KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringenm PR07 STATEN NOORDHOLLAND. Het Spookhuis. Ho. 2795. Woensdag 29 Hoyember 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 69. lift het Buitenland. In ons vorig nummer spraken we er reeds van, dat het heel niet onmogelijk zon zijn, dat men in Engeland gaarne eene geschikte gelegenheid zou aangrijpen, om oen einde te maken aan den oorlog in Znid-Afrika, als Engeland er ton minste met eero kon afko men. De openbare meening daar te lande is, al van den aanvang der verwikkelingen af, niet onverdeeld, hoe do grooto dagbladen, die op de hand zijn van Minister Chamberlain, ook schetteren voor de, naar hun zeggen, zui ver rechtvaardige zaak. Inmiddels nadert bet Kerstfeest, bet groo'e Christenfeest, waarvoor men in Engeland, vooral niet minder dan op het vasteland, zooveel gevoelt. Zal dan Ko ningin Victoria, terwyl hare officieren en soldaten daarginds voor een zoo schunnige zaak krijgvoeren, met een rustig gemoed in den kring harer familie medevieren het feest, dat ook tot haar van „Vrede op aarde* spreekt PEn dan de minder schitterende uitzichten voor Engeland van den krjjg, die wat een groot verschil maakt eenerzyds wordt gevoerd door huurlingen, onbekend met het land en ongewoon aan het klimaat, en anderszijds door een vastberaden volk, dat met doodsverachting vecht voor de vryheid van huis en haard, en aangevuurd wordt door de vrouwen, die met ontembare geestdrift zgn vervuldGeen wonder dus, dat, te mid den der oorlogsberichten, min of meer krach tige stemmen opgaan, die van eene vredelie vende stemming getuigen. En hiertoe be staat dan ook in do laatstverloopen dagen wel terdeeg reden, nu de vrees wordt geopen baard, dat de bevolking der Kaapkolonie, voor zoover ze van Holl. af komst is, blijkbaar heel veel sympathie gevoeld en betoond voor de zaak der Boeren. Mochten de Boeren verder kunnen voortichryden in de Kaapkolonie, dan zouden zy daar ongetwijfeld een machtigen steun ondervinden. Te midden van mede- deelingen, beschouwingen en opmerkingen te dezer zake, klonk ons in 't laatst der vorige week de tijding uit Engeland niet zoo heel vreemd in het oor, dat Keizer Wilhelm van Dnitschland, die zich, met zijne gemalin, tot een bezoek aan zyne grootmoeder Koningin Victoria in Engeland bevond, een samen- spreking heeft gekad met Minister Chamber lain, over de mogelykheid van 't beëindigen van den krjjg ia Znid-Afrika, als ten minste het sluiten van den vrede Engeland's eer on geschonden laat blyven. Berichten uit de Kaapkolonie melden, dat de Boeren daar steeds vooruitrukken, ondanks de aanwezigheid van een Engelsch leger. Deze toestand baart der Engelschc regee ring ernstige bezorgdheid. Reeds moeten zich een groot aantal Kanpsche Boeren bij de Vrijstators hebben aangesloten. De verliezen, door de Boeren in den stryd geleden, worden op die wyze aangevuld, en vandaar do macht, die zij thans in Tranvaal ontwikkelen. Gewapende Hollanders dus meldt men uit Kaapstad hebben zich met insgelyks gewapende inlanders bij do opstan delingen aaagesloten. De Engelsche bladen maken dan ook zij *t slechts in korte be woordingen melding van den onrustbaren den toestand aan de Kaap. In een der bladen werd zelfs dezer dagen medegedeeld, dat te Kaapstad van een huis de Transvaalscbe vlag was ontplooid, zoodat de bevelvoerende gene raal last moest geven, om de vierkleur te doen neerhalen. Tegenover deze voor Engeland mingunstige verschijnselen klinkt het vrij grappig, te ver nemen, dat de Britten, vóór dat de beer ge schoten is, al over de bes lemming van den huid gaan spreken. Een lid van het Parle ment, die zyne kiezers toesprak, ried dezer dagen het betoonen van grootmoedigheid je gens de overwonnen Boeren aan. En een blad, 't welk hiervan melding maakte, gaf te ken nen, dat de beide oproerige Republieken on derworpen werden. Hunne zelfstandigheid moest worden vernietigd. De Engelsche vlag moest te Pretoria en te Bloemfontein gehe- schen en een Britsche bezetting in 4e beide hoofdplaatsen gelegerd worden. De twee Sta ten, tot éón Staat vereenigd, zouden dan door een Engelsche Onderkoning bestuurd worden. Men zou den eed van trouw en onderworpen heid aan de Koningin van Engeland moeten afleggen anders worden beide Staten Kroon domeinen. De Er.gelschen zullen echter nog wat geduld, misschien veel geduld moeten hebben NIEUWST IJ DINGEN, HELDER, 20 Nov. 1899. Ook het pantserschip »Kortenaer" is van hier naar Vlissingen vertrokken om bij de aankomst van den Duitschen Keizer op Woensdag aldaar tegenwoordig te zijn. De Loods-kweekeling Jb. Kramer alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor Zeeloods. Paardenmarkt en Verloting. Op morgen (Woensdag) zal in de 1ste Molenstraat tusschen de Oost- en de Bier- steeg alhier een Paardenmarkt wor den gehouden, en tegelijk een Stieren- keuring, voor welke laatste door de plaatselijke Afdeelingder Hollandsche Maat schappij van Landbouw prijzen zijn uitge loofd, namelijk twee eerste prijzen a f 10.en twee tweede prjjzen a f 5. De door de genoemde afdeeliug van Land bouw aangekondigde Verloting zal plaats hebben op a.s. Donderdag. De prijzen voor deze Verloting zullen bestaan in paarden, vee, rijtuigen en land- bou w-gereedschappen. De eerste prijs zal bestaan in een landauer met een paard bespannen. Op een en ander vestigen we bij deze de aandacht onzer lezers. Helders Gemengd Koor', onder directie van den heer P. Pieters, gaf Zaterdag jl. zijne eerste uitvoering in dit seizoen. Van het variëerend programma noemen wy vooral .Het Transvaalsche Volkslied*, dat door de dameslcden der Vereeniging gezongen werd, waarby de Transvaalsche en Neder- landsche vlaggen en het portret van oom Paul omgeven door groen, een prachtig effect maakten. „Lofzang" werd met zooveel applaus begroet, dat hot nog eens herhaald werd. De jongeheer J. Brands toonde met een paar nummers voor piano, dat hy opweg is, zich bij ijverige studie tot een bekwaam pianist te vormen. De opvoering van het blyspel .Eene jaloersche Vrouw» liep vlot van stapel. Eene collecte ter. behoevo van de Transvaal- Bche gewonden, bracht f 8.03 op. - Zondagavond 11. werd door de Muziek- en Toeneel-Vereeniging .Concordia* in ,Ti- voli" een uitvoering gegeven. Door de Har moniekapel werden muziekstukken ten gehoore gebracht en door eenige dames en heeren dilettanten een tweetal tooneelstukken opge voerd. De titels dier stukken waren De laatste stuiver* en „Daar is Mynheer!' Het spel der opvoerenden werd zeer gewaardeerd en viel byzonder in den smaak van het tal rijk opgekomen publiek, dat niet karig was met zyn bijvalsbetuigingen. In de vergadering van jl. Donderdag is opnieuw gediscusseerd over het voorstel van Gedep. Staten, om hun optedragen, een onder zoek intestellen omtrent den bouw van een tweede provinciaal krankzinnigen-gesticht, en daartoe een som van f5000 beschikbaar te stellen. Ten slotte werd het ontwerp-besluit met algemeene stemmen goedgekeurd, met het door den heer mr. de Kanter voorgestelde amendement: «Ged. Staten optedragen een onderzoek te doen instellen ten opzichte van de vraag wat moet worden gedaan, om in het gebrek aan plaats tot verpleging van krankzinnigen te voorzien?' Aan de orde werd verder gesteld een voorstel van Ged. Staten, om afwijzend te beschikken op een verzoek, om een bijdrage van f 80.000 voor het maken van een haven te Oos terend op Texel. Ged. Staten stellen voor, en de Commissie van onderzoek ver- eenigde zicli daarmede, om de som van f 50.000 toetestaao. Ingekomen was een amendement van de heeren dr. Hoek, Waller, Calkoen en Heemskerk, om een bijdrage te verleeaen van f80.000, mits het Ryk het werk zal uitvoeren en onderhouden. De heer Zurmuhlen Betuigde zyn leedwezen over het afwijzend praeudvies vaa Ged. Staten en de meerderheid der Commissie. Hy betoogde dat een tweede haven op Texel zeer nattig zou zyn. Vroeger dus voerde hy aan bestond het beswaar in het onderhond der haven; thans, nu het Ryk dat onderhoud op zich wil nemen, meende men, dat de zaak voortgang zou hebben. Hy erkende, dat de aangevraagde som wel groot is, doch achtte die niet te groot voor het te stichten nut. Hy bestreed de meeniDg, dat de Texelsche visscliersvloot kleiner wordt, en beval met warmte de zaak der Ossterenders bij zyne medeleden aan. Tot de volgende sprekers over dit onderwerp behoorde dr. Hoek, die mededeelde, dat hy reeds 8 jaar geleden over deze zaak advies had verstrekt aan de Regeering. Hij betnigde zyn sympathie voor de zaak, en deed opmer ken, dat het in dit geval geen visschery- haven, maar een visschersbaven geldt. De visschsryhaven voor Oosterend is te Heldor. Hot betreft hier een visschershaven als be waarplaats van vaartuigen. Hy achtte het jammer, dat de uitvoering zulk een groote som vorderde, doch met het oog op de zee, die er geweldig blaast, by westenwind vooral, is dat bedrag noodig. Spreker bestreed verder het bezwaar, dat Oosterend vrij dieht by Oudeschild is gelegen, en deed uitkomen, dat die afstand toch nog 7 K.M. bedraagt. Er was opgemerkt, dat de stichting van een haven aan de Hors wenschelijk zou zyn, doch spreker wees er op, dat dóar geen men- schcn wonen, en dat een haven aan Texel'a zuidpunt aan do Oosterenders ook niet ten goede zou komen. Verbetering der haven te Oudeschild is niet doenlyk, zsi spreker, en ook Oosterend is daarmede niet gebaat. De achteruitgang der visschersvloot, waarop door bestryders vau den havenaanleg werd ge wezen, is goring, verzekerde spreker; de vloot te Oosterend bestaat alsnog uit 98 vaartuigen. Noodzakelijk achtte hy het, dat de visschcrs hunne vaartuigen onder eigen toezicht kunnen houden. Hunne schniten worden, als ze te Oudeschild liggen, door niemand bewaakt. Spreker meende verder, dat de nieuw aan te leggen haren, ook dienst kan doen als vluchthaven. Ook nog wijzende op het landbouw-belang op Texel beval by de aanneming van zijn amendement aan. Door een der sprekers was aangevoerd, dat do noodzakelykheid van de bedoelde haven door hot Gemeentebestuur van Texel niet wordt ingezien. Den sprekor werd daarop geantwoord, dat de Raad van Texel slechts 2 leden uit het noorden van bet eiland telt, terwyl de anderen het havenplan koel hebben ontvangen. Als vluchthaven dus merkte spreker later nog op zou deze haven niet dienen voor de visschery, maar voor de scheepvaart. De avery is geen kleinigheid, doch daar weten de heeren uit Amsterdam niet van. Ten slotte werd gelyk we reeds kortelijk mededeelden 't voorstel-Hoek en c. s. met 31 tegen 25 stemmen ver worpen, en het voorstel van Ged. Staten met 32 tegen 24 stemmen aangenomen. Texel, 27 Nov. Voor Roode Kruis en Ned. Z. A. Ver- eeniging is alhier op de lijsten geteekend tot een bedrag van ruim f 966. Door schipper M. Boon van de Cocks- dorp is aangebracht een naambord van een schip, waarop »Pactolus". Het bord was bevestigd aan een stuk van een spie gel. Ook is veel hout aangedreven, zoodat vermoedelijk een schip is vergaan. Bjj de hooge watergetijden der vorige week hebben de duinen aan het »Horntje" weder aan de kust geleden en zijn op eene plaats ruim 4 M. smaller geworden. Meermalen is hier op dreigend gevaar gewezen. A T J E H. De correspondent van de .N. R. Ct.' te Batavia seint onder dagteekening van 26dezer: Majoor Van der Wedden nam een heuvel stelling en verdreef den vijand. Aan onze zijde werden gewond de onderofficier de Thouars do adjudant Weintgo en 14 minderen. 't Vertrek der tweede ambulance. Jl. Zaterdagmorgen had het vertrek der tweede ambulance, per mailboot •Her zog" van de Dnifsche Oosi-Afrika-lyn, van uit Amsterdam plaats. Deze ambulance staat onder de leiding van dr. J. D. Kos ter, officier van gezondheid der le klasse en telt nóg verder 2 geneesheeren, 7 verpleeg sters en 4 verplegers. Ook eene Belgische ambulance, uit 40 personen bestaande, had zich op genoemde mailboot ingescheept. Onder de verpleegsters van deze ambu lance bevond zich eene vrouw, die gedurende 37 jaren in Zuid-Afrika, en daarvan 10 jaren in Transvaal doorgebracht heeft. Zij XJIX-iXjETOOST. 29) Zoo, Traverse, ben je al hier!» riep de geleerde. »J* bent stipt, neem my nictkwa- lyk, dat ik je hebt laten wachten. Ik stel je hier rajjn dochter Clara voor. Clara, deze jongo man is Traverse Rocke, van wien ik je reeds gesproken heb. Doch ik vermoed, dat gy reeds wcdêrkcerig kennis hebt ge maakt,» voegde hy er by, terwyl hy ging zitten voor zyn tafel met boeken. ,\Vel, myn jongen, hoe gaat het met je moeder?' „Ik heb op dezelfde vricndeljjke vraag zooeren reeds aan uw dochter dc verzekering gegeven, dat xy iets beter is,* antwoordde Traverse. Aha,' zeide de dokter by zichzelven, „daar hebben wy al de nitwerkiug van once medi cijn gebraden kapoenen voor de maag, voor den geest opwekkende hoop on voor het hart sympathiedit alles in toereikende dosis ge geven en de gevolgen knnnen niet uilbly ven... Myn vriend,* ging hy luide voort, .ik heb my het hoofd gebroken, om iets te vinden, wat voor jo moeder past, maar het resultaat van al myn prakkezeeren, zal je bozwaarlyk bevredigen. Met het medicinceren is by den toestand van jo moeder weinig uit te richten. Wat mistress Rocke noodig heeft, is een prettig leven, vry van zorgen, een aangenaam gezelschap van liefhebbende en beminde per sonen, die baar aanataaD, in éón woord, zulk een benijdenswaardig bestaan, als helaas al leen het voorrecht is van den ryke dezer wereld. Hoe is nu zoo iets voor je moeder te ver krijgen Ik heb er over gedacht, haar een betrekking als juffrouw vau gezelschap in eene of andere ryke familie te bezorgen, maar al mjjno moeite, tot dat doel gedaan, was vruchteloosoveral waar ik aanklopte, zonder natuurlijk een naam te noemen, kreeg ik een weigerend antwoord. Wat nu te doen Ik weet het waarachtig niet en ik schaam my, beste Traverse, dat ik de hoop, welke gy in my steldet, zoo slecht heb vervuld." O, spreek daar niet van, sir!' riep Tra verse. .liet zou onbillyk syn, uwen goeden wil te miskennen. Twijfel niet aan myn alge- bcele dankbaarheid voor uw edele oogmerken,' voegde hy er aan toe, waarbjj hy slechts met geweld zjju tranon kon weerhouden. Clara keek met hare groote blauwe oogeu haar vader aan. „Papa....* zeide zy aarzelend. „Wat is er, kindlief?' Misschien zou mistress Rocke er wel in toestemmen, do leiding van ons huishouden op zich te nemen Ha, waarachtig, daaraan heb ik in 't ge heel nog niet gedacht riep dokter Day. .Dit komt misschien daarvandaan, dat ik nog nooit een huishoudster heb gehad.' Dat is waar, papa, maar tot nu toe heeft u er geeno noodig gehad. Maggy, ofschoon een mulattin, heeft al dien tyd dezen post goed on trouw vervuld, maar zy wordt uu oud.' ,En doof daarby," veegde Day er aan toe. By de gebreken, die de ouderdom met zich brengt, begint zy nu ook onvertrouwbaar te worden en ik ben er van overtuigd, dat xy het niet bemerkt of niet wil xien, als de andere dienstboden ten mynen nadeel* dit of dat "heimelyk wegnemen of bederven laten.' Ach, papa-lief beoordeel haar niet xoo streng, zy is oud 1 Zy heoft roeds laog het genadebrood verdiend en als gy haar van alle werk ODtslaat, opdat zy kalmpjes baar eindje krjjgen kan, zou dat niet meer dan billyk zyn. Later zal ik z«lf het huishouden be stieren, maar nu versta ik er nog niets van, daar ik pas een dag of wat geleden van de kostschool ben gekomen. Ik moet zulks dus eerst nog leeren, en derhalve is het myn stellige overtuiging, dat niemand de hulp v&n mistress Rocke beter zou kunnen gebruiken dan wy, en dat zy ons een grooten dienst bewjjst, wanneer zij er toe kon overgaan, by ons te komen.* •Ja, ja, je hebt volkomen gelyk I" risp de dokter, terwjjl hy met warmte op het denk beeld xyner dochter ingiog. God zegene my 1 Maar zonder myn goede, lieve, kleine Clara, zou ik nooit op dexe gedachte zyn gekomen. Onbegrypeljjk 1 Daar tast ik iu 't donker en sloof my nit, om voor die brave mistress Rocke een onderkomen te vinden, terwyl zy voor ons nuttiger zal wexeu, dan voor iemand anders. Maar zoo gaat het, hè vriend,' voegde hy er by cn keerde zich tot Traverse, men zoekt immer wyd en «yd naar een middel om zich nit de verlegenheid te helpen, en ziet over 't hoofd wat vlak bjj ons ligt.» Ja, papa,' meende ook miss Day, «dik wijls zoo nabjj, dat het juist daaro.n aan onzen blik ontsnapt.' ,Zoo is het, mjjn kind. Dus, Traverse, die zaak is afgedaan. Ik zal je eeu brief voor je moeder meegeven en neemt zy, zoo als ik hoop, ons aanbod aan, dan zal zy ons tot grooten dank verplichten.' Traverse vereenigde met een niet gewon* scherpzinnigheid de fijne teergevoeligheid zijner moeder; het kostto hem daarom eenige moeite zjjn innerlyke ontroering te beheer- achen en zich genoegzaam te herstellen om heeft daar haar man, 3 zoons en 2 schoon zoons in den strjjd zelve gaat zjj den strijd des vredes tegemoetOok nu, evenals bjj de vorige gelegenheid, was, ondanks het min gunstige weder, eene talrijke schare van belangstellenden op den steiger der Handelskade en aan boord van den stoomer gaamgekomen. De ver tegenwoordiger van Transvaal dr. Leyds woonde het vertrek der ambulances bij. Bjj 't vertrek der boot van den steiger klonk plechtig het lied van Godsvertrouwen »Een vaste burcht is onze God Correspondentie. X. brengt hulde aan den Directeur, aan de ambtenaren en aan do bestellers van het Postkantoor alhier, voor de vriendeljjke attentie, die zjj jl. Zondag betoond hebben jegens de geadresseerden van mailbrieven uit Zuid-Afrika, welke brieven met den trein van 8.40 naar hier werden overgebracht. Ter bezorging uitsluitend van deze correspondentie, waarnaar door belanghebbenden in de tegen woordige omstandigheden reikhalzend werd uitgezien, was eene extra-Zondagsbestelling te 10 uren voorm. ingevoegd. Voor de goede zorg en de betoonde moeite, waardoor aan menigeen zooveel genoegen werd gedaan, is eene openljjke betuiging van hulde en er kentelijkheid zeker op zjjn plaats. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndli Verzeodingtweg Dito^idar ter post-bezorg. Tfjdat f lut bosl.ibPo.kt. 7.— 'sm. >.30 'nam. 7.'ut. p. leepoit via Amsterdam p. soa post via Rotterdam p. Holl. mail via Gaoua. p Hall. mail via Marseilla. p. Franiche mail via Marscille p. Kngelaohe mail via Brindiii (alleen naar Atjah en Ondir- hoorigheden, Somatra'a Oost kust, Palambang, Riouw, Ban ka, Billiton en de Z. W. Afdeeling van Borneo) Naar Atjek en de Oostkust van Suaatra p. Doiuehe mail via Napela. Naar Guyana (Surlnsms) p. leepoit via Amsterdam .1 SONov.l 7.'anv. p mail ever Engeland !ll en SbDee. I 7.'aar. p. mail via St. Naiaira 7 7.'a av. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. «eepoat via Amstardam .1 80Nov I 7.— 'aav. p. mail via Soutbamptoa elkan Dinsdag. B SO 'a aam. p. mail via Qneanstowa |olken Vry dag >.80 'a aam. Naar St. Martin, 9t. Eustatlus en Saba: p. mail over Engeland 111 ea 26 Deo. 7.'aav Naar Transvaal en Oranje-Vrjj- staat, 4 December 9 uur 's morgens, en 23 December 3.30 's namiddags. Naar Hr. Ms. (Koningin W i 1 h o 1- m i n a", naar Aden: 1 December 9 uur 's raorg.naar Colombo: 8 Dec. 9 uur 'a morg. Vit de Transvaalsche bladen. Wij ontvingen gisteren en heden eenige Couranten en Bulletins met de post uit Transvaal. De berichten loopen tot en met 24 October, en als voornaamste nieuws bevatten zjj den uitslag van bet gevecht bjj Elandslaagte, waarvan wij reeds vroeger een uitvoerige beachrjjving hebben gegeven. Hieronder volgen nog eenige berichten van algemeenen aard. e Dundee gevallen. Een goede buit. Ge wichtige papieren. Dum-dumkogele orders. De bewijzen dat Engeland oorlog gewild heeft en niets andere. (Spec.) Dannhauser. Dinsdag 6 nar vm. Dundee is heden gevallen nadat Generaal Erasmus een termjjn had gesteld voor de overgave. Tweehonderd-veertig Britsche sol daten, driehonderd ambulance personen en voor een paar duizend ponden waardo aan proviand, railies, voer en slachtvee werden achtergelaten door de Engelsche Btrjjduiacht welke in allerjjl langs de moeilijke Help- mekaar bergpas is afgetrokken, enkel de licht gewonden meevoerende terwijl het begraven hunner dooden werd overgelaten aan achter gelaten en achterblijvers. Onzerxjjds ver loor niemand het leven en werden zes onzer gewonden in Dundee gevonden door de En- gelschen daarheen gevoerd van het slagveld van generaal Mejjer. De aldaar gevonden provisie wordt voldoende geacht voor ver scheidene weken. De overgave moest op bevel van Asst Generaal Erasmns onvoorwaardelijk geschieden hoewel de Engelschen eerst ge vraagd hadden om het behoud hunner wape nen. Onder de to Dundee gevonden Britsche dokumenten behoort een gedrukte en met ge schreven bjjvoegingen voorziene geheime in- struktie aan de Britsche troepen voor Znid- Afrika bestemd, welk document geteekend was door Brigadier-Generaal Alfred Gaaseier, Indies Hoofdofficier en gedateerd Augustus laatstleden. In deze instrukties wordt onder anderen vermeld dat dum-dum-kogels zullen gebruikt worden in Zuid-Afrika. Het is dus onweerlegbaar dat Engeland een oorlog tegen de Afrikaners beraamde in den tyd toen zjjn staatslieden vrede predikten en ons blameerde als ruziezoekende, tevens heimelyk het gebruik van dum-dums bevelende, welke openlyk af gekeurd wordon. Deze geheime instrukties zjjn een verplet terend bewjja van bet lage gehalte der Brit sche politieke zedelijkheid. Dum-Dum-kogels zjjn ook op Britsche gevangenen gevonden als bewjjs dat de instrukties voornoemd, wer den nageleefd. De Engelsche Generaal Symons die zwaar gewond was, is gisteren overleden. Daar het brood, dat naar de lagers wordt gezonden, aan onze burgers niet al te best schynt te bevalleD, beeft de Regeering aan verschillende landdrosten order gesonden, om in hnn districten door de vrouwen koek te laten bakken, om die naar de lagers op te zenden. Naar wy vernemen, is men al druk met dit werk bezig. Met instemming zullen zeker onze lezers vernemen dat onmiddellijk na het bekend worden van de verliezen welke het Hollan der-korps heeft geleden, zich veertig Holland sche vrijwilligers hebben aangeboden om de opengevallen plaatsen weder op te vallen. De Boeren bestand ttgen de vermoeienissen en ontberingen. De redacteur van de •Randpost", die met de boeren optrok, schryft omtrent dezen tocht onder meer het volgende: Ons commando verliet in den vroegen och tend het kamp by Volksrnst onder dien zwaren, grijzen mist, die vragensmoede maakt, het hoofd vol mistroostige gedachten, het lichaam kil een stemming die by velen spoedig tot moedeloosheid overslaat, wanneer de luebt steeds zwaarder wordt en zich eerst in een motregen en vervolgens heviger neerslag ont laat. Na een paar uur trekken, steeds de grenslyn van vry naby volgend, volgden we de bergpaden, die van nar tot uur meer door den regen doorweekt, zwaarder begaanbaar en steiler van helling werden. Voorde ruiters bleven deze moeilijkheden goed overkomelijk. De ammnnitiewagens gingen echter in steeds trager vaart vooruit en waren weldra verre ten achter by de ruiters. Een vijftigtal ruiters werden teruggezonden om de wagens te hel pen, want tallooze keeren moesten de men- schen afzadelen om de wagens door den leemachtigen bodem te sleepen op de moei lijke plekken. Het was een voor mensch en dier marte lende, tobbende inspanning geweest, die echter niet in het minst de stemming drukte. Elk ruiter was belast met 200 patronen en kost voor zes dagen, bestaand* uit beschuit en biltong. Voor dekking hadden de meeeten niet meer dan een kombaars en regenjas. Boven dit kamp ontlastte zich in den avond een onweder dat met bevigen regen gepaard ging, die in den morgen van Zaterdag in dichten mist overging. De meeste meoschen waren toen natuurlijk tot het hemd nat; geen ge mor werd gehoord. Opgewekt sprongen onze mannen weder in den zadel kennelyk in het minst niet bekommerd over de toekomst. Als men te Johannesburg of Pretoria rustig in zijn huis zit, is men geneigd zoo'n onafwijs bare gebeurtenis als een regenachtige dag op marsch voor te stellen als een onbeduidend lieid; maar de wyze waarop die tegenspoed bedaard te kunnen antwoorden op bet aanbod van den dokter. „Ik herinner my, sir,' zeide hy, .geleien te hebben van de Koningin van Engeland, dat deze, toen zy den troon besteeg, oen nieuwe betrekking aan het hof in 't leven riep, om zoodoende te kunnen zorgen voor een arme wees, die met haar was groot ge bracht. Naar t schynt, zjjt ook gij voorne mens, dit verheven voorbeeld der edele ko ningin na te volgen?' .Tuterletuutsproken wy er niet meer over. Het voordeel is geheel aan onzen kant, wan neer je goede moeder inwilligt, om myn voor stel aan te nomen vraag bet myn dochter maar.' Ja,' haastte sich het jonge meisje er aau toe to voegen, .het besturen van ons buis- houden door een voorzichtige, ervaren huis vrouw, die voor my tevens een moederlyk* vriendia zou wezen, noem ik voor one eea waar geluk.' En an geen tegenstribbeling meer, hoor, Traverse,' herhaalde de dokter. .Wy be ginnen na onverwyld onze studiënvooraf blyft bet echter uitgemaakt, dat, als je moe der naar ons toekomt, jy natuurlyk ook hier in huis zult wonen. Op deze w|js* altyd myn jongen assistent by mg hebben; dat is wat heerlyk, hè Eu nu pak dit boek, Traverse, en laten wy beginnen! Ik gevoel my, warempel weer jong, als ik denk, dat ik met jou doze medicinische boeken, myn lievelingsgegozelleu, weder doorga.' ,Zal ik beengaan, lieve papal' Neen, neen, neen, myn kind. Ik heb je nog veel te korten tyd by me, als dat je tegenwoordigheid my roeds te veel kon wor den. Je zult ons niet hinderen, niet waar, Traverse Clara nam oen borduurwerkje ter hand en zette zich zwygend aan een der twee ramen, terwyl vau hunnen kant de dokter en syn leerling zich ia de boeken verdiepten, totdat zjj aan tafel geroepen werden, waaraan Tra verse, volgens een voor altyd geldando uit- noodiging van den dokter, van nu af een dagolyksche gast was. Na het diner werd er een unr lang in den tuin op en neer gowandeld, waarby Clara op ongedwongen wyze al hare beminnelijkheid ontvouwde vervolgens ging men weder aan de boeken, die door Traverso met een waren geeuwhonger werden verslonden. Om zes uur nam de jonge man, voorzien van een brief aan zyne moedor, afscheid van don goeden dokter en diens bekoorlijke doch ter, wier aanwezigheid in het studeervertrek den ijver van Traverse slechts had verdub beld. Nog was het oogenblik niet aangebro ken, waarop deze aanwezigheid voor zyn oplettendheid aanmerkelijk gevaar zou ople veren. Blyde, zyne goede moeder een goede tijding te kunnen brengen, snelde hy heen en ma tigde eerst voor de kamerdeur zijne uitgela tenheid, om zyn moeder niet te doen schrik ken, die hy echter niet kon nalaten onstui miger te omhelzen dan gewoonlyk. ,Nu, Traverse, wat schoeit je?» vroeg mistress Rocke met haar gewone bedaardheid. Men zou meeuen, dat je op straat een schat gevonden had?' ,Ja, jal" riep de gelukkige, ,het is inder daad een schat, die ik gevonden bob, maar niet op straat,* voegde hy er by, .maar i het buis van myn voortreffelykeii dokter.' .Hemel! Wat wil je daarmee zeggen? hernam mistress Rocke, die reeds meende, dat misschien majoor Warfield van besluit veranderd was. Ach, wat men wenecht, ge looft men immers zoo gaarne (Wordt verv.). door onze mcnschen gedragen werd, spreekt bockdcelen over de gehardheid onzer burgera. En zoo straks misschien de Engelsche ar tillerie eens sterker mag bljjken dan onze Mausers, zoo zal men wel doen bedenken, dat dit gemakkelyk te verhelpen is, maar dat Tommy Atkins een algeheele wederge boorte zou moeten ondergaan om zooveel op gewektheid en lust te toonen onder moeielyk weer, hard werk en schoarsch voedsel. Uit een part. brief van een vroegcren plaatsgenoot .Zondag hebben se met 600 Boeren en Hollanders gevochten tegen zesduizend En gelschen en zy hebben zeven uur stand ge houden. Zy wilden zich niet overgeven; op 't laatst waren zy zoo rastaaneeogesloten, dat xy niet meer konden schieten. Toen was het gevecht zóó hevig, dat de Hollanders brulden van woede, en sloegen er met het geweer op in, totdat zy moesten terugtrekken. .200 krijgsgevangenen zyn hier nu aangekomen; zij vertellen dat xy blyde zyn hier te zitten, want tegen de Boeren is 't toch geen vechtenieder schot is haast raak, zeggen zy. >De Engelschen gedragen zich als kaffers; de lanciers steken de gewonde Boeren, wanneer zij het slagveld hebben behouden, dood." Die wreede Boeren PRETORIA, Woensdag. (Reuter). Generaal Joubert heeft alle krjjgsofficieren per eirculaire aangezegd, de witte vlag te eerbiedigen. Z.Ed.Gestr. stelt een onderzoek in naar het schieten op onze ambulance te Elands- a ele pogingen worden aangewend om de Regeering te nopen dum-dums en gespleten Mauser-kogels te gebruiken doch President Kruger weigert dit te doen. De Engelsche verliezen. PRETORIA, Dinsdagavond. (Hoofd van het Telegraaf Departement). Omtrent het gevecht bg Elandslaagte blgkt meer en meer dat ons verlies niet zoo groot is als aanvankelijk werd gevreesd. Men schat het aantal dooden en gewonden van den vjjand in het gerecht te Dundee cLd. Vrgdag j.1. op minstens 600. Twee honderd en vgftig onbegraven dooden en honderd en vgftig zwaar gewon den zgn door onze burgera te Dundee ge vonden. e - r Een Transvaler, thans in het Engel sche kamp te Ladysmith, waarheen de ge vangenen gezonden zyn, gewond liggende, heeft twaalf vijanden dood geschoten. De heer de Witt Hamer, L.T.Rwordt genoemd onder de niet-gewonden. De Oorlog in Zuid-Afrika. ESTCOURT, 26 Nov. (R. O.) 12uur 'a namiddags. Joubert trekt van Mooiririer terug in de richting van Ladysmith. Belmont. LONDEN, 26 November. (R. 0.) Gene raal Methuen telegrafeert, dat njj zich. met het aanbreken van den dag van den 25sten November geplaatst zag tegen over 2500 Boeren met zes kanonnen en twee mitrailleuses bg Graspan. Het ge vecht begon te zes uur. De batterijen opeu- den thans het vuur met granaten, totdat het scheen, dat de hoogte verlaten waren toen gingen de marine-troepen en de in fanterie tot den aanval over. Tot 10 uur had een woedend gerecht plaats, toen de heuvels werden genomen. De Boeren trokken terog in de richting waar het 9e regiment lanciers opgesteld nas om hun den terugtocht af te snjjden. Het resultaat van deze beweging is niet bekend op het oogenblik, dat dit telegram wordt verzonden. De artillerie maakte dade lijk gebruik vau den terugtocht der Boeren. Bg het begin van het geveeht vielen 500 Boeren de achterhoede der Engelschen aan, maar de brigade van de gardes wierp hen terug en dekte de flanken. De marinebrigarde ontwikkelde een on- geë venaarden moed en leed veel. Bijzonder heden zjjn nog niet bekend. De Boeren gaven bljjk van groote stout moedigheid en moeten groote Terliezen hebben geleden. Bekend is, dat 20 Boeren werden begraven, bovendien 81 gedood en 48 gewond. Op één punt voadeu wjj 50 cadavers van paarden. De collonne zal een dag te Graspan bljjven om rust te Deinen en de provisie en munite aan te vullen. Zjj is bereid aan alle moeieljjkheden bet hoofd te bieden. Wat het gevecht van Donderdag betreft is bekend geworden, dat 81 Boeren zgn gesneuveld. Wjj verbrandden 64 wagens, vernietigden 750 granaten, 50,000 patro nen en een groote massa kruit voor de artillerie. Dc Boeren werden aangeroerd door Albrecht, maar onder opperbevel van Dolivrjj. KAAPSTAD, 25 November. Officieel wordt meegedeeld dat generaal Methuen heliografische gemeenschap met Kimberley heeft verkregen. e KAAPSTAD, 26 November. De Boeren hebben Stormberg bezet. DURBAN, 26 November. Van ochtend om kwart voor twaalven is de telegrafische gemeenschap met Estcourt hersteld. De ver- kenningstroep van Mooiririer is nog niet terug.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1