Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadie". De oorlog in Zuid-Afrika. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. WOENSDAG 8 NOVEMBER. PARIJS, 7 Nov. (Havas). De Londen- 8che correspondent van de «Temps" seint »Men is zeer ongerust over de bewegingen der transportschepen. De transportschepen «Hyades" en »South Cross" worden reedB drie dagen lang te Kaapstad verwacht en zijn nog niet aangekomen Het stoomschip «Orania" met een sterk Britsch contingent en een detachement voor speciale diensten is volgens de »Globe" vergaan op de Zuid kust van Mayo (een der Kaap-Verdische eilanden). LONDEN, 7 Nov. Het departement van oorlog heeft het volgende telegram van generaal Sir Redvers Bulier ontvangen uit Kaapstad, onder dagteekening van 12 u. 55 min. hedenmiddag «Door bemiddeling van den gouverneur van Natal is hier het volgende telegram ontvangen van den generaal te Estcourt van 6 Nov. «Sedert Vrijdag zjjn de vijandelijkheden gestaakt. Dien dag werd door generaal White op verzoek van den burgemeester een telegram gezonden aan Joubert, waarin voor de non-combattanten, de zieken en de gewonden vergunning werd gevraagd naar het Zniden te mogen vertrekken. Generaal Joubert weigerde dit verlof, maar gaf vergunning om ze over te brengen naar een afzonderlijk kamp vier mylen van Ladysmith. De inwoners weigerden dit aanbod aan te nemen de zieken, de gekwetsten en enkele bewoners gingen gisteren naar dit kamp. «Gisteren werden enkele schoten ge wisseld door de voorposten. «Tijdens de beschieting van Vrijdag vielen zware granaten in het hospitaal en barstte een der projectielen in het hotel tijdens het tweede ontbyt. Echter werd niemand gekwetsttot dusver is door de vijande lijke granaten slechts een Kaffer gedood. «Vrijdag werd het meest gestreden in de richting van Dewdrop (ten Z.W. van Ladysmith). De troepen onder generaal Brocklehurst dreven de Boeren over een aanzienlijken afstand terug en maakten een hunner kanonnen onklaar. Ook werd er bij Bulwana-heuvel gevochten. Onze ver liezen bedragen te zamen acht dooden en ongeveer twintig gewonden. «Men gelooft thans dat de positie hier volkomen veilig is, daar zij in de laatste 24 uur belangrijk versterkt is. De bewo ners hebben hun huizen verlaten en zyn nu in bomvrije kazematten, waar zy voor granaatvuur veilig zyn. Er is hier over vloed van levensmiddelen van allerlei aard. «Kapitein Knapp en luitenant Brabant zyn in het gevecht van Vrijdag gedood. «Dit telegram is een nauwkeurig af schrift van den perscensor het werd hier heen gebracht door een Kafferlooper. An der officieel nieuws is er niet." PARIJS, 7 Nov. (Havas). Dit Londen wordt aan de «Temps" geseind: «Men heeft hier nog altijd geen berich ten uit Ladysmith, maar men weet, dat de toestand een hoogst ernstige is. «Alle zware kanonnen van de «Terrible" worden inderhaast ontscheept en naar Dur- ban vervoerd, vanwaar zy, zoo mogelijk, naai Ladysmith zullen worden gezonden" ESTCOURT, 5 Nov. Zooeven is hier bevestiging ontvangen van de berichten over het gevecht van Vrijdag aan den Zuidkant van Ladysmith. Een Britsche divisie maakte een verkenningstocht met het doel de colonne uit Colonso te ont zetten, die door den vijand werd aange vallen. Onze infanterie chargeerde de Boeren, die een sterke stelling had inge nomen aan Grobler's Kloof-Heuvel en dreef hen terug in de vlakte naar de Tugela- rivier. De cavalerie voerde daarop een schitterende omtrekkende manoeuvre uit, waardoor zy schier weggemaaid werden. Het veld was bezaaid met Boerenljjken, KIMBERLEY, 1 Nov. De belegeraars zijn versterkt met 1500 man uit Mafeking en houden zich voornamelijk bezig met het vernielen van eigendommen buiten de stad. Heden vernielden zij de dynamiet- pakhuizen van de Beers-maatschappy, waar 35 tons dynamiet waren geborgen. De ontploffing gaf een verschrikkelyken slag. Er is een commissie aangewezen om de uitreiking der levensmiddelen te regelen. LONDEN, 7 Nov. Gisteren hield lord Wolseley een redevoering, waarin hy er kende, dat de Boeren veel krachtiger waren dan verwacht werd. Het schijnt vry zeker, dat de overwin ning, Donderdag door de Engelschen bij Besters behaald, van weinig beteekenis is, en dat het groote rumoer er over slechts dient, om twee zeer gewichtige feiten te bemantelen, namelijk het verlaten van Colenso, en terugtocht der Engelschen in de Kaapkolonie van Stormherg-Junction naar Queenstown. Terwijl de Vrijstaters zich gereed maak ten Colenso te gaan beschieten, en daar door den laatsten uitweg voor generaal White af te sluiten, rukte een Engelsche afdeeling onder generaal Frensch op in de richting van Besters, Hier is een laager der Vrijstaters gevestigd, wat volgens het officieele bericht van White «met succes beschoten werd". Dat is alles. Doch niet minder succes hadden de Boeren bij Colensozij dwongen de En gelsche troepen het fort Wyllie en de stad te verlaten, maakte zich meester van de spoorwegbrug over de Tugela en vol tooiden daardoor de insluiting van Lady smith volkomen. Daardoor is het zelfs onmogelyk ge worden om White rechtstreeks te ontzet ten, gesteld, dat er in Pietermaritzburg een voldoende troepenmacht daarvoor by- een was. Het departement van oorlog te Londen heeft aan de «Press Association" verklaard, dat het geen bericht had ontvangen van de verovering van het Boerenkamp te Bester's op Donderdag door de Engelschen. Daar er reeds officieele berichten van Vrij dag uit Ladysmith zijn (per duivenpost), mag men gerust aannemen, dat dit be langrijk wapenfeit enkel in de verbeelding der correspondenten heeft bestaan, hetgeen ons vertrouwen op de bovenstaande schit terende wapenfeiten niet versterkt. Volgende telegrammen, die in den loop van den dag inkomen, worden, indien zij van belangrijken aard zijn, in de stad ver spreid.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5