KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen Ho. 2775. Woensdag 20 September 1809. 27»te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 3e kwartaal 1899, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Octoben, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/j Ct. beplakt te worden. DE UITGEVERS. IK het Buitesiland. Kolonel Jouanst, die den krijgsraad te Ren nes heeft gepresideerd, ontvangt dagelijks brieven met het verzoek, om aan de beide officieren, die tegen de veroordeeling Dreyfus gestemd hebben, de gelukwenschen der onderteekenaars over te brengen. De brieven, ook wel telegrammen, komen uit verschillende plaatsen van Frankrijk, en zyn vaak van een aantal onderteekeningen voor zien. Plotseling is, volgens berichten uit Parijs, aldaar eene verzoenende stemming ontstaan. Men wil er ten aanzien van de Dreyfus-zaak de staatkunde van de spons in toepassing gaan brengen, en alles nitwisschen, wat het land in beweging gebracht en het naar bui ten een zeer ongunstigen naam bezorgd heelt. Genade zou men Dreylus willen schenken in plaats van de vrijspraak, waarop hy recht meent te hebben, en mon zou alle quacsties, die met de Dreyfus-zaak samenhangen, voor goed in den doofpot willen stoppen. Zoo zou er dan geen verdere vervolging van Zola en Picquart meer plaats vinden, en de zeer mo gelijke vervolging van Mercier en zijne hand langers zon mede achterwege blyven. De be richtgever, die dit mededeelt, gelooft zelf maar weinig er aan, dat dit zoogenaamd ver zoenend denkbeeld inderdaad tot uitvoering zal worden gebracht, te meer omdat er quaes- tics in gemoeid zijn van zcdelyken en staat kundigen aard, die zulk eene oplossing niet zullen toelaten. De «Figaro» verzekert, dat in verschillende militaire kringen in Frankryk de gevoelens ten gunste van Dreyfus veld win nen er moeten zeer vele officieren zyn het blad staat er voor in van hooger lot lager rangen, die sterk voor de gratie zyn, waardoor, volgens hen, de rust in don lande zou hersteld worden. Lafheid zou het echter zyn van de zyde der Fransche regeering, door thans terug te deinzen voor de verantwoordelijkheid, die het vonnis van Rennes haar oplegt. De regeering moet naar 't oordeel van den Paryschcn berichtgever toonen, dat zy niet opziet tegen het aanpakken der zaak, al zyn daarin generaals en oud-ministers betrokken. En bovendien zou door de amnestie de veroor deeling van Dreyfus onherroepelijk worden, daar dan van eene herziening van het von- nis, door den krijgsraad te Rennes uitgespro ken, geen sprake meer kon zyn. De veroor deeling wegens meineed van sommigen, die tegen hem getuigden, zou dan ook niet kun nen worden verkregen. De berichtgever spreekt, op grond van een en ander, don wensch uit, dat de Fransche regeering geen genade voor recht zal laten gaan. Het recht moet, vooral in dit geval, zijn loop hebhen. De Engelsch-Transvaalsche crisis blyft, zoo hier als elders, voortdurend in grooto mate belangstelling wekken. En daar de verhouding van partijen een gewichligen invloed uitoefent op den gang van zaken ter Londensche geldmarkt, is het niet van belang ontbloot, met het volgend verslag dier markt kennis te maken. „De markt verkeerde in 't laatst der vorige week in vaste stemming, hoofdzakelyk tengevolge van den gunstigen indruk, dien de volledige tekst der laatste nota van bet Britsche aan het Transvaalsche gouvernement gemaakt heeft. Ofschoon de feitelijke inhoud der nota niet veel verschilt van hare voorgangsters, acht men den toon minder krenkend en schijnt men algemeen van meening te zyn, dat dit te dan ken is aan den jongst gehouden Ministerraad. De indruk bestaat namelyk, dat de president- minister, Lord Salisbury, en de overige gema tigde leden van het kabinet den heer Cham- berlain een ernstigen wenk hebben gegeven, en althans niet verder door uittartend optreden het ernstige van den toestand nog meer te ver ergeren. Do jongste berichten uit Kaapstad, Pretoria en Londen omtrent de Zuid-Afrikaan- sche crisis loopen by voortduring geweldig uiteen. De lectuur er van doet dètn eens hoop koesteren op een vredelievonden afloop der bestaande verwikkelingen dan weêr verstor- ken zy de vrees, dat de oorlog binnen een spanne tijds zal uitbreken. Het is dus niet wel mogelijk een bloemlezing uit elka&r weêr- leggende medcdeelingen samen te stellen, en bovendien, men wordt niet veel wyzer door de kennisneming van alles, wat van onderscheidene zyden wordt aangevoerd, 't Ligt op den weg aftewachten wat de naaste toekomst ons bren gen zal behoud van den vrede of oorlog." Er zyn, zegt een Berlynsche berichtgever, kisten en kisten. Mon heeft groote, kleine, enkele en dubbele kisten, maar 't is zeker minder hekend, dat er ook elegant getoiletteerde, ja zelfs adelijke kis ton zijn. In 't verkeer tusschon de agenten, die aan houders van bierhuizen en restaurants met damesbedieniDg kellnerinnen leveren, worden in den regel, opdat deze handel van meisjes niet te erg in 't oog zou loopen, voor kell nerinnen» het woord kisten' gebruikt. Een bierhuishouder seint b.v. aan een agent: «Zend mij twee stevige kisten', en '_'elyk deze menscheliike koopwaar op ergerlyke wyze wordt aangevraagd, wordt ze ook ge zonden. Deze handel beperkt zich niet tot de grootere fatsoenlijke inrichtingen, ook niet tot de kellnerinnen van beroep, of tot hen, die het uit eigen beweging willen worden, doch zy strekt zich ook uit tot de bierhuizen van minderen rang, waarvoor vaak onervaren meisjes van het platteland onder allerlei mooie voorwendsels worden aangeworven door gewetenlooze agenten, wien hot om een hooge provisie te doen is. Die provisie wisselt af van 6 tot 30 gulden per „kist*, cd daar een handige agent niet zelden 100 ja meer con tracten per maand afsluit, levert deze „eer zame' bezigheid dikwyls een koel aardig bestaan op. In de hoofdstad zolve is provisie echter niet zoo hoog, doch daar heb ben de „bravo* agenten andero voordeelen. Do kellnerinnen daar, zyn in den regel by contract verbonden, om bij elke verandering van dienst een zekere som aan den agent te betalen. Dat zulk een agent het wisselen van personeel terdeeg in de hand werkt, is licht te begrijpen. Daar is reden voor, want daar de bierhuishouders en restauranteurs meestal by dcnzelfden agent blyven, snydt voor dezen het mes aan twee kanten. Officiëele opgaven vermelden dun ook, dat van 1108 Ber lynsche kellnerinnen 732 meer dan zes dien sten per jaar hebben, daarvan weder 200, die meer dan 10 maal per jaar van betrek king verwisselen, en daarvan 63, die het tolmeer dan 20 diensten brachten. En vraagt men, uit welke elementen deze kellnerinnen gerecruteerd worden, dan stijgt de verbazing ten top. 't Grootste deel dier vrouwen en meisjes komt voort uit de lagere volksklasse; van de ruim 1100 althans 735. Doch de overigen, ongeveer 400, komen voort uit de meergegoede standen. Er bevinden zich onder deze2 officiers-vrouwen, 5 dochters van officieren, 15 onderwijzeressen, 8 tooncelspecl- sters, 1 vrouw van een advocaat, 1 Poolsche gravin, 2 bankiersdochters en de dochter van een predikant. Onder dezen alle waren niet minder dan 22 van adel. Bij 't leveren van „kisten» hebben dus de agenten eene ruime keuze. «Dubbele kisten" leveren zii voor de Oostelijke provinciën des Rijks, waar men kellnerinnon noodig heeft, die zoowel de Poolsche als de Duitsche taal mach' tig zyn. HIKU WBTIJDIHOHH. HELDER, 19 Sept. 1899. De heer J. Katoen, onderwijzer al hier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor hoofd der school aan 't Zand, gemeente Zype. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct-commies bij 's Rijks werven de klerk bij 's Rijks werven J. A. F. Torró. Naar wij vernemen is de zeildag van Hr. Ms. »Tromp" op 26 dezer vastgesteld. Gemeentelijke brandverzekering. B. en W. van Zaandam ontraden een gemeentelijke onderlinge brandverzekering op de volgende gronden 1° De vervanging van het tegenwoor dig stelsel van brandverzekering bij par ticuliere maatschappijen door dat van verzekering van overheidswege is in be- giusel zeer toe te juichen. 2°. Eene dergelijke vervanging is echter alleen uitvoerbaar indien a. de rykawet aan de lagere overheid het recht geeft om tot deelname te ver plichten; b. de verzekering zich uitstrekt over n ruimen kring (dus alleen in zeer groote gemeenten of in een aanzienlijke combinatie van kleinere gemeente) c. een zoodanige premie wordt geheven, dat een krachtig reservefonds kan worden gekweekt. Staten-Generaal. Daartoe gemachtigd door B. M. de Koningin, heeft de Minister van Binnen- landsche zaken jl. Zaterdag namidda.» de zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal gesloten. Z. Exc. hield eene slui tingsrede, waarin hij de in 't verloopen Zittingsjaar tot stand gebrachte wetten in herinnering bracht, en ten slotte, na mens EL M.. den volksvertegenwoordigers dank betuigde van den in 's lands belang betoonden ijver in toewijding. Heden Dinsdag zal de zitting 1899/ 1900 door H. M. de Koningin persoonlijk worden geopend. A T J E H. Uit Batavia werd Zaterdag aan de »N. R. Ctgeseind. »De troepenmacht, die naar het noord oosten van Atjeh is geweest, is te Kota Radja teruggekeerd. Het 12de bataljon Djamboe Ajer bezet houden tot het tra- ceereu van wegen en het in kaart brengen en afpatrouilleeren van Gedong en Pa- san gan." Dit telegram kwam zeer verminkt over. De redactie meende het aldus te moeten vertalen en er uit te mogen afleiden, dat de laatste groote en belangrijke expeditie van generaal Van Heutsz, geëindigd is. Over het geheele kustgebied van Atjeh is dus nu onze macht gevestigd en in hoofd zaak is dus de rust hersteld, De overal aangelegde wegen moeten het onzen pa trouilles nu mogelijk maken haar te blyven handhaven. Naamlooze Vennootschap „Nederlandsche Stoomvisscherij" te IJmuiden, directeur de heer L. Groen. In de Vrijdag te Rotterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders, is, na verschillende afschrij vingen en vorming van een reservefonds, het dividend OTer het boekjaar 1 Juli 1898—1899 (waarvan de exploitatie eerst op 15 Dec. aanving) vastgesteld op 5 pet. Het hospitaalschip „De Hoop". Van 't hospitaalkerkschip »De Hoop* zyn zeer goede berichten ontvangen. Voor alles blijkt daaruit, dat het schip uitste kende diensten bewijst. Woensdag jl., des morgens te 8 uur, is »De Hoop* te Leith binnengevallen. Alles was wel aan boord. De visschersvloot ligt nog altijd zeer verspreid, daar de vangst slecht blijft. Waar het hospitaalschip zich vertoonde werd het met dankbaarheid begroet. Zieken en gewonden werden uit hun duffe verblijven in de visscherspinken overgebracht naar het lichte en luchtige hospitaal van >Do Hoop*, waar hun her stel zeer werd bespoedigd door de uitste kende hulp en gezonde omgeving. Het hospitaal was steeds gevuld, maar de zieken waren over het algemeen niet van ernstigen aard, zoodat zij geregeld door anderen konden worden vervangen. Zoo was het mogelijk dat een groot aantal ljjdende visschers de zegeningen van het hospitaalkerkscbip deelachtig konden worden. Onder dezen behoorden ook tal van visschers van Duitsche natio naliteit, die voor de ontvangen hulp en verpleging een dankbaar gemoed in ruil gaven Wij zeggen dus voorzeker niette veel, wanneer wij beweren, dat het succes van »De Hoop* schitterend blijft. Het schip vertrekt spoedig weder uit Leith, nadat ds. Yan Hoogstraten zal zijn vervangen door dr. Callenbach uit Doorn. Het gaat dan opnienw de visschersvloot opzoeken ter hoogte van Doggersbank en zal tegen half Üctober te Leith of Grimsby binnen vallen. Wetsontwerp Leerplicht. Dezer dagen is bij de Tweede Kamer ingekomen de Memorie van Antwoord van den minister van Binnenlaudsche Zaken op het Voorloopig Verslag nopens het afdeelings-onderzoek van het leerplicht- ontwerp. Onjuist, onbillijk, zonderlingen onverklaarbaar noemt de minister het ver wijt, dat door hem het politiek voordeel, 't welk voor hem en zijne richting gelegen is in het tot stand komen eener wettelijke regeling van den leerplicht, is gesteld boven het belang der zaak. Van den be ginne af dus verzekert de minister is het zijn streven geweest, om alles te ver mijden, wat der wet het karakter van party wet zou kunnen geven, en om daaren tegen aan bezwaren van politieke tegen standers zooveel mogelijk tegemoet te komen. De Minister geeft niet toe, dat, volgens het gewijzigd ontwerp, het recht der ouders niet behoorlijk geëerbiedigd wordt Hij verzekert, dat, nadat dit ont werp zal zijn aangenomen, ten spoedigste een voorstel zal worden gedaan, om de subsidiën der bijzondere scholen nog te verhoogen, en dat het tevens zijn voor nemen is, na het in werking treden der leerplicht-wet tot herziening der wet op het Lager Onderwijs overtegaan. De mi nister is niet afkeerig van het verstrek king van kleeding en voeding van gemeente wege aan behoeftige kinderen als raiddel, om het schoolgaan te bevorderen. Z. i. passen in dit ontwerp geene bepalingen daarvoor, en, naar zijne overtuiging, be zitten de gemeente-besturen reeds de be voegdheid, om gelden voor dit doel uit tetrokken. Met het oog op het voortref felijk doel verdedigt de minister de raming der kosten, die de vermeerdering van 't aantal leerlingen zal te weeg brengen, wan neer 15 a 20.000 kinderen, welke thans in 't geheel geen onderwijs ontvangen, tot de scholen zullen worden toegelaten. Wat betreft de gemoedsbezwaren, by een groot deel der bevolking tegen het ontwerp bestaande, drukt de minister den wensch uit, dat geen politieke overweging, maar alleen en uitsluitend het belang der zaak den doorslag zal geven. Hij maakt zich sterk te bewijzen, dat dit ontwerp, wordt het tot wet verheven, het bijzondere on derwijs niet zal schaden, maar integen deel in groote mate ten goede zal komen. Het herbalings-onderwijs wordt door den minister breedvoerig verdedigd, en met de ervaring, op tal van plaatsen pgedaan, meent hij veilig te neigen aann.nen, dat het genieten vau voortgezet onderwijs ook bjj avond de onzedelijkheid niet doet toenemen. Te Wormerveer is op het postkantoor een valsch bankbiljet van f 25 in betaling aangenomen. Voor de beambten is het jammer, dat het bij het in ontvangst nemen niet dadelijk opgevallen is. dat het valsch was, aange zien zij de schade nu moeten lijden. - Uit Tiel meldt men nader betreffende de uitgifte van een valsch bankbiljet van f 25, dat het niet in verband staat met het logeeren enz. van een persoon bij den her bergier Van R. Het biljet, dat niet. valsch is, was gestolen door een dienstmeid by den commissaris van politie aldaar, waar zii ongeveer 5 dagen diende, en vanwaar zy vertrokken was onder voorgeven van ongesteld te zijn. Zondag is zij door de politie uit hare woonplaats Enspiik naar Tiel overgebracht en verhoord. Zij heeft volledige bekentenis van den diefstal afge- lcgd. (N w 8.) Het bestuur van de afdeeling Den Haag van den Ned. Metaalbewerkersbond heeft een schrijven gezonden aan de com missie voor het uitzenden van werklieden naar de tentoonstelling te Parijs, waarin het op grond van het vonnis tegen Dreyfus verklaart niet te zullen medewerken tot uitzending van- arbeiders naar Parijs. Het jaar 1900 zal geen schrikkeljaar wezen, hoewel het volgens den gewonen loop van den kalen der, die aan elk vierde jaar een dag toe voegde, uit 366 dagen moest bestaan. De jaren 1700, 1800 en 1900 bijv. zijn geen van alle schrikkeljaren; 1600 en 2000 daarentegen wel, omdat 16 en 20 deelbaar zjjn door 4. Dit vindt zyn grond in de volgende omstandigheid. Elk zonnejaar bestaat uit 365 dagen en 0.242.216 dag; elk kalen derjaar ronduit 365 dagen. Om die ver waarloosde gedeelten van jaren in te halen op den zonnekalender, voegde men aan elk vierde jaar een dag toe. Viermaal 0.242.216 dag maakt evenwel geen vollen dag, zoodat men met een doorloopende reeks van schrikkeljaren ten slotte het zonnejaar weer voor is, Vandaar dat drie van de vier eeuwjaren geen schrikkeljaren zijn. Op den duur blijft men zells met deze regeling niet gelijkingewikkelde berekeningen zyn noodig om den Grego- riaansche kalender met dc zonnekalender in overeenstemming te houden. Onder Paus Gregorius XUI was men den zonnekalender 10 dagen achter. Om dit verschil te vereffenen werd bepaald, dat de dag, volgende op den 4 October 1582, den 15 October 1582 zou wezen. In Rusland, waar men nog de Juliaan- sche tijdrekening heeft, zal 1900 wel een schrikkeljaar zijn. Het verschil van 12 dagen met den ouden stijl, zul dus na dat jaar 13 zijn. Evenwel is thans in ernstig onderzoek om ook in Rusland de Grego- riaansche tijdrekening in te voeren. De nagels der vingers groeien in den zomer sneller dan in den winter en in de jeugd langzamer dan op later leeftijd. Een lichte ongesteldheid is reeds voldoende om den groei te belem meren. De nagels der rechterhand groeien veel gauwer aan dan die der linkerhand, de nagel aan de middelvinger het snelste, die aau den duim eu aan de pink het langzaamst. Wekelijks worden ze gemid deld 0,079 centimeter langer, dat is meer dan 4 c.M. per jaar. Iemand van 70 jaar heeft dus 2.88 meter hoorn aan eiken vinger gehadelke nagel is gedurende zyn levdn 86 maal vernieuwd. De dood van Cornelius Vanderbilt. Hot hoofd van een der Amorikaansche fa- miliën, welke bekend is om haar reusachtig fortuin, Cornelius Vanderbilt, is, zoouls wij reeds mededeelden, Woensdag jl. te New- York, overleden aan de gevolgen van een beroerte, die hom tegen middernacht trof. Vanderbilt was juist uangekomen uit de badplaats Newport, waar hy oen vorstelijk buitenverblijf bezat en waar hy over eenige dagen hoopte terug te keeren. Cornelius Vanderbilt was de oudste zoon van wijlen William Henry Vanderbilt en de kleinzoon van .commodoro' Cornelius Van derbilt, die, als reedor, don eersten grond legde voor het onmetelijk fortuin van 300 millioen dollars, dat do lamilie Vanderbilt thans heet te bezitten. De Vanderbilts zyn van Hollandscho afkomst en sedert ongeveer twee eeuwen in de Vereenigde Staten ge vestigd Cornelius werd in 1848 te New Dorp (Sta teneiland) geboren. De opvoeding, welke hem werd gegeven, was er geheel op berekend, om hem voor te bereiden, om do renzen- ondernemingen van zyn grootvader voort te zetten. Nadat hy reeds op zeer jeugdigen leeftijd in den effectenhandel was getreden, werd by kort daarna, met zyn vader, door zyn grootvader verbonden aan de administratie van een spoorwegnet, dat toen in wording was, maar spoedig ongekend groote afmetingen aannam en de onderneming van den million- nair Jay Gould overschaduwde. Hy was 34 jaar, toen de .commodore» kwam te slervcn, in 1876. De oude Cor nelius liet een fortuin na van 40 milioen dollars, de derde generatic, bestaande uit acht leden, vond een erfenis van 200 millioen en men berekent, dat de 19 erfgenamen van het vierde geslacht thans een nalatenschap van 300 millioon de hunne kunnen noemen. Dit fortuin is grootcndools gestoken in een reusachtige spoorwegnet, dat zich uitstrekt van New-York tot de groote meren en Ca nada in het Noordwesten en de Missiêsippi in het Zuidwesten. Het beheer over dezo geweldige onderne ming plaatste onder het bestuur van Corne lius Vanderbilt 34 spoorwegmaatschappijen en meer dan 10.000 raenschen. Maar de verantwoordelijkheid voor dat alles deed een zwaren last wegen op dc schouders van dezen gunsteling der fortuin. Dertig jaren achter een heelt hy onufgebroken 9 h 10 uren per dag gewerkt. Reeds in 1896 werd hy door een aanval van beroerte getroffen, waarvan hij nooit vol komen is hersteld. Ook zyn jongste broeder, William K. Vanderbilt, werd eenige jaren geloden «an zijn lessenaar zittende getroffen door een aanval van paralysie, dio het gevolg was van overwerken en die een eind maakte ,n zyn leven. Zoo ziet men, dat do uartsmillionnairs, wier lot ieder zoo benydonswaardig schynt, ster ven tengevolge van het overmatige werk, dat het beheer over hun reusachtige fortuinen medebrengt. Het hoofd van do vierde generatio der Vanderbilt's is nu Cornelius Vanderbilt Jr., het oudste der kinderen van den overledene ei gesproten uit diens huwelyk met miss Alico Gwynde, de dochter van een advokaat te Cincinnati. Cornelis Vanderbilt «Ir. is gehuwd met miss Grace Wilson, die 5 jaar onder is dan hij. Dit huwelijk had niet de goedkeuring van zyn vader, waardoor een breuk lusschen vader en zoon ontstond en de eerste dreigde, zijn stamhouder te zullen onterven. Later had een verzoening plaats, doordat dc jonge Van derbilt zich onderscheidde door zijn groote bekwaamheid en zyn gfooten ijver als inge nieur by den aanleg der spoorwegen, welke zyn vader toebehoorde en waardoor liy bewees, dat hy toegerust was met voldoende kennis en werkkracht, om ook zonder dc raillioonen zyns vaders te voorzien in het on derhoud van de vrouw zijner keuze. Hoog water in Beieren en Silezië. In Beieren en Silezië zyu door het overmatig wassen der rivieren groote uit gestrektheden gronds overstroomd. Vooral Opper-Beieren ia zwaar ge teisterd en uit München komt het be richt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag by Neubarkt een brug over de Isar is ingestort, doordat ecu peiler door het wassende water meegesleur was. Ten gevolge daarvan is een trein in de rivier gereden en hebben 6 spoorwegbeambten den dood gevonden. Het verkeer is op verschillende plaatsen gestremd, deels door het instorten van een groot aantal brug gen over de bergstroomen, deels door de overstroomingen der stations en der spoor banen. Hoewel in München zelf geen men- schenlevens zyn te betreuren, heeft de hooggezwollen Isar de geheele stad, voor namelijk dat gedeelte, waar op 't oogen- blik een sporttentoonstelling gehouden wordt, in groot gevaar gebracht en van wege de politie is het verkeer over onder scheidene bruggen verboden. Dat dit een hoog noodige veiligheidsmaatregel geweest is, is gebleken door het instorten van de Prinz-Regentbrug. Op verschillende plaatsen zyn de huizen dicht bij het water gelegen van gemeente wege ontruimd. Aan den boven-Insel is een groote uitgestrektheid grond met een'ge huizen, door het water meegespoeld. Behalve boomstammen, overblijfselen van bruggen enz. kan men in de rivieren hier en daar een lijk zien drijven, ten be wijze dat het aantal menscheulevens, welke het hooge water gekost heeft vrij groot is. Te Thalkirchen loopteen geneesinrichting groot gevaart-usschen Koelz en Kufetein is een dam weggeslagen van de spoor baan, met het gevolg, dat een goederentrein is gederailleerd en het treinpersoneel is ge kwetst. By Payerbach is een yzeretibrug ingestort op't oogeublik, dat zich er een aantal personen op bevonden10 hunner worden vermist. Hier" en daar is de geheele oogst van nahooi vernield bij Ischl heerscht groot gebrek aan levensmiddelen. Terwjjl in de overstroomde steden zelf het verkeer slechts met bootjes onderhou den kan worden, zyn de buitenlandsche spoorwegverbindingen geheel gestoord zoo dat de treinen naar Italië en Weonen slechts ten deele de reis kunnen maken. Zoowel in Duitschland als in Oostenryk zyn afdeelingen*genie-troepen gerequireerd om maatregelen te nemen voor de veilig heid der bewoners. Vele personon, die in hun buitenverblijven vertoefden, zyn naar de steden teruggekeerd. Hoewel op sommige rivieren het water reeds een weinig is gevallen, vreest men bij nieuwe regens voor een herhaling der overstroomingen. Ook de Elbe en de Oder wassen steeds. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndli: Ver» ndingiw.g Datomdarter Tijdit d.lut. poit-bezorg. bui! ihPoilk. 8.80 22 7.—'ia*. 29 0.— '.mor. eiken Vrijdag'9.'i mor. 16 Oei- 9.mor. f. zeepoit via Amsterdam p. reepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua. p Holl. mail via Marseille. p. Fruache mail via Maneille p. Engelaehe mail via Briuditi Maar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Doitache mail via Napeli. Naar Guyana (Suriname) p. reepost via AmiUrdam 80 heptl 7.*a f. mail OTer Engeland S Oct. 7.— 'i a f mail via St. Nazairc 7 Oet. 7.'s a Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: o. XM|>oit Til Amtterdam 80 S«pt.[ 7.— 'u p mail 1-ia Sonthnmpton lelken Dinsdag 8.30 na ail Tin Qoeeustona (eiken Vrijdag1 8.80 'i na Naar SL Martin, SL Eustatlue en Saba p. mail over Engeland 2 Oct. 7. Aanbestedingen in Noord-Holland. K o 1 h O r n, 20 Sept. 5 ure. Kerkv. en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente, in de consistoriekamer: Het bouwen van een kosters- woniag bestek en teekening ter inzage in do consistoriekamer. Alkmaar, 22 Sept. 7 ure. De archi tect C. J. Ooms, namens A. van Dijk, in café de Nederlanden, aan de MientHet verbouwen van perceel a26, aan de Langestraat, hoek Pu8toorsteegbestek en teekening ad f 1.25 per stel verkrijgbaar in de Wildemanstraat d86, waar tevens detailteekeningen ter inzago liggen. Wieringorwaard, 23 Sopt. 3 ure. Dykgr. en heemraden van den polder Wierin- gerwaard, in het polderhuis Het uitbaggeren van een ged hoofdvaart en Wagingswegraurt, ter lengte van ongev. 2000 meters bestek ter inzage bij den opz. J. Breed Ct. ald.uanw. 20 Sept. voorm. 9 ure, te beginnen by dc plaats van den heer D. Jimmink in de Grooto Buurt. Zaandam, 23 Sept. 8 ure. Do afd. Zaandam van de N.H. vereeniging het Witte Kruis, in het Wapen van AmsterdamHet bouwen van een volksbadhuis en bergplaats bestek en teek. h f 1.50 verkrygb. by den boekh. K. Blees Gz. ald.; inlicht, geeft de lieer J. C. Francken, des nam. na 4 ore. Medomblik, 27 Sept. 3 ure Na mens het min. van binnenlandtchc zaken, door den geneesheer directeur van 's Rijks- krankzinnigengesticht aldaar, in gemeld ge- stieht: de levering van 50000 kg. aardap pelen, ged. het tjjdvak van 1 Nov. 1399 tot 15 Juni 1900, of zooveel meer of minder alt blijken zal noodig te zijn voor gemeld gesticht bestek ter inzage aan het ministerie en krank zinnigengesticht voornoemd en t; vorkr. tegca betaling by den boekh. M. Nyhoff, Nobel- straat 18 den Haag. Laren, 2 Oct. 8 ure. De bouwmjj. Laren Gooi, in hotel llamdorff: Het bouwen van twee villa's en een winkelhuis; aanw. 28 Sept. nam. 8 ure. Haarlem, 4 Oct. De aannemers A. Bogerd en A. v. DoornHet verrichten van schilderwerk a/d in aanbouw ïynde strafge vangenis en huis van bewaring.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1