86 cent, 6 tot 25 middelm. tongen p. at. 40 a f 50 eeat, 10 tot 80 kleine toDgen p. et. i5 a 20 cent, 1 tarbot voor f 6, 1 tot 5 roggen p. at. 90 cent, 4 mand kleine achol p. m. 1 i f 2,60, 1 lot 8 eehar p. m. f 8 e f 8.60 Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooet-lndié: Vcnendingaweg p. seepoet ria Ameterdam p. aeopoat via Rotterdam p. noll. mail via Genua. p Huil. mail via Marseille. p. Vraneehe mail via Mareeille Rngeltcha mail via Brindui aar Atjeh en de Ooetknst van Snmatra p. Doitecbe mail via Napela. Naar Guyana (Suriname) p. aeepoat via Amaterdam p. mail oTer Engeland p. mail via St. iNaiaire S, Ditomdtrtcr Tijdel d lMt poit-bexorg. bu.UhPoetk. 4 cd 18 Aug T—'»ev. 11 en 25 7.'»»v 16 cn 29 7-— 8 en 22 8.80 'mem. 11 en 25 7.'»»r. 4 en 18 9.—mor. eiken Vr(jdeg 9.mor. 21 Aug 9.— mor ,14 en 81 Aog I 7.- Naar Curi9»o, Bonaire en Aruba: p. ace poet via Amaterdam p mail via Southampton p. mail via Qncenatonn 114.n 31 Aug eiken Dinsdag 3 80 a nam. jrlkeu Vr(jdag| 8.80 'e nam. Naar St. Martin, St. Euitatlus en Saba sail over Engeland 7 en 21 Ang. 7- Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1 tot 3 Ang. ONDERTROUWD: A. Agema en P C. Tielroojj. K. D. Orootvcid en T. A. A. Loo*eo»t(jo. P. Boll en J Betrouwd: t. g. h. f d. Steenkamp en e. h. L. Vogelvanger L. J. van Dartelen en L. SchoefTelen- bentr. N. I-engere en M. A. luijcla, J. Kcnoinok A M. E. Verdoom. J. J. Aotheunmen en E. J. Bo« I. K-oman en P. Oppenhoia. P. J. Scbotvaager ea T M. W. van Ka. c. Kohn en g. r. Scheer. J. Keinalda en M. Dignnm. BEVALl.BNT. Hreet geb. Kneppel. d J. Hceaen gtb. Ooetcadorp, t. T Sikker »fb. Langedyk, J. A. C Schaap geb. Schade, d. J. van der Wal gek. koeien,j d. E. Pcltman geh. Alkcinade, d. OVERLEDEN: J. Keraloot, 26 j. K Keizer, I ra. J. Handrika, 72 j. C. Goei. 4 m. J. Vi.aehe fl w. M J. B. Drujaer wed. J. de Goey, 74 j. C. van Maaren gtb. Wcalerhot 34 j. L. van Berde, 6 w. Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 26 Juli tot 1 Aug. 1899. ONDERTROUWD: Hendrikus de Vries (Almkerk) en Hendrika Anna Heeroma (do Koog). Het Postkantoor alhier wordt, met het oog op do eischen van den dienst uitgebreidhet gehecle benedenge deelte van het gebouw wordt voor kantoor ingericht. Dat deze uitbreiding wel noodig is, kan o. a. voldoende blyken uit de vol gende opgave over het dienstjaar 1898. In dat iaar was aan dat kantoor bet aantal •tuks gefrankeerde brieven van elders 435.996 van en voor den kring v/d. kantoor 15.466 igefrankeerde brieven van elders 4.123 :n cn voor den kring v/d. kantoor 868 couranten ad Va ceüt 812.801 1 108.787 gedrukte stukken (aantal omgeslagen) 194.710 monsters en stalen van koopwaren 4.889 dienstbrieven 82.586 aangeteekende brieven 4.649 r met aange geven geldswaarde met een bedrag van 673.282.81. berichten van ontvang expresse brieven 384 briefkaarten ik 3 cents 191.040 6 1-061 POSTWISSELS. Gedeponeerd met een bedrag 512.318,13® uitbetaald 498.768,58® KWITANT1ËN. Ter inning aangeboden kwitan- tiën, waarvan betaald f 49.219,01® van elders ter invord. ontvangen kwitanliun, waarvan betaald postbewyzen werden uitgegeven met een bedrag van alsvorens uitbetaald het bedrag postzegels voor on- gefrankoerde brieven was 432,20 het bedrag frankeerzegels, brief kaarten, enz. was 44.961,20 RIJKSPOSTSPAARBANK. Uitgegeven aan nieuwe inleggers 621 beekjes. 8280 inlagen met een bedrag van 803.345,24* 4828 terugbetalingen met een bedrag van 266.888.51 PAKKETPOST. ,luk. Verzonden pakkettten (biuneul.) 16.201 waaronder 182 met aangegeven waarde ad 12.198,77. Verzonden pakketten n/h. buitenland 476 ontvangen binnenland 27 buitenland 901 De geheele jaarrekening liep bedrag, in ontvangst 195.530,78® 2.645,— 2.873,— 2.157.088.12. en uitgaaf ad Posteryen en Telegrafie resortecren onder ééne en dezelfde hoofddirectie; vandaar voo- geu we aan de bovenstaande opgaven toe die van't Rijkstelegraaf kantoor alhier, mede over hot dienstjaar 1898. In dat jaar werden aan hoofd- en bij-kantoor alhier verzonden 21.185 telegrammen ontvangen 26.164 overgenomen 1.829 To zamon 49.128 telegrammen. Vervolg der berichten. Blijkens annonce in dit blad, zal de Ryks hoogere burgerschool op 18 dezer worden aanbesteed. Naar den llaag en Rotterdam zal Dinsdag 8 Aug. een goedkoope volkstrein (2e en 3e kl.) van bier vertrekken. Zie de annonce in dit blad. Heden morgen 4 Augustus is het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine naar Hellevoetsluis vertrokken, en verblijft aldaar tot 12 Augustus, op welken datum het korps naar Amaterdam wordt gedirigeerd, en komt 21 Augustus a.s. weder te Helder terug. De lantaarnpalen langs den openbaren weg alhier zullen dezer dagen geverfd wor den. Wy meenen onze lezers een dienst te bewijzen door ben hierop opmerkzaam te maken. Bij het passeeren dier palen zij men dus voorzichtig, opdat men zjjn klecderen niet beschadige Woensdag werd door den architect Th Moorman aanbesteed (onderhands)'t maken van een winkelbetimmering voor den heer G. B. Bramlage, aan de West straat No. 11, alhier. Ingeschreven werd doorS. Meijers (firma Korff) f 575, Gebrs. van Os f 547, K. Zeeman f 580. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Helder, en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli 1899 ingelegd f34917,37, terugbetaald f 24313,94»/». Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9052. In de maand Juni 1899 werd in liet gansche Rijk: ingelegd f 3105330,51 l/»t terugbetaald f2347>20,71. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f73912818,847,. Gedurende die maand werden 8525 nieuwe boekjes uitgegeven, en 2727 boekjes geheel afbetaald. Ultimo Juni 1899 waren er in omloop 733558. Texel, 3 Aug. 1899. Eenige personen te den Burg weuschen op 81 Aug. a. s. wederom feest te vieren, in de eerste plaats voor de kinderen en daaraan verder volksspelen. den heer Baumann. In het bestuur zijn reeds gekozen 15 personen. De heer N. Min, opziener der domeinen alhier, is benoemd tot inspecteur der staatsbosschen en ontginningen. De heer C. Thomasse, geboren alhier, thans onderwijzer te Arasterdam, heeft met goeden uitslag examen gedaan voor de acte Engelsch L. O. Op Vrijdag, 18 Aug. a s zal worden aanbesteed bet leveren der benoodigde brandstoffen voor de o. 1. scholen in de gemeente en voor het Raadhuis. Door de commissie te Soerabaya tot examineeren van machinisten voor de koopvaardij, is op Donderdag 22 Juni het diploma voor le machinist uitgereikt aan den heer P. Snooij, van de Kon. Paketv. Mij. Vischafslag le IJmuiden. Voor het kantongerecht te Haarlem is een zaak aanhangig gemaakt tegen den particulieren vischalslager te IJmuiden, den heer Groen, die op 1 Juli, tegen het Kon. besluit in, viscli loste in de visschera- haven en die buiten die haven liet ver- koopen. De zaak zal op een dag buiten de ge wone zittingdagen om worden behandeld, (N. R. Ct.) Men schrijft uit IJmuiden aan het »Hbl." »Nog steeds blijft de IJmuider quaestie onopgelost en blijven de dwangmaatregelen gehandhaafd, niettegenstaande de Eerste Kamer er zoo sterk bwre afkeuring over hepft uitgesproken. Zoolang het tegenwoor dige Kon. Besl. blijft gehandhaafd wordt dit door den directeur der visscherehaven in al zijn gestrengheid toegepast, om daar mede eenige klanten te behouden. Was er een degelijke handelsman aan 't hoofd der visscherehaven geplaatst, zeer zeker zou die alles beter inzien en op doelmatiger wijs optreden. Den visschers, die vragen hun visch te mogen vervoeren naar die plaatsen waar ze het meeste geld er voor krijgen wordt dit eenvoudig geweigerd en ze worden gedwongen hun eigendom af te staan om die tot alle prijzen te laten ver- koopen. Rijksvletterlieden concurreeren te gen particulieren by 't binneubrengen der vaartuigen, om te trachten de schepen in de Rijksvisschershnven te krijgen, alwaar ze dan met hun visch genoodzaakt worden te verkoopen. De vletterlieden door de re geering betaald, heffen van iederen kotter f 1.50, welk tarief natuurlijk beneden dat der particulieren gesteld is om daarmede te concurreeren. In t belang van handel en visschery is het zeker noodzukelyk dat spoedig een einde aan dezen toestand komt". Van de nieuwe postzegels zegt het >Utr. D.« Vandaag zijn de nieuwe postzegels in omloop gekomen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wie thans postzegels koopen gaat, nieuwe ontvangt. De voorraad oude is aan de verschillende kantoren nog zóó groot, dat een nieuwe op een brief voor- loopig nog wel een groote bijzonderheid zal blijken te zijn. Het hart van menig verzamelaar natuurlijk overvloeien van verlangen uaar deze noviteiten. Daar is reden voor. Want de nieuwe zijn zoo byzonder iraai uitge voerd, zoowel wat de teekening als d< kleur betreft, dat de Nederlandsche post zegels op dit oogenblik met de frnaiste op één lijn gesteld mogen worden, ja, zelfs bovenaan staan. De buste der Koningin is fraai ont worpen, en is genomen naar het bekende portret in Kronings-ornaat, het hoofd getooid met een diadeem. Buitengewoon fraai zijn de postzegels, die in twee kleuren gedrukt zyii, bijv. die van 25 ct., in blauw en rood. De post zegels van vijf cent, in de wandeling steeds »blauwei postzegels genoemd, zyn thans rood. Daar zal men dus aan moeten wennen. Ook de duurdere zegels zijn zeer fraai van tint. Tegelijkertijd zijn ook de nieuwe brief kaarten in omloop gebracht. De binnen- landsche zijn groen, de buitenlaudsche rood. Het zegel is op deze nieuwe niet zuoals thans met de smalle zijde, maar met de lange zyde van den rechthoek naar beue den geplaatst. Het initiatief hiertoe is genomen door I komst aldaar. Men schrijft uit Atjeh: Pastoor Verbraak. Pastoor Verbraak heeft 't op den gedenk- waardigen dag van zijn jubileum 29 Juni 11. niet ontbroken aan blijken van hulde, vereering en sympathie. Van ver schillende zijden werden Zijn Eerw. tele grammen van gelukwensching toegezonden. Van den legercommandant en al de offi cieren van den generalen staf ontving pastoor Verbraak op den dag van zyn jubileum eon telegram van gelukwensching. Ook de handel te Batavia zond aan Z. Eerw. een telegram. Z. E. de gouverneur-generaal beeft per soonlijk den waardigen priester schriftelijk modedeeling gedaan van de hem door H. Mtoegekende onderscheiding, en hem ge luk gewenscht met zijn voorbeeldige plichts betrachting. De pastoor, die met de expedi tionaire troepen in het bivak te Geudong was, heeft den dag van zyn jubileum op uitdrukkelijk verlangen van generaal van Heutsz in den kraton te Kotaradja door gebracht waar het voor de militairen Zondag was. In de sociëteit werd hem door alle officieren van het garnizoen hulde gebracht. Het Bat. Nbld. ontving uit Kotaradja een telegram over de feestviering. Men leest daarin, dat ze plaats had iu de rapatzaal, alwaar zich te 11 ure hadden vereenigd de feestcommissie, bestaande uit de heeren Heckler, Langenhuch en Bleckmann, en tal van genoodigden. Nadat de heer Heckler den jubilaris met een toepasselijk woord het officierskruis der Oranje-Nassau orde had overhandigd, wer den nog toespraken gehouden door de heeren Langenhach, dominee Hecktnan en Bleck mann. De heer Bleckmann sprak namens de redactie van de Soldatenkrant, en over handigde den heer Verbraak een huldeblijk der Koloniale Reserve, bestaande uit een standaard met misboek. Door de aanwezige dames werd hem een bouquet aangeboden. Pastoor Verbraak antwoordde zeer bewo gen. Hy schetste daarna op humoristische wijze den toestand van Atjeh sedert zyn Na afloop der plechtigheid gingen alle aanwezigen naar de sociëteit, alwaar men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Des avonds was er receptie ten huize van den heer Verbraak. De J.-B. noemt den pastoor een priester heid". Den 29sten Juni 1874 schrijft dit blad ontving de ongastvrije Atjehsche bodem dezen priesterheid, die er zich ge durende vyf-en-twintig jaren, slechts afge broken door een verlof van eenige weinige maanden op Java, geheel uit vrye keuze aan gebonden heeft. Hij is in dezen tijd de beminde en geachte vriend geworden van alle soldaten, die in Atjeh de gevaren van krijg en klimaat hadden onder de oogen te zien. In alle moeilijke omstandigheden stond hij hen by Meer dan eens werd er bij hem op aan gedrongen in Europa voor eenigen tijd uit te rusten van zijn moeilijk liefdewerk, maar steeds weigerde hij zijn kameraden te ver laten. En zoo is hij de Aalmoezenier van Atjeh gebleven, staande gehouden door zjjn plichtsgevoel, aangevuurd door de hoog achting en de genegenheid van allen, die met hem in aanraking zijn geweest. Voor de Haagsche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoorden twee jonge mannen uit Leiden, twee broeders, de een beklaagd in den avond van den 20en Juni in de Van der Werflstraat te Leiden een man met een mes te hebben doodgestoken, de andere dat hij dien man, toen deze doodelijk getroffen neerzeeg, met een poot van een stoel voor het voorhoofd had ge slagen. De bijzonderheden in deze zaak werden reeds in verschillende bladen medegedeeld. De eene beklaagde bekende den steek die volgens prof. Siegenbeek vau Heukelom den dood ten gevolge had te hebben toe gebracht, maar ontkende met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Tegenover een paar getuigen evenwel bleek hjj gezegd te hebben dat hy zijn gewezen meisje een dochter van den verslagene het hart zou afsteken en als hij haar niet te pakken kon krijgen haar vader. De tweede beklaagde ontkende den man met een poot van een stoel of ander stuk hout te hebben geslagen. Het O. M. achtte evenwel de schuld van beide beklaagden bewezen en vorderde, voor den een wegens moord 15 jaren en voor den andere wegens mishandeling 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Obreen die voor den bekl. optrad die terecht stond voor het toebrengen van den steek, betwistte de qualiiicatie van moord. Pleiter meende dat hier doodslag of mishandeling met doodelyken afloop aanwezig was. Uitspraak over 14 dagen. Men schrijft nit IJmuiden Het Nederlandsche hospitaal-kerkschip »De Hoop", kapitein Schol, Woensdags middag hier geurriveerd, heeft aan boord de uit 4 man bestaande equipage vau de Duitschen schoener »Carl", uit Hamburg, welk schip op de reis vau Morrisonshaven naar Hamburg met steenen, op 29 Juli 1.1., na hevigen storm lek gesprongen en zonk. De bemanning werd gered door het Belgische oorlogsschip iVille d'Ostende" en denzelfden avond op De Hoop" lief derijk overgenomen. Kapitein Bergmann der »Carl", zoomede de overige schip breukelingen roemen om strijd de uitste kende behandeling en hulpvaardigheid op de »Ville d'Ostende" en De Hoop" onder vonden. Een geheimzinnige vondst. Te Hilversum heeft de wegwerker Kreu- ning een hondje, dat bijzonder gedresseerd is om bunzings te vangen, en daartoe in de holen graaft. Zaterdagmiddag was dit hondje wederom bij een boom aan het graven, zoodat zijn baas op bet vermoe den kwam, dat bij weder een bunzing bespeurd had. Bij onderzoek bleek echter, dat de hond ditmaal geen bunzing had opgegraven, maar een omgekeerde schaal, waaronder een groen geschilderd slagers- boekhuisje verborgen was. In dat huisje of busje vond hjj in bankpapier eene som van f3150. De politie doet onderzoek. Het schijnt, dat het gevonden busje nog niet lang op die plek gelegen heeft. De werkstaking der machinisten en stokers op de Rynsleepbooteu te Rotter dam en Dordrecht is geëindigd na 4 dagen staking en in het voordeel der stakers beslist, nl. geheele invoering van de Zon dagsrust eu betere loonen. Zaak Haas- Van Hall. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is bet ~reeds zeker, dat mr. Van Hall in hooger beroep zal komen van het vonnis der rechtbank. Beklaagde Haas heeft nog geen besluit genomen. Uit Amsterdam meldt men Een 27-jarige jonkman uit de provincie, heeft de liefde te baat genomen om zich van andermans goed meester te maken. Het meisje, dat aan zijn liefdesverklaring geloof sloeg, gaf hem, na drie dagen met den jonkman verkeerd te hebben, haar gouden horloge, eene fraaie ketting, een gouden ring en een zilveren hologekast in handen, om al deze voorwerpen bij den reparateur te brengen. Zij heeft sedert noch hare sieraden, noch hare minnaar terugge zien. Met een gehuurd rijwiel is de dief er van door gegaan. Uit 'Amsterdam meldt men Donderdag zijn op de begraafplaats Vredehof de lijkeu ter aarde besteld van drie jonge kinderen, die het leven verloren by den brand in de Vau Beuningenstraat. Bij het vertrek van het sterfhuis was een groote menigte volk op de been. Er waren eenige bloemkransen op de kist gelegd door verwanten, vrienden en buren der getroffen ouders. Een huwelijk van drie dagen. Door den heer Lutaud, prefect te Algiers, is de verkiezing van een der wethouders ongeldig verklaard. De gevolgen hiervan zyn zeer ernstig, want alle gemeentedaden, door dezen wethouder bekrachtigd, moeten ongedaan gemaakt worden, omdat zyn verkiezing onwettig was. Zoo waren Zaterdag twee jonge paartjes door den wethouder in het huwelyk verbonden, om drie dagen daarna te vernemen, dat hun huwelyk, voltrokken door een onbevoegd ambtenaar, ongeldig was. De eerste courant. Duitschland was het eerste land waar een courant gedrukt is eu dat wel zoo lang geleden als het jaar 1457. Daarna volgden Engeland in 1622, Frankrijk in 1631, Zweden in 1643 Nederland in 1656, Rusland in 1703 en Turkye in 1795. De eerste. Amerikaansche courant werd te Boston in 1690 gedrukt en heette Public Occur- reneesc. Advertentiën. Verdronken. Een treurigen afloop heeft een uitstapje gehad, dat de kweekelingcn der kweekschool voor onderwijzeressen te Coblenz Zaterdag hadden ondernomen. Zy keerden met de stoomboot uit Alf huiswaarts en een aantal der jonge dames stond vroolyk aan den achtersteven, toen plotseling een stuk van de balustrade afbrak en een der meisjes achterover in de Moezel stortte. Het ge beurde juist aan een scherpe bocht, waar een flinke strooming was. Terstond werd de reddingsgordel uitgeworpen, maar het schip had zulk eeu vaart, dat de drenkeling den gordel niet kon pakken. Er werd aange legd aan het dichtbij zijnde station, en ter stond een bootje uitgezonden, maar tever geefs. De verdronkene was de eenige dochter van een onderwijzer te Kreuznach en zou in het volgend jaar examen doen. Haar lijk is nog niet gevonden. Aan het te Interlaken verschijnend blad Oberland* (1 Aug.) ontleenen wy het onderstaande Een Belgische dame bezocht met eene Franscbe familie Grindelwald. Eerstge noemde nam hare plaats naast den koet sier op den bok. Te G. aangekomen ging de familie te paard naar den Gletscher. In het hotel teruggekeerd, ontdekte de Belgische, dat zij haar taschje met geld en kostbaarheden, ten bedrage van 3000 francs, miste. Onder de vele in het hotel aanwezige gasten wekte het verlies van het geld natuurlijk groot opzien. De chef van het hotel zond intusschen een knaap langs denzelfden weg naar den Gletscher, en gelukkig vond hy het taschje. Maar de Belgische gaf geen penning aan den knaap, noch poogde door eene goedi belooning de ongegronde beschuldiging tegen den koetsier goed te maken. Toen de eigenares der 3000 francs met haar ruischend zijden kleed aan den maaltijd verscheen, stond een Hollander op en gaf luide zijne verontwaardiging over het ge beurde te kennen, zeggende dat deze dame onwaardig was aan tafel aan te zitten. Hij ging met een bord rond en verzamelde een gift van eenige honderden francs ton behoeve van den eerlijken knaap. De Belgische dame verdween. Van het koord gestort. In de stad Peterow, in Mecklenburg, geeft een kunstemakersgezelschap sedert eenigen tijd voorstellingen. Maandagavond, toen ze weer met veel succès optraden, verlangde een kleermakersjongen dooreen koorddanser over het koord te worden gedragen. Van alle kanten werd het hem afgeraden, zelfs door den directeur van den troep. Eindelijk gaf men echter toe en de roekelooze knaap nam plaats op den rug van den touw-virtuoos. De wan deling over het touw begon. De koorddanser had echter nog slechts weinige schreden gedaan of de jongen werd duizelig. Hij begon te beven, deed zjjn drager het evenwicht verliezen en beiden stortten naar beneden. De koord danser kon nog met zyn eene hand het touw grepen en vervolgens aan een neer hangend touw naar beneden komen. De jongen kwam er echter minder goed af. Hij sloeg zoo hard met het hoofd op den grond, dat hy een hersenschudding kreeg; bovendien werd hy ernstig aan den schou der gekwetst. Sacc/iarine De Vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland heeft in een adres de aandacht van den minister van Financiën gevestigd op het gebruik hier te lande van saccharine, dat afmetingen dreigt aan te nemen, die een merkbaar nadeeligen invloed op de suiker-consnmtie en mitsdien op de opbrengst van den suiker-accijns ernstig doen vreezen. Zoolang de sacchari ne slecht verkrijg baar was in poedervorm, was het gevaar voor meer algemeene consumtie niet groot, maar nn zij in schier eiken kruideniers winkel goedkoop is verkrijgbaar is gesteld in tabletten, is dit gevaar lang niet denk beeldig meer. Aangezien de saccharine kan worden ingevoerd tegen een recht van slechts 5 percent »ad valorem", heeft zy werkelijk, haar enorm zoetend vermo gen nog daargelaten, een grooten voor sprong van goekkoopte op de suiker, die voor tweehonderd percent van hare waar de is belast. Hoewel door deskundigen is bewezen, dat de saccharine geen enkel voor het menscheljjk of dierlyk organisme nuttig bestanddeel bevat, aangezien zy dit orga nisme verlaat in dezelde samenstelling als waarin zy werd gebruikt, maar daaren tegen ernstige storing in de spijsverterings organen kan teweegbrengen, durft de re clame dit artikel toch aanbevelen als een gelijksoortig, maar veel goedkooper ge not middel dan suiker, terwijl toch van algemeene bekendheid is, dat het gebruik van suiker inderdaad voedend en verster kend werkt en saccharine door de medici alleen wordt aanbevolen, als een nood zakelijk kwaad voor hen, aan wie het ge bruik van suiker om gezondsheidredenen is ontzegd Adressanle verzoekt den minister, ten opzichte der saccharine zoodanige maat regelen te willen nemen, als hij noodig zal oordeelen in het belang der volksge zondheid, van den landbouw, der schatkist en der suikerindustrie. Heldersche Mappen. Hij kende hem. FatNog één flesch, Jan, en zeg my dan eens hoe laat het is.* Kellneru t Spy't me mijnheer, hot mijne staat ook in de lommerd'. Rechter: Waarom hebt ge dien heer een gauwdief genoemd? Beklaagde: Er schoot me zoo gauw geen synoniem tc binnen. Op den 12 Aug. 1899 hopen j wy de 50-jarige Echtvereeniging te herdenken van onze geliefde i Ouders j J. DE WAARD, grpeoMoneerd Gezagvoerder j v. h. Luudiwexeu, j en GEERTJE BUIS. Namens hun dankbare i Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, i Helder, 1 Aqg. 1899. Op den 11 en Augustus a. s. hopen ANT0NIUS CORNELIS BLINKH0FF en ANTJE DEKKER, hun 35-jarig Huwelijksfeest te herdenken. Namen 8 Ouders, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. IJmuiden, 4 Aug. 1899. Ondertrouwd H. F. DUNSELMAN C. J. HUESMANN. WerTerehoof, I 3 Au8u,tu" 18M- Ondertrouwd ARIE DIEDERIK VAN WOERDEN en JOHANNA VAN DRUMPT. Keileren, I 3 AuS»sta 1899 Ondertrouwd P. BOLL en J. DRIJVER. Helder' i 8 AnSu8tua 1839. Algemeene kennisgeving. Getrouwd E. H. L. VOGELVANGER, Wed. W. A. C. Gottt. en THEO STEENKAMP, die mede, namens wederzydsche familie, hunnen dank betuigen, voor de blijken van belangstelling bij hun huwelyk onder vonden Helder, 2 - 8 - *99. Getrouwd JACOB JOHANNES ANTHEUNISSEN en ELISABETH JOHANNA BOS, die, ook namens wederzydsche familie, hartelijk dank betuigen, voor de vele bly ken van belangstelling, bij hun huwelyk ondervonden. Helder, 3 Augustus 1899. De Heer en Mevrouw OORTGIJSEN-VAN DE POLL. geven kennis van de geboorte van hun' Zoon JAN CA SPER. Voorburg, 2 Augustus 1899. Geboren CORNELIA LEONTINE, dochter van J. D. DE BOER en L. DE BOER—Wettebs. Tegal (O.-lndië), 25 Juni 1899. GeborenWILLEM PIETER, Zoon van W. J. KRIJNEN en E. KRIJNEN-Medik. Amsterdam, 1 Augustus, Czaarpeterstraat 142. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden en na meermalen versterkt te zijn geweest met de Heilige Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw MARIA JEANNETTE BARBARA DUJAÉR. Echtgenoote van wijlen den Heer JOHANNES DE GOEIJ, in den ouderdom van ruim 74 jaar, Helder, 3 Aug. 1899. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Maandag, 31 Juli, trof mg een zware slag door het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot JACOB KERSL00T, in den leeftijd van 26 jaren; een langdurig, smartelijk lyden maakte een einde aan zyn, voor ons, zoo dierbaar leven. Ik en mijne jeugdige kinderen bevelen ons in Gods be scherming. Helder 3 Aug. 1899. Namens de Wed. J. KERSLOOT— RAVEN, Moeders, Zuster en verdere Familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2