Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje' De oorlog- in Zuid-Afrika. De oorlog- in Zuid-Afrika. ld Blaadje LONDEN, 31 Öct. De correspondent van de Daily Mail' meldt, dat de En- elsche muilezels op hol sloegen, met zes Ingelsche kanonnen. Volgens berichten uit Maieking heeft kolonel Baden-Powell een ceintuurbaan om de stad aangelegd voor de geblindeerde treinen. Uit Kimberley is geen nieuws. LONDEN, 31 Oct. Sir Redvers Buller, de commandant-generaal der Eiigelsche troepen, is gisterenavond te Kaapstad aan gekomen. VRIJBURG, 25 Oct. De Boeren ont dekten een groote hoeveelheid wapens en ammunitie die door de politietroepen in een put waren geworpen voordat zij de stad ontruimden Verschillende Hollanders uit Bechuana- land kiezen thans openlijk de zijde der Boeren. De ongerustheid en de angst te Londen nemen nog toe door het totaal gemis aan berichten omtrent het lot van de »Zibeu- 'hla" en de »Zayathla", twee Engelsche transportschepen, die troepen moesten over brengen naar Zuid-Afrika In de Times" deelt generaal-majoor Hussel mede. dat het schande is zulke ivrakken voor troepenvervoer te gebruiken. Naar hem werd medegedeeld is er geen klerk in eenig reederskantoor te Liverpool die niet weet, dat deze schepen totaal on tschikt zijn voor het snel overbrengen van troepen. Zoo is het dan gekomen, dat leze schepen nu reeds bijna een maand mderweg zijn en ondanks de berichten van enkele Engelsche bladen dat zij reeds e Kaapstad aankwamen, schijnt het zeker lat zij nog niet terecht zijn. Deze schepen hebben, naar uit den brief ran generaal Russel blijkt, batterijen aan loord voor generaal White. Zooals de toe- itand thans is, zal de verdediger van La- lysmith van die batterijen wel niet veel eizier hebben Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. Sovember 1880. z7«te Jaargang. WOENSDAG 1 NOVEMBER. Berichten van Dinsdagavond. Berichten van Woensdagniorgen Wij konden reeds gisterenmiddag te drie en te vijf uur de belangrijke tijding van het gevangen nemen van 2 bataljons Eng. troepen, in de stad bekend maken. Tot toelichting dient, dat een Engelsch bataljon gemiddeld 25 officieren. 55 onder officieren en 800 tot 900 man telt. Een bergartillerie heeft zes stukken ge schut met 18 tot 30 wagens; zij wordt bediend door 5 officieren, 13 onderofficie ren eu 21S man. Bovendien heeft zij 50 paarden. LONDEN, 31 Oct.. De avondbladen heb ben het volgende telegram uit Ladysmith: Maandagavond, voordat de duisternis in viel, hebben de Boeren hunne oude stel lingen weer bezet Hun zware kanonnen, die naar men meende- tot zwijgen waren gebracht, openden opnieuw het vuur op de stad, welke door den vijand opnieuw wordt ingesloten. De terugtocht der Boeren vau gisteren was louter een list om generaal White in het heuvelachtig terreiu en ver van het kamp te lokken De toestand baart ongerustheid. LONDEN, 31 Oct. De tijding van den ramp voor Ladysmith heeft te Londen en overal in het land een enormen indruk gemaakt. De minister van oorlog heeft aan Sir Redvers Buller geseind, dat binnen een tiental dagen drie nieuwe bataljons en een batterij bergartillerie zullen worden ge zonden om de verliezen aan te vullen. PARIJS, 31 Oct. Aan de »Temps" wordt uit Londen geseind Men verzekert dat de generaals der Boe renrepublieken bezig zijn, alle beschikbare troepen om Ladysmith te conceutreeren dat de 18,000 man morgen 30,000 man zullen zijn en aan het einde der week 60,000 man. LONDEN, 31 Oct De avondbladen be treuren de ramp in Zuid-Afrika die zonder precedent is, maar willen geen oordeel vel len voordat nadere berichten zijn ontvangen. Terwijl zij den omvang der ramp erkennen, waarschuwen zij geen overdreven gewicht te hechten aan het resultaat ervan, want zij meenen dat het ver'ies van tweeduizend man niets afdoet aan den einduitslag der campagne, aangezien Britannic besloten is, tot eiken prijs het doel te bereiken en zijn suprematie afdoende te vestigen. In afwachting. De Engelsche ochtendbladen zijn blijk baar nog niet in staat uitvoeriger nieuws mede te deelen omtrent het in zijn ge volgen waarschijnlijk zoo belangrijk échec van generaal White's vermiste legerafdee- ling. Zij spreken nog van zooveel batal jons. die nog niet terug zijn gekeerd, doch elk oogeublik terug verwacht worden welke verwachting een schokkende ont nuchtering moet brengen. Eu het is een lectuur waarin eenige Schadenfreude bij ons doorstraalt die onwillekeurig doet meesmuilen* wanneer wij in bijna alle bladen allerlei trucs treffen, om de even- tueele ongunstige berichten reeds van te voren te verbloemen en de eer der En gelsche wapens toch maar vooral van eiken blaam schoon te wasschen. De telegrammen in den loop van den dag te Londen gisteren ontvangen zullen de redacties dier bladen en ook het door haar zoo waardig ingelichte publiek wel anders geleerd hebben. Daaruit blijkt trou wens niet veel meer dan in onze gisteren uit Londen ontvangen telegrammen is medegedeeld Onder de 2000 man, die bij Ladysmith gecapituleerd hebben, bevinden zich de majoor van den staf Adije, luite nant-kolonel Carleton, de majoors Kincaid, Humphery, Capeleure. Wallace, de majoor der artillerie Dayant. Van heden af mogen perstelegrammen uit Pretoria in gewone taal worden ver zonden, mits zij geen mededeelingen be vatten, die de Engelsohe belangen kunnen schaden. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. DONDERDAG 2 NOVEMBER. Het gevecht bij Ladysmith. Vervolg van het telegram van Gen. White. LONDEN 1 November. Een telegram, gisteravond door White uit Ladysmith verzonden, bevat het verhaal van het ge vecht dat Maandag geleverd werd White uieldt, dat hij een verkenning deed, met een groote macht, die in front door hem zelf werd geleid en goed slaagde. Doch de positie, waartegen de verkenning ge richt was, werd door de Boeren verlaten gevonden Een artillerie-gevecht, dat er op volgde, veroorzaakte den Boeren groote verliezen, zoodat zij genoodzaakt waren hunne op stelling te verraden. De Boereu deden toen een hevigen tegenaanval op den rech tervleugel der Engelschen die teruggedreven werden. Langzaam trokken de Engelsche troepen naar huu kamp terug slechts hiel en daar werden piketten achtergelaten om den vijand waar te nemen, liet En>;el- sche marine-detachement nam tegen het einde van de botsing aau het gevecht deel. De kanonnen der marine-troepen brachteu het vijandelijk geschut tot zwijgen. Een eolonue, onder bevel van kolonel Carleton en bestaande uit de Gloucester en de Iersche fuseliers werd Zondagnacht uitgezonden om stelling te nemen, teneinde den linkervleugel "te beschermen; deze co lonne werd niet door den vijand veront rust tot aan haar aankomst te Nicholsons- Neck. Toen kwamen twee groote rots blokken van een heuvel rollen, waardoor de muilezels, voor de munitiewagens ge spannen, verschriktende paniek breidde zich uit tot de muilezels van de kanonnen der bergbatterij. De infanterie plaatste echter de bajonet op het geweer, en maakte zich meester van den heuvel, op twee mijlen afstand gelegen, zonder groote tegenstand bij den vijand te ontmoeten. Zij bleef daar tot den morgen van 30 October, en besteedde dien tijd aan het opwerken van vluchtige versterkingen. De vijand, die in dien tijd belangrijke versterkingen ontvangen had, begon een krachtigen aanval. De Gloucesters leden groote verliezen en ontvingen bevel terug te trekken. Te drie uur in den namiddag was de ammunitie der troepen op, en werd hun stelling door den vjjand genomen. Alle overlevenden werden gevangen genomen. De Engelsche troepenmacht, die hierbij betrokken was, bestond uit tien en een halve compagnie infanterie en een berg batterij. Het doel van de uitzending was dat zij zich meester zouden maken van Nicholas Neck, ten einde daardoor de rechterflank van den vijand om te trekken. Het mislukken hiervan is te wijten aan de pan ek onder de muilezels, en het ver lies der kanonnen die daarvan het gevolg was De veiligheid van Ladysmith is er in het minst niet door verminderd. Wat zal het gevolg zijn van deze neder laag voor Ladysmith, voor generaal White eu voor de positie der Engelschen? vra gen de Engelsche bladen zich af. De »Westra. Gazette" zegt: »Zal White genoodzaakt zijn terug te trekken op de Tugela en de bruggen over de Kliprivier vernielen, of de vernieling van de spoor wegbrug bij Colenso voorbereiden? Of zal hjj te Ladysmith blijven V Er is geen twij fel, of het bericht van zijn nederlaag zal spoedig algemeen bekend zijn, en dat zal het onmiddellijk gevolg hebben, dat daar door de uioreele macht van den vijand rijst en dat een menigte nieuwe volgelin gen zicli zullen scharen onder zijn vaandel. Het meest waarschijnlijke echter, als de Boeren Ladysmith geheel hebben inge sloten, zal wezen, dat White genoodzaakt wordt zich met zijn gelieele macht, aan hen over te geven Wie begeerig de Britsche ochtendbladen van Woensdag heeft opengeslagen om bij zonderheden te lezen van de ramp, die het Britsche leger te Ladysmith heeft ge troffen, is teleurgesteld. Zij bevatten slechts het officieele telegram van generaal White en een tweede dépêche van den aanvoer der vermeldende de namen der gevangen genomen officieren, waarvan vier zijn ge wond Overigens niet de geringste bijzon derheid van de gebeurtenis die na de op gesmukte verhalen van oorlogscorrespon denten en officieele personen dubbel diep moest treffen. Inderdaad laat zich de indruk door het bericht van de ramp te Londen gemaakt, beter gevoelen dan beschrijven. Men kan zeggen dat de indrnk verplet terend was, maar dit krasse woord is nog te zwak. Men scheurde elkander de bulle tins der bladen uit de handen, men las eerst gretig en dan langzamer, elk woord spellend, de jobstijding over, om ten slotte het blad met een krachtigen vloek ineen te frommelen. Op de straten vormden zich groepjes, die mét toornige stem het be richt bespraken. Enkelen schimpten op de Regeering die zoo lang draalde met het zenden van troepen. Het eerste oorlogsnieuws dat sir Redvers Buller ontving, gewerd hem een dag voor zijn aankomst te Kaapstad. Maandag ont moette de sDur.ottar C'astle" de »Austra- lasian" die op weg was naar Engeland. Deze seinde: »Boeren in drie gevechten verslagenSymons gedood." Eu toen de opperbevelhebber Dinsdagmorgen aan land stapte, vernam hij het eerst de gevango- neming van 2000 Engelschen door de drie maal verslagen Boeren LONDEN 1 Nov. De Times ontving gisterenavond uit Kaapstad het bericht, dat de kanonnen van de marine-brigarde den 40-ponder der Boeren gedemonteerd hehben, en de stelling, waarin dit stuk geplaatst was, hebben schoongeveegd. Evenzoo werden de stukken der Boeren op Hepworth-hill tot. zwijgen gebracht. De Boeren verlieten deze stellingen. Overigens is er geen nieuws vau eenige beteekenis. Ook van de Westgrens valt niets te melden. Spoorstraat. Donn". 59. Volgende telegrammen, die in den loop van den dag inkomen, worden, indien zij van belangrijken aard zijn, in de stad ver spreid. 25 Cent 5 berekend. bevonden zich over de honderd die te dicht op elkander gepakt zich te kunnen bewegen. Eenige lividuen veroorzaakten wat wan- te trein moest zonder de bagage zoo lang was hij. In het ■obken ongeveer 2000 passa- eve<v 100 moesten achterbleven, om een plaatsje. Mheel vertrokken Dinsdag vau ,rg naar het buitenland 3700 weg-Maatschappjj is deze week iet het laten loopen van vier r dag uit Johannesburg naar igsrede van president Kruger. itste zitting van de beide Volks- :tober gehouden, waren slechts iwszig. Do overigen waren reeds logsvold vertrokken, itter wees er op, dat de zitting len ditmaal om zeer buitengowone wordt, zooals in 1896 ge- n-esident Kruger neemt daarna Mie aanwezigen staan op. Het In de zaal als de president met 1, doch met diepe overtuiging gezegd is, zyn de beide Volks- mdor zulke buitengewone om- •erdaagd. Alles dreigt nu op tim Omdat de leugengeest de heeft tot in verschillende dit volk regeering mag hebben. dankbaar uitspreken en ieder erkennen, hoe de Heer het ,nd geplant en tot hiertoe ge- al komen ook duizenden op Zijn wil zullen wy niets be geven, van wat de Heer ons in en wat wy alleen aan Hem wy dan onze gebeden tot Hom Hem bidden. Hy zal de Be- ;yn beslissing zal nooit op leu- l id, doch op recht en waarheid. er dan nogmaals op hoe de Ie retroce8sie de vreemdelingen illen met de Burgers van hot mde de conventie hun geen slechts handelsrechten ver- ;n zich echter by den Brit» jistreeren en later, toen zy landeerd, weigerden zij mede dns geen lief en leed met n. Wij hebben hen toen God, dat wy alles gedaan het stemrecht te geven en y vrijmoedig op onzen Heer. wezen. Laten wy bidden dat hy ons bestuurt en al den, dan zal Hy voor recht optreden, totdat wy geheel in van Engeland, de leden aan Ps. 118 7 .act ons stryden en als Hy tl dan tegen ons zyn 'jdend steeds onze gebeden den \heidsoorlog den Jameson-intochL en bommen hobben zy op inden en slcchis drie van gevallen en over de hon- leren kant. Dit is een be- jn de kogels bestuurt. Toen gespaard om te toonen,dat is van de wereld en nie- if geroep onderbrak deze lactitige overtuiging sprak De leden luisterden ern- ille besef van de waarheid jart. brief van een dame illand Pretoria, 1 October. het, zooals trouwens den verbazende drukte aan 't iedereen te vinden is sto gedeelte veldtelegra- lal Belgen, k nog in een Belgischen jeen pakje voor H. en geholpen en 's avonds 't heelo personeel ge- litgerust klaar staau aan trekken. De aanzegging lerlijk. Op straat wordt >n veldkornet gezegd, dat |gen heeft dat hij klaar mavond zie ik er een mÊ Jnaar den trein te gaan, d kennissen vertrekken, «r die onlangs geraimen tyd BM Meft soupeeren, misschien it vind ik een akelig natuurlijk maar weinig, >ven al gesloten zyn; winkels ook, daar de x-ndeerd worden of als 't >g gauw van door gaan. maar niet meer hooren maar om vleesch van en de heele winkel ren hadden alles mee- echt een verwarde heeft beslag op de alle treinen voor het gebruik worden. Af personentrein naar L-stenwagens vol zit- Bagiors. De meeste 3 a 4 uur wachten. il niet ongerust rodon, als u de geen brieven krygt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5