Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje' De oorlog in Zuid-Afrika. De oorlog: in Zuid-Afrika. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. ZATERDAG 28 OCTOBER. Berichten van Vrijdagavond. LONDEN, 27 October. De .Times" krijgt uit Elandslaagte bericht dat de twee stukken die de Engelsclien buit maakten, de kanonnen van Jameson zijn, die de Boeren bij Krugersdorp namen. Aan de »Chronicle" is een levendige be schrijving geseind van het gevecht bij pietfonteinDaarin wordt gezegd dat com mandant Koek nog leeft en dat het met Schiel en Pretorius goed gaat. De rechter i Koek, die door sommigen als vermist is opgegeven, is gewond in Ladysmith. De beleefdheid van Joubert om Yule mede deeling te doen van generaal Symons te Dundee wordt zeer gewaardeerd. LONDEN, 27 Oct. Het totaal der Brit- sche verliezen in de Natalsche gevechten j wordt door de »Westminster Gazette" be cijferd op nagenoeg 600 man, n.1.: I Officieren gedood18 gewond55 Onderofficieren en minderen gedood 76 gewond 435 vermist 13 597 Hierbij zijn nog niet gerekend de negen gevangen officieren en het eskadron dat krijgsgevangen is gemaakt. Ten slotte mag, tegenover de voldoening waarmede men zich in Engeland troost over generaal Yule's welgeslaagde defen sieve houding, wel eens herinnerd worden aan de taak die Symons en Yule oor spronkelijk in de stelling van Glencoe- Dundee hadden te vervullen. Zij moesten de stelling vasthouden, niet om er straks weer uit te kunnen trekken, maar om den spoorweg te dekken en vooral om de ko lenmijnen van Dundee te beschermen, waaruit geheel Natal wordt voorzien. Nu zal men kolen uit Indië moeten doen komen. En eindeljjk mag niet uit het oog wor den verloren dat de Boeren nu in het be zit zijn van den pas bij den Biggarsberg, waar zy, als ze misschieu eenmaal moeten terugtrekken voor de overmacht, zich uit stekend kunnen verdedigen. Berichten van Zaterdagmorgen. In het Noorden. BOELOEWAYO, 2-3 Oct. Een aan zienlijk Boeren-commando bedreigt Karna. Linchue blijft aan Engeland trouw. Engeland en Rusland. BRUSSEL, 27 Oct. Een telegram uit Antwerpen aan de >Etoile Beige" meldt, dat luidens een Londensche dépêche, men gisteren aan Lloyd tien guineas verzeke ringspercentage betaalde op gevaar voor oorlog tusschen Engeland en Rusland in de twaalf eerstvolgende maanden. TOESTAND TE LADYSMITH. Reuter seint uit Parijs: De Tempsver neemt uit Londen (van den bekenden goed ingelichten correspondent) dat de toestand der Engelsche troepen te Ladysmith de ernstigste ongerustheid wekt. Aan het Londensche departement van oorlog gaat het gerucht dat de spoorweg van Colenso naar Ladysmith in handen der Boeren is. Is dit waar, dan zijn de Britsche troepen totaal ingesloten en is hun overgaaf slechts een quaestie van tijd. Alle Britsche troepen iu Natal, met uit zondering van een kleine bezetting te Pie termaritzburg waar oorspronkelijk 2000 man waren, waarvan een gedeelte gene raal White's leger is gaan versterken zijn dus te Ladysmith. Volgens een ge rucht aan het Britsche departement van oorlog, zyn zy totaal afgesneden van den terugtochtsweg. Dit gerucht toch meldt dat de spoorweg van Colenso naar Lady smith, dat is de lijn van Durban en Pie- termaritzburg, de eenige verbinding van Ladysmith met de zee, in handen der Boe ren is. Het feit, dat een gerucht van zoo ernstigen aard aan het departement van oorlog zelf de ronde doet en niet onmid dellijk wordt tegengesproken, geeft het wel eenig krediet. En dat beteeken t voor de Britsche troe pen niet alleen afsluiting van den terug tochtsweg, maar ook verhindering om ver sterkingen te ontvangen. Ladysmith geheel geïsoleerd en ingesloten door een aanzien lijke Boeren-overmacht er zijn in den omtrek volgens de laatste Engelsche be richten 19000 Boeren tegenoger vermoe delijk niet meer dan 1000012000 En- gelschen verkeert zonder twijfel in groot gevaar. De »Vo88. Ztg". vermoedt dat de Boeren zich wel zullen wachten generaal White in zijn stelling aan te tasten zij meent dat zij zullen volstaan met de insluiting der stad en de verwoesting van den spoor weg en de wegen naar Durban over een zoo groot mogelijke uitgestrektheid. Daar door zou den Engelschen de mogelijkheid worden ontnomen om Transvaal van deze zyde te bereiken en het ontzet van Lady smith zeer worden bemoeiljjkt. Te Ladysmith worden voorbereidingen gemaakt voor den aanval. Kerken, kapel len, het stadhuis en het cricketveld worden voor den hospitaaldienst ingericht. In de gevangenissen der stad zyn een honderdtal Boeren, die allen vol vertrouwen zijn op de overwinning van hun landgenooten. Volgende telegrammen, die in de loop van den dag inkomen, worden, indien zij van belangrijken aard zijn, in de stad ver spreid. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. ZONDAG 29 OCTOBER. Berichten van Zaterdagavond. LONDEN, 23 Oct. Onder de bij Glencoe gewonden behoort Grobler, de zwager van President Kruger. Gedood werden Melt en Marais Er wordt groote ongerustheid gevoeld over het bericht, dat 20.000 Basutos in opstand zouden komen tegen den Vrrijstaat, daar dit den Kuapschen Hollanders aan leiding zou geven zich bij de Boeren aan te sluiten, voor de verdediging hunner hoeven en gezinnen tegen de wilden. Alle bladen bevatten nadere berichten over den uitval uit Kimberlev Zy zeggen, dat Kimberley het zes maanden kan uit houden. Rhodesgeeft weelderige feestmalen te Kimberley. NEW-YORK, 28 Oct. Het •Journal" ontving een telegram uit Washington, waarin op grond van gezaghebbende mede- deelingen wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten niet zullen mededoen aan eenige poging tot bemiddeling in Zuid Afrika,en een Europeesche interventie zulleu beschou wen als een bedreiging vau het welziju aIer volken. LONDEN, 28 Oct. Aan de Daily Chro- nicle" wordt uit Kaapstad geseind, dat er geruchten loopen van oneenigheid te Bloemfontein, en dat volgens die geruchten een beweging op touw is gezet om presi dent Steyn af te zetten en te doen ver vangen door Fraser. De »Temps" verklaart dat dit gerucht ongegrond is. Er zyn onlusten voorgekomen in Trans kei (een gedeelte der Kaapkolonie aan de oostelijke kust, aan den Indischen Oceaan). Een aantal inboorlingen zijn gedood de magistraat wordt bedreigd. De E' gelschen in Ladysmith zijn, zoo men aan de berichten van de »Temps" geloof mag hechten, ingesloten, omsingeld, afgesneden van den terugtochtsweg Gene raal White heeft, door zijn defensieve tac tiek, die de Times" zoo hoog roemde, met generaal Yule vereeuigd, zich in de val laten lokken en de Boeren hebben thans de voldoening dat zij een belangrijk deel van de Engelsche strydmacht met een aantal kanonnen en groote voorraden hebben ingesloten. Men verwacht niet, dat er bij Ladysmith in de volgende dagen zal worden gevochten. De militaire mede werker van (le »Voss. Ztg." acht het waar schijnlijk, dat de Boeren zich zullen ver genoegen met de insluiting, wellicht na het aanvoeren van zwaar geschut met het bombardement van Ladysmith. Generaal White, die numeriek zeer in de minder heid is, zal niet licht tot een uitval te bewegen zijn, en zoo zullen de Boeren gelegenheid hebben de verbindingswegen tusschen Ladysmith en Pietermaritzburg te bezetten, den spoorweg te vernielen, en daardoor den opmarsch der versterkingen, "die over een dag of veertien te Durban kunnen aankomen, te belemmeren. Allicht kunnen zij die troepen eenige weken op houden. De geruchten, die loopen over de hou ding vau Rusland, worden voortdurend sterker. Het schijnt alsof Rusland zich gereed maakt, om binnenkort een oorlog tegen Engeland te beginnen. Het Italiaansche blad La Nazione" van 2 4 October bevat een telegram uit Peters burg. meldende: »Het aantal Russische vrijwilligers, dat tot nog toe uaar Trans vaal is vertrokken om tegen de Engelschen te strijden bedraagt reeds -100. liet bedrag tot nog toe door de Rus sische arristocratie bijeengebracht voor de Trausvaal bedraagt reeds meer dan een raillioeii roebel. Met aanwerven van vrijwilligers wordt voortgegaan, wat rpeds aanleiding gege ven heeft tot klachten der Engelsche regeering. Berichten van Zondagmorgen. KAAPSTAD, 28 Oct. De .Cape Times" bevat de volgende berichten Eclaireurs van Modderspruit hadden ge meld dat de vijand in groot uuntal oprukte langs den weg van Helpmekaar, waarop generaal White een sterke colonne artil lerie, bereden infanterie en cavalerie bevel gaf Ladysmith te verlaten. De Boeren schoten met granaat-kartetsen op een kleine patrouille, negen mijlen van Ladysmith. De positie door de Boeren ingenomen is gebleken te liggen drie mijlen aan de over zijde van Modderspruit. De Engelschen stelden zich op vier mijlen van de positie der Boeren. In militaire kringen vreest men, dat de stoomschepen »Jibengula" en »Zalaya°', die de Kaapsche artillerie overbrengen, niet op de plaats van bestemming kunnen ko men. Er loopen verontrustende geruchteu en de admiraliteit bewaart het stilzwygen. LADYSMITH, 26 Oct. De Boeren trokken Maandagmorgen Dundee binnen. Twintig manschappen van de stadswacht stonden op Rowans Farm, twee mijlen buiten Dundee. Een granaat uit een zwaar kaliber-kanon verdreef hen vandaar, toen juist 300 Boeren voorbij kwamen. De man nen vluchtten naar een naburigen heuvel waar zy door de Boeren werden omsingeld en neergeschoten. De Boeren sleurden ook eenige burgers uit hunne huizen en scho ten hen in de straten dood. Uit Natal. PARIJS, 28 Oct. De »Temps" heeft van zijn correspondent te Londen de vol gende berichten ontvangen Het gerucht gaat dat de artillerie, de munitie, het materieel en de troepen, die van Port-Natal en Pietermaritzburg naar Ladysmith zyn vertrokken, door de Boeren zyn onderschept. Het departement van oorlog antwoordde ontkennend op een verzoek om de bezet ting van de spoorlijn Colenso Ladysmith door de Boereu tegen te spreken. Dalziel seint uit Brussel, dathetTrans- vaalsche gezantschap de volgende mede- deeling heeft gedaan De Boeren hebben nu een 100,000 man op de been, te weten De Tranvaal- sche burgercommando's 35,000 man ar tillerie 1250; politie 1750; Vrystatere, met uitlanders, 35 000 Natalsche Boeren 30U0 Boeren uit Betsjoeanaland en Rhode- sië S000vreemdenlegioen, zijnde 4000 •Duitschers, 6000 Nederlanders en Belgen, 2000 leren, 1000 Scandinaviërs, 600 Ame rikanen, 600 Franschen, Zwitsers en Ita lianen en 200 Joodscbe vrijwilligers, die politiedienst doen. Het vertrek der Nederl. ambulance van Amsterdam. Gisterenmorgen is van Amsterdam per s.s. >König" de ambulance naar de Trans vaal vertrokken. Zij staat onder leiding van prof. Kortewog, en verder uit eeu aantal doctoren en verpleegsters, ten getale van 21 personen. Zij werden uitgeleide gedaan door een groote menscbenmassa. Onder daverend gejuich vertrok de boot van den steiger. Stoomschip gestrand. Hedenmorgen is bij mijlpaal 6 een groot stoomschip gestrand. Sleepbooten zijn ter assistentie derwaarts vertrokken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 6