BULLETIN VAN ,,'T VLIEGEND BLAADJE". Ciremeeuteraacl van Helder. Zitting van Dinsdag £2-4 Oototoer 1899. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Over de Linden, Dito en Verfaille, de beide eersten mot kennisgeving van verhindering; 8 vaeature's. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting zijn gelezen, wordt aan de orde gesteld de installatie van den h e e r C. S. de Wit. Genoemd raads lid legt daartoe de bij de wet gevorderde be loften af, wordt door den Voorzitter gefelici teerd en neemt zitting. Daarna heeft het onderzoek plaats dor geloofsbrieven van hot op 6 September 1.1. gekozen lid, den heer I. Korver. Een commissie, bestaande uit de heeren de Wit, Krijnen en Van Breda, wordt hiermede belast. Deze begeeft zich daartoe in een nevenzaal en de openbare zitting wordt zoolang geschorst. Na de heropening der vergadering brengt de heer de Wit rapport nit en verklaart, dat de commissie de stokken in orde heeft bevonden en dat zij tot toelating der gekozene conclu deert. Overeenkomstig deze conclusie wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken: 1. Dankbetuigingen van den heer J. G. Keitsma en van de dames M. van der Feen en W. E. Hackstroh, onderwijzer en onder wijzeressen aan school 8, voor de aan hen verleende salarisverhoogingen. 2. Aanvragen om ontslag van den beer J. Fabor, onderwijzer te Koegras, en van den heer J. Katoen, onderwijzer aan school 7b. Beide ontslagen worden eervol verleend, in gaande respectievelijk 15 Nov. en 1 Nov. a.s. 8. Procesverbaal van de op 28 Sept. 1.1. gehouden kasverïficatie by den gemeenteont vanger, waaruit bljjkt, dat de boeken in vol komen orde waren en er f 26273.49 in kas was. 4. Kennisgeving van Ged. Staten, dat door hen de rekening der d.d. schutterij over 1898 is goedgekeurd. 5. Mededeeling van den heer Dr. P. C. F. Frowein, dat hij als lid der commissie in zake onderwijs ontslag neemt en zelfstandig eenige voorstellen tot herziening der onderwijzers- jaarwedden indient. De heer Frowein licht zyn schrijven met eenige woorden toe en zegt tot dit beslnit gekomen te zyn, nadat hom gebleken was, dat de commissie geen werk kon doen. Ilij had overeenkomstig de usance de leden der commissie geconvoceerd, maar daartegen werd door den heer Staalman be zwaar gemaakt en weigerde te vergaderen. Zoodoende kon geen besluit genomen worden, en vandaar zijn aftreden. Omdat de zaak der onderwijzerstraktementen by dc begrooting be handeld moet worden, heeft hy de voorstellen ingediend. De heer Staalman zegt, dat de kwestie verkeerd voorgesteld wordt cn de heer Frowein zich aan onbescheidenheid heeft schuldig gemaakt, door de leden op te roepen. De burgemeester had zulks moeten doen, dan had de commissie zich naar behooren kunnen constitueeren. 6. Verzoek om ontslag, wegens vertrek naar elders van den heer J. S. van Veen, als lid der commissie van toezicht op 't middel baar onderwijs en van den heer C. B. Hylkema, als lid der commissie van toezicht op 't lager onderwijs. Onder dankbetuiging voor bewezen diensten worden beide ontslagen verleend. 7. Mededeeling van Ged. Staten, omtrent beschikkingen, die zij genomen hebben ten opzichte van eenige reclame's togen den aan slag in den hoofdelyken omslag. 8. Een adres van den hoer J. Huisman, hoofd van school 7b, verzoekende, dat van gemeentewege een gelegenheid wordt geopend tot het aanleeren der Hoogduitsche- en En- gelsche taal en hem alsdan met dit onderwijs te belasten. Zoo hiertegen bezwaren bestaan, verzoekt adressant het kosteloos gebruik van een lokaal in school 7b, om alsdan voor eigeu rekening het onderwys in genoemde talen te geven. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. 9. Een adres van de Wed. C. Marchand, verzoekende voor 1900 wederom een gratifi catie van f 50.Met algemeene stemmen wordt dit verleend. 10. Een verzoek van don heer T. yan Heusden om aan school 7b te worden aange steld als onderwijzer met verplichte hoofdacte. Er wordt besloten aan adressant te berichten, dat zijn verzoek voor geen inwilliging vat baar is, omdat het aantal kinderen dier school geen tweede onderwijzer met hoofdacte noodig maakt. 11. Een praeadvies van B. en W. naar aanleiding van het adres van P. F. Janzen e. a. om uitbreiding te geven aan het buizennet der waterleiding in de Brcewater-, Weezen en Vosstraat en omtrent een voorstel der heeren Krijnen en Terra, om voor het plan, zooals in de vorige vergadering door den heer Kry- nen ontwikkeld was, aan de waterleiding maatschappij prysopgave te verzoeken. B. en W. adviseeren om met het nemen van een besluit in deze aangelegenheid te wachten tot het advies is ingekomen van den taxateur, dia door de gemeente benoemd is. De heer Krynen vreest, dat de bewoners dier straten zoo lang niet kunnen wachten en daarom regenbakken zullen maken, het welk ten gevolge zou hebben, dat zy als aboané's voor dc toekomst verloren zijn. De heer Frowein begrijpt niet, waarom de taxateur hierover geraadpleegd moet worden. De Voorzitter beantwoordt beide spre kers en geeft hen de noodige inlichtingen, waarna het voorstel vau B. en W. met al gemeene stemmen wordt aungenomen. Ten opzichte van het adres der bewoners in de Sluisdykstraat wordt hetzelfde besluit ge nomen. 11. Een voorstel van B. en W. om aan den heer J. H. Corporaal f 100 als gratifi catie toe te kennen voor de tydelyke waar neming van de betrekking van hoofd van school 75. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomeu. 12. Een praeadvies van B. en W. naar aanleiding der adressen van K. de Waard en J. P. Hoving om de verpleegkosten hun ner idiote kinderen voor rekening der ge meente te nemen, luidt om afwijzend te be schikken, wegens de groote kosten die de gemeente in 't vervolg zal hebben te betalen. De heer Staalman kan zich hiermede niet vereenigen, maar wil, omdat aan de Waard door de diaconie der Her/, gemeente f 50 in do verpleegkosten is toegezegd, eerst onder zoeken of zoodanig bedrag ook aan Hoving verstrekt zal worden en zoolang met het nemen eener beslissing wachten. Aldus wordt besloten. 13. Voorstel van B. cn W. om den heer IJ. Lunshof aan school 8 aan te stellen als onderwyzer met verplichte hoofdacte en aan hem een verhooging van f 100 toe te ken nen. De aanstelling van zoodanigen onder wyzer aan die school is, wegens het groot aantal kinderen, noodzakelyk. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel besloten en bepaald, die benoeming met 1 November a. s. te doen ingaan. Alsnu is aan de orde de benoeming van een lid voor de commissie in zake onderwijs. Na drie stemmingen wordt als zoodanig met 7 stemmen gekozen de heer Viejou. De heer de Wit verkreeg 6 stommen, die evenwel vooraf verklaard had bij eventucele benoeming te zullen bedanken. Hierna gaat men over tot de benoeming van onderwijzers en onderwijzeressen. Aan school 5 wordt met algemeene stemmen ge kozen mcj. M. W. Melchior, tijdelijk onder wijzeres aan die school. De benoeming van een onderwyzer aan school 7b wordt uitgesteld, na een opmerking van den hr. Frowein, dat 't z. i. niet noodzakelyk is een onderwyzer met acte Franseh aan te stellen, wegens het kleine getal locrlingen cn dat men op deze wijze f 300 kan bezuinigen dooreen gewonen onderwyzer aan te stellen. Men zal wachten tot men nadere inlichtingen heeft ingewonnen. Voor men tot de benoeming van een onderwijzer aan school 8 overgaat, geeft de heer Staalman zijne bevreemding te kennen, dat op de voor dracht de naam van een sollicitant, die hier vele jaren werkzaam is, gemist wordt, en verzoekt B. en W. die voordracht in te trek ken. De Voorzitter vindt geen enkele reden dit te doen, hij stolt het volste ver trouwen in hot hoofd, die de voordracht sa menstelde en die met don benoemde moet samenwerken. De heer Staalman meent, dat men op dc belangen der gemeente-ambte naren behoorde te letten. Na nog eenige bespreking gaat men over tot stemming en wordt no. 2 der voordracht, de lieer O. Veenstra te Langezwaag, met 7 stommen benoemd. 5 briefjes waren blanco. Verder wordt benoemd tot hooisteker, die in de kom der gemeente werkzaam zal zijn, de heer A. A. Overtoom, die verklaard heeft voor de vastgestelde som die taak op zich te nemen. Wegens ziekte van den heer Over de Lin den is het noodzakelyk, dat een Voorzitter voor het 2c stembureau wordt benoemd. Als zoodanig wordt de heer Kramer aangewezen. Vervolgens wordt door B. en W. voorge steld als maatregel van comptubelen aard dc begrooting van 1899 zoodanig te wijzigen, dat de post schoolgelden met f 1000 wordt verhoogd en by de uitgaven een nieuwen post toe te voegen //inrichting tijdelijk lokaal voor de hoogere burgerschool f 1000." Alle leden verklaren zich voor die wyziging. Nog wordt een supplotoire begrooting dienst 1899 voorgesteld, tot een bedrag van f 20,000, benoodigd voor voorloopige werkzaamheden der hoogere burgerschool. Nadat de heer Krijnen zyn bevreemding heelt te kennen gegeven, dat bij den bouw der hoogere bur gerschool het dagcljjksch toezicht niet is op gedragen aan den gemeente-opzichter, wordt dc snppletoirc begrooting in stemming ge bracht en met 7 tegen 6 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Staalman, Van Breda, Viejou, Krynen, Van Edo en Terra. Na afdoening van al deze zaken komt de begrooting voor den dienst van 1900 in behandeling. Deze is in sectie's onder zocht en daarover een rapport samengesteld, bevattende de opmerkingen in de afdeelingen gemaakt, benovens de antwoorden door B. en W. gegeven. De Voorzitter wil alleen deze punten ter sprake brengen, waartegen de heer Staalman zich verzet. Hij kon by het sectie- onderzoek niet tegenwoordig zyn en heeft by sommige posten nog eenigo opmerkingen te doen of inlichtingen te vragen. De Voorzit ter meent, dat mon dan nog mot wyzigingen kan komen, die het secticonderzoek geheel overbodig maken. De Raad beslist in deze in den geest van den heer Staalman. Alleen de heer Van Neck stemde in tegenovergestel- den zin, tcrwyl de hb. Terra en Hartsinck zich bniten stemming hieldon. Heteerst worden de uitgaven behandeld. Volgnummer 45, (Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren en bedienden ter Secretarie, den conciërge en de bodon). In alle sectiën werd de wenschelykheid uit gesproken een betere salarisregeling voor de ambtenaren ter secretarie in te voeren. B. en W. beamen deze wenschelijkheid ten volle, vandaar dat door hen het vorige jaar een ontwerp-verordening, regelende de jaar wedden dier ambtenaren is aangeboden. Dit voorstel is toen evenwel verworpen. De heer de Wit acht het verkeerd, dat voor de secre tarie-ambtenaren, geen vaste regeling bestaat ea het van het toeval afhankelijk is of zy eenige verhooging ontvangen. Weischelyk vindt hy het, dat een commissie wordt belast met de samenstelling van een ontwerp-veror dening. De heer Stammes geeft den Voor zitter in overweging het eenmaal ingediende ontwerp nogmaals den Raad aan te bieden. De Voorzitter zal bij 't college van B. en W. de zaak ter sprako brengen. Bij volgnummer 68, (Kosten der Jaarmarkt), spreekt de heer Staalman eenige afkeurende woorden over de onzedelijke kermis, brengt het gezegde van een liberaal raadslid in her innering, n.1. .de kost die men zelf afkeurt, mag men anderen niet voorzetten" en doet het voorstel bedoelden post te schrappen. Slechts 4 stommen, die van de heeren Van Ede, Kramer, Staalman en Viejou verklaar den zich cr voor. Volgnummer 70, (Kosten van de week markt). Door enkele leden werd vermindering van dezen post voorgesteld. B. en W. hebben er reeds meermalen op- aangedrongen den wekelykschen aanvoer van vee niet langer toe te staan, waardoor de kosten van een veearts voor de wekelyksche keuring vervallen. De post zou dus met f200 kuunen verminderd worden en gebracht op f70. De heer Terra doet het voorstel om dien post op f 70 te brengen, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Volgnummer 75, (Onderhond van wegen en voetpaden) geeft de heer Staalman aanlei ding voor te stellen dezen post met f 500 te verminderen, welke som uitgetrokken is om dc trap en de voetstraat voor het Raadhuis te vernieuwen. Hy meent, dat deze som beter kan gebruikt worden, om den toegangsweg van de Koningstraat naar de nieuwe wyk te verbeteren. De heer Van Neck en de Voor zitter verdedigen de uitgetrokken som en merken op hoe lastig de trap is voor oude lieden, terwyl zy er tevens op wyzen hoe slecht de toegang is voor een Raadhuis van een gemeente met 26000 zielen. Bovendien zegt de Voorzitter, dat het zeer onbillyk zou zyn den Polderweg te verbeteren en andere oudere wegen in denzelfdcn toestand te laten. By stemming beslist men den voorgestelden post onveranderd te laten. De heeren Viejou, Van Ede en Staalman stemden voor vermindering. Volgnummer 82. (Onderhond van begraaf plaatsen en kosten van begraving). In een der sectiën werd de wenschelykheid uitgesproken om tot het onderhoud der be graafplaats geen gemeente-werklieden te be zigen, doch in overleg met den doodgraver diens salaris zoodanig te regelen, dat het ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 9