Bulletin van 't Vliegend Blaadje. in van „i Vliegend Blaadje". De oorlog* in Zuid-Afi'ika. Beter nieuws. DE OORLOG I» ZUID-AFRIKA. DINSDAG 24 OCTOBER. Berichten van Maandagavond I LONDEN. 23 Oct. In de telegrammen door den correspondent van de „Daily I Mail" te Ladysmith ontvangen, waarin I een beschrijving gegeven wordt van het gevecht bij Elandslaagte, wordt gezegd, dat de bestorming van de linie der Boeren I door de Engelschen schitterend was. De infanterie chargeerde met de bajonet, j doch werd tweemaal tei uggedreven door 1 het vreeselijk geweervuur der Boeren. De I vooruitrukkende troepen aarzelden een I oogenblik; toen snelden de Engelschen j onder luid gejuich over de kopjes, en I dreven met de bajonet den vijand in alle richtingen uiteen. De Boeren doordeover- j macht gedwongen, trokken teruglater werd de witte vlag geheschen, en gaven j de Boeren zich over. Tweehonderd Boeren, J die poogden te vluchten, werden door de I lanciers overhoop gereden, j De correspondent voegi er bij, dat naar zijn meening de Boeren meer dan 400 man verloren Generaal Joubert's neef behoort onder de gedooden Commandant Demeillon uit Johannesburg onder de gevangenen. LONDEN, 23 Oct. De avondbladen bevatten een telegram uit Kaapstad, mel dende De Engelsche troepen wonnen éen tweede beslissende slag bij Glencoe, De aanvallen der Boeren mislukte volkomen bij den tegenstand der Engelschen. Het gerucht wil dat de Boeren, na groote ver liezen geleden te hebben, zijn teruggetrok ken, en dat zij zeer gedemoraliseerd zijn. Een ander gerucht wil dat Kruger den raad geeft zich onvoorwaardelijk over te geven. Een telegram door het ministerie van oorlog ontvangen, meldtgeneraal Viljoen is gedood, commandant Koek werd gewond en krijgsgevangen genomen, zijn zoon is gedood, kolonel Schiel gewond en krijgs gevangen genomen, commandant Pretorius eveneens, verschillende vaandels der Boe ren werden genomen LONDEN, 23 Octobpr. Volgens tele grammen door de avondbladen ontvangen deden de Engelsche troepen een uitval uit Glencoe die volkomen gelukte. Evenals in het gevecht van Vrijdag was de artillerie der Boeren slecht, en werd zij spoedig tot zwijgen gebracht. Men gelooft dat de Boe ren bij Elaudslaagte 500 man verloren hebben, waaronder de gevangenen niet gerekend worden. Het aanvallend optreden in Natal heeft den Boeren geen geluk aangebracht. Vol gens de berichten die uit Engelsche bron tot ons komen, is zoowel de poging om het kamp bij Glencoe te overvallen, als de slag om den spoorweg bij Elandslaagte tus- schen Glencoe en Ladysmith ongelukkig voor de Boeren atgeloop-n Hun troepen moesten den terugtocht aannemen, en wer den zelfs gedeeltelijk van dien terugtochts- weg afgesneden en gevangen genomen. Nu deze poging om als aanvallers op te treden mislukt is. zal het voor de Boe ren raadzaam zijn zich naar hunne grens- passen terug te trekken en zich voor de verdediging van hun lan 1 in te richten De Engelsche bladen vergeten dat met den nederlaag in Natal - als daarbij werkelijk de troepenmacht van Joubert is uiteengeslagen, wat. nog lang niet zeker is de tegenstand van de Republieken tegen Engeland nog niet vernietigd is De taaiheid der Boeren, de spreekwoorde lijk geworden volharding waarvan zij reeds vroeger zoo vaak blijk gaven, zal hen niet zon spoedig het hoofd in den schoot doen leggen. Zij hebben vroeger ook wel eens een nederlaag geleden, doch zij wisten die altoos weer uit te. wisschen Het is mogelijk dat de Transvaalsche legerbevelhebbers wat al te veel zeil ver trouwen bezeten hebben, en de geoefend heid, den mO' d en de vuurdiseipline der Engelschen hebben onderschat. Berichten van Dinsdagmorgen. LONDEN, 23 Oct. De onderstaats secretaris van oorlog, de heer Wyndham heeft in het Lagerhuis voorlezing gedaan van een mededeeling, waarin de laatste berichten van het oorlogsterrein in Natal door generaal Wolseh-y als volgt zijn samengevat „Een sterke vijandelijke colonne is uit het noorden en het westen komen aan rukken op de strijdmacht van generaal Yule die dientengevolge van Dundee af- t ok en zich te Glencoe concentreerde. Wij onderstellen dat bij deze operatie de gewonden en de dokters te Dundee zijn achtergelaten. Generaal White houdt de stelling van Ladysmith bezet en krijgt versterkingen uit Pietermaritzburg. »De vijand schijnt over een groote over macht te beschikken". Uit de boven aangehaalde verklaring schijnt te blijken dat het bericht vau een tweede Britsche overwinning te Glencoe onjuist is. PARIJS, 23 Oct. I 'e »Temps" ont vangt een bericht uit Londen, waarin wordt medegedeeld, dat, volgens iemand, die op de hoogte is van hetgeen aan het Engelsche ministerie van oorlog plaats vindt, sedert Zaterdagavond berichten zijn ontvangen omtrent de tweede offensieve beweging der Boereu op Glencoe. Aan deze beweging werd deelgenomen door de troepen, die nok den vorigen dag waren slaags geweest. De Engelschen moeten ge slagen zijn en zulke verliezen hebben ge leden. dat het ministerie van oorlog be richten omtrent gunstiger ontmoetingen wil afwachten voor het daarvan kennis geeft aan hot publiek. De ontmoeting te Elandslaagte zou geen andere lesultaten hebben gehad dan het tot zich trekken der troepen van gene raal White en deze bezig te houden, ter wijl de beide andere colonnes van gene raal Joubert tegen Glencoe ageerden. De »Temps" voegt er bij, dat in de »St. James Gazette" wordt bevestigd, dat de Boeren de Engelschen tot in hun ver schansingen van Glencoe hebben terug gedreven en hun operatie-veld uitbreiden. De Boeren bombardeeren Dundee en on derhouden met zwaar kaliber een voort durend vuur op de stad. De Boeren, die de eerste maal bij Glen coe werden teruggedreven, namen deel aan den tweeden aanval op deze plaats. Kolonel Scott Grishlow is bij Elandslaagte gedood. L'»NDEN, 23 Oct. De officieele her ziene lijst der ongevallen aan Britsche zijde, vermeldt 5 gesneuvelde en 30 ge wonde officieren, 37 gesneuvelde, 157 ge kwetste en 10 vermiste manschappen in het geheel dus 257 dooden en gewonden. Dr. Leyds, de gezant der Transv. Repu bliek, zegt, dat hij vau zijne Regeering geen enkel telegram ontvangt, omdat zij door de Engelsche Regeering worden onderschept. Hij is van oordeel, dat de toestand van de Boeren lang zoo slecht niet is, als de Eng. telegrammen willen doen voorkomen die met opzet de waarheid verzwijgen. Onze BULLETINS wonden op aanvraag ge regeld bezorgd bij hen, die ze voor het publiek ter lezing hangen. Ver-der zijn zij voor de le zer-s van ons blad gratis ver krijgbaar aan onze Bureaux en aan de Drukkerij. Maandag 23 Oetober. LONDEN, 22 Oct. Een officieel tele gram uit Ladysmith van Zaterdagavond 8 u. 45 meldt >Een afdeeling cavalerie, artillerie en infanterie onder generaal French vertrok hedenmorgen per trein naar Modderbrug. Generaal White volgde later Te vijf uur in den middag waren de drie kanonnen van den vijand te Elandslaagte tot zwijgen gebracht. Te 7 u. 45 hadden de Engelsche troepen de stelling van den vijand geno men, zijn kamp, zijn trekpaarden en zijn wagens buitgemaaktde cavalerie achter volgt den vijand. Er zijn enkele gewonden aan Britsche zijde gemeld, doch nadere bijzonderheden ontbreken. De sterkte van den vijand des morgens werd op duizend man geschat, tegen den middag werden nog duizend man verwacht". KAAPSTAD, 21 Oct. De Boeren die te Elandslaagte zijn geslagen, hebben zich op Waschbank teruggetrokken. Zij zullen daar morgen worden aangevallen. KAAPSTAD, 22 Oct. De verliezen der Boeren te Elandslaagte zijn aanzienlijk, de Britsche verliezen bedragen ongeveer 100. Yele Boeren zijn krijgsgevangen gemaakt, waaronder hun aanvoerder commandant Koek. Ook Piet Joubert, een neef van den generaal, is gevangen genomen. De 5th Lancers en een escadron der 5th Dragoons chargeerden drie malen op de terugtrekkende Boeren. Commandant Schiel, voormalig Duitsch officier, is evenzeer krijgsgevangen gemaakt. LONDEN, 22 Oct. Officieele telegram men van generaal White geven de volgende beschrijving van de inneming van Elands laagte Het werkelijke gevecht begon te halfvier in den middag. De Boeren hadden een bui tengewoon sterke stelling bezet op rotsach tige heuvels. Onze kanonnen namen stelling op een terreinrug op 4100 yards van den vjj- and die direct het vuur opende. Zijn schoten waren vrij goed gericht, wel wat te hoog, de granaten sprongen goed. Na het artil lerie-gevecht dat eindigde met het tot zwijgen brengen der Boeren-artillerie, rukte de infanterie tot den aanval op met het Devonshire-regiment in front, terwijl de Devoushirej gordons den linkervleugel om trokken. De kanonnen der Boeren die herhaal delijk tot zwijgen werden gebracht, her openenden bij de minste gelegenheid het vuur. Zij werden met grooten moed be diend. Na een hevig gevecht nam de in fanterie te halfzeven de stelling der Boeren in, die tot het laatst met grooten moed en volharding aan de kanonnen bleven. De lanciers en de dragonders chargeerden driemaal in het duister op de terugtrek- Boeren en richten een 1 heele kamp. De verliezen der Boeren zijn zeer aanzienlijk De door de Boeren geno men trein werd heroverd en negen Brit sche krijgsgevangenen bevrijd. Onze ver liezen worden ruw geraamd op 160 dooden en gewonden. KAAPSTAD, 22 Oct De Boerencom- mandant Koek is aan zijn wonden ge storven. De Boeren-afdeeling die te Elandslaagte in gevecht gewikkeld is geweest bestond uit Hollandsche, Duitschers en andere buitenlandsche contingenten. Een tweede aanval op Glencoe. LONDEN, 22 Oct. Buitengewone Zon dagsnummers der bladen behelzen het vol gende telegram uit Glencoe van Vrijdag avond »Onze cavalerie, die de Boeren achter volgde, stiet hedenmiddag op een andere aanzienlijke legermacht van den vijand en opende het vuur, De strijd duurt nog voort. KAAPSTAD, 21 Oct. Een telegram uit Glencoe meldt, dat generaal Joubert's leger de Engelschen in hunne versterkin gen aanvalt. KAAPSTAD, 22 Oct.. 10 u. 30 min. des avonds. De Boeren beschieten Dnndee op een grooten afstand. Het vaar blijft zonder uitwerking. Van de Westgrens. KAAPSTAD, 22 Oct. Een bericht van kolonel Baden Powell uit Mafeking van 15 Oct. meldt, dat bij de ontmoeting tus- schen zijn troepen en de Boeren dezen 53 dooden en een groot aantal gewonden hadden. In bovenstaande telegrammen kan men lezen dat de achtervolgers Vrijdag met de hoofdmacht der Boeren zijn slaags geraakt en dat Zaterdag generaal Joubert den aan val op Glencoe hervatte, waaruit men mag afleiden dat de achtervolgers zijn terug gedreven naar hun stelling, tenzij ze door Jouberts macht zjjn overmeesterd. Van een »algemeene vlucht" der Boeren blijkt hier uit niets, de beslissende aanval is pas be gonnen. Het verdrijven der Boeren uit Elands laagte heeft den Engelschen nog niet weder het bezit van de spoorlijn Ladysmith Glencoe verzekerd, de aftrekkende Boeren hebben dichter bij Glencoe, bij Waschbank, opnieuw den spoorweg bezet, zoodat de beide Britsche stellingen nog afgezonderd zijn. De „HOLLAND". Van welingelichte zijde vernemen wij, dat thans officieel bericht is ontvangen dat Hr. Ms. „Holland", op een onbekend rif der Duizend Eilanden geloopenis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 7