Julletin van ,,'t Vliegend Blaadie". De oorlog- in Zuid-Afrika. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. ZONDAG 26 NOVEMBER. iPSTAD, 24 Nov. De »Evening meldt, dat, naar luid van berichten ide bron, bij Belmont dertig Boeren gedood, zestig gekwetst en twintig en genomen. De Boeren hadden den jt grootste deel van hun koren weg ren, terwijl het commando, dat de stelling verdedigde Engelsche troe- (zig hield. Na den terugtocht ver- Ie dit commando zich in galop, zijn stelling ontruimende, die door de icolonne verlaten werd gevonden, s te Gleucoe namen de Boeren laar achteren een nieuwe stelling in. om een omsingeling uit te voeren, ird Methuen zijn succes had willen en. NDEN, 25 Nov De tweede editie e Times" bevat een bericht uit itown van den 24en volgens het- 400 opstandelingen in de kolonie, ider Munck de gouverneur van East, zich bij de Boeren aldaar aangesloten. Er is bericht ontvan- at de Boeren van Barkly East naar «bt optrekken. 1ENEN, 25 Nov. Het «Fremden- is van oordeel dat een opstand der iders in Zuid-Afrika tot de mogelyk- zou gaan behooren, als Ladysmith moet overgeven en Pietermaritzburg lurban genomen worden. RLIJN, 25 Nov (De kop van dit urn ontbreekt naar 't schijnt), oraal .Joubert bespreekt de uitrus- van Transvaal sedert Jamesons in- de Engelsche troepen en zegt dan B verdedigingsoorlog waaraan in on- baren tijd nog niet behoeft te worden bt, levert grooter voordeelen op dan nvalsoorlog. Op de hooglanden van vaal en Oranje-Vrijstaat zijn wy thuis, zal een guerilla-oorlog worden ge dien de Engelecheu slechts enkele den kunnen volhouden. Bils nu stann de Boeren met 50,000 man t veld, zoodat wij in het geheel niet ven te rekenen op den opstand der Bclie en Natalsche Boeren. Wanneer r de Engelschen voortgaan de kaffers neer tegen de Boeren op te hitsen en n strijd tegen ons gebruiken, dan is ipstand van het geheele Afrikaander- zeker." In Natal. LONDEN, 25 Nov. De Times" ont ving gisteren een telegram uit Mooirivier- kamp, meldende, dat Donderdagmorgen een scherp gevecht heeft plaats gehad bij Willowgrange,in de nabijheid van Estcourt. De Wpst-Yorkshires en de East Surreys namen den Brynbella-heuvel met de bajonet. De Boeren, die door kanonnen versterkt werden, dreven den linkervleugel der Engel schen terug. De marine-kanonnen waren niet in staat om het artillerievuur der Boeren op 11,000 yards te beantwoorden. Generaal Hildyard beval tegen den mid dag een algemeenen terugtocht op Estcourt. De Engelschen verloren drie dooden en 44 gewonden. Het gevecht bij Belmont. Met twaalfduizend man rnkte de devisie- generaal Lord Methuen uit, om de Boeren te verslaan, die Kimberley omsingeld hou den. Hij vond een Boeren-afdeeling van pl in. 2000 man, de voorhoede van het Boerenleger, bij Belmont, en moest daar mede den strijd aanbinden Achtereenvol gens moest hij acht zijner bataljons in do gevechtslinie brengen. 0000 a 7000 man. om de Boeren uit hunne stellingen te ver drijven. En natuurlijk gingen de Boeren, voor de overmacht niet vluchtend, maar wijkend, een eind terug, om op andere kopjes een nieuwe stelling in te nemen. Want niet om Lord Methuen te verslaan, hebben zij een voorhoede geplaatst by Bel mont, maar om hermop te houden om hem tot een gevecht te noodzaken om hem te dwingen, zijn troepen b'oot te stellen aan hun vuur. Topn zij hem genoeg verliezen hadden toegebracht, gingen zij een eind terug en Lord Methuen weet heel best, dat dit de taak van de Belmontsche Boe ren-afdeeling was Toch acht hij zich ver antwoord, wanneer hij naar Londen meldt een schitterende overwinning behaald te hebbenmet een bijna zesdubbele over macht Indien hij zijn tocht thans voortzet, zal hij spoedig ontwaren, dat zijn overwin ning" weinig te beteekenen heelt. Want de Boeren hebben alweer een stelling inge nomen bij Honeynestkloof en zullen hem daar opnieuw noodzaken, zjjn infanterie in gevecht te brengen, zijn projectielen te verschieten en zijn officieren te zien vallen En wanneer dan de strijdmacht van Lord Methuen, door dit voortdurend afmattend optreden, genoeg gedemoraliseerd is, vindt hij bij de Modderrivier de hoofdmacht der Boeren, frisch -en onvermoeid, 5000 man sterk, met voldoenden voorraad ammunitie en geschut, en opgesteld. De «Evening ^ews" meldt: »In de derde stelling hielden de Boeren hel hardnekkigst stand. Zij klemden zich aan den bodem vast, zy overgoten onze mannen met een regen van kogels. In onze rijen vielen zy snel opeen, de eene officier voor, de andere na werd door het moordend lood getroffen, maar het werk moest gedaan worden. «Voetje voor voetje, langzaam maar on wrikbaar ging de infanterie voort tot den voet van het kopje. Toen stormden de sol daten met sprongen en juichend voorwaarts tot den kop. De vijand week en vluchtte, vele dooden en gekwetsten achterlatend." Lord Methuen achtte het toen genoeg voor dezen dag. De vierde stelling, welke de Boeren, volgens de Eaapsche «Evening News", onmiddelljjk na hun terugtocht uit de derde innamen, liet hy, naar het schynt, onaangetast en tot dusver is nog geen be richt ontvangen, dat hij zich aan een nieuwen aanval heeft gewaagd. Dat is dus de schitterende overwinning, waarmede de Koningin per telegram haar soldaten heeft gelukgewenscht, het volko men succes, dat generaal Methuen aan leiding heeft gegeven een snorkende leger order uit te vaardigen. Wij vonden niet vermeld onder welke omstandigheden de troepen van Lord Me thuen de vermelde krijsgevangenen maak ten zonden dit soms enkel achtergelaten gekwetsten zijn Evenmin hebben wij iets stelligs gelezen over de verliezen der Boe ren de Daily Mail" -correspondent geeft 500 dooden en 150 gekwetsten op, maar is zoo voorzichtig daarbij te voegen dat dit »een eigen schatting" van hem is.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 3