Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van 't Vliegend Blaadje. DE OORLOG IN ZDID - AFRIKA. DE OORLOG IN ZÜID-AFRIKA. ÖUUetlll van t v ncgcuu jjiuuujw Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. He oorlog: In Zuid-Afrika. MAANDAG 30 OCTOBER. wacht. De in de stad gevestigde burgers is aangezegd de plaats te verlaten. MAFEKING, 23 Oct. De beschieting der stad begon hedenmorgen te 7 uur 40 min. Een batterij van drie Krupp-kanou- nen wierp ontplofbare granaten naar de stad. De eerste schoten waren mis, doch eindelijk was de opzethoogte gevonden en vielen een aantal projectielen in de stad, die weinig schade aanrichtten. Drie gra naten trollen het klooster dat tot hospi taal is ingericht. Het garnizoen beantwoordde het bombar dement met slechts één schot dat een van 's vijands kanonnen onklaar maakte. Na een beschieting van drie uur werd een par lementair afgezonden met de vraag of de bevelhebber de stad wilde overgeven, doch kolonel Baden-Powell weigerde. LONDEN, 29 Oct. Een officieel tele gram van genernal White meldt dat de Boereu den 20en October bij Glencoe 500 dooden en gewonden verloren. Drie kanon nen der Boeren werden gedemonteerd en onklaar op den top van Talana-heuvel achtergelaten. daar de overvloedige voorraden der be vriende Boeren van het district hen vrij waren voor gebrek aan levensmiddelen. Hebben wij onder deze omstandigheden een terugtocht naar Pietermaritzburg te wachten Hoewel zulk een beweging het groote voordeel zou hebben dat de lengte van onze verbindingslinies van 189 tot ongeveer 70 mijlen zou worden verminderd en zij zou beletten dat de Britsche troepen te Lady- smith worden afgesneden, terwijl de Boeren op hun beurt zouden moeten opereeren op grooten afstand van hun basis, zou een terug tocht toch zoo moeilijk en gewaagd zijn dat wij niet gelooven dat sir George White dien zal beproeven. De taak om langs een enkelen spoorweg den enormen voorraad oorlogsiuaterieel en levensmiddelen te ver voeren die te Ladysmith is opgestapeld, om niet eenmaal te spreken van de gewon den en de Britsche bevolking, is ongewoon moeilgk te volvoeren met een vjjand in den rug die over verdragende kanonnen be schikt. Bovendien, al zou deze terugtocht met succes te volvoeren zijn, dan zouden de politieke gevolgen onze belangen op andere plaatsen dan in Zuid-Afrika ernstig bedreigen. MAFEKING, 24 Oct De Boeren hebben de waterwerken bezet en den toevoer afge sneden. Dit wekt echter geen ongerustheid daar de reservoirs vol zijn. Gisteren werd een uitval gedaan Drie mijlen ten Noorden van de stad stuitten de troepen op den vijand, en werden eenige schoten gewisseld, waarop de Engelschen naar de stad terugtrokken. Majoor Sydney Webb is ernstig gewondde verliezen van den vijand zijn niet bekend. PRETORIA, 27 Oct. Hier is bericht ontvangen dat Mafeking in brand staat. DURBAN, 29 Oct. Een telegram uit Ladysmith aan de »Natal Mercury" meldt: Alles rustig hier. Gisteren nauien de troepen rust. Wij zagen de Boeren die zwaar geschut omhoog sleepten." Een later telegram, zooeven ontvangen, meldt dat de Boeren tot de stad zijn ge naderd en twee zware kanonnon in stel ling hebben gebracht op een kopje op twee en eeu halve mijl van de stad in de richting van Elaudslaagte. De aanval wordt elk oogenblik ver wacht. De inwoners zijn kalm. KAAPSTAD, 23 Oct. Vijf bataljons in fanterie, drie regimenten cavalerie, een bergbatterij, vier batterijen veldgeschut en de Natalsehe vrijwilligers trokken uit La dysmith en rukten op naar Lombards Kop (ten noorden van de stad gelegen). Een escadron huzaren verkende de stelling van den vijand, die het vuur opende met gra naten en geweren, waardoor twee paarden gedood en een sterke stelling ingenomen bij De Waals farm, maar de bereden in fanterie slaagde er niet in, hem uit zjjne stelling te lokken, en daar er niets te winnen was door een aanval in den na middag, betrok de colonne het bivouak. Bij het aanbreken van den dag trok de vijand op Rietfontein terug. LADYSMITH, 29 Oct. De Boeren sluiten langzamerhand de Britsche stelling in Zij hebben twee zware kanonnen in stelling gebracht. Een aanval wordt ver Hoe staan de zaken? De militaire medewerker van de »Westm. Gaz." geeft een vluchtig overzicht van den stand van zaken op het oorlogsterreiu. Hij is verre van gerust over de positie der Britsche troepen te Ladysmith. Hij zegt: »De Natalsehe strijdmacht verkeert be slist in gevaar; van Acton Homes in het westen tot Elandslaagte in het oosten is het land sterk door de Boeren bezet en aan de rugzijde van de stelling loopt een enkele spoorlijn, de eenige gemeenschap met Pie- termarizburg, 110 mijlen verderop. »Deze spoorweg loopt door een schaars bevolkt land, welke bewoners voor het meer- endeel van den Hollandschen stam zyn en aan de zijde der Boeren staan. In het bij zonder is dit het geval met de Boeren van het district Greytown. Hat is dus zeer wel mogelijk dat de Boeren-commando's den spoorweg onveilig zullen maken, te meer Volgende telegrammen, die in den loop van den dag inkomen, worden, indien zij van belangrijken aard zijn, in de stad ver spreid. Maandagmorgen 12 uur. DE STRIJD IN NATAL. LONDON, 80 Oct. Aan de Times wordt uit Ladysmith «1.(1. 28 dezer o. m. gemeld, dat de Engelschen per lucht ballon de positie der boeren hebben verkend. Een telegram van den volgenden dag' aan de Times uit Kaapstad zegt, dat de voorposten dien dag reeds met het gevecht een aanvang maakten. Generaal Joubert vereenigde zich met de Vrij— straters. De geheele troepenmacht der hoeren wordt op ]f>000 man geschat, zoo niet meer, die zich in den vorm van een hal ven cirkel op 10 mijlen ten noorden van Ladysmith hebben op gesteld. Een detachement boeren is om de stad heengetrokken, waarschijnlijk met het doel om de spoorlijn tusschen Lady smith en Colenso op te breken. Men gelooft dat President Kruger zich thans te Glencoe bevindt. ni Maandagavond 7 uur. AANVAL OP LADYSMITH. LONDEN, 30 Oct. Om half zes hedenmorgen zijn de Boeren begonnen de stad te beschieten. Zij wierpen granaten uit hun belegeringsgeschut; na zeven schoten der Engelsehe batterijen zweeg hun i uurDe Boeren rukken nu aan op den linker flank der Engelsehen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 8