Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadie". De oorlog- in Zuid-Afrika. DE OORLOG IN ZOID-AFRIKA. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. VRIJDAG 24 NOVEMBER. De Boeren naar Pietermaritzburg. DURBAN, 22 Nov. Alle berichten wjjzen er op. dat de Boeren met groote snelheid opmarcheeren naar Pietermaritzburg. Het grootste gedeelte hunner troepen, 7000 man met kanonnen, bevindt zich op vjjf-en-twintig mijl van het station Howick. Zij staan onder bevel van generaal Joubert. LONDEN, 23 Nov. De Engelsche bladen bevatten heden de navolgende be richten uit Zuid-Afrika Uit Natal aan de Times"De Boe hebben kanonnen in positie gebracht op de heuvels en beschieten het kamp aan de Mooi-rivier. Zg hebben Highlands bezet. De Daily Mail" geeft het volgende overzicht van de opstelling der Engelschen troepen in Natal: generaal White met 9000 man inge sloten in Ladysmith generaal Hildyard met 2000 man inge sloten in Estcourt kolonel Barton met 2000 man ingeslo ten in het kamp aan de Mooirivier. Zoodat generaal Glery nog 9000 man over heeft, voor het optreden tegen de Boeren. Een vooruitgeschoven post van het kamp bij de Mooirivier werd beschoten en een patrouille gevangen genomen LONDEN, 23 Nov. De macht, waai- over generaal Barton aan de Mooirivier bevelvoert. bedraagt ongeveer 2000 man en enkele kanonnen. Bij een gisteren aan de Mooirivier voor gevallen schermutseling is gebleken, dat de Boeren een houtwitzer hebben, die de Engelsche artillerie buiten werking stelt. Generaal Hildyard bevindt zich met on geveer 2000 man te Estcourt, zoodat twee legerafdeelingen geïsoleerd zijn vau de basis, waar generaal Clery zjjn strgdmacht ver zamelt. LONDEN, 23. Nov. Een legerorder is uitgevaardigd, waarbij gelast wordt opnieuw acht bataljons militie te mobiliseeren, te beginnen op 11 December. BERLIJN, 23 Nov. - De Deutsche Ztg. publiceert een particulier telegram volgens hetwelk Joubert naar Pretoria seinde, dat een poging van White op 20 November, om een gedeelte van zijn ar tillerie te redden, belet werd. De ontzetting van Ladysmith is onmo gelijk en de capitulatie van White met zijn geheele legermacht verzekerd. Een afdeeling van White s troepen, die in de richting van Estcourt doorgelaten was, werd bij de Tugelarivier terugge slagen en omsingeld. De Deutsche Ztg." verneemt uit Dur- banJoubert sneed het hulpkorps van Barton van het kamp bij Moo rivier af en bombardeerde dit laatste. Joubert beheerscht sedert 21 November alle hoogten tusschen Pietermaritzburg en Ladysmith. Hij dreef de voorhoede van generaal Clery's leger op Pietermaritzburg terug. Andere commando's bezetten ten westen van Pietermaritzburg de Zwartkop- heuvel. ten oosten de Kerkhofhoogte, en ten noorden de hoogten van de Springvalei tot Gibbonskopje. LONDEN, 23 Nov. De avondbladen bevatten telegrammen uit Pietermaritzburg van heden, meldende dat ge> eraal Hildyard hedenmorgen een uitval deed uit Estcourt en thans met de Boeren in gevecht ge wikkeld. is. De Engelsche bladen maken met eenige droefheid melding van het groote succes, dat de Boeren in Natal nog behalen. Want ondanks de berichten over het verbeterde uitzicht" van de Engelschen, nu de troe pen uit Engeland geleidelijk in Zuid- Afrika aankomen, rukken de Boeren maar steeds vooruit, de Engelsche afdeelingen die zij op hun weg ontmoeten insluitend en van elke communicatie met de buiten wereld afsnijdend. Ondanks de waakzaamheid van generaal Hildyard, die met 2000 man in Estcourt zat, is deze plaats volkomen ingesloten. De telegraphiscbe verbinding met Pieter maritzburg is verbroken en de spoorweg verbinding eveneens. Het insluiten van Hil dyard in Escourt was echter, evenmin als het iusluiten van White in Ladysmith, in staat de Boeren op te houden. Joubert rukt steeds sneller op naar Pietermaritz burg en heeft thans de derde garnizoens plaats op zijn weg, het spoorwegstation met het kamp bij Mooirivier, waar kolo nel Barton met 2000 man gelegerd was, ingesloten en afgesneden, zoodat thans, naar de Daily Mail" doet uitkomen, in Natal drie garnizoenen met 13,000 man zijn omsingeld, en generaal Clery nog slecht 9000 man, goed geteld, ter be schikking heeft om Pietermaritzburg en Durban te beschermen, de verbindings wegen te beveiligen en den Boeren het voortdringen te beletten. En van alle kanten komen Boerencom- mando's met grooten snelheid opzetten, klaarblijkelijk met* het doel om een aan val op Pietermaritzburg te doen. Wat zal Clery tegen hen ondernemen De »Westm. Gazette" geeft daarop ten antwoord Voorloopig weinig of niets. Want de troepen die te Durban geland zijn, hebben nog steeds gebrek aan cava lerie en artillerie. En de officieren ver klaren, dat het totaal onmogelijk is, op de oude manier, met de infanterie alleen, tegen een goed bereden vijand op te ruk ken, die vroolijk weggaloppeert, wanneer hg meent genoeg Engelschen doodgescho ten te hebben, en dan eenvoudig niet kan gevolgd worden. Generaal Clery kan daarom niet vooruitrukken, zoolang hg niet voldoende cavalerie heeft. Voor zoover de voorraad strekt zijn de bulletins voor de geabonneerden op ons blad gratis verkrijgbaar aan onze Bureaux Spoorstraat, Zuidstraat en Ko ningstraat. zing aej~ het voort Russische dinavisch Noorweg* i VRIJDAG 24 NOVEMBER. 10 uur 's av. Aan de Westgrens. Het gevecht bij Belmont. LONDEN, 24 November. Het departe ment van oorlog publiceert het volgende telegram, ontvangen door generaal Sir Frederick Forestier-Walker van generaal Lord Methuen en gedateerd Belmont. 23 November»Ik ontwaardde den vijand bg het aanbrekeu van den dag in een sterke positie. De heuvelreeksen werden achter eenvolgens genomen. De laatste aanval was voorbereid door granaatkartets-vuur. De infanterie gedroeg zich uitstekend, gesteund door de marine-brigade en de cavalerie. De Boeren streden moedig en met beleid Had ik hen later aangevallen, dan zou ik veel ernstiger verliozen geleden hebben. Wjj behaalden een volkomen overwinning Wij hebben 40 gevangenen gemaakt, en een groot aantal gedoode Boeren begraven. Maar een veel grooter aantal hunner doo- don en gewonden is door hunne kameraden weggevoerd. Een groot aantal paarden en vee werd genotneu, en een groote voorraad ammu nitie vernield. Aan de Engelsche zijde werden drie offi cieren gedood en 21 gewond, 55 man ge dood en 128 gewondbovendien worden 18 man vermist Onder de gewonde offi cieren behoort de brigade-generaal Fether- ston Haugh. DE OVERWINNING i BELMONT. BIJ Reuter seintDe Berlijnsclie bladen ontvingen particuliere berichten uit Londenwaarin gezegd wordt, dat Lord Methun bij Belmont volstrekt geen overwinning op de Boeren be haalde, doch werd teruggedre ven naar zijn kamp aan de Oranjerivier. JOUBERT heeft Pieterma ritzburg omsingeld met zwaar geschut Zie verder de oorlogsberichten in ons EXTRA N UMMER van hedenmiddag uitgebreid, vloed geo deelen d« Afrika.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5