KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen Het Spookhuis. Ho. 2761. Zaterdag 12 Augustus 1899. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 69. ADonnomont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l21/1. id.voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidatraat. Aavortontien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. j^dvertentiën^jmoetei^uiteriülj^le^DMVSD^^^ KALENDER DER WEEK. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 40 m. Onderg. 7 u. 23 m. Zondag 13 Maandag 14 Eerste Kwartier. Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Aan het Volk van Groot-Brittannië Wij Nederlanders, verwant aan U door een gemeenschappelyken oorsprong, door overeenkomst in geschiedenis en traditiën, door gelijksoortige zeden en staatsinstel lingen, outleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn, de vrijmoedigheid om 'uitdrukking te geven aan den onwêer- staanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging be staat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Atrikaansche Republiek, eene loot van onzen gemeen- Bchappelijken Germaanschen stam, een volk zwak in aantal, maar sterk door de deug den, welke door alle Angelsaksers op den hoogsten prijs worden gesteldmoed, on afhankelijkheidszin, zelfbewustheid en gods dienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van rechtvaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geldmannen en Staatslieden beproefd, •ai dit volk te belemmeren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan iiwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zyne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds onder gaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geeste lijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt, omdat zij de geleidelijke ont wikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wp vragen u dit dringend, niet alleen omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broedermoord maar ook omdat daardoor het recht ge schonden, de naam van Britsche rechtvaar digheid geschandvlekt, van Britsche scherp zinnigheid ondermjjnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. [Wp laten hierboven weer eenige ruimte open voor handteekeningen. Men knippe het adres uit en zende het met die hand teekeningen aan ons bureau.] IJlt het Hiiitenlaiid. Onder de gewone nieuwsberichten hebben we in ons vorig nummer de meest belangrijke bijzonderheden medegedeeld van den eersten zittingsdag, door den krijgsraad te Rennes, ter behandeling der Dreyfus-zaak gehouden. Aan het toen medegedeelde kunnen we op het oogenblik geen nieuwe tijdingen toevoe gen. Hetgeen de buitenlandscho berichten en correspondentiëu nader over het bewuste procés hebben medegedeeld, bepaalde zich tot eene nalezing van hetgeen reeds was ter kennis gebracht, en tot uitbreiding van het geleverd verslag, soms lot in weinig betee- kenende bijzonderheden. De krijgsraad houdt thans zitting met geslotonc deuren, ter ken nisneming van de zoo vaak genoemde •gehei me* stukken, die betrekking hebben op hot in 1894 gevelde vonnis. Deze .kostbare1 documenten zijn door een generaal van uit het departement van Oorlog naar Hennes overgebracht. Het onderzoek dier geheimenis sen zal eenige dagon moeten duren. In België is het nieuwe ministerie in de Kamer van afgevaardigden opgetreden. De ministers hebben gemeend geen politieke ge loofsbelijdenis te moeten afleggen, daar zy dezelfde staatkundige beginselen voorstaan, die door de clkaftr opgevolgde kabinetten der rechterzijde (de clericale party) werden be leden. De president-minister verklaarde al leen, dat bet kabinet do toepassing wenscht der Evenredige Vertegenwoor diging. De leider der socialisten in de Kamer, Emile van der Velde, verzekerde daarop, dat by en zijne vrienden niet voor Evenredige Vertegenwoordiging zullen stem men. Dit lid der Kamer stelde in dien geest eene motie, welke echter niet aangenomen werd. Wel eene andere om over te gaan tot de orde van den dag van der regee ring bevriende zjjde ingediend. In een der Duitsche bladen, in eenige be trekking staande tot de regeering des lands, wordt een zeer gunstig verslag gegeven van de resultaten, die de Haagscho Vredesconfe rentie heeft opgeleverd. Over het bepaalde omtrent den zee-oorlog uit zich het be doelde blad volgenderwijze.Een belangrijk resultaat is ongetwijfeld de bereikte overeen komst omtrent do uitbreiding van de slechts voor den land-oorlog geldende Conventie van Genève van 1864 tot den zee-oorlog. Het tot stand gekomen en by de sluitingsacto der Conventie gevoegde ontwerp zal een lang ver geefs gekocsterden wenseh de vervulling bren gen. Door de nieuwe bepalingen wordt in het bijzonder do onschendbaarheid der militaire bospitaalschepen erkend en ook de hospitaal- schepen, welke door particuliere of weldadig heids vereenigingenziju uitgerust, zullen onder zekere voorwaarden eene vérgaande bescher ming genieten. De beperkingen, waaraan der gelijke schepen zich moeten onderwerpen, om de militaire operaties niet te storen, zyn nauw keurig geformuleerd. Het geestelijke en het sa nitaire personeel zyn onschendbaar. Vooreen zorgvolle behandeling van gekwetsten en zie ken, dio in 's vjjands handen vallen, is zorg gedragen". Verder wyst het bedoelde blad op het tot stand gekomen verbeterd oorlogsrecht voor den land-oorlog op het uitzicht, dat ge opend is op het tot stand komen van infor- matie-bureaux tot inwinning van berichten om trent het lot van krijgsgevangenen op do door Conferentie vastgesteldo conventies tot vre delievende bylcgging van geschillen en op de beperking van de uitbreiding der krijgs toerustingen, in zooverre een belangrijke meer derheid zich verklaard heeft tegen het bezigen van oorlogsmiddelen, stuitend voor het raen- schelyk gevoel. Hot blad merkt ten slotte op, dat een en ander, en vooral het bepaalde om trent den zee-oorlog, heenwijst op een zeer belangrijken voortgang der beschaving, die aan de Huagsche Conferentie eene eervolle plaats in de wereldgeschiedenis verzekert. Te middon van zooveler klachten over den zwaren druk der directe en indirecte belas tingen, die men aan Staat, provincie en ge meente moot opbrengen, verdient wel bijzon dere vermelding een bericht uit DuitBchland, 't welk vermeldt, dat daar te lande een tiental gemeenten zyn, waar in 't geheel geen belasting wordt geheven. Ja, nóg mooier, de van belasting vrijgestelde bewoners dier plaatsen, krygen jaarlijks nog geld toe. Do exploitatio van uitgestrekte gronden, die hot eigendom der gemeenten zyn, werpt zooveel voordeelen af, dat de gemeentebesturen in staat gesteld worden de zuivere opbrengst onder de gelukkige ingezetenen te verdeelen. Freudenstudt, gelegen in het groothertogdom Baden, is een dier gemeenten. Zjj bezit 2400 II.A. bosch- en weiland, waardoor niet alleen de inwoners gratis brandhout hebben, en vry hun vee kunnen laten grazen, maar, bij wijze van nieuwjaarsfooi per hoofd een som gelds ontvangen van tusschen de 30 en 40 gulden. Onwelkom zal zoo'n jaarljjksche bijdrage zeker niet zijn, en veel aangenamer dan do ontvangst van een aanslagbiljet voor do betaling van Rjjks- of gomeontc-belasting! Te Slangenberg zyn eveneens belastingen onbekend, en ontvangt ieder inwoner als zijn aandeel in de voordeelen, dio 't gemeentelijk bezit van een groot bosch oplevert, elk half jaar ongeveer 7 gulden. Te Klingenberg aan de Main en te Dornstettin in Wurtemburg schiet er voor icderen inwoner 10 mark (6 galden) per jaar over. Onlangs werd door ons gemold, dat men op het eiland Sardinië oen rooverbende op het spoor was gekomen, een bende, die al sedert 8 jaren den omtrek onveilig gemaakt, en niet minder dan 37 moordon bedreven heeft. Op het lionfd van den bandiet, die als aanvoerder der bende fungeerde, werd een prijs gesteld van eon ton gouds. Het bosch, waariu de roovers zich hadden ver scholen, werd door de gewapende macht omsingeld, en zoo meende men die gevaarlijke lieden zeker in handen te krijgen. Op 15 pas afstand stonden bij nacht schildwachten, om het ontvluchten der roovers te voorkomen. Tegen den morgen bleek hot echter, dat het gevreesde opperhoofd, do bandiet Morti, tóch verdwenen was. Men vond tegen de deur van de kerk der nabijgolegen stad een proclamatie van den rooverhoofdman aangeplakt, waarin hjj verklaarde, den oorlog tegen het openbaar gezag te aanvaarden, met de verzekering, dat hij elk wezen, 't welk in zyne banden zal vallen, voortaan zonder genade om bals zal brengen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Aug. 1899. Ds A. de Koe alhier, komt voor op het zestal van predikanten te Sneek. De heer J. G. Reitsma, onderwijzer aan school No 8 alhier, heeft te 's Gra- venhage met gunstig gevolg examen af gelegd voor de acte Fransche taal l.o. Het stoomschip »Parra", van de Kon. Paket vaart-Maatschappij, heeft Woens dag hier ter reede proefgestoomd en heeft goed voldaan. De vaart bedroeg 11 mijl. Ook de nieuwe kruiser Gelderland", in aanbouw te Feijenoord, zal in het laatst dezer maand hier ter reede proefstoomen. Nieuwe postzegels Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft onder de aandacht van de di recteuren gebracht dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat met de uitgifte van de frankeerzegels en briefkaarten van het nieuwe type zal worden gewacht tot de voorraad zegels enz. van het oude type zal zyn uitgeput. Aan hen die zulks verlangen, behooren, sinds 1 Augustus, zegels enz. van het nieuwe type te worden verstrekt. De zegels enz. van het oude type kun nen worden gegeven aan hen, die er be paald om vragen of geenerlei aanwijzing omtrent de verlangde soort doen. Arbeids-inspcctio. Door den heer J. IJ. L. vnn Deinse, arbeids-inspecteur in de provin. e Noord- Holland, is over de jaren 1897 en 1898 een uitvoerig verslag uitgebracht, waarin we o. a. over het in den laatsten tijd veel besproken bakkersbedrijf het volgende lezen >De werkuren in de stadsbakkerijen zijn nog altijd zeer uiteenloopend. Zoodra met dag- en nachtploegen wordt gewerkt, wordt de toestand beter. Voor de kleine bakkers is de tijd het moeilijkst en de strijd het zwaarst, vooral als met een onvoordeeligen oven van ouderwetsche inrichting moet worden gebakken, en de man zelf niet met zijn tyd medegaat, maar steeds op de van ouds bestaande wijze blijft werken, en van geen arbeids- of ploegverdeeling wil weten". Volgens dit verslag zyn in 1897 en 1898 in Noord-Holland tegen 392 bedryfshoof- den vonnissen geveld, ter zake van 611 overtredingen. Deze vonnissen werden ter kennisse van den inspecteur gebracht door de ambtenaren van het Openbaar Minis terie bij de kantonrechtendoor dien te Alkmaar 16, te Schagen 1 en te Helder 5. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Naar gemeld wordt zal de nieuwe gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, luit.-gen. W. Uooseboom, naar Indië ver trekken met de Koningin-Regentes" van de Maatschappij »Nederland", die 19 dezer van Amsterdam vertrekt. Voor Z.Ex. wor den vier hutten in gereedheid gebrachtde kapiteinshut op het cainpagnedek en de daarnaast gelegen zeer fraai ingerichte passagiershut, benevens twee hutten le klasse. De hutten zullen op bizondere wijze worden gestoffeerd wij zullen hiervan later in de gelegenheid zijn mededeolingen te doen. Zeewering Callantsoog. Met de werkzaamheden voor de aan te leggen versterkingen van de zeekust alhier wordt goede voortgang gemaakt. Het di rectiehuis ia reeds onder de kap, terwijl de steiger te Zypersluis zoo goed als klaar is. Deu 5en dezer vergaderde het polder bestuur van den polder Callantsoog ter bespreking van den aanleg der spoorlijn, die van het kauaal de materialen alhier moet aanbrengen. Reeds zijn by de 200 werklieden in de opgeslagen keeten gehuis vest, terwijl meerdere nog verwacht worden Schiermonnikoog Badplaats, Op het eiland Schiermonnikoog, is dezer dagen een vereeniging gesticht, welke zich ten doel stelt het eiland te verfraaien en het vreemdelingen-verkeer te bevorderen. De burgemeester is president van bet be-^ stuur, waarvan o. a. leden zyn de heeren^" A. W. v. d. Worm, officier van administra tie der Marine, en J. Oost Lievense, leeraar aan de Zeevaartkundige School aldaar. Haring. Men schrijft uit Vlaardingen De verwachtingen op betere vangsten en grootere aanvoeren van haring blyven tot dusver nog onvervuld. Wel kwamen in de laatste dagen een groot getal loggers, te zamen ongeveer zestig, binnen, doch de beste onder hen hadden nog geringe vangst Andere, welke even lang op zee waren ge weest, doch nog ongelukkiger hadden ge varen, koinlen hunne vangst tellen bij tonnen, in plaats van by lasten, wijl 1 of 1 last ien vangst is. Het vorige jaar bedroeg de aanvoer tot op dezen tijd ruim 40.000 ton meer. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de verdienste voor den werkman van elke ton haring gemiddeld een gulden bedraagt, dan begrijpt men, dat ook deze naar ver andering in den toestand verlangt. Wielrijden. Naar men ons meldt, is door een machi nist te Warfuui (bij Delfzijl) een uitvin<yng gedaan, die van zeer veel waarde belooft te zijn voor de fiets. Hij heeft namelyk de luchtbanden vervangen door een grooter rad, het welk met stalen veeren is bevestigd aan het binnenrad. Deze uitvinding brengt groote voordeeleu met zich mede. Door een rijwielfabrikant te Leeuwarden is den man eene groote som voor deze exploitatie en een aandeel in de fabriek geboden. Te Wormerveer werd Zondagnamid dag de familie v. D. plotseling in diepen rouw gedompeld. Terwijl ter eere van een jong bruidspaai de beid-i families v. D. en A. met vele ge nood igden op een feestmaaltijd in de »Nieuwe Sociëteit" in de meeat opgewekte stemming byeen waren, werd, even vóór het ronddie nen van het tweede gerecht, de heer P. v. D., de vader van de bruid, door eene be roerte getroffen en overleed hij eenige oogenblikken daarna. Het plotseling sterfgeval wekte by al de aanwezigen groote verslagenheid. Een dame te Nijmegen, bekwam by het wasschen harer handschoenen met ben zine zulke hevige brandwonden, dat zij overleden is. t Jacob Maris. Uit Karlshad komt het droevig bericht, dat Jaap Maris daar is overleden. Hij zocht er genezing voor eene ziekte, die hem in den laatsten tijd bezochten waarbij hij ook bedreigd scheen door de grootste ramp, die een schilder kan treffen. Het licht zyner oogen verflauwde, zoodat men voor blindheid moest vreezen. Met Jaap Maris is een onzer grootste Hollandsche schilders vau deze eeuw heen gegaan. Vau de drie broeders uit het geniale gezin was Jacob de oudste hy werd geboren te 's Gravenhage in 1837, Mntthijs Maris, de mysterieuse meester, in 1838, Willem Maris in 1843. Gevaarlijk snoepgoed. Te Altrincbam vonden twee landeren van een kleermaker, twee en vjjf jaar oud, in den zak van hun vaders broek, die op een stoei lag, een aantal tabletjes, die zij Voor suikergoed aanzagen, maar dat in werkelijkheid tabletten waren, den man door zyn dokter voorgeschreven. Dip kinderen aten er een groote hoeveel heid' van en toonden kort daarna sporen vm ernstige vergiftiging. Het bleek, dat del tabletjes ieder een achtste grein stri- chine bevatfe. De kinderen werden dadelijk naar het gasthuis gebracht, waar het jongste spoedig daarna overleed. Het oudste kind hoopt men in het leven te houden. De telegraaf beambte S., wonende in de Boompjes te Rotterdam, is in zijne be trekking geschorst,, naar aanleiding van art. 233 Wetboek van Strafrecht (uitgeven van valsche bankbiljetten). Er is eene straf vervolging tegen hem ingesteld. Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde Dinsdag met bevestiging van het vonnis der Arr.-Rechtbank te Haarlem, den Markensclien geneesheer Van Beusekom wegens smaadschrift ten laste van den Burgemeester van Marken tot eene geld boete van f 50. Door de politie te Barneveld is Dinsdagnacht gearresteerd een landlooper, die zich aan het gewelddadig afpersen vau geld had schuldig gemaakt. Nadat hy namelyk de alleen thuis zijnde vrouw van den landbouwer J. van den Top aldaar gedwongen had hem de sleutels te geven, heeft hij haar, by weigering, tot driemaal toe aangegrepen, tegen den groud gewor pen en de kleeren van het lichaam ge scheurd, met het doel zich meester van haar zak te maken, waarin hij vermoedde, dat zich de sleutels bevonden. Toen hij de sleutels echter niet vinden kon, heeft hy beproefd de kast met een mes te openen, doch ook dit gelukte niet. Nadat bij nog een driejarig kind, dat begon te schreeu wen, ernstig mishandeld had en de vrouw met den dood bad bedreigd, wanneer zij aangifte aan de politie deed is de on- mcuscli onverrichter zake vertrokken. Gelukkig heeft de politie hem echter spoedig weten op te sporen. Uit Transvaal. Aan een particulier schryven uit Trans vaal ontleent de »Veend. Ct." het vol gende »Sinds weken zitten wjj in spanning; alles is in gisting omtrent de vraag wat zal de toekomst brengenoorlog of vrede. De haat tegen de Engelschen is groot. De Jingo-partij in Groot-Britaunië, met Cbatn- berlain en llhodes aan de psits loert slechts op ons goud. Dc heele beweging is niets anders dan een strijd tusschen het kapitaal en onze onafhankelijkheid, waarbij de politiek dienst doet. Het spreekt vanzelf, een land als de Zuid-Afr Republiek, met de zekere voor uitzichten, dat het zich op byna elk ge bied zal kunnen ontwikkelen, een land niet zyn minerale hulpbronnen, goud- en dia mantvelden, landbouw en veeteelt moet voor »die Rooinek" een begeerlijk iets zijn. Doch laat hem komen. Wij zijn gereed het bloed kookt ons. Wy zullen vechtende sterven voor onze onafhankelijkheid Een bataljon door den bliksem getroffen. Donderdagnacht is de tweede bataljon van het Cheshire regiment, dat van Lime rick naar Thurles marcheerde, door een hevig onweder overvallen, waardoor velen der manschappen getroffen werden. Het bataljon was in een open streek waar ner gens eenige beschutting tegen het nood weer was. Een bliksemschicht trof een Maxim kanon en sloeg de luitenant Coo- per en 6 man tegen deu grond. Die uicn- ëcheu lagen een tyd lang blind en geheel verlamd tegen den grond, doch herstelden later eonigszins en waren in staat verder te trekken. De volgende paar bliksemstralen waren echter nog erger en men zag de schicht van het eene geweer op het andere overspringen. Het geweer van een korpo raal Cailey werd roodgloeiend, zoodat hij het moest laten vallen en het geweer van een anderen korporaal werd hem uit de handen geslagen. Velen der soldaten hadden daardoor een arm of een been verlamd en van den ser geant Srnith waren beide beenen totaal verlamd. Anderen werden op een andere wijze getroffen en braakten sterk, terwijl e®n ma.n garende een zeer langen tijd zyn gezicht verloor. Twaalf van de meest ernstig gewonde soldaten werden in een wagen naar Limerick teruggevoerd, terwijl de reeds genoemde sergeant Smith in de hut van een daglooner in de buurt werd ouder dak gebracht. Kroegen in Ierland. Sommige plaatsen van Ierland winnen het nog van Gent in veelvnldigheid van drankgelegenheden. In Glenemaddy (Galway county), is een kroeg op elke 7 personen (mannen en vrou wen), ouder dan 15 jaar, wat overeenkomt met 1 kroeg op elke 13 hoofden der be volking en mot 1 kroeg op elke twee a drie volwassen mannen Glenemaddy slaat dan ook het record voor Ierland, daarop volgen Mountbellew, ook in County Galway en Killeadysort in Clare County met één drankgelegenheid op elke 10 personen boven de 15 jaar. üf whiskey-verkoopendan nog een winstgevend bestaan in Ierland kan zyn, moet betwyleld worden. IFE ETILLBTOÏÏ'. EERSTE HOOFDSTUK. In een der woeste en eenzaamste streken der Virginiacho bergen verheft zich een oud, uitgestrekt kasteel, dat men den bijnaam „Onweersnest" gegeven beeft. Het staat aan den zoom van een dicht woud. Aan drie zyden omgeven door een gordel van steile met bremstruiken en sleedoorn begroeide rotsen. Een woudbeekje stroomt voorbij de vrjje noordzijde van liet kasteel, waar de grond zich langzamerhand effent. In dit eenzaam kasteel woonde majoor Ira Warfield. Hy was een oud-officier, die wegens slecht beloonde diensten in onmin met de regeering, zich uit het openbare leven had teruggetrokken, om hier op zijn voorvaderlijke bezitting den aanbrekonden avond van zyn veelbewogen loopbaan in rust te genieten. Hier woonde en leefdo by afgezonderd met zyne bedienden, aan wier hoofd mistress Codiment stond, en met zyn paarden en honden, die hy in niet onaanzienlijk getal bezat. Zyne morgens en voormiddagen waren gewyd aan de jacht, die hy hartstochtelijk bemindezyn namiddagen, avonden en nachten echter aan vroolyke drinkgelagen, die hy meestal alleen hield, daar hij slechts zelden eenige weinige bekenden by zich zag. De hooge gestalte en krachtige lichaams bouw van den majoor herinnerden aan de forsche riddorfiguren der middeleeuwenzijn breed gebeitelde gelaatstrekken bezaten een zekere hardheid en waren hoogrood gekleurd, als van een man, die zich veel in de open lucht beweegt en niet afkeerig is van geest rijke dranken. Wanneer zijn twee stoppelige zwarte wenkbrauwen zich fronsten over de donkergrijze oogen, waaruit een stjjve koppig heid straalde, dan meende men een dier met electriciteit beladen wolken te zien, gereed om een vernietigende bliksemstraal los te laten. Ravenzwart haar, met eenige zilveren draden doorweven, en een dichte volle baard van dezelfde kleur omlysten dat stroeve gelaat. Een jas van zwart laken, een vuurrood vest, korte herstlederen broek en zwarte over de knie gebonden kousen, benevens schoenen met stalen gespen vormden de gewone kleeding van den majoor. Bij alle geneigdheid tot heerschzucht en gewelddadigheid, welko in het karakter van den majoor lagen, verbond hy met zyn op vliegende natuur desniettemin een voortreffe lijk hart en werd hy vun zyn oude trouwe dienaren niet minder bemind dan gevreesd. Hij boezemde z(jn buren en bekenden een soort afschrik en vrees in, en dientengevolge verkreeg hij van hen, in verband met den bynaam van zyn oud kasteel /,bct Ocweers- nest«, den toenaam van .oude driftkop*. Dat men over 't algemeen zich liefst op een afstand van hem hield, had, behalve de prikkelbaarheid van zyn gemoedstoestand, nog andere redenen. Hy ging door voor een oude vrygezel, maar men mompelde onder elkaar, dat er ergens een ongelukkige vrouw met een arm kind moest bestaan, die door hem verlaten waren. Nog meerheel zachtjes duisterde tnen van een onderen broeder vun Ira Warfield, die jaren geleden op een ge heimzinnige wjjze verdwenen was en de ver denking van een snoode misdaad had een tydlang gedrukt op den cenigen man, die uit dat verdwijnen voordeel trok. Wat er nu van waar was, zooveel wist men als zeker, dat ,de oude driftkop» een zuster had, een arme .sukkelende weduwe*, die met haar zoon een kommervol bestaan door haren handenarbeid leden, zonder dat beur broeder zich over baren treurigen toestand erbarmde, of een vinger uitstak om haar te helpen. Ons verhaal begint in dc laatste dagen van December in het jaar 1842, iegen den laten avond. Het was een koude, stormachtige avond een scherpe noordenwind dreef zware massa's loodkleurige wolken voor zich uit, welko binnen weinig oogenblikken do aarde met een dikke sneenwluag hadden bedekt. Maar het was Kerstmis, en dus hadden de in dienst van den ouden majoor staande negers zich niet door het ongunstige weder laten weer houden, om van het verlof, hun in een goede bui door hunnen meester geschonken, gebruik te maken, cn gezamenlijk naar een bal te gaan, dat op een naburige plantage onder hunne kameraden werd gehouden. Op dien avond was er derhalve iu het .Onwecraneat* niemand thuis gebleven dan de majoor, zyne huishoudster mistress Codi ment en zyn lijfknecht Wool. Vroegtydig had men alle deuren en vensters van het oude gebouw stevig gesloten, om zich tegen het woedende onweer te beschutten en daarbinnen zoo min mogelijk van het huilen van den wind te hooren, die op do scherpe rotskanten brak en tegen de muren van het kasteel bonkte, als wilde hy met alle geweld toegang eischen. Daarna was miss Codiment, nadat zy zich overtuigd had, dut alles be hoorlijk in orde was, naar bed gegaan, want over een paar minuten zou het tion uur slaan, het uur, waarop zy zich gewoonlijk na de vermoeienis en inspanning van den dag dio nochthans niet zoo heel groot waren ter ruste begaf. De slotheer zat warm, in zyn kamerjapon gewikkeld, by het helder flikkerend haard vuur, en strekte behagelyk zijn leden in den gemakkelyken, met weeke kussens beklceden stoel uit. Voor den ouden heer waren dit oogenblikken van het hoogste genot; want hy hield er van zyn lichaam te koesteren en hot zich zoo recht gemakkelijk to maken. Met alle zaken van comfort was ton zyncn be hoeve rokening gehouden en niets verzuimd, om hem in hnis het leven zoo pleizierig mogelijk to doen zyn. Sterke eikenhouten luiken, aan de binnenzijde der ramen aange bracht, en zwaro, donkergroene damasten gordyuen lieten niet het minste tochtje door de vensters dringen, en terwyl daar buiten du stormwind gierde, ondervond men tusschen deze vier muren, des te meer en aangenamer de weldoende kamerwarmtc. Zooals reeds gezegd is, lag majoor Warfield met het hoofd in de leuning van zyn stoel, in zijn kamerjapon gedoken, de voeten op de dwarsijzers van den haard en deed van tijd tot tyd een krachtigen teug uit een glas punch, dat hy in zyn hand hield. Aan zyn rechterzijde stond op oen klein tafeltje een armblaker, waarin drie waskaar sen branddendaarnaast een flesch van de fijnste rum, een gevulde suikerpot van kristal en een tamelyk omvangrijke bowle, waarin, boven een spiritusvlam, de overige hoeveel heid punch warm werd gehouden, dio majoor Warfield nog meende te verorberen. Drie of vier citroenen en even zoovele met fijne Vir- ginia-tabak gestopte meerschuimen pjjpeu van verschillende grootte, waarvan hy er juist eene uitgerookte weglegde, volmaakte het voorraadBmagazyn, dat de majoor in de lange winteravonden tot tijdverdrijf noodig had. Aan zyn linkerband bevond zich een alkoof, waarvan de in zware plooien neerhangende gordijnen, vun dezelfde stof als die voor de ramen, niet dicht genoeg waren toegetrokken, om niet een breed bed te doen zien, dat met zyn zwellende kussens en sneeuwblank linnen liet gissen, hoe lekker en prettig en behage lyk men daarin moest liggen. Behalve de majoor was er nog een neger, de kamerdienaar van den ouden heer, in de kamer, die op dit oogenblik ijverig bezig was, voor het haardvuur de verschillende stukken van het nachttoilet zyns meestors door en door to verwurmen, waarby hy dikwyls naar laatstgenoemden omzag, misschien om uit diens trekken to raden of hQ zyn zaken goed deed. Majoor Warfield gaf nochthans geen acht op hem, maar vermaakte zich met de klcur- schakecring tc bewonderen, die het haardvuur door zyn punchglas veroorzaakte, totdat hij door een hevigen rukwind, die dezen keer het heele kasteel scheen to willen omver werpen, in zyne beschouwing gestoord word .Die gekken, die dubbele en drievoudige gekken bromde hij, terwyl hij zijn glas op de tafel plaatste. .By zulk een hondenweer een poot buiten do deur tc zetten, laat staan naar een bul te gaan Allegaar zullen zy eene danige verkoudheid mee naar huis nemen, behalve zy die dronken zyn Zyn allen lieen, Wool?' f Ja, sir, allen mannen, vrouwen en kin deren. Alleen de kootsier en ik bleven thuis,* antwoordde de zwarte. .Bah! Jelui zjjt daarom geen baar betor dan de anderen. Het zon my waarachtig niet verwonderen, als ook jy, oude vogelverschrik ker, in weerwil van je wormatekerige knoken, nog trek had in een dansje.' .O, neon, sir; bij den hemel, neen!' .Zweer niet, oude heiden Ik weet, wat ik van je onthouding denken moet. Nu, als ik my ter ruste heb begeven en dat zal zoo heel lang niet meer duren dan kan jy voor myn part de andere dagdieven naloopcn; voorop gezet, dat je morgen vroegtydig weer bij de liand bent om my ten dienste te staan." Ik bedank, sir.' .Hou jo mond.... Jo bont net zoo gek uls de andoren Voor my is het toppunt vau alle menschelyke genoegen dit hier,* ver volgde hy, terwyl hij weder zyn glas ter hand nam cn een fermen teug dronk. „Zoo to^ zitten in myn goed gevocnlcn leuningstoel bü een lekker vuur, my'n punch voor mij cn dan den wind daarbuiten te hooren fluiten, terwyl myn warm bedje voor me klaar staat, om my to ontvangen, als het hoofd my zwaar wordt... selderhé, moet er nog een komen, die my zegt, dat hy wat beters op do wereld weet.* .U heeft groot gelyk, sir, antwoordde de gedienstige Wool. Ik zou wol eens willen weten,* ging do oude heer voort, wat mij thans kon bewegen myn warme kamer to verlaten en nog uit to gaan W at zou men my wel moeten geven, Wool, om zulk een offer to brengen?' Welke voorspiegeling van vreugde, winst of eer zou in staal zyn, mij naar buiten te lokken?' ,Op zyn minst moet het congres cr toe overgaan, zeide Wool, ,om u recht te laten wedervaren en een klein gedeelte uwer ver diensten te bcloonen.' (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1