Vereeniging „Tesselscbade." lejpffr. TIELBODIJ. Veslstr. No. 3L Verplichte Vergadering Regeling der Danslessen. een flinke zindelijke Dienstbode, Marine en Leger. Ter vervanging van <leu 'ot kapitein be noemden luitenant-adjudant bij het 5de batail- lon 1ste regiment infanterie, alhier in garni zoen, is benoemd de late luitenant W. J. M. Diokhof, van het korps te Leeuwarden. Hot pantserdekschip ,Noordbrabant" hoeft b\j de vorige weck alhier gehouden proeftocht 18.8 mjjl geloopen. Hr. Ma. instructie-korvet .Nautilus" te Hcllevoetsluis wordt in het begin der vol gende maand in dienst gesteld. Belast met do waarneming der betrekking van directeur van het marine-etablissement te Soerabaja, de kapitein ter zee bjj do Kon. Ned. marine 11. Velthuyzen, daartoe gestold ter beschikking. Overgeplaatst met 16 Sept. Sergeant-Zeil maker C. G. Post van Hr. Ms. „Castor* op Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Met 8 Oct. Sergeant-Konstabel v.k. F. A. Gohren van Hr. Ms. „Bellona* op Hr. Ms. Wachtschip te Amsterdam. Sergeant-Kon stabel J. Kooroman van Hr. Ms. „Isala* op Hr. Ms. .Bellona-. Sergeant-Konstabel J. van Schooncveld van Hr. Ms. .Bellona' op Hr. Ms. .Isala». Zaterdagmiddag zijn ter reede van Maas sluis ten anker gekomen, Hr. Ms. Evertsen en Kortenaer alsmede Hr. Ms. gaffelsclioener Zeehond. In de haven aldaar zgn gemeerd drie tor pedobooten. Alle vaartuigen zijn Maandagmorgen ver trokken, om deel te nemen aan de manoeuvres op do Noordzee. Stoomvaartberichten. Hot stoomschip .Bogor'', van Rotterdam, arriv. 8 Sept. te Padang. Hot stoomschip .Sumatra", naar Amsterdam, pass. 8 Sopt. Perim. Het stoomschip Prinses Amalia", naar Am sterdam, vertr. 8 Sept. van Perim. Het stoomschip .Salak*, van Rotterdam, pass. 9 Sopt. Kaap del Ar mi. Het stoomschip .Prins Alexander", van Amsterdam, pass. 9 Sept. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Merapi", naar Java, arriv. 10 Sept. te Southarapton. Het stoomschip .Burgemeester don Tex', naar Amsterdam, pass. 10 Sept. Kaap Roca. Het atoomschip .Koning Willem I', naar Amsterdam, vertrok 8 Sept. van Padang. Het stoomschip .Prins Hendrik" arriv. 10 Sopt. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip „Soembawa*, van Amster dam, vertrok 10 Sept. van Suez. Marktberichten. Alkmaar, 9 Sept. Aangevoerd 6 paarden f70 a 150, 22 koeien en ossen f 120 a 190, 32 nueht. kulv. f 8,— a 20,—, 214 magore schapen f 10,— a 18,—, 94 magere varkens f 9 a 14,15 bokken en geiten f 3.a 6.—, 238 biggen f 4,— a 6,50, boter per P. f 0.55 a 0.65, kipcieren f 0.878 a 1.— per 25, eenden dito f3.25 per 100. 0 lammeren f a 2 kleine bokjes f0.75 a 1.50. Hoorn, 9 Sept. Aangevoerd tarwe f 6.50 a f 7.25, Rogge f 0.— a 0.—, Gerst f 4.50 a 5.75, Haver f 3.10 a 3.75, witte erwten f a groene dito f9.50, a 10,50 grauwe dito f 12.50 a 15.—, vale dito f 8.50 a f 14.50, bruine boonen f 9.— a f 10.25, karwcizuad f 12.a mosterdzaad f16.a __13 paarden f 80 a 300, 22 koeien f 130 a 18, 7 kalveren f 10 a 20, 30 varkens f 15 a 20, 187 biggen f 4 a 7.kipeieron f 3.75 a 4,eenden dito f per 100. 2350 kop boter a 0,65 a 0,678 per P., 0 zeugen f a dat haar dien in ruim mate moge gewor den, opdat meu haar in staat stelle met lust en opgewektheid haar liefdewerk te verrichten. Wij wekken onze lezers daar om op iets voor het goede doel af te zon dereu, wanneer de Commissie aan de huizen een inzameling houdt. Men schrijft uit Haarlem Maandagochtend was de dienstbode van den heer T. op de Groote Markt bezig de ramen te lappen op de bovenverdieping, toen zij achterover viel Zij had te tegen woordigheid van geest zich vast te grijpen en bleef hangen, wat werd gezien door een politieagent die toeschoot. Het meisje had echter de kracht niet vast te houden en vielzij werd opgevangen door den agent, die daarbij een bloedende hoofdwond be kwam De val was daardoor gebroken en, hoewel ernstig, werd het meisje toch niet levensgevaarlijk gewond. Zij is naar het gasthuis gebracht. Het herstellingsoord voor onderwijzers Een vorstelijk geschenk is der commis sie voor het Herstellingsoord van den Bond van Ned. Onderwijzers toegezegd door den heer A. Reiger van de Bruijue Horst te te Lunteren. Deze heer, die reeds vrije wandeling in het Fislerwoud toestond en beloofde daar eenig «liegehallen" en ban ken te doen plaatsen, voegde daar nu aan toe de belofte van een geheel ameublement voor de eetzaal, bestaande uit een groot buffet (eiken of notenhuut naar keuze), twee uittrektalels of een zeer groote ook naar keuze, 40 stoelen, benevens als wand versiering eenige omlijste etsen naar Ne- derlandsche kunstenaars Zaterdag j.1. is de eerste steen van het gebouw gelegd. Op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam loste een zekere Smit plotse ling een revolverschot op een vrouw, met wie hij "in twist was. De vrouw bloedde hevig aan het hoofd, doch wist een tap perij aldaar binnen te vluchten. S. loste nogmaals een schot op de vrouw, zonder haar echter te treffen de kogel ging door een der ruiten van het café, waarop de de eigenaar naar buiten liep en S. tegen den grond wierp. Spoedig was politie-hulp aanwezig en werd S. gearresteerd. De ge wonde is naar het gasthuis vervoerd, waar bleek, dat de woud van weinig beteekenis was. Een sluwe oplichter. Uit Rotterdam schrijft men Dezer dagen werd melding gemaakt, dat de firma Van Nieyelt, te Rotterdam (in steenkolen), bijna sde dupe was geworden van een persoon, die zich uitgaf voor in genieur bij de »Canadian Pacific Railway Oompany", telegrapliisch om een conferentie te Brussel verzocht had met den heer v. N., wonende te Scheveningen, en, door middel van een valsch telegram aan een kassiers firma te Rotterdam en aan het kantoor der firma Van Nievelt aldaar, zich trachtte meester te maken van een bedrag van f 14,400, bij de Parr's Bauk Charing Cros Brancb te Londen betaalbaar. Volgens de persoonsbeschrijving blijkt deze oplieliter te<zijri dan de Haagsche sportman juist was. De burgemeester, de veldwachter, de brandmeesters en eenige buren werden als getuigen »a charge* gehoord, de personen die de briquetten op 29 Juni bij bekl. in huis hadden gedragen »a décharge*; zij hadden toen bemerkt, dat de briquetten warm waren, en deskundigen getuigen, dat, als briquetten warm vervoerd worden, broeiing ook na dagen mogelijk is. Het O. M. achtte, na bekl.'s bekentenis en het getuigenverhoor, het ten laste ge legde voldoende bewezen en eischte bekl.'s veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Philips, meende, dat bekl. bekentenis alleen staat en dus geen aanleiding kan geven tot veroordeeling. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Visscherijberichten. Nienwcdicp, 8 Sept. Aangebracht door 55 kordors 5 tot 30 tongen p. st. 60 a 65 cent, 10 tot 60 middelrn. tongen p. st. 35 a 40 cent, 10 tot 100 kleine tongen p. st. 12 a 15 cent, 1 tarbot voor f 6, 1 tot 5 roggen p. st. f 1, 2 tot 10 mand kleine schol p. ut. f 1,25 a f 2, 1 tot 3 mand schar p. m. f 3 a f 3,50. 9 Sept. 150 korders met 10 tot 40 tongen p. st. 75 a 85 cent, 10 tot 80 middelrn. ton gen p. st. 35 a 40 cent, 10 tot 100 kleine toDgcn p. st. 12 a 15 cent, 1 tol 5 roggen p. st. f 1,10 a f 1,20, 4 tarbotten p. st. f 6 a f 8, 2 tot 15 mand kleine schol p. m. flat 1,75, 1 tot 3 mand schar p. m. f2,25 a f 3. 11 Sept. Niets binnen. 12 Sept. v.m. 8 uur. Niets binnen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlê: Verzeudiogsweg f. seepost via Amsterdam l>. fepo>t via Rotterdsdi p. Holl. mail via Grnua p Holl. mail via Marseille. p. Frantche mail via Marseille p. Engelsche mail via BriudUi Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Duitaclie mail via Napela. Datumder ter |T\jdit d.laat post-bezorg. jbualahPoatk. 15 cu 29 Sept. 22 12 en 26 19 15 en 29 8.80 'an 7—'a 9.— 'a s eiken Vrijdag 9 18 Sept. I Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam .114 en 80 Scpl.l 7.'as p. mail oror Engolnud 18 7.'s n p. mail via St. Naxaire 7 Oct. 7.'s n 7 Oct. Naar Cut^ao, Bonaire en Aruba 80 Sept. p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southumpton (eiken OiusdHgl 8.80 nam. p. mail vin C^uceuatown |elkeu Vrijdag| 3 S0 's naui. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p mail over Engeland 18 Sept. 7.'eav Burgerlijke Stand, gem. Heldor. Van 8 tot 11 September. BEVALLEN A. Swaerts geb. Grin, d. J. Meesters geb. v. d. Wal, d. M. J. Boom geb. Klejjn, d. E. Polak geb. Polak, d. A. J. de Wilde Moor geb. Kouseband, d. A. Hendrikse geb. Scheer, z. E. M. J. Boon geb. Blejj, d. J. 11. Brorens geb. Wijdeman, r.. J. Gomes geb. Morssink. z. A. Kujjpcr geb. Schroor, z. H. E. Hettvers geb. Lunet, z. M. Burgers geb. Kok, z. T. Ochqud geb. Jongejan. d. J. v. d. Wal geb. Hillcbrand, d. J. Kindt geb. Tiel, d. T. Mieldjjk geb. Ra ven, d. I). A. Witte geb. Zijm, z. OVEHLEDEN: A. de Vries, 41 j. ADVERTENTIËN gelieve men des mor gens vóór 10 uur in te zenden. Vervolg der berichten. De Commissie voor Kindervoeding" hier ter plaatse, die zich reeds eenige jaren belastte met het verschaffen van boterham men. enz. aan kinderen van behoeftige ouders, zal ook den aanstaanden winter deze taak weder op zich nemen. (Zie ad vertentie in ons vorig nummer) Zjj heeft daartoe evenwel den geldelijken steun van de ingezetenen uoodig. Wjj wenschen, W. A. L-, nauuci a;«. ««Ja oen avontuurlijk leven achter zich heeft. Hij vervalschte namelijk een wissel, waa op hij naar Marseille vlucht te, vanwaar hij gevankelijk overgebracht werd per stoomschip »Soerabing" naar Rotterdam, sprong echter in het Engelsch Kanaal overboord en werd door het stoom schip «Pena Cabarga" opgepikt, dat toe vallig naar Rotterdam ging. Hij deed toen bij aankomst een wonderlijk verhaal van een schipbreuk met zjjn pleizieijacht, en toen men achterdocht kreeg, wist hij op listige wijze te ontkomen. De politie vond zijn spoor te Oud-Beierland doch hij zou verder weer met de Engelsche boot uit Rotterdam vertrokken zijn. Uit de wijze, waarop de poging tot op lichting geschied is, bleek reeds dadelijk, dat die alleen kon geschieden door iemand, die met den internationalen steenkolenhan del en de relatiën bekend is, zooals de bedoelde Z. Een dergelijk valsch telegram, als de fir ma Van Nievelt ontving uit Londen, kwam ook in het bezit van den 9teenkolenhandelaar W. H. Zn., te Rotterdam, die daaraan echter geen gevolg gaf. De Engelsche politie, met de zaak in kennis gesteld, doet de noodige nasporingen. Brandstichting. Voor de Rechtbank te Amsterdam, 5de kamer, had zich Vrijdag te verantwoorden de 28-jarige koopman A. Pnit Durger- dam, beklaagd van brandstichting. Hij heeft in Durgerdatn een winkeltje van manufacturen en, grenzend aan huis, een haadel in braudstoffen en petro leum. Op 3 Juli ontstond in die bergplaats van brandstoffan brand, die zich in den beginne nogal ernstig liet aanzien, en daar het bekend was, da', bekl 's zaken minder goed gingen, werd hij dadelijk eenigszins met een schuin oog aangekeken. In verhoor genomen, noemde hij broei ing of onvoorzichtigheid met lucifers als oorzaak. De burgemeester deed hem echter naar Amsterdam brengen, en toen vertelde h(j, dat h(j wissels moest betalen en daar voor geen geld had. Nu had hij op 29 Juni pl. m. 50.000 briquetten ontvangen, en zoo kwam bij hem het denkbeeld op om brand te stichten, ten einde met de assuranliegelden zijn schulden te kunnen afbetalen. Hij had op 3 Juli 's avonds nog briquetten verkocht, en toen is bekl. met een stuk vuur naar de schuur terug gegaan en heeft daarmee ledige zakken in brand gestoken. Natuurlijk bleef dat eerst smeulen en in dieu tijd is bekl. naar bed gegaan tegen 10 uur werd de brand merkbaar, en toen heeft bekl., volgens zjjn zeggen, pas ingezien hoe ernstig de gevolgen van zijn daad konden zjju. Hjj is toen de buren en de politie gaan waarschuwen, de brand spuit kwam en het vuur werd gebluscht, toen ongeveer 1000 briquetten verbrand waren Nu werd eon instructie tegen bekl. ge opend, en hij bleef daarbjj zjjn bekentenis volhouden. Wel was het vreemd, dat hij voor de Rechtbank deed alsof hij er niets van herinnerde. Eerst nadat het proces verbaal van zijn bekentenis was voorge lezen, kwam hg tot de erkenning, dat dit Het proces-llreyliis. RENNES, 9 September. De krijgsraad heeft Droyfii8 met een meerderheid van vijf tegen twee stemmen veroordeeld tot tien jaren vesting-straf, met aanneming van verzachtende omstandigheden. In een particuliere correspondentie van de »N. Rott. Ct lezen we het volgende RENNES, 9 September. Deuiange weende toen hij vanmiddag in antwoord op de paar zinsneden van Carrière zijn laatste opmerking gemaakt had»Nog nooit heeft men tot de hoogte van bewijs mogelijkheden en vermoedens verheven ik heb vertrouwen in uw oordeel als sol daten". Dreyfus had zichtbaar geschreid, en met rood brandend gezicht en zenuw achtig knippende oogleden volgde en hoorde hij de korte woordenwisseling aan, en toen, na een moeilijken snik, zeide hij temidden van een groote stilte in de zaal die mooie zinnen, roerend van eenvoud en onwankel baar vertrouwen, «Ik ben onschuldig", het suizelde over de hoofden en om mij zag ik tranen springen in de oogen. Het heeft niet geholpen noch die laatste aan doenlijke woorden, noch al wat aan over tuiging en moed en werkkracht ten offer is gebrachteen krijgsraad tegenover een geheele wereld, welke de voor hem ge houden debatten gevolgd en haar over tuiging heeft gewonnen, heeft opnieuw het schuldig uitgeproken. Het werd verwacht in de zaal toen de beraadslaging zoolang duurde, bijna anderhalf uur. Toen klonk een eerste schelletje, maar slechts Carrière en de griffier verschenen. Een spanning in de zaal te lezen op de gezichten, te voelen aan het kloppen van het eigen hart. Nog een minuut verliep, nog een, de witte pluim van de kepi van Jouast werd zicht baar in den ingang, nog een schelletje, een kiekvan het slaan der soldatenhan- den tegen de geweerloopen, volgende op de korte kommando's tot de wacht en de krijgsraad verscheen. De kolonel was zenuw achtig, op hot gelaat van de andere leden was niets te lezen. «In naam van het Fransche volk", klonk het ruw, terwijl wit gehaudschoenden rechterhanden tegen de kepi's het saluut brachten, en toen in die hijgende afwachtingen der bonderden eerst de vraag, aan welker voorlezing geen einde scuc.. r "«L verpiet- terend »ja" met meerderheid van stemmen. Een lang en pijnlijk»ohgonsde door de zaal. Demange 9tond verslagen, Labori met weemoedige knikken naar de persbanken scheen te willen zeggen«En het is mo gelijk, zoo iets Van uit het publiek heb ik niet anders hooren opgaan dan die zucht van smarte lijke verbazing. Op dat oogenblik was er ten minste niemand, die hoorbaar triom feerde. En ook de ontruiming der zaal ge schiedde zonder luidruchtigheid. Op straat was evenmin de vreeselijkhcid van het ge beurde te bemerken. Aan het «Handelsblad", wordt door zijn correspondent onder dagteekening van Zondag 10 September geseind Dreyfus toekende heden de voorziening in revisie. Hg blijft vast besloten alles te doen, om tot een wettige rehabilitatie te komen. Mevrouw Dreyfus en de geheele familie hebben de wreede teleurstelling met on gelooflijke kalmte vernomen zij deelen in de meening van den kapitein, om niet te eindigen, doch alles te doen om den triomf der goede zaak te verzekeren. Men verwacht dat Dreyfus weldra in vrijheid zal worden gesteld. De meening, die in de Parijsche pers overheerschend is, is die van verbazing. Men acht het vonnis onverklaarbaar, door het aannemen van verzachtende omstan digheden daardoor poogde men te schip peren tu8sclien de beide pai tijen, doch voldeed er niemand mede. Hoewel de orde overal gehandhaafd bleef, zijn de partgen vast besloten niet te ont wapenen. De bevrediging der gemoederen is verder verwjjderd dan ooit. PARIJS, 10 Sept. (R. O.) Het vonnis houdt in, dat Dreyfus zal worden gedegra deerd. Het hoofd van den Staat zal de vesting aanwijzen, waar Dreylus zal worden geintemoerd. Men zegt, dat het Hof van Cassatie en niet de krijgsraad van revisie de rechtbank is, waarbij verzet tegen het vonnis moet worden aangeteekend. Het ge bruik van nota's, geconstateerd door ge tuigen, zou vernietiging van het vonnis ten gevolge hebben. De vijf jaren, doorgebracht op het Duivelseiland, zouden van de straf worden afgetrokken. De «Petite République" publiceert een adres, gezonden aan Dreyfus engeteekend door de heeren Jaurès, Viviani, Trarieux, Reclus, Paunlevé, Havet, Gery, Molinier, Gnycisse, Bottiu, Bruyère, Bertrand, Dubois, Laroche, Basch en anderen, waarin gezegd wordt, dat de onderteekenaars den krijgsraad hebben verlaten, meer dan ooit overtuigd van zgne onschuld en waarin droefheid over de veroordeeling wordt uitgedrukt. Twee rechters gaven de verdedigers gelijk en de anderen toonen, door verzachtende omstan digheden aan te nemen voor een misdaad, die voor geen verzachting in aanmerking komt, dat zjj het met zich zelf niet eens zgn. Laten wjj ons voornemen getrouw te blijven aan de zaak van het recht en van de waarheid. In een dépêche aan de >Petite Républi que" uit Hennes, wordt verklaard dat, de stukken van het borderau binnenkort znllen worden gepubliceerd. Tel." Te Rennes dacht men dat de tijd, door Dreyfus op het Duivels-eiland doorgebracht, niet alleen van den straftijd afgetrokken zou worden, maar daarbij zelfs dubbel in rekening zou worden gebracht. Mr. Mornard heeft echter dadelijk gezegd, dat naar zijne meening de bepaling in de wet van '95 op de cellulaire gevangenisstraf hier niet toepasselijk was, en slechts 4 jaar en 8 maanden afgetrokken zouden worden Dat is ook de meening van de «Tcmps*, die schrijft: «Dreyfus heeft reeds bijna vijf jaar deportatie binnen een versterkte plaats ondergaan, een straf, die twee graden zwaarder is dan die hem nu wordt opge legd. Men kan de meerdere zwaarte van de straf niet wegnemen, maar de tijd, op het Duivelseiland doorgebracht, komt in mindering. De wet op de cellulaire ge vangenisstraf voorziet een vermindering met een vierde voor den veroordeelde, die zijn straftijd cellulair doorbrengt. Ze is niet toepasselijk op de detentie, en tenzij een administratieve maatregel, bij analogie besluitend, tusschenbeide treedt, zou Drey- fas nog vijf jaar opgesloten moeten worden. Wat de degredatie betreft, deze vloeit van rechtswege voort (art. 189 Code Mili taire), en bij het volgende artikel is de barbaarsche plechtigheid, waaraan Dreyfus reeds den 5den Januari 1895 onderworpen is geweest, in bijzonderheden vastgesteld. Dreyfus zou dus voor de tweede maal ge degradeerd worden Hoe laag men zgn rechters ook moge schatten, dat achten we toch ondenkbaar. In de eerste plaats omdat de militaire degredatie ook als voor naamste straf kan uitgesproken worden en dus niet gelijkstaat bijvoorbeeld met onthouding van burgerschapsrechtenin dit geval zou de veroordeelde dus voor het zelfde feit tweemaal dezelfde straf onder winkel- en kantoorbedienden, typografen, enz., die tot voor korten tijd den stand van zaken luchthartig onder de oogen keken en spotachtig schertsten over»going down to Mafeking, don 't you know" laten nu het hoofd hangen en zien somber de tijden, die komen zullen, te gemoet. Tntusschen wordt het werk op de verster kingen met groolen ijver voortgezet. Ge durende de laatste maanden zijn de verster kingen die op ongeveer een halve mijl om de stad liggen, het tooneel van koortsach- tigen arbeid. Boeren en de jongensbrigade worden voortdurend gedrilde» wanneer men de drukkende stilte der stad wil ontvluchten, valt men daar op een ander beeld, dat niet minder aan aanstaande bange tijden her innert. ADVERTENTIËN. 50-Ja-ige Echtvereenigirg VAN FREDERIK KLEIN EN CATRINA BUDE, Prins Hendrik Stichting, Egmond aan Zee. 20 Sept. 1899. Algemeene Kennisgeving. gaan. Dreyfus heeft beroep aangeteekend bij den Raad van revisie, uit militairen be staande. die te Parijs zetelt (en zich niet met fond der zaak mag bezighouden) Hij blijft te Rennes. in afwachting der beslissing van dien Raad. Maar verder zou het initiatief om de zaak weer voor het Hof van Castatie te brengen, van den minister van justitie of den procureur-generaal moeten uitgaan. RENNES, 11 Sept. De leden van den Krijgsraad teekenden heden het ver zoek om gratie, ten doel hebbende alleen om de militaire degradatie, die aan de straf is toegevoegd, te vernietigen. Het verzoek zal door generaal Gallifetaan den peesident, den heer Loubet, worden overhandigd. Hoe Johannesburg er uit ziet. Het is een treurig beeld, dat de corres pondent te Johannesburg van de «Daily Chronicle" aan de lezers van zijn blad op hangt van den toestand te Johannesburg. De stad maakt geheel deu indruk of zij bezocht is door de een of andere plaag. De anders drukke hoofdstraten zijn leeg. de trottnirs zijn verlaten de zaken staan stil, oen aantal' ltautorcn zj|n gCSlOteU. Reeds in het begin van Juli vertoonden zich de eerste kenteekenen van verval en verschenen in de dagbladen beden om geld en steun voor vrouwen en kinderen, die «buiten hun schuld leden tengevolge van de jammerlijke crisis". Sedert zgn de zorgen steeds grooter geworden en algemeen meent men, dat het afkondigen van de krijgswet ten een uitkomst voor velen zou zijn, dan zouden ten minste allen op gelijke voor waarden op rantsoen worden gezet en de spijsuitdeelingen regelmatig plaats hebben. Johannesburg steunt voor het grootste deel op zijn dagmarktde toevoer vermin dert echter en wanneer deze ophield zou de stad geen vijf dagen kunnen teren op haar voorraad levensmiddelen. En omdat het daar met snelle schreden heengaat, ontvlucht iedereen, die het maar doen kan, de stad leege kamers, leege huizen, leege ho'els. Maanden geleden begon de exodus reeds. De gegoede klasse verliet Johannesburg om «andere lucht te zoeken" en nam de wijk naar Durban. Nu is het een sauve-qui-peut geworden dagelijks is 't Park Station over- vuld door een aantal reizigers, die haastig hun boeltje bij elkaar hebben gepakt en de vlucht nemen. En dikwijls zijn er geen waggons genoeg om al de reizigers te be vatten. Die achter moeten blijven, klagen steen en been. Vele winkeliers laten de luiken maar voor hun winkelruiten, want er zgn geen voorbijgangers, laat staan koopers. Een groote behangerszaak, waar honderden handen werk vonden, was blij wanneer de verdiensten 5 pd, st. per dag bedroegen en de eigenaar dacht er ernstig over, het geheele bediendenpersoneel te ontslaan. Gewoonlijk is het tusschen acht en negen uur 's morgens een onafgebroken file wiel rijders, mannen en vrouwen die per fiets aan het winkelen gaan en de straten zjjn dan levendig en druk. Maar nu! Ze kunnen geteld worden de sporadische kooplustigen en 's avonds zijn de straten letterlijk ver laten. Men zou onder deze omstandigheden den oorlogstoestand verkiezen. Een groote neer slachtigheid en tevens een koortsachtige spanning verlammen allen en alles Temeer omdat iedereen overtuigd is, dat het grootste gevaar niet van buiten, niaar in de stad zelve dreigt. Johannesburg herbergt een zeer hoog percentage aan misdadigers, in dividuen, die in alle deelen der wereld tus schen de vingers der justitie ontglipt zijn. Deze kerels zullen in oorlogstijd niet mee ten strijde trekkendoch ze hljjven thuis en trachten in troebel water te visschen. Een ander gevaar is het zwarte element, bekend onder den naam van «house-boys". Reeds steken deze huisjongens de koppen bjj elkaar, om den toestand te bespreken en een geest van kwaadwilligheid, een merk bare grofheid begint duideljjk merkbaar te worden. De smaak naar uitspattingen onder deze half beschaafde Kaffers maakt hun aanwezigheid voor de blanke bevolking, vooral voorde vrouwen, een ernstig gevaar, waarop de correspondent met aandrang wijst. Dan is het de hongersnoodDe prijzen stijgende eethuizen sluiten of verhoogen hun prijzen en een aantal mgnwerkers, Morgen, 13 September, hopen wjj den 85sien geboortedag te herdenken van onzen geliefden Vader T0BIAS MENS. Namens zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinderen. Getrouwd C. AKKERMAN en A. AKKERMAN, die ook, namens de familiën, hun' dank betuigen, voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 7 Sept. 1899. Bevallen van een Zoon D. A. WITTE—ZLTH. Helder, 10 September 1899. Bevallen van een Zoon J. H. BRORENSWijdkmans. Helder, 8 Sept 1899. Bevallen van een Dochter Mevr. BOON-BLEY. Helder, 8 Sept. '99. Geboren MARIA MARGRETHA, Dochter van A. J. SARLEMIJN en M. M. SARLEMIJN— KuPPKN8. Standerton, 27 Juli 1899. (Transvaal Z. A. R.)_^ Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overigden vuu uiiicii liiuig geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer C. JONKER, betuig ik, ook namens mijn kinderen, mijn harte- lgken dank. Helder, 12 September 1899. Wed. C. JONKER— geb. A. P. Braacx. IMYliBETUMiilKG aan familie, vrienden, buren en colega's, voor de belangstelling ons betoond op 10 dezer, zoowel binnen als buiten deze gemeente. J. MOLENAAR en Echtgenoot. De ondergeteekende betuigt zijnen dank, voor de zoo talrijke bewijzen van sympa thie dezer dagen ontvangen. I. KOItVER, Raadslid. Het BESTUUR der Vereeniging .,TES- SELSCHADE", Afdeeling Helder— Nieuwe- diep, bericht, dat met ingang van den löden September a.s., een depót van ver schillende artikelen zal gevestigd worden ten huize van BURGERKRING otieonlia -<€xMo- a.s. DONDERDAG 14 SEPT. in een der zalen van 'T CENTRUM. H. H. Burgers, die Lid wenschen te worden, kunnen zich op dien avond laten voorstellen. HET BESTUUR. Woensdags en Zondags van 7 tot 10 uur, Donderdags en Zaterdags van 8'/# tot 10 uur (uitsluitend voor leerlingen). S.'uisdijkstraat. A. J. B0HLEN. Gevraagd die met de wasch kan omgaan. Adres: KANAALWEG 96. R -C Dienstbode gevraagd, tegen 15 October of 1 November, in een klein gezin zonder kinderen van goede getuigek voorzien, Loon 100 gulden. AdresMejuffr. KRAGT, Amsteldjjk 55 Amsterdam. Gevraagd een flink VI EKkflKINJE. Adres: CAFE «CENTRAL".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2