Bulletin tan 't Vliegend Blaadje. Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van ,,'t Vliegend Bla DE OORLOG IR ZUID-AFRIKA. Abonnement slechts 50 cent per drie maanden. WOENSDAG 29 NOV. PARIJS, 28 Nov. Een telegram uit Londen aan de «Petit Temps" van vier uur hedenmiddag meldt dat de «Eastern Telegraph Company" heeft verklaard dat de storing op haar lijn (over Aden) niet de oorzaak zou kunnen zijn van het ont breken van berichten aan het departement van oorlog. Men besluit daaruit dat het departement in het bezit ia van zulke on gunstige berichten dat het aarzelt ze uibde te deelen. De »Westm. Gaz." zegt het te betreuren dat geen enkel officieel bericht de bezorgd heid van het volk komt vermindereu. De Globe" wil wel aannemen dat het gebrek aan nieuws voortvloeit uit het breken van den kabel van de «Eastern Telegraph Company". De «Saiut Jatnes's Gazette" deelt mede dat de Regeering gisteren heeft besloten tot de mobilisatie van een voltallige zesde divisie. Men meende eerst dat een enkele brigade voldoende zou zijn om de tekorten aan te vullen, maar heden is men tot an dere gedachten gekomen. De Westm. Gaz." meldt, dat de verl e- zen der Engelscbe troepen in Zuid-Afnka tot den dag van heden 3000 dooden, ge wonden en gevangenen bedragen BERLIJN, 28 Nov. De Deutsche Ztg. verneemt uit Pretoria van 27 Nov. «President Kruger en Steyn hebben de generaals Joubert en Cronjé gelast hun krachten niet te versnipperen in afzon derlijke belegeringen, maar den vijand krachtige slagen toe te brengen. Dienten gevolge heeft generaal Joubert drie korp sen geconcentreerd, een voor Ladysmith, een tweede aan de Tugela-rivier en een derde ten oosten vau de linie Pieterma- ritzburgEstcourt om den terugtocht van de Engelschen af te snijden. Generaal Cronjé heeft evenzoo gehan deld aan de Westgrens. Een zgner korp sen ligt voor Kimberley, het tweede staat i aan de Modder-rivier, het derde in den ru<z van generaal Methuen. Het telegram der «Deutsche Ztg," is afkomstig van een Boeren-diplomaat. PARIJS, 28 Nov. (H a v a s). De Lon- densche correspondent van de »Temps" seint van 4 uur hedenmiddag Het departement van oorlog publiceert een ljjst der verljezen door de colonne van lord Methuen geleden in het gevecht bij Graspan. Daar de ljjst eenige namen be vat van mannen van het 9e regiment lan- ciers, werd daaruit door sommigen afgeleid dat dit regiment gezond en wel is terug gekeerd van de achtervolging der Boeren 10 uur 's morg. te Belmont maar deze lijst heeft geen betrekking op het gevecht van Belmont dat twee dagen vroeger plaats had. Men doet opmerken dat bij Belmont het 5e regiment lanciers de Boeren achtervolg de en sedert heeft men van dit regiment niets meer gehoord. Men zegt dat de ver liezen der Engelschen bij Belmont zeer aanzienlijk waren en 500 gesneuvelden, gewonden of vermisten bedragen. Het departement van oorlog verklaart geen bevestiging te hebben ontvangen van de berichten dat Honeynestkloof door lord Methuen zou zijn bezet. DE TOESTAND. Het telegram, dat door een Boeren- diplomaat ter beschikking van de «Deut sche Zeitung" zou zijn gesteld, geeft de opheldering van de verwarde telegrammen die ons eergisteren bereikten. Is deze lezing juist, dan is het nu vol komen duidelijk wat er in Natal is ge schied. Generaal Joubert heeft zijn ver schillende afdeelingen, die hij naar de meening van de presidenten Kruger en Steyn te veel had versnipperd om tot een beslissend resultaat te komen, op hoog bevel geconcentreerd in drie korpsen. Dientengevolge zijn de insluitingen van Escourt en Mooirivier opgeheven en is de opmarsch naar Pietermaritzburg gestaakt, zoodat de afgesneden Britsche troepen- afdeelingen gelegenheid hadden zich met elkander te vereenigen ten noorden van Escourt en de gemeenschap met Pieter maritzburg weer kon worden hersteld. Verschillende commando's zijn samen getrokken tot een colonne die ten oosten van den weg van Pietermaritzburg naar Estcourt stelling heeft genomen. Een an der korps is opgesteld aan de Tugela-rivier en heeft de opdracht den opmarsch van generaal Clery tot ontzet vau Ladysmith tegen te houden, terwjjl de eerstgenoemde colonne den voortrukkenden Britschen troe pen den terugtocht zal moeten afsnijden. De derde afdeeling houdt Ladysmith inge sloten. Zoodra generaal Clery overgaat tot den opmarsch naar Ladysmith kan men dus van dit deel van het oorlogst er rein belangrijke berichten wachten, tenzij het Britsche de partement van oorlog zoo stom blijft als nu ten opzichte van de Westgrens. DE „ZEELAND". Hr. Ms. pantserdekschip «Zeeland", is 28 dezer te Kopenhagen aangekomen. JDEN, 1 OENSDAG 29 NOV. 9 uur 's avonds. Laffan's telegraafbureau heeft een telegram in overeengekomen taal hedenmiddag ontvangen, mel dende, dat LADYSMITH genomen is door de Boeren. Volgens de Temps" wordt te Londen verteld, dat de slag van gisteren aan de Modderrivier Lord Methuen 1500 man, en aan de Boeren 400 man heeft gekost. OFFICIEEL wordt gemeld, dat in den slag bij Belmont 26 Britsche Officieren en 271 man zijn gedood of gewond.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5