KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen Ho. 2773. Woensdag 13 September 1899. Bureau: Zuidstraat. Telefconn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f" 1.121/a. id. voor bet Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. BupeauKi Spoorstraat en Zuidatraat. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAG8MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Hit hel Buitenland. Jl. Zaterdag heeft de krygsraad te Rennes vonnis gewezen in zake Dreyfus. Mot inacht neming van verzachtende omstandiglicdon, heeft de krijgsraad hem, met 5 tegen 2 stom men, tot militaire detentie voor den tyd van 10 jaren veroordeeld. Wat aan deze veroor deeling is voorafgegaan is van te grooten omvang, om in deze rubriek van beperkenden omvang te kunnen worden opgenomen, 't Meest belangrijke, dat tegelijk een blik geeft op 't geen er in 't belang van den bckluugde kon worden aangevoerd, is hetgeen door den ad\o- kaat Demange werd gezegd, vóór do krijgs raad zich afzonderde, om over do te nemen beslissing te beraadslagen. Tot de leden van den krijgsraad zeide hij .Wanneer gij straks n in raadkamer zult begeven, zult gy u dan afvragen, of Dreyfus onschuldig is* Onge- twijfd neen, want gy zult u hebben af te vragen of hij schuldig is, en waaroin. Gij zult u afvragen, of hij het was, die de stuk ken heeft geleverd, waarvan wij den inhoud met kennen. Gij zult tot uzelf zeggenEr zyn dingen bij, die hij niet heelt kunnen leveren, en dat het schrift van het borderel let zijne niet is. Op dat oogenblik zal er twijfel ontstaan in uw geest.... en die twijfel i® mij voldoende. Die twijfel is de vrijspraak; die twijfel gedoogt niet aan een cerlyk geweien, om te zeggen die man is schuldig, Herinner u de smarten van den banneling van het Duivelseiland, zijn geestelijke en lichamelijke marteling! In weerwil van al dat lyden is hy een fier man gebleven. Is dat een verra der Is het niet veeleer een eerlijk soldaat? Dreyfus, die zyn vrouw en zyne kinderen verafgoodt zoudt gij denkon, dat hy een schurk is? Neen, het is niet noodig zyn on schuld nog te verkondigen! Gij zytingelicht, en dat waren de rechters van 1891 niet. Zij hadden niet het schrift van Esterhazy, dat gij nu wèl hebt, en dat inderdaad een licht snoer is. Ik bid God, dat Hij uw geweten verlichte. Ik bid God, dat Hij aan Frankrijk de eendracht horgeve, die het zoo dringend behoeftEn zich daarop tot het aanwezige publiek wendend, besloot de heer Dcmauge aldus .Wij zyn allen Franschen Laat ons eendrachtig zijn in dezelfde belijdenisde liefde voor ons Vaderland, de liefde voor het Recht, de liefde voor liet Leger Met kalme, duidelijke stem zeidu Dreynis.Voor u, voor 1 het laad, voor het leger verklaar ik, dat ik onschuldig ben. Ik heb vijf jaren geleefd en geleden, om van uw loyauteit hot recht en het eerherstel te verkrijgen.* Omtrent de gevolgen der veroordceling wordt gemeld, dat de straf van militaire detentie, aan Dreyfus opgelegd, gelijk staat met gewone gevangenis straf, welke echter voor een officier niet-oorvol ontslag uit den dienst medebrengt. Er wordt bij verzekerd, dat de jaren op het Dnïvels- eiland doorgebracht, dubbel tellende, in min dering zullen strekken, zoodat de veroordeelde dan op 15 October e. k. in vryheid zal wor den gesteld, 't Is echter op het oogenblik, waarop wij dit overzicht samenstellen, reeds zoo goed als zeker, dat Dreyfus binnen den wettelijken termijn van tien dagen tegen de uitspraak van den krijgsraad cassatie zal aan- teekenen. Omtrent den toestand in de Zuid-Afrikaan- Bclie Republiek, vermelden de berichten uit Pretoria o. a. het volgende De Transvaalsche Regeering heeft, naar aanleiding van het debat in den Volksraad over de samentrekking van Britsche troepen aan de grens der Republiek aan den Britschen vertegenwoordiger te Pre toria gevraagd, of de Britsche Regeering daaromtrent eene verklaring kan geven. Deze vraag is door den Britschen Agent*terstond telegrafisch overgebracht aan den vertegen woordiger van den Engelschen Regeerings- commissaris in Zuid-Afrika. Het antwoord dat daarop inkwam, werd in den Volksraad voorgelezen. Het bevatte de mededoeling, dat de troepen daar gelegerd zyn, om voor do Britsche belangen te waken, en voorbe reid zijn op mogelijke gebeurtenissen. In de zitting, waarin dit antwoord was voorgelezen, heerschte eene zeer oorlogszuchtige stemming. De verschillende sprekers, die zich nogal kras uitlieten, werden daverend toegejuicht, door hunpe medeleden, en ten slotte ook door het talrijke publiek, waaronder vele dames. Pre sident Krüger en de voorzitter van den Rand spoorden de sprekers herhaaldelijk aan, zich te matigen. Telkens opnieuw komen uit Engeland berichten, die op ernstige ge\plgon van do Engelsch-Transvanlsche crisis hoen- wyzen. Bevel is gegeven aan drio regimen ten cavalerie, vier regimenten infanterie, drie batterijen veld-artillerie en vier afdeelingen veld-hospitaal, om zich gereed to houden, ten spoedigste naar Znid-Afriku te kunnen vertrekken. Amerikaanse'ne rechtspraak. Een rechter te Boston moest onlangs uitspraak doen in de zaak van een man,die zyne vrouw geslagen had. Tot zyn grooten spyt, moest de rechter hem vryspreken, omdat hy do kost winner van zijn gezin was. Of dit werkelijk een geldige reden tot vrijspraak is, ook in ge val van andere misdryven, of alleen by mis handeling der vrouw, kan, bij onbekendheid met de Araerikaanschc strafwet, hier niet wor den beslist, en de berichtgever verzuimde het te vermelden. Eer do schuldige echter in vrij heid werd gesteld, diende de rechter hem eene geduchte vermaning toe, eindigend met de woorden: .Als ik maar de minste iu\loed op mijne collega's, de andere leden der rechtbank, kan uitoefenen, zal ik mij wenden tot de Wet gevende Macht, om de aanneming eener wet te vragen, waarbij lichaamsstraf kan toogepast worden op den man, dio zijne vrouw slaat. Ik hoop den dag nog te beleven, waarop ik eiken man, die zyne vronw mishandeld heeft, een flink pak slaag kan laten geven". Deze rechter dus merkt de berichtgever op is waarlijk niet voor halve maatregelen. Als dan, na voltrekking van het vonnis, by de thuiskomst van den ,licfliebbenden" echtgenoot zijn vronw maar niet de zondebok wordt, zoo- dat zy opnieuw de hulp van den rechter moei inroepen 1 In Amerika wordt tegenwoordig sterk geklaagd over het heerscheud gebrek aan dienstmeisjes. Men bedient zich daar thans van helpsters, die wel zoo vriendelijk willen zyn, voor voel geld de vrouw des huizes be hulpzaam te wezen, maar die geen enkel bevel of geen enkele aanmerking verkiezen afte- wachton. In Engeland is het al niet beter, liet is duur zóó moeilijk do noodige hulp te verkrijgen, dat een Londensche dame in ecu der dagbladen het voorstel heeft gedaan, in vereeniging met anderen, voor gezamenlyko rekening ceu scheepslading Chinceschc be dienden naar Engeland te laten komen. De Chineesche bedienden, zegt zij blijkbaar heeft zij in China vcrblyf gehouden zyn eerlijk, vertrouwbaar en matig; ook koken zy zeer goed. De inzendster der advertentie geeft haar naam en adres op, om andere huisvrouwen, die in dezelfde ongelegenheid verkeeren, in staat te stellen, om samen te werken, en voor goed aan de dames der lagere scholen zoo als zij de Engelsche dienstmeisjes noemt den bons to geven. H I E U W STIJDIHGEN. HELDER, 12 Sepl. 1899. 't Nut. liet jaarboekje van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeenvoor het jaar 18991900 is verschenen. Het bevat een overzicht van het verhandelde ter alge- meene vergadering, waarbij de openings rede van den heer mr. H. Smeenge. en een lijst van de departementen der Maat schappij, met de instellingen, die zij in het leven houden. Hieruit blijkt, dat er op 31 Juli jl., wareu 302 departementen met 12,833 leden, 258 eere-leden en 9 vereonigings-leden. Volksbibliotheken telt de Maatschappij er 318, spaarbanken 155, bewaarscholen 78, benevens nog een groot aantal andere instellingen. Het lodental beweegt zich sedert 14 ach tereenvolgende jaren in constant dalende richting, en is verminderd van 17500 tot 12833. Klerk der posterijen en telegraphie. T„ rw«tw.» IOOO _„i oon vorgclljkend onderzoek plaats hebben van aüspiranten voor de betrekking van klerk der poste ryen en telegraphie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedden van f400, welke tot f 1200, resp. f 1500, kan klimmen. Dit laatste alleen voor hen, die bij de examina in de beide dienstvakken blijk geven daarmede voldoend vertrouwd te zijn. In dit geval geschieden ook de verhoogingen van jaar wedde naar een guustiger maatstaf dan voor hen die deze examina niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zij, die zich aan dit onderzoek verlan gen te onderwerpen, moeten zich vóór 30 Sept. 1899 aanmelden bij het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woon plaats. Verdere bijzonderheden worden vermeld in de Staatscourant" No. 212. Nationale Zuiderzeebond. In de Zaterdag in het gebouw Krasna- polsky gehouden vergadering van den Nationalen Zuiderzeebond. werden de hee- ren P. A. Bos, G. A. van Hattem en P. J. van Limburgh Pzn. herbenoemd als leden van het hoofdbestuur. Besloten werd tevens de koninklijke goedkeuring te vra gen op het genomen besluit den duur der Vereeniging met vijf jaar te verlengen. Het Roode Kruis. liet aanbod van ambulance-materieel, door het Nede'rlandsclie Roode Kruis aan den Oranje-Vrijstaat gedaan, is door den Staats-president dankbaar aangenomen. Het Roode Kruis bereidt nu de noodige maat regelen voor. Lombok. Van iemand, onlangs van het eiland Lombok teruggekeerd, verneemt de »J.-B." dat de toestand zich daar werkelijk zeer gunstig laat aanzien De soldaten der be zettingstroepen bewegen zich ongewapend tot op grooten afstand van hun kampe ment de ambtenaren bezoeken de verst afgelegen kampongs zonder eenig gevolg of dictinctief, en zelfs de agrarische aan gelegenheden schijnen tot genoegen van Baliërs en Sasak9 geregeld te zijn of te worden. Het kalme beleid van den der tale kundigen resident Liefrinck draagt er rijpe vruchten. Men leest in »Het Vaderland": Men herinnert zich, hoe 25 April jl. te 's Graven hage een zevenjarig knaapje, Albert van Wezel, werd vermist. Tot nu toe is geen spoor van hem gevonden en daarom wordt meer en meer aan ontvoe ring gedacht. Alle bijzonderheden voor en na zijn verdwijnen heeft men nog eens nauwkeu rig nagegaan, en zoo heeft de moeder van het knaapje o. a. medegedeeld, dat hy drie jaren lang een breukband droeg. Juist veertien dagen voor de verdwij ning moet zijn dokter verklaard hebben, dat het zeer noodzakelijk was om den knaap een nieuwen band aan te laten ineten. Men heeft nu aan de commissarissen der politie van Nederland geschreven, met verzoek te laten onderzoeken, of ér sedert 25 April ook een breukband was verkoeht voor een kindje van 7 jaren. En zie één, ja maar één in gansch Nederland was er .verkocht geworden. Een burgerjuffrouw was zonder kind bij den heer Vos, Sarphatipark No. 40 Am sterdam, met een ouden band gekomen om een nieuwen te koopen zonderden knaap en ook zonder haar naam genoemd te hebben. De hoofd-counnissaris heeft dan ook in de Amsterdamsehe bladen die juffrouw opgeroepen en verzocht, om haar adres aan den bovenbedoelden verkooper op te geven. Tot heden is deze juffrouw zich niet komen aanmelden. Misschien echter, dat hierin een vinger wijzing ligt eu gaarne voldoen wij aan het verzoek om nog eens hierop de aan dacht te vestigen. De mogelijkheid bec staat, dat deze vrouw ontdekt wordt en zij inlichtingen kan geven. Texel, 11 Sept. Aan het strand is eene flesch gevonden met eene dubbele kaart, waarop gevraagd wordt of de vinder deze, ingevuld met plaats en datum van vinding, wil opzenden aan het adres >Prof. G. Gilson, Institut Zoölogique, Louvain, Belgique*. Blijkbaar wordt ook hiermede beoogd nadere kennisneming van den loop der '.eestroomingen. Voor deze gemeente is de loting voor de nationale militie bepaald op den 19den October a. s. Op Zaterdag a. s. zullen de lessen aan den Landbouw-wintcrcursus alhier weder om voortgezet worden. Vergiftiging. Vrijdag is aan O. van Vliegen, wed. J. P. Söreusen, te Rotterdam, de sluiting der instructie beteekend, ter zake van de haat ten laste gelegde vergiftiging van haar man, dochter en kostganger. Binnenkort kan fins de beslissing van de raadt»**— verwacht worden. r Men gelooft vrij algemeen, dat elec- triscbe gloeilampen, ora zoo te zeggen geen warmte afgeven eu dus gerust tusschen uitstallingen van zijde, tule, enz., kunnen worden aaugebracht. Die meening is onjuist. Proeven hebben uitgemaakt, dat een ge woon model gloeilamp, geplaatst in een bak, waarin '/s liter water, dit water bin nen een half uur tot 40 graden C. ver warmt en 't binnen het uur tot kookhitte zal brengen. Een dergelijke lamp, in aanraking ge bracht met celluloid, zal deze stof binnen vijf minuten ontsteken. Katoen wordt even eens binnen enkele minuten gezengd en spoedig daarna in brand gestoken. Zijde, op een afstand van 10 cM. van de gloei lamp geplaatst, wordt daardoor in 8 a 10 uren gezengd. Door wespen aangevallen. Terwijl een knecht van den heer D. v. K., te Noordwijk, op het veld aan het ploegen was, trapten de paarden in een wespen nest. In een oogwenk werden zy door de woedende insecten omringd en dreigden op hol te gaan. Door het afsnijden der stengen slaagde de ln-er v. K. er in, de dieren van den ploeg te b.-vrijden, doch kon niet beletten, dut hij zelf en de knecht en de paarden door de wespen hevig gestoken werden. Vooral de laatste werden danig door de insecten toegetakeld. Te Goes stonden een menigte inen- sclien aan een pomp, die bij het groote gebrek aan drinkwater allen zeer verlan gend waren naar een emmertje van het nu zoo kostbare vocht. Een dienstmaagd had juist haar emmer gevuld, daar loopt, o jammer der jammeren, de pomp af. Nu ging het aan een razen Ieder der omstanders wilde een deel van dien laatsten emmer hebben. Toen het meisje geen kans scheen te zien, haar schat in veiligheid te brengen, nam ze een kloek besluit. Ze pakt den emmer op en gooit hem met een sierlyken zwaai leeg over de hoofden der aanwezi gen. Ziedaar, nu heb je allemaal wat!" roept ze uit, en ze verdwijnt met een nijdig gebaar. Waardelooze bankbiljetten uit Amerika. Bij een goudsmid in Den Haag trad een reemdeling binnen, waarschijnlijk een Ame rikaan, die een voorwerp kocht en in be taling gaf een bankbiljet van 5 dollars. Toen de winkelier het gewisseld had en den kooper geld had teruggegeven, na aftrek van de waarde van het gekochte, viel het oog van den vreemdeling op een ander sieraad, van een geringe waarde, dat hy eveneens kocht. Met het air van een grand seigneur, wierp hij ditmaal een biljet van 50 dollars op de toonbank, met verzoek ook dit in te wisselen, da tr hij behoefte had aan klein geld. Zonder erg voldeed de goudsmid aan dat verzoek en met een vriendelijk bedankje verliet Amerikaan den winkel. Toen de winkelier eenigen tijd daarna het biljet bij een bankiersfirma ter inwis seling aanbood, moest hij vernemen, dat dat soort biljetten reeds sedert ver scheidene jaren door de Amerikaansche bank was ingetrokken en dus Tolkomen waardeloos was. Uit Transvaal. Uit een ons toegezonden nommer vaD de te Johannesburg verschijnende »Rand Post" blijkt, hoe verbitterd men daar is op de Engelschen. Onderstaand stukje nemen we uit dit blad over. Johannesburg's lot. Elders in deze kolommen wordt aange raden om, in oorlogstijd, de Engelsche bevolking bet land uit te zeuden. Sommigen zullen dit wel erg helsch, barbaarsch, raid- deleeuwsch, bloeddorstig en duivelsch (op een paar scheldwoorden komt het niet aan l) vinden. Daarom willen we er by voorbaat even op wijzen dat zoodanige gedwongen uittocht het eenige raiddel zou zijn om Jo hannesburg een verwoesting te bespareu. De woordvoerders der Engelsche Uit- landers hebben het den laatsten tijd meer dan duidelijk gemaakt, dat ze de Engelsche troepen, die op hun verzoek het land zouden naderen, met open armen zouden ontvangen. De uitroeiing van de Boeren van Gods aard bodem is openlijk (en onder applaus) te Johannesburg aanbevolen. Het is dus meer dan ooit duidelijk geworden, dat in een oorlog met Engeland, niet kan worden toe gelaten dat zich een welvoorzien (en hoogst waarschijnlijk goed gewapend) Engelsch kamp op den W.W Rand bevindt. Zulk een kamp zou, het mocht dan kosten wat het wilde, met den grond moeten worden gelijk gemaakt. Is het dan, voor die Boeren-uit- roeiers en hun gezinnen, niet veel beter, dat hun de gelegenheid wordt gegeven het land te verlaten en dat Johannesburg blijft staan Het antwoord kan slechts op ééne wijze gegeven worden. Een 16-jarige moordenaar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren de twee gebroeders Z. appelen gaan stelen by den landbouwer Vandezande te Ardoye. De jongste broeder, oud IC jaar, zat reeds boven in den boom, toen Van dezande het gewaar werd eu ter pl auto .1 *<«tuai,e nam de vlucht terwijl de jongste broeder Z., bij den arm gevat werd door den landbouwer en iou geworpen. Eene worsteling ontstond tusschen beiden eu de jongeling gevoelende dat hij het on derspit ging delven, haalde zijn mes uit den zak en bracht zijnen tegenstrever ver scheidene steken toe in de borst. Vande zande. doodelijk getroffen, verloor het be wustzijn en bleef in zijn bloed liggen. De jongeling Z., dit ziende, werd als zinneloos van razernij en bracht hem nog een breede snede in den hals toe, zoodat het hoofd bijna van den romp gescheiden was. Het lijk van Vandezande werd naar zijne woning gedragen en het parket verwittigd. Z., is aangehouden. Een wolkenmachine. Men spreekt van een nieuwe »clou« van de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1900 en wel van een machine om wolken te maken, die, naar de teekening van den uitvinder, in de gedaante van twee reus achtige ballen op het tentoonstellingsterrein verrijzen zal. Het mechanisme wordt natuur lijk geheim gehouden, maar zooveel staat by den uitvinder vast, dat de bezoekers op verschillende tijden van den dag in de gelegenheid zullen gesteld worden alle soorten van wolken, schapenwolken, veder wolken, regen- en donderwolken, enz., van nabij en van verre te bekijken, ja, zelfs getuigen te zijn van de ontlasting van een onweder met bliksem en donderslagen uit een kunstmatig te voorschijn geroepen onweerswolk. Achter de reuzenkogels wordt voor de bezoekers oen platform gemaakt, vanwaar men het effect van dit onweder nauwkeurig zien kanwie de oorzaak van het onweder na wil gaan, kan een plaats krijgen in de onmiddellijke nabijheid van de machine Een aantal geleerden en ingenieurs zyn reeds aangewezen om het plan ten uitvoer te leggendrie van de bekendste Fransche meteorologen zullen eveneens hun mede werking verleeneu. Dinsdag en Woensdag zijn geen ge vallen van pest te Oporto aangegeven. Donderdag twee. Sedert Maandag is daar niemand aan de ziekte overleden. De nijverheid lijdt veel onder de maat regelen, tengevolge waarvan verscheidene werkplaatsen gesloten moesten worden en 3000 menschen zonder werk zijn. Te Alexandrië is nu geen enkel geval van pest meer. Sedert aeu aanvang van epidemie ziju 89 menschen aangetast, waarvan 43 stierven. Een suikeroom. De oud-machinist Flohr, een inwoner van Bederkesa, bjj Geestemünde, schijnt voorbestemd te zyn, de tnilioenenervei dezer eeuw te worden. Een menschenleef- tjjd geleden is een broer van zyn moeder van Würzburg naar Amerika vertrokken, twee zusters achterlatend. Hjj heeft slechts eenmaal van zich laten hooren, daarna niet meer. Dezer dagen heeft de burgemeester van zyn geboorteplaats een brief ontvangen van den Duitschen consul te Philadelphia, met het bericht, dat dnar een landverhui zer is gestorven, die een vermogen heeft nagelaten van 29 millioen dollar. Twee millioen waren gelegateerd aan het be- diendenpersoneel, doch de rest was bestemd voor zyn twee zusters, of indien deze ge storven waren voor haar kinderen. Beide zusters waren gestorven, een ongehuwd, de andere liet twee kindereu na, een zoon, de oud-machinist Flohr, die gehuwd is, doch geen kinderen heeft, en een dochter, die ook gehuwd iseu bij Würzburg woont. Een sigarenstatistiek. Over de geheele wereld worden per jaar gerookt 12.000 millioen sigaren, d. i. ge middeld 8 voor eiken bewoner der Oude en Nieuwe Wereld, vrouwen en kinderen medegerekend. Berekend naar een gemid deld gewicht van 6 of 7 gram, wegen al die sigaren te zamen 53.572 ton. Om ze alle te vervoeren, zou een trein van meer dan vijf duizend waggons getrokken door zestig sterke locomotieven, noodig zijn. Deze trein zou dan een lengte hebben van 30 kilometer. Legde men alle sigaren, die per jaar worden opgerookt, in kistjes van 50 en stapelde men deze op elkander, dan zou 2.543 balken of pilaren verkrijgen, elk zoo boog als de Mont-Blauce. Eu alle sigaren in de lengte achter elkander gelegd, zou den een ketting vormen, tienmaal zoo lang als de afstand van de aarde tot de maan. Maakte men van die 12 milliard sigaren één reuzeusigaar, dan zou deze 310 meter lang en 44 meter in omtrek worden. De prijs ervan zou ongeveer 1 milliard en om ze op te rooken, zou een man achter elkander 22 eeuwen noodig hebben De beschaafde volkeren der wereld beste den per jaar 3.425.000 gulden aan siga ren per uur gaat er aldus meer dan 140.000 gulden en per seconden bijna 40 gulden in rook op Want elke kwart-seconde wor den er 95 sigaren opgerookt. Een vereeniging van schoenpoetsers. Deelden wij onlangs mede, dat kort geleden te New-York een vereeniging van bedelaars was opgericht, nu blijkt, dat de vcreenigmgs- manie ook bet edele gild der schoenpoet sers heeft aangetast De New-Yorksche minder dan met een geheelen ondergang van hun bedrjjf in de openlucht bedreigd, sedert sommige winkeliers op de gedachte gekomen zijn, als middel tot reclame hun klanten in hun winkels de schoenen te laten poetsen. De vereeniging, die aan dezen drang der tijden haar ontstaan te danken heeft, heeft een uniform tarief vastgesteld voor het poetsen van schoenen drie, vier en zes dollarcenten per paar en den maxi- muui-arbeidstyd per dag voor haar leden bepaald op tien uur per dag. Zij, die tot deze >vak"vereeuiging wenschen toe te treden als lid, moeten den leeftyd van 16 jaren hebben bereiktde contributie is vastgesteld op een dollar per jaar. De president heeft reeds een schrijven gericht tot den Senaat ten einde door wet telijke bepalingen te worden verdedigd tegen de concurrentie der winkeliers. Aanbestedingen in Noord-Holland. Haarlem, 13 Sept. 3 nrc. De archi tect J. B. Lasschuit namens do firma Gebrs. Nobels, in hotel Lion d'Orhot bouwen van een machineschoorsteen met rookkanaal, ma chinekamer, ketelhuis, kolenhok, pakhuis, en verdere werken, op een terrein aan de Spaarn- wouderstraat, uclitcr de perceolon No. 38—40 aldaar inlichtingen geelt de architect, Nieuwe Gracht 31. Helder, 15 Sopt. Do onderlinge ver eeniging tot aankoop van veevoeder etc. by den administrateur H. Bakker Dzn. Koning straat 43 de levering vana. pl.m. 126000 kg. lijnkoeken (104 stuks wegende 101 kg.) onder contróle van het Iiyksproofstation b. 315 heet. mais ft 75 kg., on 180 heet. haver, it 50 kg. per heet.voorw. vorkrygbuar bfj den adm. voorn. Anna Paulownapoldcr, 16 Sept. 10.30 nre. Dijkgraaf en heemraden van den Anna Paulownapolder, ten gemeentehuize Het uitdiepen van verschillende slooten, ter gezamelijke lengte van omstreeks 4000 M. bestek ter inzage by den opzichter R. Dekker, by wïec ook inlichtingen zyn te bekomen. Zaandam, 16 Sept. 1.30 ure. Het gem. bestuur: 1. het vernieuwen der brug in de Czaar Peterstraat2. het maken van t en schoeiing langs het Zuider-Valdcurspad3. het verven van het restauratie gebouw van de muziektent enz. in het vondelpark bestek ken f0.25 per stnk verkrijgbaar ter gem. secretarie; inl. geeft de gem. architect. Krommenie, 18 Sept. 11 ure. De gem.-opz. J. L. Ooms, namens den weled. heer A. Schut in het lleerenlogement Het ophoogen, bestraten en rioleeren van een sloot en het maken van oen rybrug op een terrein langs den dorpsweg: aunw. 15 Sept. 'sm. 11 ure. Haarlem, 19 Sept. 2 ure. De arebit. J. W. de Hey en Zn te Hoofddorp in het hötel ee Leeuwerik, KruisstraatHet her bouwen der boerderij gen. Ariaantjes Hoer», aan den Sloterweg bij den Lisscrweg, sec. P. P. te Haarlemmermeer. Heer Hugo waard, 27 Sept. Dijk graaf cu heemraden van den polder Ilcor Hugowaarddo levering van ongeveer 1500 M. slootwerk in den polder in 3 pre. ;aanw. 20 Sept. sm. 10 uur in Bcrkmeerdyk bill. inz. by den opzichter H. Gorrits te Oudorp.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1