Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje'. T De oorlog- in Zuid-Afrika. De oorlog: in Zuid -Afrika. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Per Telegraaf. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. VRIJDAG 28 OCTOllER. Berichten Donderdagavond. LONDEN, 2(5 Oct. De avondbladen be vatten bet volgende telegram uit Glencoe van 23 dezer. Na de overwinning der Engelschen op Vrijdag, meenden zij voor enkele dagen van den vijand bevrijd te zijn, maar wel dra zagen zij, dat zij zich daarin volmaaakt hadden vergist. Toen de troepen van het gevechtsterrein terugkeerden bemerkte men met leedwezen, dat het gerucht, dat alle kanonnen van den vijand genomen waren, onjuist was. De vijand slaagde er in, ze mede te nemen, voordat de Engelschen stormenderhand den heuvel bij Dundee genomen hadden. Toen de Engelschen met de Boeren handgemeen werden, hielden slechts een deel der tirailleurs van de Boereu het terrein bezetde rest was reeds op den terugtocht. PRETORIA, 24 Oct. Het bombarde ment van Mafeking door de strijdmacht van generaal Gronjé, ia hedenmorgen be gonnen. Aan vrouwen en kinderen is de noodige tijd toegestaan om de stad te verlaten. PRETORIA, 25 Oct. Het bombarde ment van Mafeking werd hedenmorgen bij het aanbreken van den dag hervat. Verseheidene huizen staan in vlammen. PRETORIA, 22 Oct. Negen Engelschen officiereu, die Vrijdag, na het gevecht bij Dundee, gevangen genomen werden, zijn hier aangekomen en geïnterneerd in een gebouw behoorende tot de tribune op het terrein der wedstrijden. Zij worden goed behandeld. De Daily Chronicle" zegt zonder omwe gen dat de telegrammen van generaal White onduidelijk zijn en dat zijn positie ongerustheid veroorzaakt, daar de Engel schen reeds 607 man aan dooden en ge wonden verloren in Natal. De >Morning Herald" zet uiteen, dat de Boeren aanzienlijk sterker zijn dan de En gelschen bij Ladysmith, en dat de ver houding hunner macht is als drie tot een. De Daily News" poogt het feit weg te redeneeren, dat een geheel escadron van het 18e regt. huzaren door de Boeren ge vangen genomen werd. Doch het blad kan zijn ongerustheid niet verbergen over den toestand van generaal White en troost Engeland met de gedachte, dat zoodra sir Redvers Bulier aangekomen is, verdere overwinningen der Boeren onmogelijk zijn. Het ontruimen van de stelling Glencoe- Dundee, door generaal Yule, en de ver- eeniging van zijn troepenmacht met die van generaal White wordt door de En gelsche bladen als een daad van wijs krijgs- mansbeleid beschouwd. Afgezien echter van de wijze waarop die aftocht volbracht is, meent het »Berl. Tageblatt", uit de mededeelingen der En- gelsche regeering en der Engelsche bla den deze conclusie te mogen trekkenDe •schit terende overwinningen" bij Glencoe en Elandslaagte, door de Engelschen be haald, waren zoo heel schitterend niet. Want de Boeren behouden het veld, en de Engelschen, die zich niet in staat voel den een tweeden aanval af te wenden, zijn eenvoudig uitgeknepen Het is alleen onbegrijpelijk, dat de Boe ren generaal Yule lieten ontsnappen, dat zij hem niet achterna zetten, om hem te vernietigen, zegt het »Tageblatt. Ook de eerste berichten over de wan orde en de paniek onder de Boeren, door de Engelsche bladen verspreid, bleken zeer overdreven te zijn. De »Times" erkent dit zelfs in zijn verhaal van den slag bij Elandslaagte. Telkens komen in de pers nieuwe en scherper omlijnde berichten voor over de plannen van Rusland en Frankrijk tegen Engeland. De vechtwijze der Engelschen. De gezant der Z.-A. Republiek, de heer Leyds, verzoekt opneming van de volgende »Het wordt mij bericht dat de Engel schen gekleurde inboorlingen wapenen en zich van hen bedienen om tegen de Boeren te vechten. Ik heb redenen die aan dit bericht niet doen twijfelen. De regeering der Republiek kan niet anders dan prote st eeren tegen deze snoode en verderfelijke handeling waarvan zij zich harerzijds altijd heeft onthouden in hare oorlogen tegen blanken en die in hare consequenties een groot gevaar oplevert voor alle blanken in Zuid-Afrika." Berichten van Vrijdagmorgen. LONDEN, 26 Oct. Een telegram van generaal White uit Ladysmith luidtHe denmiddag is de colonne van generaal Yule hier aangekomen na een zeer zwa- ren marsch onder een slaanden regen. De stemming der manschappen is uitmuntend, hoewel zij zeer vermoeid zijn. Zij hebben slechts rust noodig. De vijand veront rustte hen niet." PARIJS, 26 Oct. De »Temps" bevat een telegram utt Ladysmith, dat de vij andelijke troepen in de nabijheid der stad tegenover elkander staan. Alles is gereed voor een algemeen gevecht. De Engel schen zijn 8000 man sterk en hebben 40 stukken, De Boeren uit de Z. A. Repu bliek hebben in de nabijheid van Lady smith 10000 man en 8 stukken, de Boeren uit den Vrijstaat 9000 man, en een on bekend aantal kanonnsn. LADYSMITH, 23 OctJ Krachtige troe penversterkingen van infanterie en artille rie zijn uit Pietermaritzburg te Ladysmith aangekomen. Naar gemeld wordt trekken de Boeren zich samen bij Elandslaagte, Het commando der Vrystaters, eenige dui zenden Boeren sterk, is bij Besters-Station opgesteld. LONDEN, 23 Oct. De onder-minister van oorlog Wyndham verklaarde, dat geen kogels met holle punt en dum-dum-kogels in den strijd in Zuid-Afrika gebruikt worden. Hoe hooren wij van de Westgrens Hoe krijgen wij onze berichten van het oorlogsterrein Hoofdzakelijk langs tele- grafischen weg, en wat dat beteekent hebben we nu al eenigszins kunnen begrijpen. Daar alle kabels in Engelsche handen zijn en zoo wel in Kaapstad als in Aden een zware censor op den kabel zit, die alles dooddrukt wat ons zou kunnen opvroolijken en dc Engelschen zou kunnen verschrikken,krijgen we de waarheid nauwelijks te raden. Daarbij komt nog dat zelfs de officieele rapporten der Engelsche opperbevelheb bers niet meer worden gepubliceerd, maar door generaal Wolseley gezift worden. En zijn zeef is blijkbaar nog al fijn. PARIJS, 26 Oct. De Times bevat een telegram uit Lorenzo Marquez, meldende, dat het eskadron van het 18e regiment huzaren, dat door de Boeren krijgsgevan gen gemaakt is, te Petroria is aange komen. Zie verder de berichten over den oorlog in ons blad van hedenmiddag. Vrijdagmiddag 2 uur. GEVECHT VOOR KIMBERLEY. Gevecht voor Kimberley. De Engelschen deden een uitval uit Kimberley met omstreeks 500 man en twee ge pantserde treinen, waarop gewone en Maximum-kanonnen. Een gevecht met de Boeren ontstond, dat verscheidene uren duurde en waarin de artillerie der Boeren zich duch tig weerde. De Engelschen verloren 3 dooden en 21 ge wonden. De boeren, die eene ongunstige stelling hadden, verloren ook vele dooden, onder welke commandant Botha. Uit Washington komt. bericht, dat Presidant Mac Kinley verklaard heeft de tot hem gerichte verzoekschriften om bemiddeling, ernstig te zullen overwegen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5