KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen- So. 2772 Zaterdag 9 8eptember 1899. 37ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat, Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. K&LEffDER hm WEEK. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst dor Zon 5 u. 27 m. Onderg. u 6 u. 26 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Eerste Kwartier. Woensdag 13 Donderdag 14 Isral. Groote Verzoendag. Vrydag 15 Zaterdag 16 lilt het Buitenland. Veel is er na het beëindigen van den Fransch- Dnitschen oorlog in 1871 gesproken over de tegen den zin der bevolking uitgevoerde an nexatie van het Rijkstand Elzas-Lotharingen door Duitschland. In Frankrijk is het ver langen nog altijd levendig gebleven naar de herovering van het toen verlorene. Hoe Kei zer Wilhelm over 't bezit van 't Rijksland denkt, werd dezer dagen wéér eens door hem uitgesproken in eene rede, door hem aan een feestmaaltijd te Straatsburg gehouden. Dank baar herdacht de Keizer, dat, sedert de da gen van ziju grootvader, de ontvangst in het Rijksland steeds warmer wordt, en hy wees verder op den grooten vooruitgang en don bloei van dat deel des Ryks, dat ingezien heeft, welk voordeel de samenvoeging heeft opgeleverd. Hy eert het gevoel der oude generaties, die aanvankelijk zich tot Frankrijk bleven aangetrokken gevoelen, en voor wie het moeilijk was, zich in de nieuwe toestan den te schikken. Aan de jongere generaties dankte hy inzonderheid de hartelyke ontvangst. Voornamelijk richtte de Keizer zich tot de kerkelijke autoriteiten, met de uitnoodiging, om de achting van de Kroon en het vertrou wen in de Regeering te helpen bevestigen en versterken. De hartelijke ontvangst toont zeide de Keizer dat het begrip heerscht, dat het Ryksland zich onder de hoede van den Ryks-adelaar veilig gevoelt en de hoop koestert, dat het onverstoorden vrede zal vinden. »Wy zullen doen» dus verzekerde de Keizer .wat wy kunnen, om den vrede te handhaven. En dat de bovolking daarvan voordeel zal hebben, daarvoor zal ik zorgen"^ Maandag 10 dezer, dus meende men, zou het Dreyfus-proces voor den krygsraad te Rennes ten einde gebracht worden dit was voor eenigo dagen nog de algemeene meeding. Tusschenkomende omstandigheden hebben veroorzaakt, dat daarvan nu geen sprake kan zyn. Nieuwe getuigen zyn op geroepen, om voor den krygsraad te verschy- nen, en wel de vreemte diplomaten, die in dit proces herhaaldelijk zyu genoemd de lieeren Schwarzkoppon en Panizzardi. Of schoon het op 't oogenblik, waarop we dit schryven nog niet zeker is, of zij persoo n- 1 y k hunne getuigenissen zullen komen afleg gen, dan dat zij op andere wyze de gewenschte verklaringen zullen geven, wordt toch in ieder geval de duur van het proces ook op die wijze verlengd. Belangrijk waren de medcdeelingen, gedurende de laatstverloopen gedaan dagen door den oud-minister Trarieux. In 't begindus verzekerde deze getuige .hield ik mij van de schuld van Dreyfus volkomen verzekerd. Ik nam inlichtingen bij Hanotaux, den minister van Buitenland- sche Zaken, die mij wel eenige mate op de hoogte bracht, doch verzuimde, my te zeggen, dat het stuk, waarop alles aankwam, aan de rechters was medegedeeld buiten den beschnidigde om, hetgeen een onwettigheid was, die de heilige rechten der verdediging schond.1 Deze getuige verhaalde verder van zijne stappen bij een vreemden gezant, die hem met ernst, en ontroering verzekerde dat Dreyfus noch met hem, noch met eenige an deren militair van een vreemd gezantschap betrekkingen had onderhouden. Eindelijk wees do heer Trarieux op verschillende gron den Esterhazy als den eigenlijke dader aan, Esterhazy, die niet eens het geweten van een Fran8climan bezit, 't Heeft geen zin, dezen man op ééa lijn te stellen met een jeugdig officier van onberispelijk gedrag, tegen wien men niets dan geheime stukken aanvoert. AIb men den verrader zoekt, dan is het Ester hazy, overladen met schuld, den man van Blechte zeden, den man, die door zyn gedrag ongeluk bracht over zyn vrouw en kinderen, terwyl Dreyfus oen model-echtgenoot is. De berichten uit Portugal, en meer bepaald uit Oporto, maken melding, dat er niet min der dan 48 gevallen van pestziekte zyn voor gekomen. Met doodelyken afloop worden 22 gevallen vermeld. Het gemeentebestuur is begonnen met het verbranden der huizen, waarin sterfgevallen aan deze ziekte hebbon plaats gehad en gaat daarmede voort, in de verwachting, de epidemie er door te stuiten in voortgang. De maatregelen, in 't belang der bevolking genomen, schynen echter maar weinig in don smaak der burgery te vallen. Een aantal bewoners van Oporto heeft der regeering verzachting gevraagd van deze sanitaire maatregelen. Hadden de berichten omtrent de Engelsch- Transvaalsche crisis in de jongstverloopen dagen een vrijwel vrode-ademendeu inhoud 't ontbreekt thans niet aan onrustbarende mcdedeolingen. Er wordt verzekert, dat Pre sident Krüger tamelijk vasthoudend is, en dat, komt daarin niet eene wyziging, de verlegen- woorder der Engelsche regeering in de Kaap kolonie onroiddellyk alle onderhandelingen zal afbreken. Nog wordt gemeld, dat men te Johannesburg en in den omtrek vast gelooft aan het uitbreken van den oorlog, zoodat vrouwen en kinderen naar elders worden gezonden. De regeering van Transvaal schynt zich op alle mogelijke gebeurtenissen te hebben voorbereid, zoodat zij in staat moet zyn om in drie dagen 20.000 man mobiel te kunnen maken. Ruim 2000 Duitschers, in Transvaal woonachtig, hebben der Regeering hnnne diensten aangeboden. Als een lichtpunt komt het bericht uit Pretoria, dat President Krüger het voorstel tot het houden eener conferentie te Kaapstad wel genegen zou zijn. In Engeland is men eveneens voorbereid op de ernstige gebeurtenissen die komen kunnen. Men berekent daar, dat by mobilisatie een troepenmacht van 25.000 man beschikbaar zal zyn. Volgens sommige berichten, man keert er maar heel weinig aan, of de vijan delijkheden vangen aan, en de krygswet wordt afgekondigd. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 5 September 1899. Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig zijn 15leden afwezig is met kennisgeving van vorhindering de heer de Wit. Bij de opening deelt de Voorzitter mede, dat de Burgemeester sedert Vrydag 1.1. weder in de plaats is, maar verhinderd wordt heden de vergadering by te wonen. De Secretaris leest de notulen der vorige zitting, die zonder bemerkingen worden goed gekeurd. Aan de orde wordt gesteld de instal latie van de herkozen en gekozen raadsleden, de heeren Dito, Staalman, Viejon en Van Breda. Na door den Secretaris in de zaal binnengeleid te zijn, leggen zij in handen van den Voorzitter do bij de wet ge vorderde eeden af, worden gefeliciteerd en ne men zitting. Hierna geschiedt mcdedeeling van de na volgende ingekomen stukken. 1. Een adres van J. P. Hoving, verzoekende de verplcegkosten van zyn 6-jarig zoontje in een gesticht voor idioten op zich te willen te nemen. Hierby is een attest ge voegd van den heer A. W. Drijver, waaruit blijkt, dat bedoeld knaapje in hooge mate idi oot en gcvaarlyk voor zijn omgeving is. Dit adres wordt om advies gesteld in handen van B. en W. 2.Een voorstel van B. en W., naar aanleiding van een schry ven van 'thoofd der school aan den Parallelweg, om aan elk der beide nieuw benoemde onderwijzeressen een jaarlijksche toelage van f50 te verleenen, voor 't geven van onderwys in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegenstemden de heeren Kramer, Van Ede, Staalman en Viejou. 3. Een praeadvies van B. en W-, omtrent het adres van P. F. Janzen e. a., waarin verzocht was uitbreiding te geven aan het buizennet der Waterleiding, zoodat do wo ningen in de Keizer-, Breewater- en Vosstraat aangesloten kunnen worden Het advies luidt op bedoeld verzoek nog geen beslissing te nemen, omdat tal van andere personen hetzelfde ver zoek tot den Raad zullen richten en men toch niet op dergelijke verzoeken gunstig kan be schikken, zoolang de eigendommen der Water leiding niet door de gemeente zijn overgenomen. De groote koston 4789,70) leiden mede tot het geven van dit advies. De heer Krynon kan zich met dit adyies niet vereonigen. Hy wil aan den wensch van adressanten te gemoet komen door een minder kostbare oirculatiebuis aan te leggeu naar de Ualiforniestraat met een zytak door de Breewaterstraat naar de Vosstraat. De heer Vorfaille ondersteunt dit denkbeeld, want hy vreest dat de buizen, zooals de Waterleidingmaatschappij die wil leggon, nog niet genoeg capaciteit bezitten. De Voorzitter wil geen lapwerk, en ge looft, dat het voorgestelde afdoende is, maar hot kost te veel. De heer Stammes merkt op, dat de overname nog wel eenigen tijd kan duren en de bewoners zonder water zyn zij zullen dan regenbakken laten maken en ver loren zyn als abonnementen voor de Water leiding. Hij zou daarom wenschen, dat B. en W. mot een plan ter tafel kwamen, hetwelk minder kostte. De heer Frowcin zou het plan van den heer Krijnen steunen, indien hierbij een kostenberekening was gevoegd. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het adres te beslissen, onder voorbehoud evenwel, dat de heer Krynen in een volgende zitting een schriftelijk voorstel ten opzichte dezer zaak zal indienen. 4. Kennisgevingen van de heeren S. Rodenhuis en F. Veen en van de dames W. E. Hacstroh en M. van der Feen, dat zy hunne benoemingen als onderwyzers en onder wijzeressen aan school 8 aannemen. 5. Missives van Ged. Staten be helzende goedkeuringen van het vastgestelde suppletoir kohier van den hoofdelijken om slag en van het raadsbesluit, waarby de ver ordening op het onderwys (de aanstelling van nog een onderwijzer met acte Fransch aan school 8) is gewijzigd. 6. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin verzocht wordt de jaarlyksche som tor bestrijding van kosten, die de Kamer in 't belang der gemeente maakt, met f 60 te verhoogen en to brengon op f 100. Wordt om advies in handen gesteld van B. en W. 7. Een adres van de afd. Hel der van don R. K. Volksbond, ver zoekende eene subsidie van f 150 voor den door haar opgerichte teekencursus. Men besluit dit adres bij de begrooting te behan delen. 8. Verslag van do Industrie school over don cursus 18981899. Men bepaalt dit ter visie van de leden te leggen. 9. Brieven van de benoemde hooistekers, waaruit blykt, dat C. Klaver zyne benoeming aanneemt, mits hy zyne dien sten alleen in Kocgras behoeft te verleenen, en dat II. Blankman bedankt. In een volgende zitting zal men op deze zaak terug komen en nader behandelen. Alsnu wordt aan de orde geBteld de be- nooming van Wethoudefs. Aan de beurt van aftreding is de heer Van Neck. Deze wordt met 12 stemmen herkozen. De heeren Frowein en Verfaille kregen ieder 1 stem. Ter voorziening in de vacature van den heer Dr. Bitter, hebben drie stemmingen plaats. By de 1ste stemming verkrygen de heeren Terra 5-, Kramer 4-, Verfaille 3-, Stammes 2- en Frowein 1 stemmen. De 2de vrije stemming levert denzelfden uitslag. Bij de nu volgende herstemming tusschen de heeren Kramer en Terra verkrijgen beiden 6 8temmen, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de herstemming onthielden de beide belang hebbenden zich. Het lot moet au beslissen en is in 't voordeel van eerstgenoemde, zoo dat de heer Kramer tot Wethouder is ge kozen. I)e beide gekozenen laten zich. de be noeming welgevallen. Overgaande tot de verkiezing van ambtenaar van denBurgelyken Stand wordt de heer Kramer met 10 stem men gekozen. De heeren Van Ede, Terra en Frowein verkregen elk 1 stem en 2 briefjes waren blanco. Ook deze benoeming wordt door den lieer Kramer aangenomen. Men gaat over lot de benoeming van 5 loden der Commissio belast met do rege ling der onderwij s-nangelegenhedcn. Niot minder dan 5 stemmingen en herstemmingen hebben plaats, waarvan de uitslag is, dat do heeren Frowein, Krynon, Hartsinck, Staal man en Van Breda benoemd worden. De heeren Dito, Terra, Verfaille on Stammes hadden bedankt. Vervolgens komt in behandeling een voor stel van B. en W. tot herziening van eenige verordeningen, betrekking hebbende op het heSen van plaatselijke be lastingen, die voor 1 Januari 1900 moeten herzien zyn, ingevolge de wet van 24 Mei 1897. De discussie over de voorgestelde wijzigingen worden geopond door den heer Staalman, llij kan zicli niet geheel vereeni gen inct de verordening op het heffen en invordering van rechten voor 't gebruik van staanplaatsen gedurende de kermis. Om de zaak evenwel te vergemakkelijken, zal hij er nu niet op ingaan, maar binnenkort een voor stel op liet hellen van marktgeldcn indienen. De heer Frowein heeft bezwaren legen de verordening op de legesgclden. Hy vindt de prijs van 50 ct. voor het gemeenteverslag, f 1 voor de politieverordening en de in de verordening genoemde som voor afschriften van gemeente-verordeningen te duur voor de ingezetenen, die op de hoogte der zaken wenschen te komen. Ook vraagt hy wat de kosten van de gedrukte verordeningen zijn. De Voorzitter zegt, dat de gedrukte verorde ningen tegen den kostende» prijs zyn te ver krygen, hetwelk f 0.20 bedraagt voor elk vel of gedeelten van een vel, behalve het jaar verslag. De heer Frowein acut 10 ct. hoog genoeg. De heer Staalman meent, dat voor hem, die belang in deze verordeningen stelt, do prys niet te hoog is. De heer Frowein antwoordt, dat de openbare zaak goed gekend moet worden, anders wordt men door slechte couranten, die leugens dobiteeren, verkeerd ingelicht. De heer Staalman komt op tegen die hatelijke insinuatie en mocht deze bewe ring waar zyn, dan pleit dit niet voor het Heldersche publiek. Op voorstel van den heer Frowein wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen, dat men de gedrukte verorde ningen tegen 10 ct. per vel kan verkrijgen. Tegen stemden de heeren Van Ede, Van Neck, Staalman, Viejou en Kramer. Een voorstel van denzellden, om de jaarverslagen tegen 25 ct. verkrijgbaar te stellen, wordt met 8 togen 7 stemmen verworpen. Tegen stomden de heeren Vorfaille, Van Ede, Van Neck, Staalman, Viejou, Kramer, Terra eu Stammes. Nog stelt de heer Frowein voor den prijs van de politio-vcrordoning op 50 ct. te bepalen, hetwelk aangenomen wordt. Alleen de heer Van Veck stemde hier tegen. Daarna worden de verordeningen in stem ming gebracht en met algomcene stemmen aangenomen. Verder heeft do aanbieding plaats van de gemeentcbegrooting voor den dienst van 190 0. Deze bedraagt in mtvangst en uitgaaf f 243708,88 met een sluitpost voor onvoorziene uitgaven van f 2358,76. De begrooting van de d.d. schuttery bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1975; die van 't Burgerlijk Armbestuur f 14707,86®die van 't Algemeen Wees huis f8500. Tot onderzoek dezer begroo tingen splitst de Raad zich by loting in 3 sectie's, die op nader te bepalen dagen, onder voorzitterschap van een der leden van het Dagelijksch Bestuur zullen vergaderen. Tot leden der lsto sectie behooren de heeren De Wit, Terra, Van Ede, Krynen en Staalman; tot die der 2de sectie de heeren Kuiper, Frowein, Van Breda en Viejoutot die der 3de sectie de heeren Verfaille, Hartsinck, Dito en Stammes. Ten slotte heeft de behandeling plaats van de rekening over 189 8. In deaf- deelingen is deze onderzocht en heeft aanleiding gegeven tot het doen van onderscheidene vragen en tot het maken van op n.-rkingen -er eenige posten, die door den ul .tomeenen rapporteur, heer Kramer, worden voorgelezen, terwyl Secretaris de antwoorden van B. en W. daarop voorleest. Verschillende gemaakte aan merkingen worden, vooral door den heer Staal man, nader besproken en gecritiseerd. By volgnummer 46 werd gevraagd, waarom het schrijfwerk, waarvoor f 20 was betaald, niet aan een ambtenaar of klerk ter secretarie was gegeven. B. en W. antwoordden daarop, dat zulkB niet mogelyk was, omdat dezen met ander werk belast waren en daarvoor geen gelegen heid hadden. De heer Staalman wilde, dat ook de ambtenaren een maximum werktyd hadden un hy zal by de begrooting op deze zaak terug komen. By volgnummer 49 werd de aanmerking gemaakt, dat voor geleverde kantoorboboeftcn, voor 't drukwerk en voor 't binkwerk te hooge pryzon waren besteed. B. eu W. merken op, dat de kantoorbenoodigdlioden reeds open baar aanbesteed worden het drukwerk kan niet in grootere hoeveelheden opgedaan worden, wegens gebrek aan ruimte, hetwelk anders wel iets voordeeligcr zou zyn; naar 't bindwerk zal geïnformeerd worden of het goedkooper kan geschieden. By volgnummer 55 werd aanmerking ge maakt op de hooge pryzen der kiezerslijsten. Door dén lid werd gewezen op de uitgaven van de stemburcaux, wijn kon gevoegelyk achterwege blyven, zelfs was door hem een rekening aangetroffen, waarop s&ucijzebroodjes en pasteitjes voorkwamen. B. en W. achtten bezuiniging der kiezerslijsten niet mogelyk. De uitgaven voor de stembureaux zyn niet over dreven, met het oog op de vele personen daaraan verbonden en den langen duur der zittingen. De heer Staalman zegt geen aanmerking te hebben op de koeten, maar wel op de wijn, die gedronken en do pasteitjes die gegeten worden. Hij gunt den leden gaarne een goed dinér. De heer Verfaille, die herhaalde malen in het stembureau zitting had, heelt nimmer saucyzebroodjes gegeten, maar hy vindt het een lumieus idéé, men kan toch geen ge rookte ponen of pietermannen eten. Voor 't gebruiken van een dinér is geen gelegenheid. Hy keurt het af, dat zoodanige zaken in het rapport worden gezet. Ook de Voorzitter bestrijdt den heer Staalmao, alsof men zich te goed deed aan lekkernijen. By volgnummer 59 werd door een lid aan- 1 merkiug gemaakt op het schenken van cognac op dc huishoudelijke vergaderingen. Iiy ver klaart zich daar ten storksto tegen, ook met het oog op do kosten van 20 llosschen it f 1.60. B. en \V. govcn te kennen, dut aan de leden gocn presentiegelden uitgekeerd worden, wegens do vele en langdurige vergaderingen, kan niemand redolyker wyze aanmerking ma- kon op 't gebruik van een glas bier of grog, te meer, omdat hier een koffiekamer ontbreekt. De heer Staalman is met dit antwoord niet tevreden en horhaalt zyn protest, dat op off- cicele vergaderingen cognac gebruikt wordt. De heer Verfaille heeft nimmer grog gedronken, ou kan niet begrypen, dat de geest van den Raad in den laatsten tyd zoo is veranderd, 'vroeger waren er geen grogdrinkers. By volgnummer 72 werd gevraagd waarvoor dit belangrijk bedrag (f 1065,89) aan daggelden was uitgegeven aan de in dit artikel genoemde werklieden. B. en W. geven hier ter op heldering verschillende bezigheden op, dio door de werklieden verricht worden, waardoor zij geregeld bezig zyn. De hoer Staalman is maar half tevreden met dit antwoord. Bij de volgnummers 77, 99 en 106 deden zich dezelfde vragen voor, n.l. waarom de daarop verantwoorde werkzaamheden, alsmedo smeed-, timmer- on schilderwerk en voorko mende leverantiën altijd aan dezelfde personen worden opgedragen. Men meende daarin zekere preferentie te zien en achtte zulks geen vol doenden waarborg voor goedkoope prijzen. B. en W. merken aan, dat het timmer-, behang en verfwerk en het onderhonden der kachels jaarlijks openbaar aanbesteed wordt. Kleine herstellingen zyn hieronder begrepen, zoodat van preferentie geen sprake kan zijn. De heer Staalman acht het van belang voor de schilders, de smeden en do timmerlieden te weten, welke voordcelen in deze aanbestedingen schuilen en .hoeveel vet daaruit braudl". De heer Verfaille begrypt den heer Staalman niet, dat hy deze personen gecne kleine voor- deelen gunt. By volgnummer 80 werd gevraagd, waarom n den eenen leverancier f 3.75 en aan een anderen f 1.50 vooreen M8 grint werd betaald. B. en W. antwoordden hierop, dat met in begrip van transportkosten voor-gewasschon grint by onderhandsche aanbesteding i 3.75 werd bedongen. Vroeger jaren bedroeg de prijs wel f 4.50 a f4.60. Voor een overgeschoten partytje ongcwasschen grint in 't fort Erfprins werd fl.50 betaald. By volgnummer 90 werd door één lid aan merking gemaakt op de kosten der vergade ring van don brandraad, zijnde f 50 voor 2 avonden. B. W. zullen aan den Raad voorstellen, om aan do leden van den Brand raad, die geen vergoeding of loon ontvangen, een vasto jaarlyksche toelage te verleenen ter bcsiryding der vergaderingskosten. Bij volgnummer 94 werd gevraagd, waarom voor do petroleum ten behoeve der straatver lichting bij den eene 5% ct. on by den andere 9 ct. betaald wordt. B. W. zoggen, dat do duurdere prys rust op een misverstand bij dc beambten, die met den inkoop belast waren. By volgnummer 109 werd door een lid ge vraagd, waarom de Comm. van toezicht op 't lager onderwijs op hare vergaderingen wijn gebruiktop dc vergaderingen van dc Comm. van toezicht op 't middelbaar onderwys werd dit niet gedaan. B. W. willen over deze zaak geen enkel woord zeggen. Zy achten het geheel ongepast hierop aanmerking te maken, omdat de Comm. belangrijke diensten geheel onbe zoldigd verleond. De heer Staalman meent, dat het niet ongepast is; de leden mogen zich niet te goed doen aan wyn, te meer omdat velen met moeite het schoolgeld kunnen voldocD. Van den ijverende toewyding der Comm. is hy ook niet overtuigd, want by een prysuitdeeling op de school met den bybel was niemand tegenwoordig. De Voorzitter bestrijdt het gezegde van den heer Staalman en roemt den yver en de toewyding der leden. Hy gelooft, dat niemand (behalve de heer Staalman) den moed bezit de heeren der commissie daarover te interpelleeren. By volgnummer 151 werd gevraagd, waarom de conciërge der H. B. S. zulk een dure wo ning heeft. Een huurprijs van f 8.50 per week achtte men te hoog. B. en W. zeggen, dal zy meermalen pogingen aangewend hebben tot verkrijging van een goedkoope woning, doch te vergeefs. De heer Staalman geeft hierover zyn bevreemding te kennen. Hy meent, dat voor f 2.50 wol oen geschikt huis is te verkrygen. By het nazien der rekening van het Bur- golyk Armbestuur werd gevraagd, waarom van do vergaderingskosten (f 92,126) geen gespecificeerde rekening was overgelegd gaarne ontving men een opgave van het aantal personen, die in do Tuinstraat ver- ploogd worden met vermelding der verplceg kosten verder werd gevraagd, welke do personen zijn ten wier bchoevo aan het R.K. Armbestuur f 429.60 wordt uitgekeerd ook werd nog do opmerking gemaakt, dat verschillende leveringen werden godaan door leden of huiagonooton der bestuursleden. B. en W. goron hierop het volgende unt- woord Er is een nadere specificatie van don post vergaderingskosten gevraagd, maar niet ontvangen. In het huis in de Tuinstraat wor den 8 personen verpleegd, waarvan de kosten gemidd. voor ieder f 2,85 p. week bedraagt. De f 429,50 die uan het R.K. Armbestuur uit gekeerd wordt, is voor verplcegkosten van 8 personen, alzoo voor ieder f 52.per jaar. Aan het Armbestuur zal van de opmerking omtrent de leveringen, wanneer dc Raad zulks verlangt, mcdedeeling worden gedaan. De heer Staalman merkt op, dat verleden jaar de toezegging is gedaan, dat een specificatie van do vergaderingskosten zou gegeven worden. Nadat de Voorzitter heeft verklaard, dat het Armbestuur dit weigert to geven, zegt de heer Staalman, dat do heeren daardoor het bewijs leveren, dal zy niet eerlijk voor den dag durven komen. Er kunnen met dat geld allerlei schandalen geploegd worden, in elk geval is de zaak niet zuiver op de graat, terwijl de armen weggestuurd worden. De Voorzitter acht de kosten niet te hoog voor de 72 vergaderingen, dio gehouden zyn, en vindt het laakbaar daarop aanmerking te makenhy voor zich zem er uitloopen, wan neer op dusdanige wyze over hem gesproken werd. Ten opzichte der leveringen deelt do heer Staalman mede, dat deze geschieden door do vrouw van den heer Bierenbroodspot, door den zoon van don hoor Koppen en door den zoon van don Voorzitter Motzolaar. Do Voorzitter zal van deze opmerking mede- deoling doen. Nog maakt do hoor Staal man do aanmerking, dat niot serious onder zocht wordt, wolko personen voor ondersteu ning in aanmerking komen, hetwelk door den Voorzitter beslist ontkend wordt. By de rekening van het Algemeen Weeshuis werd gevraagd waarom ten be hoeve dezer inrichting boter werd gebruikt van 227s ct* ^ot Pon<L Dit smeersel kan den naam van boter niet dragen. Door één lid werd bezwaar gemaakt tegen het verstrekken van kermisgeld aan de weezen. Ook werd afgekeurd het verstrekken van gelden onder dien vorm aan den vader, de moeder cn de beambten. Opheldering werd gevraagd over de gelden door de werkjongens ingebracht en naar welken maatstaf de verrekening plaats had. Verder werd gewezen op 't geval, dat bij de reparatie van het huis aan de Dijk- straat dezelfde personen worden begunstigd. B. en W. beantwoordden deze opmerkingen aldusZy kunnen geen oordeel uitspreken omtrent de boter, deze wordt behoorlyk ge keurd. Omtrent het verstrekken van kermis geld zullen zij het bestuur in overweging geven den naam van dien post to veranderen. De ingebrachte gelden der werkjongens worden aldus verdeeld50% komt ten bate van 't Weeshuis, 35% wordt voor de betrokkenen belegd en 15% ontvangen do jongens als zak geld. Do aankoop van gereedschappen wordt uit de bespaarde looncn betaald. Omtrent de verrichte werkzaamheden aan het huis op de Dykstraat kunnen B. cn W. geen ophel dering geven, omdat deze geschieden op last van het Bestuur van 't Weeshuis. De heer Staalman spreekt eenige woorden van afkeuring over de verstrekte boter. De Voorzitter merkt op, dat deze wel goedkoop is, maar meent dat zy niet schadelyk is voor de ge zondheid. Bij de rekening van de Schntterrj werd er nogmaals met aandrang opgewezen, dat van den post bureaukosten ad. f225 een specificatie verlangd wordt. B. W. zyn bereid nogmaals bij den schuttersraad aan te dringen op nadere specificatie. De heer Staalman zegt zyn goedkeuring aan deze rekening te zullen onthouden, om dat niettegenstaande jaren lang op een spe cificatie is aangedrongen, dozo telkens ont breekt. liet geld wordt nu onder 8 officieren verdeeld. Hij verwacht door verwerping op heldering te krijgen van de Hooge Regeering. Hierna worden de verschillende rekeningen in stemming gebracht. Dc gemeenterekening, bedragende in ontvangst f 260446,08 en in uitgaaf f 236362,23 wordt met algemeene stoinmon goedgekeurd. Do rekening van 't Burgelijk Armbestuur (ontvangst f 15414,23 on uitgaaf f 13681,86") wordt met 11 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Staalman, Viejou, Kramer en Van Ede. Die van 't Algemeen Weeshuis (ontvangst f 11146,58 en uitgaaf f8753,30) wordt met eenparige stemmen vastgesteld en die van do Schuttery (ontvangst f 1898,97" en uitgaven f 1847,90) met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Viejou, Kramer, Verfaille, Van Ede, Frowein, Krijnen en Staalman. Hiermede is de agenda afgehandeld en niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. VIETJ W8TIJBI9GSK. HELDER, 8 Sept. 1899. Uitslag dei* verkiezing voor 1 lid van den Gemeenteraad, op Woensdag 6 September 1899, in district II. Aantal kiezers 969. Uitgebracht GlO van onwaarde 7 volstrekte meerderheid 802. Uitgebracht op de heeren I. Korver 310, A. P. Staalman 229, J. K. Lnbout 64. Gekozen de Heer: J. K0RVER. Bij de stemming op 1 Aug. jl. in dit district werden uitgebracht 681 stemmen, waarvan werden uitgebracht op de heeren J. Korver 287, A. P. Staalman 271 en G. de Ven 108. Woensdag tusschen het schaftuur is brand ontstaan in een timmerloods, waarboven den takelzolder, op 's Rijkswerf te Amsterdam. Een gedeelte van den takelzolder brand de geheel uit. De hoofdconducteur der H. IJ. S. M. P. Munter, die bij het spoorwegongeluk te Rotterdam, naar men meende, zonder let sel te voorschijn kwam, is nader gebleken zoo gekneusd te zijn, dat hij voor den dienst afgekeurd zal uiooten worden. Door den bliksem getroffen. Bij een lievig onweder, dat Zondag boven Wjjchen (N.-B.) woedde, is de dienstbode Anna Sluiters, die in bet veld was om de koeien te melken, toen zjj onder een boom voor den regen stond te schuilen, door den bliksem gedood. Verzet. Voor de rechtbank te Arnhem stonden Dinsdag terecht J. P. Jeltes, 2de luitenant der koloniale reserve, F. J. Lambrechtsen, lste luitenant der infanterie, en Ph. J. Kleyn, ingenieur, allen to Nijmegen, be klaagd van verzet in vereeniging gepleegd en mishandeling van een gemeenteveld wachter, die hen bekeurde wegens over treding der verordening op de rgwielen. Het O M. eischte tegen den eereten be klaagde 14 dagen gevangenisstraf, tegen den tweeden 7 dagen, tegen den derden eer.e maand Mr. Phaff, uit Nijmegen, trad als ver dediger op en trachte in een klemmend pleidooi aan te toonen. dat de veldwach ter de grootste schuld had en door zijn onhandig optreden het verzet had uitge lokt Pleiter concludeerde tot vrjjpraak voor de eerste twee beklaagden Voorden laatsten beklaagde, die alles erkende, riep hy de clementie der rechtbank in. Men meldt uit Amsterdam Ten huize van den apotheker, den heer Van Ledden Hulseboseh, wonende aan den Korten Nieuwendijk, kwam eene vrouw voor haar ziek kind tuedicjjuen halen. By een gesprek zich driftig makende, zakte ij ineen en was tengevolge van een hart kwaal onmiddellijk oen lijk, Uit Leerdam moldt men liet volgende over den moord te Akkooi. (Zie ons vorig nummer). Dinsdag ben ik te Akkooi by d? oudere en den broeder van den verslagcno geweest. Die stiefbroeder heet Gradus de Keizer de verelagene heet niet Keizer, zooals ik gisteren seinde, maar Evert van Leeuwen. De Keizer, dio bjj den twist aanwezig is geweest, ver telde mij als volgt: Zaterduguvond was ik met mijn broer Evert bij Kemp in 't Fortuin te Leerdam. Om half negen zoowat kwam de ryksjachtopziener de Wit uit Renooi bet café binnen. Hij had een broer naar don trein gebracht, die des mor gens de Wit's vronw mee had begraven. De Wit tractcorde goed. Daarna gingen wo sa men naar de slijterij by Zorn op do Markt, alwaar de Wit weer goed tracleerde, zoodat wy alle drie goed aangeschoten waren. Otn een uur of tien gingen wc met ons drieën naar linis. Toen we kort by den af weg kwa men, die naar de Hnigensteeg gaat, zei de Wit tegen myn broer: «Evert, ga jy maar recht uit, wij gaan de IIuigen9teeg door." Ik dacht dat de Wit dit graag had, om aan my een geweer te kunnen verkoopen, waarover hy my gesproken had, en ik zei dus ook te gen mijn broer: ga jij maar rechtuit. Hjj wilde dit echter niet doen en kwam ons ach ter op. Toen wij halfweg de Huigen steeg waren, draaide de Wit zich zeer boos om en zei tegen Evert«Als jc niet terug wilt gaan, dan vooruit, anders maak ik proces-verbaal tegen je op, omdat je dronken bent." «Goed", zei mijn broer, .dat kost toch maar driegul den." Toen volgde het eene woord op het andere, totdat de Wit mijn broer aanpakte. Er ontstond toen een worsteling. Ik hield er my buiten, maar toon ik zag dat do Wit zyn revolver nam, sprong ik toe en greep met de eene hand don pols van de Wit en met de andere hand de tromp van de revolver, en zei tegen myn broer: .vlucht, wunt ik kan do revolver niet meer vasthouden", waarop ik beidon van my afstiet. Myn broer sprong over de sloot de wei in en ik don anderen kant uit, de griend in. Toen hoorde ik een schot en dacht (lal da Wit op my schoot. Ik ben toon hard naar huis goloopon, naar myne vrouw te Gellicum, denkende, dat Evert wel Daar huis by vader zou gaan.' Zoovor hot verhaal van Gradus do Kcieor. Evert van Leeuwen, de verelagene, heeft om half twee 's nachts aangeklopt aan een woning, die op een honderd meter afstand ligt van de Huigensteeg. De mensclien hebben hem op het hooi gelegd, daar hy zeide dat hy zoo naar was, maar hy heeft niet verteld dat hy geschoten was. 's Morgens te 6 uur heeft de vader hem met den kruiwagen naar huis ge bracht, alwaar hij 's avonds overleed. Woensdagmorgen heeft de rechtelyke schouw plaatst gehad. Het sectie-onderzoek heeft plaats gehad door de doctoren Ter Braak, te Briel, cn Van der Horst, te Asperen. De kogel zat in de buikholte. De rechter van instructie, de officier van justitie en de griffier der arron- dissements-rechtbank hebben, met den burge meester van Beesd. eenige personen verhoord en de plaats der worsteling bezocht. De bewering van den rijksveldwachter dat iij uit noodweer verwond heeft, vindt meer geloof. In den zomer bevroren. Een slager in New-Jersey zal een ge dachtenis aan de warme dagen behouden, die zeker voor den tijd van het jaar uniek is, nl. bevroren vingers en teenen. De oorzaak is hiervan niet ver te zoeken, als men weet, dat het grootste gedeelte van zjjn slagerswinkel in beslag genomen wordt door een groote ijskast. Nadat de bewuste slager den geheelen middag niet gezien was, besloten de buren hem op te zoeken en spoedig vouden zij hem stijfbevroren in zjjn ijskast, waar hij ongetwijfeld koelte gezocht en gevonden had. In het gast huis wendden de dokters alle moeite aan, om hem te doen ontdooien. Dit gelukte hun, doch al zijn vingers en teenen kun nen zy niet redden, daarvan moet hg er eenige missen. Uit Londen komt een yseljjk verhaal van het lyden van de bemanning van de Noordsche bark >Drott", die den llden Aug. op weg naar Buenos Aires in de straat van Florida schipbreuk leed. Negen man sloegen overboord eu de booten spoel den ook weg Acht van de overblijvende matrozen maakten toen een vlot, dat echter spoedig in tweeën brak, zoodat twee men sclien op het eene gedeelte bleveilen zes op het andere. Een van deze laatste ving visschen met ceu haak en hield zoodoen de zjjn kameraden in het leven. Toen werd hg krankzinnig en sprong overboord. Twee anderen stierven van honger en dorst en hun drie overlevend* kameraden aten van hunne lijken en dronken hun bloed. Daar nog altijd geen schip in 't zicht kwam en de ljjken kwalijk begonnen te ruiken, lootten dc drie overbljjvenden, wie van hen zou gedood worden. Het lot viel op een Duitscher. Deze aanvaardde zijn lot zon der gemor en scheurde zelfazyn kleeding open om deh doodelyken stoot te ontvan gen. Toen de stoomboot »WoodnifF' het vlot met de beide Noren ontdekte, at een van hen nog vleesch van zyn dooden mak ker en was het vlot omringd door haaien. Beiden hadden het bloed van den Duitscher gedronken en deelen van zyn lichaam ver slonden. Van de beide geredde schip breukelingen is Anderson kranzinnig en Thomassen vreeseljjk verminkt, daar An derson hem te ljjf was gegaan en stuk ken van zijn gezicht en borst had afge beten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1