KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen- M gevecht bij Elandslaagte. No. 2793. Woensdag 2i November 1899. *7ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 33. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. Vit het Huiteiiiand. In den tegenwoordigen toestand zou iederen dag belangwekkend en treffend nieuws uit Zuid-Afrika kunnen komen, doch aitn den eenen kant is de telegraaf op non-acti viteit gesteld, en aan de andere zijde waakt een scherpe censuur tégen de mcdedeeling van tijdingen, die weinig bevorderlijk zijn, om Engelands oorlogsroem te vergrooten. Boven dien spelen persoonlijke wcnschen en neigin gen een groote rol bij berichtgevers van ge beurtenissen op het tooncel van den oorlog, en wy, die met onverdeelde belangstelling dagelijks uitzien naar de medcdeeling van feiten, daarginds voorgevallen, wy staan tel kens wéér aan misleiding bloot. De autori teiten in Engelands hoofdstad schynen zich te beijveren, om zelfs een tamelijk dicht gor dijn te hangen, dat onzen blik op don huldi gen toestand en op de positie der strijdende partijen vreeselijk belemmert. De Jobstijdin gen zjjn dus schynt de Eugelsche Regee ring te vermoeden gemakkelijker te dragen, wanneer ze een dag of wat worden achteraf gehouden, en daardoor do openbare mcening al eenigszins op hunne komst is voorbereid geworden. Licht dat ook in dien tusschcn- tijd het wachtend publiek door een of ander loos overwinningsnieuwtje kan worden bemoe digd. Beschouwingen en opmerkingen over den bestaanden oorlogstoestand blijven op deze wyze geregeld achterwege, en het eenige, waarmede de Engclsche dagbladpers, in zoo verre zij op de hand is van den .braven'* Chamberlain, zich kan bezig houden, bestaat in het blufferige verzekeren, dat generaal Buller met de hem toegezonden troepen de Boeren wel spoedig zal „verslaan". Dat de Boeren, waarop men in Engeland vóór het nitbreken van den oorlog zoo laag nederzag, zich nist zoo gemakkelijk laten verslaan, dit hebben de snoevende Eugelschen, meenen wij, al behoorlyk moeten ondervinden. Zelfs heb ben de Britten al leelijk klop gehad, en wie weet, wat hun nog slaat to wachten! Intus- schen zijn in Engeland duizenden huismoe ders thans bezig met het bereiden van plnm- puddings, die als Kerstgeschenk zullen gezon den worden aan de Engelsche soldaten in Zuid-Afrika. 't Is inderdaad jammer voor hen, dat zy ze niet te Pretoria zullen eten zooals zjj aanvankelijk gedacht hadden. Ko ningin Victoria heeft de legerautoriteiten ge raadpleegd over de keus van een practiseh Kerstgeschenk, dat zij aan alle officieren en soldaten van het Engelsche leger in Zuid- Afrika zou willen aanbieden. En als zij zulk een geschenk uitgekozen, aangeschaft en naar de bestemmingsplaats afgezonden heeft, dan zal zy zich opmaken, om met hare om geving het jaarlyksch Christenfeest van r Vrede op aarde" te vieren 1Onlangs hebben we, onder betuiging van onze instemming, medegedeeld, dat de Gemeenteraad van Parys in eeno motie zyne afkeer jegens den oorlog en zyn sympathie voor de Boeren van Zuid- Afrika heeft betnigd. Aan deze mededeeling kunnen we thans met onverdeelden bijval toevoegen, dat de gemeenteraad van Bor deaux zich in dienzelfden geest heeft uitge laten. De motie, die aan dr. Leyds, de ver tegenwoordiger der Zuid-Afrikaanscho Repu bliek in Europa, zal worden toegezonden, luidt als volgt: .De Gemeenteraad van Bordeaux, in gewone zitting bijeen, zendt aan het dap pere Boerenvolk de uiting van zijn gevoelens van sympathie, terwyl hy hulde brengt aan de ontembare wilskracht, wclko door de Bur gers van Transvaal en Oranje-Vrystaat wordt getoond, en biedt de beste wenschen aan voor den uitslag van den strijd, die gewijd is aan de onafhankelykheid dier beide landen De Kamer van Afgevaardigden in Frankryk ving in de vorige week haro werkzaamheden weder aan, en aan woelige tooneelen ontbrak het ook nu niet. De Regeering had zich tegen over hare felle tegenstanders te verantwoorden, omtrent de door haar gevolgde politiek. De heer Waldeck-Rousseau antwoordde op al het geschetter der nationalisten op kalme, waardige wyze. Het debat, zooals hot in Je Kamer ge voerd wordt dus merkte hy op liet oen juiste uiteenzetting van den huidigen toestand toe. 't Geldt hier, zoo ging hy voort, te weten, of de Rogeering. welke beloofd heeft de repu- blikeinsche instellingen to verdedigon, deze ook werkelyk heeft verdedigd. Hy riep verder de medewerking der leden in, om samen te streven naar bevestiging van don Staat, naar instandhouding der Republiek. Hij verzekerde, dat de leden van het Kabinet, getrouw aan hunne beginselen, de belofte hebben gestand gedaan, die zij by' hun optreden hebben gege ven. De Minister stelde vervolgens in 't licht de betreurenswaardige handelingen van hen, die de Republiek omver wilden werpen door een formeelen opstand uittelokken. Samen zweringen heeft de Regeering schier overal ontdektzij acht zich daarom verantwoord tegenover de hardhaodigo maatregelen, ter be strijding genomen. Alles toch was 't is gebleken bij de ontdekking van het complot voor een opstand gereed, zelfs was getracht naar samenwerking tusschen de oproerige me nigte en het leger. De Regeering heeft, het sein voor den opBtand niet afgewacht, maar is handelend opgetreden. Aan de Kamer is nu het oordeelEr werden v ij f motie's van orde voorgedragen, waarvan drie, welko van wantrouwen in do Regeering blyk gaven. Met 840 tegen 215 stemmen, werd ten slotte aangenomen de motio-Merlon, welke vooraf de instemming der Regeeriug had verworven, en waarbij de Kamer betuigde, aan het handelend optreden van het Kabinet hare goedkeuring te schenken. De Franscho Senaat, als Hoog gerechtshof optredende, was middelerwijl bezig met het onderzoek der zaak van het bo\enbe- doejd complot, 't welk zich de omverwerping van den bestaanden regecringsvorm had ten doel gesteld. Geleid doorde herinnering aan denSpaansch- Amerikuanschen oorlog, richt zich veler aan dacht nu en dan nog eens naar de vroegere Spaansche koloniën Cuba en de Philippynen been, en wordt de vraag gedaanhoe staat het nn geschapen met do vrijheid, die de Amerikanen er zouden breDgen Vry al gemeen was indertyd de mcening gevestigd, dat de Amerikanen een volk zijn, dat recht vaardigheid en vrijheid tot leuze voert, en men verwachtte dus, dat do zegeningen der beschaving in die koloniC-n zouden worden gebracht, dat do levensstandaard der bewo ners zou wordon verhoogd, en de landen tot welvaart en bloei gebracht zouden worden. Treurig is het echter nog met Cuba gesteld. De uitvoer-cyfers bewijzen dat, en de be richten van het schoone eilund de .Parel der Antillen" doen voortdurend van teleur stelling blijken. Van een goed gevorderd bestuur is nog geen sprako Een bevrediging ligt nog niet in het verschiet en do Cubanen zijn nog in 't geheel niet te overtuigen, dat eene Amerikaansche overhoersching zooveel beter is dan eene Spaanschezy willen vrij heid, zonder meer. En op do Philippijnen is 't nog erger gesteld. Zy, die meenden, dat een nieuw tijdperk van blooi voor deze door Spanje zoozeer verwaarloosde eilanden-groep zou aanbreken door de vestiging van een wèlingericht bestuur, komen bedrogen nit. De bewoners willen nu eens niet gehumani seerd worden, zij verzetten zich tegen het opdringen van die weldaad, en blijven voor gegaan door Agninalde en zijne mannen, vol harden in hnn niet onbetamelijke» eisch naar vryheid en onafhankelykheid. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 21 Nov. 1899. De jongelingen W. Jongstra en W. Kwast, leerlingen van den heer W. Bak ker alhier, hebben te Amsterdam met gun stig gevolg examen afgelegd voor surnu merair by de Hollandsche Spoorwegmaat schappij Een lezing over de Transvaal. Vrijdagavond 11. hield de R.-K. lviesver- eeniging .Eendracht» in het Bondsgebonw van den N. R.-K."Volksbond eene algemecne vergadering, die ook voor introducó's toegan kelijk was. De heer W. R. Zits opende de vergadering mot een toespraak, mededeelende, zyn benoemiDg als voorzitter te hebben aan genomen in het vertrouwen, dat de leden hem hnn steun niet zullen onthoudenhy sloeg een terugblik op do laHtst gehouden verkiezingen, feliciteerde de gekozen gemeen teraadsleden, de hoeren Van Breda cn Dito, en sprak eenige woorden van lof over den afgetreden voorzitter, voor al hetgene door hem in 't belang der Kiesvereeniging gedaan was. Daarna werd het woord verleend aan den spreker van den avond, den heer Fred. Wier- dels van Arasterdam, redacteur van .DeTyd». Deze hield een schoone, boeiende en leerzame rede over oen onderwerp, dat tegenwoordig alle hoofden en harten vervult, n.1. over ,d e Transvaal*. Spreker wees op hot on rechtvaardige van den thans gevoerden oorlog tusschen Engeland en Transvaal, die 11 Oct.11. is aangevangen, op de sympathie, die de Boeren overal genieten, en op de verkrach ting van 't recht door de Engelschon de twee Republieken aangedaan. Vervolgens ging hy na hoe de Bataafsche stam zich in Zuid-Afrika had ontwikkeld, nadat hij vooraf een aard rijkskundige schets van dit land had gegeven, waarbij hij alle eigenaardigheden van Zuid- Afrika uiteenzette, de rotsachtige knst schetste, een overzicht van den bodera en de luchtge steldheid gaf en den rijkdom van de flore (plantenrijk; en de faunc (dierenwereld) van 't binnenland beschreef. Het zuiden van dit zwarte werelddeel werd in 1584 voor 't eerst bezocht door Europeesche zeereizigers, die echter niet hot binnenland ingingen het geloof, dat de hel achter de Tafelbaai gelegen wus, hield hen daarvan terug. Het duurde tot 1651, toen Hollandsche kolonisten, onder Antonio van Rietbeek zich aan de Kaap vestigden en in 'tbinnenland etm weinig bevolkte, muur vrucht bare landstreek vonden, waar men Europee sche vruchten kon telen en met succes de veeteelt kon uitoefenen. De Boeren leefden daar stil en gelukkig, door niets in hun vrij heid beperkt. De Oost-Indische Compagnie genoot echter weinig voordeel van dezo kolo nie, en deze stond in geen groot aanzien, te meer omdat tal van schepen hel daar zwaar te verantwoorden hadden en meermalen tegen de rotsigo kust tot spaanders geslagen en verpletterd werden. In den Franscbon tyd werd deze Holl kolonie door de Engelsclien ver overd en by do vrede van Amiëns wel weder aan de Nederlanders afgestaan, doch in den daarop volgenden oorlog opnieuw door de Engelschen buitgemaakt en sedert 1815 voor goed aan hen toegekend tot grooten tegenzin der Hollandscho Boeren. Van nu af aan begon een lijdensgeschiedenis. In 1804 waren reeds verscheidensn liet binnenland ingegaan en de Oranje-rivier over getrokken en in 1820 gingen een menigte kolonisten naar Natal. Doch de misdaden en scbelmeryon der Engelschen waren hier niet mede ton einde cn in 1836 waren weder an deren genoodzaakt, waaronder Paul Kmger en Joubert, de Vaal over te trekken. Ont zettende angsten en gevaren moesten zij uit staan. Zij hadden to strijden toeen de Kaffers en Zoeloes en moesten zich verdedigen tegen de wilde dieren, maar voor niets doinsden zij terug en weldra leefden zij wederom in do Transvaal gelukkig. Dat uitgestrekte land, hetwelk 10 maal grooter is dan Nodorland, had in 1890 680000 inwoners en telt thans l'/a millioen zielen, waarvan gedeelte blan ken zyn. In 1842 was tusschen de Oranje rivier en de Vaal de Oranje-Vrijstaat ge sticht, dat in '48 door de Engelschen werd bezet, maar in '54 weder onaf hankelijk werd verklaard. De sluwheid, avontuurlykheid, heb zucht en eerzucht der Britten waren oorzaak dat in '77 de Transvaal werd geannexeerd, maar na een opstand werd in '81 aan Lang nek de vredo gesloten, waarbij Engeland wol de suzereiniteit behield, maar Transvaal zyn zelfstandigheid terugkreeg. Zód zyn voort durend de kolonisten geplaagd, verjaagd en geplunderd. De thans uitgebroken oorlog is wederom aan do eerzucht en hebzucht der Engelschen toe to schry ven en in hooge mate onrechtvaardig. Het is daarom een verheffend schouwspel dat zoovelen der onzen medestryden voor een rechtvaardige zaak en hoewel de Boeren niet in alle deele onze sympathie kunnen weg dragen wegens hnn stugheid en vasthoudende conservatisme, moeten wy toch erkennen, dut zy eerlyk en dapj er zyn en vertrouwen cn eerbied bezitten voor een Godsbestuur en dat zij strijden voor de vryheid, voor een eigen taal en eigen zeden. Moge de zegepraal der Boe ren de vrucht van hun strijd zijn I niet deze woorden eindigde spreker zyn rede, die da verend word toegejuicht. De Matrozenvereeniging Excelsior ad Ireua" gaf Zaterdagavond in »Tivoli" ten voordeele der Transvaalsche boeren een voorstelling, waarbij liet muziekkorps van Hr. Ma. »Zeeland" zijn medewerking ver leende door verschillende muzieknummers op waarlijk verdienstelijke wijze ten gehoore te brengen. Ook het overige gedeelte van het programma voldeed den grooten menigte, die opgekomen was, uitstekend. De twee kluchtspelen wekten niet weinig de lachlust op, de flinke, degelijke uitvoering der gym- nastieknummers, zoowel aan rekstok, ringen of brug wa3 kranig en het tableau virant, voorstellende een episode uit den Trans- vaalschen oorlog, deed deu geestdrift voor de Boeren ontvlammen Het ontbrak dan ook niet aan toejuichingen. Door deze uitvoering hebben onze Jantjes getoond, dat zij nog van den ouden Hollandschen stempel zijn. Aan een goed hart paren zy vroolijkheid, terwyl hun krachtsontwikke ling toont, dat zy flinke, gezonde jongens zyu met wie in tijden van gevaar niet valt te spotten. Zondagavond 1.1. werd in >Tivoli" een kunstavond gegeven, waar eenige artisten uit Amsterdam samenwerkten eu een zeer varieerend programma uitvoerden. Mej. Fransman zong met haro schoone, zuivere sopraaustem een viertal liederen. Mej. Eg- gers droeg op beschaafde wijze voor Meneer" en Lachebekje" en voerde met den heer Bigot het blijspel op Een gezel lige prater". De heer Bigot gaf bovendien, op zijn eigenaardige wijze twee komische voordrachten ten beste, terwijl hg met de declamatio van het Trausvaalsche volkslied, waarbij hy een frappante gelijkenis gaf van PaulKruger, veel succes had. De heer Beek genoegzaam bekend als lid van het spoor- kwartet, speelde op wegslepende wyze eenige solo's op de violoncel. Het geheel viel dan ook zeer in den smaak, hetwelk uit het herhaald applaus was op te maken. Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier werd Zaterdag openbaar aanbesteedhet opstellen van een electrisch zoeklicht c. a. op het fort Kijkduin (Raming f O500.) Ingekomen waren 10 inschrijvingen, van de heeren W. de Jong ad f 7000P. Korff f6999; A. Krijnen f 6993; A. Bos f 6860; H. Wyker f' 6848 D de Vries f 6680 Gebrs. van Pelt f 6647J. Spruit f 6568J. Dienaar f 6568 en K. Zeeman f 6465. Texel, 20 Nov. Uitslag eener gehouden veiling te Ooster end Notaris G. J. O. D. Dikkers. Ie. Een huis en erf, groot 0 02,30 H.A., van den heer C. Mossel. Kooper de heer J. Vlaming te Helder voor f600. 2e. Een huis en erf, groot 0.02,45 H.A., van den heer M. Brouwer. Kooper de heer KI. J. Brouwer te Oost voor f225. 3e. Een perceel land, genaamd Vij vertje", groot 0.81,50 HA., van de erven P. Brans. Kooper de heer C G. Kuijper te Oosterend voor f855. e. Een perceel land, genaamd Kleine hoek van 't Kil", groot 0,82 H.A., van de erven P. Brans. Kooper de heer A. Brans te Oost voor f210. Alhier is uit zee aangebracht een witte reddingboei, waarop m^t zwarte letters Presto Stockholm". Uitslag der verkiezing van Hoofdin gelanden van het bestuur van het Water schap de 30 gemeenschappelijke polders. Voor de periodieke aftredingen werd ge kozen de heer J. D. Witte, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. S. Dijt en W. A. Eelman. Voor de vacature moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. S. Dijt en J. Pz. Kikkert. Tot notabelen bij de Ned Herv. Gem. te den Burg zyn gekozen de heeren S. Duinker, P. van Wes3em en J. E. Winkler. Neutraliteit. Wij zyn neutraal en zien toe, zegt .Ons Belang». We zya zelfs zóó neutraal, dat de vraag onder ons wordt opgeworpen, of wy onze neutraliteit niet schenden door het uit steken van een vlagwij zyn neutraal by een grootschen worstelstrijd van een klein, deugdzaam volk daar in Afrika, dut niet anders begeert dun in vrede to leven, zyn God to dienen, eu gastvrjjheid te betonnen aan den vreemdeling, die er aanklopt aan zijn deur tegen de groote, alles bogeerende over macht van Engeland, dat in ander opzicht een lichtend voorbeeld voor geheel de wereld kan zyn. De Oorlog in Zuid-Afrika De aanval op den pantsertrein. Het belangrijkste nieuws in de Engel sche ochtendbladen van het oorlogste i rein is het verhaal van den uanval der Boeren op een gepantserden trein ten Noorden van Estcourt. De trein was des morgens uit Estcourt vertrokken en bestond uit een open goe derenwagen met een zevenponder-kanon van de »Tartar", bediend door een officier en vijf matrozen van dezen oorlogsbodem, verder een geblindeerde» waggou, een loco motief met tender, nog twee gepantserde wagens en een open goederenwagen. Het aantal der troepen in den trein wordt ver schillend opgegeven tusschen 100 en 170 man De trein die om zes'unr was uit gegaan. reed voorby Frere tot bij Chive- Tey, waar hjj een vijandelijke afdeeling waarnam. Op bevel uit Estcourt, waar mede de trein iu telegraphiscbe gemeen schap was gebleven, werd de terugtocht aanvaard, de helling naar Frere op. Op dit oogenblik openden de Boeren met hun geschut op 2000 yards vuur. Plotseling liep de achterste waggon uit het spoor de Boeren hadden achter den trein een rail opgebroken. De open wagen viel om en sleurde een der geblindeerde waggons mede, de tweede ontspoorde. Het zevenponder- kanon loste drie schoten op den vijand, waarop het door een granaat van de affuit werd geslingerd (a shell from the enetny struck theseven-pounderand hurleditaway, zegt de Daily Telegruph") de wagen waarop liet was opgesteld werd omverge worpen. Onder liet voortdurend vuur dei- Boeren werden de achterste wagen van den weg gewerkt, zooveel mogelijk wer den gekwetsten op de locomotief en den tender geplaatst, die over de inderhaast herstelde lijn naar Escourt terugstoomden. De achterblijvende bonden den strijd met de Boeren, die van links en rechts kwamen aanzetten. Een detachement dat uit Es court hen ter hulp werd gezonden vond hun daar niet meer zij waren krijgsge vangen gemaakt. Hoe groot het aantal der vermisten is, is niet zekerde Daily Telegraph" spreekt van 90, de Daily Chronicle" van 150. Onze lezers herinneren zich onge twijfeld nog de onrustbarende berichten, over de nederlagen der Boeren, die tus- scheu 22 en 25 October 11. inkwamen. Daaronder behoort ook het bericht óver de slag bij Elandslaagte, waarbij de Hol landers werden krijgsgevangen gemaakt. Uit de hierondervolgende volledige be schrijving van het gevecht door den correspondent van de »Times" blijkt, dat deze overwinning door de En gelschen duur gekocht werd en dut de Boeren (waaronder het contingent Hollan ders en Duitschers uit Jobannesburg en Pretoria) zicb heldhaftig hebben verdedigd. 'Men moet bovendien niet uit het oog ver liezen, dat hier nog altijd een Engelsch- man aan het woord is. Het verslag, dat wij aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant ontleeneo, luidt als volgt Vrijdagmorgen (20 October) werd een sterke kolonne onder gener.-majoor French, die den vorigen dag uit Engeland geko men was, op verkenning uitgezonden in de richting van Elandslaagte. Van een kopje by Modderspruit zag men de Boeren. Het was echter regenachtig en mistig, zoodat de verkenning niet veel opleverde. Zaterdagochtend werd dus een tweede erkenning gedaan. Generaal French rukte om half m-gen voorwaarts over een laag tafellaud, dat steil afliep. Onder die steilte strekte zich twee mijlen ver een vlakte uit, met een ondiepe kom in het midden, en daar lag het station van het gehucht Elandslaagte. Blijkbaar was de verschij ning der Engelschen op den rotsigen rand door de Boeren niet verwacht. De ruiters vluchtten naar de helling van een koj>je op 5000 el van de plaats waar zij stonden. De vrijwilligersbatterij vuurde nu twee schoten af tegen het station. Onmiddellijk kwam het antwoord: twee granaten vielen vlak achter elkaar te midden van onze artillerie. Beide ontploften en een ervan beschadigde de bespanning en het tuig van een amunitiewagen zoo ernstig, dat er geen bewegen meer aan was. De vjjand begon nu de batterij hevig te beschieten. Zij vuurde met rookzwak kruit, maar de plaats van hun batterij bleek uit de helle flitsen tegen den donkeren achtergrond van de heuvelhelling. Zij schenen twee kanonnen aan den voet van die helling te hebben, maar de heuvelruggen waren bedekt met manschappen. Onze batterij kon tegen die kanonnen van grooter kaliber op een afstand van 4 of 5000 el weinig uitrichlen. Maar het schieten van den vijand was een openba ring. Met drie schoten waren hun kanon nen precies ingeschoten, eu tien minuten lang vielen hun proj etielen vlak op den rana van het plateau. Hun geschut werd bewonderenswaardig bediend, maar de slag- pjjpen van hun granaten waren niet goed, zoodat veel kogels diep in den zachten grond sloegen alvorens te ontploffen. Gene raal French zag dat er geen sprake van was. met zoo'n kleine macht de positie te houden. Terwijl de generaal en zyn staf het plateau verlieten, barstte een granaat te midden van de groep, maar de officieren werden alleen met een modderregen be spat De omgevallen ammunitiewageu moest achtergelaten worden. In afwachting van versterking keerde French naar Modder spruit terug. Harris, de directeur van de mjjn te Elandslaagte, die kort daarna te Modder spruit aankwam, vertelde dat et 800 Trans- vaalsche en 200 Vrijstaatsche Boeren bjj Elandslaagte stonden, daarenboven 80 ge oefende artilleristen van het Duit9che legi oen. Zjj hadden twee snelvuurkanonneii bjj zich, onder bevel van kapitein Schultz. Tegen elf uur kwamen de eerste ver sterkingen uit Ladysmith, ook twee batte rijen artillerie. Een eskadron lauciers eu Light Horse waren rechts van den spoor weg uitgezonden om de flank te dekken, en van 10 tot 2 waren zij voortdurend contact met den vjjand Op den linker vleugel raakten dragonders even slaags met VrijBtaters, maar dezen trokken terug. Om drie uren waren alle versterkingen aangekomen, ook generaal White, en hoe wel het nog maar enkele uren licht zou zijn. besloot generaal French de vijandelijke stelling te nemen De vijand stond op een heuvelrug, 800 voet hoven deu spoorweg. Deze hoogte maakt een bijna rechten hoek met den weg. Aan het uiteinde van den heuvelrug rijst, een kopje op, dat den plat ten top van den heuvelrug geheel bestrijkt, 700 of 1000 el ver. Deze kopjes en de uek waren de voornaamste stellingen van den vijandhun laager bevond zich op den nek en hun geschut was opgesteld op het laagste kopje. Zoodra de Manchesters, Devonshires en Gordons zich op het plateau vertoonden, opende de vijand het vuur met granalon. De kanonnen waren goed ingeschoten maar het vuur werkte niets uit. Toen onze artil lerie op 4500 el in het open terrein kwam, tusschen de Devonshires en Manchesters in, trok zy zes minuten lang het juist gerichte vuur van den vijand. Kapitein Campbell werd in het been gewond, een ainmunitiewagen werd omgeworpen en ver scheiden mannen en paarden getroffen. Het was zeer donker geworden, door een naderenden storui, toen kolonel Ian Hamil ton last kreeg, zijn infanterie te laten oprukken. Het Devonshire regiment zou deu front- aanval doen, en het Manchester moest den vijandelijke» linkervleugel omtrekken en langs den top van den heuvelrug de Boe ren naar huu voornaamste stelling terug drijven, vijf compagnieën Hooglanders zou den hen steunen. Zoodra het bataljon (Devonshires) van het plateau afdaalde, begon de vijand gra naatkartetsen op hen te werpen, maar de projectielen gingen te hoog of sprongen toevallig tusschen de compagnieënsleehts drie man werden getroffen. Het regiment kwam zoo tot op 1200 el van de vijan delijke stelling. Nu* liet majoor Park, halt houden en hy opende het vuur; de troepen hadden geen andere dekking dan de taliijke termieten-bergjes. Het batal jon kwam onder een ernstig infanterie- vuur, maar trok bewonderenswaardig kalm weer voort. Hoewel er veel mannen neer vielen en de lucht trilde van het gefluit der Mauserkogels, was er geen spoor van aarzeling, en zonder dekking gingen de soldaten vooruit tot op 800 el van den heuveltop. Waarsohynljjk redde de sche mering en de kleur van hun uniform hen van een slachting, toen zij hier in een kom lagen te wachten, een half uur lang, op het oogenblik van den aanvalterwijl de kanonnen boven hen donderden en het geweervuur onophoudelijk den grond om ploegde. Toen het Devonshire regiment in de vallei lag. ontwikkelde zich de flank-aan val van de Manchesters. De storm barstte los en binnen eenige minuten waren allen tot op de huid toe doorweekt. De Hoog landers kwamen nu op den kam van den heuvel, en van boven af werden zjj be schoten. Er moest een kleine hoogvlakte overgetrokken, dan een kuil doorgetrokken worden, en daarna moest men weer tegen de hoogte op. Juichend antwoordden de mannen op het bevel van hun officieren, en golf na golf van Kilts en Kharki's toekende zich tegen de lucht af. Daar wankelden zjj en wierpen zich op den grond, want van de eerste secties kwam niet een op vier er doorheen. Een oogen blik schenen dooden, gewonden en onge- deerden tusschen de steenen te zullen blij ven liggen, toen sprongen zij weer op, terwijl hun officieren schreeuwden, en weer snelden donkere rijen 'mannen, buk kend tot op den grond, over den rotsigen rand. Opnieuw schenen zij weg te smel ten, maar de rjjen werden gevoed van be neden, en toen waren zy allen er over heen maar 50 flinke kerels lagen uit gestrekt tusschen de druipnatte steenen. En toen zjj de holte door waren, wat een taak lag er nog voor hen. Zy moesten over 600 el open grond, met steenen be zaaid, hier en duar door ijzerdraadver- sperringen bemoeilijkt. Op het kopje in de verte was geen sterveling te zien, maar allen wisten dat het bedekt was met moderne geweren. Struikelend over de steenen en over de lichamen van hun kameraden, renden de mannen vooruit. Er was geen verband meer tusschen de compagnieën, nauwelijks meer tusschen de sectiënhet was de dolle moed van elk individu die de mannen voorwaarts dreef. Zjj hielden stil, gingen achter een steen liggen en vuurde», en werden neer geschoten terwijl zij lagen of terwjjl zjj oprezen om een el of tien verder te loopen. Bij de jjzerdraadversperringen werden offi cieren en manschappen bjj hoopen getroffen. Meer dan de helft van den afstand was afgelegd, en toch, hoewel de top van het kopje voortdurend door ontploffende gra naatkartetsen bedekt scheen te zjjn, werd hot geweervuur der Boeren niet minder. Het scheen dat onze mannen gedaan hadden wat zij konden. Kolonel Dick Uunynghain was op twee plaatsen gewond, de helft van de officieren der Gordou Hooglanders lag op den grond. De helling scheen met tallooze slachtoffers bezaaid. Het was het hachelijke oogenblik. Nu zou de overwinning of de nederlaag beslist worden. Kolonel Ian Hatnilton gaf een trompetter last, den aanval te blazen, en de pyper-majoor Lawronce, van de Gor dons, snelde naar bet open terrein en ging vooruit, het oude dreunende beroep op de hooglanders weerklonk. Het geluid van het geweervuur der Devonshires op de helling gaf de mannen moed, en rjjen glinsterende bajonetten dansten vooruit in de scheme ring. Een twintigtnl onversaagde manDen hielden nog stand op het laatste kopje. Opnieuw weerklonk de horeu, en toen het sein om het vuren te staken. Manuen waagden zich uit hun dekking, en in het volgende oogenblik hadden de Boeren een dozijn dapperen weggevaagd. Maar de ge- meene list was een laatste cn mislukte poging om de nederlaag te voorkomen. Luitenant Field was al, aan het hoofd van zjjn compagnie Devonshires, tusschen de batterij; de mannen die de kanonnen be diend hadden totdat, het staal op zes voet van hen nf was, werden neergeschoten of aan de bajonet geregen. De munschappen van de regimenten Devons, Manchesters, Hooglanders en dra gonders ontmoetten elkaar en reuden de kom in, naar het laager. Het was drie minuten lang een wild tooneel, de mannen riepen Majoeba, Majoeba! Toen werd het sein geblazen, het vuur gestaakt, en wy zagen iets wat ons allen deed trilleneen witte vlag, waaiende uit het Mausergeweer van een zwaar gebaarden Boer. Intusschen stroomden de vluchtelingen de achterste helling af. Het schieten houdt zulke gelegenheden nooit vanzelf op, hier en daar duurde het geweervuur nog voort in den nacht. Maar voordat de duisternis geheel gevallen was, werd de groote massa der vluchtelingen ingehaald door het 5e lanciers. daartoe gereed ge houden. Hun werk was eenvoudig en het succes der infanterie op den heuvel werd voltooid met een uitstekende vervolging door de cavalerie. De victorie was zwaar gekocht. Men dacht dat infanterie nooit een stelling kon nemen tegenover zulk vuur als bij Elandslaagte. Maar wjj had den 4 officieren en 37 man gesneuveld, 31 officieren en 175 man gewond, en tien vermisten. Wat het verlies van den vjjand wa9, kan moeilijk nagegaan worden, daar hij bij het begin van het gevecht toebe reidselen had genomen om zijn dooden en gewonden weg te brengen. Een afdeeling uit Ladysmith heeft echter later 65 doode Boeren op het veld gevonden, zoodat, met het 50-tal door de lanciers neergeworpen, hun verlies zeker op 150 dooden geschat kan worden Onder hen bevonden zich Leggelo, dr. Coster, Bodenstein, Marais, en andere voorname Boeren en Nederlanders. De Britsche strjjdmacht moest bivakee ren in de positie. Toen begon de droevige en griezelige taak, in den donker de ge wonden op te zoeken. Het was onmogeljjk, ze allen te vinden, maar een groot aantal werden weggezonden, ook de sluitstukken van de twee veroverde kanonnen die de zelfde moeten zjjn welke de Boeren bjj Krugersdorp hadden veroverd. Driehonderd gekwetste en ongekwetste gevaugenen waren in onze handen gevallen, alsmede de uitrustingen van 12 of 1400 man. De Britsche gevangenen. De 1338 Britsche gevangenen die tot Mnaudag te Pretoria waren binnengebracht zijn aldus verdeeld: 4 officieren en 91 muu van het 18e regiment huzaren, 4 officie ren en 113 man van de Dublin-l'useliers, 10 officieren en 533 man van de Irish- fusèliers, 14 officieren en 305 man van het regiment Gloucestershire, 2 officieren en 89 man van de Kings ltoyal Rifles, 6 man van het regiment Lcicestersbire, 1 man van de Natalsche politietroepen, 1 dragonder, 62 staatkundige gevangenen eu 38 gekwetsten. Onder do gevangenen zjjn ook een kapi tein en 25 man uit Mafeking. Berichten van Maandag. PRETORIA, 17 Nov. Een gecombi neerde t roepen macht van beide Republiekeu heeft gisteren Colesberg zonder tegenstand bezet; het district is tot Vrijstaatsch ter ritoir geproclameerd. KAAPSTAD, 14 Nov. Vertraagd. Een detachement uit Kouxville van 450 man is gisteren in Aliwall Noord binnengerukt en heefl er de vlaggen van beide repu blieken geheschen. Er werd een proclamatie uitgevaardigd, waurbjj de republieken tot republikeinsch grondgebied werden ver klaard. Den Britschen onderdanen werden veertien dagen toegestaan om de stad te verlaten. QUEENSTOWN, 14 Nov. De Boeren hebben Burgeradorp bezet. Men gelooft, dat zij aanrukken op Stormberg. PARIJS, 19 Nov. De Londensche cor respondent van de »Temps" seint, dat volgens de >Evening Herald" van Dublin te Pretoria het gerucht gaat, dat Ladysmith zich Woensdag aan de Boeren heeft over gegeven. Iu het kamp was voor de over gave alle tucht verdwenen. De krjjgagevangenen van den gepantser den trein, die naar Pretoria zjjn overge bracht, zjjn 181 man in getal. DURBAN, 18 Nov. Een telegram aan de >Tiines of Natal" uit Ladysmith meldt, dat in den algemeenen aauval der Boereu op 9 November op Ladysmith de vjjand herhaaldelijk werd teruggeslagen, doch zich opnieuw aaneensloot en terugkeerde tot den aanval. Ten slotte werden de Boeren op alle punten teruggeslagen met verliezen die op zeven tot achthonderd man worden geschat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1