KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. No. 2787. Woensdag 1 November 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. Aftonneiri ent p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. id. franco per post 75 id. voor het Buitenland f 1.25, id. id. Ct. f 1.121/»- 1.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEENHOUT ft Co., te Helder. Advertentlèn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertent.iën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijrL Hal hel Biuitcnfand. Eun Nederlander, te Londen gevestigd, schrift; in zijne functio als berichtgever van de fondsen-markt aldaar, het volgende De nadere tijdingen uit Zuid-Afrika hebben het enthousiasme over de Hritsche overwinningen van de vorige dagen vrij wat doen bekoelen. Niet alleen wordt nu van Engelsche zijde er kend, dat f/bij abuis" gesproken is vau het buit maken van kanonnen van den vjjand, maar ook, dat de, naar het heette, geheel gedemoraliseerde op de vlucht gedreven Boeren in het voorbijgaan een geheel escadron huzaren met 10 officieren gevangen genomen on reeds naar Pretoria opgezonden hebben. Uit alles blijkt, dat do Engelschen niet alleen met on verschrokken tegenstanders te doen hebben, maar ook, dat de superieriteit van de Britsche artillerie niet zoo groot is, als men verwacht had, en dut het daarom niet meer zoo waar schijnlijk geacht wordt, dat de oorlog zoo heel spoedig zal afloopcu, gelijk men gehoopt had. De Londensche geldmarkt rekende daarmede, en was tengevolge daarvan gedurende de laatst- verloopen dagen niet meer zoo willig, als vóór het vernemen van wat werkelijk op het oorlogstoonecl gebeurd is. De zoogenaamde .overwinningen" hadden invloed geoefend, en deze //zegepralen" had mon ook ter Beurze leeren schatten". Do geruchten, die loopen over de houding van ltusland tegenover het oorlogvoerende Engeland, worden voortdurend sterker, 't Heeft er veel van, alsof Rusland zich gereed maakt, om binnenkort een oorlog tegen Engeland te beginnen. Aan de Londensche Beurs hecht men aan deze geruchten blijkbaar eenige waardevolgens betrouwbare inlich tingen zouden tegenwoordig zeer hooge vcr- zekeringspremiën betaald worden op schepen en ladingen, op gevaar voor oorlog tnsschen Rusland on Engeland in de eerstvolgende 12 maanden. Het Italiaansche nieuwsblad ,La Nazione" bevatte dezer dagen een telegram uit St. Petersburg, meldendeHet aantal Russische vrijwilligers, dat totnogtoe naar Transvaal is vertrokken, om er tegen de En gelschen te strijden, bedraagt reeds 400. Het bedrag, totnogtoe door de Russische aristocratie voor de Transvaal bijeengebracht, beloopt reeds meer dan een millioen roebel. Met het aan werven van vrijwilligers wordt voortgegaan, wat reeds aanleiding gegeven heeft tot klachten van da zijde der Engelsche regeering. Onder de vrijwilligers, die naar het oorlogstooneel vertrokken zijn, bevonden zich ook vele ar tillerie-officieren". Deze berichten worden in een der Russische bladen wel eenigszins te gengesproken, doch 't wordt niet ontkend, dat het Russische bewind de macht niet bezit, om Russische onderdanen aftebrengen van hun voornemen, om de Z.-Afrikaansche Republiek hunne diensten aantebieden. Welk een gelukkige toestand bestaat erop het eiland IJsland, behoorende tot Deneraar ken en gelegen in den Noorder Atlantischen Oceaan Geen land waar de politie «en zóó lichte taak heeft. De bevolking bestaat uit nakomelingen van de oude Noorsche krijgers, geduchte mannen, maar wier kinderen geleerd hebben de landswetten en vooral den eigen dom te eerbiedigen. Diefstal is op het eilaud, evenals iedere andere misdaad, zoo goed als onbekend. De huizen der ingezetenen worden niet afgesloten er zjjn niet eens sloten aan en mocht soms iemand in de straten der hoofdstad Reikiavik zijn beurs of portemonnaie verliezen, hij kan zeker zijn, het verlorene acht dagen later op dezelfde plek terug vinden. Het geheele eiland heeft slechts óén enkele politie-agent, wiens salaris pondspondsgewijze door de vijf of zes ge meenten wordt bijeengebracht. De voornaamste bezigheid van dien dienaar der openbare macht is het wandelen door de straten van de hoofdstad met een uniform getooid. Deze eenige politie-agent is de trots der bewoners van IJsland. In de laatstverloopen jaren is er veel te doen geweest over het gewichtige vraagstuk betreffende de positie van vrouwen en moisjes in het maatschappelijk en staatkundig leven. Geschriften in groote getale zijn over dit onderwerp in 't licht verschenen, tal van redevoeringen waren daaraan gewijd, en reeds zyn hier te lande en elders congressen daar voor gehouden. Thans komt uit hot zonnige Zuiden een roepstem, de stem eener vrouw, die zegt: «Staak toch dien strijd voor d< rechten der vrouw: die strijd leidt tot niets De man en de vrouw vormen twee ongelijke tonen van verschillenden aard, zonder welke het mensclieljjk aceoord onmogelijk wordt. Van uit Italië komt deze stem, en zij, die zóó spreekt, wil alle vrouwen opwekken, om zieh bjj haar aan te sluiten, in de besliste Overtuiging, dat al do drukte der vrouwen beweging tot niets leidt. .Wellicht,' dus merkt de Italiaansche dame op, //is de vrouwenbe weging en uitstapje naar een plaats, waar wjj menschen in zaken onder een andoren vorm zullen zien maar het roepen om wen-rechten brengt ons geen stap verder op den weg, leidende naar het ideaal der men- schelijkheid en der ontwikkeling. Do bewe ring de vrouw beter te maken, door haar tot gelijke te maken van den man, die ook niet deugt, is voor het minst dwaas. Want dit staat vastde man staat in geen enkel opzicht boven do vrouw, noch in ver standelijke vermogens, noch in zedelijke ont wikkeling, noch in ijver, noch in kennis. Er is niets wat de vrouwen hom benijden... En het is de questie niet, of de vrouw iii staat is manneljjken arbeid te verrichten, maar wèl of het goed is voor de maatschappij, voor zich zelve, en voor de menschheid, als zij manneljjken arbeid verrichten.' Hetgeen deze vrouw over het zooveel besproken onderwerp Terder in 't midden brengt, verdient in ieder geval aan voor- en tegenstander van vermeer dering van vrouwenrechten aanbevolen te worden tot ernBtige overweging. Onlangs deelden we in deze rubriek een en ander mede omtrent do glorierijke ontvangst van den Amcrikaansche zeeheld Dewey te Now-York, bij zijn terugkeer uit den oorlog op de Philippijusche eilanden. Sedert zijn juin deze zyde van den Atlantischen Oceaan de Amerikaansche bladen aangekomen, die van bpvon tot onder vol staan met Dewey en nog eens Dewey. Do geïllustreerde bladen geven photo's, teekoningen en plaatjes van den nationalen held in alle denkbare en on denkbare standen en omgevingen, te beginnen met den jongeheer Dewey in zijn kinderstoel tot Dewey overwinnaar op den zegekar toe. De spotbladen hebben een dankbaar onderwerp aan deze Dewey-vereeringeen teekent den wakkeren zeeheld met de handen in een wan hoopsgebaar tegen het hoofd gedrukt, het lichaam geheel verborgen onder nog voort durend hoogerstapelendo verzoekschriften, schriftelijke huldebetuigingen, oorkonden en diner-uitnoodigingendaaromheen een ver zameling van fanfare-korpsen, verkiezings agenten, kussende juffrouwen, enz. enz., en waar als onderschrift bijstaat Dewey's zeer begrijpelijke uitroep„Om 's hemels wil. stuur me maar weftr in den oorlog!' De verslagen van de schitterende feesten komen ïreen in de erkentenis der geheele pers de Vereenigde Staten, dat dit het schoon ste en best geslaagde feest is geweest, dat een van Amerika's burgers zich kan herin neren. De verlichting uit vernuflig-bedachte lichtbronnen, het werken mot lichtstralen, de prachtige kleur-effecten, op het luchtplafond geprojecteerd, en vooral een lichttoren van 10 meter hoogte op do Brooklyner-brug op gesteld, moeten een onbeschrijfelijken indruk hebben achtergelaten. Dan was een glans- imer van het feestprogramma de vloot- parade op de Hudson, waaraan zeven groote irlogsschepen en een groot aantal torpedo- booten, transportschepen en pleiziervaartuigen, 100 jachten en evenzooveel koopvaardijsche pen en eindelijk een dicht mastenbosch van sleepbooten ca grooterc en kleinere haven booten deelnamen, en voor de oogen der toe schouwers, die zich ten getale ran eenige milliocnen aan de kade verdrongen, voorbij voeren. De tweede feestdag bracht do land- parade, 30.000 man troepen trokken New- York door, langs de plaats waarop de reu zen-eerepoort stond, naar het Washington plein. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 31 Oct. 1899. Het kind, dat verwaarloosd wordt. Zaterdagavond 1.1. hield de afd Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers in //Tivoli" een openbare vergadering De opkomst van het publiek was middelmatig. Nadat de Voor zitter, de heer W. Bakker, de vergadering had geopend met do mededeeling, dat deze ver gadering geen politiek karakter droeg, maar belegd was om gezondere denkbeelden over opvoeding en onderwijs te verspreiden, trad de heer J. A. Bergmeyer van Dordrecht als spreker op met het onderwerp«Het kind, dat verwaarloosd wordt". Spreker begon met er op te wijzen, dat men langen tijd de be langen van het kind uit het oog had verlo ren, en men zich daarover in het geheel niet bekommerde totdat men opgeschrikt werd door het feit, dat het aantal misdaden van jonge menschen aanzienlijk toenam. Toen be- gou men over het tegengaan daarvan te spre ken en in Engeland vormde zich een rer- eeniging met het doel om kinderen, die door de ouders verwaarloosd of tot slechte doel einden geëxploiteerd werden, te beschermen en in 5 jaren trok zy zich 't lot aan van 1093G4 kinderen, die zij redde van lichamelijke mis handeling, van moedwillig verminken of van 't overgeven aan prostitutie. De feiten, door deze vereeniging aan 't licht gebracht, waren aller bedroevends de ouders waren dikwijls de schuldigen, die zich dan nog achter het goddelyk gezag verschuilden. Ook in ons land bestaan dusdanige gevallen, do couran ten berichten ze wel eens. En men moet niet vergeten, dat't verwaarloosde kind een misda dig kind wordt en lator de armee van groote misdadigers aanvult. Een misdadig kind wordt in onze maatschappij in de gevangenis gezet of naar den Kruisberg gezonden en is dan voor zyn ganschc loven geschandvlekt. Dit straffen deugt niet, men moet het kwaad voorkomen en daarom, wanneer de ouders hun plichten verzaken, moet do maatschappij tussclienbeide treden en zorgen, dat het kind uit zulk een omgeving verwijderd wordt. Dan moot zy de taak der ouders overnemen. Ook moet zy zorgen, dat het kind niet te jong geëxploiteerd wordt tot hot verrichten van arbeid, sooals nu veelal geschiedt. Een wet op de leerplicht is dan ook geen dwangmiddel voor de kinderen, maar wel een dwangmiddel voor do ouders, die hun kind te jong tot den arbeid dwingen. En dat dit plaats heeft, bewyst de hnisindustrie. Hoevelen doen op jeugdigen leeftijd geen dienst als couranten jongens of als kegeljongens of als loopmeisjes, die voor modemaaksters zware doozen moeten sjouwen. Daarom moeten wy onzo stom daar tegen verheffen en trachten de wet van Van Houten verbeterd en uitgebreid te krijgen, dit is een zuiver humanitair begrip. De onder wijzers der volksschool dienen daarby in de eerste rij te staan en moeten trachten zich op de hoogte te stollen van de omgeving hunner leerlingen. Dit zal hen tevens aansporen niet te spoedig op de weinige leerzaamheid te schimpen. Vroeg gevorderde arbeid en onvol doende voeding zullen daarvan dikwijls de oor zaken zyn. Het arbeidsveld van den onderwijzer in deze is groot. In den laatston tyd worden er heel wat klachten aangeheven, dat het kind niet zoo handelbaar is als vroeger, dat het geen eerbied heeft voor het gezag on de bal dadigheid der jeugd toeneemt. De schuld daar van wordt dan geworpen op den openbare ODdcrwyzer en de school. Doch die aanklacht is vakch. Men vergeet, waarom het kind zoo veel op straat is en daar veel kwaad leert, men bedenkt niet, dat de ellondigc woning toestanden de oorzaak zyn, dat de jeugd op straat zich moet vermaken, men vergeet ook het onbuiselyke leven van vele gezinnen, waar de alcohol de oorzaak is van veel ellende en van opvoeding geen sprake kan zyn. Zij, die genoemde aanklacht doen, kennen de school niet en kennen hel volk niet. De onderwijzers aan kostelooze scholen weten web welke leem ten er in de maatschappij zyn en wat hun onderwijs in den weg staat, het is do groote ellende van het volk on het verwondert Spr., dat die allen nog geen socialist zyn. Do onder wijzers mogen niet rusten daarop te wyzen voor hunne klassen behoorlyk gevoed en ge kleed zyn, eerst dan kan men iets van het onderwys verwachten. Wanneer men beweert dat dit bedeeling is, en 't gevoel van eigen waarde uitdooft, dan antwoordt Spr., maar de jongens van de bourgoisie, die op de hooge- school gaan, ontvangen ook bedoeling van f 600 van den Staat, en wat zijn de vette baantjes van het stel diplomaten anders dan bedeeling. Dat spookbeeld van bedeeling brengt men altyd te pas, als het de arbeiders geldt, 't Is een dure plicht der samenleving die zorg voor kleeding en voeding op zich to nemen, het is een recht, waarop de kleinen aansprauk kunnen maken. De school moet iets meer zijn dan een instituut waar men lezen, schryven, rekenen, enz. leert. De lichamelyke verzorging is evengoed een eisch. De onderwijzers kunnen bovendien nog meer doen, zij moeten trachten, dat de band tusschen huis en school inniger wordt en zij daardoor meer waardeering van bun werk voor het verwaarloosde kind zullen ondervinden. Ook de arbeiders moeten mode- werken, hun kind niet te vroeg van de school nemen, want de maatschappij heeft behoefte aan flink ontwikkelde burgers, op dat zy later den strjjd voor betere toestanden met goede wapens kunnen strijden. Met eenige krachtige woorden tol aansporing om de be langen van 't verwaarloosde kind te beharti gen, eindigde spreker zijn rede, die meer malen door een luid applaus was onderbroken. Aan het debat werd deelgenomen door den beer Kwinkelsnberg, die eenige minder pas sende woorden tot den heer Reitsma richtte, die hem antwoordde op een wijze, dut eerst genoemde genoodzaakt was, de zaal te ver laten. Na dit incident verkreeg de heer Smit het woord, die do ouderwijzers aanspoorde studie van 't alcohol vraagstuk te maken en ook wees op de commissie der kindervoeding alhier. De heer Bot betwyfelde of goed onder wezen kinderen altyd in zedelijken zin de besten waren. De heer Willemse vroeg eenige opheldering aan spreker omtrent het ontwerp leerplicht in betrekking tot kleediog en voe ding. Do heer Bergmeijer antwoordde aan den Ion spreker, dat de fle3ch een struikel blok was voor verbeterde toestanden, en hy daarom op ethische gronden onthouder is ge worden aan don 2on spreker, dat verstande lijke ontwikkeling alleen niet voldoende was een braaf mensch te vormen, doch dat de school niet alles kan doen en dus bet huis gezin in dat opzicht moet mede helpen aan den 3en spreker, dat hij voor leerplicht is, maar tegen het ingediende wetsontwerp, omdat het beginsel van kleeding en voeding ontbreekt. Na nog een enkel woord van den heer Bot en een antwoord van den inleider, werd de verg. door den Voorz. onder dank zegging aan den spreker, gesloten. Jaarvergadering van „Nerva". De afdeeling Nerva" alhier van den Nederl. Bond voor Post- en Telegraafbeambten «De Post', hield Zondagavond j.1. in 'tcafe.Cen trum* hare vierde jaarvergadering. De Voor zitter J. Akkerman opende de vergadering met oen hartelijk welkom, zijn leedwezen be tuigende over het vertrek van den bescherm heer, den heer Hinlopen, maar met blijdschap vermeldende, dat do heer du Celliée Muller het beschermheerschap der afdeeling weder op zich bad genomen. Daarna bracht de secretaris H. P. Markus verslag uit over het 4de levensjaar der ver eeniging. Hierin werd een woord vun dank gebracht aun heeren donateurs i n begunsti gers voor den verleend< n steun en verdorden toestand der afdeeling weer gegeven. Het bestuur, op de laatstgehouden huishoudelijke vergadering gekozen, bestaat nit de heeren J. Akkerman, President, C. Lelieveld, Vice- President, H. P. Markus, Secretaris, H. F. Mets, Penningmeester en F. Visser, Commis saris. Het aantal leden is hetzelfde gebleven, dat der buitenleden is, door de oprichting der afdeeling Texel en door het overgaan van een dier leden naar de afdeeling Schagen, een weinig verminderd. Het getal leden be draagt 18, dat der buitenleden 8, behalve de beschermheer en 2 oereleden. Bovendien telt de afdeeling 48 donateurs en 51 begunstigers. De heeren Lelieveld en Markus wareB afgevaardigden geweest naar de laatstgehou den algomeene vergadering. In het afge- loopen jaar werd aan 3 leden bjj ziekte en aan 1 by gozinsvermcorderiug do vastgestelde bijdragen uitgekeerd. Het verslag eindigdo met den wensch, dat de leden er steeds naar streven eendrachtig samen te werken om het elkaar zoo aangenaam mogelijk te maken. Vervolgens gaf do Penningmeester H. F. Mets een overzicht van de geldmiddelen. Do ontvangsten hadden met inbegrip van het saldo van 't vorige jaar bedragen f 404.63 en de uitgaven f 240,71, zoodat er een batig saldo was van f 163,92. Tot leden van de commissie voor toezicht werden gekozen de heeren F. Zegel en A. Van Driel. Hierna hield hel eerelid de heer C. Koning een lezing, waarin hy de leden aanspoorde tot eendrachtige samenwerking, het nut van vereeniging betoogde, met eerbiediging van ieders ideën. Nadat de heer Markus niet onverdienstelijk een solo op de viool ten beste had gegeven, verkreeg de beschermheer, de heer du Cellióe Muller bet woord. Deze gaf zjju sympathie te kennen voor de vereeniging Nerva om dat zy uit een korps mannen bestaat, die in hem nog iets anders zien dan hun chef, het welk hem gebleken is uit zyne benoeming tot beschermheer. Do samenwerking van meer deren en minderen kan niet anders dan tot iets goeds leiden. Hoewel orde en tucht on misbaar zyu in onzen tyd, geldt nog veelal het reebt van den sterkste, hetwelk duideljjk is op te merken in den strijd van Engeland tegen de Transvaal. De oorzaak van den strjjd is geen andere, dan dat dit laatste land rjjk is aan diamant- en goudvolden. Men hoeft evenwel goeden moed, dat Zuid-Afrika spoedig bevrjjd zal zijn van de roodbaaitjes, want oen volk dat voor zyn vrjjheid strjjdt is dubbel sterk. De vooruitgang van de we reld kan echter niet gelegen zyn in oorlog voeren, maar wel in de ontwikkeling van 't verkeer der volkeren. Daaraan werken ook de postbeambten mede. Spreker eindigt met den raad aan de leden steeds aaneengesloten te blijven, de kameraadschap aan te kweeken en met lust hun gewaardeerde werkkring te verrichten. Na afloop dezer lezing sloot de Voorzitter onder dankzegging aan allen de officiëele vergadering. Geruimen tijd bleef men evenwel nog by- een. Het zingen van feestliederen, hot hou den van voordrachten en het doen van een dansje wisselden elkaar af, zoodat de leden van .Nerva* met hunne vrouwen, familie leden en verdere genoodigden een allerge zelligste feestavond doorbrachten. Men ver gat ook de Transvaalscbe boeren niet. Er werd een collecte voor hen gehouden, die f 10,45 opbracht en aan 't Comité voor 't Roode Kruis alhier afgedragen zal worden. Ook in liet Mantelmagazijn De Lelie" in de Spoorstraat, wordt gedurende eenige dagen van den verkoop 5 pet. gestort ten behoeve van het Roode Kruis. - Het Engelsche stoomschip »Restor- mel" komende van Baltimore en bestemd naar Svendborg is Zondagmorgen vroeg, tijdens dikke mist bij Falga op strand ge- loopen. Met behulp der sleepbooten »Titan", Hercules", »Dmuiden" en »Cycloop" is het stoomschip zonder schade vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. taeDiiim ler belartim vao de Ie- ISDien van Jonge Heisjes. Aan de Vadert en Moedert die hunne doehtert in betrek kingen of dientten geplaattt vtenschen. Waarde Vrienden Deze brief moge dienen om u te waar schuwen tegen bet gevaar dat uwe kinderen bedreigt. Wy stellen groot belang in hun lot en hebben voornaraelyk het oog op uwe dochters, die zoo vroeg reeds het ouderlyk huis ver laten om een dienst of betrekking te zoeken in de eene of andere groote stad. Daarom verzoeken wij U vriendelijk, laat dezeu brief ook aan uwe dochters lezen. Het is immers sints lang de gewoonte by u dat de meisjes naur Amsterdam, Rotterdam, Den llaag, enz. gaan omdat gy meent dat zy in de dichtbij gelegen kleine plaatsen geen dienst meer kuanen vinden. Wy willen aan nemen dat het niet gemakkelyk is, maar wy gelooven ook dat er wat nieuwsgierigheid by komt, en de meisjes eens willen onderzoeken of het ver van huis, in die groote stad, geen heerlyk leventje ia. Daar krjjgon zy meer loon, kuuuen veel van de wereld zien, enz., enz. En wat is het einde er van Ouders, weet gy het? Weet gy, dat indien gij ze daarheen zendt zonder te hebben onderzocht by wie ze komen, ze heel licht in handen vallen van slechte menschen, mannen en vrouwen die er op uit zyn onervaren meisjes in den val te lokken, en die er geld mêo verdienen om op de af schuwelijkste wyze de jeugd te bedorven De groote steden zyn vol van holen der ongerechtigheid en de sluwste verleiding, waarin en waardoor uwe arme kindereu ver dwalen, en verloren raken. Gy' hebt immers uwe kinderen lief? Hebt gy ze niet ontvangen om er eenmaal rekenschap van af te leggen voor onzen God die alles ziet en weet? Hebt gij niet beloofd zo op te voeden tot Zyne eer? En gy, jonge meisjes, o 1 laat het u ge zegd zyn, en luistert naar ons, luistert vooral uaar uwe ouders, die u ten beste zullen ruden, en stelt de ouderljjke hoede toch op hoogeo prjjs. Wy raden u eeae betrekking in de groote steden èf. Zoo velen uwer gaan daar to gronde, vooral indien gij niot bekwaam ge noeg zjjt om in een netten dienst te gaan. Gy moet dan terecht komen by menschen, die het zoo nauw niet nemen. Tracht zooveel tnogelyk u eerst te oefenen in allo huiselijke werkzaamheden, opdat gy dan tenminsto aan spraak kunt maken op eene goedo betrekking. In de groote steden komt gy op een vreese- lijko wyze in aanraking met de zoude, die u ▼an alle kanten omringt, en gy bemerkt het gevaar niet, omdat het zich zoo aantrekkelijk voordoet. Gy most het weten, lieve jonge menschen, dat men het er op aaulegt u met de schoonst klinkende woorden cn voorstellingen in een afgrond te doen zinken waarvan wy u de ellende niet kunnen beschrjjrcn. En dan Gy hebt eene ziel te verliezen, niet Misschien denkt gy dat wy het u to don ker afschilderen, maar waarlijk dat is niet zoo. Voorbeelden zyn er genoeg. Ziet ge nu, Ouders, hoe hot gaat? Menig jong meisjo is diep, diep ongelukkig gewordeD, en heeft haar leren in de grootste ellende moeten eindigen. Dat wilt ge toch nist voor uwe kinderen Gij wilt zo toch niet overgeven aan een leven van zonde en schande, dat zy later nooit meer kunnen vergcteD, en waarover zij zich altyd diep zullen hebben te schamen En God wil het ook niet. Hy wil uwe kinderen rein en gelukkig zien. Ook dit moeten wy u nog zeggen, jonge meisjes! Weigert immer en altoos alle be dwelmende drank, want daarmoó wil men u eerst vangen, om daarna, als gy niet meer weet wat gy doet, u geheel te gronde te richten. Geloof ons, het gaat zoo. O, waar wy u niet zelf kunnen spreken o u dit alles te zeggen, daar schryven wy u dezen brief, en wy hopen dat hy velen be reiken moge. Kan het niet anders, moét gy nwe kinderen meor geld laten verdienen, schryft ons dan eerst, opdat wij voor it onderzoeken kunnen waar zy henen gaan. Wy willen u zoo gaarne hierin helpen, en voor hen zorgen, om ze te behoeden voor die slechte menschen die ze reeds staan op te wachten by de aankomst der treinen en booten, en die zich niet ont zien ze zoo spoedig mogelijk in 't verderf te brengen. Wilt gy onze hulp cn bescherming aanne- an Welnu, als gy eene betrekking voor uwe dochter hebt, schrjjft dan eenigo dagen vooruit aan eene van ons met welken trein of welke boot zy aankomt, en wy zullen zor gen dat er iemand van wege onze Vereeni ging is die haar opwacht. Gy kuut haar veilig aan die persoon toevertrouwen, die haar brengen zal aan het adres waar zij wezen moet. Het Bettuur Jonkvr. C. Th. B. VAN LIJNDEN, Utreoht, Maliesingel 15. Presidente. Mevr. HAVELAARSwavinq, Vice- Rotterdam, Boompjes 13. Presidente. Mej. A. H. Tn. NEPVEU, Secretaresse, Utreoht, Weistraat 1. Mej. E. L. H. ROYAARDS, PenniDg- Utreoht, Trans 9. meeatcresse. Mevr. CROMMELIN—van Diklen, Utreoht, Drift 21. Mej. A. A. M. Th. k Th VAN DER HOOP, Groningen, Heereplein. Jonkvr. H. C. SINGENDONCK, 's-Gravenhage, Voorhout 24. Voor Amaterdam kan men zich wonden tot Mevr. SCHULLER TOT PEURSUM, Kei zersgracht 448 en Mej. v. d. ELST, Prin- ragracht 464. Voor Arnhem tot Mevr. C. v. VEKSCHUER, Willemaplein 2. Voor Haarlem tot Jonkvr. L. J. QUARLES va* UFFORD, Groote Houtstraat 115. De Oorlog in Zuid-Afrika De terugtocht uit Glencoe. KAAPSTAD. 26 Oct. De Kaapsche Argus" vermeldt belangwekkende bijzon derheden over den terugtocht van gene raal Yule uit Glencoe. De tenten werden Zaterdag onder een plasregen weggenomen en verplaatst naar een ander kamp. In dit kamp vielen weldra granaten der Boe ren, waardoor twee soldaten werden gedood, zoodat het noodzakelijk werd terug te trek ken tot buiten het bereik der Boeren-artil- lerie. De inwoners der stad verlieten even eens hun huizen en kampeerden onder de goederenwagens, die naar een veilige plaals waren overgebracht. Den geheelen Zondag waren de Britsche troepen onder voort durend schermutselen bezig hun trein buiten het bereik van het zwaar geschut van den vijand te brengen. Onze soldaten waren uitgeput door gebrek aan slaap. Zondag avond begon de geheele strijdmacht den terugtocht, die bewonderenswaardig werd feleid. De troepen trokken door Van Lan- eerspas, een gevaarlijk défilé, waar vijftig man hen tegen hadden kunnen houden. Dinsdagavond regende het opnieuw, waar door de mannen weder van nachtrust ver stoken bleven. Tegen vier uur in den morgen gingen ze opnieuw op weg en Tereenigden zich met generaal White's troe pen te Landysmith in den middag. Op Zondag hoorde generaal Yule in de richting van Elandslaagte schieten. Hjj zond zyn artillerie daarheen, die een af deeling over den Umpati-heuvel terugtrek kende Boeren onder vuur nam en vele Boe reu doodde. Een telegram aan de >Tribuna" meldt dat drie Engelsche oorlogsschepen, het pantserschip »Anson", de kruiser »Hawke" en de torpedojager »Bruiser" een Rus sische stoomboot nazetten, die op weg is naar Delagoa-baai door het Suez-kanaal, uiet wapenen en krijgsvoor raad voor de Transvaalsche regeering. Elandslaagte kwamen in het heetst van het Engelsche kanonvuur, zoo meldt de »Natal Mercury", acht Boeren uit hun schuilplaats ts voorschijn en openden koelbloedig hun vunr op de Engelsche ruiterij, bljjkboar met het doel om als doel voor de granaten te dienen, terwjjl hun makkers van stelling veranderden. Zeven hunner werden op slag gedood. De Engelschen, die door de Boeren bjj Dundee gevangen zyn genomen, werden te Dannhauser in tien spoorwegwaggons gebracht. Den gevangen officieren werden een coupé eerste klasse aangewezen en twee hunner, die gewond waren, werden vervoerd in eene afzonderlijke coupé. Zoo ging bet naar Pretoria, waar een aanzien lijke menigte aan het station wachtte. Geen enkele vyandelyke betooging had plaats. Toen de gevangenen uit den trein stegen, bewaarde de menigte een eerbiedig zwijgen en hun tocht door de stad ge schiedde te midden van de volmaakste orde. De gewonden werden naar het hospitaal gebracht. De overige gevaugeuen, officie ren en soldaten, geëscorteerd door een detachement bereden Boeren, werden naar de renbaan gevoerd. Zy zyn overgebracht de vertrekken, waarin de avonturiers van Jameson eenige jaren geleden gevangen hebben gezeten. De officieren hebben af zonderlijke vertrekken gekregen en, na hun woord gegeven te hebben, dat zy geen poging tot ontvluchting zullen doen, heb ben zy verlof gekregen, zich vrjj binnen de renbaan te mogen bewegen. De Boeren vertelden den correspondent der Daily Chronicle", dat Koek tjjdena het gevecht by Elandslaagte den Bijbel las en voor de overwinning had. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat tot dusver te Ladysmith by geen enkelen Brit- schen gewonde een kogel behoefde uitge sneden te worden. De kogels uit de Mau sergeweren der Boeren maken een zuiver rond gat en doorboren het getroffen lichaamsdeel. Ladysmith. Een onzer lezers, die jarenlang te Lady smith gewoond heeft, schryft ons De stad ligt in een kom, aan alle kan ten, behalve naar het Zuiden, door een heuvelenrij ingesloten. De Kliprivier stroomt aan de westzijde om de stad. en zou, schoon met moeite, door een vyandelyke macht afgeleid kunnen worden, zoodat do water toevoer zou worden afgesneden. Wie bezit heeft van de heuvelen is meester van het terrein, en heeft Ladysmith volkomen"in zijn macht. Dat de Britsche troepen die heuvelen onbezet zullen laten, is ondenk baar. Artillerie op de heuvels ten westen, hestrjjkt de vlakte die toegang geeft tot Ladysmith, uit het Drakengebergte naar de zjjde van Ladysmith en artillerie op de tegenover liggende heuvelen bestrijkt do positie van de zijde Elandslaagto. Tegen een overstelpende macht zouden opeenge hoopte troepen in Ladysmith het niet kunnen uithouden, en het afsnijden van den watertoevoerxou ern stige gevolgen hebben. Naar het Zuiden zijn de Engelschen met hun artillerie sterk, De Engelschen in Ladysmith zyn, zoo men aan de berichten van de »Temps" geloof mag hechten, ingesloten, omsingeld, afgesneden van den terugtochtawcg Gene raal White heeft, door zyn defensieve tac tiek, die de >Times" zoo hoog roemde, met generaal Yule vereenigd, zich in de val laten lokken en de Boeren hebben thans de voldoening dat zij een helangryk deel van de Engelsche strijdmacht met een aantal kanonnen en groote voorraden hebben ingesloten. Men verwacht niet, dat er by Ladysmith in de volgende dagen zal worden gevochten. De militaire mede werker van de »Voss. Ztg." acht het waar schijnlijk, dat de Boeren zich zullen ver genoegen met de insluiting, wellicht, na het aanvoeren van zwaar geschut met het bombardement van Ladysmith. Generaal White, die numeriek zeer in de minder heid is, zal niet licht tot een uitval te bewegen zijn, en zoo zullen de Boeren gelegenheid hebben de verbindingswegen tusschen Ladysmith en Pietermaritzburg te bezetten, den spoorweg te vernielen, en daardoor den opmarsch der versterkingen, die over een dag of veertien te Durban kunnen aankomen, te belemmeren. Allicht kunnen zij die troepen eenige weken op houden. Het Italiaansche blad La Nazione" van 24 October bevat een telegram uit Peters burg, meldende: >Het aantal Russische vrijwilligers, dat tot nog toe naar Trans vaal is vertrokken om tegen de Engelschen te strijden bedraagt reeds 400. >Het bedrag tot nog toe door de Rus sische aristocratie bijeengebracht voor de Transvaal bedraagt reeds meer dan een millioen roebel. »Met aanwerven van vrywilligers wordt voortgegaan, wat reeds aanleiding gege ven heeft tot klachten der Engelsche regeering. Dalziel seint uit Brussel, dat het Trans vaalsche gezantschap de volgende mede deeling heeft gedaan De Boeren hebben nu een 100,000 man op de been, te weten De Tranvaal- sche burgercommando's 85,000 manar tillerie 1250; polilie 1750; Vrystaters, met uitlanders, 35.000Natalsche Boeren 3000 Boeren uit Betsjoeanaland en Rhodo- sië 8000vreemdenlegioen, zjjnde 4000 Duitschers, 6000 Nederlanders en Belgen, 2000 leren, 1000 Scandinavië», 600 Ame rikanen, 600 Franschen, Zwitsers en Ita lianen en 200 Joodsche vrywilligers, die politiedienst doen. e KAAPSTAD, 27 Oct. Generaal Jou- bert seinde aan lady Symons een betui- E'ng van deelneming met don dood van tar echtgenoot. LONDEN, 27 Oct. Het totaal der Brit sche verliezen in de Natalsche gevechten wordt door de Westminster Gazette" be cijferd op nagenoeg 600 man, n.1.: Officieren gedood18 gewond55 Onderofficieren en minderen gedood 76 gewond 435 vermist 13 597

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1