Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadie". Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje". De oorlog in Zuid-Afrika. De oorlog- in Zuid-Afrika. Berichten van gisteren. Heden hebben wij wat meer nieuws uit Zuid-Afrika en zelfs belanglijk nieuws YVij laten de praatjes en geruchten omtrent verliezen aan Ëngelscbe of Boeren-zjjde, zooals die in onderstaande telegrammen voorkomen, voorloopig rusten omdat zij uit Engelsche bron komen en vestigen de aandacht op dit berichti)e gemeenschap tusschen de Engelsche stellingen bij Dun- dee-Glencoe en bij Ladysmith is verbroken, generaal Yule zit in eerstgenoemde stelling in de val en wordt reeds door de Boeren beschoten. De strijd is daar begonnen. Niemand zal trouwens verwachten dat de Boeren er zonder verliezen en zelfs zonder ernstige verliezen afkomen Zij staan er thans gansch anders voor dan in '80 en '81. Toen konden zij achter hun kopjes en rotspunten de Engelschen af wachten, of, behendig zich verschuilen achter rotsen en struiken, den Majoeba beklimmen. Thans echter staan zij in Natal in 't open veld en aan de Westgrens tegenover verschanste plaatsen. Toch be hoeft men zeker niet dadelijk aan te ne men dat vóór Mafeking 1500 Boeren ge sneuveld zijn Het is niet erg waarschijnlijk dat de Boeren, die bijna altijd in verspreide orde vechten, ten genoegen van de En- felschen met hun vijftienhonderden zóó icht op één .klompje" zijn gaan staan, dat allen te gelijk in de lucht konden vliegen. KAAPSTAD. 20 Oct. Het kamp bij Glencoe wordt thans aangevallen door een groote macht Boeren die geschut in bat terij hebben gebracht op een hoogte welke de stad bestrijkt en daarmede het vuur op het kamp hebben geopend. De stryd is thans algemeen. De .Daily News" ontvangt een bericht uit Kaapstad, gedateerd 18 October, van den volgenden inhoudHier doet het ge rucht de ronde dat de Boeren, toen ze Mafeking aanvielen, door de ontploffing van een lyddietmijn, welke tot verdedig ng van de stad daarbuiten was gelegd, 1500 man hebben verloren. LONDEN, 20 Oct. Aan de Daily Mail" is van 19 dezer uit Kaapstad ge seind dat volgens een vluchteling uit Gra- hamstown Maandagavond een trein met 300 gewonde Boeren uit Klerksdorp is aangekomen. Aan de Daily Mail" wordt van 19 dezer uit Kaapstad geseind dat de Boeren Zon dag de Btad Vrijburg hebben bezet. LONDEN, 20 Oct. De Standard" ontvangt uit Ladysmith het bericht dat de mounted rifles in Umvoti (Umvoti is een van de oostelijke districten vun Natal, welke grootendeels uit Hollandsche Kolo nisten bestaan, aan 't muiten zyn. De «Morning Post" bevat een telegram uit Ladysmith, waarin vermeld wordt dat tusschen Ladysmith en Dundee een trein door de Boeren in beslag is genomen, waarin een Britsch officier en verscheidene oorlogscorrespondenten zaten, die allen krygsgevangen zijn gemaakt. LONDEN 20 Oct. Het-Engelsche mi nisterie van oorlog ontving een telegram volgens hetwelk generaal Symons, bevel hebber van de Engelsche troepen bij Glen - coe, in den strijd met de Boeren gewond werd. Voorloopig kunnen de vrienden van de Boeren wel tevreden zijn. In Natal is Joubert met zijn hoofdkwartier tot Dann- hauser gevorderd, zijn troepen onder Vil- liers en Meyer hebben Glencoe en Dundee geïsoleerd en vallen die stelling thans aan en generaal White wordt te Ladysmith door de Vrij staters bezig gehouden. In 't noorden van de Kaapkolonie worden Coles- berg, üurgersdorp en Aliwal North be dreigd. In 't Westen is Kiraberley inge sloten, /.jjn Taungs en Vrijburg in handen van de Boeren gevallen en wordt Mafeking zóó bestookt, dat de val van Baden-Po- well, die zich echter manmoedig verdedigt, slechts een quaestie van tijd schijnt te zijn, vooral daar de Boeren den toevoer van water hebben afgesneden. Berichten van heden. LADYSMITH, 19 Oct. De karabiniers en de bereden infanterie, die gisteren den geheelen dag met den vijand zijn slaags geweest, zijn hier teruggekeerd. Zij trok ken vechtende terug tegenover eeu vijand van een tweeduizendtal mannen. De En gelschen werden bjjna afgesneden maar de Maxira-kanonnen hielden den vijand in bedwang. Volgens berichten van inlanders zijn zestien Boeren gedood. Een Britsch officier wordt vermist, één man is licht gewond. Onder de Boeren werden een aantal bereden Basoetos gezien. LONDEN, 20 Oct. Tijdens de rede voering van den Staatssecretaris van oor log Wyndham werd het volgende officieele telegram voorgelezen,gedagteekend uit Ladyamith van heden te 3 u. 30 min. >Kamp by Glencoe. Wij werden heden morgen by het aanbreken van den dag aangevallen door een strijdmacht, ter sterkte van vier duizend man, ruw geschat- Zij bracht vier of vijf kanonnen in stelling 21 October. op een heuvel en schoot granaten in het kamp. Het vuur richtte maar weinig schade aan. Onze infanterie stelde zich tegen over de stelling der Boeren voor den aan val op Nadat de stelling van den vijand eenigen tijd onder granaatvunr was ge nomen, rukte de infanterie tot den aanval op. Na een verwoed gevecht dat tot half twee in den middag duurde, werd de byna ontoegankelijke positie genomen, terwijl de vijand in oostelijke richtiug terugtrok. >0nze cavalerie en artillerie zyn nog uit. Onze verliezen zijn zwaar. Generaal Symone is zwaar gewond." Onder het debat in het Eng. Lagerhuis las de heer Baltour het telegrafische be richt voor, dat generaal Symons doodelijk gewond is. Alle leden ontblootten het hoofd bij het vernemen van deze mededeeling. Het meest beteekenende v.in bovenstaande berichten is wel het Britsche regeeriugs- telegram dat in het Lagerhuis is voorgelezen meldende dat de Boeren verdreven waren van den heuvel over Glencoe. Of dit echter voor de Boeren van veel beteekenis is, kan vooralsnog niet worden uitgemaakt, maar men kan wel aannemen dat het volstrekt niet van doorslaanden aard is voor den aanval op de Britsclie stellingen. Glencoe wordt van vier zijden bedreigd, terwjjl het hoogstwaarschijnlijk slechts een voortroep der Boeren was, die op den heuvel over de stad stelling had genomen. De Boeren zullen dus zeker opnieuw tot den aanval oprukken. Bovendien is den Eugelschen hun succes duur te staan gekomen. Zy hebben zware verliezen geleden en zijn, zooals men weet, met hun strijdmacht belangrijk in de minderheid. Een belangrijk feit schijnt ons de bezetting van den spoorweg tusschen Ladysmith en Glencoe door de Boeren toe. Om half tien des morgens was nog een trein uit Lady- mith vertrokken en ongehinderd te Glen coe aangekomen. Toen de volgende trein, die te half twaalf vertrokken was, Elands laagte naderde, zag de stationschef de Boeren naderen. Hy seinde dit naar Ladysmith en vroeg instructies. Men antwoordde hem dat de trein met volle kracht moest doorstoomen. Zoo geschiedde het, doch de Boeren openden het vuur op den trein en brachten hem tot staan. Een paar officieren en et-nige soldaten die met den trein reisden werden krijgsgevangen gemaakt. ZONDAG 22 OCTOBER. Berichten van Zaterdagavond. De strijd bij Glencoe LONDEN, 21 Oct. De .Standard" ontving uit het kamp bij Glencoe het vol gende telegram van gistermiddag 12 uur: Toén de fuseliers en de Royaal Rifles op ongeveer 1000 yards van den vijand ge komen waren, waren de batterijen der Boeren volkomen tot zwijgen gebracht. De Engelsche kanonnen hadden de artil lerie der Boeren op 2500 yards met steeds toenemend effect geschoten. Middelerwijl ving van de zijde der Boe ren een hevig geweervuur aan, dat in de gelederen der Engelschen groote verliezen deed ontstaan. Tegen negen uur in den morgen hadden de fuseliers en de Royal Riffes zich en tirailleur opgelost over den heuvel en gingen de Boeren aan den haal. In dien tijd waren het 18eregt. huzaren, alle koloniale en Engelsche afdeelingen be reden infanterie en het Leicester regiment noordelyk en oostelijk opgemarcheerd, zoo dat dus de Boeren feitelijk waren afgesneden van hun terugtochtsweg De vijand zat tusschen twee vuren en leed, op dit oogen- blik, zware verliezen. Het gevecht wordt nog voortgezet, maar de nederlaag van den vijand is volkomen, en het ziet er uit, alsof er slechts weinig aan de vernietiging zullen ontkomen De verliezen aan de Engelsche zijde bedragen vermoedelijk drie honderd dooden en gewonden, aan de zijde der Transvalers worden zij op driemaal zooveel geschat. LONDEN, 21 Oct. Alle berichten over het gevecht bij Glencoe stemmen daarin overeen, dat het artillerievuur der Boeren overal verwonderlijk slecht was en dien tengevolge geheel zonder uitwerking bleef. LONDEN, 21 Oct. De officieele lijst van officieren, gedood of gewond bij Glen coe, is te Londen ontvangen. Generaal Symons is doodelijk gewond. Elf officieren zyn gedood, namelijk twee kolonels, een majoor, drie kapiteins vjjf luitenants drie officieren zyn ernstig gewond, naineljjk een kolonel, een uiajoor, een kapitein zeventien officieren gewond, namelijk twee majoors, vjjf kapiteins, tien luitenants. lilt daJLin. vaalsche strijdmacht, volgens de be richten uit Engelsche bron, al zeer ongelukkig verloopen. Het schijnt volgens die berichten, dat de Boeren-artil- lerie niet zoo goed is als men wel meende. Wellicht echter, dat de Engelsche cou- tenberichten, die tot nog toe de eenige bron vormen, waaruit men putten kan, de zaak zeer overdreven hebben voorgesteld. Te 5 uur in den morgen werd het kamp van generaal Symons aangevallen de Boe ren I adden de hoogten tegenover het kamp bezet en beschoten die met granaten, die echter volgens den »Standard"correspondent weinig uitwerking hadden. Toen de Boeren op ongeveer 2500 yards (pl. m. 2250 M.) vau de stelliug der Engelschen wareu, open den dezen hun artillerievuur, dat vol gens de correspondenten een ontzettende uitwerking had. Tegelijkertijd werd door de Engelschen een tiraillenrsliuie gevormd, die trachtte de Boeren vau de hoogte te verdrijven; bovendien was door de cavale rie en bereden infanterie een poging gedaau, om de Boeren al te snijden vau hun terug tochtsweg naar het Oosten, in de richting van Vrijheid en Utrecht, en naar het Noor den, in de richting van Dannliauser. Hier door werden de Transvalers tot den terug tocht genoodzaakt. Men moet echter niet uit het oog ver liezen, dat de Engelschen van alle kanten door Boeren omringd zijn, die wel is waar langzaam oprukken, doch de kampen te Glencoe, Dundee en Ladysmith als 111 een strop hebben, die steeds vaster wordt aan gehaald. De Engelschen uioeteu dus uiet alleen hun aaudacht gevestigd houden op het Noorden, maar ook op het Oosten, het Westen eu het Zuiden Welke is nu de beteekenis van het door de Engelschen behaalde voordeel? De Boeren zjjn teruggetrokken en zijn niet vervolgd. Z(j hebben ecu positie verloren, doch niet een legercorps. Zullen de Boeren, die bij Glencoe voor een oogenblik uit elkaar zijn gedreven, zich weer herstellen en weer offensief op treden tegen de troepen van generaal Symons De .affaire" van Glencoe is nog slechts een eerste periode in een rij van operatiën". Berichten van Zondagmorgen. KAAPSTAD, 21 Oei. 11.50 's avonds. Een juist ontvangen telegram meldt, dat de Britsche troepen onder bevel vau dj» tWlftPOA-U—VYhit-O «P Branfb atallinrr ten noorden van Ladysmith, hebben ge nomen. PARIJS, 21 Oct. De .Liberté" zegt dat uit de berichten, welke door de En gelsche agentschappen worden gegeven, over het gevecht tusschen een corps Trans valers en de Britsche strijdmacht bij het kamp van Glencoe, blijkt dat zorgvuldig het stilzwijgen bewaard wordt over het ernstig échec, hetwelk de Engelschen ge leden hebben in een treffen met de Vrij- staters, die van Harrismitb tegen Lady smith oprukten, Het blad ontving name lijk het volgende telegram van zijn cor respondent te Pretoria, gedateerd Vrijdag 20 dezer »De troepen van den Oranje Vrijstaat, die van Harrismith langs den spoorweg tegen Ladysmith oprukten, zjjn, nadat zjj den Van Reenenspas waren overgetrokken, in contact gekomen met de Engelschen bij Bester's Sta tion. De Engelschen werden volkomen ver slagen en vluchten hals over kop naar Ladysmith, een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmater aal achterlatende". PARIJS, 21 Oct. De .Courier du Soir" en het .Mémorial diplomalique" maken melding van een gerucht, ontleend aan eene correspondentie uit Berlijn, dat de groote mogendheden, voordat de vjjande- ljjkheden in Zuid-Afrika groote verhou dingen aannemen, stellige voorstellen zul len doen op den grondslag van de te 's Gravenhage geteekende conventie en de jurisprudentie betreffende de arbitrage. Deze BULLETINS worden op aanvraag ook ge regeld bezorgd bij hen, die ze voor het publiek ter lezing hangen. Verder zijn zij voor de le zers van oni blad gratis ver krijgbaar aan onze Bureaux en aan de Drukkerij.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5