KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. No. 2763. Woensdag 9 Augustus 1899. 27«to Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. AUonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id.roor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaum Spooi»»tt»aat en Zuidatnaat. Ad.vert©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijp, Manifest der Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging. De gespannen verhouding tusschen Enge land en de Zuid-Afrikaansche republiek blijft nog steeds bestaan en de berichten zijn van zoodanigen aard dat aan een minnelijke schik king byna te twyfelen valt. De Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft daarom een manifest samengesteld, het welk gericht is aan het Engelsche volk, in zake de noodlottige spanning in Z. Afrika en het oorlogsgevaar dat de Zuid. Afrik, re publiek en de stamverwante Hollandsche Afrikaners bedreigt. Deze zaak verdient zeker de medewerking van alle weidenkenden, daarom bevelen we met warmte de onderteekening van dit manifest aan. Hoe {jrooter het aan tal onderteekeningen is, des te meer zal men in Engeland de afkcuringswaardigc houding der regeering beseffen. Aan ons bureau, Spoorstraat, ligt dan ook, gedurende een week het manifest ter teekening. Zy, die tegen een loop naar de Spoorstraat opzien, worden even eens in de gelegenheid gesteld van hun sympa thie blyk te geven, door het manifest, hetwelk in zyn geheel hieronder afgedrukt is te onder teekenen, uit te knippen en ons toe te zen den. Wy zullen dan deze uitknipsels en de geteekende lijst, gezamenlijk opzenden aan den Secretaris van bovengenoemde vereeni ging. den heer Paul den Tex, Keizergracht 74 te AraBterdam. Aan het Volk van Groot-Brittannië Wij Nederlanders, verwant aan U door een gemeenschappelijk en oorsprong, door overeenkomst in geschiedenis en traditiën, door gelijksoortige zeden en staatsinstel lingen, ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zyn, de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den onwêer- staanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging be staat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche llepubliek, eene loot van onzen gemeen- schappelijken Germaanschen stam, een volk zwak in aantal, maar sterk door de deug den, welke door alle Angelsaksers op den hoogsten prijs worden gesteldmoed, on afhankelijkheidszin, zelfbewustheid en gods dienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van rechtvaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geldmannen en Staatslieden beproefd, om dit volk te belemmeren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zyne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk achynt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tyds onder gaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geeste lijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt, omdat zjj de geleidelijke ont wikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wy vragen u dit dringend, niet alleen omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broedermoord maar ook omdat daardoor het recht ge schonden, de naam van Britsche rechtvaar digheid geschandvlekt, van Britsche scherp zinnigheid ondermjjnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Uit het Buitenland. De week, die wc nu zyn ingetreden, opent 't langverwachte revisie-proces voor de krijgs raad te Hennes in zake den kapitein Dreyius, en ieder, die, na hetgeen liet reeds ingestelde onderzoek aan het licht heeft gebracht, met verlangen do uitspraak van het aangewezen rechtscollege te gemoet ziet, spreekt thans zeker het gevleugelde woord van Zola na De waarheid is op wegwy gaan de waar heid te gemoet I" Nu wy deze regelen ter neêr stellen, bevinden we ons als aan den vooravond van het belangrijk proces, dat hiervan mag men zich verzekerd houden zoowel buiten als in Frankryk met overgroote belangstelling wordt verbeid. We stellen ons voor, de allereerste tydingen, die omirent de behandeling der zaak naar hier worden over gebracht, hierachter in de rubriek Nieuws tijdingen" op te nemen. En gedurende den verderen loop van het proces zullen we on getwijfeld ruimschoots gelegenheid vinden, om gewichtige mededeelingen te doen omtrent eene zaak, die in zoo buitengewone mate de algemeene aandacht tot zich trekt. België heeft een nienw ministerie. De kies- recht-quaestie, die, gelyk we onlangs gemeld hebben, tot volksberoeringen aanleiding gaf, heeft hot kabinet Van den Peereboom ten val gebracht. De heer De Smet de Nayer is als hoofd van een nieuw bewind opgetreden en heelt de portefeuille van Financiën en Openbare Werken aanvaard. Finland heeft geen genade gevonden by Keizer Nicolaas van Ruslandniets heeft mogen baten 't vroeger zelfstandige gebied is voor goed ingelijfd by het groote Keizer- ryk. De Keizer heeft zijn minister van Oor log bevel gegeven, het Finsche gebied door gendarmen te paard en door voetvolk te doen bezetteD. Stipt is dit wreede bevel uitgevoerd. Een berichtgever voegt aan zyne mededeeling hieromtrent toe: .Wanneer Keizer Nicolaas hoopt, aldus zijn onderdanen aan zich te bin den, zal hy tot zyn schade loeren, dat zyn raadslieden hem den verkeerden weg hebben gewezen. Als eerste gevolg van den nieu wen maatregel knnnen wij vermelden, dat de landverhuizing der Finnen sterk is toegeno men, en wanneer hot comité voor do emi gratie met zyne voorbereidingen in Canada (N.-Amerika) gereed is, zal de uittocht eerst ernstig beginnen*. Nog altyd wekt de Tr&nsvaalsche crisis de algemeene aandacht en te midden van de aanhoudende vrees voor 't uitbreken van een oorlog, is het ongetwyfeld van belang, het oordeel te vernemen van een volbloed Engelsch- man, die met Znid-Afrika grondig bekend is. Deze man schrijftWij staan op 't punt van een groote koloniale worsteling te beginnen, de gelijke waarvan wij niet hadden sinds den oorlog met de Amerikaansche kolonisten, nn ruim eene eeuw geleden. Vele Engelschen zyn geneigd voor twee belangrijke feiten de oogen te sluiten. Deze feiten zijn 1. dat de Hollanders in de Kaapkolonie de Engel schen in aantal ver overtreffen; en 2. dat de Boeren van Transvaal, Oranjo-Vrystaat en Kaapkolonie nu aan elkander verwant zyn door afkomst, taal en sympathie. In wat zij een onrechtvaardige veroverings-oorlog achten, zouden do Hollandsche Boeren der Kaap kolonie in massa party kiezen voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat. In de Kaapkolonie wonen 230.000 Hollandsche Afrikaanders, die wy Boeren' noemen, tégen 146.000 Engelschen, Duitschers, en andere blanken. Maar die Hollandsche Afrikaanders zijn op het land gevestigd, zij bewerken den grond, beploegen do akkers, houden vee, planten wijngaarden en tabak. Ik geloof, dat 50.000 krachtige Hollandsche Boeren, goed bereden en flink geoefende schutters alleen in de Kaapkolonie zouden te vinden en saam te brengen zyn. Van do overige blanken geldt niet hetzelfde. De helft der Engelschen zyn werkzaam op kan toren en in winkels in de steden de meer derheid weet met geen buks om te gaan. Op zyn hoogst zouden in het midden en in het oosten van de Kaapkolonie een 10 ft 12.000 Engelschen byeen te brengen zyn. Daaren tegen zou Oranje-Vrystaat 13.000 en Trans vaal 22.000 goedgewapende Boeren in het veld zenden.- De Engelschen zouden oen leger van 50.000 man naar Z.- Afrika moeten overvoeren, om de Hollanders te onderwerpen, en de commandanten en officieren dor Engel schen zouden spoedig door de Boeren opgepikt en gedood worden. Al de Staten en koloniën van Z -Afrika beslaante zamen een groot grond gebied, zoo groot als een aanmerkelijk deel van Europa. De Engelschen zouden een paar steden en eenige plaatsen in het open veld houden, maar de Hollanders, die den grond bebouwen en overal zyn, zouden meesters zyn in het binnenland. Do Engelschen zouden Afrikaansch Ierland vervaardigen. In Europeesch Ierland ligt steeds een garnizoen van 60.000 man. In Afrikaansch Ierland zou hetzelfde aantal noodig zyn. En daar het Engelsohe volk wel honderdmaal beter is dan zijn regeering van het oogenblik, en geen wreede onderdrukking en eindeloos fusileeren dulden zal, zouden de Britsche magen gauw ondervinden, wat het ons bakken van iets, dat volkomen onverteerbaar is, beteekent.' En dan haalt de bedoelde schry ver verder de woorden aan van een anderen Engelschman uit Z.-Afrika; .Laat ons eens onderstellen, dat Engeland een groot leger gezonden en de Hollanders verpletterd heeft. Maar dat zon Engeland don vrede niet gevenKan men van de krachtige en vastberadene natuur dezer Hollandsche mannen verwachten, dat er niet voortdurend opstanden en oproeren zullen plaats grypen, zoodat een eindelooze staat van onrust en onzekerheid volgen zou En de eerstbedoelde schrijver besluit dan volgenderwyzeAls de misdadige oorlog plaats crypt, maakt Engeland zich het geheelc Hollandsche ras tot vijand, en de Britsche regeering, to eeniger tyd in een Europeeschen oorlog gewikkeld, verliest Z.-Afrika geheel en al, gelijk liet nu ruim een eeuw geleden door zelfzucht en koppige dwinglandy de vrye Staten van N.-Amerika verloor In het laatst der vorige week is te Berlyn een standbeeld onthuld, ter nagedachtenis van een man, die ten volle verdient na zyn heen gaan van deze aarde in de harten van 't volk roortteleven. 'tls een standbeeld voor den volksman in den waren zin des woords Schultze-Delitsch, indertijd lid van de Pruisische Kamer van volksvertegenwoor digers, maar inzonderheid beroemd, ook buiten de grenzen van zijn vaderland, door zyne rustelooze en welgeslaagde pogingen tot stich ting van genootschappen in het belang van den werkman. Voorschotbanken en onderlinge credietinstellingen wist hij, zonder Staatshulp, alleen door krachtige, eendrachtige samenwer king tot stand te brengen- Hy verstond het, den werkman optewekken en aaDtevnren, om zalven de handen aan 't werk to slaan, en niet te wachten totdat van regeeringswege het lot des werkmans zou verbeterd worden. Do eerste voorschot-vereeniging, door hem gesticht, werd spoedig door meerdere instellingen van dien aard gevolgd, en by zyn dood in het jaar 1883 telde Duitschland nagenoeg duizend zulke instellingen. Allerwegen in en buiten zyn va derland vond hetgeen hy deed in 't belang van 'l volk in groote mate navolging, en de stich ting van menige werklieden-vereenifring ge schiedde indertijd op het voorbeeld van Schultze- Delitsch, wiens yverige werkzaamheid op dat gebied een zogen is geweest voor ontelbaar velen in en buiten Duitschland. De nict- voornitstrevende partyen betoonden echter volstrekt geen medewerking aan den man, die zoozeer het volksbelang behartigde, terwyl ook de socialisten, hoezeer het nattig streven pryzende een anderen weg op wilden. Do Duitsche liberalen zyn er nu begrijpelyk trotsch op, dat er in de Duitsche hoofdstad een stand beeld voor dezen waren volksman staat by de velo boelden voor vorsten, veldoversten, kunstenaars en geleerden in het beeldeDrijke Berlyn. In den Staat F1 o r i d a (Vereenigdo Staten van N.-Amerika) is dezer dagen een woeste krinqstorm (cycloon) losgebroken, die onaf zienbare schade heeft aangericht. Vyf steden in dat gewest zyn zoo goed als geheel verwoest, andere plaatsen zyn overstroomd en van de wereld afgesneden door vernieling der wegen en het breken der telegraafdraden. De kracht van den wind was zóó groot, dut een zware trein eenvoudig van den spoorwegdyk werd geblazen. Dertien schepen zyn vergaan of op de kust geworpen. De geheelo omvang van de door den storm aangerichte schade is nog niet te ramendoch dat die schade zeer aan zienlijk zal blyken, is wol zeker. Hoeveel menschenlevens verloren zyn gegaan, is mede nog niet optegeven. NIEUWST IJ DINGEH. HELDER, 8 Aug. 1899. Ds. A. L. T. van der Ven, predikant te Grootebroek, heeft het op hem uitge bracht beroep naar de Herv. gemeente alhier aangenomen. Visscherij en Vischhandel alhier. De klacht wordt in den laatsten tyd herhaaldelijk geuit, dat de aanbreng en de verkoop van zeevisch een niet onbelang rijke bron van volkswelvaart merkbaar achteruit gaat. De uitkomsten, in het jaar 1898 verkregen, vergeleken met die van vorige jaren, verdienen daarom wel onder de algemeene aandacht te komen. Het totale bedrag van de alhier aange brachte en afgeslagen xeevisch was in 1895 f419,207,03 1896 f446,834.84 1897 f382,747,60 1898 f375 249,41. Het aantal schuiten, waarmede in 1898 alhier visch werd aangevoerd, was in Ja nuari 630, in Februari 650, in Maart 1000, in April 1450. in Mei 1280, in Juni 1290, in Juli 1150, iu Augustus 1200, in Sep tember 1180, in October 840, in November 980 en in December 480. Kabeljauw werd hier in 1898 aangevoerd 3449 stuks, lengen 523, heilbot 188, bennen vleet 62, tarbot 1182, schelvisch 29,430, roggen 21,175, groote tongen 140,854, middelb. en kleine tongen 359,550 stuks, groote schol 97 wichtjes, kleine schol 13,996 wichtjes, scharren 5624 wichtjes, 244,000 stuks ans jovis, 803 tallen geep, 26,829 tallen haring, 5 steuren, 3 zalmen, 12,100 stuks pieter man en 460 stuks makreel. Het totaal bedrag der besommingen in 1898, per maand berekend, is geweest als volgt: iu Januari f25.381,44, in Februari f 14.082,11, in Maart f 42.342,82, in April f44.321,75, in Mei f44.316,21, in Juni f 40.987,53, in Juli f32.256,75, in Augustns f 36.769,70, in September t 32.867,74, in October f 22.125,90, in Novemb. f26.212,01 in December f'13.576,45, totaal, als in den vergelijkenden staat hierboven, f375.249,41. Het kerkgaan van militair3n. In de zitting der Synode van de Ned. Herv. Kerk kwam Woensdag in behande ling een rapport ten aanzien van het schryven van den Minister vau Oorlog over 't kerkgaan der militairen, in antwoord op een verzoek, door de Synode ten vorigen jare gedaan, dat den ouders of ver zorgers van de minderjarige militairen bij hun iu dienst treden worde gevraagd, zooals dit teu opzichte der cadets aan de Militaire Academie geschiedt, of zij ver langen, dat hun zoons of pupillen al dan □iet gebruik zullen maken van de openbare godsdienstoefeningen, en, zoo ja, dat zy dan onder geleide zich naar de kerk be geven. In een uitvoerig antwoord, dd. 3 Dec. 1898, had de Minister verklaard het schryven der Synode met al de aandacht te hebben overwogen die het daarin be handelde onderwerp verdient en omtrent den door haar gevraagden maatregel het oordeel te hebben ingewonnen van alle korpscommandanten vau het leger en de boven dezen gestelde opperofficieren. Twee derden hunner hadden den maatregel ont raden. De redenen, welke hen deden besluiten in dezen zin te adviseeren, moesten bewyzen dat de zaak van alle kanten door hen is beschouwd eu ernstig overwogen. Die redenen werden medegedeeld. En vermits de Minister zich met die aange voerde redenen kon vereenigen, zag hy zich verplicht mede te deelen, dat hy tot den gewenschten maatregel zyn medewer king niet kon verleenen, terwyl hij ten slotte opmerkte, dat van de zeer geringe getalsterkte van het leger op 1 November toch nog ongeveer gemiddeld duizend militairen vrijwillig de godsdienstoefeningen bezochten. Op grond van de weigering des Minis ters om zyn medewerking in dezen te verleenen stelde de rapporteerende com missie voor, het schryven van Z.Exc. voor kennisgeving aau te nemen. De conclusie werd na een gedachtenwisseling zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De directie van den Kon. West- Indischen Maildienst deelt aan het >H blad' mede dat het stoomschip Prins Willem V", van Paramaribo naar Amsterdam bestemd, op de Suriname-rivier aan den grond zit en de lading moet lossen om vlot te komen. Patrimonium Op de Maandag en Dinsdag (21 en 22 Augustus) te Amsterdam te houden jaar vergadering van het werkliedenverbond •Patrimonium" komen o. a. de volgende voorstellen in behandeling Alblasserdam Het bondsbestunr dringe met kracht bij deze regeering er op aan le dat zij spoedig overga tot eene herziening der wet op de Kamers van arbeid, waardoor deze kamers meer worden wat zy voor den arbeid moeten zyn 2e. dat ze, waar het vraagstuk der pensionneering by haar in studie is, deze studie tot een spoedig einde breuge, opdat er in den dringenden nood onzer oude arbeiders worde voorzien. Hilversum a. Patrimonium verzoeke der regeering postzegels te willen invoeren met het kenmerk Zondags niet bestellen", evenals in België, waar zulks met goed gevolg wordt gedaan, b. Patrimonium dringe bij de regeering aan op pensionneering van werklieden. DelftHet boudsbestuur neme het initi atief' tot het oprichten van vakbonden en daaraan verbondt-n Voorzorgskassen, pro- centgewys bijeengebracht door de afdee- lingen onderling, opdat positie genomen worde tegenover onze vijanden, en het ge vaar worde gekeerd voor de leden van Patrimonium, om by werkstaking of uit sluiting. in de handen der vyanden te vallen GoudaDe bondsvergadering diene bij H. M. de Koningin een adres in met ver zoek om wyziging der Zondagswet. VlaardingenPatrimonium zette eene volks-adresbewegingop touw, ter verkryging van wederinvoering van de doodstraf en afschaffing van den vaccinedwang. De krijgsraad te 's Gravenhage ver oordeelde J. H. Th. v. K., tweede luitenant bij het 4e reg. infanterie, in garnizoen te Delft, tot 1 maand militaire gevangenisstraf ter zake van desertie als officier in tyd van vrede. Hij was naar Brussel vertrokken met't plan om, als hy zijn financieels positie kon regelen, niet weder in den dienst terug te keeren. Later meldde hy zich weder bij zijn corps-commandant aan, waarna hij ter beschikking van een aditeur-militair werd - Een bekende Haarlemsche' straat figuur, Truitje S., werd Vrijdag naar bet hais van bewaring aldaar overbracht tot het ondergaan van 73 dagen hech tenis, waartoe zy bij verschillende von nissen we ens storende openbare dronken schap was veroordeeld. Truitje was eerst dezer dagen uit het gasthuis ontslagen, waar zy gernimen tyd ljjdenffe^is^weest. Men schrijft ons uit Vlaanïingéif Bij de matrozen op onze Vlaardingsche loggers, die aangemonsterd zyn voor het geheele vischseizoen, komen een aantal deserties voor. Het gebeurt meermalen, dat de schepen niet op hun bestemden tyd kunnen afvaren, omdat een of meer van de bemanning afwezig zijn. Ook heden lagen weer eenige schepen te wachten. Een der schippers zag twee zijner matrozen op het punt met het spoor te vertrekken, waarna zy voor de water schout werden gebracht. Het zyn echter niet altyd matrozen, die bezwaar hebben tegen de afvaart. Een stuurman op een der loggers van den heer IJzermans verlangde o. a., dat er een gebrek aan het roer zou worden ver holpen. Toen daaraan niet werd voldaan, weigerde hy te vertrekken, zoodat de log ger niet naar zee kon. - Op 5 Juli jl. verborg de Wed. L. te Koewacht in haar tuin in den grond een met een stuk doek omwonden blikken doos, bevattendedrie bankbiljetten van 40 on twee van 25 gulden, drie rijks daalder, vier stukken van 5 franc en 1 franc. Toen de vrouw op 18 Juli eenig geld uit de doos zou halen, bleek tot haar groote verbazing en schrik, dat haar heele en eenige schat verdwenen was. Zy gaf van het geval der politie kennis, wie het □og niet is mogen gelukken den dader op te sporen. Een ernstig ongeluk. Vrydagochtend had op de Noordermarkt te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Twee schilders, bezig werkzaamheden te verrichten aan de Noorderkerk, vielen, vermoedelijk door het breken van het touw, waaraan de bak hing, waarin zy waren opgeheschen, met den bak van een aan zienlijke hoogte op straat en werden bei den ernstig verwond naar het Binnen Gasthuis gebracht. Daar aangekomen bleken beiden echter reeds overleden. Een adelijke erfenis. Onlangs meldde De Tyd" het volgende >In 1798 vestigde zich te Oosterhout (N.-B.) een uit Zwitserland om politieke redenen uitgeweken magistraat, die twee jaar later huwde. Van zyn acht kin deren traden er vyf in den echt, on hun kinderen, voor vooverre zy nog leven, zjjn thans reeds grootouders. Een van deze kleinkinderen, een lid van den Gemeenteraad in een der hoofdsteden, van ons land, stelde een onderzoek in naar den toemaligen stand van zyn voorvaderen en kwam tot de verrassende ontdekking, dat dezen tot den ouden adel behoorden. Als wettige nakomelingen hebben de leden der Nederlandsche vertakking nu het oude familiewapen aangenomen, en thans is men bezig aanspraken te doen geleden op eeu nalatenschap van byna vier millioen gul den. De meeste nakomelingen hier te lande zyn in zeer gunstige conditiën, doch gebruiken kan men zoo'n sommetje altyd." Het »Dagbl." weet aan deze mededee ling toe te voegen, dat de bedoelde hoofd stad is Groningen en de familienaam is Hupscher. Uit de gevangenis te Kleef zijn twee gevangenen ontvlucht, die veroordeeld waren tot 9 en 10 jaren gevangenisstraf. Langs den bliksemafleider zijn beiden ont komen. Men vermoedt, dat zij in de rich ting van ons land gevlucht zijn. Citroensap. Citroensap moest in geen enkele huis houding ontbreken. De citroen alleen is in den zomertijd bijna een geheele huis apotheek vooral in den reistijd is de citroen van groote waarde. Het sap van den citroen, ook wel limoensap geheeten, verkoelt en reinigt niet alleen het bloed, maar het veelvuldig gebruik er van, vooral des zomers, is ook een voorbehoedmiddel tegen koorts, even zeer als het sap van twee citroenen in een half glas water als een krachtig middel tegen anderdaagschen koorts en rheumatiek wordt aangeprezen. Bovendien wordt het sap van een citroen driemaal daags in een kop sterke, onver mengde koffie gedronken, aanbevolen als een middel om koorts en huiverig. rillen te verdrijven. Maar steeds gebruike men het sap zonder suiker, dan is de geneeskracht ster ker, eu met een weinig water verdund, dan tast het de maag en de tanden niet De warme limonade evenwel, die men s avonds onmiddelljjk voor 't slapen gaan gebruikt, om verkoudheid te verdryven, mag men zoet maken. Wie daarentegen door schorheid en pijn in de borst geplaagd wordt, moet door het wit van een ei, tamelijk tot schuim geslagen en dan met het sap vau een citroen vermengd, beterschap vinden, als hij elk half uur een theelepeltje daarvan gebruikt. Spoorwegongeluk. P a r y 8 5 Augustus. De spoortrein, die van het station Orleans te 9.40 vertrok, haalde te 10.10 aan het station Juvisy den voorafgaanden trein, die door eenonweder was vertraagd, in. Een botsing had plaats. Er zijn 17 dooden en 40 gewonden. P a r y s 5 Augustus. De botsing had plaats aan het station Ju visy, tengevolge van het slecht werken van de telegraaf toestellen. Er zyn 10 dooden en 10 ge wonden. Omtrent dit ongeluk, kan nader worden gemeld, dat de botsing Zaterdagavond tegen middernacht plaats vond. De tweede trein, die den eersten achterop reed, vertrok tien minuten later van Parjjs. De locomotieven werden uit de rails ge worpen en sleepten enkele rjjtuigen mede. Eerst meende men dat er wel vijftig dooden zouden zyn, doch de laatste opgave spreekt van tien. Het aantal ernstig gewonden schat men op twintig k vyf-en-twintig. Dadelijk werd van Parijs geneeskundige hulp gezonden en in de wachtkamer van 't station werden bedden opgeslagen. Moord in den trein. Tot zoover zyn alle nasporingen naar den dader van den treinmoord nabij Ityssel vruchteloos gebleven. De familie heeft premiën uitgeloofd voor alle mogelijke inlichtingen en zelfs rechercheurs uit Parijs laten overkomen, doch zonder resultaat. Door een fabrikant, die aan de spoorlijn woont, is echter een fijne zakdoek ge vonden, in elkaar -gefrommeld en geheel met bloed bevlekt. Het is niet de zak doek van het slachtoffer, daar deze met de initialen G, S. gemerkt was, doch hoogstwaarschijnlijk is het de zakdoek die den moordenaar nit het portierraampje wierp, na het mes waarmede de misdaad gepleegd werd, er te hebben ingewikkeld. Jet mes is evenwel nog niet gevonden. Parij9che vergiftigingszaak. De overtuiging wint hoe langer hoe meer veld, dat de veronderstelling van vergiftiging vau de 14-jarige Marie Sain- tenoy moeten worden opgegeven. Het rapport van den chef van het texiologisch loboratorium Ogier, is nog niet bekend, doch by de lykschouwing heeft iflen geen der verschijnselen waargenomen, die ge woonlijk een vergiftiging vergezellen. Het kind zou gestorven zyn aan een vallende ziekte, doen een nieuwe lykschouwing zou misschien meer licht brengen. Intusschen gaat het gerucht op het paleis van justitie, dat de invryheidsstelling van de verdachte mevrouw Couderc, aanstaande is. Dc recherche'zoekt nu naar een onbe kende vrouw, in wier gezelschap het meisje verschillende malen is gezien.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1