KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en WIerIngen Het Spookhuis. Ho. 2774. Zaterdag 16 September 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. KALENDER OER WEEK. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 39 m. Onderg. 6 u. 9 m. Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Israël. Loofhuttenfeest. V. M. Woensdag 20 id. id. Donderdag 21 Vrydag 22 Zaterdag 23 (Jit het Hiiitenland. Het zonderlinge vonnis, jl. Zaterdag over kapitein Dreyfus uitgesproken, is sedert, het groote onderwerp, waaraan de nieuwsbladen in heel de beschaafde wereld hun aandacht wjjden. Bij het groot aantal der Franschen, die de herhaalde veroordeeling goedkeuren, en zelfs toejnichen, moet het niet verwonderen, dat te Parijs du vreugde over de uitspraak van den krijgsraad zich uitte in de openlijke betooning hunner uitbundige blüdschap. Enkele dagblad-bureaux te Parijs ontstaken op 't ver nemen der t|jding uit Rennes illuminaties, waardoor de directeuren dier bladen hunne ingenomenheid te kennen gaven. Groot, zeer groot, vooral in het buitenland, is echter het aantal stemmen, dat tegen het vonnis op krachtdadige wijze is opgegaan. De veront waardiging over de gepleegde handelwijze is, zonden we haast zeggen, buiten Frankrijk al gemeen. Er zijn er, die opwekken en aansporen, om de Wereldtentoonstelling, in 't volgend jaar te Parijs te houden, noch door inzending van voorwerpen, noch door bezoek te begunstigen. Er zijn er, die het aankoopen van goederen uit Parijs voor 't vervolg ontraden, en reeds heeft in Nederland de Secretaris eener com missie ter voorbereiding van de inzending op de Wereldtentoonstelling zijue functie neder- gelegd. De bloemlezing, door eenige bladen geleverd van hetgeen door de voornaamste couranten in het buitenland over het vonnis, over de meerderheid der rechters en over het smoren van 't gevoel van rechtvaardigheid in Frankrijk wordt gezegd, leverteen merkwaardig kijkje op, omtrent de boweging, die alom is ontstaan na de kennisneming van deze onmo gelijke uitspraak. Vrij algemeen wordt de over tuiging uitgesproken, dat de «verzachtende omstandigheden", waarvan in het vonnis sprake is, betrekking hebben op niets anders dan op de onschuld van Dreyfus. Doch ook in Frankryk zelve zyn krachtige stemmen opgegaan van verontwaardiging over de gevallen uitspraak. Eenige mannen van naam en invloed, hebben aan den opnieuw veroordeelde een adres verzonden van dezen inhoud: »De ondergeteekenden zyn uit do zit tingen van den krygsraad gekomen, meer dan ooit overtuigd van uw onschuld, en zij spreken hun droefheid uit over de veroordeeling. Twee rechters stelden de verdediging in het gclyk. En de overigen, door verzachtende om standigheden aantenemen by een misdaad, die niet kan worden verzacht, toonden dat hun geweten ongerust is. Wij nemen de verplichting op ons, trouw te blijven aan de zaak van Waarheid en Rech t". En als een ander bewijs, dat in Frankrijk ook heel andere stemmen opgaan, dan die vreugde te kennen geven over de herhaalde beoordeeling, besluiten we hetgeen we hier omtrent de Dreyfus-zaak in 't midden brachten, met deze woorden van Joseph Reinach pDe naam van Dreyfus in de oogon van heel de beschaafde wereld geheiligd geworden onder alle levende namen. Geen mensch heeft sedert lange jaren meer tranen doen vloeien, meer medelijden en bewondering opgewekt. Met zyne marteling begint een nieuw tydperk. Het laagste en snoodste, wat er in den men- schelyken aard is, werden tegen hem losge laten, maar ook ontketenden zich het edelste en het braafste. Hy heeft al wat insluimerde doen ontwaken. Een zedelyke wedergeboorte, die een geheele omwenteling is, heeft het Duivelseiland tot bakermat". En dat dit woord van Reinach grond heeft, blijkt wel hieruit, dat allerwege voluit wordt gedeeld in het lot van Dreyfus en zyne moedige gade, dat de belangstelling schier algemeen is, en dat by de overtuiging van 's mans onschuld het over hem uitgesproken vonnis in heel de beschaafde wereld verfoeid wordt. Omtrent de Engelsch-Transvaalsche crisis luiden de laatstontvangen berichten niet on gunstig. Uit Kaapstad wordt gemold, dat de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek voornemens is, de voorstellen van minister Chamberlain aan te nemen als den grondslag van onderhandelingen, die misschien zullen leidon tot eene vredelievende oplossing. In het «Journal» van Bloemfontein verklaart een vriend van den Oranje-Vrijstraat, en dat wel op uitstekend gezag, dat de Trans- vaalsche Regeering do voorgestelde confe rentie te Kaapstad zal aanticmon, en reeds worden door dat blad de namen genoemd van de mannen, die daar als gedelegecrdon van den Uitvoerenden Raad van de Oranjc- Vrystaat zullen odtreden. In tegenstelling van de oorlogzuchtige redevoeringen, vóór eenige dagen in den Transvaalschen Volks raad gehouden, toen de jongste tijdingen uit Pretoria de hoop op eene vreedzame op lossing der quaestie doorschemeren. Van wege der Regeering der Republiek wordt verzekord, dat hare stellige bedoeling is ge weest, aan den. Britschen regeerings-com- missaris te kennen gegeven, dat zij ge zind is, om mede te werken aan eene beraad slaging over de techniek van het kiesrecht- ontwerp. Het uitstel van 14 dagen, door de Britscho Regeering aan die van Transvaal toegestaan tot nadere overweging der gestelde voorwaarden, zal door President Krüger en zyne mannen wel aangewend worden, om zoo mogelijk, het behoud des vredes, door eene welwillende behandeling van het voorgestelde, te bevorderen. De algemeene aandacht is in den laatsten tijd in groote mate gevestigd op het meest uitgestrekte Ryk van ons werelddeel-R u 8- 1 a ii d. 't Land wordt herhaaldelijk door misgewas en hongersnood als gevolg daarvan geteisterd, en middelerwijl doet de Regecring allo moeite om, ter bevordering der welvaart, de n ij v e r h e i d tot meerdere ontwikkeling te brengen. Een berichtgever schrijft o. a. o\er den huidigen toestand het volgende: „Terwyl Ruslaud zich zoo inspant, om een nyverheidsland te worden, en dit volgons velen ten nadeele der landelijke bevolking, gaat de toestand, wat den landbouw betreft, niet vooruit. Groote verwachtingen koesteren sommige Russische staathuishoudkundigen, dat door de vestiging van eene krachtige inlandsclie nijverheid, en wanneer de landbouwende be volking op een hooger peil van welvaart zal zyn gekomen, geheel anders dan nu de toe stand is, Rusland in staat zal zyn, binnen de eigen grenzen in zyne behoeften te voor zien, zonder het buitenland noodig te hebben. Anderen houden dit voor een hersenschim, en geloovon, dat die pogingen enkel zullen strekken tot nog grootere benadeeling van het ware landsbelang, dat althans van 't oogenblik bij den landbouw is te vinden. De onmisbare voorwaarden voor eene gezonde ontwikkeling van nyverheidszaken eene overbevolking ten platten lande, en algemeen verspreid ontwikkelend onderwys ontbre ken, en zoo ligt een industrieel tydperk bui ten den natuurlyken ontwikkelingsgang der natie. Rusland zou best doen, zich vooral aan da bevordering van den landbouw te blijven hechten. Van den gewenschten bloei der nijverheid is daar althans in don eersten tjjd geen aanmerkelijke bevordering van de wei aart des lands te wachten." 8IEUWSTIJDIJfGEN. HELDER, 15 Sept. 1899. Naar de »Schager Ct mededeelt, zal de heer G. v. Os, notaris te Zijpe, weldra ontslag aanvragen uit zyne betrek king. Nicolaas Beets. Woensdag jl. vierde prof. N. Beets te Utrecht zyn 85sten verjaardag. Drie vrouwen in de Friesehe ge meente Achtkarspelen hadden samen een kop koffie gedronken. Sedert dien tyd is een der vrouwen kwijnendenu wordt de huisvrouw bij wie de beide anderen op koffie-visite waren geweest door de kwij nende vrouw beschuldigd, dat zy iets in de koffie heeft gedaan,, waardoor zy »bets- joend" (betooverd) is. Reeds is een duivel banner geraadpleegd. RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen over eerste acht maanden dezes jaars was ruim 82 Ys millioen of ongeveer 4 Y* millioen meer dan in dezelfde periode van 1898. Alle bronnen van inkomsten vloeiden beter, met uitzondering van de domeinen en van den accijns op het ge distilleerd. Deze laatste bleef f 140,000 achter op een bedrag van 16s/4 millioen; een verschijnsel, dat van te veel belang is, om het niet telkens met opzet te sig- naleeren. Door de milde vloeiing van alle middelen is de gemiddelde raming over 8 maanden reeds op drie-kwart millioen na bereikt. Er heeft zich een geval van schurft onder 23 stuks schapen voorgedaan bij den heer P. R. te Anna Paulowna. Deze scha pen kwamen uit de gemeente Helder (Koegras), waardoor een onderzoek van Regeeriiigswege werd ingesteld bij den houder dier schapen aldaar. Gebleken is, dat deze houder nog 143 schapen bezat, welke voor een deel besmet waren met schurft. Uithoofde van gevaar voor verdere besmetting zullen de aangetaste dieren onteigend en afgemaakt worden. De aan grenzende eigenaars worden aangeschreven, hunne schapen goed te onderzoeken en indien er zich gevallen mochten voordoen, daarvan aangifte te doen bij den burge meester. Na acht dagen zal van overheids wege een algemeen onderzoek worden ingesteld. Een zestigjarig huwelijksfeest is Maandag gevierd in het Evang. Luthersch Diaconie Oudemannen en Vrouwenhuis, op de Muidergracht te Amsterdam. Het gold twee der verpleegden, het echtpaar J. Schageman en M. C. de Leeuw, 86 en 83 jaar oud. Ter eere van deze beide achtenswaardige oudjes hadden regenten een huiselijk feest ingericht, waar de kin deren en kleinkinderen van het diamanten echtpaar waren uitgenoodigd, in tegenwoor digheid van al de verpleegden van het gesticht, alsmede 'tbestuur en de beambten. Het Groene Weeshuis te Groningen is universeel erfgenaam geworden vau de na latenschap van den heer Deves aldaar. Daardoor zal meer dan f iO.OOO aan het Groene Weeshuis ten goede komen. Door denzelfden erflater is aan het Doof stommen-Instituut, het Toevluchtsoord voor verwaarloosde kinderen en het Diaconie- Gasthuis der Hervormden, alle in die ge meente, ieder f 2000 vermaakt. Uit Vlaardingen Door schipper J. v. d. Hoeven van MA 5 werd het treurige bericht medegebracht dat de vorige week een der opvarenden van VL 184 schipper L. Van der Hoeven, over boord geslagen en verdronken is. Het was De Bruin, wien dit ongeluk overkwam toen hij een mand geilen (kaak en inge wanden der haringen) in zee wierp. Dysenterie op Flakkee! Niet alleen onder Ouddorp blijkt in hevige mate dysenterie te heerscheu, maar ook te Goedereede, waar deze vry gevaarlijke ziekte thans officieel geconstateerd is In de buurtschap Ouden Oostdyk (ge meente Ouddorp) is, in korten tijd, nage noeg 30 percent van de bevolking door die ziekte aangetast en van die aangetasten zijn ruim 15 percent overleden. Men meldt uit Den Haag In de uitstalling van het magazijn der porselein en kunstaardewerkfabriek Rozen burg, in de Parkstraat, alhier, blykt, dat zich in de residentie een comité van dames heeft gevormd om aan den martelaar van het Duivelseiland en zyne wakkere gade een bewijs van sympathie te geven. Is de uitspraak van den krijgsraad te Rennes ook niet geweest, gelijk ermoede- lijk deze dames met zoovele anderen in gansch Europa hadden gehoopt en ver wacht, toch zal, naar wij vernemen, he£| huldeblijk dezer dagen aan de echtgenoo- te van den kapitein worden gezonden. Het dames-comité is gevormd door baronesse douairière de Constant Rebec- quede dames P. Delprat en E. Rose gravin C. van Hogcndorp en gravin M. van Hogendorp, die instemming vonden by nog een 50 tal andere dames in deze Het huldeblijk bestaat uit een tableau, waarvan het middenvak geheel wordt in- genomen door de handteekeningen van alle dames die aan dit bewijs van sympathie wenschen mede te doen. In fijne kleuren bevat het verder een zinnebeeldige herinnering aan de Dreyfus-zaak. In de eerste plaats een opgaande zon, symboliseerende het door breken van het licht van het goddelijk recht, dan de weegschaal, zinnebeeld der gerechtigheid, omsloten door een lelie, het onschuldssymbool, waaronder zich een slang kronkelt, de valschheid. Een zonnig Hol- lansch landschap geeft de nationaliteit van de schenksters aan Als randversierings motief is gebezigd de roos met doornen, een zinnebeeld dat kapitein en mevrouw Dreyfus maar al te goed zullen kennen. Als opschrift prjjkt op de plaat: »Té- moignage de haute estime et de la plus r've syoathie, au capitaine et a madame lfred Dreyfus". Te Tiel heeft iemand een valsch bankbiljet van f25 ontvangen. Dit moet door eene dienstmeid zyn uitgegeven. De politie heeft onderzoek gedaan by verschil lende winkeliers. De vorige week logeerde bij den her bergier v. R. een persoon, die den volgen den morgen vertrok, zonder logies enz. betaald te hebben. Voorgevende een brief naar de post te moeten brengen, vertrok hij per spoor naar 's Hertogenbosch. Men vermoedt dat het bezoek van dezen persoon met het bankbiljet in verband kan staan. Waarschijnlijk zijn er wel meer uitgegeven. Gescalpeerd. In het atelier voor confectie van den heer Victor van Vriesland te Haarlem waren Maandagavond twee der meisjes die er werken, aan 't stoeien. Eén harer, een zestienjarige, kroop onder de tafel en werd daar door een draaiende as waarmee al de naaimachines in boweging worden gebracht, bij de haren gegrepen en let terlijk gescalpeerd. Onmiddellijk werd het arme kind naar het St. Elisabeths Gast huis vervoerd. Sociale adviezen 1 Te Amsterdam is Dinsdagmiddag de con- stitueerende vergadering gehouden van het «Centraal Bureau voor sociale adviezen". Reeds waren eenige plaatselijke cornmis- siën gevormd, die echter niets konden uit richten voor bekend was wie directeur zou zijn. Prof. Treub gevraagd, of hy zich beschik baar wilde stellen, heeft zich bereid verklaard onder de alleszins aannemelijke voorwaarde, dat het aanvankelijk geraamd bedrag van f6000 a f7000 met f 1000 zou worden verminderd. Het vooropstellen van den naam Treub heeft doel getroffen, want sedert zijn de bijdragen in veel ruimere mate tot de commissie gekomen. Thans zijn er 512 personen toegetreden als leden en 125 do nateurs, voorts 28 vereeuigingen en 12 naamlooze vennootschappen als leden en 8 vereenigingeu en 3 naamlooze vennoot schappen als donateurs. Te zamen hebben deze zich verbonden tot een bedrag aan jaarlijksche bijdragen ad f 5257 50 en in bydragen in eens tot een bedrag van f4272.50 waaronder f 2000 van de Maatschappij Tot nut van 't algemeen". Nadat vervolgens de statuten waren vast gesteld, ging men over tot de benoeming van een directeur. Vooraf werd vastgesteld, dat het salaris voor den tijd van 3 jaar, f2000 per jaar zal bedragen. Tot directeur van het bureau werd ge kozen met 45 van 50 stemmen (5 blanco) de heer prof mr. M. W. F. Treub. Het bestuur werd samengesteld uit de volgende 9 leden, de heeren mr. A. Kerdijk, '8 Gravenhage; W H. Vliegen, Rotterdam ds. A. S. Talma, Arnhemdr. J. C. Erin- gaard, Delftmej. L. Went, Amsterdam G. M. Boissevain, Amsterdam; mr. P. J. Aalberse, Leiden R. A. De Morichy, Hen- geloo J. F. Vlekke, Gastel. By gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de Haven-inrichting te Rotter dam, op 25 dezer, zal onder bevel van den kapitein ter zoo J. C. Joekel een eskader gedetacheerd worden op de rivier tegenover de aanlegplaats der Amerikaau- sche booten. Het eskader zal bestaan uit de »Evert- sen* en de »Kortenaarc met vijf groote torpedobooten. Voor het hoog militair gerechtshof werden Dinsdag de pleidooien gehouden in zake den 2e-luit. van de cavalerie C. te Venlo, die door den krijgsraad in den Bosch veroordeeld was tot eene maand gevangenis straf wegens het wegvoeren van een meisje van 17 jaar, met wie hij van 20 tot 23 Februari in het Hotel Krasnapolsky te Am sterdam heeft vertoefd. De advocaat-fiscaal mr. P. Verloren van Themaat, zette de geschiedenis dezer zaak voor het hof uiteen, zouals die door de be handeling voor den krijgsraad gebleken was. Reeds in Augustus 1898 bestonden er re laties tusschen beklaagde en het meisje, die weldra buiten weten van den te Tegelen wonenden vader in een ongeoorloofdu ver houding ontaardden. In Februari 11. ging zij te Nijmegen logeeren bij hare moeder, die, ofschoon niet wettig gescheiden, toch af zonderlijk van haren man leeft. Daar bezocht beklaagde het meisje den 19en en sprak met haar af dat hij drie dagen verlof zou gaan vragen en haar dan den volgenden dag in Arnhem ontmoeten en met haar naar Amsterdam gaan. Zoo geschiedde en beklaagde betaalde alle reis- en verblijf kosten. Deze feiten meende de advocaat- fiscaal, leverden de elementen op, die bedoeld zijn in artikel 281 van het strafwetboek, waarbij met een maximum vau zes jaar gevangenis wordt bedreigd schaking van een inindeijarig meisje met haar eigen toe stemming, doch buiten den wil der ouders. De advocaat fiscaal eischte 9 maanden gevangenis. Mr, Worst, advocaat te Amsterdam, be streed de ontvoering. Beklaagde heeft het meisje niet weggevoerd, zij verzelden elkan der en keerden na drie dragen weder terug. Na re- en dupliek werd de uitspraak op een nader te bepalen datum vastgesteld. Ontploffing aan boord. Dinsdagochtend heeft een hevige ont ploffing plaats gehad aan boord van de Wacht", een Duitschen kruiser, die voor Kiel lag. Er zijn 4 dooden en 4 gewon den. Volgens een Reuter-telegram is de bekende millionair Cornelis van der Bilt, het hoofd der familie, te New-York over leden. De gezondheid van Dreyfus. Kapitein Dreyfus heeft nog maar een paar maanden te leven, zeggen enkele Fransche bladen. Volgens sommigen heeft heeft zijn broeder Matthias deze verklaring afgegeven, volgens anderen zou zyn dokter hem geen langer leven geven. De kapitein gebruikt nog slechts melk. Tijdens zijn proces gebruikte hij niets voor de zitting was afgeloopen. Hij hield zich op de been door een stimulans De hoogst ongunstige gezondheidstoestand van den gevangene is ter kennis van de regeering gebracht. Over „Oom Paul", den president der Transvaalsche Republiek, doen niet alleen de ronde zulke anecdotcn, waarin hij wordt afgeschilderd als een hardnekkig reactionnair, maar ook zulke, waardoor hij wordt voorgesteld als te oor- deelen met echt Salomoachtige wjjsheid. Thans wordt weder het volgende ver haald Bij de verdeeling van een erfenis kou den twee broeders het volstrekt niet met elkaar eens worden, hoe een billijke en rechtvaardige verdeeling van do nalaten schap huns vaders kon plaats hebben. Voort durend vielen zij den president lastig mot het verzoek, als scheidsrechter op te treden. Daar Krüger tijd noch lust had, als taxa teur te fungeeren, liet hy het aanvankelyk bij algemeene goedbedoelde raadgevingen blijven, maar men kon toch niet tot over eenstemming geraken, ten slotte verklaarde hij zich bereid, een scheidsrechtelijke uit spraak op zich te nemen en liet de twis tende broeders een gezegelde verklaring onderteekenen, waarbij zij zich verbonden, zich onvoorwaardelijk aan zijn uitspraak te zullen onderwerpen. Nadat zij dat gedaan hadden, zeide hij tot den oudsten der broeders Verdeel de erfenis in twee geljjlje deelen en dan zal uw broeder die helft kiezen, welke hij het liefst wil hebben.* Onmiddellijk daarna waren de broeders de beste vrienden. Waarom zij weenden. De president der Vereenigde Staten geeft een groot feest. Ook Indianen-opperhoofden bevinden zich onder de gasten. Aan het schitterend feestmaal zyn de roodhuiden in stoïcijnsche rust gezeten; zij doen alsof niets hen imponeeren kan, spreken weinig, eten veel. Een jeugdig hoofd heeft gezien, dat de blanke broeders mosterd, die hem geheel onbekend is, genomen hebben. Maar omdat de blanken daar zoo'n heel klein beetje van gebruiken, komt hg tot de gevolg trekking, dat het een fijne en zeldzame lekkernij moet wezen. Hij komt dus tot het besluit, zich daar ook van te bedienen, neemt een goede portie en steekt meteen die in den mond. De zóón der wildernis neemt nu een schrikbarend brandend gevoel op de tong waar, maar zonder een spier te vertrekken, slikt hjj de versnapering in het angst zweet breekt hem uit en hij kan 't niet verhinderen, dat de tranen hem over de roode wangen biggelen. Een oud opperhoofd, dat naast hem zat en hem gadegeslagen had, vroeg waarom hy weende. »Ik ween*, gaf de jonge krijger ten antwoord, >omdat ikjuisteraan denk, dat mijn vader verleden jaar in de golven van het Huronmeer verdronken is en bood hem den mosterd aan. De oude heer neemt zijnerzijds een por tie mosterd en met dezelfde uitwerking als zijn buurman. »Edele grijsaard, waarom weent gij nu?« vraagt met loerenden blik het jeugdig opperhoofd. »Ik ween daarover*, gaf de oude dood bedaard ten antwoord, »dat jij niet ver leden jaar met je vader samen in het Huronmeer verzopen 4>ent.« Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndié: VerttDdiopweg I Datum derter Tjjdtl d.Uat. po»t-bciorg. jbiul.ahPeatk. f. zeepost ria Amsterdam 15 en 29 Sept. 7.ar. p. seepo»t via Rotterdam 22 7.'sar. p. Holl. mail via Genua. 26 7.'«ar. p HolL mail via Jlarstslle. 19 S.30 p. Pranaebe mail via ManeiUe p. Engeltrbe mail via BriDdiii Naar Atjeh en de Oostkuat ran Sumatra p. Duiuohe mail via Napela. 22 n Vrijdag 9.— 'a mor. 18 SepLj 9.—'amor. Naar Guyana (Suriname): 80 Sept.1 7.— ar. f. zrcpoit via Amaterdam p. mail over Engeland p mail via St. Nuaire IS 7 Oct. 7 'aar. Naar Curafao, Bonaire en Aruba ipoat via Amaterdam 80 SeptJ 7.'a av. p mail via Soutliampton oHen Dluadag, 8.80 nam. p. mail via Qneenatou n jelkcn Vrijdag8.30 'a nam. Naar St. Martin, St. Euatatlus en Saba p mail over Engeland 18 Sept.1 7.—'atv Marine en Leger. By Kon. besluit is, met ingang van 16 September 1. do officier-machinist lste kl. C. Monnik, op pensioen gesteld en hot bedrag van hot ponaioon bepaald op f 2325 's jaars 2. benoemd tot officier-machinist 2de kl. by 'sRyks stoomvaartdienst, de hoofdmachi nist lsto kl. B. H. llarinck. IFJS CJILLETON". 10) Zonder zich in het minst aan de stekelige Sïzegden te storen, begaf de majoor zich met apitola naar den uitgang en nam beneden tegenyver haar in het rijtuig plaats, terwyl hij den koetsier bevel gaf, hem voorloopig zonder bepaald doel, maar zoo spoedig raoge- lyk van het politiebureau, weg te rijden. Toen het rijtuig heenroldc, wondde hij zich tot het jonge meisje, dat nu zyne pupil was. .Capitola," sprak hij, «ik doe nu een be roep op je helder verstand en je kennis met de plaatselijke gesteldheid. Hoe leveren we 'm dat, om zonder opzien te baren, jo jongens pakje te verruilen voor de kleederen, die je betamen." «O, niets gemakkelijker dan dat, gouver neur....11 ,Myn jongen," viel de oude majoor Capi tola in de rede, «myn dochter, wilde ik zeg gen... Ik ben niet, zooals je schjjnt te raeonen, de gouverneur van Virginië ofschoon ik het misschien zon zijn, als iedereen naar zyn verdienste beloond werd neen, ik ben niet de gouverneur, doch maar alleen majoor Ira Warfield. Geef my dus geen titel, die mjj niet toekomt," voegde hij er by, terwyl hy in de verste verte niet vermoedde, dat Capi tola slechts uit moedwil hem dien titel gaf. «En .nu, mijn kind, moet je mij eens vertellen, hoe wy je nog eens van gedaante kuniieu jloen veranderen." Ik weet het al, gouver.... majoor. Op den hoek vuil dc volgende straat staat een mode winkel, waar men gemaakte kleeren en alles wut tot het toilet behoort, kan krijgen.* ,Good, mjjn kind. Koetsier, wij houden stil op don hoek van de andere straat." Een oogenblik later bleef het rijtuig voor liet aangeduide huis staan. De oude heer en Capitola stapten uit en gingen het groote magazjjn binnen, waar op dat moment toe vallig slechts éóno winkeljuffrouw, een darao van middelbaren leeftyd cn welwillend uiter- ljjk, achter de toonbank stond. .Mevrouw,' fluisterde de majoor baar ver trouwelijk in 't oor, alsof het een groot staats geheim betrof, //ik bevind my in een kleine verlegenheid en hoop, dat u my er uit zult helpen, natuurlijk, zooals van zelf spreekt, tegen prompte betaling. Ik ben eerst kortelings in New-York aangekomen, om mijn pupil te zoeken, dit jonge meisje, d. t, zooals u ziet, zich als jongen verkleed beeft. Alvorens haar mijne vrienden te kunnen voorstellen, moet zy weder meisjeskleeren aantrekken, en der halve verzoek ik u, dat gjj een half dozijn costumcs wilt uitzoeken met het noodigc ondergoed, daar zij ook op dat punt zeer ver waarloosd is. Kies het beste en mooiste uit, wat ge maar hebt en wat haar het liefste staat. Wees ook zoo goed haar een kamer aan tc wijzen, waar zij van kleeren kan ver wisselen ik zal alles betalen, zonder een cent af te dingen." De goede dame, eerst een beetje verbouwe reerd, keek den ouden heer en vervolgens zijn pleegdochter scherp en onderzoekend aau maar do rijpo leeftijd van den eerste en de teere jeugd der laatste^alsmede de openhartige uitdrukking van eerlijkheid en zedigheid in beider gelaat, namen oven snel alle wantrou wende gedachten_ weg, zoodat zy met de meeste voorkomendheid zich boleofd en vrien delijk bereid verklaarde, do wenschen van don majoor in te willigen.» «Ik bon tot uwen dienst, sir," antwoordde zij, «kom maar, jongeheer, of liever jonge juffrouw en volg m|j.' Capitola ging met haar mede. Inmiddels zond de majoor zyn rjjtoig weg en hield een ander, dat even later leeg voor bijreed, aan, torwyl hy den koetsier beduidde, dut hij voor 't magazyn moest wachten, tot dat er een jonge dame zou komen, om met hein naar het Washington-hólel te rijden. Een half uur later kwam het jonge meisje met de winkeljuffrouw by den majoor terug. Deze vertrouwde zijn oogen bijna niet, want Capitola was haast niet meer te herkennen. Uit den brutalen, met verscheurde lompen bcklecden straatjongen van gisteren, was een sierlijke, bevallige dame gegroeid, die zich fatsoenlijk wist te gedragen en in de vrou wenkleding er zoo groot uitzag, dat zy on voorwaardelijk voor zestien jaar kon doorgaan. Haar schoon, zwart baar, in het midden ge scheiden, viel achter de ooren in weelderige glanzende lokken op hare schouderen en om lijstten de blozende wangon. Een japon van paarlgrjjze, fijne wollen stof, een roode, kost bare cachemircn sjawl en een zwart araazo- nenhoedje van fluweel, met golvenden veder van dezelfde kleur als de japon, maakte de verandering volkomen van den kleinen cou- rantenveuter in een jonge lady, die lachend voor den verbluften majoor neeg en daarbij de oogen bescheiden nedereloeg, terwyl het spottend vertrekken van hare mondhoeken genoegzaam tc kennen gaf, dat zy zich van haro eerste zegepraal als jonge dame tegen over den ouden heer bewust was. De onde majoor maakte eerst zyn compli ment aan zyne jonge pupil en vervolgens aan de inodisto over de welgeslaagde gedaante verwisseling, botaalde do ronde som van drie honderd dollars voor de toiletbenoodigdhoden, welko, behalve die Capitola reeds droog, door handige verkoopster als allernoodzakelijkste behoeften in doozen verpakt, aan den uitzet van het jonge meisje worden toegevoegd en plaatste alsdan, na de modiste bedankt en vriendelijk gegroet te hebben, zich trotsch naast zijn bevallige pleegdochter in het rytuig, om naar het Washington-hótel gebracht te worden. Onderweg sprak geen van beidon een woord. Capitola verloor zich iu gissingen, omtrent de redenen, die don grijsaard er toe konden geleid hebben, haar als zijne pleegdochter aan te nemendie goede oude miyoor, aan wien de recorder, zonder zich te bodenken, snel haar lot had toevertrouwd on die dit ver trouwen op zulk een verrassende en schitte rende w|jze rechtvaardigde. Majoor Warfield, van zyn kant in niet minder diepe droomen verzonken dan Capi tola, zal zwijgend naast haar, totdat zy bet Washington-hütel bereikten, waar hij voor zich en zyne nicht onder dezen titel schreef hij Capitola in het vrcemdclingenboek in twee kamers en een salon bestelde. Toen hy Capitola in deze laatste gebracht had, reed h|j naar het Astory-hdtel, om daar zijn bagage af to halen, waarmee hy een half uur later in zijn nieuw logement terugkeerde. Het doel, dat majoor Warfield met die ver huizing beoogde, was, op deze wyze zich te onttrekken aan mogelijk nieuwsgierige naspo ringen, daar zijn gedrag bjj den hoofdcom missaris, alsmede de adoptie van Capitola geen gering opzien had gebaard. Bij zijn terugkomst bestelde majoor War field hel diner, dat hy voor zich en zyne nicht in het salon liet opdisschea. En welk een diner! Nog nooit was de geur van zulke spijzen in Capitola's neusje opgekomen nog nooit had het arme kind zulk oen overdaad en heerlijkheid gezien, zooals hier aan deze welvoorziene tafel to vinden was nog nooit zulk een glans, zulk een weeldo, zulk een gemak, zelft niet in hare schoonste droomen, ook maar vermoed, waarvan hier in dit salon alles straalde en blonk. Hoe gezellig brandde het vunr in den haard en hoe verkwistend, vergeleken by den armzaligen kolengloed, die tot nu toe iu den winter haar eenig verwar mingsmiddel was geweest Iloe scheen deze tafel onder den last van ryk vergulde scho tels van het fijnste porselein voor haar te buigen... voor haar, die nog eeu uur guleden niet anders gegeten had, dan uit bare hand, of op zyn hoogst uit een grof aarden pannetje. Hoe snel en met hoeveel opmerkzaamheid bedienden de twee oppassers, die in zwarte rokken en witte dassen er als Engelsche lords uitzagen Hoe heerlijk was haar eigen toilet, dat haar zoo sierlijk stond, zoo bevallig kleedde en welks deftig ritselen haar als muziek ia do ooren klonkHoe arristocratisch kaatste haarbeeltenis uit de groote Vcneti- aansche spiegels terug, die van het plafond tot aan het vloertapijt reikten Hoe verras send en gunstig was de indruk, dien zy op zichzelf maakte, nu zy ziek van top tot teen in een voleinde dame zag veranderd, zy, die, om zoo te zeggen, tot dusverre nog niet kende— zy, de arme verlaten vondelinge, die tot op den huidigen dag in de ellendigste omstan digheden had geleeid en zich nu plotseling onder de eerbiedwaardige bescherming van een loyalen, vrygevigen en naar allo schjjn vermogenden, machtigen gentleman zag go- steld, wiens enkel woord voldoende was ge weest, om haar uit de handen der politie te vor lossen. Dit alles vereenigde zich tot een zoo onge hoord groote, als het ware door toovery ver oorzaakte omwenteling en verandering iu hare tot dusverre doorleefde omstandigheden, dat Capitola van de gevoelens, welke haar hart bestormden eu beroerden, zich niet in het byzonder rekenschap vermocht te geven. Z|j gevoelde slechts, dat z|j onuitsprekelijk ge lukkig vyas, zooals ongeveer de blindgeborene, door do vaardige, geoefende hand van een oogheelkundige zieudo gemaakt, op het eerste oogenblik wel in haar geheel de pracht van het zonlicht verbaasd aanschouwt, zonder nochtans eenig begrip to hebben van de kleuren, die by ziet. Zich zoo plotseling verplaatst te zien uit alle armoede en uit den wanhopigen toestand eener verlaten weeze, uit do duizenderlei go- varen, welke het arme meisje op de straten van Babyion, zooals de mqjoor de stad noemde, bedreigd hadden, in een rijk en onbezorgd leven, onder bescherming van een liefdevol, grootmoedig en aanzienlijk man, geleek ook inderdaad op een Oostersch tooversprookje, een heerlijke, wonderbare droom, waaruit Capitola elk oogenblik vreesde to zullen ont waken. Ilot bevredigend gevoel, dat haar by do gedachte aan haar geluk, bekroop, liet niet na, zich op het lieve gelaat van Capitola door een blji, gelukkig glimlachje uit te drukken, hetwelk de oude majoor met groot genoegen waarnam. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1